Boulevard in Breskens KVP-werkprogram is een studieboek A. DE KOONING ECHTE ORGANISATIEMAN Belgisch - Nederlands bezoek in Terneuzen Ondernemingsraad biedt directie zonnewijzer aan Bietentrein grijpt tractor: Bevelander op slag dood deur „Scaldis" sleept Noorse boot naar Vlissingen Souburg gaat rechtsgeding aan tegen een bewoner van de Vlissingsestraat Verwarring in Frankrijk B rand weerkorps Tilburg winnaar regionale strijd „Zoeken" les. Kringbestuur KVPMiddelburg meent: Districtstitcl 5e klas K\BB in Oudelande Onvoorwaardelijke straf voor zagersspitters Vlissingse matroos in Biak overleden Jubilaris te Lewedorp: Dit gaat u persoonlijk aan! glafiblaD pe^ïetn Toekomstmogelijkheden Weinig gestalte Gouden Stijf selfabriek Sas van Gent VLAG VOOR DE GEMEENTE De Int. koorfestival in Den Bosch Demonstratie van bietenoogstmethoden IV die over veel meer lichaams kracht beschikte, gaf haar daartoe geen gelegenheid en sleurde het meisje naar een achter de trap gelegen nis, welke door een paar zware gordijnen van de hall was af gesloten. ,,Zo," snauwde ze de tegenstribbelende Aya toe. ,,hier kunnen we tenminste ongestoord praten!" DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 6 OKTOBER 1962 r' Het Kringbestuur en de leden van de Kring Middelburg van de KVP zullen op zaterdag 20 ok tober a.s. om half drie in Hotel de Korenbeurs te Goes in vergadering bijeenkomen. Op deze vergaderin zal het werkprogram van de KVP voor de komende verkiezingen in 1963 behandeld worden. Het kring bestuur doet het voorstel aan de vergadering om het werkprogram in te korten en het in plaats van een studieboek terug te brengen tot een werkelijk programma. Het bestuur geeft zelfs enige punten aan waarop het programma gewij zigd zou kunnen en moeten wor den o.a. over de volkshuisvesting en de bouwnijverheid. Hier zag men gaarne ingevoegd, dat bij de bouw van woningwetwoningen door de gemeenten of door bouwverenigingen bestemd voor grotere gezinnen een ex tra rijksbijdrage zal moeten worden ver leend, om daardoor de huren van deze woningen betaalbaar te houden voor de gezinnen waarvoor ze bestemd zijn. Als toelichting geeft het Kringbestuur hier op: ,,Nu er weer een huurverhoging is doorgevoerd en er waarschijnlijk nog wel meer zullen volgen, en tevens de grond- en bouwprijzen blijven stijgen, is het voor de gezinnen met 5 of meer dere kinderen langzamerhand onmoge lijk de hoge huren ook voor de woning wetwoningen te betalen. Het zou daarom aanbeveling verdienen om bij de bouw van woningen voor grotere gezinnen een hogere Rijksbijdrage te verlenen,om daar door de huren voor deze grotere gezins- Older leiding van de b.v. A.B.I.M. uit uuaelande begint vandaag in haar clublokaal café Centrum te Oudelande de finale om het districtskampioenschap der 5de klasse van Walchcrcn-Zuid-Be- veland. Door middel van voorwedstrij- don. waaraan door 19 man werd deel genomen, wisten de volgende 8 spelers •lch in de finale te plaatsen: T Peeters, V.E.G. Souburg. J. Schuer- ™an en J. van Zanderen, D.Ó.S. Ove- zancle, W. Remijnse, N. Schouwenaar °h A. Helmstrijd van de organiserende vereniging A.B.I.M. Oudelande, J. W. -olom van A.L.M. Middelburg en J. Hen- tm Van dampoort Middelburg. Mochten een of meerdere dezer spelers door omstandigheden verstek laten gaan dan, worden hun plaatsen ingenomen door G. Traas van O.B.K. 's-Heerenhoek, J*. Vermeide van A.L.M. Middelburg of L. Palmkoek van V.E.G. Souburg. bijna alle finalisten met een ge middelde van plm. 1,20 zijn geplaatst, staat er in Oudelande een zware strijd ;e wachten in deze klasse, die maximaal tot 1.25 gemiddelde loopt. Een gezelschap Qus van aan elkaar gewaagde spelers. woningen ook betaalbaar te houden voor de minst draagkrachtigen." Voorts stelt het Kringbestuur voor om op te ne men: Ter bevordering van het eigen bezit dient bij een inkomen uit eigen bezit van niet meer dan ƒ1000 de eerste ƒ400 of 500 vrijgesteld te worden van inkomstenbelasting. Als toelichting hier op wordt gegeven, dat velen die door de werking van artikel 54 van de In komstenbelasting, met een inkomen be neden de loongrens toch een aanslag krijgen in de Inkomstenbelasting, omdat zij uit huurwaarde van een eigen wo ning en-of rente van spaargelden een neveninkomen genieten van meer dan f 200 per jaar. Deze jaarlijks terugke- rede aanslagen voor een neveninkomen uit vermelde bronnen voelen deze men sen als een extra belasting op hun spaar, zaamheid. Immers is in de meeste van deze voorkomende gevallen het neven inkomen slechts verkregen na vele ja ren hard werken en zuinig leven. Verder kunnen de afdelingen vóór deze vergadering nog amendementen op het werkprogram indienen tot uiterlijk 14 ok tober. tober. Tot slot van deze vergadering zal het hd van Gedeputeerde Sta ten en van de Tweede Kamer de heer J.M A.C. van Dongen een causerie houden over: „Enige belangrijke punten uit de troonrede," en zal de door het bestuur uitgewerkte propagandanota worden besproken. Dit is de boulevard-in-aanbouw te Breskens, die, zoals de onderste foto laat zien, boven op de duinen plotseling ophoudt. De realisatie heeft echter lang niet ieders in stemming omdat hiervoor gronden waarop verse groenten verbouwd worden, onteigend moeten worden. Velen hebben liever een vers prak- je op hun bord dan een moderne boulevard, die volgend voorjaar gereed zal moeten zijn. Daarna nog een speelplaats voor de jeugd en een prachtige rijbaan voor het ver keer, dat dan van een mooi uit zicht op zee zal kunnen genieten. (Van onze verslaggever) Werden woensdag voor het kantonge recht al fikse straffen uitgedeeld tegen zagersspitters, voor de Middelburgse politierechter moest gistermiddag op nieuw een wormenzoeker zfön ongeoor loofde praktijken met een onvoorwaarde lijke celstraf bekopen. De W., een los-arbeider uit Goes, kreeg zelfs drie weken. Deze strenge straf gold vooral het feit,* dat de W. niet alleen in de oesterpercelen had gegraven, maar zelfs in de dammen, die de oesterputten omringen. De officier, mr. T. Lebret, kwam tot deze eis, omdat naar zijn mening, ondanks de reeds herhaaldelijk uitgedeelde straffen, men maar rustig doorgaat. De verdachte was niet van zins in hoger beroep te gaan en nam de ver oordeling nogal laconiek op. „Daar (in de gevangenis) verkopen ze ook brood," liet hij de rechter weten. De W- had op 9 juli in een perceel te Kattendijke gegraven en daar schade aangericht. De rijkspolitie had hem zelf naar deze plaats gestuurd, omdat dit perceel buiten haar surveillannegebied lag, aldus beweerde de verdachte. Poli tierechter mr. C. E. Coester was het echter met de officier eens en veroor deelde conform. Een zelfde zaak tegen mevrouw De K.- M. uit Goes werd, voor het oproepen van getuigen, tot 1 november a.s. verdaagd. (Advertentie) In Hollandia is vrijdag officieel be kend gemaakt, dat de matroos der eer ste klasse Th. P. J. Maas donderdag in de marinekazerne in Biak plotseling is overleden. De overledene is 19 jaar oud, ongehuwd en afkomstig uit Vlissingen. Er is geen sprake van een ongeval. Het stoffelijk overschot zal waarschijnlijk vandaag reeds tegelijk met de stoffe lijke overschotten van alle in het afge lopen jaar in Nieuw-Guinea omgeko men Nederlandse militairen met een speciaal gecharterd KLM-vliegtuig naar Nederland worden gebracht. De heer A. C. de Kooning uit Lewedorp zal volgende week vrij dag in zaal De Goede Verwachting in zijn geboortedorp worden gehul digd naar aanleiding van zijn zil veren jubileum als voorzitter van de afdeling Lewedorp van de K.A.B. De heer A. de Koo ning is niet alleen in Lewedorp, maar ook op geheel Zuid-Be veland en op Wal cheren een bekend man in het katholie ke organisatieleven. Deze op 12 decem ber 1906 geboren Lewedorper, die zich op 15-jarige leeftijd reeds bij de katholieke landar- beidersbond aan sloot, is o.m. nog voorzitter van de af deling Lewedorp van de kath. vervoer- dersorg. ,,St. Raphael", secr. van het schoolbestuur te Lewedorp, bestuurslid van de plaatselijke WGK-vereniging al meer dan 30 jaar secr. van de afd. Le wedorp van de K.V.P., tweede voorzit ter van de K.V.P. kring Middelburg, voorzitter van de statenkring Goes van de K.V.P., kringbestuurslid van de K.A.B. in het dekenaat Middelburg en hoofdbestuurslid van de K.A.B. in het bisdom Haarlem en Rotterdam. is hij vanaf 1939 raadslid voor de K.V.P. in de gemeenteraad van 's Heer Arends- kerke. De heer de Kooning heeft de meeste dienstjaren in deze raad. Op 26-jarige leeftijd begon de sneeuw bal voor jubilaris De Kooning te rollen. Hij werd toen secretaris van de K.V.P. in Lpwedorp. In 1957. bij de viering van zijn 25-jarig jubileum als zodanig, werd deze verenigingsmens in hart en nieren verrast met de toekenning van de gouden eremedaille in de Orde van Oranje Nassau. In 1937 volgde zijn verkiezing tot voorzitter van de r.k.-landarbeidersbond te Lewedorp, uit welke organisatie vlak na de oorlog de K.A.B. is ontstaan. De heer De Kooning richtte daarna in Lewedorp afdelingen van de bouwvak arbeiders- en vervoerdersbond op. De jubilaris is direct na de lagere school als landarbeider gaan werken, In 1931 trad de heer De Kooning als seizoenarbeider in dienst bij de Nedere- landse Spoorwegen. In 1945 kreeg hij daar zijn vaste aanstelling. Op het ogenblik is hij vakman wegonderhoud bij de N.S. Het gezin De Kooning heeft zeventien kinderen gehad. Dertien zijn er nog in leven. He Noorse motorschip „Gijda", (9000 ton) is, na in aanvaring te zijn gekomen met een Amerikaans schip, door de „Scaldis" naar Vlissingen gesleept. De aanvaring geschiedde nabij Texel. Het bijna 7000 ton metende Amerikaanse schip „Sir John Franklin" liep bij de botsing geen noemenswaardige schade op en kon de reis naar Bremen vervol gen. De Gijda" verloor o-a. de ankers. Intussen is de Noor naar Antwerpen vertrokken. Onze kinderen hebben de wereld van morgen in hun handen. Daarom rust op onze schouders de taak onze jeugd op te voeden in een geest van verantwoordelijkheid voor de toekomst en te vormen tot goede Katholieke mannen en vrouwen. U staat niet alleen in uw zorg en verantwoordelijkheid. Dank zij inspanning en offerzin van vorige generaties, die open oog hadden voor het onmiskenbaar belang van het Katholiek wetenschappelijk onderwijs, zijn Katholieke centra van weten schap verrezen, waarin de wetenschapsmens van morgen een Katholiek georiënteerde opvoeding en vorming krijgt. Dit grootse en veelomvattende werk moet worden voortgezet. Uw hulp, uw financiële steun is hierbij onontbeerlijk. Het gaat om de geeste lijke belangen van de Katholieke studerende jeugd van Neder land - ook van dat deel, dat aan openbare instellingen van Hoger Onderwijs studeert. Het gaat om uw kinderen - hart en gelaat van de wereld van morgen. Het Katholiek Hoger Onderwijs Fonds zet zich met alle krachten in voor de instandhouding en uitbreiding van het Katholiek hoger onderwijs. Geef daarom gulbij de jaarlijkse geldinzameling. Publifatle: SUchling Hoger Onderwijs fonds. Stationsweg 33-35 - 's-Herlogenbosch (Van onze correspondent) Terneuzen is het trefpunt geweest tus sen de Nederlandse directeur-generaal van de arbeidsvoorziening, dr. ir. D. R. Mansholt en zijn Belgische ambtsgenoot, de heer F. Denis, vergezeld van een aan tal van hun belangrijkste medewerkers. Aan Nederlandse zijde waren dit de he ren P. Knop, plaatsvervangend direc teur-generaal drs. H. A. M. Moeskops, hoofd van de afdeling research, J. M. Hillenius, hoofd van de afdeling vakop leiding, mr. J. W. S. Pabon, hoofd van de afdeling internationale arbeidsmarkt zaken, drs. C. A. Monster, adjunct-direc teur van de rijksdienst voor aanvullen de werkgelegenheid, K. van Dijk, hoofd inspecteur-directeur van het districts bureau voor de arbeidsvoorziening Zeeland en J. van der Gijp, directeur van het gewestelijk arbeidsbureau te Ter neuzen. De heer Denis was vergezeld van de heren O. Misoppen en R. Etienne, zijn beide adviseurs. Ter gelegenheid van de ontvangst op het gemeentehuis heeft burgemeester mr. H. Rijpstra, gesproken over de grote toekomstmogelijkheden van Terneuzen en er daarbij op gewezen dat de huidige ontwikkeling van zijn gemeente niet al leen in Nederlandse bestuurs- en indu striële kringen wordt gevolgd, maar ook de aandacht heeft getrokken van de overheid en het bedrijfsleven in Bel gië. Mr. Rijpstra sprak over de kanaal- werken, havenplannen, de daadwerkelij ke industriële belangstelling en de leef baarheid van Terneuzen, waarvan de ve le scholen en instituten op sociaal, so ciaal-cultureel en sociaal-economisch ter rein de bewijzen zijn. De pendel noemde de burgemeester rampzalig en hij zei te hopen, dat de gesignaleerde bedrijvig heid er toe zal leiden, dat vele jongere arbeiders aan deze streek gebonden zul len blijven. „Ondanks de relaties tussen Nederlan ders en Belgen in deze streek heeft de economische samenwerking met het Bel gische achterland nog weinig gestalte", (Van onze verslaggever) Zonder hoofdelijke stemming heeft de Souburgse raad zijn goedkeuring ge hecht aan een voorstel van b. en w. om de christelijke woningstichting Walche ren grond- en bouwvoorschotten te ver lenen voor de bouw van vierentwintig woningen. Tien hiervan komen aan het Oranjeplein en veertien aan de Kromwe- gesingel. Een andere „bouwzaak" eiste meer tijd, nl. de reeds meerdere malen in de raad behandelde zaak over de ont ruiming van een pand, door de heer L. aan de Vlissingsestraat. Na een half uur in besloten zitting te zijn geweest besloot de vergadering eenstemmig tegen de be trokkene een rechtsgeding aan te gaan. Eerder had de heer W. Huson (Prot. Chr.) gepleit voor een verbetering van de parkeersituatie in de gemeente. G.S. heeft te kennen gegeven niet te kunnen in stemmen met een voorgestelde veror dening. die vooral het te lang parke ren in de drukke straten moet bestrij den. De heer Huson verzocht het col lege de redactie van het voorstel zoda nig te wijzigen, dat zij wel wordt ge accepteerd, daar naar zijn mening, in dien het parkeren in Souburg nog geen vraagstuk is, het dat zeker binnen korte tijd zal worden. Tegen het verhuren van een gedeelte van de voormalige burgemeesterswoning aan het Oranjeplein aan de dienst Be scherming Bevolking, die het gaat inrich ten als depot, bleken de leden weinig bedenkingen te hebben. Besloten werd voorts over te gaan tot uitbreiding van de begraafplaats, die een bedrag van bijna 'f 40.000 zal ver gen. Op vragen van de heer Huson merk te voorzitter M.A. van de Putte hierbij op, dat de geprojecteerde aula nog niet in de uitbreidingsplannen is opgenomen. Het bouwsel zal nog eens een bedrag van ruim 40.000 vragen. Nu de riolering in West-Souburg is gereedgekomen zullen ook de bewoners in dit gedeelte rioolbelasting moeten gaan betalen. De heer C. Potter (PvdA) ver zocht het college er op toe te zien, dat in het aangesloten gedeelte ook de straat- kolken regelmatig worden leeggezogen. „De bewoners willen wel betalen, maar willen ook het gerief ervan hebben", al dus de heer Potter. Waarnemend bur gemeester Van de Putte kon niet ingaan op het verlangen van de heer Potter om de woningadviescommissie te horen i.v.m. huurverhogingen voor een aantal woningen. „We hebben ons hoofd al eens gestoten bij deze commissie en dat wil len we geen tweede keer," vond de heer v.d. Putte. aldus de burgemeester. Mr. Rijpstra meende, dat de vraag onder ogen zou moeten worden gezien, of de toenemen de industriële activiteiten rondom het kanaal niet veeleer zullen uitmonden in onderlinge concurrentie. Incidentele po gingen tot nauwere samenwerking bie den nog weinig perspectief. Blijvende belangstelling van de rijksoverheden zal nuttig kunnen werken en kunnen leidan tot goede betrekkingen in persoonlijk en ander opzicht tot ontwikkeling in breder verband. Daarna overhandigde de burgemeester de heren Denis en Mans- holt een boekwerk: „De geschiedenis van Terneuzen". Dr. Mansholt zei, dat de burgemeester op stijlvolle wijze de pro blemen van dit gebied had aangesne' den. „Dit bezoek", aldus de heer Mans holt, „past in het kader van het werk, dat ten behoeve van de arbeidsvoorzie ning in dit gebied de laatste tijd wordt gedaan". Hij hoopte op een gezamenlijk Nederlands-Belgische aanpak der pro blemen. De heer Denis prees het initia tief van de heer Mansholt elkaar van tijd tot tijd te ontmoeten. Het arbeids- verdrag van de Benelux van 1957 voor ziet in de geografische mobiliteit der werknemers, maar er moet ook sprake zijn van een beroepsmobiliteit, hetgeen betekent, dat de kwalificatie der arbei ders in beide landen dezelfde moet zijn. In hotel Rotterdam werd de lunch ge bruikt. Daarna bezichtigde het gezelschap de kanaalwerken, maakte een rondrit over Sluiskil, bracht een bezoek aan de regionale werkplaats voor vakopleiding aan het arbeidsbureau en aan de water toren. Tn Frankrijk is nu een hoogst ver warde toestand ontstaan. Er is een demissionaire regering. Het parlement wordt ontbonden. In november zal het volk een nieuwe Kamer moeten kiezen. Daartussendoor speelt echter het feit, dat er op 28 oktober een referendum zal plaatshebben over een grondwets wijziging. welk referendum als on grondwettig door de Kamer is veroor deeld. Toch gaat het door en De Gaulle zal als inzet van de verkiezings strijd de wettigheid van deze schen ding der constitutie proclameren. Zijn redenering is, dat zijn eigen grondwet ook door hem gewijzigd mag worden. Tegen het verwijt van grondwetsver- jkrachting was zijn verweer: „Ik kan mijn eigen vrouw toch niet verkrach ten." Zo persoonlijk ziet hij de door hem geschapen Vijfde Republiek. Maar terecht verzetten de politici zich tegen zulk een opvatting. Men kan alle achting hebben voor De Gaulle en voor de grote prestaties, welke hij heeft verricht. De Franse economie is weer gezond. Het Algerijnse vraag stuk kon alleen opgelost worden door zijn persoon. Men mag van hem ook niet zeggen, dat hij streeft naar een persoonlijke dictatuur. Maar als hij grondwetswijziging introduceert zon der dat het parlement daaraan te pas komt, dan is er geen enkele waar borg, dat machtsbelusten in de toe komst van dit precedent gebruik ma ken om de weg naar de dictatuur te banen. Wat er nu gaat gebeuren, is hoogst onzeker. Het is mogelijk, dat het refe rendum van 28 oktober al dadelijk een nederlaag voor De Gaulle oplevert. Dan treedt hij terug en het zal heel moeilijk zijn een figuur van algemeen prestige te vinden, die hem met goed succes kan opvolgen. Mogelijk is ook, dat hg het referendum wint, maar dat zijn partij tegen de stormloop van de verbonden partijen in november niet bestand zal zijn en een zware nederlaag lijdt. Dan zal de vorming van een regering met behoud van De Gaulle als president een ongerijmde figuur worden, welke het land weer van de ene politieke crisis in de andere kan storten. Het is betreurenswaardig, dat de generaal niet de politieke wijsheid kan opbrengen, om het Franse volk deze moeilijke dilemma's te besparen. Zo ziet men, hoe sterk geconcen treerde macht in één persoon op de duur toch altijd de verleiding met zich brengt over de democratische schreef te gaan. Door de ondernemingsraad van de n.v, Stijfsel- en Glucosefabriek werd vrijdag een geschenk aangeboden aan de direc tie, bij gelegenheid van het 50-jarig be staan van dit bedrijf. Op het grasveld voor het sociaal-gebouw werd onder een stralende zon namens de ondernemings raad door de heer G. van Geetsum het woord gericht tot de voorzitter en de leden van de raad van bestuur. In zijn toespraak zei de heer Van Geetsum, dat de confrontatie van beide raden op zich zelf een gebeurtenis was, daar de leden van de ondernemingsraad pas enkele weken geleden gekozen of herkozen wa ren. Vervolgens richtte hij een woord van dank tot de directie van het bedrijf, die dit bedrijf steeds heeft weten op te werken en zodoende werkgelegenheid heeft weten te scheppen voor hon derden arbeiders van hoofd en hand. Als blijk van waardering meende de heer Van Geetsum namens alle personeelsleden een geschenk te moeten aanbieden in de vorm van een zonnewijzer. Hij nodigde dan ook de voorzitter van de raad van bestuur, de heer P. J. Spoorenberg, uit, het monu mentje te onthullen. De heer Spooren berg gaf hierna de uitnodiging over aan mevr. Hoffmann, echtgenote van het ge delegeerd bestuurslid de heer Hoffmann, die het monumentje dan ook onthulde. Dit bestond dus uit een zonnewijzer, die op een voetstukje was geplaatst met als opschrift „1912—1962, aangeboden door het personeel". Na deze plechtigheid dankte de voorzitter van de raad van bestuur, de heer P. J. Spoorenberg, voor deze leuke geste en sprak de hoop uit, dat op deze zonnewijzer steeds de zon mag blijven schijnen. Receptie Hierna gingen allen terug naar de grote zaal van het sociaal-gebouw, waar om vier uur de receptie zou plaatsheb ben. Als een van de eerste gasten kwam binnen, het college van b. en w. De heer Spoorenberg richtte tot dit college in het bijzonder het woord, en dankte het college, dat bij alle feestelijkheden steeds blijken van sympathie met het bedrijf toonde. Vervolgens memoreerde de heer Spoorenberg, dat de gemeente een ge- meentevlag zou aanschaffen, doch dat de n.v. Stijfsel- en Glucosefabriek het zeer op prijs zou stellen, het eerste exemplaar van deze vlag aan de gemeente te mogen aanbieden. Op deze woorden en dit aan bod dankte de burgemeester de raad van bestuur voor deze mooie geste. Hierna werd door vele handelsrelaties van het bedrijf aan de receptie deelge nomen, om het bestuur van de fabriek met dit heuglijke feit geluk te wensen, waarbij alles in een zeer gezellige §feer verliep. De in Roosendaal gehouden regionale brandweerwedstrijden tussen de vrijwil lige korpsen van bedrijven in Dordrecht, Eindhoven, Middelburg, Tilburg, Oss, U- den en Roosendaal zijn gewonnen door de korpslieden uit Tilburg. Tweede werd Roosendaal met acht punten achterstand op de winnaar. De ploeg uit Middelburg eindigde op de zevende en laatste plaats. De wedstrijden bestonden uit twee on derdelen. Eerst werden de brandweer lieden getest op hun vaardigheid in het opzetten van ladders, het opvoeren van een slang, het blussen van hout- en olie vuren met handblusapparatuur en het leggen van knopen en steken. Het twee de deel van de oefening bestond uit een schoolse aflegproef met gebruikmaking van materiaal uit buitenbrand-kasten. De prestaties werden beoordeeld door een jury, waarvan onder anderen de heren van Baal en Bouwman van het ge. meentelijke brandweerkorps van Roosen daal en de heer Vermeulen uit Tilburg zitting hadden. MR. A. J. HAGEN is bij K.B. benoemd tot secretaris van de Raad van State. Hij volgt in deze functie dr. Stellinga op. Tweede Kamer heeft woensdag op haar „ponteneur" gestaan, toen ze de aanwezigheid van minister Luns eiste bij de algemene beschouwingen over de Rijksbegroting. De socialisten kregen daarbij bijval van de professor in het staatsrecht mr. Oud. De alge mene beschouwingen zijn volgens het boekje een hoogtepunt van parlemen tair leven en daarbij behoort het ka binet zich in pleno op te stellen. Maar moet de Kamer dat dan ook niet doen? Als de heer Vondeling bij het uit spreken van zijn filippica de eigen troepen eens had overschouwd, dan had hij er slechts 10 van de 48 kunnen ontwaren. Misschien dat hij zijn hoge toon dan wat gematigd had. Maar mr. Luns prikkelt .de socia listen nu eenmaal gemakkelijk. Ook de N.R.Ct. (links-liberaal) is geen vriend van hem. Zij echter constateert in dit geval, dat de socialisten mr. Luns nogal hinderlijk „zoeken". Waar bij ze het volgende naar voren brengt: De kritiek in de kwestie-Spierenburg kon nog als strikt zakelijk worden op gevat, inaar voor de rest kwam het alle maal wel bedenkelijk in het persoonlijke vlak tot en met de aangelegenheid van de vakantie (waar zelfs een bewindsman toch nu en dan recht op heeft). Wat voor zin bijvoorbeeld had het om pre mier De Quay opnieuw te laten zeggen, dat het plan-Bunker strikt geheim was aangeboden tijdens het Kamerdebat over Nieuw-Guinea, dat de aanvaardbaarheid van deszelfs grondslag toen nog geens zins vaststond en dat schorsing van de beraadslagingen in dat stadium want daar school het socialistische verwijt tot de wildste speculaties aanleiding zou hebben gegeven? Mr. Burger heeft toch bovendien de regering bezworen inzake Nieuw-Guinea voortaan enkel naar de toekomst te kijken? Toen minister Luns in Parijs poogde het „l'Europe des patries" te blokkeren we gens een tekort aan supranationale in houd kwam van jhr. mr. Van der Goes van Naters prompt het verwijt van een dreigend Nederlands isolement: vandaag heette het weer van socialistische zijde, dat de regering hangende de onder handelingen met Engeland te weinig voor de supranationale elementen op de bres staat, respectievelijk voelt. Het doet ons deugd, dat dit nu eens van onverdachte zijde gezegd wordt. Kritiek op een minister is gezond en heilzaam. Als ze maar objectief blijft en niet in „zoeken" ontaardt. Gistermorgen om half negen heeft een bietentrein, die reed van Ellewoutsdijk naar Oudelande, onder Oudelande een met bieten geladen trekker met opleg ger gegrepen. De tractor-chauffeur, de 16-jarige Bastiaan Remijnse uit Elle woutsdijk, die op weg was naar het goe derenstation te Oudelande, werd bij dit ongeval op slag gedood. De tractor met aanhangwagen was vanaf het dorp Oudelande op weg naar het goederenstation. Het uitzicht op de onbewaakte kruising van de weg met de ringgpoorlijn doo-p Zuid-Beveland is ter plaatse niet slecht. De machinist van de goederenteren heeft bovendien nog en kele signalen gegeven toen hij de krui sing naderde. De jonge tractorbestuur der, die in dienst stond van de land- landbouwer De Dreu aan de Everingse- binnendijk te Oudelande, heeft het ge vaar kennelijk pas op 't laatste ogenblik ingezien. Hij heeft toen nog wel geremd, maar het was reeds te laat. De trekker werd aan de achterkant door de loco motief geraakt en over een afstand van 65 meter meegesleurd. De chauffeur moet op slag dood zijn geweest. Het verkeer ter plaatse werd enkele uren gestremd. Bovenstaande foto toont gedeelten van de vernielde trekker onder de ontspoor de locomotief. In mei 1964 zal in 's-Hertogenbosch met medewerking van de koninklijke bond van zang en oratoriumverenigingen in Nederland en de gemeente 's-Herto genbosch een vijfdaagse internationaal koorfestival worden gehouden. Het ini tiatief is uitgegaan van het koninklijk Nederlands zangersverbond. Opzet en omvang van dit wereldkoorïestival kun nen worden vergeleken met die van het wereldmuziekconcours van Kerkrade Het ligt in de bedoeling het Bossche koorfestival om de vier jaar te beleg gen. Voorts wordt overwogen in het ka der van het festival een aantal bijzon dere muzikale manifestaties te houden Subsidies voor dit festival zijn reeds toegezegd door de gemeente 's-Hertogen bosch en het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen. De werkgroep mechanisatie en ratio nalisatie van de bedrijfsstudiegroep Tholen en St.-Philipsland en de streek- verbeteringscommissie Tholen zullen in samenwerking met de rijkslandbouw- voorlichtingsdienst op dinsdag 16 okto- ber a.s. een demonstratie organiseren van dc belangrijkste in zwang zijnde bietenoogstmethoden. De demonstratie s middags worden gehouden op het bedryf van de heer L. Sieling te Tholen.

de Stem | 1962 | | pagina 5