Mgr. Alfrink toetst kritiek op Romeinse curie aan de liefde Ruimte-onderzoek onttrekt krachten aan sterrenkunde Gruwelverhalen uit 1001 nacht herleven in Jemen Frans parlement naar huis: regering blijft tot eind november aan Parijs- Tours Jo de Roo dagblad voor zeeland „Wanhoopskreten kweken alleen maar stemming" AMERIKAANS-RUSSISCH GESPREK OVER BERLIIN Zonexplosies - kernreacties Fietser op „onbewaakte" gedood Negen doden bij treinramp Aanhoudend droog Troonpretendent waagt aanvallen Eerlijkheid in het oordelen Wellicht eind november: Britse ambulance (in louw bij tunneldrama) tegengehouden Goed recht Teilhard Eerste vrucht ,Open zijn" Prof van Albada klaagt: Maanschot In Algerië Twee priesters doodgeschoten 102e JAARGANG _No. 24100 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A, C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel- 22341 (4 lijnen) - Postgiro 1114111 Voor God, Koningin en Vaderland MAANDAG 8 OKTOBER 1902 Abonnementsprijs 8,05 per kwartaal, excl. 0,20 incasso; 9,25 per post excl. 0,35 incasso 0,62 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 1 0,42 per mm (Ing. Med. 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 - telefoon 6 252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) IJZEREN GORDIJN GING OPEN VOOR ACHTTIEN BISSCHOPPEN De staatssecretaris van het Vaticaan.J concilie geopend. Hier houdt hij een kardinaal Cicognani, heeft dezer da- toespraak tot de reeds aanwezige jour gen het nieuwe perscentrum voor hetlnalisten. President De Gaulle heeft zaterdag by decreet de nationale vergadering ont bonden, nadat deze in de vroege och tenduren van vrydag de regering- Pompidou uit het zadel had geworpen naar aanleiding van het plan van De Gaulle om toekomstige presidenten by volksstemming te laten kiezen. De president heeft dus nu schoon schip gemaakt voor een krachtmeting met de oppositie. Als hij deze verliest, zal hij zo heeft hij gezegd zich uit de politiek terugtrekken. De Gaulle heeft de regering verzocht aan te blijven tot na de verkiezing van een nieuw parlement, toen Pompidou zijn ontslag kwam aanbieden. Er is nog geen datum vastgesteld voor de parlementsverkiezingen, In politieke kring spreekt men van 11 en 18 novem ber of 18 en 25 november. Het parlement wordt namelijk bij twee stemmingen ge kozen. De 26 miljoen kiezers zullen de komen- DE CHOREOGRAFE Lizz West, die de choreografie van de musical ,,Free as Air" heeft verzorgd, is bij een bergtoer in Zwitserland verongelukt. Miss West had haar taak in Nederland kort ge leden beëindigd. TE ROTHENKIRCHEN (W.-Duitsland) glipte een scooter onder juist sluitende overwegbomen door. De passerende trein greep de scooter en doodde diens bestuurder. Het was de zoon van de overwegwachter. TE ZEGVELD vond men gisteren in een brede vaart een auto. De wagen werd opgetakeld. In de cabine vond men liet stoffelijk overschot van een 23-jarige jongeman. Waarschijnlijk was hij de vorige avond te water gereden. MR. BEERNINK is herkozen als voor zitter van de C.H.U. Bij een vergadering van de unieraad werd mr. Beernink door verschillende aanwezigen als lijst trekker aanbevolen. Hij maakt nu een goede kans. DE AMSTERDAMSE politie heeft zater dagnacht een inbreker, die tijdens een kraak" van het dak van een huiden- handel was gevallen zonder veel moeite gearresteerd. De man kon niet meer lopen. TWEE NEDERLANDSE zeelieden, de machinist John Wessels en de kok Jacob Euser zijn vermist nadat de sleepboot waarop zij voeren, de „Atlantic" in de monding van de rio la Plata omsloeg. DE REGERING van India heeft zich bereid verklaard om met rood-China over de grensgeschillen te onderhande len, mits China direct zijn troepen uit het grensgebied terugtrekt. DE INDONESISCHE overste Soedarto is op Nieuw-Guinea aangekomen om het bevel op zich te nemen over de Indone sische para's, die in de V.N.-strijdmacht zullen worden opgenomen. Weersverwachting geldig tot van- j avond: Droog weer en in het algemeen wei- nig bewolking. Zwakke tot matige wind tussen oost en zuidoost. Weinig verandering in temperatuur. Het Belgisch weerkundig instituut verwacht: fraai doch in de nacht en des mor- gens nevelig weer. Maximumtempe- raturen van 16—20 graden. Vandaag: zon onder 18.04 uur. Maan op 15.54 uur. Morgen: zon op 6.53 uur. Maan onder 0.55 uur. de twee maanden dus driemaal naar de stembus moeten. Eerst op 28 oktober om ,,ja" of „nee" te zeggen op het voor stel van De Gaulle om toekomstige presidenten bij volksstemming te ver kiezen en daarna nog tweemaal om de volksvertegenwoordiging te kiezen. President De Gaulle stelt zich op het standpunt, dat het volk soeverein is en dat alleen een verkiezing door het volk een president het prestige en de macht kan geven die nodig zijn om het land te besturen. Leiders van de Franse socialistische partij en de r.-k. republikeinse volks partij (M.R.P.) hebben het afgelopen weekeinde plannen besproken voor de stategie bij de komende krachtmeting met De Gaulle. De socialistische nationale raad sprak zich uit voor een gezamenlijke cam pagne van de oppositie tegen het voor stel van De Gaulle om bij volksstem ming op 28 oktober te bepalen dat voor taan het staatshoofd rechtstreeks door het volk wordt gekozen. Ook wil het be stuur van de socialistische partij het samengaan van de oppositie voortzetten bij de volgende maand te houden ver kiezingen voor een nieuwe nationale ver gadering. De Volksrepublikeinen aanvaardden op een tweedaags congres van hun nationale comité met 110 tegen 23 stem men, bij één onthouding een voorstel om bij het referendum „neen" te stemmen. Zoals gemeld steunden vrijdagochtend 50 van de 57 M.R.P.'ers in de nationale vergadering de motie van afkeuring tegen de regering-Pompidou. Het blijkt nog steeds niet uitgesloten te zijn, dat ook het patriarchaat van de orthodoxe kerk in de Sovjet-unie door één of meer u'aar nemers op het donderdag a.s. beginnende al gemene concilie vertegenivoordigd uiordt. Een vertegenwoordiger van het Vaticaan voert over deze kwestie besprekingen met de Rus sische patriarch, Alexis, maar over resultaten is nog niets bekend. Intussen zijn vijftien Poolse en drie Hongaarse bisschoppen voor deelneming aan het concilie in Rome gearri Er worden ook drie concilievaders uit Tsjecho-Slowakije verwacht. De Poolse deelnemers aan de Kerkvergadering worden geleid door de primaat van Polen, kardinaal Wyszynski. „Duizenden Polen heb ben ons uitgeleide gedaan", vertelde hij, „en toen de trein vertrok zongen zij „Maria, gij koningin van Polen veerd. Bij de Hongaarse bisschoppen miste men de figuur van kardinaal Mindszenty. Hij is wel uitgenodigd en volgens de Hongaarse regering zou men hem niets in de weg hebben gelegd, maar de kardinaal zou verkozen heb ben in zijn land te blijven. Hij is ervan over tuigd dat hij, als hij eenmaal in Rome is, nim mer meer naar Hongarije zal kunnen terug keren. Daarom prefereert hij vrijwillige bal lingschap in de Amerikaanse legatie. De elkaar vaak tegensprekende be richten uit het nog steeds onrustige Jemen doen af en toe denken aan de meest realistische gedeelten uit 1001 nacht. Zo bijvoorbeeld het bericht dat de militaire junta die nu het bewind in handen heeft, drieduizend gevangenen van de vorige imam heeft bevrijd. Een aantal van hen zat in onderaard se kerkers en was aan ketenen vastge klonken. Een ander bericht gewaagt van de ontdekking van honderd geheim zinnige kisten in het paleis van de ver moorde imam. Op de kisten stond „hei lige koran" en dus werden zij met enige schroom behandeld. Totdat ontdekt werd dat de kisten sterke drank bevatten. In Jemen was het gebruik van sterke drank bij de wet verboden. Dat de imam van Jemen bij de revo lutie om het leven is gekomen staat wel vast, maar er zouden nog twintig familieleden van hem in leven zijn, waaronder twee broers. De oom van de vermoorde imam heeft vanuit Saoedi-Arabië verschillende aan vallen op eenheden van de nieuwe revo lutionaire regering uitgevoerd, met het doel de monarchie in de woestijnstaat te herstellen. Al Hassan, zoals de oom van de vermoorde imam heeft, maakt aanspraak op de troon. De aanvallen onder leiding van deze schilderachtige figuur werden, volgens een bericht uit Cairo, afgeslagen. Niemand weet echter of dit waar is. De machtsfactor wordt in Jemen ge vormd door de noordelijke woestijn- stammen en zowel de junta als de heer Al Hassan houden zich ervan overtuigd dat de stammen voor hun zaak strijden, Egypte spant zich in om de junta in het zadel te helpen en heeft voor raden voedsel en medicamenten ge stuurd. Saoedi-Arabië steunt de troon pretendent Al Hassan. De volksrepubliek China heeft het revolutionaire bewind intussen erkend. Jemen wacht nu smartelijk op erken ning door de V.S. Rusland heeft het nieuwe bewind al erkend. Kardinaal Alfrink heeft zaterdag in een preek ter gelegenheid van het der de lustrum van de katholieke Jeugd raad van Nederland, gewezen op het bec nkelijke verschijnsel dat op de voor avond van het concilie aan de dag treedt: de soms ongenuanceerde kritiek op de Romeinse curie. Hij reageerde hiermee kennelijk op de rede welke pater Van Kilsdonk s.j. een week daarvoor heeft gehouden, maar tevens op het verschijn sel dat kritiek op de Romeinse curie een soort modeverschijnsel begint te worden. „Eerlijkheid is een eigenschap die door de jonge mens van vandaag niet alleenwordt geapprecieerd", zei mgr. Alfrink, maar min of meer wordt ver wacht, wordt geëist. Niets wordt zo ver afschuwd als het camoufleren, zij het ook uit liefde, of, nog erger, uit pru dentie van fouten en gebreken van ouderen, van hoger-geplaatsten, van de autoriteit. „Moet voor deze laatste de appreciatie van eerlijkheid een voort durende stimulans zijn om alle fouten te vermijden, voor degenen die deze eerlijk- De burgemeester van West-Berlyn, Wllly Brandt, heeft gezinspeeld op de mogelijkheid van een Amerikaans Russisch gesprek over de kwestie Berlijn in het komende najaar. Brandt kwam juist terug van een onderhoud met president Kennedy, toen hij tot verslaggevers zei „De president vindt het raadzaam om een gesprek met Kroestjev te voeren als deze eind november de vergadering van de Ver. Naties met zijn bezoek vereert." Kennedy had ook verklaard dat de aan wezigheid van Amerikaanse troepen in Berlijn buiten elke discussie staat. De eerste taak was nu, zei hij om te komen tot een duidelijke omschrijving van de westelijke rechten op toegang tot West- Berlijn. Dit dringt temeer omdat ver wacht wordt dat de kwestie van een Oostduits vredesverdrag (waarbij de scheiding van Duitsland definitief een feit wordt) weliswaar tot eind november in de ijskast gaat, maar de communis ten intussen zullen trachten iets met de toegangswegen tot West-Berlijn te onder nemen. De Britse ambulance-auto die al maan den bij de Amerkaanse doorlaatpost „Charlie" aan de sectorgrens in gereed heid wordt gehouden, is zaterdag voor het eerst uitgerukt om een aangeschoten Westberlijner op Oostduits gebied hulp te verlenen. Het ging hier weer om een tunnel drama. De Westberlijner was een oud echtpaar uit de Oostzone behulpzaam geweest bij het vluchten via een tunnel, toen er in het huis aan de oostelijke kant van de grens waar de tunnel be gon, een overvalcommando van de Vopo's verscheen. De Westberlijner, die zich op dat moment bij de Oostelijke tunnelingang bevond, werd neergescho ten. De Britse ambulance wilde hem te hulp snellen, maar de grensbewakers hielden de auto tegen, hoewel de inzit tenden van de wagen Britse uniformen droegen. Gelaten moest men toezien hoe Vopo's het lichaam van de jonge West berlijner wegdroegen. Het feit dat hier een militair voertuig werd tegengehou den. ondanks het recht op vrije doorgang van zulke wagens, wordt door het weste lijke militaire commando als uitgangs punt voor een scherp protest genomen. heid cultiveren brengt het de noodzaak mee van die eerlijkheid zelf te toetsen ophaar eerlijkheid. Dit geldt ook van z.g. eerlijke kritiek op de Kerk en op de gezagsdragers, of deze Romeinse curie heten of niet. „Met te stellen dat kritiek op de Kerk voortkomt uit liefde voor de Kerk is men er nog niet", vervolgde de kardi naal, mits deze liefde alle karakter trekken vertoont die Paulus in zijn eerste brief aan de gelovigen van Corinthe op somt: lankmoedig, goedig, niet afgunstig, niet onbehoorlijk handelend, niet ver waand, niet zichzelf zoekend, zich niet verheugend over de ongerechtigheid maar zich verblijdend met de waar heid Het Is het goede recht van degenen die men van fouten of gebreken be schuldigt, te eisen dat er in het oordeel over deze fouten of gebreken eerlijk heid is. Deze eerlijkheid vordert dat men niet generaliseert, niet overdrijft en niet eenzijdig is. Wanneer men zou stellen dat er in het centrale bestuursapparaat van de Kerk mensen of instanties zijn die fouten of gebreken vertonen, dan trapt men open deuren in. Indien men echter het zo stelt, dat DE Romeinse curie in haar geheel foutief is en daarbij de ene of voornaam ste oorzaak van de geruisloze geloofsaf val van jonge intellectuelen dan dacht ik heeft dat weinig meer te maken met de eerlijkheid die jonge mensen vragen. Mgr. Alfrink noemde dit juist de zwakke zijde van het veelomstreden boek van pater Lombardi. „Ondanks de vele goede dingen die hij heeft gezegd, heeft hij ook een gemakkelijke aanleiding ge geven tot zeer begrijpelijke en gerecht vaardigde weerstanden", aldus de kar dinaal. „Het centrale bestuursapparaat van de Kerk is nu eenmaal niet een homogeen blok, dat men in één enkel voudig oordeel kan afdoen. Wie een oordeel over de Romeinse curie wil af geven moet wel over heel veel ervaring beschikken en er bovendien niet alleen van buiten tegen aangekeken hebben, terwijl men toch ook van degenen met wie men van mening meent te kunnen of moeten verschillen moet aannemen dat zij van de beste bedoelingen zijn bezield, en ervan overtuigd op die manier de Kerk het beste te dienen". Wijzend op het werk van Teilhard de Chardin, waarover het H. Officie onlangs een uitspraak heeft gedaan, zei mgr. Al frink: „Met de formulering van het mo- nitum van het H. Officie over de publi- katies van Teilhard de Chardin ben ik niet zo ongelukkig. Er wordt geen per soon veroordeeld, er wordt niets op de index geplaatst.er wordt alleen ge- vraagt om een kritische bestudering. „Op de drempel van het concilie", zo besloot mgr. Alfrink, „lijkt het me ui terst belangrijk dat onze Nederlandse katholieke gemeenschap open en eerlijk staat tegenover het centrale bestuursap paraat van de Kerk, zonder werkelijke tekortkomingen te verdoezelen, maar wèl zorgvuldig wikkend en wegend, op dat men noch de eerbied, noch de recht vaardigheid, noch de liefde vergeet Met publieke ongenuanceerde wanhoopskre ten ook al zijn ze geboren uit liefde voor de Kerk, loopt men wel gevaar stemming te kweken, maar weinig uitzicht op ver betering naderbij te brengen. Zij wekken eerder nieuwe weerstanden pn een ge rechtvaardigd schijnende vasthoudend heid. Het zou voor de bisschoppen die naar het concilie gaan een bijzonder vreugde volle gedachte zijn, als zij zouden mogen weten dat katholiek Nederland dit con cilie met vertrouwen tegemoet treedt. Op een wetenschappelijk con gres in Utrecht hebben twee Ne derlandse sterrenkundigen van naam behartenswaardige, ofschoon nuchtere dingen gezegd omtrent de verwachtingen die men van de ruimtevaart mag koesteren. Prof. dr. G. B. van Albada noemde het werk van de organisaties voor ruim te-onderzoek zelfs in zekere zin een be zwaar voor de reeds duizenden jaren ge vestigde wetenschap van de astronomie. Zij onttrekken er wetenschappelijk en financieel potentieel aan, met het ge vaar dat de sterrenwachten het met een paar geestdriftige idealisten en tweede rangs krachten zullen moeten stellen. Prof. Van Albada achtte het niet on waarschijnlijk dat het ruimte-onderzoek wordt gebruikt als dekmantel voor de verschrikkingen van de bewapenings wedloop. De wetenschap mag zich daar voor echter niet laten gebruiken, zei hij. Dat de ruimtevaart voor de sterren kundige wereld een revolutie betekent, geloofde deze hoogleraar niet. Het is een uitbreiding van het arsenaal dat men nu raketten heeft die buiten de dampkring waarnemingen doen. Van direct weten schappelijk belang worden de ruimte- vluchten pas als men landingen op an dere planeten gaat uitvoeren. Dit zal echter altijd een kostbare en gewaagde geschiedenis blijven. Prof. dr. C. de Jager somde de ont dekkingen op die met behulp van ra ketten zijn gedaan, zoals het feit dat op hoogten van 100 kilometer de wind in' dezelfde richting waait, maar in de loop van het etmaal verandert. Men heeft bij een recente raketreis ook deeltjes opge vangen die vrijkomen bü de explosie van de zon. Daarbij vond men het op aarde niet voorkomende element tri tium. Dit bewijst dat er op het oppervlak van de zon kernreacties kunnen voorko- Vanaf Cape Canaveral zal binnen drie weken een derde maanschot worden af gevuurd. Een robotsatelliet, „Ranger 5" genoemd, zal foto's maken en deze naar de aarde seinen, terwijl hij om de maan heen cirkelt. Zoals men zich herinnert is m april van dit jaar een Amerikaanse ..Ranger" met een klap op de maan te rechtgekomen. Bij de uiterst moeilijke materie die de auteur heeft aangedurfd is dat misschien niet zo verwonderlijk, zeker niet als zijn werk wordt gelezen door lezers die in theologie of natuurwetenschappen min der ervaren zijn. Daarbij laat ik in het midden, dat de beschouwingen van deze auteur ook van de kant van de natuur wetenschappen aanvechtbaar zouden zijn. Maar het theologisch doordenken van de gegeven problematiek, waarvoor men de auteur dankbaar kan zijn, is hiermee niet zo afgesloten dat een kritische be studering van zijn ideeën verder over bodig zou zijn. Kan men zonder meer aannemen dat alle lezers van zijn pocket edities hiertoe in staat geacht moeten worden?" De kardinaal wees er overigens op dat de min of meer nieuwe formulering van het monitum weieens een eerste vrucht van het concilie-in-voorbereiding j kunnen zijn. Jo de Roo uit Kruiningen heeft giste ren een grootse wielerprestatie geleverd. Hij zegevierde in de klassieke wegwed strijd Parijs Tours. De wijze waarop hij dit deed heeft de grote bewondering afgedwongen van alle wielerexperts. De Roo ging immers lopen uit een peloton, dat uit honderd man bestond en dat vijftien kilometer voor de eindstreep nog volledig bijeen was. Een heroïsch ge vecht heeft de Zeeuw moeten leveren om de aanvallen van de renners van hét peloton af te slaan. Hij hield twee seconden over Met beide armen omhoog schiet Jo de Roo door de finish. (Voor verslag, zie sportpagina's). (Van onze verslaggever) Op de onbewaakte overweg aan de Hu if akkerstraat te Breda is zondag avond omstreeks kwart voor zeven de vijf entachtig jarige weduwnaar J. C. van Meer van de Postbaan uit Prinsenbeek op slag gedood, toen hij per fiets tegen een passerende trein opreed. De be stuurder van de trein, om 18.42 vanuit Breda in de richting Rotterdam vertrok ken, heeft van het ongeluk niets be merkt. Naar aanleiding van een melding van de Bredase stationschef werden in Dordrecht beschadigingen geconstateerd aan een van de voorste wagons. Mejuffrouw Sprenkels uit Breda, die vlak bij de onbewaakte woont, verwit tigde het Bredase station van het on geval, nadat ze 't verminkte lichaam van het slachtoffer tussen de rails had aan getroffen. Omstreeks het tijdstip van de botsing pleegt ook een trein vanuit de richting Rotterdam de onbewaakte te passeren. Het politie-onderzoek heeft uitgewezen dat deze trein op het fatale moment nog niet genaderd was. De plaats waar het ongeluk zich voor deed, de onbewaakte overweg aan de Bredase Huifakkerstraat, biedt vrij goed zicht op de naderende treinen. Men ver moedt dat onoplettendheid oorzaak van het ongeval is geweest. Een passagierstrein uit Italië, met be stemming Parijs is zaterdagmorgen «bij Dijon op een ontspoorde goederentrein ingereden en op zijn beurt ontspoord. Negen mensen kwamen om het leven en 12 werden gewond. Een wagon die lossloeg ramde een huis. De expres uit Italië had zo'n vaart, dat de trein door zeven wagons van de ontspoorde goederentrein heen brak. De eerste wagon van de expres kwam dwars op de baan staan, schoot door en ver nielde een huis, dat toevallig onbewoond was. Een der slachtoffers is Edouard de Bondelli, directeur voor financiële en administratieve zaken van het inter nationale Rode-Kruiscomité. Aan de over van een rivier in Algerië zijn zondagmorgen stoffelijke overschot ten gevonden van twee Franse paters die behoorden tot de orde van de witte paters van Lavigerie. Zij bleken te zijn doodgeschoten. Vrijdag waren de twee priesters uit het dorp waar zij werkten ontvoerd. j Algerijnse politie schreef deze dubbele moord op rekening van „ban dieten van het vierde militaire district".

de Stem | 1962 | | pagina 1