Edward Heath in Brussel: VONDELING OP HET KEUKEN-AANRECHT P/PO OP DE KLEU Brandt: V.S. en Berlijn één - tot oorlog toe K.V.P. met vier lijsten en vier lijsttrekkers Onlusten in V enezuela Gepreste spion van Moskou staat in Karlsruhe terecht Klopjacht op indiaan in W.-Duitsland Brabantse bisschoppen vertrokken De pers veroordeelde hem reeds DAGBLAD VOOR ZEELAND Raadsel in Eindhoven Chapelle ardente op Soesterberg Zonnig en droog j Referendum in verdeelde stad Bij verkiesingen Tweede Kamer: VOOR F 1 MILJOEN AAN JUWELEN IN LONDEN GESTOLEN Chantage (wegens reizen zonder spoorkaartje) maakte hem week 20 IvoJjl&rJccunp Overwicht schadelijk voor gezondheid OMA WIL BEST OP DE KINDEREN PASSEN! e 102e JAARGANG I No. 24101 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. V. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel. 22341 (4 lijnen) - Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland e Sïe ut DINSDAG 9 OKTOBER 1962 Abonnementsprijs f 8,05 per kwartaal, excl. 0,20 incasso; 9,25 per post excl. 0,35 incasso 0,62 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,42 per mm (Ing. Med. 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6 252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Temeuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) ENGELAND MET DE HANDEN VRIJ IN E.E.G.-C ONFERENTIE Gisteren zijn ongeveer duizend West- duitse militairen begonnen met een gi gantische speurtocht naar een verdwe nen Amerikaanse militair, die zich, naar men gelooft, sinds 26 september verbor gen houdt in een moerassige streek van München. Men verdenkt de man ervan een elfjarig Duits jongetje ontvoerd te hebben dat op dezelfde datum verdwe nen is. De soldaat, een Indiaan, is de 21-jarige Ronald Newman, afkomstig uit Newtown in de Amerikaanse staat Noord-Dakota. Bij zijn vlucht sloeg hij een kampwacht neer en stal diens geweer. Daarna speel de hij het klaar een vrachtwagen vol, met Duitse burgers te ontvoeren. Zij raakten hem kwijt toen hij te voet het moeras invluchtte. Men gelooft dat Newman psychisch gestoord is. Men weet echter ook dat hij deskundig woudloper is, die op meester lijke wijze aan achtervolgers weet te ontkomen. Hij heeft zijn talenten reeds bewezen door onvindbaar te blijven voor zijn achtervolgers die bloedhonden en helikopters aan de speurtocht laten deel nemen. Het verdwenen jongetje is Bernd Uhl, de zoon van een Westduitse luitenant kolonel. Het jongetje werd het laatst op de fiets in de buurt van het moeras ge zien, op weg naar een padvindersbijeen komst. De Britse grootzegelbewaarder en minister voor Europese Zaken, Edward Heath, heeft gisteren in Brussel aangedrongen op snelle afwerking van de onderhandelin gen over de toetreding van Enge land tot de E.E.G. Maar in zijn rede van 52 minuten kwamen vol doende problemen om de deur kij ken, om duidelijk te maken, dat deze tweede periode van onder handelingen een zeer moeizame zal zijn. Een lichtpunt in deze expo sitie van problemen was de ken nelijke vastbeslotenheid aan beide zijden van de tafel om de onder handelingen met succes te bekro nen. Gisteren werd in Brussel een aanvang gemaakt met de tweede ronde van de onderhandelingen over Engelands toetreding tot de Euromarkt- De ministers van „de zes" gingen al dadelijk met het verzoek van Heath om hogere snelheid akkoord, door in te stemmen met een plan voor meer minis teriële beraadslagingen in de komende drie maanden. Edward Heath had aangevoerd, dat grote haast nodig was, om de periode van onzekerheid zoveel mogelijk te be korten. De onzekerheid zou zeer nadelig werken op het politieke en het economi sche terrein in Engeland, het gemene best en andere landen. De Eindhovense politie breekt zich het hoofd over de geheimzin nige komst van een van gezond heid blakende baby, die zondag in het holst van de nacht op het keu kenaanrecht van een kinderloos echtpaar in Eindhoven werd aan getroffen. Dit echtpaar was een paar dagen op reis. Hun buren, die de hond zouden verzorgen, haalden het dier zondagavond om zes uur op en brachten het tegen middernacht terug. Tot hun verbazing en ontstelte nis vonden zij toen een flinke kar tonnen doos op het keukenaanrecht van het lege huis. Daarin lag een flinke, goedverzorgde baby, een jongen van ongeveer tien dagen oud. Bij deze levende middernach telijke vondst lagen een zuigfles en een fopspeen. De door de buren gewaarschuw de politie ging onmiddellijk aan het werk om te trachten de lieden, die het kind in huis brachten op te sporen. De baby is voorlopig on derdak gebracht in het Binnen- ziekenhuis. Alle mogelijke mensen worden uitgevraagd om een spoor naar de ouders of althans de moeder van de baby te ontdekken. Aangezien de vrouw van het uit- stedige echtpaar meerdere malen de verzuchting heeft geslaakt gaar ne een kind te willen hebben, wordt vermoed, dat het kind afkomstig is uit een kring, waarin men met wensen, doen en laten van het echt paar op de hoogte is. Merkwaardig is, dat het kind waarschijnlijk door de voordeur geruisloos het huis werd ingesmokkeld, namelijk toen de hond door de buren werd uitge laten. Aangezien het betrokken echt paar doorgaans een paar pension gasten heeft is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat een vroegere gast of een relatie daarvan meer van deze geheimzinnige vondeling weet. De Eindhovense politie verzoekt aller medewerking om dit mysterie zo spoedig mogelijk te kunnen op lossen. Heath verzekerde de Europese landen, dat het besluit van Engeland om zich aan te sluiten geheel van Engeland al leen was en dat er geen sprake van was, dat de Britse delegatie in Brussel met gebonden handen moest werken, als gevolg van de eisen van de andere ge- menebestlanden. Hij vroeg ook geen herziening van de bereikte voorlopige overeenkomsten, maar liet wel enkele speciale verzoeken horen namens de gemenebestlanden. Voor India, Pakistan en Ceylon vroeg hij een verklaring van „de zes" met de ze landen onderhandelingen te zullen openen zodra Engeland lid van de Euro- markt is, alsmede opschorting van het gemeenschappelijk buitentarief geduren de een „redelijke", niet nader aangege ven tijd. Ook wenste hij lankmoedigheid van de E.E.G. ten aanzien van de „nul tarieven". Voor Canada, Australië en Nieuw-Zee- land vroeg hij uiterste clementie ten aanzien van de nultarieven op industrië le produkten, op verwerkte landbouw- produkten en op landbouwprodukten die uit de gematigde klimaatszone komen. Ook wilde Heath dat de E.E.G. overleg pleegde met deze landen. Voor de afhankelijke gebieden in het algemeen vroeg Heath onderhandelingen voor associatie, aangezien deze landen vermoedelijk met een associatie het meest geholpen zouden zijn. Voor de onafhankelijke gebieden vroeg hij beraadslagingen over speciale econo mische regelingen, aangezien deze lan den een associatie van de hand hebben gewezen: meer speciaal Ghana, Nigeria en Tanganjika. Positief De eerste reactie op de woorden van Heath kwam van mr. Van Houten, de Nederlandse voorzitter, die constateerde dat de gemenebestlanden hun best had den gedaan het gesprek in Brussel niet te saboteren. Hij deed ook enige moeite om de vrees voor de toekomst bij de gemenebestlanden weg te nemen, door te verklaren, dat de tarieven van „de zes" verlaagd waren en dat de handel van de gemeenschap met de buitenwereld steeds in omvang toenam. Ook verklaar de hij, dat de E.E.G. een „positieve hou ding" heeft aangenomen tegenover het grote handelsprogram van de regering Kennedy. Over India en Pakistan zei Heath, dat het nodig was deze landen dispensatie te verlenen van het buitentarief, omdat de reserves aan buitenlandse valuta van deze landen sinds het einde van de tweede wereldoorlog zeer sterk waren gedaald. Deze landen hadden hun fondsen zien slinken met de tegenwaarde van 2.500.000.000 dollar. In de komende vier of vijf jaar zouden zij van de hen ter beschikking staande fondsen zeker 25 procent nodig hebben voor de be-taling van door het buitenland verleende dien sten. Voor wat de „blanke" gemenebestlan den betrof stelde Heath, dat daar vrees bestond, dat de E.E.G. selfsupporting zal worden op het gebied van landbouwpro dukten uit de gematigde zone. Door het bestaande systeem van tarieven zouden de wereldprijzen kunnen gaan dalen, en dit zou vooral deze gemenebestlanden kunnen treffen. Hoewel geen tijdslimiet is vastgesteld wil Engeland de besprekingen zo spoe dig mogelijk tot een succesvol einde brengen. Op de conferentie werd men het eens over een plan om in de volgende drie maanden drie ministeriële bijeenkomsten te houden. Bovendien zou men voor het einde van het jaar wellicht nog twee topconferenties beleggen om sneller tot resultaten te komen. Hedenmorgen om tien uur vertrekken van de luchthaven Schiphol Bernardus kardinaal Alfrink, mgr. W. M. Bekkers, bisschop van Den Bosch, mgr. drs. J. W. M. Bluyssen, hulpbisschop van Den Bosch, mgr. G. H. de Vet, bisschop van Breda, en mgr. J. Baeten, emeritus-bis schop van Breda, naar Rome, ter bijwo ning van het tweede Vaticaanse Conci lie. Naar uit Warschau wordt gemeld, hebben nog twee Poolse bisschoppen paspoorten gekregen om naar Rome te reizen voor het tweede Vaticaanse con cilie. Het zijn mgr. Ignacy Jez, sufragaan- bisschop van Gorzow, en mgr. Henryfc Strakowski, sufragaan-bissChop van Lu blin. Officieel is in Moskou bevestigd, dat paus Joannes een vertegenwoordiger naar de synode van de Russische ortho doxe kerk heeft gezonden om te infor meren naar het standpunt van die kerk ten aanzien van het komende concilie in Rome en haar in te lichten over de geest waarin het concilie zal worden ge houden. In Vaticaanstad weet men nog niet of de Russische kerk bereid is een uitno diging voor het Concilie te aanvaarden. ZWITSERLAND heeft toegestemd in de uitlevering van drie Duitsers die worden verdacht betrokken te zijn geweest bij de omvangrijke schilderijendiefstal in het huis van jhr. mr. Loudon te Aerden- hout. IN UPPSALA heeft men weer een kern proef geregistreerd. Nu was het weer een Russische, en wel de vijftiende in de lopende serie. De explosie had een kracht van drie megaton. HET BESTUUR van het bedrijfschap voor de eiergroothandel heeft de minis ter van Landbouw laten weten dat de situatie in de Nederlandse pluimveehou derij nu zodanig is, dat maatregelen op korte termijn noodzakelijk zijn. win rffAi volkfejling in Tokio is geble- +Zf+ Sï? ?*eer daT1 tien mil3°en Japanse hoofdstad was allang de grootste stad (wat het bevol kingsaantal betreft) ter wereld. Weersverwachting medegedeeld door i het K.N.M.I., geldig tot vanavond- Droog en zonnig weer met een zwak- 1 ke tot matige wind tussen zuidoost en oost en maximumtemperaturen 5 van 16 tot 18 graden. Het Belgisch weerkundig instituut verwacht: Vrijwel geen nevel in de nacht en overdag; bij onbewolkte hemel maximumtemperaturen van 17 tot 19 graden. Vandaag: zon onder 18,02 uur. Maan op 16.31 uur. Morgen: zon op 6.54 uur. Maan on- der 2.12 uur. Burgemeester Willy Brandt van West- Berljjn heeft gisteren op een persconfe rentie verklaard dat „logischerwijze" een oorlog zal ontstaan indien Sovjet- premier Kroestjev zover wil gaan. Brandt zei, na een ontmoeting met president Kennedy dat Washington en Moskou ondanks vele besprekingen niet nader tot elkaar waren gekomen op het stuk van de verdeelde stad en dat Kroestjev ,,een conflict krijgt wanneer hij dat wil". Op de vraag wat hij met „conflict" bedoelde, antwoordde de burgemeester „oorlog natuurlijk". (Van „onze parlementaire redactie) Bij "de komendè verkiezingen voor de Tweede Kamer zal de K. V.P. met vier lijsten uitkomen. Ieder van deze lijsten zal door een afzonderlijke lijsttrekker worden geopend. Dit is besloten in de ver gadering van het partijbestuur (in uitgebreide samenstelling), dat de eerste besprekingen over de kan didaatstelling heeft gevoerd. Van 20 oktober tot 17 november zul len de afdelingen de kandidaten gaan stellen. De vier lijsten zullen als volgt zijn samengesteld: de noordoostelijke lijst omvat de kieskringen Groningen, Leeuwarden, Assen, Zwolle, Arnhem- Nijmegen en Utrecht; de westelijke lijst de kieskringen: Den Helder, Haarlem, Amsterdam, Leiden, Den Haag, Dor drecht, Rotterdam en Middelburg; de Brabantse lijst de kieskringen Tilburg en Den Bosch, terwijl de kieskring Maas tricht de Limburgse lijst vormt. In de samenvoeging van de kieskringen is een wijziging ge-komen in vergelijking met de voorgaande verkezingen, doordat de kring Utrecht, die eerst bij de westelijke lijst gevoegd was, nu tot de noordooste lijke lijst zal behoren. Toegepast op de verkiezingsuitsla gen van 1959 zou deze indeling van lijsten betekenen, dat van de noord oostelijke lijst dan 12 kandidaten ge kozen zouden zijn, van de westelijke lijst 15, van de Brabantse lijst 14 en van de Limburgse lijst 8. Wie als lijsttrekkers zullen fungeren wordt in laatste instantie geadviseerd door de verkiezingsraad en definitief vastgesteld door de uitslag van de gros lijststemming. In het afgelopen weekeinde zijn uit twee Londense groothandels juwelen ter waarde van in totaal ruim 1 miljoen gulden gestolen. In de gebouwen van de twee firma's, die gevestigd zijn aan de Shaftesbury Avenue, in het hart van de Britse hoofdstad, werden vijf kluizen opengebrand, nadat de alarminstallaties onklaar waren gemaakt. Daardoor had den de dieven alle tijd om rustig te wer ken. „De president van de Verenigde Staten en zijn regering zijn vastbesloten tot het uiterste te gaan om in Berlijn te kunnen blijven en onze vrijheid te verdedigen", aldus Brandt. Hij liet doorschemeren dat hij in de komende twee of drie weken een be langrijke ontwikkeling omtrent Berlijn verwachtte, maar hij weigerde zich hier over nader uit te laten. Braadt gaf te kennen dat hy mogelijk een beroep op de Westberlijnse senaat zou doen om de datum vast te stellen van een referendum onder de inwoners over de aanwezigheid van westelijke troepen in de stad en de banden met het westen. Hij achtte het spoedig houden van een referendum noodzakelijk. Hij had de kwestie met Kennedy en diens minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, besproken, zei hij. De drie westelijke mogendheden, V.S. hebben ambassadeur in Oost-Berlijn geprotesteerd tegen de handelwijze van de Oostduitse volks- politie die zaterdag een Britse ambu lance verhinderde een gewonde West berlijner hulp te bieden. De Russen wilden de protesten niet in ontvangst nemen. De nota stelt de Sovjet-autoriteiten verantwoordelijk „voor alle gevolgen van deze schending". In de nacht van zondag op maandag zijn drie leden van de Oostduitse volks- politie, in de leeftijd van 18 tot 22 jaar, naar West-Berlijn uitgeweken. Zij zwom men gedrieën een grensrivier over, zonder opgemerkt te worden door de Oostduitse grenswachten. Frankrijk Engeland en de gisteren bij de Russische e President Betancourt van Venezuela heeft maandag een aantal bepalingen van de grondwet opgeheven in verband met ernstige onlusten die zondagavond in de hoofdstad Caracas plaatshadden en waarbij twaalf mensen gewond wer den. Regeringstroepen hebben toen een vuurgevecht van twee uur geleverd tegen scherpschutters in het zuidweste lijke deel van de stad. Later ontplofte een bom in een luxueus hotel. De scherpschutters hadden zich ge installeerd met een geweer, een mitrail leur en een mortier op het dak van een ziekenhuis en beschoten van daaruit een militair wagenpark. Volgens de minister van Binnenlandse Zaken, zijn de onlusten het werk van linkse extremisten, die de laatste tijd meer aanslagen gepleegd hebben. Op de militaire vliegbasis Soesterberg is een DC-7 vracht vliegtuig geland met aan boord achttien stojjelijke overschotten van in Nieuw-Guinea omge komen militairen. Maandag is de grote hangar 5 ingericht als chapelle ardente. Het Westduitse hooggerechtshof in Karlsruhe is gisteren begonnen met de openbare behandeling van de zaak tegen de 31-jarige Bogdan Nikolajewitsj Stasjinkiy, een vroegere geheime agent voor de Sovjet-Unie, die verdacht wordt van spionage en van moord op twee leiders van vluchtelingen uit het oosten. De president van het hof, rechter Heinrich Jagusch, kritiseerde bepaalde Westduitse kranten, omdat zij „de ver dachte reeds als moordenaar veroor deeld hadden voordat hij terecht had ge staan". Volgens de politie heeft Stasjinkiy bekend dat hij de Oekrainse professor Lev Rebet en de Oekrainse emigranten leider Stefan Bandera met een blauw zuurpistool gedood heeft in opdracht van het Sovjetministerie van staatsvei ligheid. Beide slachtoffers stierven in München. Rebets dood, op 12 oktober 1957, werd toentertijd toegeschreven aan een hartaanval. De poltie had Bandera's dood op 15 oktober 1959 een „klaarblij kelijke zelfmoord" genoemd. Stasjinskiy vluchtte op advies van zijn Oostduitse vrouw op 12 augustus 1961, de dag voor de muur werd opgetrokken, naar West-Berlijn, en gaf zich aan bij de Westduitse politie. De dochter van één van de slachtof fers, de, 20-jarige Natalie Bandera, die in Canada studeert, was in de rechtszaal aanwezig. Stasjinskiy, die afkomstig is uit de Oekraine, maar vloeiend Duits spreekt, gaf enkele bijzonderheden over zijn jeugd. Hij vertelde hoe hij als student door de politie betrapt was op het red- zen zonder spoorkaartje. Hij werd over gebracht naar het politiebureau waar men hem verteld had, dat zijn ouders geheime verbindingen onderhielden met de Oekrainse ondergrondse. Volgens Stasjinskiy had de politie hem voor de keus gesteld 25 jaar dwangarbeid op te knappen en zijn ouders naar Siberië te zien gaan, of te werken voor het minis terie van staatsveiligheid. Hij had de laatste mogelijkheid gekozen. Als Stasjinksiy veroordeeld wordt, is levenslang de hoogste straf die opgelegd kan worden. Stasjinkiy vertelde het hof, dat hij het was geweest die destijds de Russische autoriteiten er toe had gebracht geen tijdbom te plaatsen bij de graftombe van een Oekrainse verzetsstrijder op een kerkhof in Rotterdam. De bom had moe ten ontploffen tijdens een herdenkings plechtigheid bij de tombe. Stasjinkiy had echter aangevoerd dat te veel mensen dan het slachtoffer zou den zijn geworden van een aanslag die slechts gericht was tegen enkele van de aanwezige leiders. Dat zou meer nadeel dan voordeel hebben gebracht. Stasjinkiy zei, dat hij ook militaire' spionage had moet verrichten. Hij wa« in 1959 naar een Beierse stad gezonden om uit te vinden of er grote Amerikaan se troepenverplaatsingen waren. Een beeld van de maandag in Hilversum gehouden reünie van drielingen ter gelegenheid van de opening van de baby- en kleutervakbeurs. Pipo behoorde tot de met groot enthousiasme begroete mede werkers; hier bekijkt hij temid den van zijn kindervriendjes de van hem gemaakte portretten. De 65-jarige mr. D. U. Stikker, secre taris-generaal van de NAVO, is maan dag in het Walter Reed-hospitaal in Washington geopereerd. Volgens een NAVO-woordvoerder in Parijs zijn een deel van de dikke darm wegens een ge zwel en de galblaas wegens een ontste king verwijderd. Er waren geen tekenen dat het gezwel zich verder verspreid had. Mr. Stikker heeft de operatie „uiterst goed" doorstaan. (Advertenties) t Hén overhemd haten., het tweede voor de helft betalen j In Tricot-Nylon ert Sanfor J 1e hemd 13,50 f 2e hemd 6,75 2 hemden samen 25 w/ss/ss/y/Xw BREDA Eindstraat hoek Houtmarkt Vandaar dat er van medische zijde steeds op aan wordt gedrongen, om het gewicht binnen bepaalde grenzen te houden. Finnbrod, bereid uit volkoren roggemeel met ontvette melk, past prachtig in het moderne dieet. Finnbrod is voedzaam, maar zet niet aan, ook al omdat het geen suiker bevat. Normaal met boter en be leg, heerlijk bij het ontbijt en gezond bij de lunch. Koop een pak, wit of bruin, Finnbrod hoort bij elke broodmaaltijd. Gelukkig is de tijd voorbij, waarin een vrouw alleen goed was voor stoppen, koken en stofzuigen. Zij is uw compag non en kameraad. Vraag oma maar eens op de kinderen te passen (dat vindt zij heerlijk) en laat u zich met uw vrouw eens door en door verwennen in een leuk café of een gezel lig restaurant, waar u desge wenst met de unieke Horeca- cheques kunt betalen. Chequeboekjes a 10.- of ƒ25.-, in coupures van 2.50 verkrijgbaar bij: Bedrijfschap Horeca, Koninginnegracht 58- 59, Den Haag (giro 63.53.00; vermelden: Chequeboekje). squeboekje).

de Stem | 1962 | | pagina 1