Bisschoppen van de zwijgende Kerk in audiëntie ontvangen Politie maar ruikt wapensmokkel betrokkenen zwijgen Mgr Willeb rands met volmacht in Moskou Hervormde synodeNeen tegen de kernwapenen! Stashinsky: ik leerde doden op een hond Australië ongerust over Indonesische plannen Tijd is rijp voor aanval op vasteland VIJFENTACHTIG LANDEN ZENDEN DELEGATIES Agenda pas 22 oktober aan de orde Werkwijze India houdt luchtmacht paraat „Dachau -spel tortuur voor de groenen DAGBLAD VOOR ZEELAND Tsjang Kai Sjek Rustig weer Eenzijdige actie beter dan niets De Voerstreek overgeheveld wat doet Luik? SS-moordenaar bekent schuld Gifpistool deed werk geruisloos Grensgeschil met China Eerste besluit Ver. Naties: van amnestie Machinepistolen uit Roermond... DE JUNTA IN JEMEN TREKT BURGERPAK AAN 102e JAARGANG No. 24102 Voor GodKoningin en Vaderland WOENSDAG 10 OKTOBER 1362 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel- 22341 (4 lijnen) - Postgiro 1114111 Abonnementsprijs 8,05 per kwartaal, excl- 0,20 incasso; 9,25 par post excl. 0,35 incasso 0,62 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.42 per mm (Ing. Med. 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6 252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) RU SSISCH-ORTHODOXE KERK ONTWIJKT BESLUIT De nationalistisch-Cliinese president Tsjang Kai Sjek heeft verklaard dat „nu de tijd rijp is voor een grootscheepse aanval op de Chinese volksrepubliek". De 74-jarige staatsman zei voorts dat hijzelf de aanval zou leiden. Hij heeft al dikwijls gesproken over de verdrijving van de communisten uit China. In zijn verklaring zei hij dat een aanval op de communisten „niet alleen de heilige plicht is van regering en volk maar ook een absoluut recht". „Wie is in staat te geloven dat de sol daten van de volksrepubliek zich in de strijd zullen werpen voor de regering in Peking, terwijl zij moeten toezien hoe hun vrouwen, kinderen, broers en zus ters lijden onder de tirannieke zweep slagen van de communisten?", aldus schetste Tsjang het strategisch perspec tief. Een beeld van de ontmoeting tussen de paus en de Poolse primaat mgr. Wyszynsky, de enige kardinaal van de landen achter het ijzeren en bamboe-gordijn, die het concilie bijwoont. De vraag welke men in Romeaan de vooravond van het concilietelkens weer hoort is: „Zal de Russisch-orthodoxe kerk een waarnemer afvaardigenDe ene keer wordt positief be weerd dat er geen waarnemer van de Russische orthodoxie zal zijnde andere keer hoort men betogen dat er nog steeds geen antwoord is binnengekomen. Het secretariaat voor de eenheid der christeneneen concilie-instantieheeft bevestigd dat de Nederlander mgr. J. Willebrands in Moskou is geweest en pogingen heeft ondernomen om de Russisch-orthodoxe kerk het waarnemer schap bij het concilie te interesseren. vo'or Hoewel hij vriendelijk zou' zijn ontvangen, was het toch niet gelukt een duidelijk antwoord aan de leiders van de Russische kerk te ontlokken. Het bezoek van mgr. Willebrands was overigens niet een incidentele poging om aartsbisschop Nikodem, de metropoliet van Moskou, tot daadwerkelijke belangstelling in het concilie te bewegen. Hieraan is een reeks van pogingen in die richting voorafgegaan. Het go'edgeïnformeerde Italiaanse blad „II Tempo" meent, dat Moskou liever geen uitspraak doet en wel omdat de meeste leiders van de niet-Russische or thodoxe kerken wel voor het zenden van waarnemers voelen. Door de toestand van onzekerheid te laten voortbestaan kan de metropoliet van Moskou zijn confrater van Constantinopel praktisch in tijdnood brengen, zodat deze ortho doxe kerkvorst geen waarnemers meer kan zenden. Welke krachten in de synode van de Russisch-orthodoxe kerk aartsbisschop Nikodem tot zijn houding brengen, kan men slechts gissen. Feit is in elk geval dat de Russische kerk er meermalen op is gewezen dat de deur uitnodigend openstaat. Mgr. Willebrands had machti ging om de Russische orthodoxie uit te nodigen, maar in Moskou is verklaard, dat mgr. Willebrands geen uitnodiging heeft overgebracht. De houding van de Russische kerk is met „ontwijkend" wel aardig getypeerd. Het gesprek van de dag vormt in Rome ook de gezondheidstoestand van KONINGIN INGRID van Denemarken en haar beide dochters brengen in het komende weekeinde een bezoek aan het Nederlands koninklijk gezin op Soest- dijk. Het bezoek draagt een privé ka rakter. DE IN DE V.S. wonende componist Igor Strawmsky heeft in Leningrad, de stad waar hij tachtig jaar geleden werd ge boren, een concert gedirigeerd. Hij kreeg een enorm applaus. EEN BARHOUDER in Londen, die uit veiligheidsoverwegingen zijn geld in een kinderwagen naar de bank placht te brengen, is toch bestolen. Een voorbij snellende dief stompte hem tegen de neus, tilde de baby die in de kinderwa ag, op en griste het geld mee. NEGERSTUDENT Meredith heeft een eiïJ inff®diend over het feit dat neger soldaten die deel uitmaakten van de fe- l\r™ep(^ die Meredith moesten be- disrr^n^Z»n teruSgetrokkcn. „Dat is Jame™Mered,'th2ei de a"ijd Strijdbare een P>L4-tar^TSlDAM?E ''everdjes, die ^me-isje hebben aangerand, zijn achter slot grendel gezet. De veelbelovende knapen wa7en stuk voor stuk niet ouder dan 15 jaar ••••••••••••••••••a {Weersverwachting van het KNMI 2 {lot vanavond, opgemaakt gisteren-2 avond 23.15 uur: slieren 'n de ochtend op de meeste plaatsen 2 nog mist of laaghangende bewolking gevolgd door droog en zonnig weer' met weinig w ind en middagtempe- raturen van 17 tot 21 graden iverwa?htfiSCh weerkundiS instituut! Opnieuw zonnig najaarsweer, na een P?n°de van hardnekkige nevel Maximumtemperaturen 20 tot 22 era- den. Vandaag: zon onder 17.59 uur. Maan 5 °P 17.03 uur. Morgen: zon op 6.56 uur. Maan onder J "J'öO uur. (Van onze Haagse redacteur) „Gezien de vredestaak van de kerk en de aard van de kernwapenen mag de kerk niet anders doen dan een radicaal sen" uitspreken tegen de kernwape- Het is immers niet te verdedigen dat deze absolute vernietigingsmiddelen nog als „wapenen" zouden kunnen wor den erkend, die als geweldmiddelen in strijd tegen welk onrecht ook, zouden zijn te gebruiken". Dit staat in een rapport „Het vraag stuk van de kernwapenen" dat aanvaard is door de generale synode van de Ne derlands-hervormde kerk en beschou wingen over oorlog en vrede tot onder werp heeft. Het rapport beoogt daarmee een aanvulling te zijn van een herderlijk schrijven van juli 1952. Het wordt voorts gekarakteriseerd als een „voorlopige plaatsbepaling". Meer risico Opmerkelijk is in het rapport een aan beveling betreffende de ontwapenings besprekingen tussen oost en west. Met name voor wat betreft de controle op ontwapening. Volgens het rapport moe ten de christenen en hun kerken er bij hun regeringen op aandringen mede werking te verlenen tot het, voorlopig eenzijdig, doorbreken van de barrière van begrijpelijk wantrouwen tussen oost en west. Dit zou er op neer moeten komen dat het Westen meer risico dient te durven nemen op he-t gebied van de ontwapeningscontrole. De eisen zouden minder hoog gesteld moeten worden „in het vertrouwen dat vertrouwen uiteindelijk vertrouwen zal wekken". Eenzijdige acties in de richting van „afschaffing" van kernwapenen mag niet volstrekt uitgesloten zijn, aldus het rap port. Het rapport pleit voorts voor een verzoening tussen mensen die dezelfde Heer dienen „dwars door de oost-west verhoudingen heen". de paus, die volgens geruchten delicaat zou zijn. Deze geruchten plegen aan de vooravond van historische vergaderin gen altijd de ronde te doen. Ook ditmaal geldt: het gerucht is uit de lucht ge grepen. De vertegenwoordigers van „de zwij gende kerk" zijn gisteren en eergiste ren door de paus in audiëntie ontvan gen. De H. Vader sprak zeer lang met hen, vooral met de primaat van Polen, kardinaal Wyszynski. Maandag arriveer den er ook twee Oostduitse bisschoppen in Rome. Hoe hun reisroute was weet men niet. Zij mochten niet door West- Duitsland reizen. De technische staf van het concilie en de concilliaire experts, wier aantal nog met 14 nieuwe deskundigen is uitge breid, zijn intussen officieel beëdigd. Ook zijn de secretarissen van de conci liecommissies benoemd. In het algemeen zijn het dezelfde personen die in de voor bereidende commissies secretaris waren. Minstens 85 landen en internationale organisaties zullen morgen bij de ope- (Van onze Belgische correspondent) Alle intimidatiepogingen en vertra gingsmanoeuvres van sommige Waalse actiegroepen en een aantal Waalse se natoren ten spijt, heeft de Belgische Ho ge Vergadering gisterenavond met een behoorlijke meerderheid de overheveling van de Voerstreek uit de Waalse provin cie Luik naar de Vlaamse provincie Limburg goedgekeurd. De uitslag van de stemming luidde: 92 voor, 68 tegen en vier onthoudingen. Het ontwerp van de definitieve vast legging der Nederlands-Franse taalgrens in België werd goedgekeurd met 91 tegen 56 stemmen, bij veertien onthou dingen. Van de meerderheidspartijen stemden zestien katholieken en 25 socialisten te gen dit ontwerp. Het is de eerste van de drie die bedoeld zijn om gezonde taal verhoudingen in België te scheppen. Met enige spanning wordt thans afge wacht wat de reactie in het Luikse zal zijn. Inderdaad zijn daar de jongste we ken en dagen stemmen opgegaan die aanspoorden tot burgerlijke ongehoor zaamheid, en waarbij zelfs werd ge waarschuwd dat er bloed zou vloeien. Verder acht men het onmogelijk dat het tweede regeringsontwerp, dat het statuut der Brusselse agglomeratie moet regelen, een meerderheid zal krijgen. Dit ontwerp voorziet nl. in de overgang, negen zogenaamde randgemeenten ning van het concilie door delegaties vertegenwoordigd zijn. Bij deze groep zijn vele landen die geen diplomatieke vertegenwoordiger bij de H. Stoel heb ben. Vandaag zijn ook de Amerikaanse bisschoppen in Rome gearriveerd, onder leiding van kardinaal Spellmann, de aartsbisschop van New York. Het aantal aanwezige concilievaders bedroeg van morgen circa tweeduizend. Over de te volgen werkwijze is in Vaticaanstad medegedeeld, dat pas van af 22 oktober de agendapunten in be spreking komen. De daaraan voorafgaan de tijd zal nodig zijn voor het kiezen van de leden van de tien werkcommis- sies, die ieder door een kardinaal wor den gepresideerd. Elke commissie, met inbegrip van de voorzitter, zal uit 25 personen bestaan. Van gezaghebbende Vaticaanse zijde werd dinsdagavond verklaard, dat het concilie naar verwachting tot het najaar van 1963 zal* duren. De eerste periode van beraadslaging zal waarschijnlijk in december a.s. eindi gen. Na Pasen zal vermoedelijk een tweede zitting volgen, die tot eind juni zal duren, gevolgd door een derde in het najaar. De 45-jarige geschorste hoofdcommis saris voor criminele zaken in Siegburg, nabij Bonn, heeft dinsdag op het tegen hem in Bonn gevoerde proces toegege ven in november 1941 en januari 1942 in de Sovjet-Unie de leiding te hebben gehad van het doodschieten van onge veer 150 Russische joden. Het Nederlandse episcopaat poseert op en voor de vliegtuig trap. Op de eerste rij herkennen wij (midden) mgr Alfrink met aan zijn rechterhand mgr. Bekkers, mgr. De Vet en mgr. Baeten. Ge heel rechts op de foto de hulp bisschop van Den Bosch, mgr. Bluyssen. IN STOCKHOLM overweegt men in stelling van een avondklok voor de jeugd onder de achttien jaar. Op die ma- nier hoopt men paal en perk te stellen gen in de tweede mars op Brussel hoopt aan de toenemende jeugdcriminaliteit, te verenigen. De vroegere Russische spion Bogdan Stashinsky, die terechtstaat in Karlsruhe wegens twee politieke moorden, heeft nauwkeurig en koel verslag gedaan van zijn eerste moord, die op de Oekrainer Lev Lebet, en van de voorbereiding daarvan. Zijn eerste werkelijke slachtoffer was een hond die sterven moest om Sta shinsky in de gelegenheid te stellen zich op te werken tot „bedrijfszeker" moor denaar. Stashinsky verklaarde, dat hij „door opvoeding en opleiding" geen man was voor moord, maar dat hij een overtuigd communist was en daarom deed wat noodzakelijk was, ook al was het onaan genaam. De moorden bedreef hij met een wa pen, dat een beetje op een waterpistool leek. Daarbij behoorden ampullen met cyaankali, die door luchtdruk uit het pistool werden geperst. Voordat het schot met het gif gelost werd moest de moordenaar een tabletje slikken dat hem vrijwaarde voor mede slachtofferschap. Mocht na het schot toch te veel cyaankali de moordenaar treffen, dan hoefde hij slechts een sunif- je te nemen van het andere middeltje. Stashinsky vertelde, dat hij het wapen eerst op zijn hond had uitgeprobeerd. Toen begon de campagne om Lebet te doden. Dagenlang volgde Stashinsky de- uitgeweken verzetsleider om diens le vensgewoonten te bestuderen. Toen hij hiervan voldoende op de hoogte was, vatte hij post bij de woning van profes sor Lebet. Toen hij deze hoorde thuisko men en de trap van het flatgebouw be klimmen, liep Stashinsky naar beneden. In het voorbijgaan schoot hij. De verzetsleider viel zonder geluid te 1Qtlu i Seven tegen de trap. Daar stierf hij. Sta- van hef Tentafig* Nederlandse6 naar "het I sh'ns'5y voelde zich onwel worden en gemengd Frans-Nederlandse stelsel. Heti?no° w,at van net tweede middel. Om is o.m. tegen dat regeringsbesluit dat het voorkomen dat bloedhonden zijn gemeenschapsfront der Vlaamse cultuur- sP°or zouden vinden, wierp hij het organisaties zondag a.s. 200.000 Vlamin- PIS^0°I weg in een park en stapte op de 1 tram. In het vervolg van de behandeling van de zaak zal Stashinsky ook het ver slag doen van zijn moord op Stefan Bandera, een andere Oerkainse verzets leider. Ook zal hij details uit de doeken doen over de werkmethode van de Rus sische geheime dienst. De Indiase luchtmacht is in staat van waakzaamheid gebracht om zo nodig tot actie over te gaan aan de noordooste lijke grenzen van India, om troepen van communistisch China uit dit gebied te verdrijven. Premier Nehroe zou tot deze maatre gel besloten hebben na opdracht te heb ben gegeven tot het terugdringen van de Chinezen achter d© MacMahon-lijn. De Chinezen hebben ongeveer 5000 militairen samengetrokken bij het Tibe taanse dorp Li, 15 kilometer ten noorden van de Indische grenspost Dhola, van waar de laatste tijd herhaaldelijk ge vechten werden gemeld. Twee Duitsers die op 3 april van dit jaar met machinepistolen gewapend de spaarbank te Roet- gen (Did) overvielen en er met 20.000 mark vandoor gingen, heb ben nog steeds de namen niet prijsgegeven van degenen die hen in Roermond aan de wapens hielpen. De beide bankrovers zijn gisteren in Aken veroordeeld. De 33-jarige Jo- hann B. kreeg tien en de 26-jarige Karl Heinz Z. vijf jaar tuchthuisstraf. Een derde verdachte, de 33-jarige Fritz N., werd wegens medeplichtigheid drie jaar gevangenisstraf opgelegd. Bij de overval hield één van de twee met zijn machinepistool de drie be dienden van het filiaal van de kring spaarbank van Monschau in bedwang, terwijl de ander intussen al het geld dat hij zag bij elkaar griste. Daarop liet hij zich naar de kluiskamer bren gen waar hij de daar liggende contan ten roofde. Beide mannen verdwenen daarna in een gereedstaande groene Ford. Drie dagen na de overval vond men de wagen in een bos. Met behulp van benzine had men hem in brand gestoken om mogelijke sporen te ver nietigen. Desondanks kon de Duitse politie kort daarop de daders aanhou den. De helft van de „poet" kon op aanwijzingen van Karl Heinz Z. ach terhaald worden. Het aandeel van Jo- hann B. is nog steeds spoorloos; hij weigert te vertellen waar hij het geld verstopt heeft. H\j weigert ook de namen te noe men van de personen die hem in Roermond de machinepistolen ver kocht hebben. De Nederlandse politie is nog steeds met een onderzoek naar deze wapenlevering bezig. De mogelijkheid bestaat nl. dat het hier om wapensmokkel op grotere schaal gaat. Behalve de twee daders van de overval werden ook drie jonge vrouwen aangehouden. Zij zouden be trokken zijn geweest bij de diefstal van de bij de bankroof gebruikte auto. Eén van de drie, het 21-jarige Neder landse meisje Engelina K. uit Kerk- rade, werd speciaal verdacht van de wapensmokkel. Zij was daags na en ook op de dag van de roofoverval ge zien in gezelschap van de hoofddader, de Duitse jukeboxehandelaar Joharfn B. Het meisje, dat in een Duits restau rant als serveerster werkte, was door haar werk met hem in contact geko men. Na 22 dagen in voorarrest te heb ben gezeten werd zij door de recht bank te Aken op vrije voeten gesteld omdat medeplichtigheid niet bewezen kon worden. Australische regeringsfunctionarissen zijn persoonlijk ernstig verontrust door het bericht dat de Indonesische regering geen voornemens heeft om, na de rege ling van het geschil over Nieuw-Guinea, tot gedeeltelijke demobilisatie van het zeer grote leger te besluiten, doch eer der de bewapening wil opvoeren. Om de gemoederen enigszins t© kal meren, heeft de Indonesische ambassa deur in Australië, brigade-generaal Sa- oedi, verzekerd dat Indonesië geen en kele agressieve bedoeling heeft. Hij zei, dat zijn land zch bewapent om de bij zonder lange kustlijn te kunnen verde digen, de binnenlandse veiligheid te handhaven en het smokkelen tegen te gaan. De tijdelijke administrateur van de Verenigde Naties op Nieuw-Guinea, de heer Rolz Bennett, heeft het eerste of ficiële besluit van de Verenigde Naties, dat de vrijlating van de politieke gevan genen regelt, ondertekend. Op 15 oktober zullen volgens dit be sluit alle 78 politieke gevangenen die in Hollandia gevangen zitten (onder wie al le leden van de zogenaamde Tepigroep) en de 43 gevangenen die in Biak we gens politieke delicten in de cel verblij ven, worden vrijgelaten. In Hollandia zijn de laatste dagen nog al eens moeilijkheden ontstaan bij de elektriciteitsvoorziening. Ook de watervoorziening in Hollandia is in vele wijken in het ongerede ge raakt. Het bestuur van het Amsterdamse Studenten Corps (A.S.C.) heeft twee le den van de sociëteitscommissie een ern stige berisping toegediend omdat zij tij dens de bekende en evenzeer beruchte „ontgroening" beproevingen voor de no vieten hadden uitgedacht die spontaner- wijze maar veelbetekenend „Dachautje- spelen" werden genoemd. Tweehonderd aspirant-corpsleden wer den m een veel te kleine, geheel geslo ten kelder gestopt. Ettelijke groenen konden het niet harden en vielen flauw. Hun „bewakers" brachten hen aanvan kelijk bij door emmers water over hen uit te gieten, doch tenslotte lieten zij zelfs dit na. Bij hun Samaritanenarbeid liepen de „bewakers" over de bezwijm de groepen heen en schiepen daarbij een Gestaposfeer door uitroepen als „vuile rot joden". Het uitermate pijnlijke hier van was, dat er zich een aantal joden onder de groenen bevond. In het A.S.C. zelf is oppositie tegen deze manier van ontgroenen ontstaan. De oud-vice-voorzitter van de Nieuw- Guinearaad, Marcus Kaisiepo, heeft be sloten in Nederland te blijven. Op de centrale begraafplaats van de oorlogsgravenstichting te Loenen op de Veluwe, zal morgen de herbegrafenis met militaire eer geschieden van het stoffelijk overschot van de in Nieuw- Guinea omgekomen korporaal C. G. A. van de Laar, afkomstig uit Arnhem. De laatste groep Nederlandse artiesten uitgezonden door het nationaal thuis front om in Nieuw-Guinea voor de Ne derlandse militairen op te treden, is op Schiphol teruggekeerd: Willy Alberti, diens dochter Willeke, Mieke Telkamp, Jan Pruis cn accordeonist Tonny Bak- kenes. In 21 dagen heeft dit vijftal over heel Nieuw-Guinea 24 voorstellingen ge geven en daarbij had Jan Pruis het ge presteerd om het grootste deel van zijn bezittingen zoek te maken. „Ik moet worden beschouwd als Nieuw-Guinea's voornaamste kwijt-optant", zei hij. De nieuwe premier van Jemen, Ab- doellah Assallal, heef op een „overwin ningsbijeenkomst" in Sanaa meegedeeld dat hij en de andere militaire revolutio nairen hun uniformen zullen afleggen om als burgers „het volk te dienen". Een monarchistische radiozender in Jemen heeft namens emir Seif el Has san de bevolking opgeroepen zich niet door de opstandelingen te laten intimi deren. Volgens de zender beginnen de revolutionairen in de hoofdstad Sanaa ongerust te worden en aan vluchten te denken. Verscheidene garnizoenen hebben zich volgens deze zender aan de zijde van de monarchisten geschaard. Jordanië heeft bekendgemaakt dat het de emir diens aanspraken steunt. Op de foto: de premier AssallaL

de Stem | 1962 | | pagina 1