Zeeuws appèl voor 1 anti-honger-collecte van de Novib eSSM 2S?| Middelburg goed tevreden over wijksanering bakkers gnstmta Zeeland doet voor 't eerst goed mee Deken F. v. Eekelen, Rijen od 1 nov. met emeritaat van meis Jeugdwerk in Vlissingen DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 10 OKTOBER 1962 Jaarlijks congres kleuterleidsters in Breda Ook wijksanering bakkers te Goes Toezeggingen in 84 gemeenten Pastoor wordt gewoon parochiaan Vergadering te Goes Voorbereidend werk Oosterscheldebrup Tandartsencongres in Den Bosch Breken Vorming 's morgens nieuw \RATTEN- MUIZEN\iPASTA CO VLOKKEN s avonds n JAN JAARSMA haard! (Advertentie) r* isteren reisden ook onze zuidelijke bisschoppen (voor hoe lang?) naar Rome. We komen onder de indruk van het machtige schouwspel, dat op uit nodiging van de Paus nu zo veel dui zenden uit alle stam en taal. van elke huidskleur en volksaard, met hun eigen gewoonten en denkwijzen maar ver enigd in het ene geloof uittrekken naar het centrum der katholieke christen heid. Ze verzamelen er zich niet om te imponeren met een machtsdemon stratie, een getuigenis van onoverwin nelijkheid. Wel echter tonen ze door hun aanwezigheid de alomvattendheid van de Wereldkerk, de uitgroei van het wonderbare mosterdzaadje, dat een enkele Mens zo veel eeuwen geleden in een uithoek van het Romeinse rijk in de bodem der geschiedenis legde. Ja waarlijk, dit is van bovenmenselijke allure. Maar toch ook zo menselijk, omdat de beraadslagingen der concilievaders zich niet alleen maar zullen afspelen in de eenheid van geloof en gebed, in de sereniteit van gelijkgestemden. Ze moeten zich buigen over vraagstuk ken met tal van facetten, die verschil van opinie openlaten, die discussie zul len uitlokken, die tenslotte wellicht door stemmingen zullen moeten wor den beslist. Er zullen zich groepen en fracties vormen, de conservatieven, de progressieven, daartussenin de gema tigden, de bemiddelaars. De samen stelling van die groepen kan wisselen naar gelang van de onderwerpen. Een wolk van geruchten zal uit Rome op stijgen en nieuwsjagers van de wereld pers zullen liefst de sensationeel-ge- tinte on-ditos over de telexen laten ratelen. In dit opzicht wordt het een echt-menselijk schouwspel, dat met menselijke maat gemeten ook niet in allen dele zal kunnen bogen op con crete resultaten. Het gaat hier niet om belastingen of lonen of sociale uit keringen, die men in cijfers kan uit drukken. Het gaat hier om de onweeg bare dingen van de geest, om de men selijke taak bij de inwerkingen van het bovennatuurlijke, bij het leiden en be geleiden naar het echte geluk. Het gaat om het Koninkrijk Gods, dat in deze wereld ook gestalte moet krijgen, hoe gebrekkig dat ook in onze gebroken staat zal blijven. We mogen ons niet laten leiden door overdreven verwachtingen of door mis moedig wantrouwen. We zijn echter overtuigd, dat dit concilie een plaats heeft in de heilshistorie der mensheid en dat we niet mogen aflaten in ons gebed, opdat de Geest Gods de be raadslagingen zal bevruchten. We dienen te beseffen, dat het con cilie ook na zijn afloop ieder onzer voor nieuwe taken zal stellen om be sluiten tot aanpassing en vernieuwing in gelovig vertrouwen te aanvaarden en aan hun uitvoering in geest en daad mee te werken. We gaan belangrijke dagen tegemoet. Laat de historie niet zeggen, dat we er te klein voor zijn geweest. Het bestuur van de diocesane sectie van kleuterleidsters in het bisdom Breda zal op dinsdag 30 oktober in zaal Con cordia in Breda een congres organise ren. De dag zal beginnen met een H. Mis in de kerk van O. L. Vrouw Hemel vaart, gecelebreerd door A. C. A. van Hooijdonk, waarna de congressisten in Concordia een tentoonstelling van leer- ningsrede van voorzitster mejuffrouw middelen zullen bezoeken. Na de ope ningsrede van voorzitster mejuffrouw Th. C. A. I. Oomens zal drs. W. de Hey spreken over ,,De kleuterleidster in de veranderde maatschappij". Het mid dagprogramma zal bestaan uit de huldi ging van zuster Martina en de opvoe ring van het klassieke toneelstuk „Freu leken" door ,,Het Masker". (Van onze redacteur) (Van onze verslaggever) Op een gistermiddag gehouden pers conferentie, naar aanleiding van de ge slaagde Middelburgse wijksanering voor broodbezorging deelde de rijksconsulent voor de middenstand in Zeeland, de heer A. Corstanje, mee dat maandag avond in Goes de eerste stappen in de zelfde richting zijn gedaan. Met het goede voorbeeld uit Middelburg voor ogen hebben bakkers uit Goes, Kloe- tinge en omgeving Goes zich aan een tafel gezet en zijn tot vorming van een studiecommissie gekomen. De commissie zal de problemen die met de ingrijpende verandering samenhangen, en zeker ver schillen van die van Middelburg, o.m. door de snelle uitbreiding van Goes, na der moeten onderzoeken. De commissie is als volgt samenge steld: voorzitter de heer N. Fierloos, se cretaris de heer A. Vleugel en penning meester de heer A. A. Verburg. Namens de Kloetingse 'bakkers heeft zitting de heer M. C. Blomaart en voor de bak kers uit de omgeving Goes de heer J. van de Maale uit 's-Heer Arendskerke. Het „buikje" van dit kind wordt J veroorzaakt door een gebrek aan t eiwitten. Door het in cultuur bren- t gen van kale stukken grond tussen de huizen kan het eentonige en een- J zijdige menu van de Afrikanen aan- gevuld worden met vitamineryke t groenten. 4 en het minst in Nederland. Vorig jaar werd er in slechts 6 gemeenten gecol lecteerd. Er waren slechts tien comité's of contactpersonen. Nu is in 84 gemeen ten een collecte toegezegd. In geheel Nederland ,is het aantal comité's gestegen van 450 (in 1960) tot ruim duizend. Werd het vorig najaar f 1.230.000,voor de Anti-Honger-Actie van de NOVIB opgehaald nu hoopt het bestuur de anderhalf miljoen te halen. Dit laatste bedrag is namelijk nodig om het derde moestuinproject te kunnen uitvoeren. Een extra lichte melange van door-en door rijpe, geurige tabakken. Verfijnd van smaak. Lekker licht. Een pijptabak waar Niemeyer terecht trots op is. f. 1.- per pouch NIEMEYER co ook geen beperking dient te hebben voor een bepaalde bevolkingslaag of klasse Vooral dit laatste streven moet als gelukkig worden aangeduid, daar in het verleden in het Vlissingse parochiële verenigingsleven het, meestentijds kunst matig, gefingeerde klasseverschil soms een vruchtbare, of beter gezegd on vruchtbare, bodem voorbereidde die tot ontbinding leidde. Het belang van dit soort werk is in een stad als Vlissingen aan weinig twij fels onderhevig. Van de criminaliteit nemen minderjarigen, blijkens de maan delijkse politierapporten zo'n tweederde voor hun rekening. Sinds kort bezit de ze nauwelijks dertigduizend inwoners tellende plaats een aparte afdeling kin derpolitie, die op een effectievere wijze de bestrijding ter hand moet nemen. Zonder meer kan worden gesteld dat het Don Bosco-werk een directe preven tieve bestrijding van jeugdmisdadigheid betekent. Maar ook aan de wereld der volwassenen in een zo gemêleerde sa menleving als Vlissingen bezit schort wel iets. Stelde de bisschop niet een geestelijke aan, die vrijwel uitsluitend tot taak heeft het klimaat onder de volwassenen, voornamelijk in de Vlis singse industrie, te verbeteren? De jon geling, die bij het bereiken van een be paalde leeftijd de deur van het Don Bosco-huis voor de laatste keer achter zich dichtdoet, zal geen lekeapostel zijn, maar hij kan en dat zal hij in de meeste gevallen ongetwijfeld, een bij drage leveren in het moeizame werk, dat de vermenselijking van het bedrijfs- milieu heden ten dage nog betekent. (Van onze verslaggever) De bisschop van Breda heeft aan de ken F. P. van Eekelen, van het deke naat Gilze, pastoor van de parochie van de H. Maria Magdalena te Rijen, op diens verzoek met ingang van 1 novem ber eervol ontslag verleend. Deken Van Eekelen werd geboren te Oud- en Nieuw Gastel op 12 oktober 1885; op 10 juni 1911 werd hy te Hoeven tot priester ge wijd. Op 31 december in datzelfde jaar volgde zijn benoeming tot subregent van het klein-seminarie IJpclaar. Op 7 ja nuari 1917 werd hij benoemd tot kape laan in de parochie van de H. Anna te Breda en acht jaar later werd hij rec tor van de broeders van St. Louis te Oudenbosch. Op 17 december 1936 werd hij benoemd tot pastoor te Rijen en op 23 februari 1955 tot deken van het dekenaat Gilze. Deken Van Eekelen zou best nog wat langer pastoor zijn gebleven, maar er deed zich een gelegenheid voor om een huisje dicht bij de kerk te bemachtigen en daarom „Zo'n gelegenheid doet zich niet iedere vijf jaar voor", zegt deken Van Eekelen. Hij blijft dus in Gisterenmiddag is in de Korenbeurs te Goes de eerste vergadering gehouden van de raad van commissarissen van de n. v. Provinciale Brugmy., die de Oos- terscheldebrug ondgr haar beheer zal nemen. Tijdens deze vergadering heeft de n.v. de werkzaamheden, die tot nu toe door het provinciaal bestuur zijn verricht, officieel overgenomen. Op het ogenblik, zo werd meegedeeld, is men al druk doende met voorberei dende werkzaamheden t.b.v. de bouw van de brug. In Kats is men bezig het terrein te egaliseren waarop de beton- fabriek voor de verschillende brugdelen zal worden gebouwd. Volgend jaar juli zal het voor het oog spectaculaire werk pas beginnen. (Advertentie (Advertentie) (Advertenties) „De tandheelkundige verzorging van bedrijfspersoneel" is het thema van het congres, dat de Nederlandse Maatschap pij tot Bevordering van de Tandheel kunde dit jaar op 19 oktober organiseert in Den Bosch. De maatschappij bracht reeds in 1959 een rapport uit over de praktische mogelijkheden tot verminde ring van het werkverzuim van perso neel, dat een bezoek aan de tandarts moet brengen. Het rapport besteedde aandacht aan de verlangens van het uitbreidende be drijfsleven, maar daarbij dient het begin sel van vrije tandartsenkeuze door de patiënt en de zelfstandigheid van de tandartsen gehandhaafd te worden. Vier sprekers zullen een inleiding hou den voor de middagzitting van het con gres: dr. M. R. van Alphen de Veer, mr. G. C. van Dijk, de heer D. A. van Houte en ir. B. Wilton. Al spoedig kwamen er dan ook de verbouwingsplannen op tafel. Financië le omstandigheden laten slechts een uit werking in fases toe. Maar bij de inge bruikname eind oktober wordt, naast het bijgebouw, beschikt over een grote zaal, waarvoor verschillende tussenmu ren moesten worden weggebroken en een geheel nieuw plafond aangebracht, een kleinere zaal voor onderling con tact, een t.v.-zaal, een grote sport- en spelzaal, die nog niet aan verbouwing toe is, en de genoemde handenarbeid- zolder. Bij de ingebruikname zullen voor de den georganiseerd. De heer Jaquemijns jongens verschillende activiteiten wor- is er intussen van overtuigd, dat het ledenaantal, dat momenteel ongeveer tachtig bedraagt, dank zij deze verbe teringen wel groter zal worden. ,,Als Brabander voel je je hier aan- j vankelijk wel in een lege ruimte losge laten." Hoofdleider Jaquemijns, die voorheen eenzelfde functie had bij de Fidelisvereniging in Breda, is echter wel tevreden over zijn Vlissingse jon gens. Zaken, die in het (katholieke) Brabant logisch zijn, blijken hier dik wijls volkomen uit den boze. Het kerke lijk beginsel is wel aanwezig maar op de eerste plaats wordt getracht de jeugd in zijn geheel, ook niet katho liek. voor het werk enthousiast te ma ken. Voor dit. zeker voor een industrie stad als Vlissingen, lofwaardig streven, bestaat een goede samenwerking met het soortgelijke werk dat door de her vormde jeugdraad in het ,,Jan van Bo venhuis" wordt verricht. Geen zaak van Vliegen afvangen" dus. Waren het tot voor kort hoofdzake lijk jongens van 12 tot 17 jaar, die het ..Don Boscohuis" bevolkten, de heer •Jaquemijns en zijn helpers hopen bin nen niet al te lange tijd te bewerk stelligen, dat het een breed opgezette werkelijke jeugdgemeenschap wordt van jongens en meisjes van zeven tot twintig jaar. „De patronaatsgeest moet plaats maken voor kleinere werk groepen, die zich aan hun verschillen de bezigheden kunnen wijden, waar door dan ook aandacht aan de per soonlijke vorming door de onderlinge CHOCOLADE VELOURS; een heerlijke, zachte roomvulling mef "ine stukjes caramel, f. 1.- p. 100 gr. Advertentie) (Van onze verslaggever) De Middelburgse bakkers hebben het voor elkaar gekregen. De wijk sanering waarmee op 5 maart van dit jaar werd begonnen is een uit gesproken succes geworden. Zowel het belang van bakker als van con sument is met deze sanering ge diend, daar het voor de eerste een verlichting van de nijpende perso- neelssituatie betekent en de tweede de Middelburgse huisvrouw, op vlot ter wijze wordt bediend. „Toen wij anderhalf jaar geleden deze zaak aan de orde setlden waren we bepaald huiverig voor het plan" vertelde voorzitter A. Rotte van de bakkerscommissie gistermiddag op een persconferentie. Deze eerste Zeeuwse sanering is voor 97 pet. ge slaagd, waaruit blijkt dat slechts een zeer gering aantal klanten niet door een ..wijkbakker" bediend wilden worden. Deze revolutionaire omwenteling in de hoofdstedelijke bakkerswereld werd ingezet met steun van de bak kerijstichting en huisvrouwenorgani- saties, die uiteraard een belangrijke stem in het dagelijkse brood-kapittel hebben. „Wij waren er zo langzamer hand wel aan toe" aldus de heer Rotte, „de hol- »en vliegwijken kost ten tijd en personeel". Goede bak kersknechten zijn moeilijk te vinden. Bijzonder in hun nopjes zijn de Mid delburgse bakkers ook met de dit jaar voor het eerst ingevoerde nieuwe vakantieregeling, die werd georganiseerd door de Nederlandse Bakkerijstichting. Mevrouw M. A. v. d. Boogerd, van de Nederlandse Federatie van Huis vrouwen, ging nader in op de klach ten, die binnengekomen waren voor en na de invoering van de sanering. Overeengekomen was dat de con sumenten gerechtigd waren een an dere dan de wijkbakker te nemen. Naar de mening van mevrouw Boo gerd heeft hier wel een en ander aan geschort. ,,De overeenkomst tussen bakkers en huisvrouwen was wel op papier, maar in praktijk bleken verschillende bakkers onwillig om in de wijk van een collega te komen". De heer Rotte beaamde dit wel, doch wilde het liever als een groei- kwaaltje van de sanering zien. A priori waren een 25-tal schrif telijke bezwaren tegen de invoering binnengekomen, die uiteraard maar een gering percentage van het to taal aan broodafnemers vertegen woordigen. Van de twintig later gekomen, ge gronde, klachten konden achttien op hun wensen worden bediend. De heer A Corstanje, consulent voor de middenstand in Zeeland, liet zich in lovende, wootden uit over dit samenspel van leverancier en consu ment. Advertentie» ROEIT ZE GENADELOOS UIT

de Stem | 1962 | | pagina 5