SPINWIEL MATADOR Zwart o p Wit Verkoud heid ASPRO' „De grenzen van het leven" POIROT speelt BRIDGE Minter en Hinter en het fluwelen ventje Camera's volgen dierenartsen ogezecji „Zonder jou" kreeg duizend gulden OSRAM Slotconcert van harpconcours Capra-documentaire over Kosmische straling je ware (7Lriótie Onlusten in Albanië WITTE KRUIS w-raarS» Willem Duys over lichte muziek Batje vier met goud bekroond NEEM DAN lichter dan zwaar, pittiger dan halfzwaar. Radioprogrammas door th Stern-feuilleton Televisieprogramma s Franse minister afgetreden Voorkom Rillerig? Onprettig? Vlug: DAGBfLAD DE STEM VAN DINSDAG 9 OKTOBER 1962 T\e NTS zal onder de titel „Tot heil van mens en dier" vanavond om 19.30 uur een filmdocumentarre uitzen den over het werk van de dierenarts. Zoals op elk terrein van de weten schap heeft zich ook in het veeartse- nijkundig werk een specialisatie vol trokken, die de oude term veearts niet langer rechtvaardigt. Ondanks de ver leidelijke spectaculaire elementen, die het beroep van dierenarts biedt zoals bijvoorbeeld operaties, gaf de camera er de voorkeur aan om zes verschillen de dierenartsen hoofdrolvertolkers op een willekeurige dag te volgen Via de .hondedokter' en de ,koeiedokter' zal de kijker kennis kunnen maken met de grote rol. die de dierenarts bij de volksgezondheid speelt. De regie van deze documentaire voor de AVRO ge maakt, is in handen van Jan Venema, terwijl Wim Alings jr. het scenario heeft geschreven. (Advertentie) DE ecJtte PIJNSTILLER Schouderpijn... maar ook an dere plagende- pijnen raakt u prompt kwijt met WITTE KRUIS, (poeders, tabletten of cachets!) De Salicyl-vrije pijn stiller, die géén maag- klachten veroorzaakt! II Mijn brievenbus blijf ik, ondanks dagelijkse desillusies, beschouwen als de spleet waardoor ééns het geluk naar binnen zal glijden. Niet dat grote en stille Geluk met een hoofd letter waarover wijze radiosprekers, diep in de avond, met sonore stem be- hartenswaardige dingen kunnen zeg gen. Neen, het ordinaire materiele ge luk, dat ik er best bij kan gebruiken. Ik bén een materialist, ik wil het we ten. Daarom gooi ik geen briefje onge lezen weg. Want ééns zit er een ton tussen. Of een droomhuis. Tot nog m 's keky de droom gebleven. Maar voor het overige levert de in houd van mijn brievenbus vaak toch 'aai, zij het financieel minder specta culaire opwinding op. Zoals dat druk werkje dat ik dezer dagen vond: „Doordat nu met de kosten die ®<jn een Rijbewijs voorafgaan te vens een veel meer omvattende „"W?8»» betreffende uzelf wordt ntwikkeld komen nu de profij- n ervan over een veel breder vlak rir,o'riiV0ren .Be,la^ve een juiste en ,/e>,f„?pe.B''-opleiding. ook nog een den meerdere mogelijkhe- stond erop. roerion. i ,leb ik in dieP f/epeins onbearL^-Jestaan- De volstrekte komt hnrsJkheid van dit dieve proza al aauw nrhaUu', Je denkt als leek ie le-en Mnn„\ een aardiB stuk- keliiklnn^Li?T' komt er een wèr- KetijK ingewikkeld stukje en ie blijft ZïenmeTLGT' er k™ betreffende mezelf"™/ V°?lUïnBTa worden Nv rir>+ ontwikkeld kern beortivhrf'jy 18 theïstisch. Ik teRij-opleiding is nu ook de sleutel tot meerdere mogelijkheden verkrijg. \Td°nBetWimd past Me slïuMop overde Trfer breder vlakw™r- lomen profvten naar vore* moeten zijn- frontale botsingen en tl inhèiZ en zelfs sni->den en dub- iïederhln f verkeersweg van de in het autoverkeer'^. gevaarlijk als PRAET-MAECKER JJe uitgeverij Europhone heeft onlangs een prijsvraag uitgeschreven voor het beste ingezonden liedje en de daar bij behorende muziek. Willem Duys heeft in Hilversum tijdens een bijeen komst in hotel Gooiland de namen van de prijswinnaars bekendgemaakt. De duizend gulden kregen tekstschrijver Gerard J. Kroon en componist G. J. P. Christenhuis met het liedje „Zonder jou". Aan de prijsvraag namen 785 in zenders deel en twintig componisten en tekstdichters zagen hun werk bekroond. Twee van de bekendste liedjes zijn reeds op de zwarte schijf vastgelegd en Rita Öorita en de Carnia's, die deze liedjes zingen, kwamen de winnaars een plaatje van hun schlager aanbieden. Ton Lutz als presentator van het KRO-televisieprogramma „De grenzen van het leven", dat morgen onder re gie van Leen Timp op het scherm wordt gebracht. (Advertentie) TTandaag zendt de AVRO in haar ra dioprogramma gedeelten uit van het slotconcert van het internationaal harpconcours 1962. dat op 30 september te Jeruzalem plaats vond. Aan dit con cours werkten mee de winnaars van de eerste, tweede en derde prijs. Zij mochten daarvoor een keuze maken uit concerten voor harp en orkest van Haendel, Jolivet en Zafred. De eerste prijs werd gewonnen door de Ameri kaanse Lynne A. Turner, die in ons land reeds eerder heeft gespeeld. n [n Hotel Gooiland te Hilversum is het 1 Cocktail-trio onderscheiden met de gouden plaat voor de opname „Batje vier". De heer Ben Levy, directeur van de grammofoonplatenmaatschappij Du- reco, overhandigde de drie succesvolle leden van dit trio elk een gouden plaat. Pikant is het feit. dat deze plaat door de Hilversumse omroepen niet meer op de draaitafel mag worden gelegd omdat er het woord „bier" in voorkomt en men hierin een verkapte reclame ziet voor dit geestrijk vocht. Tijdens een drukbezochte receptie kwam de tekst schrijver André Meurs en een van de Wama's in dierenvellen gekleed als een echte „bat-a-vier" Ad van der Gein en zijn mannen gelukwensen. yanavond zal Willem Duys in het tele visieprogramma van de AVRO van 20.30 tot 21.25 uur in het programma „Muziek Mozaiek" aandacht schenken aan het 25-jarig bestaan van de Neder landse vereniging voor woord- en toon dichters van lichte muziek. Zijn bedoe ling is de kijkers een blik te gunnen in de keuken van de lichte muziek waar bij hij wil trachten aan te tonen dat er behoefte bestaat aan deze muziek, daarmee dus de functie van het lichte lied aan de orde stellend. Medewerking aan dit programma verlenen onder meer de componisten Pieter Goemans, Tom Erich en Jack Bess, terwijl van anderen liedjes ten gehore zullen wor den gebracht en besproken. Bob Bre mer heeft de regie van dit programma in handen. Tn haar televisieprogramma zal de AVRO vanavond om 21.15 uur de laatste documentaire van Frank Capra uitzen den. In deze documentaire onder de ti tel „De vreemde zaak van de kosmi sche stralen" zal in „levende" en in tekenfilm de vraag aan de orde komen wat kosmische stralen in feite zijn. De geleerde en de schrijver, die inmiddels al uit vorige afleveringen bekend zijn, zullen laten zien hoever de wetenschap is doorgedrongen in deze „vreemde zaak" en hoe ver men is met het be antwoorden van vragen over het ont staan van kosmische stralen, hun in vloed op de materie en op het leven, Wien Heussen heeft ook deze docu mentaire weer in het Nederlands na gesynchroniseerd. Hilversum I (402 m) brengt de KRO om 19.30 uur het populaire platen programma „Licht te verteren". Om 20 uur volgt „Benedicamus Domino". Het Radio Kamer Orkest musiceert om 20.20 uur o.l.v. Bernard Haitink en om 20.45 uur speelt de pianist Robert Cassadesus de Mondscheinsonate van Beethoven. Het „Klein taaigeding" wordt om 21 uur uitgezonden, terwijl om 21.45 uur een „Brabants halfuur" in de ether komt. Leo Nelissen vindt om 22.40 uur tijd voor zijn programma „Vreemd", terwijl tot besluit om 23.10 uur een platenprogramma ge titeld „De dag is voorbij" op de draai tafel wordt gelegd. Op Hilversum II (293 m) is er om 20.05 uur het programma „Muziek is troef" Onder leiding van mr. Hilterman volgt om 21.05 uur een forum onder de titel „Wat ons bezig houdt". Het piano spel „Van Bach tot Ravel" begint om 22 uur terwijl om 23 uur het slotconcert van het intern, harpconcours wordt uit gezonden. De NTS zendt om half acht de filmdo cumentaire „Tot heil van mens en dier' uit. Na het journaal volgt om 20.20 uur Televizier en om 20.30 uur de Muziek- Mozaiek van Willem Duys. De laatste t.v.-documentaire van Frank Capra om 21.15 uur handelt over de kosmische straling. Tenslotte is er om 22.10 uur een gefilmde reportage van het te Amster dam gehouden straatmuzikantenconcours. België Vlaams presenteert om 20.30 uur een t.v.-reportage over Indonesië, om 21.10 uur de t.v.-western Bonanza en om 22 uur een BBC-film over het klasieke Griekenland. (Advertentie) Het fleurig programma dat zich gister avond voor het beeldscherm ontrolde, zal ons nog lange tijd heugen. Het fes tijn begon reeds om half acht, toen de NTS de eerste aflevering presenteerde van een nieuwe serie tekenfilms onder de titel: Huckleberry de hond. Ongetwij feld hebben aan dit charmante filmpje velen, en niet alleen de jeugd, plezier beleefd. Na een boeiend journaal las dr. H. W. Tilanus onder meer enkele wensen van de CHU voor. „Zoals de vis het ziet" (Fisch perspec- tiven) was de titel van een interessante documentaire over het leven van be paalde soorten vissen in onmiddellijke nabijheid van de Spaanse kust. Spaans, zij het dan wat meer roman tisch en van heel andere aard, ging het ook toe in de hoofdfilm van de avond: JOHS. VRIJMOED ZONEN N.V.r SCHIEDAM - SEDERT 1776 (Advertentie} J\T „De avonturen van Don Juan". Deze le gendarische losbol, die alles verslaat, doch het steeds weer verliest van een liefelijk snoetje, heeft zonder twijfel weer veler harten sneller doen kloppen. De film dateert van 1949. Het is een verrukkelijk ongecompliceerd geheel ge worden, ontdaan van alle problemen. De held kreeg er wel een paar maal goed van langs, doch de degen overwon uiteindelijk toch. Voor ons part mag Don Juan nog vaak, heel vaak terugkeren. JP. IV. Dinsdag 9 oklober Hilversum I 402 111. KRO: 12.00 Middagklok - noodklok. 12.04 Lichte grammofoonmuziek. 12.30 Mededelin gen ten behoeve van land- en tuinbouw, 12.33 Lichte muziek. 12.50 Actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platennieuws. 13.30 Metropole orkest. 14.lo Schoolradio. 14.30 Grammofoon- muziek. 14.35 Voor de plattelandsvrouwen. 14.45 Tierelantijnen, gevarierd programma. 15.45 Lichte grammofoonmuziek. lfr.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursberichten. 17.45 Regerings uitzending: Nieuws uit de Nederlandse An tillen door Henk Dennert. 18.00 Lichte gram mofoonmuziek. 18.20 Kaarten op tafel, ge sprekken over actuele problemen. 18.30 Radio Volksuniversiteit: Hedendaagse letterkunde IX, door Jacques den Haan. 19.00 Nieuws. 19.10 Actualiteiten. 19.30 Lichte grammofoon muziek. 20.00 Gregoriaanse muziek. 20.20 Kamerorkest. 20.45 Klassieke pianomuziek (gr.) 21.00 Klein taaigeding: zitting van de KRO-taalrechtbank. 21.15 Bariton en piano Klassieke liederen. 21.45 Brabants halfuur. 22.15 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nieuws 22.40 Vreemd, een keuze uit woord, zang en dans van elders enanders 23.10 Lichteg rammofoonmuziek. 23.55-24.00 Nieuws Hilversum II 298 m. AVRO: 12.00 Zang en piano: lichte muziek. 12.20 Regeringsuitzending: Uitzending voor de landbouw. 12.30 Mededelingen ten behoeve van land- en tuinbouw. 12.33 Promenade orkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen, eventueel actueel of grammofoonmuziek 13.25 Beursberichten. 13.30 Militaire kapel. 14.00 Kamermuziekgezelschap: klassieke mu- 10) be „Heeft u Mr Shaitana goed gekend gon die zijn verhoor. „Heb 'm twee keer ontmoet," was het korte antwoord. „Twee keer maar?" „Ja." „Bij welke gelegenheden?" „Ongeveer een maand geleden waren we in hetzelfde huis te eten gevraagd. En daarna heeft hij me op een van zijn partijtjes uitgenodigd....een coctail-geval een week later „Hier, i deze kamer?" „Ja". „Waar is het gehouden, in deze kamer of in de eetkamer?" In alle kamers tegelijk." Heeft u bij die gelegenheid dit ding hier zien liggen?" Battle haalde voor de zoveelste keer de kleine, dunne dolk te- voorschijn. Despards bovenlip trok even. „Nee," zei hij. „Is me niet opgevallen als bij zonder handig om er de eerstvolgende gelegenheid gebruik van te maken." „U hoeft niet verder te gaan dan mijn vraag. Majoor Despard." .'.O, pardon, maar de gevolgtrekking lag voor de hand, niet?" Even bleef het stil. Toen zette Battle met een effen stem zijn verhoor voort- „Had u reden antipathie tegen Mr Shai-, tana te voelen?" „Hopen redenen." „Wat?" De stem van de hoofdinspec teur klonk alsof hij zijn oren niet kon geloven. „Om antipathie tegen hem te voelen, niet om hem te vermoorden," zei Des pard. „Ik heb geen seconde behoefte ge had hem overhoop te steken, maar ik zou een zucht van verlichting hebben ge slaakt, als ik hem één keer een schop had kunnen geven, die aankwam. Jam mer. Nu is het te laat." „Waarom had u hem een schop wil len geven? Om 'n speciale reden?" „Nee. Maar omdat hij het soort man was, dat nodig af en toe geschopt moet worden. Ik heb de punt van mijn schoe nen vaak voelen jeuken". „Weet u iets van hem Majoor? Iets in zijn nadeel?" „Hij was te netjes gekleed, hij droeg zijn haar te lang, hij rook naar het een of ander stinkgoedje." „U heeft zijn uitnodiging om te komen eten toch maar aangenomen," critiseër- de Battle. „Als ik alleen bij mensen ging eten, die ik in alle opzichten sympathiek vind. zou ik niet veel uitgaan," zei Despard droogjes. „U houdt van mensen zien en van uitgaan, maar over het algemeen waar deert u de mensen niet,'is het dat?' vroeg Battle ,,Ik houd er nu en dan van 'n korte tijd achtereen. Als je recht van de wilder nis naar de beschaving teruggaat, naar vrouwen in mooie elegante kleren, naar dansen en verfijnd eten en muziek, ja dat vind ik dat voor een poosje wel pret tig. Maar dan ga ik weer het gekunstel de van de hele vertoning zien en als het zover is, moet ik weer naar mijn wil dernis terug." „Het lijkt me een gevaarlijk leventje, dat u leidt, Majoor Despard, dat zwer ven door die onbekende en wilde stre ken." Despard haalde de schouders op en glimlachte even. ..Mr Shaitana heeft geen gevaarlijk leven geleid en toch is hij' dood en leef ik". „Hij kan wel een gevaarlijker leven geleid hebben dan u vermoedt," zei Battle op veelbetekenende toon. „Hoe bedoelt u dat?" „Wijlen Mr Shaitana was een bemoei al," zei Battle. Despard boog zich naar hem toe- „Be doelt u. dat hij zich mengde in zaken, die hem niet aangingen en daardoor din gen te weten kwamwat voor din gen?" „Nee.ik bedoelde eigelijk alleen, dat hij zich te veel met vrouwen bemoeide", zei Battle met een nietszeggend gezicht. Majoor Despard ging weer op zijn ge mak achterover in zijn stoel zitten en lachte, iets honend, maar verder onver schillig. „Ik geloof nooit, dat vrouwen 'n dergelijk type charlatan au sérieux ne men." „Wie denkt u dat hem vermoord heeft?" „Wel ik weet, dat ik het niet gedaan heb. En die kleine Meredith ook niet. En Mrs Lorrimer.... ik zou me niet kunnen voorstellen, dat iemand als Mrs Lorrimer iets dergelijks deed.... herrin- nert me te veel aan een van mijn brave tantes. Dus blijft alleen onze vriend de dokter over." „Kunt u ons iets over het doen en laten van u en uw medespelers vertel len. of u nog bent opgestaan en wat zij hebben gedaan". „Ik ben twee keer opgestaan, één keer om een asbakje te halen - bij die ge legenheid heb ik meteen het vuur wat opgepord - en een keer om me een whisky-soda in te schenken." „Hoe laat. bij benadering?" „Precies weet ik het natuurlijk niet Bij benadering: de eerste keer half elf en de tweede keer elf uur, maar eigen lijk is dat raden. Mrs Lorrimer is één keer opgestaan, is naar het vuur ge gaan en heeft iets tegen Shaitana ge zegd. Ik heb 'm geen antwoord horen geven, maar daar heb ik eigenlijk ook geen acht op geslagen. Ik zou er geen eed op kunnen doen, dat hij geen ant woord gegeven heeft. Miss Meredith heeft een beetje rondgewandeld, maar ik geloof niet, dat ze daarbij in de buurt van de haard is, geweest. Roberts was precies een duveltje in een doosje..,, ik geloof dat ik hem wel vier keer heb zien opstaan." „Nu ga ik u de vraag van monsieur Poirot doen," zei Battle met een glim lach. „Wat voor indruk heeft u van uw medespelers als bridgers gekregen? Goed. middelmatig, slecht?" „Miss Meredith speelt vrij goed. Ro berts biedt fantastich. Hij verdient elke keer down te gaan. Mrs verduiveld goed." Battle keerde zich naar Poirot. „Nog iets te vragen, monsieur Poirot?" Poirot schudde het hoofd. Despard gaf het ,,Albany' als zijn adres op, zei goedenacht en ging weg. Op het ogenblik, dat de deur zich ach ter hem sloot, maakte Poirot een on willekeurige beweging. „Wat is er?" vroeg Battle nieuws gierig. „Niets," zei Poirot. „Het drong alleen tot me door, waaraan zijn loop me her innert. Hij loopt als een tijgerja, precies zo lenig, gemakkelijk en toch krachtig, net als een tijger loopt." „Hm!" zei Battle. „En nu ter zake." Hij keek de kring van drie rond. „Wie van de vier heeft het gedaan?" HOOFDSTUK Vlll Wie van de vier? Battle keek van de een naar de ander, van de drie gaf één hem antwoord- Mrs Oliver, die haar mening nooit onder stoelen of banken stak, deed dat ook deze keer niet. „Dat meisje of de dokter," zei ze. Battle keek de beide anderen vragend gend aan. Maar zowel Race als Poirot weigerden hun mening te geven. Race snhudde het hoofd. Poirot streek zorg vuldig de gekreukelde scoreblaadjes glad. „Een-.van de vier heeft het gedaan," dacht Battle hardop. „Een van de vier heeft zitten liegen alsof het gedrukt Lorrimer is staat. Maar wie? Niet gemakkelijk, nee niet gemakkelijkl" Hij zweeg een poos; toen ging hij voort: „Als we hun opinie nemen..De dokter denkt, dat Despard het gedaan heeft. (wordt vervolgd) Sprong De Engelsman William Cooke is aan de dood ontsnapt, toen een paard plotseling over een anderhalve meter hoge muur sprong en boven op het dak van zijn auto terecht kwam. Dak en paard begaven het. Cooke bleef ongedeerd. Goudschat Een Inwoner van Breslau heeft ze ventien jaar op een goudschat gesla pen. Dit bleek toen hy zijn matras, waarop hij sinds het einde van de oorlog sliep, liet repareren. Vermoed wordt, dat de gouden munten aan een tydens de oorlog by de stryd om Breslau omgekomen inwoner heb ben toebehoord. Vangst Een visser van het Ierse eiland Clare had zijn hele huis doorzocht, nadat een kreeft, die hij had ge vangen, ontsnapt was. Toen hij het dier eindelijk vond, stond de man verbaasd te kijkenwant de kreeft had kans gezien een muis te van gen. Dank zij deze bijzondere pres tatie mocht de kreeft in leven blijven. Testament De bemiddelde Engelse taxateur Frederick Banks heeft in zijn testa ment 100 pond sterling en zijn para plu vermaakt aan de waardin Doris Bean uit dankbaarheid voor het feit dat zij hem er dagelijks aan herinner de zijn paraplu mee te nemen als hij het café waarin zij werkte, verliet. „Ik breek niet uit. Ik kom juist terug" ziek. 14.40 Schoolradio. 15.00 Met naald en schaar. 15.30 Bariton en piano: moderne lie deren. 16.00 Joegoslavische kaleidoscoop, praatje. 16.15 Licht instrumentaal trio. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Amateursprogramma, 17.55 New York calling. 18.00 Nieuws. 18.15 Eventueel actueel. 18.20 Licht instrumentaal trio: 18.35 Amusementsorkest, (opn). 19.05 Paris vous parle. gesproken brief uit Parijs. 19.10 Viool en gitaar (gr.) 19.20 Inleiding tot muziekbegrip, lezing. 19.35 Gedeelten uit het slotconcert v. h. Internationaal Harpconcours in Israël 1962. 20.00 Nieuws. 20.05 Muziek is troef. 21.05 Wat ons bezig houdt, radioforum. 21.45 Zigeunerorkest. 22.00 Pianorecital: klas sieke muziek. 22.30 Nieuws. 22.40 Actualitei ten. 23.00 Vervolg van gedeelten uit het slot concert van het Internationaal Harpconcours in Israël 1962. 23.55-24.00 Nieuws. Brussel Vlaams 324 m: 12.00 Nieuws. 12.03 Lichte grammo foonmuziek. 12.30 Weerbericht. 12.35 Amuse mentsmuziek. 12.50 Beursberichten. 13.00 Nieuws. 13.15 Kamermuziek. 14.00 School radio. 15.45 Duitse topliedjes. 16.00 Beursbe richten. 16.06 Duitse les. 16.21 Moderne ka mermuziek. 17.00 Nieuws. 17.15 Voor de kin deren. 17.40 Boekbespreking. 17.50 Moderne kamermuziek. 18.18 Paardesportberichten. 18.20 Voor de soldaten. 18.50 Radiokroniek. 19.00 Nieuws. 19.40 Grammofoonmuziek. 19.50 Syndikale kroniek. 20.00 Herfstvruchten hoor spel. 20.40 Zang en instrumentaal ensemble. 21.30 Jazzmuziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Lite rair programma. 22.25-23.00 Nieuws. Brussel Frans 12.30 Gevarieerd programma. 14.03 School radio. 14.45 Omroepkoren. 15.03 Lichte gram mofoonmuziek. 17.00 Nieuws. 17.15 Grammo foonmuziek. 18.30 Chansons. 19.00 Lichte mu ziek. 19.30 Nieuws. 20.00 Omroepsymfonie- orkest en soliste: Moderne en klassieke mu ziek. 22.00 Wereldnieuws. 22.15 Jazzmuziek 22.55 Nieuws. Woensdag 10 oktober Hilversum I 402 m. NCRV: 7.00 Nieuws en SOS-berichten. 7.10 Dagopening. 7.25 Klassieke grammofoonmu ziek. 7.45 Vandaag, radiokrant. 8.00 Nieuws. 8.15 Volksliederen (gr.) 8.30 Lichte grammo foonmuziek. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Water standen. 9.40 Voor de vrouw. 10.10 Grammo foonmuziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Samen zang. 11.15 Voor de jeugd. 11.40 Lichte gram mofoonmuziek. Hilversum II 298 m. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgymnastiek 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Lichte och- tendklanken (gr.) (Om 7.35: Van de voor- pagina, praatje). 8.00 Nieuws en socialistisch strijdlied. 8.18 Lichte grammofoonmuziek. 8.40 Orgelspel. 9.00 Ochtendgymnastiek voor de vrouw. 9.10 Kookpraatje. 9.15 Klassieke or kestmuziek (gr). 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 Inzicht en uitzicht, praatje. 10.05 Mor genwijding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Specialiteitentheater. (Herh. van zater dagavond jl.). Dinsdag 9 oktober AVRO: 19.30 Tot heil van mens en dier, filmdocumentaire. NTS: 20.00 Journaal. AVRO 20.20 Televizier. 20.30 Muziek-mozaïek. 21.15 De vreemde zaak "Van de kosmische stralen, filmdocumentaire. 22.10-22.30 Toonkunst op de keiengefilmde reportage straatmu zikantenconcours in Amsterdam. BELGIE VLAAMS 14.05-14.30 Schooltele visie: Aardrijkskunde. 19.00 De katholieke gedachte en actie. 19.30 Franse les. 20.00 Nieuws. 20.25 Het manneke. 20.30 Reportage over Indonesië. 21.10 TV-western. 22.00 Het klassieke Griekenland, documentaire film. 22.35 Nieuws. BELGIE FRANS 18.30 Berichten. 18.33 Voor de jeugd. 19.00 Connais-tois toi-même. 19.30 Station-Service. 20.00 Journaal. 20.30 Les Caprices de Marianne, komedie. 2Ü.40 Maurice Maeterlinck, spel. 22.30 Journaal. De Franse minister van Onderwijs, de 43-jarige Pierre Sudreau, heeft maan dag gezegd dat hij uit protest tegen de hervormingsplannen van president De Gaulle op 22 september schriftelijk zijn ontslag had ingediend. Sudreau heeft maandag een afscheids bezoek gebracht aan premier Pompidou. De minister voor Algerijnse zaken, Joxe, zal in afwachting van de nieuwe ver kiezingen als minister van onderwijs ad interim optreden. De voortvluchtige Franse kolonel Pierre Chateau-Jobert, die leider van de O.A.S. in Algerië was, heeft in" vlug schriften laten weten, dat hij in Frank rijk de leiding op zich heeft genomen van een „contrarevolutionair© bewe ging", die zich ten doel stelt president De Gaulle „revolutionair nummer één" en zijn regering ten val te bren gen. Hij ried zijn volgelingen aan „de wapens in te vetten en te verbergen". De pamfletten, die o.a. werden ge zonden aan de te Parijs verschijnende bladen, waren in Bordeaux gepost. Naar in Franse regeringskringen ver nomen wordt, heeft president De Gaulle besloten de algemene parlementsverkie zingen te laten houden op 18 en 25 no vember. Het eerste deel der Verkiezin gen volgt dus drie weken na de volks stemming die 28 oktober gehouden wordt over het plan van De Gaulle de Franse presidenten in de toekomst direct door het volk te laten kiezen. Verscheidene Griekse dagbladen heb ben melding gemaakt van wijdverspreide onlusten, die zich in het zuiden van Al banië, een communistisch geregeerde staat, zouden hebben voorgedaan. De bladen ontleenden deze berichten, waar van geen officiële bevestiging kon wor den verkregen, aan bronnen in het grens gebied. Albanese verzetsstrijders zouden op verscheidene punten ten zuiden van de hoofdstad Tirana een verkeersweg door middel van explosieven hebben vernield en munitieopslagplaatsen in de lucht heb ben doen vliegen. Volgens deze berich ten was in vele dorpen een uitgaansver bod ingesteld en zouden partijfunctiona rissen uit veiligheidsoverwegingen hun gezin naar Tirana sturen. (Advertentie) 34 Vol vuur rende Humpie het erf van de boerderij op, om houtjes te gaan hakken. Er stond een flinke bijl tegen de schuur, en zonder zich te bedenken greep hij dit werktuig beet en deed het met forse slagen neerkomen op een gloednieuw stuk brandhout. „Ik ga mijn eigen brood verdienen!" riep hij luid, en de spaanders vlogen Hinter en Minter om de oren, toen ze naderbij kwamen. „Pas op je mooie pakje!" riep Min ter plagend, maar Humpie hakte lus tig verder. „Kan me lekker niks meer schelen!" zei hij. „Goed zo!" riep Hinter, „hak maar niet in je schoen". Toen klonk er gerommel in de schuur en de gebogen gestalte van een boer verscheen in de deur. „Wat mot dat?" klonk het dreigend. „Ik wil een boterham", zei Humpie, zelfs dreigend op hem af. Ik zal 1ou ïiaar nia( mnt nxv/)Kitin»ini« TP 1i_i__ J „maar niet met aardbeienjam. "En daarom hak ik houtjes". Ach, Humpie had het goed bedoeld, maar wat hij tot brandhout hakte, was de disselboom van de zondagse sjees, en dat vond de boer toch niet zo prettig. Het zag er dan ook niet naar uit, dat het ventje er een boterham voor zou krijgen, nee, de boer kwam tot houtjes hakken", stelde hij voor, en hij wilde Humpie grijpen. Maar het fluwelen ventje had inmiddels goed leren hardlopen en ging er als de wind vandoor. „Hij heeft het heus niet expres ge daan, meneer!" riep Minter nog, maar ook voor de tweeling was het maar beter om te verdwijnen....

de Stem | 1962 | | pagina 5