Advies matiging lonen maand deze Wolk van traangas boven Oxford Landbouwkringen in spanning Wereldkampioenschap kappen S.E.R. MAAKT VEEL HAAST Vervoer te water in luchtbel Sir Winston Churchill 60 jaar in de politiek Geloofsbelijdenis zonder anti-modernisteneed Pauselijk gebed voor het komend concilie Half jaar verlenging c.a.o. si Grenzen toelaatbaarheid wellicht niet overschreden 2675-3975 1575-2575 Meredith ingeschreven Tr13107M575 75 jaar concertgebouw Amsterdam gevierd Sint-Pieter weer open Bev van Tunis overleden Nog geen rust in Jemen Bij opening van Concilie GESPREK MARIJNEN - LANDBOUWSCHAP Toeslag voor gemengde bedrijven RECLAMEACTIE GROOTWINKELBEDRIJF Antwoord aan Kamerlid Yan den Heuvel ESSO-vloot uitgebreid met twee supertankers Adjudant voor Prinses Margaret Om te stélen BEURS VAN AMSTERDAM Internationals kalm zeer DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 2 OKTOBER 1962 •aal zoals hij graag Behaaglijk warme jas met sportieve kraag. Natuurlijk odem gevoerd, h grijs. <er wijd en noncha- deze 100»/» wollen. 3rei jongenstrui in by-model. Raglan wen. O.a. in multi- w en multi-groen. jsieve kwaliteit kam-. n7ehletJui 55i«. Nauw- pt, géén omslag. m jaai (Van onze Haagse redacteur). De S.E.R. maakt zo vernemen wij haast met het advies dat de regering heeft gevraagd over de gewenste begrenzing van de loonontwikkeling in het komend jaar. Verwacht wordt, dat de raad erin zal slagen vóór 1 november a.s. advies uit te brengen. Aangenomen kan worden, dat de S.E.R. de door de regering gewenste loonmatiging zal onderschrijven. De wijze waarop de S.E.R. die matiging dan doorgevoerd zal wensen te zien, staat echter nog lang niet vast. Men denkt onder meer aan de mogelijkheid om de per 1 januari a.s. aflopende collectieve arbeids overeenkomst met drie of zes maanden te verlengen. In bepaal de kringen van het bedrijfsleven wordt ook gespeeld met de gedach te van een algemene (zeer beperk te) loonsverhoging per 1 januari a.s. Rust ann loonfront? In het bedrijfsleven zijn het nu vooral de grote werkgevers, die plei ten voor wat rust aan het loonfront. Dezelfde groep (C.S.W.V.) heeft zich dit jaar tegen loonmatiging verzet. Tweeduizend gasten, o.w. koningin Juliana, hebben gisteren de gala-avond bijgewoond van het Amsterdamse Con certgebouworkest ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan. Toespraken zijn gehouden door dr. G. Greup, voorzitter van de Nederlandse Orkeststichting, staatssecretaris rar. Y. Scholten van O. K. en W.? mr. G. van Hall, burgemeester van Amsterdam en mr. J. de Jong-Schouwenaar, voorzitter van de raad van bestuur. De laatste bood een kostbaar geschenk aan, een oud-Italiaanse viool, in 1754 gebouwd door de meester-vioolbouwer Giovanni Baptista Guadagni uit Milaan. Een van de concertmeesters zal de viool ter be speling worden aangeboden. Het galaconcert stond onder leiding van Bernard Haitink en werd geopend met de ouverture Le Carnaval Romain van Berlioz. In werknemerskringen beziet men deze zig-zagkoers met gemengde ge voelens. Men staat daar op het ogen blik niet per se afwijzend tegenover een zekere loonmatiging. Het oordeel over de mate en de wijze waarop deze doorgevoerd zou moeten worden, wenst men zich evenwel voor te behouden tot de regering een beslissing heeft genomen over het reeds uitge- De basiliek van St.-Pieter zal deze week even worden geopend, aldus is door de „Osservatore Romano" bekend gemaakt. De St.-Pieter werd afgelopen week gesloten wegens bomaanslagen en vernieuwingen. De „Osservatore Romano" schreef, dat de grootste kerk ter we-reld woensdag zou worden geopend voor een algemene audiëntie door paus Joannes. Aanvankelijk zou de audiëntie niet hadden tot de heropening geleid, aldus heeft de „Osservatore Romano" bekend gemaakt. j De laatste bey van Tunis, Sidi Moha- med Lamine Pasja, is in Tunis in de ouderdom van 81 jaar overleden. Hij was in 1957 afgezet, nadat de Tu nesische nationale vergadering de repu bliek had uitgeroepen en Habib Bour- guiba als eerste president had gekozen. Tot 1960 stond hij onder bewaking. Sindsdien woonde hij rustig met een zoon, de voormalige prins Sjedly, en een dochter in een kleine flat in de Tunesi sche hoofdstad. In 1957 werden de familiebezittingen van de bey geconfisceerd. Van de staat kreeg hij toen een pensioen van 100 di nar (ongeveer 900 gulden) per maand. Hij was een hartstochtelijk verzamelaar van klokken en horloges en hij hield van muziek en van schilderen. Sidi Mohamed Lamine Pasja was de 19e bey van Tunis. Hij werd in 1881 ge boren, het jaar dat Tunesië een Frans protectoraat werd. Hij trouwde eenmaal en had drie zoons en negen dochters. Zijn vrouw overleed twee jaar geleden. brachte S.E.R.-advies inzake het toe komstige loonbeleid. Die beslissing zal dus niet lang meer op zich kunnen laten wachten, te meer niet omdat in ver scheidene belangrijke bedrijfstakken als b.v. de metaal de onderhandelingen moeten beginnen (of reeds begonnen zijn) over de per 1 januari a.s. aflopen de c.a.o.'s. De achterblijvers Zij die pleiten voor een verlenging van c.a.o.'s met b.v. zes maanden willen van die beperkte loonstop de groep van de achterblijvers uitschakelen. De gedachte is, dat de (geringe) ruimte, die in totaal voor loonsverhogingen beschikbaar zou zijn, verdeeld zou worden over de ach terblijvers, die daardoor, omdat het hier kleine groepen betreft, een flink deel van hun achterstand ongedaan zouden kun nen maken. Een flinke salarisverhoging voor deze groepen zou echter moeten re sulteren in prijsverhogingen. Of de rege ring dat wil toestaan is nog een open vraag. Het gehele toekomstige prijsbe leid hangt trouwens min of meer in de lucht, want in het nieuwe systeem van de loonontwikkeling is geen plaats meer voor de koppeling aan het prijsbeleid, Op 1 oktober 1900, nog onder de jde conservatieven terug om zich daarna regering van koningin Victoria, koos de stad Oldham een 25 jaar oude con servatief tot haar afgevaardigde in het parlement „God zegene de kranige jongeman en dat hern een lang leven beschoren zij", juicht en de kiezers van Oldham, nadat zijn verkiezing bekend was ge worden. Die kranige jongeman was zowel een lang leven als een levenslange poli tieke loopbaan beschoren, want maan dag vierde sir Winston het feit, dat hij zijn land nu al 60 jaar politiek dient. De 87-jarige staatsman begon als afge vaardigde voor Oldham in het parle ment en werd later tweemaal premier van het Britse kabinet. Sinds de eerste verkiezing heeft Chur chill onafgebroken zitting gehad in het Lagerhuis, met uitzondering van de pe riode 1922-'24, toen hij door de kiezers niet was uitverkoren. Momenteel is hij afgevaardigde van de conservatieve partij voor Woodford en tot hij onlangs bij een ongeluk zijn linker dijbeen brak, was hij de meest regelmatige bezoeker van de zittingen van het Lagerhuis- ,,Hij heeft het Lagerhuis nieuw leven ingeblazen tot meerdere glorie van de natie" zo zei het Londense blad „Daily Express" ter gelegenheid van Sir Win ston's jubileum. Toen hij uit de conservatieve partij trad om zich aan te sluiten bij de li beralen, bracht de „Daily Telegraph" met grote koppen Churchill is uitge schakeld. Juist nu wij daar de grootste behoefte aan hebben kunnen wij geena woord over de lippen krijgen. Churchill is helemaal uitgeschakeld." Later keerde hij in de gelederen van Volgens een communiqué van het Je- menitische consulaat te Amman is Ab dullah Al-Hasan, die zichzelf heeft uit geroepen tot nieuwe imam van Jemen, naar zijn land teruggekeerd om een te genaanval te beramen tegen de „enkele onvaderlandslievende officieren van het leger, die het regime ten val hebben ge bracht". Eerder op de dag was de imam in Saoedi-Arabië aangekomen. Hier heeft hij getracht de hulp te krijgen van ko ning Saoed tegen het nieuwe bewind. Al-Hasan brengt momenteel eenheden bijeen, die hem naar Sanaa moeten vol gen om de militaire junta neer te slaan. Volgens radio Amman mobiliseren Je- menitische stamhoofden hun onderdanen om de nieuwe imam bij te staan. De geloofsbelijdenis, welke de paus en de concilie-vaders bij de opening van het concilie zullen afleggen, zal de gebruike lijke tekst volgen, welke het kerkelijk recht voorschrijft, namelijk de geloofs belijdenis van Nicea en anders niet. Bij de opening van het concilie wordt dus niet de anti-modernisteneed door de con cilievaders afgelegd, welke Paus Pius X verplicht gesteld heeft na iedere geloofs belijdenis. (vervolg van pag. 1) Ook in de stad was het tot ongeregeld heden gekomen, die zich afspeelden vóór de strijd op de universiteitsterreinen uit brak. Met behulp van traangas zuiverden tie federale troepen straat na straat. Op enkele plaatsen weerde de bevolking zich verwoed. Vooral de aanwezigheid van enkele negers wekte woede op. De gehele morgen heeft een wolk van traangas boven de stad gehangen, dat ook de zaken binnendrong, zodat vrou wen, die inkopen deden, overhaast moes ten vluchten. Onder de demonstranten bevonden zich heel wat nozems. Zij schreeuwden de troepen toe: „Yankee, go home" en „Waarom gaan jullie niet naar Cuba?" Boven de stad hingen tien he-likopters om de demonstranten in de gaten te kun nen houden. Vliegtuigen voerden fede rale troepen aan. evenals legervrachtwa- gens. Om de universiteit was een dik kordon getrokken. Alle soldaten hadden hun -raangaspistolen schietklaar en het merendeel van de manschappen droeg reeds gasmaskers en had de bajonet op het geweer. Zodra een stilte in de strijd te bespeu ren was, hergroepeerden zich de studen ten en drongen op naar het kordon om het gebouw. Daarop vielen weer van alle kanten de traangasbussen sissend neer. Hoestend en huilend renden, de demon stranten dan weer weg. Een van de aan voerders van de demonstranten was de gepensioneerde generaal Edwin Walker, die het bevel heeft gevoerd over de troepen, die president Eisenhower vijf jaar geleden tijdens de crisis in Arkan sas uitzond. Deze Walker is thans tegen inte gratie en gaf daarvan tijdens de rel letjes luidruchtig blijk. Hij liep met een enorme Texashoed op rond. om geven door een potige lijfwacht. Tij dens een pauze in het gevecht, zag hij kans een standbeeld te beklim men en smalend te roepen: ..Dit is niet de juiste weg naar Cuba Hij werd bijgevallen door de studen ten. Een verslaggever heeft beweerd, dat jongelui, onder bevel van deze gepensioneerde generaal, revolver schoten hebben gelost. Later op de avond werd bekend, dat deze gene raal Walke-r is gearresteerd. Een hoogleraar zou aan een hartaanval tijdens de relletjes zijn overleden. De onder-minister van het departe ment van defensie. Katzenbach, bevindt zich in Oxford met nog vier hoge func tionarissen om de operaties te leiden. Bij de universiteitsgebouwen werd Ja mes Meredith, (zwaar bewaakt door fe deralen). maandagmorgen uitgejouwd toen hij na zijn inschrijving kalm en glimlachend naar buiten kwam. Blanke tudenten schreeuwden hem toe: „Je handen zijn met bloed bevlekt, hoe voel ie je nu?" Federale agenten voerden een charge uit en verrichtten enkele arres taties. Nadat Meredith op de universiteit van Oxford was ingeschreven, ging hij naar zijn lokaal voor zijn eerste college. Stu denten liepen achter hem aan en schreeuwden: „Ga weg. nikker". Meredith heeft de autoriteiten van de universiteit laten weten dat hij niet aan tudentenactiviteiten zal deelnemen, en alleen colleges zal volgen. Hij kreeg een twee-kamerwoning in een der universi teitsgebouwen toegewezen nadat hij had meegedeeld dat zijn vrouw elders zou blijven wonen. In Jackson, de hoofdstad van Missis sippi. speelde zondagavond een muziek korps de mars Dixie". Het is het strijd lied van de zuidelijke staten tijdens de burgeroorlog. Tot het laatst toe had men gehoopt dat de opheffing van de rassenscheiding op de universiteit tenslotte vreedzaam ver- lonen zou. De federale troepen waren on gehinderd op het terrein van de univer siteit gekomen om voor orde en rust te zorgen. Een uur later echter waren de poppen aan het dansen. De incidenten begonnen met studenten, die brandende sigaretten op de auto's van de federale troepen gooiden. Een groep demonstran ten beschikte zelfs over een brandweer wagen en hield de oolitiemannen met een straal water tegen. De toestand in Oxford blijft gespan- 1 nen. Zoals men weet, heeft de centrale com missie ter voorbereiding van het concilie in haar tweede zitting van november een voorstel van de theologische commissie behandeld, waarin kardinaal Ottaviani namens de commissie voorstelde, dat de concilie-vaders een nieuwe geloofsbelij denis zouden afleggen. Deze nieuwe ge loofsbelijdenis, die een vermenging met de anti-modernisteneed scheen, werd ter discussie gesteld. De centrale commissie heeft in langdurige discusies ernstige bezwaren geopperd, doch de kwestie on beslist gelaten. Het is aan te nemen dat de nieuwe geloofsbelijdenis in de voorstelling van de theologische commissie later op het concilie zelf behandeld zal worden. Ze ker is dit niet. Zij kan zelfs als overbo dig door de conciiie-vaders terzijde wor den geschoven, temeer omdat de anti- modernisteneed naar brede opvattingen een aan tijd gebonden verklaring was. Mocht het schema tochin behandeling genomen worden, dan kan dit aan het begin, maar evengoed aan het eind van het concilie gebeuren, wanneer de vaders een overzicht hebben van hetgeen in de leer duidelijker of anders geformuleerd moet worden. weer van deze partij te distantiëren. Bovendien trachtte hij tot drie maal toe een eigen partij op te richten, daarmee uitdrukking gevend aan zijn opvatting, dat iedereen van gedachte kan veran deren. Maar er is een zekere lenigheid van geest en welbespraaktheid voor no dig om weer tot zijn oude politieke op vattingen terug te keren." Voor zijn jubileum staan geen specia le festiviteiten op het programma. Vol gens de laatste berinhten gaat de grijze staatsman goed vooruit na'het ongeluk waarbij hij zijn been brak. Op het ogen blik verblijft hij in zijn woning te Lon den. Dit opblaasbare vaartuig, dat is ont wikkeld door het Engelse ministerie voor luchtvaart-onderzoek en -ont wikkeling te Cardington, is gedemon streerd in het centrum voor onderzoek en de ontwikkeling van gevechtsver voermiddelen te Chertsey in het En gelse graafschap Sitrrey. Het is bedoeld om voertuigen over water te trans porteren. Als het niet te hard wordt opgepompt is het stabiel genoeg en heeft het voldoende drijfkracht voor het vervoeren binnenin van een ton. Heel erg praktisch in een tijd van rondvliegende granaatsplinters en kogels lijkt het eigenlijkniet IN BUREN (Gld.) is op 80-jarige leef tijd overleden het oud-Tweede-Kamerlid (van 1933—1938) de heer G. van Koe verden. De heer Van Koeverden is ook lid geweest van de Gedeputeerde Staten van Gelderland. (Van onze parlementaire redactie) Donderdagmiddag vindt de eer ste bespreking plaats tussen het landbouwschap en de minister van landbouw mr. Marijnen, over de garantieprijzen voor het komende jaar. In landbouwkringen ver wacht men, dat dit gesprek bijzon, der moeilijk zal worden. De bedrijfsresultaten van grote groe pen landbouwbedrijven met name de gemengde bedrijven zijn in het afge lopen jaar weinig bevredigênd geweest. De mogelijkheden van de regering om hierin verbetering te brengen zijn even wel beperkt omdat de nationale be voegdheden ter zake langzamerhand in het kader van de landbouwintegratie overgaan naar de E.E.G. De ongunstige bedrijfsresultaten in de landbouw zijn niet alleen het gevolg van slechte weersomstandigheden en lage prijzen op de wereldmarkt. De pluimvee houderij op de gemengde bedrijven zou b.v. een beter resultaat hebben opgele verd, indien Duitsland onze eierexport geen moeilijkheden in de weg zou leggen, die nauwelijks te rijmen zijn met de E.E.G.-geest. Dit probleem moet in Brussel worden opgelost. Brussel heeft het wat dit betreft ook niet gemakkelijk want in bijna alle andere E.E.G.-landen zijn de boeren in beweging. Het is niet onmogelijk, dat het Landbouwschap proberen zal over het afgelopen jaar (tot 30 juli j.l.) een toeslag los te krijgen voor de varkenshouderij en de pluimveehou derij. De staatssecretaris van economische zaken, drs. Güzels, heeft naar aanleiding van de reclame-acties van enkele groot winkelbedrijven in de levenmiddelen- sector, waarbij zy het publiek in de gelegenheid stellen branchevreemde duurzame gebruiksartikelen (o.m. koel kasten) te kopen, verklaard dat hij niet zonder meer tot het oordeel kan komen Vandaag begint de novene ter voorbereiding van het komende concilie. Ten gerieve van enkele lezers die ons hierom verzochten, laten wy hieronder de tekst volgen van het gebed met het welslagen van het concilie als in tentie, dat door de H. Vader werd opgesteld. Goddelijke Geest, door de Vader gezonden in Jezusnaam, die in de Kerk aanwezig blijft en Haar onfeilbaar leidtwij vragen U: stort welwillend Uw gaven uit over het algemeen concilie. Goede Leraar en Vertrooster, verlicht het inzicht van onze geestelijke lei ders, die in bereidvaardige volg zaamheid aan de opperherder van Rome. samen met hem, deze kerk vergadering vieren. Geef, dat dit concilie veel vrucht zal hebben; dat het licht en de kracht van het evangelie steeds meer in heel de mensheid door dringen; dat het katholieke geloof en de missieactiviteit krachtig op leven; dat de leer van de Kerk steeds algemener erkenning vindt en het openbare leven meer chris telijk wordt. Goede Geest die in ons woont, bevestig ons in de waarheid, maak ons bereid te gehoorzamen, zodat wij de besluiten van het concilie gewillig aanvaarden en blijmoedig volbrengen. Wij bidden nu ook voor degenen die niet tot de ene schaapsstal van Christus behoren. Dat zij, die er toch groot op gaan christen te zijn, ook inderdaad de eenheid bereiken onder de zorg van de ene herder. Laat het pink- sterwonder opnieuw werkelijkheid worden en geef Uw Kerk, dat Zij volhardend met Maria de moeder van Jezus in eensgezind en vurig gebed en onder Petrus' lei ding het rijk van de Goddelijke Verlosser moge uitbreiden, het rijk van waarheid en gerechtig heid, het rijk van vrede en liefde, amen." Het wereldkampioenschap kappen in het RAI-geboaw in Amsterdam onder vindt intense belangstelling van leken en vaklieden, die niet alleen hun ogen uitkijken, maar die bovendien foto graferen zodra zij kans zien een fraai kapsel voor de lens te krijgen. Deze foto gunt ons een kijkje bij de Weense ploeg, welke evenals de andere ploe gen een fotoatelier heeft ingericht in de kelder van het gebouw, waar alle modellen worden gefotografeerd. De vakman, die de modellen op de ge voelige plaat vastlegt, wordt hier „bij n O f, n or rlnnw n.... j dat de grenzen van de toelaatbare com currentiemethoden worden overschreden, Hij heeft het hoofdbedrijfschap detail handel verzocht aandacht te wijden aan de recente ontwikkeling van de ver koopacties en hem hierover van advies te dienen. De staatssecretaris is er hier bij van uitgegaan, dat de bestaande wet geving niet in een bestrijding van deze verkoopacties voorziet. De staatssecretaris heeft dit meegc deeld in antwoord op schriftelijke vra gen van het Tweede-Kamerlid Van den Heuvel (K.V.P.). Voor zover de staatssecretaris bekend is wordt bij de acties inderdaad een prijszetting gevolgd, waarbij wordt af geweken van de tot nu toe gebruikelijke marges tussen in- en verkoopprijzen van de gespecialiseerde handel in deze arti kelen. Dit leidt nog niet tot de conclusie dat van een ongewenste verstoring van de marktverhoudingen moet worden ge sproken. Een veelheid van omstandighe den moet bij de beoordeling in acht worden genomen. De acties vertonen gelijkenis met ver- koopacties die eerder zijn ondernomen door fabrikanten van merkartikelen detaillisten, aldus de staatssecretaris. Hij acht het niet uitgesloten dat door de acties een verschuiving in de overi gens zeer dynamische sector van de le vensmiddelenhandel zelf optreedt. Der gelijke wijzigingen behoeven nog geen ongewenste verstoring te betekenen. Het hoofdbedrijfschap detailhandel stelt reeds een hernieuwd onderzoek naar de omvang van het cadeaustelsel en naar de vraag hoe beperking van dit ste-lsel eventueel kan plaatsvinden. Het hoofdbedrijfschap zal nu dus ook aan dacht wijden aan deze nieuwe verkoop acties. De vloot van de Standard OtI C'ompa ny (New Jersey) heeft door de over. dracht van de twee grootste tankers, die ooit in Europa zijn gebouwd, een uit breiding ondergaan van 180.000 ton dw. De plechtigheid vond plaats op Verol me's werf te Rozenburg. Beide schepen behoren tot de twee se ries van drie, waarvoor de Esso enkele jaren geleden de bouwopdrachten heeft gegeven aan Verolme en de Hamburgse Howaldtswerke A.G. Het Nederlandse concern heeft er nu twee afgeleverd. Voor de Duitsers was het de eerste tan ker. In aanbouw zijn nog drie 90.000 ton ners. Een tiental jaren geleden waren voor een dergelijk enorm draagvermogen ten minste tien a twaalf schepen nodig. Als eerste werd de vlag gewisseld van de Duitse tanker, enkele uren later in de middag ging op de Nederlander ook de vlag van het Verolme-concern omlaag ten teken van de overdracht. Lord Snowden, échtgenoot van prinses Margaret, zal het van nu af aan wat gemakkelijk hebben. Gisteren trad majoor Michael Patrick Andrew Mit chell als adjudant bij de prinses dienst. Een van Mitchels voornaamste taken is de prinses te begeleiden bij de ver vulling van haar representatieve plichten Het is bekend dat lord Snowden niets moet hebben van het strenge protocol dat van hem eist dat hij enkele passen achter zijn echtgenote aan loopt wan neer zij samen in het openbaar verschij nen. Majoor Mitchell zal zich ook met een deel van haar correspondentie belasten en regelingen treffen voor haar verschij ning in het openbaar. Mitchels functie heet officieel „equer ry" oftewel opperstalmeester (te verge lijken met onze „adjudant des konings"). De vorige opperstalmeester in Maga- rets leven was Peter Townsend, die in deze functie haar vader, wijlen koning George, diende. Mitchell is 34 jaar en evenals Town send is hij rijzig, donker en knap Hij heeft alle bekwaamheden die een" offi cier van de Coldstream Guards sieren en scherpschutter, uitstekend ruiter en danser. Majoor Mitchel is vrijgezel. Op 15 oktober zal hij prinses Margaret vergezellen wanneer zij met andere le den van de koninklijke familie de Noor- Een garantieregeling voor varken» en eieren schijnt technisch bijzonder moei lijk te realiseren te zijn. Er doemen hier allerlei exportproblemen op. Het resul taat van een garantieprijs voor eieren zou bovendien zijn, dat Nederland over een jaar overspoeld zou worden door eierstruif. Het Landbouwschap zal zich straks ongetwijfeld een harde onderhandelaar tonen. Het vorige jaar heeft men een compromis geaccepteerd, waarover in de achterban bepaald niet iedereen te vreden was. Een conflict met minister Marijnen wordt intussen vooralsnog niet verwacht. De minister heeft in zijn nieu we begroting ruim begrip getoond voor de aanpassingsmoeilijkheden van de landbouw aan de E.E.G. Voor voorlich ting, research en cultuurtechnische wer ken 2jjn hogere posten uitgetrokken. In tussen is het een feit, dat de verbeterde bedrijfsvoering en krachtiger concurren tiepositie. welke op langere termijn daarvan het resultaat zal zijn, de boeren niet helpt bij hun moeilijkheden op kor tere termijn. Een troost bij dit alles is dat de tuinbouw ondanks hogere kosten over het algemeen een bevredigend jaar achter de rug heeft. (Advertentie) i P&e&ma D€OCMSVAART Heerliike Delana. trui met ^rote kraag. Brede streep. Zuiver wol 4 1 93 4-12 jaar, vanaf |*f, LET OP HET DELANA ETIKET 1 De stemming voor de internationale waarden is gistermiddag tegengevallen. Bij de opening was de tendentie voor de hoofdfondsen licht verdeeld. De omvang van de handel was, voor de eerste dag van de nieuwe beursweek, zeer kalm. Van arbitrage-zijde viel weinig activiteit te bespeuren. De orders van het publiek waren dun gezaaid. Het waren vooral de Philips aandelen die tegen vielen op een openingsprijs van f 135.50, tegen een vorige slotprijs van f 137.30. Kon. Olies daarentegen openden tachtig cent hoger op^ f 140.20. AKU een puntje lager op 355'A. Hoogovens werden drie punten lager op 117 geadviseerd. Unilever bleef met een eerste koers op f 128.20 veertig cent beneden de slotkoers van vrijdag. Wall Street gaf vrijdag hogere slot- koersen te zien, ook voor de Nederlandse hoofdfondsen. Kon. Olie sloot er een halve dollar hoger. Vrijdagavond was de stemming in Amsterdam dan ook be paald aan de vaste kant. De hoogste koers voor Philips was toen f 138.40, Kon. Olie f 140.50, Unilever f 129.80 en voor AKU 356'2. Vergeleken met deze koer sen viel de stemming gistermiddag tegen. Men was in Amsterdam wat huiverig voor de koetsen die Wall Street gister avond zou te zien geven, temeer, daar aldaar circa 85.000 havenarbeiders in staking zijn gegaan. Gedurende de ver dere beursduur bleef men op bet Dam rak volharden in een gereserveerde hou ding. Gering aanbod deed de prijs van Philips verder inzakken tot f 134.20. Uni lever tot f 127.60 en Kon. Olie tot f 139.60. AKU brokkelde verder af tot 355. Ook de scheepvaarten moesten zich, in een zeer stille markt met koers verliezen van een tot drie punten tevre den stellen. De stemming voor de lei dende cultures was licht verdeeld. De staatsfondsen konden zich zeer goed handhaven. De ondertoon in deze sector was aan de vaste kant. 29-9 1-10 Ned '59 41/4 9911 993i Ned. '61 414 9.9 34 99% Ned. '47 3 Va 90 "4 95 "4 Ned. grootboek 1946 92'i 98?? AKU 356 '2 352 "4 Hoogovens 5201/4 515 Philips 137.40 134.50 Unilever 128.70 127.60 Kon. Olie 139.40 139.50 HAL 11618 113"2 Scheepvaartunie 119 U53,4 Amst. Bank 380 37612 Ned. Han delmij. 341 336 Lucas Bols 815 810 Drie Hoefijzers 403 405 Mach. Breda 231 230 Zeeuwse confectie Bijenkorf 810 795 Simons Emb.f. en houth. 128 Van Gelders papier 265 Heineken 451 443 Hero Conserven 325 Holl. Beton Mij. 378 Kon. Zout 675 665 Nijver dal - Ten Cate 22514 224 De Schelde 220 215''4 Scholten Foxhol 735 729 Thomassen en Drijver 671 673 Van Vlissingen Katoen 340 332 Vredestein 356 350 Zwanenberg Organon 870 iJ i v«vn Ut nuriUJIUlJAt lduilllc llc lil gestaan door een menigte amateurs. se koning Olaf gaat verwelkomen NABEURSKOERSEN Telefonisch avondverkeer AKU 349850: Kon. Olie 138.30—139 00. 'hilips 132.90—134.00; Unilever 126.00— 126.60; Hoogovens

de Stem | 1962 | | pagina 5