..Gemoderniseerde' smokkel past geraffineerde trucs toe Nederlandse bijdrage tot betere voeding in W.-Afrika Nasoetion ons land verwijt sabotage V Italiaan vindt eten in snackhar barbaars VERVALSING EN ONTDUIKING Straks produktie van 250 woningen per dag Keuls douane-instituut stelt intellect tegenover intellect Doel van N.O.V.I.B.-actie drie proeftuinprojecten BANKBOEKJES r 'i Gerrit de Stotteraar viert jubileum Maar hij moei er wel aan geloven der „Hogeschool smokkel- bestrijding Moskou cn Tito zijn het eens NIEUW-GUINEA- KRUIS C.A.O. TEXTIEL OPGEZEGD Nog jaren intensief bouwen Amerika sluit havens voor op Cuba varende Russische schepen Ga vooral eens kijken naar n DOET MÉÉR MET NOOTJES 4 EN 5! de meest elegante haard! met de meeste warmte! voor 't minste geld! met grootbeeldvuur! 485.- Einde Amerikaanse havenstaking via Taft-Hartley-wet BEURS VAN AMSTERDAM IN DUITSLAND Salarissen ambtenaren 6 pet. omhoog Internationals nauwelijks prijshoudend Maak meet rente van Uw geld DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 5 OKTOBER 1962 Smokkelaars, die de Westduitse grens trachten te passeren met diamanten in de hakken van hun schoenen, met sigaretten, verborgen in een strohoed en met koffers schrijfmachines of melkkannen, waarin zich een dubbele bodem bevindt, hebben bij de douanebeambten weinig kans. De echte beroepssmokkelaars hebben trouwens reeds lang afstand gedaan van dergelijke ouderwetse methoden. Zij houden zich thans met veel winstgevender zaken bezig. De tijden, waarin ge pantserde, met zakken koffie beladen, vrachtauto's dwars door de grensslagbomen reden, alcoholica in autobanden vervoerd en horloges in tandpastatubes verborgen werden, zijn reeds lang vergeten. De douanerecherche heeft tegenwoordig vooral te maken met vervalste documenten, douane- en invoerverklaringen en valse gewichts- en goederenaangiften. Oneerlijke driehoekstransacties, illegale Oost- West-handel en omzeiling van de EEG-bepalingen zijn de veelvuldigst voorkomende vergrijpen in de laatste jaren. passeren van de grens met lichtspoor- 55 De Westduitse douane weet echter ook deze nieuwste methode van de zogenaam de „intellectuele" smokkelaars met be hulp van de moderne techniek te be strijden. Nu reeds meer dan tien jaar ge leden heeft de douanerecherchedienst in Keulen het werk, dat vroeger door de criminele recherche werd gedaan over genomen. Hier in de centrale van de berichten- en opsporingsdienst van de Westduitse douane wordt met de mo dernste technische apparatuur ook de meest geraffineerde vervalsing ontmas kerd. Slechts in de Verenigde Staten, met name in New York, bestaat een dergelijk instituut, dat onder de Amerikaanse ge heime dienst ressorteert.. Vaklieden uit de gehele wereld komen echter steeds weer naar Keulen om zich van de nieuw ste ontdekkingen op het gebied van de bestrijding der douanecriminaliteit op de hoogte te stellen. In het laboratorium van het Instituut werken zonder uitzondering experts: chemici, technici en grafologen, die tevens kundige rechercheurs zijn. Zij moeten dikwijls eerst de bewijzen le veren van schijnbaar ongegronde ver dachtmakingen, om de „smokkelaar van deze tijd" te kunnen inrekenen. Wets overtreders hebben in het uitdenken van nieuwe werkwijzen een werkelijk be wonderenswardig talent. Wetenschap pelijk onderzoekingswerk is voor de be ambten van het Westduitse Instituut voor douanecriminaliteit dan ook onontbeer lijk. Onleesbaar gemaakte handschriften en zelfs geschreven tekst, die door middel van chemische stoffen volkomen uitge wist was, werden langs chemische en röntgenologische weg weer zichtbaar ge maakt. „Echte" Nederlandse kwaliteits- honing, die Westduitse importeurs enige tijd geleden tegen zeer hoge prijzen op de markt brachten, bleek, zoals later werd aangetoond, tegen een lage prijs uit Argentinië te zijn ingevoerd. Micro scopische onderzoekingen brachten aan het licht, dat deze honing slechts afkom stig kon zijn van planten, die alleen in Zuid-Amerika groeien. De eigenaar van een smokkelauto, die bij het illegaal De Sovjet-Unie en Zuid-Slavië hebben gisteren gepleit voor een „normalisatie" van de betrekkingen tussen de V.S. en Cuba. Dit staat in e-en door radio Moskou uitgezonden communiqué dat is opge steld aan het einde van het bezoek van de Russische president Leonid Brezjnev aan Zuid-Slavië. Tito was tien dagen gastheer van Brezjnev. Beide staatshoofden stellen voor de Amerikaans-Cubaanse betrekkingen te baseren op de politiek van „vreedzame coëxistentie" cn internationale proble men door onderhandelingen op te lossen. Het moestuinproject van de N.O.V.I.B beoogt de bewoners van West-Afrika te Ieren voedzame gewassen te verbouwen. munitie was beschoten, kon later achter haald worden, daar bewezen werd, dat er zich aan de binnenkant van het por tier sporen van strontium bevonden, een stof, die zich ook in lichtspoormunitie bevindt. Een wijd vertakt net van telexappara ten verbindt de centrale met alle belang rijke grensposten. Mededelings- en op sporingsbladen verstrekken de douanebe ambten inlichtingen over de modernste smokkelmethoden, verdachte gevallen en onderzoekingsresultaten. De samenwer king van alle in de zgn. „Brusselse Raad" zitting hebbende EEG-landen en andere Europese en niet-Europese staten op het gebied van de in- en uitvoerbepalingen is uitstekend. In bijzonder dringende gevallen wordt ook de „Tatortwagcn", een zeer speciaal voertuig, dat met alle nood zakelijke technische instrumenten !;n chemicaliën is uitgerust, naar de be treffende grenspost gedirigeerd. Pas poorten kunnen op deze manier ter plaatse worden onderzoekt, verdachte goederen kunnen ongeopend doorge licht worden en zelfs de juwelensmok- kelaar, die zijn „handelswaar" inslikt, heeft dankzij de röntgenapparatuur geen enkele kans zijn „bergplaats" ge heim te houden. De goedgeschoolde Westduitse grens wachten, die dikwijls over het beroemde zesde zintuig beschikken, ontgaat dus praktisch niets meer. Zij blijven voort durend cursussen volgen aan het Insti tuut, waardoor zij de praktijken van de smokkelaars meestal wel kennen. Boven dien staat hen in Keulen een kartotheek ter beschikking, waarin alle belangrijke feiten van de eens gestrafte zondaars zijn opgetekend. Verder vermeldt een andere kartotheek de bijnaam van de smokkelaars, waaronder zij in hun eigen kringen bekend staan. Ook buitenlandse grensposten doen dikwijls een beroep op het Keulse instituut, wanneer zij inlich tingen nodig hebben over hun verdacht voorkomende personen. 9 „We hebben nu 25 jaar met Gerrit J B. te maken, dat is een uniek jubi- t leum. Hij heeft een groot talent om in te breken, maar zijn uitbrekers- J talent is nog groter. Hierdoor heeft 4 hij een grote reputatie gekregen, waarop hij zelf allerminst is gesteld. J Ondanks de vijf strafbladen van de J verdachte ben ik echter van mening, i dat deze man niet onvoorwaardelijk ter beschikking van de regering mag J worden gesteld. Ik eis een gevange- nisstraf van drie jaar met aftrek, voorwaardelijke terbeschikkingstel- ling met een proeftijd van drie jaar J en psychiatrisch toezicht", aldus t sprak de procureur-generaal bij het t gerechtshof te Amsterdam, mr. W. B. J. Aberson, gisterenochtend tot de J 41-jarige Amsterdamse chauffeur G. 1 C. B„ beter bekend als „Gerrit de Stotteraar", die in hoge-r beroep J terecht moest staan, verdacht van een lange reeks diefstallen in begin 1961 J in Amsterdam gepleegd. De rechtbank t te Amsterdam had de verdachte ver-. oordeeld tot een jaar gevangenisstraf 2 met aftrek en onvoorwaardelijke ter- beschikkingstelling van de regeringr 1 In zijn requisitoir wees de procu- reur-generaal er o.m. op, dat de aan- 2 leg tot stelen bij B. zo is ingeworteld, 4 dat er gezien de leeftijd waarschijn- 1 lijk weinig meer aan te veranderen J is. „Dat deze verdachte steeds zijn J slag slaat in de volkswijken, waar de 4 mensen dan worden bestolen van hun weinige bezittingen, maakt het alle- 2 maal bijzonder onsympathiek, hoe- wel ik natuurlijk geenszins wil advi- seren voortaan betere buurten uit te zoeken", aldus mr. Aberson. In te- J genstelling tot de rechtbank was hij 4 van mening, dat B., ondanks alles, 1 niet in een psychiatrische inrichting J thuishoort. Het hof zal over veertien 2 dagen arrest wijzen. (Van onze verslaggever) De Anti-Honger-Actie heeft in ons land geen vreemde klank meer. Deze cam pagne, die van velerlei gespecialiseerde organisaties van de U.N.O., van alle rege ringen en internationale en nationale particulere organisaties gedurende 5 jaar een geconcentreerde inspanning vraagt, heeft tot doel de dictatuur van de honger in de noodgebieden van de wereld een halt toe te roepen en geleidelijk terug te dringen. In de week van 2228 oktober wil de Stichting Nederlandse Organisatie voor Internationale Bijstand (N.O.V.I.B.) het hele Nederlandse volk opnieuw intens bij de actie betrekken door het inzamelen van gelden voor bepaalde projecten, die in het kader van de hongerbestrijding zijn gezocht. Van het eerste actiejaar (1960) kan met plezier worden geconstateerd, dat ruwweg f 1 miljoen werd ingezameld. In 1961 kwam f 1,5 miljoen binnen ter wijl de Nederlandse jeugd met de ge slaagde 10 x 10-actie nog eens f 2 mil joen hieraan toevoegde. De projecten, die in het kader van de hongerbestrijding zijn gezocht, zijn ori gineel en beogen de verborgen honger, die vooral Afrika teistert, te bestrijden. Ter bestrijding van de verborgen honger is de N.O.V.I.B. samen met de F.A.O. in enkele landen van West-Afrika be gonnen een „moestuinproject" uit te voeren, een centrum, van waaruit plant- materiaal, landbouwkundige voorlich ting en instructies op huishoudelijk ge bied naar de inheemse bevolking gaan teneinde te bevorderen dat de inheemse bevolking deze produkten zal gaan ver bouwen in de eigen moestuinen ter door breking van het eentonige menu en ter aanvulling van de zo noodzakelijke, ont brekende voedingsstoffen. Voor de uitvoering van dit project heeft Nederland de bekwaamheid, de ervaring, het materiaal en de mensen tor beschikking. Thans zijn twee van de ze projecten, een in Dahomey en een in Sierra Leone, in uitvoering, onder lei ding van prof. Terra. Verdeeld over 5 jaar zal er voor elk project f 1,5 miljoen nodig zijn. Uit do najaarsactie 1961 werd reeds f 1 miljoen hiervoor bestemd. Het is de bedoeling de projecten gedurende 5 jaar te begeleiden en ze daarna over te dragen aan de inheemse bevolking. Intussen liggen er plannen klaar de Nederlandse bijdrage tot bestrijding van de honger en ondervoeding in West- Afrika voorlopig af te ronden met een derde „moestuinproject". Voor de totale uitvoering van het „moestuinproject" zal rond f 5 miljoen nodig zijn, waarvan f 3 miljoen dank zij vorige jaren gevoerde acties reeds beschikbaar is. Ruim 900 comités zullen in de week van 2228 oktober op stap gaan om door middel van de collectebus of inte kenlijst een beroep op elke Nederlander te doen. „Wij doen dit beroep", aldus mr. F. baron van Voorst tot Voorst, voorzitter van de N.O.V.I.B., „op grond van rechtvaardigheid en solidariteit, op grond ook van ieders persoonlijke ver antwoordelijkheid. Gedragen door die persoonlijke verantwoordelijkheid zal Nederland, naar wij hopen, helpen plan ten in West-Afrika, planten met het hart voor de wereld van morgen". De sympathieke, concrete actie zal zonder twijfel het Nederlandse volk aan spreken en graag zal er een royale bij drage worden geleverd in de strijd om een menswaardig bestaan van de mede mensen in Afrika. James Meredith, de neger die met zo veel deining is kunnen gaan studeren in Oxford, zal daar zondag a.s. niet zijn. Er is dan een voetbalwedstrijd en de kans op nieuwe relletjes is dan groot. Nog steeds zijn er 6000 politiemannen in Oxford. (Advertentie) Dit is het herinneringskruis, dat aan de militairen, die in Nieuw-Guinea hebben gediend zal worden uitgereikt. In het hart bevindt zich een cirkelvormig schild, waarop een vijfpuntige ster met als randschrift de woorden Nederland en N.-Guinea. Het geheel wordt gedekt door de koninklijke kroon. Door de drie werknemersorganisaties „De Eendracht", „Sint-Lambertus" en „Unitas" zijn voorstellen tot wijziging van de bestaande C.A.O. ingediend bij het bestuur van de textiel-werkgevers- federatie. In gezamenlijk overleg tussen werkgevers en werknemers is besloten de huidige C.A.O. per 31 december te laten aflopen. Dè verlangens met betrekking tot de nieuwe C.A.O. zijn: verhoging van de lonen, vijfdaagse werkweek van 42,5 uur, drie weken vakantie, waarvan twee weken aaneengesloten, vakantietoeslag van vier procent van het jaarloon, zie kengelduitkering van 100 procent voor gehuwden en kostwinners, branche- of ondernemingsgewijze afwijkingen van de C.A.O. en verbeteringen van pensioen rechten voor de werknemers in de con- fectie-industrie. De gemiddelde dagproduktie van woningen sinds de oorlog bedroeg precies het dubbele van de voor oorlogse jaren namelijk 160 tegen 80. Verwacht wordt, dat na het gereedkomen van de miljoenste na oorlogse woning in november a.s. de dagproduktie tussen 1962 en 1973 zal oplopen tot 250 stuks. Het rijk heeft sinds de oorlog voor het miljoen woningen vier miljard gulden uitgegeven en daarbij bovendien drie miljard gulden aan voorschotten ver strekt. Ons land heeft thans een voor raad 'van ruim drie miljoen woningen, waarvan dus een derde deel in zeventien jaar tijds werd gebouwd. De gemeentelijke uitbreidingen voor de bouw van woningen, fabrieken, kerken, kantoren, scholen, sport- en ont spanningsterreinen, alsmede voor de aanleg van straten en wegen vergden in totaal 51.000 hectare landbouwgronden en woeste gronden. Voor de bejaarden, die ongeveer tien percent van de bevolking uitmaken, werden na de oorlog speciale woningen en tehuizen gebouwd, die 64.000 hunner modern en comfortabel onderdak brach ten. In overzichten van het ministerie van Volkshuisvesting, waaraan deze gegevens zijn ontleend, wordt gesteld, dat een reserve van 2 tot 3 percent nodig is om een goed functionerende woningmarkt te verkrijgen. President Kennedy is van plan binnen twee weken alle Amerikaanse havens te sluiten voor Russische schepen, als deze voortgaan met het vervoer van wapens naar Cuba. Hetzelfde zou gelden voor schepen uit niet-communistische landen, die ladingen uit het Sovjetblok naar Cuba brengen. De controle op Amerikaanse havens, die nu wordt over wogen, zou veel strenger zijn dan de nu bestaande op transporten naar com munistisch China. De Indonesische minister van de fensie, stafchef van het leger, ge neraal Nasoetion, heeft gisteren Nederland beschuldigd van pogin gen het Indonesisch-Nederlands i fü MÊM I Verkrijgbaar in alle goede haardenzaken Vraag gratis brochure aan bij de fabrikante: N.V. Inaifa, Postbus 150, Venray De Italiaan moet zyn eetgewoonten wijzigen - of hg moet helemaal op houden met eten, want in het mo derne leven wordt hem geen tyd meer rj gegund voor copieuze maaltijden van drie uur. Vooral Milaan, de stad van de in dustriële revolutie in Italië, is een haard van de eetrcvolutie. Wat verdwijnt in Milaan zyn de res taurants en de trattoria" en wat er komt zgn „snackbars". Maar er is één troost. De revolutie vindt plaats in Noord-Italië, en de Noord-Italianen doen alles degelijk en grondig. Ook de cetrevolutie wordt met zorg en smaak gemanifesteerd. De Amerikaanse snackbars hebben model gestaan voor de Italiaanse maai de Italianen hebben er enkele nieuwe vondsten aan toegevoegd. Er is in Milaan een snackbar die uit gerust is met vier televisie-toestellen in een gesloten circuit. De beeldscher men zijn naar de straat gekeerd, zodat hongerige bezoekers onmiddellijk kun nen zien of er ergens plaats vrij is. De menukaarten zijn gastronomisch gezien ontroerende werkjes, waarbij dan de tranen niet in de ogen sprin gen, maar het water uit de mond loopt. Er zijn: 12 soorten aperitiefs, 70 soorten wijn, 46 soorten antipasto, 25 smaken soep, 49 vis- en eigerechten, 61 soorten vlees- en kipschotels, lÓ verschillende sauzen. 23 soorten ge bak. 16 soorten roomijs. 18 verschil lende suikerwerkprodukten, 12 soor ten kaas, 15 soorten champagne of Italiaanse spumante, 27 soorten likeur en 13 soorten pizza. Dan kan men ook nog een keus doen uit een ontstellende collectie broodjes- dit-of-dat. Bijvoorbeeld een broodje Nautilus: belegd met ham-kaas-salami tomaat-sla. De eetrcvolutie verloopt natuurlijk niet helemaal zonder spanningen. Vele Italianen kunnen geen afstand doen van de drie-uurs seances die traditioneel zijn in het land. Zij vinden dit snack- bar-gedoc een barbaarse uitvinding. Een half uur besteden aan zoiets be langrijks als eten - waar blyft de eer bied voor het goede in het leven? Maar de tegenstanders van de moder nisering kunnen niet veel beginnen. De Italianen krijgen in het algemeen geen tijd meer om lang en gezellig te gaan zitten eten. De lunchpauze van de fabrieken en kantoren in Italië duurt niet langer dan die in ander landen. De snackbars voorzien dus in eei behoefte. In feite bestond de behoefte een een gelegenheid om snel een hapje te eten reeds geruime tijd voordat de snack bars werden ..uitgevonden" in Italië. Daarom gingen zeer veel melkhande laren over tot de levering van brood jes met beleg en wijn-in-melkflesscn. Dat was natuurlijk een onwettige si tuatie. De snackbars hebben voor de Italiaan se burger nog een ander voordeel. Een goede maaltijd in een Italiaans res taurant kost al gauw 1200 lire. In de snackbar kan men voor de helft daar van een uitstekende reeks van scho tels genieten. f Advertentie) akkoord over Westelijk Nieuw- Guinea te saboteren. Hij hield een rede in verband met de „dag der strijdkrachten",,Wij hebben voldoende aanwijzingen",' aldus Nasoe tion, ,,dat de Nederlandse kolonialisten en separatistische Papoea-elementen tijd bommen aan het plaatsen zijn in de vorm van gewapende benden en sepa ratistische politieke raden, om aldus de gedachte aan een Papoea-staat en Papoea-vlag hoog te houden en de Indo nesische vlag en het volkslied af te wijzen". Maar Indonesië zou aan elke situatie die in Nieuw-Guinea zou kunnen ontstaan, het hoofd bieden, aldus deze Indonesische minister. Een brigade generaal, Ali Sadikin, maakte bekend, dat er in de omgeving van Nieuw- Guinea een invasie-macht van 120 oor logsschepen en 30.000 man gereed stond toen het akkoord werd getekend. Het beeld van Hollandia is de laatste dagen steeds meer veranderd. Gisteren zijn 606 Nederlanders aan boord gegaan van het Griekse passagiersschip ,,Patris". Papoea-vrienden en bedienden keken somber en velen huilden bij het vertrek van hun vroegere bazen. De UISTEA Het hoofd van de Indonesische ver bindingsmissie luitenant-kolonel Soetar- djo en tien staf-officieren komen van daag in Hollandia aan voor het oprich ten van een bureau dat de V.N. zal helpen bij het inschakelen van Indone sische parachutisten in de orde-troepen van de V.N. Maandag a.s. moeten nog 27 staf officieren en enkele jeeps per vliegtuig in Hollandia arriveren. De Indonesische luchtvaartmaatschappij ,,Garuda" heeft gisteren haar eerste vlucht naar Biak gemaakt. Tweemaal per week gaat de Garuda van Djakarta op Biak vliegen DE U.N.T.E.A, (tijdelijk gezagsorgaan van de V.N.) heeft inmiddels 17 Indo nesische ambtenaren te werk gesteld op de departementen van financiën en eco nomische zaken. De overige 60 Indone sische ambtenaren die Indonesië de U.N.T.E.A. zond, zijn nog niet te werk gesteld. In 1945 bestond een tekort van 100.000 woningen terwijl het bouwapparaat was gedesorganiseerd. De gezinsvorming ging echter in een versneld tempo door, waardoor in 1949 een tekort van een kwart miljoen woningen werd geconsta teerd. Nadien werd dit tekort steeds sneller ingelopen, zodat dit eind vorig jaar nog 73.000 bedroeg. In een aantal gemeenten bestond toen al een gering overschot. Gezinsverdunning In de afgelopen dertig jaar groei de onze bevolking met bijna 48 percent tegen die van België met ruim 13 percent, van Engeland met ruim 14 procent en van Frankrijk met bijna 11 percent. De verlenging van de gemiddelde levensduur en de „gezinsverdunning" deden de vraag naar woningen sterk toenemen. Thans wordt geraamd, dat in de komende jaren 50,000 woningen per jaar voor gezinsvorming als gevolg van de bevolkingsgroei nodig zullen zijn. Tussen 1965 en 1970 zal deze behoefte waar schijnlijk stijgen tot 60 of 65.000 en na dien tot 70 of 75.000 woningen per jaar. Voor vervanging van krotten etc. zullen nog 15 of 20.000 woningen per jaar nodig zijn. Bij een programma van 85.000 woningen per jaar zal het tekort van 73000 worden ingehaald terwijl reserve kan worden gekweekt. Van vermindering van het bouw programma zal in 'lengte van jaren nog geen sprake kunnen zijn. Van de ruim drie miljoen woningen in Nederland wordt rond dertig percent door de eigenaren bewoond. De eigen dom is voor 72,5 percent in particuliere handen, berust voor 14 percent bij woningbouwverenigingen, voor 13 pro cent bij gemeenten en voor een half percent bij andere overheidslichamen. De woningproduktie in 1960 was 7,4 per 1000 inwoners tegen 5,6 in België, 6,1 in Denemarken, 7 in Frankrijk, 5,9 in Engeland en 10,5 in Duitsland. Van het miljoen na-oorlogse woningen kwam ruim de helft in de sector van de woningwet tot stand, namelijk 290.000 in opdracht van gemeenten en 261,500 in opdracht van woningbouwverenigin gen. Het huurpeil van vooroorlogse woningen bedraagt thans 274 percent van dat van 1940. Verdere verhoging tot 300 percent wordt nodig geacht om de nog bestaande verschillen tussen het huurniveau van oude woningen (reke ning houdend met kwaliteitsverschillen) tot dat van nieuwe woningen op te hef fen. President Kennedy heeft de minister ran justitie, zyn broer Robert Kennedy, opdracht gegeven maatregelen te nemen, om een voorlopig einde te maken aan de staking, die het werk in de Ameri kaanse oostkusthavens heeft stilgelegd, legd. Dit kan op grond van Taft-Hartley- wet, die onder bepaalde omstandigheden het instellen van een „afkoelingsperio de" van tachtig dagen kent, waarin het werk moet worden hervat en partijen zo nodig met steun van de regering, moeten pogen het eens te worden. Er is thans een commissie ingesteld, die een gerechtelijke uitspraak moet uit lokken. waarin de stakers wordt bevo len gedurende tachtig dagen het werk te hervatten. Er wordt thans in alle havens aan de Amerikaanse oostkust en de Golf van Mexico gestaakt. Dc Duitse regering heeft gisteren be- sloten de ambtenarensalarissen met in gang van 1 januari 1963 met 6 procent te verhogen. Uitgesloten van deze verhoging zijn de leden van de gewapende macht, de' pos terijen en de spoorwegen, dié hun ver hoging apart krijgen. De laatste verhoging van ambtenaren salarissen vond plaats op 1 januari 1961 De verhoging bedroeg toen 8 procent Mede als gevolg van het feit, dat Wall Street woensdag aan het slot weinig verandering gaf te zien ten opzichte van het vorige slotniveau. hebben dc inter nationale waarden gistermiddag op het Damrak bij de opening een nauwelijks prijshoudende tendentie te zien gegeven met weinig zaken. De koersfluctuaties voor Philips bleven binnen nauwe grenzen. Na 'n opening op f 137.80 werd er f 138 voor de Philips- aandelen betaald, tegen eergisteren als slotprijs f 137.70. Later op de middag daalde de prijs tot f 137.20 om tegen het slot weer aan te trekken tot de ope- ningsprijs. Kon. Olies circa dertig cent lager op f 140.10. Unilevers min zestig cent op f 128.20. Hoogovens openden op 530. plus een punt. om daarna af te brokkelen tot 527. AKU bleef dicht bij huis. Dit fonds was op 35312 praktisch onveranderd. In de scheepvaarthoek waren aandelen Holland-Amerika-Lijn gevraagd, waar door de koers zich circa anderhalf punt boven die van eergisteren stelde op 114''2. De handel in dit fonds was actief. Dit kan niet gezegd worden van de overige aandelen in deze sector, die licht ver deeld in de markt lagen. Cultures ver waarloosd. De krapte op de geldmarkt was oorzaak van de zwakke stemming in de staatsfondsenhoek, waar weinig zaken tot stand kwamen. F. VAN LANSCHOT, BANKIERS - REPUTATIE VAN 225 JAAR Storten en opnemen ook per giro >T3T VCwv Folder op aanvraag verkrijgbaar VHcrtogenbosch, Hoge Steenweg 27-31, tel. 22321, giro 11 17570 Eindhoven, Keizersgracht 17, tel. 27442, giro 11 30570 Tilburg, Stationstraat 17, tel. 30300, giro 11 40570 GEMAKKELIJK OPEISBAAR - GEEN KOSTEN GROTE SOLIDITEIT Nerl. '59 41^ NecL '61 4 "4 Ned. '47 31 Ned. grootboek 1946 AKU Hoogovens Philips Unilever Kon. Olie HAL Scheepvaartunie Amst. Bank Ned. Handelmij. Lucas Bols Drie Hoefijzers Mach. Breda Zeeuwse confectie Rijenkorf Simons Emb.f. en hout Van Gelders papier Heineken Hero Conserven Holl. Beton Mij. Kon. Zout Nijverdal - TenCate De Schelde Scholten Foxhol Thomassen en Drijver Van Vllssingen Katoen Vredestein Zwanenberg Organon 3-10 4-10 99| 1 mi 100 100 90»i 90 93 93*4 353 353 A 529 528 137.70 137.55 128.90 127.95 140.40 140.35 113 114*4 llfUi 120*4 37514 376*4 334 334 802 800 403 225 230 325 759^ 762 128 128 259 257V& 451 307 375 710 700 222 222 219*4 218 725 725 671 675 330*4 330 350 352 835 815 NABEFRSKOERSEN Telefonisch avnndverkeer iiï'nuU15' a,: Knn °lip 140.30— ?o^U1,os 1371,0 139.50: Unll». ver 128.00129.30; Hoogovens

de Stem | 1962 | | pagina 15