Walcheren Zeeuwsch-Vlaanderen Zuid-Beveland RAAD KLOETINGE HEEFT EEN VOL VERLANGLIJSTJE In veranderend Sluiskil valt lang niet alles mee W erkplaatsen W alcheren grote moeite met orders Raad van Hoedekenskerke laat haven verbeteren 2 Oud-leerlingen De Ruyterschool hebben pi annen Dagblad De Stem Landelij k korfbal KNKE Monsterzege van Tjoba I op Overkanters (17-2) Ruilverkaveling Walsoorden 5 november valt de beslissing Wordt badhuis gesloten KINDER VOORDEEL DAG MEISJES ROKJES 795 mk VROOM DREESMANN Bevredigend oesterseizoen „Belfortrally" tot zondag uitgesteld Morgen Geslaagd openingsbal „Instuif Kanaalzone" te Westdorpe Internationaal hengelconcours in Kapelle ifll Vandaag 2 DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 9 OKTOBER 1962 VLISSINGEN In zijn welkomstwoord tijdens de jaar vergadering van de vereniging van oud leerlingen van de De Ruyterschool be treurde voorzitter G. But, de jaarlijks te ruglopende opkomst op de vergaderin gen. Hij verzocht een ogenblik stilte om de overleden leden Schot, J. Free- ke en C. Vierhout te herdenken. Het ledental is inmiddels opgelopen tot 488. Zorg baart de uitgave van het maandorgaan „Poseidon". In de bestuursvacatures W.L. Hofman en P.M. Pluymers werden gekozen de heren G.J Nijveldt en J.M. Haverman. De vergadering steunde met applaus het voorstel om de heer Nijveldt een felici tatietelegram te zenden voor het vol maken van 15000 vlieguren bij de K.L.M. Uitvoerig werd hierna gediscussieerd over de jubileumviering volgend jaar. Het maritieme instituut, dat tot de grootste in het land behoort beleeft dan drie memorabele feiten op 8 januari bestaat de vereniging ,,De Ruyterschool" zestig jaar, op 1 mei is het evenveel jaar geleden dat met de lessen werd begonnen en op 1 oktober bestaat de oud-leerlingen-vereniging tien jaar. De heer Brouwer, die de voorlopige plannen voor de feestviering ontvouw de, deelde mede dat een boekje zal ver schijnen met de geschiedenis van de school. Voor de zo lang genoten gast vrijheid en medewerking van de ge meente Vlissingen zal een borstbeeld van Admiraal de Ruyter, de naamge ver van de school, aan het gemeente bestuur worden aangeboden Het ge denkteken zal een plaats krijgen in de hal van het nieuwe stadhuis. Voorts zullen op 1 mei sportwedstrijden plaats vinden tussen eigen scholieren en leer lingen van de Antwerpse zeevaartschool. Voor een grote reünie van oud-leerlin gen moeten nog nadere plannen wor den uitgewerkt. Bepalend hiervoor zal ongetwijfeld de financiële toestand van de vereniging zijn. Met klem werd uit de vergadering gesuggereerd een be roep op de Vlissingse middenstand te doen. Het voortbestaan en de groei van de school, die momenteel ruim 600 leer lingen telt. is van groot belang voor de Vlissingse neringdoenden. Directeur Brouwer rekende in dit verband voor, dat voor directe behoeften van de leer lingen jaarlijks*zo'n twee miljoen in de Scheldestad wordt besteed. Na de vergadering maakte het ge zeldschap een bustocht door Zeeuwsch- Vlaanderen waarbij in Sluis het diner werd gebruikt- De dag werd besloten met een feestavond in Britannia. Proefvaart Kulpatvn River De 12.000 ton metende ..Kulpawn Ri ver". gebouwd door de Kon. Mij. „De Schelde", in opdracht van de Black Star Line Limited Accra (Ghana), zal in de week van 21-27 oktober proefva- reh. Het schip zal 's zaterdags, na akkoord bevindingen. worden overgedragen. Dit is het laatste van de vijf „River"-sche- pen en het op één na iaatste in de se rie, die door ,,De Schelde" voor de Ghanese Mij. zou worden gebouwd. De vijf River"-schepen waren: Pra River, Offin River, Birim River, Afram River en Kulpawn River. De „Lake Bosomtwi" zal het laatste schip zijn. Schade onder waterlijn Bij onderzoek te Antwerpen blijkt de Belgische tanker „Good Gulf", die ten anker liggend op de rede van Vlissingen in aanvaring kwam met het Columbiaan- se vrachtschip „Giudad de Cucuta", schade onder de waterlijn te hebben opgelopen. De gaten in de scheepshuid zijn voorlopig met een betonbekisting gedicht. Waneer de lading smeerolie is gelost, zal tot definitieve reparatie wor den overgegaan. Botsing op hoek Zeilmarkt - Walstraat Op de hoek Zeilmarkt-Walstraat heeft zich gistermiddag een aanrijding voor gedaan tussen een personenauto en een scooterberijdster. D. M. uit Bergen op Zoom, wilde met zijn stationcar van de Zeilmarkt de Wal straat inrijden waarbij hij te ver naar links aanhield. Mej. J. de W. uit Vlissin gen reed op dat ogenblik van de Nieuwe Dijk de Zeilmarkt op en kon de auto niet meer ontwijken zodat een botsing volgde. Mej. de W. die over pijn in haar schou der klaagde werd voor onderzoek naar het Bethesdaziekenhuis overgebracht. De beide voertuigen werden aanzienlijk beschadigd. Rob Moens onder het mes Gistermorgen werd de Vlissingse mid- voor Rob Moens opnieuw naar het Be- thesda-ziekenhuis vervoerd, waar men het ogenblik van operatief ingrijpen ge schikt achtte. Vanmorgen zal de menis cus-operatie aan Rob's linkerknie ge schieden. Machine-schade op de Schelde Zaterdagmiddag is het Ierse motor schip ,,City of Dublin" met machine- schade de haven van Vlissingen binnen gelopen. Na een kleine reparatie kon het schip op eigen gelegenheid naar Antwerpen, waar het in dok zal gaan voor verde re reparatie. Havendorp-bewoners richten comité op Bewoners van het Havendorp hebben een comité gevormd, dat zich op de eer ste plaats ten doel heeft gesteld de be palingen van dit „nood" dorp aan de Vlissingse buitenhaven, te behartigen. Het regelmatig vertrek van gezinnen uit dit omvangrijke stadsgedeelte, dat di rect na de oorlog geheel uit noodwonin gen werd opgetrokken bedreigt het Ha vendorp met algehele verpaupering, door dat er geen nieuwe gezinnen voor in de plaats komen. Door afbraak van de leeg staande woningen ontstaat een zeer ruineus straatbeeld. Het comité wil, als schakel tussen be woners en gemeentebestuur, bevorderen dat een concentratie van de overgebleven gezinnen wordt bereikt. Ook zal worden getracht meer faciliteiten, vooral voor de jeugd te verkrijgen. SIERGLAZEN VAN V.C. VLISSINGEN De supportersvereniging „Rood-Wit" van de v.e. Vlissingen zal op 2 maart 1963 vijftien jaar bestaan. Om 'n feestavond te kunnen bekostigen heeft het bestuur besloten tot een ver koop - binnen enkele dagen - van sier- glazen. Clinge BROODBEZORGING OP WOENSDAGEN AFGESCHAFT Op vaste tijden bezorgen de bakkers van het dorp iedere dag het brood aan de huizen. Met ingang van deze week zal hierin een verandering worden ge bracht. Voortaan zal op de woensdagen geen brood aan huis worden bezorgd. Wel zal op die dagen de gelegenheid bestaan om aan de bakkorszaken brood af te halen gedurende de tijd dat de winkels open zijn. De eerste woensdag, dat geen brood bezorgd wordt, is vast gesteld op 10 oktober a.s. Op deze regeling zal als uitzondering gelden het vallen van een zondag in de week. Dan zal er wel op woensdag brood bezorgd worden i.p.v. op de feestdag. HULST GEMEENTE HULST Kosteloze inenting tegen pokken. Burgemeester en wethouders van Hulst vestigen er de aandacht op dat op don derdag 11 oktober a.s. des namiddags 2.30 uur in het Consultatiebureau voor zui gelingen en kleuters, Lange Belling- straat 44, de gelegenheid zal zijn open gesteld tot kosteloze inenting of herin enting tegon pokken, zulks voor kinderen beneden de leeftijd van 2 jaar. Bij twijfel omtrent de gezondheidstoe- GOES Dagblad vooi Zeeland KANTOREN voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Steenstraat 14. telefoon 2377, Hulst voor Walcheren en Zuid Beveland: Klokstraat 1. telefoon 6252 Goes. Alg redacteur voor Zeeland. F. DE LIGT. tel. 6252. Goes tixvloitatie- inspectie Zeeland L. K M. DE JONG tel 2377 - HUT,ST Redacteur voor Zeeuwsch-Vlaanderen P. G KUYPEKS telefoon 2377 Hulst privé 3327. Redacteur voor Walcheren CH. SCHETS telefoon 3566 Vlissingen Prijs voor tosse advertenties, bestemd voor de editie voor Zeeland f 0,17 pei mm. 1 mm ingezonden mededelingen 2>/t mm gewone advertenties. Bij contract aanzienlilke reductie. „Kleintjes": 3 regels ol minder f 1,— elke regel meer f 0.20. Bij plaatsing ook in de Brabantse oplage resp 1.60 en t 0,45. Bij 3 achtereenvolgende ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld. In de landelijke competitie van de Kon. Nederlandse Korfbalbond heeft Tjo ba 1 op eigen terrein nu toch wel heel duidelijk haar kandidatuur gesteld voor het kampioenschap in klasse 3a. Met een echte korfbalnederlaag werd zater dagmiddag het Rotterdamse Overkan ters (172) terug naar de Maasstad gestuurd- opgewassen tegen ns tbare grotte anvao Geen moment bleek deze tegenstander opgewassen tegen de onstuitbare groen witte aanvalgolven zodat deze grote ze ge zeker nog niet geflatteerd is. In klas se 1 Zuid-Holland heeft Swift 1 op ei gen terrein nog heel veel tegenstand ondervonden van de Dordtse ODO. De ploeg uit de Zeeuwse hoofdstad kon wel een 4-0 voorsprong nemen maar toen gingen de ODO-ers zich zo taai verzet ten waardoor Swift uiteindelijk met een kleine zege (6-5) genoegen moest nemen. Swift werd echter twee punten rijker en zal zich zonder twijfel dit seizoen in de eerste klasse handhaven. Het spel waarmede Schiedam in Sou burg Animo 1 tegemoet trad lag de zebra's bepaald niet. Dit spel was teveel op afbraak gericht waardoor Animo 1 niet in haar normale spel kon komen. Ook als kijkspel had deze wed strijd weinig waarde. Bij rust leidde Animo met 3-2 en twee minuten voor tijd leek het of ze zebra's een neder laag te slikken zouden krijgen van deze lager geklasseerde tegenstander. Even voor het eindsignaal wist Rini de Wolf Animo echter nog aan een 4-4 gelijk te helpen- Hansweert GESLAAGDE INSTUIF De r.-k. Instuiven voor senioren en junioren, zijn in het dorpshuis „Kaj Munk" het nieuwe seizoen begonnen. In de middaguren zijn de junioren bij een geweest. De belangstelling hiervoor was, zoals bij de junioren veelal gebrui kelijk is, goed. De dansavond die geor ganiseerd werd voor de Instuif voor se nioren is echter boven alle verwachtin gen bijzonder druk bezocht geweest, waaruit gebleken is dat de Hansweertse Instuif in het belang der jeugd dient te blijven bestaart. Er eherste een gezellige sfeer en de muziek, die werd verzorgd door „The Moonlight Stars" uit Hans- weert, was bijzonder goed. Kloetinge FILMAVOND Op donderdag 18 oktober zal het Ned. Roode Kruis in het verenigingsgebouw een filmavond geven, waar vertoond wordt „The Eddy Duchin story", 's Mid dags is er een kindervoorstelling. Kruiningen RAADSAGENDA Woensdagavond te 18.00 uur komt de raad van Kruiningen in vergadering bij een. De agenda telt twintig punten waar van verscheidene behoren tot de cate gorie „hamerstukken". In een wijzigingsbegroting van 1962 zijn opgenomen de kosten van 't bouwrijp maken van grond in het uitbreidings plan te Hansweert-west. De kosten van grondaankoop alsmede de notariskosten werden reeds eerder geraamd. Voor het bouwrijp maken dient een bedrag van f 150.000,gefourneerd te worden. Ver der omvat de agenda een voorstel tot aankoop van 30 m2 grond van Joh. Poleij voor de bouw van het rioolgemaal te Hansweert voor een bedrag van f 100.--. Punt 17 vermeldt voorziening in de vacature van een lid van het be stuur voor maatschappelijke zorg ont staan door het overlijden van de heer R. F. M. Rammeloo. Aanbeveling van het bestuur van de instelling: 1. P. A. Westdijk te Hansweert 2. Z. J. Jan sen te Hansweert Verder dient er een plaatvervanger van het hoofd der ulo-school te Kruinin gen benoemd te worden waarvóór voor gedragen wordt de heer W. van 't Hof. Periodiek zal aftreden als lid van het bestuur van de Stichting „Ons Dorps huis" te Kruiningen de heer P. H. A. Polderman, die echter herkiesbaar is. W ol phaartsdijk CONCERT ADVENDO De muziekvereniging Advendo gaf een concert op de vorige week in gebruik genomen mobiele muziektent, die nu stond opgesteld te Oud-Sabbinge. Onder grote belangstelling werd een geslaagd concert gegeven, waarbij de Boeren- kapel van de jeugd van Oud-Sabbinge zicht ook niet onbetuigd liet. Yerseke BESTRATING VAN DE BURENPOLDERWEG (Van onze correspondent) Na de opening van de gemeenteraad van Yerseke deelde de voorzitter mee dat een aanvang is gemaakt met de nieuwe huisnummering en dat tegelijkertijd nieuwe huisnummerplaatjes zullen wor den aangebracht. Het reglement op de oesterputten werd in zoverre gewijzigd dat voortaan in de putten 22 tot en met 29 aan de Breedse- dijk mossels mogen worden verwaterd. De heer van der Velde en wethouder van Boven zagen wel enkele bezwaren, maar konden er zich uiteindelijk mee ver enigen. T.b.v. de woningbouw van de heer Timmerman nam de raad een ga- rantiebesluit aan voor rente en aflos sing. Besloten werd tot opzegging van de erfpacht van een perceel grond bij de stortplaats Moer. De bestrating van het bewoonde gedeelte van de Burenpolder- weg zal onderhands worden aanbesteed aan de firma Otte. De heer van der Velde had hiertegen veel bezwaren. Hij zag lie ver een openbare aanbesteding. Volgens de voorzitter is dit hopeloos. „Voor zo'n klein werkje komt geen aannemers materiaal naar hier". T.b.v. de nieuwe haven zal deze straat enigszins worden verlegd, hetgeen f 4000,meer gaat kosten. Ook moeten enkele voortuintjes verdwijnen, evenals de brandput. De heer Boone brak nog een lans voor subsidieverlening aan het Zeeuws Stu diefonds. Vervolgens bracht hij klach ten naar voren over het gebruik van het nieuwe gymnastieklokaal, en hij wenste een verbod voor brommers op de noordelijke Havendijk. Op de begro tingsvergadering zal de verlichting van de Grintweg ter sprake komen. De heer Sinke had klachten over de feesttent die bij gelegenheid van „Zeeland presen teert" in de Oude Torenstraat was ge plaatst. Er zijn daar in de nachtelijke uren ergerlijke dingen gebeurd. Ook an dere raadsleden moesten dit toegeven. Er werd aangedrongen op meer poli tietoezicht bij dergelijke gelegenheden. Hierna volgde een besloten zitting. stand van een in te enten kind raad plege men vooraf de huisarts. Hulst, 5 oktober 1952. Burgemeester en wethouders van Hulst, A. L. S, Lockefeer, burgemeester J. F. van Denderen, secretaris. 41786-0 OOSTBURG MODESHOW In de zaal van hotel „Victory" heeft de firma Raes een najaarsmodeshow gegeven die enorme belangstelling trok. Negen mannequins toonden op een vlot te manier tal van modellen, die menig maal bewondering en applaus ontlokten. Nadat de mannequins mantels, man telkostuums en japonnen hadden laten zien. toonden de jeugdige mannequins sportieve winterkleding. Ook de heer J. Verhulst toonde op uitmuntende wij ze de Helanca-pantalons, met bijpassen de sportieve truien. De clou van de shows was wel het tonen van de vele bontmantels die ieders bewondering af dwongen. De hele show, die het mot to: „Goed gekleed, elk uur van de dag" droeg, werd op charmante wijze aange kondigd door mevr. T. Raes-van Til burg. De bezoeksters waren vol lof over het gebodene. 1 Belanghebbenden in het ruilverkave- lingsgebied „Walsoorden" zullen maan dagmiddag 5 november beslissen over 't al dan niet doorgaan van het ruilver kavelingsplan, ^at voor het gebied rond om Walsoorden is opgesteld- De be slissing zal vallen in Hotel v. Leuven te Kloosterzande. Tot 5 uur zal er gele genheid voor de belanghebbenden zijn hun stem voor of tegen de ruilverkave ling uit te brengen. Sluiskil Nieuwe kerkklok Vanavond om zeven uur wordt in de verbouwde r.-k. kerk een nieuwe kerk klok ingewijd, door deken J. van Meche- len uit Terneuzen. De oude kerkklok met een gewicht van 80 kg. is vervan gen door een van 400 kg. Ook is men druk bezig met het plaatsen van het nieuwe orgel. Deze werkzaamheden worden het sluitstuk van de verbouwing aan de kerk. Als alles naar wens ver loopt zal voor de H. Mis die zal wor den opgedragen tot het welslagen van het concilie, de nieuwe klok de gelovi gen oproepen tot gebed. HUWELIJK OP ZONDAG Elders schijnt het meer voor te ko men dat een paartje op zondag (voor de kerk) trouwt. Voor Sluiskil was het in ieder geval een unicum het bruidspaar Gelderland- de Smet om half elf in het huwelijk te zien treden. Voor deze ge beurtenis toonden de Sluiskilse katho lieken veel belangstelling. De aanlei ding hiertoe was, dat de ouders op de zelfde dag hun zilveren huwelijksfeest vierden. Zuidzande BENOEMING ONDERWIJZER Tot tijdelijk onderwijzer aan dé Open bare Lagere School is door het college van b. en w. benoemd de heer J. van Amerongen. uit Aardenburg, gepensio neerd hoofd van de o.l. school aldaar. De heer Van Amerongen vervult deze functie gedurende de militaire dienst tijd van de tegenwoordige onderwijzer. Sluis LIJSTEN ST-NICOLAASCOMITé In café „Wilhelmina" bij de heer Jac. Bakx kwam het plaatselijk Sint-Ni colaascomité bijeen onder leiding van de voorzitter, de heer Ch. Bukkens. Uit het financieel overzicht', dat uitgebracht werd door de heer P.L. de Wispelaere, bleek, dat de financiële basis waarop het afgelopen jaar kon worden gewerkt, gezond was. dank zij de medewerking van de ingezetenen. De Sint-Nicolaas- viering zal dit jaar analoog aan de voorafgaande jaren plaatsvinden. On der de bevolking zal men een aantal lijsten laten circuleren om kinderen en zieken te trakteren. Een aantal dames heeft weer de hulp aangeboden aan Sint- Nicolaas bij zijn inkopen en bij het in pakken. TWAALFJARIG MEISJE BIJ OVERSTEKEN AANGEREDEN In de Oude Kerkstraat werd een 12- jarig meisje aangereden door een passe rende auto. Zij kwam uit een der zij straten en schonk daarbij onvoldoende aandacht aan het passerende verkeer, met het noodlottige gevolg, dat ze ge grepen werd en over de auto heen ge slagen. Gelukkig liep alles nog al goed af: het kind kon met lichte verwondin gen naar de ouderlijke woning terugke ren. NIEUWE BILJARTVERENIGING In café „Lamminsvliet" te Sluis werd een nieuwe biljartclub opgericht, die de naam „Tegen Moeders Wil" (T.M.W.) kreeg. Het bestuur van de nieuwe ver eniging werd als volgt samengesteld: J. Bakker, voorzitter; C. Baert, secre taris en J. Hermie, penningmeester. De speelavond werd vastgesteld op dins dag. Omdat de nieuwe "ereniging die avond de beschikking heeft over twee speeltafels, kunnen er nog enige leden worden ingeschreven. Voorlopig gaven zich 18 leden op. De contributie werd vastgesteld op f 3,00 per jaar, terwijl tevens bepaald werd. dat voor iedere partij, die in competitieverband zal wor- den gespeeld, een inleg van f 0.50 be-1 blijft dus nog'een te financieren bedrag taald moet worden ten bate van de af- van f 75.000,— over. Er is nog getracht delingskas. I (Van onze correspondent) De gemeenteraad van Kloetinge heeft maandagavond de gemeentebegroting voor het dienstjaar 1963 vastgesteld. Het totaal aan inkomsten en uitgaven gewo ne dienst is geraamd op f 666.155,19. De post onvoorziene uitgaven geeft een be drag te zien van f 12.000. Het totaal aan kapitaalsinkomsten vertoont een bedrag van f 1.933.881,82, terwijl de kapitaals uitgaven worden geraamd op f 1.937.412,40, hetgeen resulteert in een nadelig saldo van f 3.530,58. Dit bedrag geeft het tekort aan vaste financierings middelen aan per 31 dec. 1963. Hierbij is men er echter wel van uit gegaan dat in de loop van 1962 of 1963 een vaste geldlening wordt gesloten van f 320.000. Om praktische redenen zijn ook nu weer geen kapitaalswerken ge raamd zodat deze begrotingen moeten worden beschouwd als een werkbegro- ting, waarin de normale noodzakelijke uitgaven, waaronder de lasten van af schrijving, rente en onderhoud van de in 1962 geraamde investeringen zijn opge nomen. De geraamde meerdere kapi- taalslasten t.o.v. de oorpsronkelijke be groting voor 1962 geven een be-drag aan van ca. f 34.000. Voor onderhoud van het gemeentelijk badhuis is f 150 meer (Van onze correspondent) De raad heeft zijn beslissing o.m. dezer dagen na een langdurige discussie besloten, tot verbetering van de land- bouwhaven over te gaan. De verbete ring zal tegelijk met de dijkverhogings werkzaamheden worden uitgevoerd. De raad heeft zijn bpeslissing o.m. gegrond op het feit dat de hudige accom modatie absoluut onvoldoende is terwijl het E.T.I. heeft gerapporterd dat het voortbestaan van de haven in het kader van de streekontwikkeling verantwoord is. Er is nu in het kader van de dijk verhoging een plan opgesteld dat o.m. beoogt het havenplateau van 9 tot 30 meter te verbreden en een stalen dam- wand te plaatsen over een lengte van 50 meter. De gemeente moet dertig me ter voor haar rekening nemen, de rest zal door het waterschap worden bekos tigd. De totale kosten van de verbete ring komen voor de gemeente Hoede kenskerke op f 150.000,—. In de loop der jaren is een bedrag van f 30.000,— gere serveerd. Gerekend naar een gekapitali seerde meeropbrengst van f 45.000.— (Advertentie) (Van onze correspondent) Bijna onopvallend zjjn de tekenen die er op wyzen dat binnen enkele jaren iti Sluiskil zoveel zal zijn veranderd tengevolge van de kanaalwerken, dat er van de oudste kern weinig meer zal zijn overgebleven. Ogenschijnlijk gaat nu nog alles zijn gewone gang. Sluis kil is sedert lang niet meer het hoofd zakelijke agrarische dorp dat alleen enige bekendheid genoot om zijn zie kenhuis. Vele bewoners zijn al jaren lang gewend iedere morgen naar een der fabrieken te gaan. Sluiskil kent ook zijn nieuwbouw. Een belangrijke bijdrage werd o.a. geleverd door de beide bedrijven die op zeer gunstige voorwaarden huurkoopwo ningen voor hun werknemers bouwden. Het „nieuwe Sluiskil" ligt al tegen Strodorpe aan en nog gaat de bouw activiteit door. Maar wat er in de naaste toekomst voor velen nog ver borgen ligt, is revolutionair. Over en kele jaren is het bekende Sluiskil ver dwenen. Degenen die met een open oog deze veranderingen bekijken weten dat hun dorp meer leefbaar zal zijn dan vroeger, want verbetering der leef baarheid is een der grote zorgen van het Terneuzense gemeentebestuur, en enkelen hebben zich ingezet om uit al die veranderingen te halen wat inzit. Sluiskillenaren, die wisten dat hun pand een van de 141 was die tengevolge van de kanaalvebreding moeten verdwijnen hebben met spanning (en degenen wier pand op cijnsgrond stond wel met eni ge angst) uitgezien naar het ogenblik waarop Rijkswaterstaat zou meedelen welke vergoeding zij zouden ontvan gen. Vooral de zakenmensen begrijpen de gang van zaken nog niet precies. Zij weten dat voor de oude particu liere woningen op de Benedenweg een redelijke vergoeding werd gegeven. Zij kregen daardoor hoop. Wellicht zouden zij voor hun zakenpand, dat even eens onder de slopershamer komt, ook ELKE WOENSDAG IS ia plooihoudende Terlenka 70/30 met dubbele stolpplooi, dus een bijzonder royale onderwijdte in vlotte ruitdessins en uni kleuren Voor'leeftijd 2 jaar kleine stijging per maat) grootste maat Voor leeftijd 14 jaar Deze prijzen zijn alleen morgen, woensdag, geldig. 13.95 kaijM BREDA BERGEN OP ZOOM OOSTERHOUT wel een redelijke vergoeding ontvan gen, zo redeneerden zij. Tot nu toe is dit niet meegevallen. De stedebouw kundige van Terneuzen heeft een prachtig winkelcentrum ontworpen. Maar met angst denken degenen die er op zijn aangewezen hun zaak daar te bouwen'» (en een andere mogelijkheid zat er feitelijk niet meer ziin) aan de financiële gevolgen. Het is normaal dat voor het bouwen van een woning de grondprijs ligt rond 20 proeent van de kosten van de opstallen. Maar wat te zeggen van gevallen, waarin een zakenman de helft van het bedrag dat een woning met bedrijfspand kost. moet neertellen voor de grond? De nriis van een pand in het nieuwe win kelcentrum loopt behoorlijk in de pa pieren, maar ook de grondprijzen lie gen er niet om: volgens de voorlopige mondelinge opgave bijna f 80 per m2. Misschien kan een oplossing worden ge vonden als er een enkele wijziging in het uitbreidingsplan-Sluiskil wordt aangebracht, zo merkte de wethouder van openbare werken, de heer de Vos, in de laatst gehouden raadsvergade ring van Terneuzen op. Die mogelijk heid schijnt te bestaan, als het zo kan worden geleid dat drie dure zaken- panden. nl. de slagerij Colsen. het winkelpand van de gezusters Meert en het landbouwhuis Cové, slechts ten dele of helemaal niet zouden moeten verdwijnen. Dit zou de gemeente Terneuzen een belangrijk bedrag be sparen en daardoor zou ook de grond prijs lager komen te liggen. Sommigen ook vinden de vergoedingen van rijkswaterstaat ook op particulier terrein niet gelukkig. rijkssubsidie op de verbeteringswerken te krijgen maar dit is uitgesloten. Voorzitter mr. M. Somers zei tijdens de vergadering dat een bedrag van f 75.000,— voor een gemeente als Hoe dekenskerke zeer groot is maar dat het toch klein geacht moet worden gezien in het licht van de mogelijkheden, die een nieuwe haven met zich zal mee brengen. Ged. Staten hebben b. en w, in overweging gegeven de kosten ge deeltelijk te putten uit een verhoging van de straatbelasting en uit een verho ging van de havengelden. De heer W. Maartsense (KVP) zag geen ruimte in de begroting voor een dergelijke uitgave. „Als andere dingen, zoals subsidies e.d., er maar niet onder behoeven te lijden" aldus dezer spreker. Tijdens de vergadering werd opnieuw een wethouder gekozen, omdat de ver kiezing tijdens de vorige vergadering onwettig bleek te zijn. Wethouder M. Steijn (K.V.P.) werd nu op wettige wij ze gekozen met 4 tegen 3 stemmen. De raad verleende vervolgens o.m. fi nanciële medewerking voor de aanschaf van nieuwe meubels voor de r.-k school te Kwadendamme. De voorzitter verzekerde de leden dat vervanging ab soluut noodzakelijk is. Hem was bijvoor beeld na een onderzoek gebleken, dat in de r.-k. jongensschool banken staan die slechts door middel van touwtjes overeind blijven staan. De Meulemeester en Co. Dank zij de export van oesters naar Frankrijk is de verkoop van de N.V. Nederlandse maatschappij voor oester teelt De Meulemeester en Co, volgens het verslag over 1961-'62, het afgelopen seizoen bevredigend geweest. Schaal- en schelpdieren brachten bijna f 187.000 op (vj f 186.000). Na afschrijvingen, onkos ten en belastingen resteert een voordelig saldo van f 19.670 (vj f 20.026). Na do tering aan de algemene reserve van 6.659 (f 6.963), tantièmes ad f 3.335 (f 3.386), resteert f 9.678 (onv.) ter ver deling waaruit 12,5 (onv.) dividend wordt voorgesteld. De verkoop van kreeften had weer een gunstig verloop. De totale verzen ding uit Zeeland beliep 31.295.000 oesters (33.641.000). België is de belangrijkste afnemer, daarna volgen Frankrijk en Duitsland. De N.V. heeft in Frankrijk zaaioesters aangekocht, teneinde voor f aanstaande najaar een grotere hoeveel heid consumptieoesters ter beschikking te hebben. Het rijksinstituut voor visserij-onder zoek treft voorbereidingen tot aanleg van een proefbassin voor meer cultuur- matige oesterteelt. Mogelijk begin 1965 zal dit schepdierproject in gebruik kunnen worden genomen. De „Belfortrally", die dit jaar wordt georganiseerd door de west-Zeeuwsch- Vlaamse Autoclub, moest door omstan digheden een week worden uitgesteld De start is nu bepaald op zondag 14 ok tober 's middags om twee uur bij hotel „De Zwaan". De prijsuitreiking vindt te Sluis plaats. Het betreft hier een oriën- tatierit. Uit het jaarverslag 1961 van de stich ting „Werkplaatsen Walcheren", die te Middelburg is gevestigd, blijkt dat het niet meevalt om voldoende opdrachten te verkrijgen. Met diverse grote bedrij ven in de randstad werden besprekingen gevoerd om geschikte en financieel ge zonde werkobjecten te bemachtigen. Tn beginsel was men weliswaar bereid werk aan de werkplaats Walcheren uit te be steden, maar dit stuitte volgens het verslag af op twee moeilijkheden: ten eerste op het feit dat men door de grote afstand te weinig direct contact met de werkplaats kan onderhouden en verder op de omstandigheid dat het vervoer over te grote afstand moet plaatsvinden Twee van de grootste concerns in Ne derland verbraken op het laatste ogen blik het contact omdat zij terecht kon den in werkplaatsen, die dichterbij la gen. In de werkplaats Walcheren werden nu o.m. de volgende werkzaamheden verricht: het vervaardigen van voetstuk ken voor t.v.-toestellen, het maken van bietennetten en springtouwen e.d., werk zaamheden aan elektrische apparatuur, boekbinden, verfspuitwerkzaamheden en oppervlaktebehandeling door stralen. In de loop van 1961 verlieten dertig werknemers de werkplaatsen. Veertien gingen er naar het vrije bedrijf, dertien bereikten hun pensioen. Er werden 25 nieuwe werknemers in dienst genomen. Verreweg de meeste werknemers komen uit Middelburg. Op het eind van 1961 had de stichting 115 handarbeiders in dienst. Ongeveer de helft was gehuwd. Ruim veertig procent van deze werkne mers was ouder dan 40 jaar. In het verslagjaar werd het gebouwen complex aan de Noord Monsterweg in gebruik genomen. Het vervoer eiste nieuwe voorzieningen. Er werd een ei gen busdienst om het eiland Walcheren georganiseerd. De katholieke jongeren, leden van de Instuif in de kanaalzone, hebben ter opening van het winterseizoen een bal avond georganiseerd in het verenigings gebouw „Concordia" te Westdorpe. Voor deze eerste avond bestond goede belangstelling en een vrij groot aantal nieuwe jongeren meldden zich als lid. Het uit 9 man bestaande dansorkest „The Gold Stars" uit Bergen op Zoom bracht I Concertgebouw: 20 uur Modeshow er al spoedig de gewenste stemming in, KRUININGEN zodat het een succesvolle avond werd. I Raadszaal: 18 uur: Raadsvergadering uitgetrokken dan vorige keer, terwijl de opbrengst van badgelden f 100 lager ia geraamd. I.v.m. het elk jaar stijgende exploitatiesaldo zal men nu onder ogen zien of men tot sluiting van het bad moet overgaan, en wel door het ver strekken van subsidies voor het aan brengen van douchecellen in woningen. Omdat ook het gemeentelijk vereni gingsgebouw Amicitia een nadelig ex ploitatiesaldo heeft, wordt gedacht aan een verhoging van de tarieven met in gang van dit jaar. Verlanglijstje Op het verlanglijstje voor de toekomst zijn de meest urgente punten aankoop en bouwrijp maken van nieuwe gronden in he«t uitbreidingsplan, krotopruiming, verbetering van de Molenweg, uitbrei ding der straatverlichting en uitbreiding van de sportterreinen. „Vooral deze laatste zaak kan geen uitstol meer lij den", aldus de heer D. Schepper (P.v. d.A.). Het voorstel van b. en w. om met de uitbreiding van het sportveld niet eer der te beginnen alvorens tegemoet ge komen zal zijn aan het ingediende be zwaarschrift van een inwoner, die een weiland zou moeten afstaan voor dat doel, kon geen genade vinden in de ogen van de heer Schepper. B. en w. wensten de gedupeerde veehouder eerst andere grond ter compensatie toe te wijzen voordat men met de uitbreiding van het sportveld zou beginnen. De heer Schep per was van mening dat hii een redelijk bedrag voor schadeloosstelling zou ont vangen, en dat dit voldoende was. Nadat de heer H. J. Colijn (A.R.) en wethou der B. M. van Nieuwenhuyze hadden aangevoerd dat een geldbedrag voor de genoemde veehouder geen enkele waar de heeft, werd het voorstel van b. en w. in stemming gebracht. Alleen de heren Schepper en J. Schelfhout (beiden P.v. d.A.) stemden tegen. Nadat de heer Schepper nog had ge pleit voor realisatie van het uitbrei dingsplan. de opruiming van krotwonin gen en een geldelijke tegemoetkoming aan bejaarden, benevens de aantekening dat hij een tegenstander was van ver hoging van de tarieven in het dorpshuis Amicitia, werd de begroting vastgesteld. Het agendapunt in het belang van de vrijheid van verkeer en het voorkomen van het stukrijden van het wegdek in het bouwplan terzijde van de Leeuwen straat enkele straten gesloten te verkla ren voor motorrijtuigen, waardoor een of meer aanhangwagens worden voort bewogen. werd met gemengde gevoelens ontvangen door de heer A. Colijn. Hij achtte het argument van b. en w. steek houdend. „Het doel van dit verbod", vol gens de heer Colijn, „zou zijn dat chauf feurs uit Kloetinge, die bij een groot expeditiebedrijf werkzaam zijn, en in genoemd bouwplan wonen, hun wagens daar niet parkeren. Maar waarom dan geen parkeerverbod ingesteld?" Deze zaak zal daarom nader worden bekeken. Zaterdag is in Kapelle-Biezelinge een internationaal hengelconcours gehouden, waarvoor grote belangstelling bestond. In het Kanaal door Zuid-Beveland gooi den 680 hengelaars hun lijntje uit en toen drie uur later de balans werd op gemaakt bleek dat ze samen 30 kilo vis op het droge hadden gebracht. Uit alle delen van Zeeland en ook uit Brabant, Limburg en België waren de deelnemers gekomen. De eerste prijs werd behaald door de Belg A. van Rentegem uit Antwerpen die 950 punten behaalde-. Voor deze visprest.atie kreeg hij een koelkast Bij de prijsuitreiking deed zich een moeilijkheid voor met betrekking tot de visprestatie van de heer W. Her mans uit Tegelen. Deze had gevist op een voor Zeeland onbekende manier, wel in Limburg wordt toegepast en die niet in strijd was met het reglement In verband met het bijzondere karakter van deze vangst (61 visjes waarmee hij 3050 punten behaalde) kreeg de heer Her mans ook een eerste prijs, eveneens een koelkast. De prijzen werden des avonds in ho tel De Zwaan uitgereikt door burge meester H. G. van Suylekom. Mevrouw Van Seyen uit IJzendijke kreeg een beker, omdat zij de eerste dame bij de prijswinnaars was en de heer G. de Rijder te Kapelle kreeg een beker als eerste Zeeuw die in de prij zen viel. Deze wedstrijd telde ook mee voor het Oosterschelde kampioenschap. Het was de laatste ontmoeting in deze strijd. Winnaar 1962 werd J. P. Lepoeter van De Kanaalvissers in Kapelle. SAS VAN GENT Olympia: 20 uur: Met een bajonet in de rug Openbaar Lyceum: 11 uur Dany Zon- newa en Willem Talsma jeugdvoorstel ling. Concertgebouw: 14.30 uur Jeugdvoor stelling Het Ned. Jeugdtoneel. TERNEUZEN Luxor 20 uur Oordeel te Neurenberg, 14 jaar HULST Bioscoopgebouw 20 uur Maciste, de zoon van Hercules, 14 j. AXEL Het Centrum: 9 en 13.30 uur Jeugd voorstelling van Het Ned. Jeugdtoneel duo Dany Zonnewa en W. Talsma. GOES Grand: 20 uur: Blonde meisjes voor Havanna 18 j. VLISSINGEN Luxor: 20 uur: Zes zwarte ruiters 14 j. Alhambra: 20 uur: Tankbataljon 14 j. WGK-gebouw: 20 uur: Tenniswedstrijd Concertgebouw: 20 uur: Modeshow MIDDELBURG Electra: 19.30 uur: Pier 5 Havana 14 j. ZIERIKZEE Concertzaal: 14 uur: Jeugdvoorstelling De Nieuwe Komedie Arene TERNEUZEN Luxor 20 uur Oordeel te Neurenberg, 14 jaar OOSTBURG Ledel 20 uur The Alamo, 14 j. 8,45 ,10.45 en 14 uur; Jeugdvoorstelling Het Ned Jeugdtoneel. MIDDELBURG Studio: 14 uur; Jeugdvoorstelling Schouwburg: 20 uur: „Harten twee, Harten drie" door Studio. Electro: 19.30 uur: Pier 5 Havana 14 j. 14 jaar. GOES Grand: 20 uur: Blonde meisjes voor Havana 18 jaar. VLISSINGEN Luxor 20 uur: Zes zwarte ruiters 14 j. Alhambra: 20 uur: Tankbataljon 14 j.

de Stem | 1962 | | pagina 2