Na zes omwentelingen behouden terug Veel experimenten met de capsule Tweede Kamer dwingt Luns gasten te laten wachten Staking: zondag in Londen APPEL VIEL NIET VER VAN BOOM Herinneringskruis voor Nieuw-Guinea-militairen KINDEREN EN PONY'S Maximum-dagloon voor sociale verzekering twee gulden hoger Loongrens op f 8650.- Ambtsbezigheden geen excuus voor afwezigheid N Polleen fllttlM is ftttlbTOd 12 MMMJocht lietopstimnM DAGBLAD VOOR ZEELAND Lichtflits goed waargenomen Afnemend buiig ONTPLOFFING IN NEW YORK Minstens 50 doden MINISTER van Suriname aanwézig zou zijn, hem BRIESEND Bezoek van paus aan Assisië vanavond op t.v. SER-advies Altijd kersvers brood in huis! 102e JAARGANG No. 24098 Voor God, Koningin en Vaderland Het pasteurmerk op alle soorten Remia margarine is uw garantie voor de beste kwa liteit: 100% gepas teuriseerd, zuiver en gezond, rijk aan vitamine, prima smeerbaar en u kunt er héérlijk mee bakken! r W. VAN DER STEEN ajgbtaO Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M- Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel. 22341 (4 lijnen) - Postgiro 1114111 Bureau voor de Zeeuwse"Eilanden-" GOES, Klokstraat 1 telefoon 6 252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) e Stem DONDERDAG 4 OKTOBER 1962 Abonnementsprijs 8,05 per kwartaal, excl. 0,20 incasso; S 9,25 per post excl. 0,35 incasso f 0,62 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0,42 per mm (Ing. Med. 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. FEILLOZE RUIMTEVLUCHT VAN SCHIRRA Amcrika's ruimtevaarder Wal (er M. Schirra heeft zijn vader niet beschaamd. Het pionieren zat ook Schirra sr- in het bloed. In de eerste wereldoorlog schreef vader Schirra al lucht vaarthistorie toen hij met pri mitieve tweedekkers het prille begin van de militaire lucht vaart meemaakte. Zijn zoon beleeft als mens daad werkelijk de kleutertijd van de ruim tevaart. Walter Schirra, voor vrien den en bekenden Wally, vreest de taak die hij op zich heeft genomen niet. Integendeel. Als oorlogsvlieger maakte hij negentig gevechtsvluehten boven Korea, waarbij hij een Rus sische Mig-straaljager neerschoot Als testpiloot, het vak dat hij daarna koos. heeft hij ook voor hete vuren gestaan. Eens werd hij bedreigd door een „Sidewinder"-raket, die hij zelf uit zijn straalvliegtuig had afgevuurd. Hij wist het dodelijke projectiel te ontwijken door zolang te manoeuvre ren tot het vernietigingswapen door gebrek aan brandstof onschadelijk Zijn taak als vader van een g werd. en als ruimtevaarder neemt hij Zijn vrouw Joe en zijn twee kinde- serieus op. Maar voor hem zijn ren. de 4-jarige Susie en de 12-jarige roep en huiselijk leven twee za Marty (die vrij van school had ge- die zorgvuldig gescheiden kregen), heeft hij zorgvuldig buiten blijven, zijn prestaties gehouden. Gisteravond om twee minuten voor half elf konden de Amerika nen een zucht van opluchting slaken. Hun derde ruimtevaarder - afgezien van degenen die kortstondige raketvluchten maakten - was behouden in de Stille Oceaan geland. Om zeven minuten over tien meldde Walter Schirra, dat hij zijn remraketten in werking had gesteld en even later werd bekend dat een para chute de ruimtecabine veilig naar omlaag droeg. Het weer in het landingsgebied was uitstekend, zodat het vliegdekschip Kearsarge, dat de ruimtevaarder moest opsporen, geen al te moeilijke taak had. Groot was ook nu weer de geestdrift in de Verenigde Staten. Groot ook de opgetogenheid elders in de wereld. Zelfs de Russen brachten Schirra in de publiciteit. Jegeni Anatoliewitsj, hoofd van de Sovjet- kosmonautengroep gaf als commentaar, dat ook Rusland plannen heeft voor nieuwe ruimtevluchten, maar dat deze de komende dagen nog niet te verwachten zijn. Schirra kwam neer ten noordoosten van het eiland Midway. Zodra hij in zee dreef, stegen vijf helikopters van de Kearsarge op om de capsule naar het schip te slepen. Een kwartier later werd Schirra aan boord gehesen. (Van onze parlementaire redactie) Alle militairen van de Kon. Marine* de Kon. Landmacht en de Kon. Lucht macht, die in 1962 tenminste drie maan den in werkelijke dienst in Nieuw-Gui- nea of aangrenzende gebieden zyn ge weest, krijgen een „Nieuw-Guineaherin- neringskruis". Ook niet-militairen, Nederlanders, die zich in militaire zin verdienstelijk heb ben gemaakt, kunnen er voor in aan merking komen. Militairen, die hebben deelgenomen aan een door de militaire overheid bevolen actie, verkennings- of patrouilletocht, krijgen een gesp. Deze militairen verwerven daardoor automa tisch ook indien zij korter dan drie maanden dienst op Nieuw-Guinea heb ben gedaan het eerder genoemde her inneringskruis. Dit kruis kan even tueel met gesp ook postuum worden toegekend. Een en ander heeft het mi nisterie van defensie gisteren medege deeld. Het versiersel bestaat uit een vierar- mig kruis van goudkleurig metaal met in het hart op de voorzijde een cirkel- vorming schild. Op het schild is een vijf puntige ster aangebracht met als randschrift de woorden Nederland en Nieuw-Guinea, het geheel gedekt door de koninklijke kroon. Op de keerzijde van het kruis is eveneens een schild aangebracht met de leeuw uit het rijks wapen, het geheel eveneens gedekt door de kon. kroon. Het kruis wordt gedra gen op een zijden lint met smalle stre pen rood, wit, blauw, en een brede mid den baan van effen groen. Alle militairen van de landmacht en de luchtmacht, hetzij in actieve dienst, hetzij met groot verlof, die menen in aanmerking te komen voor het Nieuw- Guineaherinneringskruis en nog geen formulier daarvoor invulden, kunnen zich wenden tot het hoofd van het bu reau onderscheidingen van het ministe rie van defensie, Bagijnestraat 36 te Den Haag. Vermeld moeten worden naam en voornamen, registratienummer en de pe riode, welke in Nieuw-Guinea werd doorgebracht, het onderdeel waarbij werd dienst gedaan, alsmede de naam en rang van de commandant van dit on derdeel. Militairen van de marine krij gen over een eventuele toekenning van het kruis persoonlijk bericht. DE NEDERLANDSE minister van justi tie, A. C. W. Beerman, is woensdag in Rome aangekomen, waar hij de tweede conferentie van Europese ministers van justitie gaat bijwonen. DE CANADESE ambassade te Tokio heeft bekendgemaakt dat ambassadeur William Frederick Bull is benoemd tot ambassadeur in Nederland, als opvolger van wijlen C. P. Heb^rt. Bull is sedert februari 1957 ambassadeur in Japan. DE KANSEN dat het mogelijk zal zijn een oorlog tussen India en de Chinese volksrepubliek te vermijden zijn kleiner geworden tengevolge van de nota's, die tussen de twee landen zijn uitgewisseld. OP 8 EN 9 oktober zullen de ministers van financiën van de landen van de E-uropese Economische Gemeenschap we derom voor een informele gedachten- wisseling bijeenkomen, ditmaal in Den Haag. RIO DE JANEIRO was woensdag ver stoken van radio- en televisie-uitzendin- gen als gevolg van een algemene staking van net zendpersoneel, dat hogere sa larissen wenst. Jï* kasteel van St. Donat, nabij CAar?lf -1" Wales- is woensdag het eerste ..Atlantische College" geopend. Er zijn tot dusver 56 leerlingen uit tien landen, waaronder West-Duitsland, Nederland, Noorwegen. Zweden en Denemarken. Er is plaats voor 450 leerlingen. Later zullen dergelijke instituten in andere landen worden opgericht. Weersverwachting medegedeeld door het K.N.M.I,, geldig tot vanavond: Veranderlijke bewolking met vooral aanvankelijk nog lokale regen- of kustprovincies tijdelijk matige wind i noordelijke richtingen. Dezelfde °f iets lagere temperaturen. Het Belgische weerkundig instituut J voorziet: Zonnige perioden. Tempe- J raturen tot 20 graden. Vandaag: zon onder 18.13 uur. Maan onder 21.10 uur. Morgen: zon op 6.46 uur. Maan op 13.21 uur. J Honderden kinderen in onze stre- J ken zijn de laatste jaren pony-ruiters i geworden. Deze week kwamen zij b|jeen in het Brabantse dorp Haaren, waar de bond van landelijke rijver- t enigingen van de NCB het eerste grote pony-concours hield. Een van onze redacteuren was getuige van dit eve- zijn ruimtepak wat aan de hoge kant was, maar niet hinderlijk. Zij bedroeg op een gegeven moment 82 graden, het toe laatbare maximum is op 85 graden ge steld. Later, toen Schirra boven Bermu da vloog, meldde hij, dat de temperatuur wat koeler werd. Drie uur na de lancering gebruikte de astronaut zijn eerste maaltijd. Een van de belangrijkste proeven, die hij moest nemen, was een poging om een lichtflits van grote intensi teit op de proefbanen van Woomera waar te nemen. Schirra meldde later dat hem dit gelukt was, nadat hij Vervolg op pag. 7. De Amerikaanse ruimtevaarder Schirra was woensdag om 13.15 uur Nederlandse tijd gestart. Het was de bedoeling, dat hij zes banen om de aarde zou maken. De start ver liep perfect. Alles werkt goed, was de eerste melding van Schirra. On dertussen raasde zijn Sigma 7 met snelheden van 28.000 km per uur naar het zuidoosten in de richting van Afrika. De eerste taak van Schirra bestond uit het omwentelen van zijn capsule met behulp van kleine, ingebouwde raketten Hij heeft 257.000 kilometer afgelegd en is in de Stille Zuidzee terechtgekomen. Schirra was meteen al opgetogen over zijn vlucht. Zijn apparaat deed het „prachtig" en hijzelf voelde zich „pri ma". Meer dan 40.000 mensen, 30 sche pen en 143 vliegtuigen waren gemobili seerd om hem op te pikken. Schirra's vlucht is twee maal zo lang geweest als die van zijn voorgangers, Glenn en Carpenter. De volgende stap in het ruimteprogram van Amerika zal een reis van achttien omwentelingen zijn. De ruimtevlucht heeft negen uur en elf minuten geduurd. Schirra had spe ciaal bereid voedsel bij zich, dat in tubes was verpakt of in kubussen, die met een suikerlaag omgeven waren. De plastics bevatten vlees en groenten, fruit, fijn gemaakte perziken en appelsap. In de kubussen zat zijn dessert, waarvoor Schirra fijngehakte amandelen, noten, fruitcake en gemberbrood koos. De banen die Schirra heeft beschre ven, zijn maximaal 280 km en minimaal 160 km van de aarde verwijderd. Geen ruimtevaarder is nog zo ver geweest. Om 14.45 uur voltooide Walter Schir ra zijn eerste baan om de aarde en vol gens de berekeningen heeft de capsule elke 89 minuten een baan om de aarde gemaakt. Na de eerste omwenteling meldde Schirra, dat de temperatuur binnen In een gebouw van een telefoondienst in New York zijn woensdag bij een zwa re ontploffing minstens 20 mensen om het leven gekomen en minstens vijftig gewond. Een ketel in het souterrain sprong uit elkaar, waarna brand ont stond. Het vuur kon echter spoedig wor den geblust. Het merendeel van de slachtoffers zat aan de lunch. In het gebouw werkten ongeveer 500 mensen, voornamelijk vrouwen. Het inwendige van het gebouw is door de ontploffing letterlijk aan stukken ge scheurd en is een puinhoop van inge storte muren en plafonds, draden en bui zen geworden. Op de eerste verdieping werden alle ramen vernield. De politie heeft de omgeving afgezet en een tijde lijke hulppost inge-richt aan de overkant van de straat. Walter Schirrawordt op Cape Canaveral in zijn ruimtecabine „Sigma 7geholpen. (Van on,ze parlementaire redactie) Ambtsbezigheden van minister Luns (buitenlandse zaken) een officieel bezoek van de minister-president van Trinidad en Tobago hebben gisteren tijdens de algemene politieke beschouwingen in de Tweede Kamer onverwacht aanleiding gegeven tot een krachtmeting tussen kabinet en parlement met de positie van de Kamer als inzet. De Kamer won dit duel en bevestigde daarmee de beproefde stelling, dat „de eerste plicht van een minister is, respect te hebben voor het parlement". Pikante bijzonderheid: de krachtmeting werd gewonnen door een Kamer waarvan gezien de zeer slechte bezetting vele leden hun eerste plicht niet kennen. Minister-president prof. De Quay attendeerde hier later fijntjes op. Het begon met een klein incidentje. Bij de replieken stelde prof. Vondeling (P.v.d.A.) het buitenlands beleid aan de orde. Mr. Luns was op dat moment niet in de kamer aanwezig. Waarom is de minister, er niet?, informeerde prof. Vondeling. Ambtsbezigheden, zei kamer voorzitter dr. Kortenhorst. Dat vond de nieuwe socialistische fractieleider geen excuus. Hij vroeg schorsing van het de bat teneinde mr. Luns gelegenheid te geven naar de kamer terug te keren. „Een billijk verzoek", stelde dr. Korten horst vast. Hij handelde dienovereen komstig. Een kwartier later was mr. Luns weer in het kamergebouw present. Briesend. Aanvankelijk weigerde hij de vergader zaal binnen te gaan. Hij had een af spraak gemaakt met de minister-presi dent van Trinidad en Tobago en stelde zich op het standpunt, dat die bespre king, waarbij ook de minister-president ontsloeg van het bijwonen van het ka merdebat. Een kwartier lang werd hier over in de ministerskamer gedelibe reerd. Tenslotte capituleerde mr. Luns (èn het kabinet) op de formule, dat een minister uit het oogpunt van courtoisie niet mag weigeren voor de kamer te verschijnen. Als prof. Vondeling is uitgesproken zou minister Luns wel weer graag weg gaan, zei dr. Kortenhorst, toen het debat lervat was. Dat kan de minister niet doen, oordeelde prof. Vondeling. Maar men kan toch niet stellen, dat een mi nister bij de algemene politieke be schouwingen aanwezig móét zijn, stelde minister-president J nement. Zijn verslag, dat u in ons f blad aantreft, krijgt vandaag, op We- relddierendag 1962, bijzonder reliëf. J t Het gehele treinverkeer op de Britse eilanden was woensdag jl. lamgelegd, tengevolge van een staking, waarbij 330.000 man betrokken is. Het was voor het eerst sinds 36 jaar dat het gehele treinverkeer stillag. Alleen de particu liere „Gerwent Valley Light Railway" in het noorden van Engeland, staakte niet. De employés zijn er altijd prat op gegaan, dat zij „de vriendelijkste spoor lijn van Engeland" zijn en z|j willen dit blijven. De oorzaak van de staking is de aan staande modernisering van de spoorwe gen, die in de komende vijf jaar 12.000 man overbodig maakt. Gistermiddag om 12.00 uur leek Lon den op een slaperig dorp. De scholen en vele winkels waren gesloten. Op het j gewoonlijk zeer drukke Piccadilly-Circus heerste een zondagmiddagstemming en de golfbanen in de voorsteden trokken zeer veel bezoekers. De „enorme chaos", die de 24-uurs-sta- king van het spoorwegpersoneel zou veroorzaken, zoals de autoriteiten en burgers voorspeld hadden, was gister morgen in het geheel niet merkbaar De meeste mensen waren toen al aan het werk en de politie behoefde niet in te grijpen. De Londense agenten hielden meer rekening met eventuele incidenten bij de ondergrondse, waar twee treinen, be mand met werkwilligen, uitreden. Ook bij andere stations waren werkwilligen komen opdagen. Hier bleven de treinen echter op non-actief. Het personeel van het omvangrijke on dergrondse spoorwegnet in Londen, dat geen baat heeft bij een eventuele ver betering van de sociale toestanden bij de Britse spoorwegen, staakt mee uit solidariteit met hun collega's van het bovengrondse net. Ook een aantal Engelse veerdiensten, die de verbindingen met Nederland, Bel gië en Frankrijk onderhouden, zijn bij de staking betrokken. Ook de boottreinverbinding met Lon den functioneert niet meer. Het perso neel van de Engelse veerhavens heeft het werk eveneens neergelegd. De veer diensten worden door de Britse spoor wegen onderhouden in samenwerking met de spoorwegmaatschappijen op het vasteland. In de haven van Folkestone ligt alle werk stil. De minister van vervoer, Marples, in specteerde gistermorgen vroeg in zijn eentje, de gevolgen van de staking. Op Een beeld van Londens city, zoals men dat praktisch in geen jaren meer heeft gezien. Rust, rust en nog eens rust. zijn sportfiets gezeten in regenjas, pet op en met broekveren aan de pij pen reed hij naar Piccadilly-Circus, het hart van West End en vervolgens met een kalm vaartje over de grote ver keersaders naar de B.B.C., waar hem een interview zou worden afgenomen. Dat was dan een foutieve praktijk, constateerde prof. Oud (V.V.D.). Als het maar enigszins mogelijk is dient iedere minister de algemene politieke beschou wingen bij te wonen. Dat was vroeger ook gebruik en terecht, want het gaat hier om het belangrijkste parlementaire debat van het jaar. Ambtsbezigheden? De eerste taak van een minister is in de kamer aanwezig te zijn. „Dat is geen kwestie van courtoisie, maar van respect tegenover het parlement". Men kan mr. Luns zeker geen gebrek aan respect verwijten, kwam dr. De Kort (K.V.P.) de minister te hulp. Ook hij meende echter, dat mr. Luns er goed aan zou doen te blijven. Anders wekt u inderdaad een indruk, die u niet wilt wekken, zei ook dr. Bruins Slot (A.R.). Mr. Luns nam die goede raad ter harte. „Dan blijf ik maar", zei hij tenslotte, De minister-president van Trinidad en To bago en zijn Carai'bische problemen moesten wachten. Prof. Vondeling, die door zijn initia tief in deze zaak zijn positie als opposi tieleider in eigen gelederen meteen heeft veilig gesteld, verzekerde later, dat het hem niet om mr. Luns persoonlijk te doen was. Het gaat om de zaak, ver klaarde hij. Zo zag ook de kamer als ge heel dit incident. Die eensgezinde stel- lingname is te verklaren uit het feit, dat er aan de parlementaire controle veel ontbreekt en de positie van het parlement dreigt te devalueren doordat zovele belangrijke zaken in internatio naal (E.E.G.)-verband beslist worden en hierover in de nationale parlementen nogal eens onvoldoende rekenschap wordt afgelegd. De houding van de kamer in deze af faire zou overigens overtuigender zijn geweest indien de fractieleiders het ab senteïsme in hun eigen rijen eens wat prof. De Quay; de praktijk van de laatste jaren is in ieder harder zouden aanpakken, geval anders geweest. De S.E.R. adviseert minister Veld kamp (Soc. Zaken en Volksgezondheid) het maximum dagloon b|j een zesdaagse werkweek in de sociale arbeidsverze- keringswetten per 1 januari a.s. te hogen van 22.- tot 24.— Nu een verhoging van de loongrens tot 8650 verwacht kan worden - de S.E.R. adviseert dit althans - acht de raad het nodig tot deze verhoging te adviseren, omdat het maximum dag loon ongeveer 85 procent van de loon. grens bedraagt. (De grens van 22.— is vastgesteld op een loongrens van 8000). Dit S.E.R.-advies wordt gegeven ,,in afwachting van toekomstige beslissingen over het beleid op langere termijn". De raad wijst er in zijn advies nog eens met nadruk op, dat aan de bepa- Het ligt in het voornemen om vandaag van 18.15 tot 19.15 uur de Eurovisiere portage over te nemen van het bezoek dat paus Joannes XXIII zal brengen aan de basiliek in Assisië in Noord-Italië. ling van de hoogte van het maximum dagloon een sociaal-politiek beleidsoor deel ten grondslag dient te liggen. De raad zegt echter zich van diepgaande beschouwingen op dit punt te willen ont houden, omdat dit vraagstuk noodzake lijkerwijze bij de behandeling van de ad viesaanvrage voor het sociale zeker- heidsbeleid op langere termijn aan de orde zal komen. (Van onze parlementaire redactie) De S.E.R. adviseert minister Veld kamp (Soc. Zaken en Volksgezondheid) de loongrens voor de ziektewet, de werkloosheidswet en de invaliditeitswet met ingang van 1 januari a.s. te ver hogen van 8000 tot 8.605. De S.E.R. heeft bij de berekening van deze nieuwe loongrens rekening gehouden met de compensatie voor de huurverhoging van 1 september j.l., teneinde te voorkomen dat een aantal werknemers voor een korte periode niet meer verplicht verzekerd zou zijn. (Advertentie)

de Stem | 1962 | | pagina 1