Man na jarenlang verblijf in krankzinnigengesticht vrij Philips'Euroveem te Roosendaal Verzekering derde klas is in voorbereiding Bestuur Zeeuwse CBTB wil wilde haver uitroeien Amsterdams Jeugd Orkest komt naar Hulst Peek&Cloppenburg Eén-derde der woningen beneden de maat Opening textielfabriek te Stoppeldijk 89. Op bedevaart Avontuur Gezellige Rode Kruis-avond in Slot Ostende te Goes Ziekenhuisverpleging Walcheren PZEM-plan is aanvaardbaar IN DE AFGELOPEN ZOMER: Drieduizend vogelliefhebber, op excursie op Schouwen Cal lex steil seismografisch onderzoek in Groene Kruis: bijna 50.000 leden Wasserij De Zon vijftig jaar te Goes MAATREGELEN legen te grote aanvoer van slachlvee Eerste en vierde divisie oefenen in W.-Duitsland Hartveroverend winternieuws voor 75 Onderzoek te s-Heerenhoek Maar moet toch weer terug Zware schade bij aanrijding afiblaD Kosten liggen rond 7 miljoen Volmachten bij noodtoestand voor president Kennedy DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 5 OKTOBER 1962 Wanneer de commissaris der ko ningin, jhr. mr. A.F.C. de Casembroot, morgen te Stoppeldijk de nieuwbouw der Westerschelde Textielfabrieken G. H. Meijerink N.V. officieel in gebruik gaat stellen, betekent dit voor de ge meente Vogelwaarde uiteraard een belangrijke mijlpaal in haar historie. Het bedrijf vormt een zelfstandig on derdeel van de N.V. Verenigde Neder landse Textielbedrijven J. W. Meij erink en Co., die nevenbedrijven telt te o.a. Dinxperlo, Oosterhout en Ruur- lo en zelfsandige ondernemingen in verschillende landen. Het hoofdbedrijf zetelt in Winterswijk, alwaar in 1835 de grondslag werd gelegd via de stich ting van een handweverij. Bij deze officiële opening morgen zullen behal ve de commissaris van de koningin verschillende leden van Gedeputeerde Staten uit Zeeland, alsmede diverse autoriteiten uit andere provincies, acte de presence verlenen. In het jaarverslag over 1961 van de vereniging Ziekenverpleging op Walche ren, deelt de secretaris-penningmeester mee, dat de voorbereidingen voor een in te voeren 3e klas-verzekering in een vergevorderd stadium verkeren. Overi gens waren de financiële resultaten goed geweest, alle verzekeringen vertoonden een voordelig saldo. Het teruglopen van het ledental vond zijn oorzaak in de In z.ijn vergadering heeft het hoofdbe stuur van de Zeeuwse Chr. Boeren- en Tuindersbond zich uitgesproken vóór een verordening van het Landbouwschap ter bestrijding van de z.g. wilde haver. Het hoofdbestuur was van mening, dat op grond van het feit, dat de wilde haver hoe langer hoe meer terrein wint en de bestrijding hiervan uitermate moeilijk is, het de hoogste tijd is, dat gepoogd wordt in georganiseerd verband de wilde ha ver uit te roeien. Besloten werd de Nederl. Heidemaat schappij op haar verzoek als donateur van d£ organisatie toe te laten. Het ^hoofdbestuur beraadde zich voorts over het door de P.Z.E.M. in overleg met de Zeeuwse landbouworganisaties opge stelde plan tot aansluiting van de onren dabele gebieden op het elektrisch net, Het kwam tot de conclusie, dat het plan niet ideaal maar wel aanvaardbaar is. Betreurd werd dat een 50-tal super-on rendabele percelen in een aantal toekom stige ruilverkavelingsgebieden eveneens buiten het plan zijn gehouden. Naar de mening van het hoofdbestuur zal dienen te worden gezöcht naar moge lijkheden ook de onrendabele percelen in de toekomstige ruilverkavelingsgebie den op het elektrisch net aan te sluiten. In het huidige plan zullen belanghebben den in deze gebieden nog vele jaren op aansluiting moeten wachten. Bovendien is het nimmer geheel zeker, of de ruilverkaveling en de in het raam daarvan geplande elektrificatie ooit zal worden uitgevoerd. Het hoofdbestuur benoemde tot lid ivesp. plaatsvervangend lid van het be stuur van het Waarborginstituut voor de Tuinbouw resp. de heren M. v. d. Maas te Wissenkerke en B. Koole te Souburg. In het bestuur van de Stichting Proef- boerderijen werd in de vacature J. Wisse te Kapelle benoemd de heer J. Boot te Duivendijke. Tenslotte werd tot lid van het bestuur van de N.F.O. afd. Zeeland (vac. J. Wisse, Kapelle) benoemd de heer M. v. d. Maas te Wissenkerke. Het winterprogramma werd voorlopig vastgesteld. Daarin is o.a. rekening ge houden met een besturendag in novem ber, een winter-ledenvergadering in de cember, een leerkrachtendag in januari en een ééndaagse conferentie in fe bruari. overschrijvingen naar collectieve verze keringen en toetreding van enkele ge meenten tot het Instituut Ziektekosten Ambtenaren. Tengevolge van de voordurende stij ging van de ligdag prijzen in de zieken huizen, werd de premie in 1961 even als het jaar daarvoor verhoogd. Als com pensatie stond hiertegenover, dat de ver goeding per verpleegdag werd opgehe ven. Vanaf 1 oktober j.l. wordt nu de volledige verpleegprijs in de laagste klas vergoed voor de A en de AA-ver- zekering. Voorts werd besloten om de bijdrage' in de kosten voor uitzending van kinderen naar vakantiekolonies te verdubbelen t.w. 2 gulden per dag ge gedurende 40 dagen per kalenderjaar. Het aantal opnamen in de A-verzeke ring bedroeg 331 (vorig jaar 462) met een totaal aantal verpleegdagen van 5080 (in 1960 waren dit er 7072), de opnamen in de AA-verzekering waren 93 (82) met 2805 verpleegdagen (967). De balans per 31 december 1961 sluit aan activa en passiva met een totaal- belrag van 442.298,22. In het verenigingsorgaan van de ver eniging „Vogelwacht Schouwen-Duive- land" de zinvolle naam van het blad is „Sterna" lezen we een aantal interessante zaken over de vogels van Schouwen-Duiveland. In totaal namen ongeveer 3000 bezoekers deel aan de deze zomer gehouden excursies in het domeingebied en in het terrein rond Haamstede. In augustus werd met een excursie van 800 man op één avond een record behaald; in deze groep waren jong en oud in vele nationaliteiten ver enigd. Het zeer koude en natte voorjaar is van nadelige invloed geweest op de broedresultaten. Veel jonge vogels stier ven van kou en door gebrek aan insek- ten. Gelukkig zijn nog heel wat vogels opnieuw gaan nestelen en broeden; nog laat in het "seizoen waren de jongen dan ook te bewonderen. Op 21 juli wer den zelfs nog pasgeboren bergeenden gezien. Ook kluten en kieviten hebben nog tot het begin van de zomer gebroed. Een aardig feit was te Renesse de terug keer van een boerenzwaluw op het nest van vorig jaar. Na reparatie van het nest werden er vier eitjes in gelegd. Vanwege de kou gingen de zwaluwen niet tot broeden over, ook al bij gebrek aan voedsel. Nadat het wat warmer was geworden keerden de vogels terug en werden de eitjes volgens de regels van de kunst uitgebroed. Te Renesse hebben dit jaar weer oeverzwaluwen gebroed en voor de eerste keer ook in Burgh. Om beschadi ging der nesten te voorkomen wil de vereniging in Renesse enkele voorzienin gen treffen om deze voor Schouwen zeld zame vogels te behouden. Uit de trekgegevens die in „Sterna" zijn gepubliceerd zien we, dat op 6 aug. op Goeree een op 19 juli 1957 geringde zeemeeuw dood werd gevonden. Een op 15 mei 1959 te Haamstede geringde grutto werd op 27 maart 1962 in Frankrijk in het stroomgebied van de Gironde dood aangetroffen. Een jonge blauwe reiger die op 19 juni 1957 te Schudde- beurs van een ring werd voorzien werd op 16 juli 1962 te Saint Jean sur Erne in Frankrijk stervende gevonden. Op 18 juli 1962 werd te Renesse een hop gesignaleerd. Met de nodige tevredenheid ziet de verenging terug op alle activiteiten van de voorbije zomer. Men hoopt nu weer op een boeiende overwintering van een aantal trekvogels uit het hoge noor den, waarbij de belangstelling natuurlijk in het bijzonder uitgaat naar het al of niet aanwezig zijn van onbekende of zeld zame wintergasten. In het kader van het programma van „Jeugd en Muziek", afd- Hulst, zal op zaterdag 6 okt a.s. om 19.30 uur in de aula van 't St. Joseph-pensionaat (op de Grote Markt) 't Amsterdams Jeugd Orkest een concert geven voor leden van Jeugd en Muziek en belangstellenden. Dit concert gaat ongetwijfeld een der hoogtepunten worden van het seizoen 62-'63. 't Valt niet moeilijk een derge lijke voorspelling te doen wanneer we de geschiedenis en de prestaties van dit jeugd-orkest in ogenschouw nemen. De aantrekkelijkheid en de apartheid van louter jeugdige musici nog buiten be schouwing gelaten, 't A'damse Jeugd Orkest werd opgericht in 1950 en staat vanaf het begin onder leiding van Nico Hermans, die tevens de dirigent is van t Unieke Nationaal Jeugd Orkest. Aan vankelijk mocht iedere instrumentalist deel uitmaken van het orkest, maar gaandeweg werd 'n selectie noodzakelijk, omdat eenderde deel van de oorspron kelijke leden over te weinig techniek ble ken te beschikken, waardoor de vooruit gang van het orkest geremd werd. De Richting van een junioren-orkest in 1954 was dan ook 'n goede gedachte, omdat dit ensemble dan als voorop leiding kon dienen tot 't Amsterdamse Jeugd Orkest. Dit orkest kreeg steeds meer niveau totdat vanaf 1954 regelmatig concerten m A'dam werden gegeven. Sinds 1957 ook daarbuiten, als ook enige radio-con certen- Een en ander culmineerde in een tournee naar Engeland in 1961, waar met groot succes 4 concerten werden gegeven. Ook voor 1962 heeft 't A'dams Jeugd Orkest weer uitnodigingen ontvan gen; vnl. uit die plaatsen waar afde lingen van Jeugd en Muziek gevestigd "als ^'v> Lier- Koblenz, Schagen. iln ieder koor en orkest heeft UJo? r2 ln dlt orkest af te rekenen k! verloop van de leden, vact A- k 1 ieugd-orkest over een cf Af uK®rn musici. Momenteel, be- oAi i j 44 musici, waarvan slechts a a»!f oiï 6n 1V3k!eerling zijn. Een zelfde aantal is ook lid van het eerste genoem de Nationaal Jeugd Orkest Dit is wel ïn de Zeeuwse en Zuidhollandse stromen vaart op 't ogenblik een coas- van de Caltex-maatschappijen. "et schip is daar in verband met seismografische onderzoekingen, waar- j .ee. de American Overseas Petroleum Limited, een maatschappij die tot de groep Caltex-maatschappijen behoort, nüian^s in ons land *s begohnen. Deze onderzoekingen zullen zich over het ge- eie zuiden van ons land uitstrekken. een sprekend voorbeeld van een der doelstellingen die Jeugd en Muziek met z'n activiteiten beoogt, 't Bevorderen van zelf-musiceren. Het programma van deze avond bevat o.m. een concert voor fluit en orkest van Boccherini en een concertino voor piano, orkest van de Nederlandse componist Leon Orthel, waarin resp. Ria de Vree en Hein An- dringa de solisten zijn. Werken van Mo zart, Haydn en Schubert completeren dit aantrekkelijk programma. De mogelijkheid van een dergelijk con. cert is een veelzeggend bewijs van de activiteiten, die afd. Hulst van Jeugd en muziek aan de dag legt. waarvan be langstellenden kunnen meegenieten. Het Groene Kruis telde op het einde van 1961 76 plaatselijke verenigingen met een totaal aantal leden van 47.571, dat was 362 méér dan een jaar daar voor. Het aantal Groene Kruis wijkverpleeg sters bedroeg per gelijke datum 56. Er waren 95 consultatiebureaus voor zuige lingen, 77 bureaus voor kleuters en 28 consultatiebureaus voor prenatale zorg. Het aantal wijkgebouwen steeg in 1961 met twee tot 58. Uit de rampgelden, die het Zeeuwse Groene Kruis heeft gekregen konden 33 wijkgebouwen tot stand worden gebracht De leden brachten een totale contri butie op van bijna ƒ320.000. In 1961 zijn sommige plaatselijke verenigingen overgegaan tot contributieverhoging, hetgeen, volgens 't jaarverslag van het Groene Kruis, over de gehele linie ei genlijk noodzakelijk moet worden geacht Het Groene Kruis zal op zaterdag 13 oktober in het Luxor Theater te Terneu- zen zijn algemene vergadering houden. Zaterdag a.s. zal de directie en het per soneel van de wasserij De Zon te Goes het 50-jarig bestaan van de wasserij ge denken. Dit zal gebeuren met een recep tie zaterdagmiddag in de Korenbeurs en voor het personeel zaterdagavond met een feestavond in de Prins van Oranje. De federatie voor de wasindustrie in Ne derland heeft in de viering van dit ju bileum aanleiding gezien om haar jaar lijks congres dit jaar vrijdag en zaterdag in Goes te houden. De wasserij werd in oktober 1912 opgericht door de heren W. Witkam en A. de Pauw, die het bedrijf vier jaar onder hun beheer hielden en het daarna overdeden aan de heer G. Geysen. Sinds 1939 wordt het bedrijf ge leid door de heer P. Geysen. Onder zijn leiding heeft het bedrijf een zeer grote vlucht genomen. Het is tot het uiterste geautomatiseerd, waardoor de Zon nu behoort tot een der meest vooraanstaan de wasserijen in Nederland. Voor de af deling chemische reiniging beschikt het bedrijf over dependance-winkels in Vlis- singen, Middelburg en Souburg, terwijl in Terneuzen een volledig zelfstandig werkend bedrijf is gevestigd. In totaal heeft het bedrijf nu 57 vrouwen en meis jes en 47 mannen en jongens in dienst. (Van onze parlementaire redactie) Teneinde een te grote aanvoer van slachtvee tegen te gaan is de verhouding tussen in- en uitvoer van rundvlees in september gehalveerd, zijn per 1 oktober toeslagregelingen van toepassing op het invriezen en opslaan van rundvlees en zal de contractuele invoer van Deens slachtvee meer in de tijd worden ge spreid. Dit zei minister Marijnen (land bouw) vanmiddag in de Tweede Kamer in antwoord op vragen van de heer Schagen (P.v.d.A.). Minister Marijnen weet de grote aanvoer vooral aan de minder gunstige positie van het ruwvoe- der. Minister De Pous (ec. zaken) zei des gevraagd, dat de verlaging van de slachtveeprijzen gedurende de laatste maanden met 5 procent nog niet volle dig in een verlaging van de consumen tenprijzen tot uitdrukking is gekomen. Minister De Pous verwacht echter nog een verdere gunstige ontwikkeling van de detailprijzen en overweegt daarom thans geen nadere maatregelen op dit gebied. Het NAVO-schietterrein te Holine zal in de onderhoudsperiode ter beschikking zijn voor oefening van Nederlandse le gereenheden, evenals dit in 1961 het ge val was. In de periode van 8 tot en met 24 ok tober zal de 4e divisie te Hohne oefe nen; van 25 oktober tot en met 3 no vember de brigade van de le divisie „7 december", die niet te La Courtine heeft geoefend. (Advertentie) SHETLAND TWEED en FLAUSCH MOHAIR zijn de stoffen die het modebeeld deze winter bepalen. In de exclusieve Sportgirl-kollektie brengt PsC modellen met leuke, contraste rende tricot garnering langs kraag en zakken. (Van onze redacteur) In 's-Heerenhoek moet één-derde van het woningbezit als slecht (25.80 pet.), zeer slecht (5-32 pet.) of als krepeergeval (2.13 pet.) wor den aangemerkt. Bijna een kwart van het totaal aantal woningen in 's-Heerenhoek is matig van kwaliteit. De rest (24.20 pet.) kan als goed worden beschouwd. Dit zijn de resultaten van een onderzoek, dat het gemeentebestuur in de afgelopen maanden heeft laten instellen naar de kwaliteit van de 367 woningen in 's-Heerenhoek. Deze en nog gedetailleerder gege vens heeft het gemeentebestuur van 's-Heerenhoek doorgezonden naar de instanties, die betrokken zijn bij de verdeling van het woningwet contingent in de provincie Zeeland. B. en w. van 's-Heerenhoek hopen vanzelfsprekend dat de resultaten van dit onderzoek de provinciale overheid er van zullen overtuigen dat 's-Heerenhoek méér nodig heeft dan de negen woningwetwonin gen, die in de afgelopen vijf jaar aan deze gemeente zijn toegewezen- Nu zien jonge gezinnen zich dikwijls genoodzaakt tegen hun zin uit 's-Heerenhoek weg te trekken. Nü zijn 22 huisjes in 's-Heerenhoek overbevolkt. Nü is er in twaalf gevallen sprake van ongewenste samen woningen. Nü is de vraag naar woningen tien procent hoger dan het aantal aanwezige woningen. En straks zal 's-Heerenhoek in het kader van de havenontwik keling en de industrialisatie in het Zuid-Sloe een woonfunctie krijgen. In 's-Heerenhoek meent men dat aan de vervulling van die woon functie een sanering van de huidige woningvoorraad vooraf moet gaan. Geleidelijk aan, maar van nu af te beginnen. (Van onze rechtbankverslaggever) Na negentien jaar in een krankzinni gengesticht te zyn opgesloten geweest, met een onderbreking van twee jaar, is A. C. S. uit Eindhoven door de Bredase rechtbank geschikt geacht voor terug keer in de maatschappij, omdat een na der psychiatrisch rapport, uitgebracht op verzoek van de raadsman, mr. L. Raaymakers, aan het licht heeft ge bracht, dat S. niet helemaal ontoereke ningsvatbaar geacht moet worden. Eind december van het vorig jaar was S. ontsnapt uit het gesticht in Woensel. Hij was naar Amsterdam gegaan en had daar een bromfiets gestolen. Op deze bromfiets was hij naar Roosendaal ge reden; daar had hij ingebroken in een rijwielbewaarplaats. De buit bedroeg 108 gulden. Simulatie Enige tijd geleden diende deze zaak voor de Bredase rechtbank. Door de raadsman, mr. Raaymakers, werd aan gedrongen op een nieuw psychiatrisch rapport, omdat de verdachte bij hoog en bij laag volhield, dat hij volledig toe rekeningsvatbaar zou zijn. Hij had in 1944 toen hij door de Duitsers was gear resteerd wegens diefstal van distributie bonnen gesimuleerd krankzinnig te zijn om uit hun handen te komen. Een Duit se dokter had hem ook inderdaad krank zinnig verklaard, waarna verdachte in Woensel in het gesticht was gekomen. Na Oostburg-Kloosterzaiide (Van onze correspondent) Als bestuurder van een vrachtauto met aanhangwagen reed S. uit Oostburg over de Hulsterweg in de richting Kloos- terzande. Na het nemen van een flauwe bocht wilde hij een voor hem rijdende driewielige motorbakfiets voorbijrijden en haalde daartoe naar links uit. Een maal op het linkerweggedeelte zag hij uit de tegenovergestelde richting een personenauto naderen. S. zag. dat de af stand om te passeren te klein was en begon te remmen. Tengevolge van de zeer gladde weg werd de trekkende vrachtauto door de aanhangwagen opzij geduwd en kwam overdwars op de rij weg te staan. De aanhangwagen stond geheel op de linkerweghelft Even voor dat deze voertuigen tot stilstand kwa men was de luxe auto, bestuurd door pa ter D. uit Losser, tegen de voorzijde van de aanhangwagen gekomen en ongeveer 4 meter achteruit geduwd. Zwaar be schadigd bleef de V.W. naast de aan hangwagen staan. Ongedeerd stapte pa ter D., die alleen in zijn auto zat, uit. De aanhangwagen werd niet beschadigd Door de politie, die vlug ter plaatse was, is proces-verbaal opgemaakt. de oorlog had S. nog steeds volgens zijn relaas getracht uit het gesticht te komen, maar dat was hem niet gelukt. Ongeveer acht jaar geleden had opnieuw een psychiatrisch onderzoek plaatsge vonden. In het rapport had dr. Janssen gezegd, dat S. nog steeds ontoerekenings vatbaar moest worden geacht, zodat S. in het gesticht bleef. Toch terug S. was echter zijn best blijven doen ontslagen te worden uit het krankzinni gengesticht. En nu was het dan zo ver, dat een nieuw rapport te lezen gaf, dat er geen enkel bezwaar zou zijn tegen terugkeer in de maatschappij. De eis van de officier van justitie voor de in braak en de diefstal was acht maanden met aftrek, waarvan twee maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De rechtbank, die aan het eind van de zitting uitspraak deed, ver oordeelde S. tot acht maanden geheel voorwaardelijk. Hij is echter toch weer naar het krankzinnigengesticht overge bracht, omdat een oud vonnis uit 1950 voor hem nog steeds van kracht is. De verdediger van T. de V. deelde gis teravond op vragen mee, dat hij op dit moment geen stappen overweegt om zijn cliënt uit de inrichting in Woensel te krijgen. Hy heeft de indruk, dat de offi cier van justitie in Breda zich in verbin ding zal stellen met zijn ambtgenoot in Den Bosch, waar het vorige vonnis is gevallen. Mr. Raaijmakers hoopt, dat men zal besluiten de terbeschikkingstel ling te schorsen. Iedere twee jaar moet een onvoor waardelijke terbeschikkingstelling door de justitie opnieuw worden bekeken. Het is de heer Raaijmakers nu niet bekend, wanneer dat in deze zaak zal moeten gebeuren. paus Joannes is op bedevaart geweest. Naar het, Maria-heiligdom van Loreto en naar Assisië. Hij heeft er gebeden vooc het welslagen van het concilie, dat o.m. aanpassing van de presentatie van het geloof aan de moderne wereld beoogt. Toch heeft de H. Vader nu een daad van tradi tionele devotie willen stellen, welke in onze tijd niet zo sterk meer aan spreekt. Hij heeft als het ware willen onderlijnen, dat we bij alle gedachten over vernieuwing en aanpassing toch geen minachting mogen hebben voor het geloof en de geloofspraktijken van de eenvoudigen onder ons. Dit benauwt ons wel eens bij alle roepen om ver nieuwing, dat men de eigen inzichten en opvattingen ais alleen-geldend voordraagt, met minachting voor de geloofsbeleving van degenen, die nog hechten aan simpele tradities. We moeten onder elkaar evenzeer de openheid^ en het begrijpen betrachten, welke wé opeisen voor ons verkeer met niet-katholieken. Het gebaar van paus Joannes behoeft niet te beteke nen, dat we nu allen weer geestdriftig gaan worden voor de bedevaart devoties. Wel echter kan het ons doen beseffen, hoe het ene geloof beleefd kan worden in velerlei gestalten. Ze ker. zijn er verschijnselen van over trekking van vormen en bijkomstighe den, welke het uitzicht op de essen- tiala kunnen verduisteren. Dat daarin eens duchtig gesnoeid wordt, zal geen weldenkende betreuren. Er blijve ech ter vrijheid en men minachte niemand, als hij meer hecht aan traditionele praktijken dan men zelf kan doen. Hier kan ook toegepast worden een woord van kardinaal Alfrink, dat hij in wijder verband bezigde: „We zullen zo bescheiden moeten zijn, dat we onze inzichten niet zonder meer iden tificeren met de bedoelingen Gods." £)e ruimtvaart is in volle ontwikke ling. Telkens weer horen we stem men, dat het allemaal maar onzin is en nutteloze geldverspilling. De mens heid is dit avontuur echter begonnen en ze iaat het niet meer los. Het is geen kwestie van berekening en be cijfering. Zoals een alpinist door de sneeuwtoppen en de steile hellingen wordt uitgedaagd, om het ongerijmde te beproeven, zo hangt daar nu de maan als een doel, dat men ten koste van alles wil bereiken. Daartegen valt niet te redeneren. In de ruimtevaart speelt mee de grote wedloop tussen Oost en West, om te tonen, wat ver schillende bestuursstelsels vermogen bij het mobiliseren van wetenschap pelijke en technische krachten. De Russen hebben ongetwijfeld nog een voorsprong. President Kennedy heeft echter het trotse woord gesproken, dat hij vertrouwt op een overwinning in de wedloop naar de maan. We zullen zien. Het is in ieder geval een boeiend schouwspel, het streven naar een antwoord op de uitdaging van de ruimte, en ook op de onderlinge uit daging van de grootste wereld machten. Onvermengd is onze bewonderende belangstelling echter niet. Men vraagt zich af, in hoeverre de apparaten, in de ruimte uit zwerven gezonden, ook voor militaire doeleinden bruikbaar zijn. Helaas moet men vrezen, dat de wetenschapsmensen en technici de opdracht hebben eveneens daaraan hun aandacht te schenken. Er bestaat gegrond vermoeden, dat menige satel liet, die om de aarde cirkelt, spionage- doeleinden dient. En zullen bemande ruimteschepen straks ook niet als on bereikbare luchtkruisers de dode lijkste van alle wapenen met zich mee kunnen voeren? De barse Mars vergezelt ook het stralende avontuur van de ruimte vaart. (Van onze correspondent) In het slot Ostende te Goes heeft de afdeling Zuid-Beveland-west van het Ned. Rode Kruis een gezellige avond ge organiseerd voor de medewerksters en medewerkers aan de laatst gehóuden landelijke Rode-Kruis-inzamelingsactie. Voor het eerst werd dit een gecombi neerd feest, zowel voor het campagne comité Goes als voor de transportcolonne Goes, die vroeger afzonderlijk een avond hielden. De combinatie was nu gekozen, enerzijds uit zuinigheidsoverwegingen, anderzijds om de diverse groepen in nau- (Van onz.e redacteur) Het bestaande gebouwencomplex van Philips Roosendaal aan de Zwaanhoef- straat zal binnenkort een uitbreiding ondergaan door de bouw van opslag ruimte met een vloeroppervlakte van 24000 vierkante meter en een volume van ongeveer 144.000 kubieke meter. Deze ruimte is bedoeld voor opslag van het eindproduct van de zogenaamde ,,Lichtgroep", die de lampen en TL- buizen in tal van modellen en varia ties fabriceert. Vanuit Roosendaal zal dit product centraal over de gehele wereld worden geëxporteerd. De kosten van dit gebouw met kantoorruimte en kantine worden geraamd op ongeveer 7 miljoen gulden. Momenteel is de situatie zo, dat de lichtgroep in de Beneluxlanden de pro ducten op 10 verschillende plaatsen heeft opgeslagen. Dit betekent dat voor het uitvoeren van bepaalde orders uit die 10 magazijnen eerst de benodigde soorten lampen op één centraal punt dienen te worden samengevoegd. Dit kost heel wat aan vervoerskosten maar vooral ook aan tijd. Als het magazijn te Roosendaal ge reed is kunnen de orders vanuit dit centraal punt ineens worden uitgevoerd, zodat kosten en tijd worden uitge spaard. Het Euroveem zal zo worden gebouwd dat het laden en lossen zeer snel kan gebeuren. De magazijnen komen op laadhoogte te liggen en de goederenwa gons en vrachtauto's zullen het gebouw in en uit kunnen rijden. Men heeft het oog op Roosendaal laten vallen voor dit Euroveem, omdat ér terrein beschik baar was en Roosendaal zeer gunstig gelegen is ten opzichte van de havens te Antwerpen en Rotterdam. Daarnaast is van de lichtgroep de fabriek te Roosendaal met de 2300 werknemers een der grootste voor wat de fabrikage van lampen en TL-buizen betreft. Het nieuwe veem zal bestaan uit een beton en staalconstructie. Straks Terneuzen In verband met de noodzakelijke uit breiding van enkele afdelingen werd besloten de afdeling fotolampen naar elders te verplaatsen. Thans is te Ter neuzen een nieuwe fabriek in aanbouw. In een gehuurde ruimte wordt daar reeds de fotolamp vervaardigd waarvoor ongeveer 130 werknemers konden wor den aangetrokken. Uit Zeeuwsch-Vlaan- deren werken op Philips Roosendaal 200 mensen, die dagelijks per autobus op en neer gaan. Als de fabriek te Ter neuzen gereed is zullen ook deze 200 pendelaars daar een plaats kunnen in nemen in het fabrikageproces. De inge bruikneming van deze nieuwe fabriek is gepland medio 1963. Er zal dan plaats zijn voor ongeveer 500 werkne mers. wer contact met elkaar te brengen. In zijn openingswoord deelde de heer C. v. Liere mee, dat de actie dit jaar voor Goes niet zo was verlopen als andere ja ren. De traditionele bazaar, die niet ge noeg belangstelling meer trok, heeft men getracht te vervangen door een ander évenement, wat niet gelukt is. Door examenmoeilijkheden kon men dit jaar ook geen gebruik maken van de diensten van de ambachtsschool voor de oliebol lenactie, wat het campagnecomité op een schadepost van ongeveer f 850 komt. Een gedeelte van dit bedrag werd goed gemaakt door de verhuur van tribune plaatsen op het parcours tijdens de in ternationale ronde van Midden-Zeeland, welke plaatsen welwillend door het or ganisatiecomité ter beschikking waren gesteld. De opbrengst hiervan bedroeg f 303.Ook de lotenverkoop door de scholieren had nog een belangrijke bij drage geleverd. Speciale dank bracht de heer Van Liere over aan het hoofd van de Caspar-Berseschool, de heer P. J. W. v. d. Dries, die met behulp van zijn leerlingen niet minder dan 3000 loten had verkocht. Vervolgens deelde de heer Constandse mee, dat de stedenbeker dit jaar naar Terneuzen moet verhuizen, omdat die plaats niet minder dan 121 procent ofwel f 4926,- had ingezameld tijdens de landelijke inzameling. Tweede in deze provinciale competitie tussen Zeeuwse steden met meer dan 10.000 in woners was Goes met 118 procent, van het streekbedrag of f 4345.-. Goes had in 1960 en 1961 de beker veroverd. Vlis- singen en Middelburg volgden resp. op de derde en vierde plaats met 58,5 pet. of f 4272 en 58.4 pet. of f 3271. Na het bekendmaken van deze uitslag werd de rest van de avond verzorgd door het bekende cabaretgezelschap van Bouk Martens uit Breda, die er de hele avond de stemming wel inhield. President Kennedy heeft woensdag j.l. door het congres aanvaarde resoluties ondertekend, die hem bepaalde vol machten verlenen, indien zich met be trekking tot Cuba of Berlijn een nood toestand zou voordoen. In een dezer resoluties wordt de pre sident gemachtigd reservisten onder de wapenen te roepen, indien er een nood toestand intreedt.

de Stem | 1962 | | pagina 3