Franse president dreef tegenstanders bijeen LIGA Bantoestans maken eind „blanke baasskap' aan Nieuwe Vauxhail Yelox en Cresta ONBEGRIJPELIJK HOOG SPEL Muren sullen wit sien van protest-affiches Oppositie wil neger arbeiders goedkope behouden; Oók droog uit de hand! Londense treinen weer op gang VERWOERD VOOR NETELIG PROBLEEM Nieuwe bakkers-CAO Stichting zoekt naar oplossing V olksverhuizing naar Transkei Twee jaar cel voor handelaar in marihuana mi Parijse surprise „Machevo'-62" eis! dubbele standruimte '1 4 Vernielingen op Joods kerkhof Belgische treiier verongelukt Opvarenden gered 17 DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 5 OKTOBER 1962 (Advertentie) 17 (Van onze Parijse correspondent) Als deze regels in druk verschij nen wordt, zoals we in een vorig artikel al lieten uitko men, in het Franse parlement aan de linkeroever van de Seine druk gedebatteerd over de motie van wantrouwen tegen generaal De Gaulle. Want in werkelijkheid gaat het niet om het arme hoofd van Pompidou, die menigmaal spijt zal hebben gehad dat hij niet bij de bank Rothschild is gebleven, waar hij als bankier op zijn plaats zat. Veeleer staat de Franse ge schiedenis bij een belangrijke mijl paal: vandaag de parlementsleden en morgen de kiezers in het land zullen moeten beslissen of De Gaulle nog langer zal worden ge handhaafd als president van de vijf de republiek. Voor menigeen is dat een gewetensvraag, die hem van zijn nachtrust berooft. Het is volkomen onbegrijpelijk waar om De Gaulle plotseling zo'n hoog spel Is gaan spelen. Hij werd door niemand serieus bedreigd, een paar generaals en kolonels hebben in het verleden tegen hem gekomplotteerd, maar hij had maar een beroep te doen op het land of de gehele vakbeweging, de communistische Incluis, gooide er het werk een uur of een half uur bij neer. Hij had het zelfs zó ver geschopt, deze De Gaulle, dat bij een vorig referendum de communistische partijleiders het parool uitgaven „neen" te stemmen, maar dat de communistische volgelingen overwegend met „ja" stem den. Niemand durfde de verantwoorde lijkheid aan De Gauile naar huis te stu ren en eigenlijk is dat nog net zo. Want wat gebeurt er als De Gauile kwaad wordt, de deur achter zich dicht smijt en voor de tweede keer naar Colomby les deux églises verdwijnt? Is er in de kamer een meerderheid om hem op te volgen? Komt er na hem een man met even groot gezag als hij? Tegen de muur Maar De Gauile heeft door zijn eigen waan, dat er in heel Frankrijk niemand anders is dan hij en hij alleen, zijn te genstanders op een hoop gedreven en hen tegen de muur gezet. Of zij wilden of niet: ze hebben alle schepen achter zich moeten verbranden. Hun eer stond op het spel. Het kon niet anders of ze waren wel verplicht voor de dag te ko men met een motie van wantrouwen. De socialisten voorop. Toen volgden tot ve ler verbazing ook de conservatieven met aan het hoofd Paul Reynaud, die toch waarachtig niet over één nacht ijs gaat Dat de liberalen eveneens ove-r de brug zouden komen was bijna vanzelfsprekend maar dat zij het zouden doen met zoveel stemverheffing als een van hun leiders, Monnerville, het heeft gedaan, dat was bepaald indrukwekkend. Voorzitter van de kamer is de Gaullist Chaban-Del- mas, onder de schijnwerpers van de po pulariteit gezet omdat hij zich zo onbe rispelijk kleedt en zo goed tennist, maar die staat en valt met De Gauile. Als De Gauile zijn biezen pakt naar Colomby les deux églises kan ook Chaban-Del- mas zijn matten wel oprollen. Monnerville daarentegen is al voor de zeventiende maal met grote meerderheid tot voorzitter van de senaat herkozen, de laatste maal met een grote ovatie van alle senatoren. Hij is de twe«de burger van de staat, onmiddellijk in rang en aanzien volgend op De Gauile. die hij tij delijk moet vervangen als de generaal grafwaarts wordt gedragen. Hij heeft De Gauile openlijk beschuldigd van ambts misdrijf en dat heeft in Frankrijk in druk gemaakt. Voor het eerst na gerui me tijd waren wij er in Parijse cafés en bistro's getuige van dat mensen spon taan naar de courant grepen en elkaar voorlazen: Monnerville beschuldigt De Gaulle van ambtsmisdrijf. Na Monnerville kwam de bezadigde Coty, die de Fransen nog altijd een goed en warm hart toedragen. Coty was in zijn tijd een beste, brave president, die, tegen wil en dank staatshoofd was ge worden. Zijn vrouw, madame Coty, he laas te vroeg gestorven, was bij de pot ten en pannen in haar keuken vandaan gehaald toen zij plotseling de eerste da me van Frankrijk was geworden. Toen Coty uit het Elysée naar zijn vaderstad Le Havre verhuisde, noemde hij De Gauile „le plus illustre". de voorbeeldig- ste van alle Fransen. Diezelfde Coty moest thans tot zijn leedwezen constate ren dat De Gauile zich schuldig maakte aan een staatsgreep. Hij gaf zijn particu liere secretaris toestemming om dat har de vonnis openbaar te maken. Na Monnerville en Coty kwam de con stitutionele raad bij elkaar en procla meerde dat het voorstel van De Gauile om buiten de volksvertegenwoordiging de grondwet te veranderen per referen dum in strijd was met de constitutie. Al deze hooggeplaatste juristen heeft De Gauile behandeld op een manier waar de honden geen brood van eten. Heb ik jullie wat gevraagd? Dat was zijn enige repliek. Lange aarzeling De katholieke volkspartij. M.R.P., heeft lang geaarzeld alvorens een beslissing te nemen. Begrijpelijk, want de partij heeft de zware verantwoordelijkheid de ba lans naar de ene of naar de andere kant te kunnen laten doorslaan. De linker vleugel van de M.R.P. moet rekening houden met de katholieke vakbeweging waar de arbeiders in de fabrieken dage lijks het hoofd moeten bieden aan de concurrentie van de communisten. De rechtervleugel kijkt naar de subsidies aan het katholieke onderwijs, die onder De Gauile geen gevaar lopen maar die straks in een linkse combinatie wel eens geheel of gedeeltelijk zouden kunnen worden geschrapt. Onder de toenemende stroom van protesten tegen dictatoriale plannen van De Gauile werd de M.R.P. in een positie gedrongen waaruit geen ontkomen meer mogelijk was. De motie van wantrouwen was ingediend. Op zeer korte termijn moest worden beslist: wat gaan wij doen, voor of tegen stem men? Met grote meerderheid besloot de fractie van de M.R.P. om vóór de motie en dus tégen De Gauile te stemmen. Daar kwam nog een andere hoogst belangrijke overweging bij. De motie zal zo goed als zeker worden aangenomen. Dan dient vrijdagmorgen Pompidou zijn ontslag in en schrijft D© Gauile onmid dellijk, na het referendum van 28 okto ber. nieuwe verkiezingen uit. Tussen socialisten, liberalen en conservatieven een verkiezingsafspraak in de maak. Gezamenlijk zullen zij tegen geen enkele kandidaat, die vóór de motie van wan trouwen heeft gestemd, een tegenkandi daat stellen. In alle kiesdistricten, waar een Gaullist zich presenteert, zal één ge meenschappelijke tegenkandidaat wor den gesteld met de vanzelfsprekende be doeling om het Gaullistische blok in de nieuwe kamer tot nul te reduceren. Een katholiek, die tegen De Gauile heeft ge stemd. zal zeker zijn van zijn herverkie zing. Maar iedere kandidaat van de ka tholieke volkspartij die donderdagavond a.s. vóór De Gauile heeft gestemd, zal voor zijn herverkiezing moeten vechten als een paard. Er is dus een republikeins front in de maak. Daaraan kon de M.R. P. zich niet onttrekken. Het is, bijna drie weken vóór het re ferendum, nog veel te vroeg om te voor spellen wie het op 28 oktober a.s. gaat winnen: De Gaulle of de partijen. Men moet vooral De Gauile niet onderschat ten. Hij is een handig conférencier en weet wat e-r uit de massa valt te halen. Hij zal het doen met goedkope argumen ten maar juist zulke goedkope argumen ten gaan er vaak in als koek. Grandeur voor Frankrijk, auto's en koelkasten, wasmachines voor de arbei ders, loonsverhoging als het er af kan, werktijdverkorting als de produktie blijft oplopen, alles onder één voorwaar de, dat de kiezers de politieke partijen voor goed de hals omdraaien. Hoe dit uitpakt, moet worden afgewacht. Guy Mollet. Paul Reynaud, Simonnet, Monnerville. Mendez France, zullen in de paar komende weken ook niet be paald met een slot op de mond rondlo pen en alle muren van Frankrijk zullen wit zien van het aantal biljetten om op 28 oktober ..neen" te stemmen. Het wordt, wat men bij de paardenrennen noemt een ,.nek-aan-nek-race". Maar zelfs als men een ogenblik aan neemt dat De Gauile het gaat winnen, dacht men dan dat de tijdelijk verslagen politieke partijen zich gewonnen zullen geven? Dat valt niet aan te nemen. De aarde zal onder de pijlers van de Vijfde Republiek blijven beven net zo lang tot De Gauile. oud geworden en der dagen zat. de sabel in de schede steekt. Naar die sombere toestand gaan wij in Frank rijk heen. (Advertentie) (Advertentie) Pasta I K 2 f I Spray haalt de meeste vlekken uit de nieeste stoffen Precies te middernacht plaatselijke tijd nebben in Londen de nachtploegen van de spoorwegen zich weer op het werk gemeld. De staking van 24 uur was ten einde. Daarmee was dus ook een einde gekomen aan wat men „een goed georganiseerde chaos" noemde, die ach teraf bleek mee te vallen. Hoewel de staking nu afgelopen is, moesten als naweeën van de staking de ritten van 30 treinen in Londen afgelast worden. Prioriteit bij de hervatting van de werkzaamheden kreeg in de vroege uren van deze dag de verwerking van bergen paketten die als gevolg van de staking niet vervoerd werden. In een Londens gebied zullen 50 spe ciale „postpakkettreinen" rijden om de achterstand weg te werken. Men verwachtte niet dat voor 0.600 uur in de ochtend de diensten geheel normaal zouden worden uitgevoerd. HOFLEVERANCIER JASSEN KOSTUUMS SPORTIEVE KLEDING OVERHEMDEN REGENJASSEN ETC. HOOGTEPUNTEN in HERENMODE bij HENDRIKSEN Uit Engeland en Scandinavië maar ook uit Zwitserland en Nederland ontvingen wij de laatste weken grote zendingen herenkleding. De beste ateliers in die landen vervaardigden de jassen, kostuums, regen- en sportkleding, die nu bijeen, één in ternationale collectie vormen. Hier uit te kiezen zal niet moeilijk zijn, temeer daar onze medewerkers nu nog alle gelegenheid hebben U in een rustige sfeer te adviseren. Wij nodigen U uit om van deze interes sante collectie kennis te nemen. GROTE MARKT25 BREDA-TEL. 30095 (Van onze Haagse redactie) Werkgevers en werknemers in het bak kersbedrijf hebben de problemen rond het aangaan van een nieuwe c.a.o. de huidige c.a.o. liep 1 oktober j.l. af thans voorgelegd aan de Stichting van de Arbeid. De Stichting zal nu voor de bij zondere situatie in deze bedrijfstak een uitweg zien te vinden. De eisen van de werknemersbonden zijn bekend: de werk tijden verkorten van 48 tot 45 uur, eeri loonsverhoging van 5 procent, en een toeslag van 50 procent voor zaterdag- arbeid teneinde het personeelsverloop een halt toe te roepen. Van ondernemerszijde wordt echter ge steld, dat deze eisen alleen ingewilligd kunnen worden indien het Ministerie van Economische Zaken een verhoging van de broodprijs toestaat. Premier Verwoerd van Zuid-Afrika is 61 jaar. Hij is het nog niet lang geleden geworden. Hij is Zuid-Afrika. Hij is de man, die de apartheid politiek doorvoert op zijn eigen manier en het gevolg is, dat hij voortdurend onder vuur genomen wordt. Zijn tegenstanders zijn niet alleen mensen uit zijn eigen partij, of althans ex-leden van zijn nationalistische partij, maar ook andere blanke groepen, zoals de Engels sprekende bevolking. Het is een merkwaardige zaak. In fei te is Zuid-Afrika als voormalig gebied van Engeland, voormalig lid van het Britse Gemenebest, een gebied waarvan men zou veronderstellen dat het Engels is georiënteerd. Niets is minder waar. Tijdens de eeuw wisseling verloren de Boeren de oorlog tegen de Engelsen, maar vijftig jaar la ter wonnen zij toch weer, nu niet op het slagveld, maar tijdens verkiezingen. De rechtbank in Amsterdam heeft gisterochtend de 41-jarige Amerikaanse kleurling Clinton W. een arbeider uit New York, wegens het in bezit hebben van ruim 900 gram marihuana, veroor deeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De officier van justitie, die meent, dat W. een interna tionaal handelaar is, had drie jaar met aftrek tegen hem geëist. Direct na de uitspraak zei de Amerikaan, dat hij in hoger beroep zal gaan. De officier zal dit ook doen. Op 30 juni werd W. in Amsterdam, op een anonieme tip, aangehouden toen hij per auto een hoeveelheid van de partij vervoerde. De ruim 900 gram was vol doende geweest voor drieduizend siga retten, die op de zwarte markt minstens 7500 gulden zouden hebben opgebracht. De Amerikaan had verklaard de partij voor 180 gulden in Amsterdam te hebben gekocht. Het was zijn bedoeling geweest de ma rihuana te verkopen. Bij zijn aanhouding was hij in het bezit van zeven sigaretten en twee pakjes marihuana, die in de voe ring van zijn jas zaten. In zijn op het Centraal Station gedeponeerde koffer werden nog eens tien plastic zakjes en een lucifersdoosje met marihuana ge vonden. VERWOERD ..twee netelige problemen... Dr. Hendrik Verwoerds nationale partij heeft nu stevig de touwtjes in handen en dat zint velen niet. want Verwoerd heeft geheel eigen opvattingen, die veel minder extreem zijn dan de plannen van zijn tegenstanders aan welke kant die tegenstanders dan ook staan. Er is een - men zegt kleine - groep onder aanvoering van Fritz Smit, oud voorzitter van de Afrikaanse studenten- bond. Fritz Smit heeft tot strijdkreet: „Terug naar Strijdom." Daarmee bedoelt hij terug naar de opvattingen van oud-premier Johannes G. Strijdom die eens zei: „Noem het apartheid, noem het gescheiden ontwik keling, of wat je maar wilt - maar het is „blanke baasskap" waarvoor wij strijden." Fritz Smit is dus tegen de Bantoe- stans, waarin de negers veel meer rech ten en vrijheden zullen krijgen dan hij ze ooit wil geven. Franz Smit wordt in zijn strijd bijgestaan door een andere Smit. ex-senator Hennie Smit, die uit de partij werd gezet omdat hij deze extre me opvattingen huldigde. Volgens de oude plannen zouden er zogenaamde Bantoestans worden inge steld. Speciale gebieden in Zuid-Afrika waarin de negers meer rechten en vrij heden zouden hebben dan de negers in de steden genieten. Verwoerd heeft echter deze planen verder uitgewerkt. Een voorbeeld daar van is de ontwikkeling van Transkei, in het oosten van het land. Transkei, nu nog een gebied dat niet genoeg opbrengt om de eigen bevolking te voeden, zal de eerste Bantoestan worden. Volgend jaar zal het gebeuren. Transkei zal in- dustriën krijgen, waar negers werk zul len lunnen vinden. Het gebied zal niet alleen de eigen bevolking moeten kun- kunnen voeden maar veel meer. Een speciale door Verwoerd ingestel de commissie is aan het werk om de mogelijkheden te onderzoeken voor een complete volksverhuizing. Het zal niet uitlopen op een massale verhuizing, maar het zal hetzelfde re sultaat hebben. Verwoerd wil 240.000 negers uit de westelijke Kaapprovincie doen verhuizen naar Transkei. Het zal „geleidelijk maar krachtig" worden uitgevoerd. Het doel is om van de Kaapprovincie een gebied te maken dat uitsluitend wordt bewoond door blanken en Eurafri- kanen, de oorspronkelijke bewoners van dit gebied. De negers in de Kaapprovincie wonen er nog maar kort. Verwoerd wil al de ze negers naar Transkei verplaatsen. Daar zullen zij dan een bantoestan vor men met een redelijk groot inwoners aantal, en dus een goede kans op ontwik keling. In die Bantoestan zullen zij so ciale en politieke rechten krijgen die zij nergens anders kunnen krijgen. Uitein delijk zal Transkei zelfs een onafhanke lijke staat worden binnen „het Gemene best van Zuid-Afrika." Er zullen later nog meer Bantoestans komen. Meer zelfs dan het aantal dat thans is vastgesteld. Dat wil Verwoerd. Zyn tegenstanders koken van woede. Zü willen hier niets van weten. Het zou ben beroven van hun goedkope arbeids krachten. Het zou hen dwingen tot in grijpende modernisering, mechanisering en sanering van hun bedrijven. Het zou hun bovenal beroven van hun comfort. Tijdens de laatste conventie van de nationale partij bleek dat dit inderdaad een probleem voor Verwoerd was. Er was een resolutie ingediend over het aan tal (neger)bedienden dat een blanke mocht hebben. De resolutie verdween in de ijskast. Er werd niet over gepraat. De blan ken hebben nu soms vele negerbedien den. Er bestaat een streven om dit te beperken en dat willen de aanhangers van Smit niet. De regeringskrant „Dagbreek" had hier kritiek op. Het blad merkte op, dat FROND1ZI ...nog altijd gevangen op een eiland... (Advertentie) TUNGSRAM lampen de blanken, die zo graag „baasskap' willen in feite slechts op hun eigen com fort bedacht zijn, terwijl het gaat om de handhaving van de positie van de blan ken in Zuid-Afrika en terwijl in Azië, Afrika en Amerika wereldproblemen om de aandacht roepen. Maar de blanke in Zuid-Afrika piekert over het gemak van veel bedienden. Verwoerd heeft nog nooit laten blij ken dat hij zich .van de wijs heeft laten brengen door de kritiek uit binnen, of buitenland. Hij voert zijn plan uit. Zijn ambtenaren hebben vastgesteld dat de feitelijke migratie van negers pas dertig jaar geleden begon, voor zover het Kaapprovincie betreft. Men gelooft, dat men hen er in vijf jaar weer uit kan hebben. Naar Transkei. Er zijn suggesties geweest om de Eura frikanen in Transkei in plaats van de negers naar de Kaapprovincie te halen, Maar wat voor de Zuidafrikaanse gering het belangrijkste is: men meent duidelijke aanwijzigingen te hebben, dat de opmars van de negers uit het noor den ten einde is. Men gelooft, dat het tij gaat keren en dat de blanke in Zuid-Afrika weer aan overwicht zal winnen. Maar de tegenstanders bestrijden dit. Het kan best zo zijn, dat de neger niet meer aan macht zal winnen, maar het is volgens hen ook zo, dat als de ne gers wegtrekken, de industrie en de landbouw ontwricht raken. Voor wat de landbouw betreft kan dit voor Verwoerd betekenen: verlies van de steun van de sterkste groep in zijn partij. Hij moet dus tal van maat regelen zo zien te nemen, dat de boe ren er geen nadeel van hebben. Dat valt niet mee, want de landbouw in Zuid-Afrika heeft grote problemen: ver lies van markten in Europa door de E.E.G. en nu ook verlies van de markt in Engeland, sinds de afscheiding van Zuid-Afrika uit het gemenebest. Een verrt-ssing op de Parjjse auto salon (4-14 oktober) is de nieuwe Vauxhail 6-cilinder. Het bekende Ve- lox. en Cresta-model is volkomen veranderd. Het nieuwe ontwerp is geheel anders dan het hier en daar wat verouderde model. De geheel nieuwe carrosserie is iets langer, breder en lager, waardoor de bin- nenafmetingen groter zijn geworden. Opvallend is dat de gebogen vóór- en achterruiten hoog in het dak doorlopen, wat een uiterst moderne indruk maakt. De nieuwe Velox- Cresta 1963 is een interessante en goed doordachte afronding van het Vauxhall-programma naar boven. De 6-cilinder VaiixhaH is.een%zeer competente wagen. We weten 'dit uit ervaring, want' kortg'éleden neb ben we de Cresta nog een week be reden, De enige aanmerking, die we haddén, was dat dit type eigenlijk schijfremmen verdiende. De nieuwe Vauxhail „6" heeft deze gekregen op de voorwielen, natuurlijk met servo-bediening, en daarom geloven we dat we hier te maken hebben met een ideale auto, die genoeg on der de kap heeft en waarvan de rijkwaliteiten superieur zijn. Mis schien zijn we wat conservatief, maar we zijn er nog lang niet van overtuigd, dat de 6-cilinders hun tijd hebben gehad. In een royale wagen hoort een 6-cilinder. Wat de nieuwe Vauxhail betreft: motorisch is er niets veranderd. Mechanisch liet het vorige type niets te wensen over. Alleen zijn er enkele kleine wijzi gingen aan de bediening aangebracht en de achterasoverbrenging is van 3.9 op 3.7:1 teruggebracht, wat de kruissnelheid ten goede komt. Onder de kap zit nog de 2.6 liter krachtbron van 115 pk, een zeer soe pele, krachtige motor met grote re serves en een pittig acceleratiever mogen- De drieversnellingsbak is gesynchroniseerd. De wagen kan ook worden geleverd met de General Motors Hydra-Matic transmissie. Veel aandacht is besteed aan de af werking, de geluidsisolatie en de vei ligheid. Bij de standaarduitrusting behoren o.a. bevestigingspunten voor veiligheidsgordels en voor alle por tieren een speciale vergrendeling. De smeerbeurten zijn beperkt tot één keer per 30 maanden of om de 45000 km. De nieuwe Velox en Cresta komt begin 1963 op de markt. (Advertentie) De „Machevo-'62", de gespecialiseerde beurs voor machines en apparaten voor de chemische-, farmaceutische-, voedings^ en genotmiddelen én zuivelindustrie, wordt van 21 tot en met 28 november in de jaarbeursgebouwen op het Croese- laanterrein in Utrecht gehouden. Eind september hadden zich 220 deelnemers aangemeld (vorige Machevo 165) met in totaal 15.000 m2 standruimte (8000 m2) Ook de buitenlandse belangstlling is aan zienlijk gestegen, directe deelneming is toegezegd door 20 firma's. Door deze groei vertoont de Machevo- '62 enkele nieuwe aspecten. Verschillende sectoren, zoals koeltechniek en verpak kingsindustrie zijn sterk uitgebreid. Ook komt er een inzending van de tabaksver- werkende industrie. Voor de eerste maal sedert 1951, toen de tabaktentoonstelling werd gehouden, neemt de afdeling ta baksverwerkingsmachines aan een vak beurs deel met onder meer drie grote ondernemingen uit Duitsland en Zwit seriand. Voorts komt een collectieve inzending van de technische hogescholen van Delft en Eindhoven en de landbouwhogeschool te Wageningen, die een aantal volkomen nieuwe toepassingen zullen tonen op chemisch, technologisch en werktuig bouwkundig gebied. Op de laatste dag 28 november wordt een demonstratie gegeven in samenwer king met het Koninklijk Instituut voor Ingenieurs, dr. H. A. Thomas, directeur van Unilever Ltd, zal dan een voordracht houden over „automatiseren". De appa ratuur voor deze demonstratie is zo om vangrijk, dat het Machevobestuur zijn toevlucht heeft moeten nemen tot eèn gebouw in de stad Utrecht. De geheel nieuwe carrosserie van de Vauxhail 6-cilinder mo dellen 1963 is sterker, doch te vens lichter geworden. Het inte rieur is aanzienlijk ruimer, waar door o.a. 15 cm meer ruimte voor de henen werd verkregen. De veiligheid is bevorderd door 't toepassen van méér stootkussens, thans zelfs op de brede spaken van het stuurwiel. De zittingen zijn ruimer en com fortabeler geworden. (Advertentie) Aan een twintigtal graven op de Jood se begraafplaats te Enschede is ernstige schade aangericht. Kettingen zijn losge rukt of doorgehakt. Stenen palen, die voor omheining dienden, losgerukt en platen marmer verschoven. Men acht het nauwelijks mogelijk, dat kinderen in staat zijn geweest deze zware stenen te verplaatsen, zodat er vermoed wordt, dat volwassenen de hand hebben gehad in dit vandalisme. De begraaf plaats wordt niet meer regelmatig ge bruikt noch bezocht. De begraafplaats die op bet ogenblik een woeste aanblik biedt, wordt omgeven door een muur. De recherche stelt een onderzoek in. Een Belgische treiier met een beman ning van tien koppen onder commando van schipper Robert Heindrychs, 25 jaar is voor de kust van Argentinië vergaan. Alle opvarenden werden echter gered. De treiier „Luc" liep op een rots toen hij op de terugreis naar de haven van Mar del Plata was. De Luc was acht dagen op visvangst geweest, maar door slechte weersomstandigheden werden slechts 300 vaten vis gevangen. De enige reddingsboot was door de ruwe zee weg geslagen en spoedig raakten voedsel en drinkwater op. Toen de treiier op de rots Punta Mo- gotes liep, stroomde het watenr binnen en zonk de treiier binnen een kwartier. Het zicht was slecht, maar twee andere treilers, die naar de Luc zochten, namen alle opvarenden aan boord.

de Stem | 1962 | | pagina 21