Walcheren Zuid-Beveland Zestig jaar geleden werd Kwadendamse kerk ingewijd vwr Zeeuwsch-Vlaanderen Brugbouw te Vlissingen Waterschap bestrijdt wateroverlast Krabbendijke JONGENS RUITHEMDEN |7D Spaanse verstekeling overboord gesprongen en verdronken DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 2 OKTOBER 1962 Dagblad De Stem Federatie wasindustrie houdt congres te Goes GOES Brand in cafetaria Baldadige jongelui Zierikzee te gearresteerd HULST KINDER VOORDEEL DAG VROOM DREESMANN VAN DER GRINTEN EXPOSEERT Chemische fabriek N.V. Venlo EXAMENS HOOGWATER Vandaag Morgi en MIDDELBURG Begrafenis L. A. Boone Op de Algemene Begraafplaats alhier werd maandagmiddag het stoffelijk over schot van de heer L. A. Boone, in leven boekhouder ten kantore van de n.v. P.Z.E.M. ter aarde besteld. In de aula van de begraafplaats werd het woord ge voerd door ir. T. Michielsen en drs. M de Bruijne, resp. directeur en administra teur der P.Z.E.M. De begrafenisplechtigheid werd geleid door ds. H. Snoep, Ned. Herv. predikant. De belangstelling met name van de zijde van het P.Z.E.M.-personeel was zeer groot Er waren veie bloemstukken. Een broe der van de overledene dankte voor de belangstelling. Directeur Stokvis Zeeland jubileerde Ttijdens een zeer druk bezochte recep tie, gistermiddag in hotel De Burg ge houden, ontving de directeur van het kantoor Middelburg van R.S. Stokvis en Zonen N.V. de heer M. Mooise talrijke gelukwensen voor het feit dat hij veertig jaar aan het bedrijf verbonden is. Onder de vele belangstellenden, uit de gehele provincie, waren ook een tweetal leden van de hoofddirectie van dit grote con cern, de heren A. Bosnak en P. Dubru, die hem een zilveren schaal en een ju bileumbord aanboden. Het personeel van de kantoren Middelburg en Terneuzen bood hem een polshorloge aan. Onder de genodigden, voor een belangrijk deel zakenrelaties, was ook een deputatie van de bond van loodgieters en fitterspa- troons. De heer Mooise (56), die uit Middelburg afkomstig is, trad op zestienjarige leef tijd als jongste bediende in dienst van het bedrijf te Amsterdam. Na laatstelijk in Zaandam werkzaam te zijn geweest werd hij in 1948 belast met de vorming van een zelfstandig kantoor voor Zee land te Middelburg. Aanvankelijk met vier man begonnen, is het personeel tot vierendertig personen uitgegroeid. 25 JAAR IN OVERHEIDSDIENST Maandag 1 oktober vierde de heer J. D. Viergever, technisch ambtenaar le klasse bij de dienst van gemeentewer ken, zijn 25-jarig ambtsjubileum. UITVOERING R.-K. KERKKOOR „CANTATE DOMINO" Op woensdag 17 oktober a.s. geeft het r.-k. kerkkoor „Cantate Domino" (di rigent G. Rosenberg; pr. organist D. Burm) een uitvoering in de Concert, en Gehoorzaal alhier. Er staan een achttien tal nummers op het programma; het laatste (Gloria en Sanctus uit de Missa „Ad modum tubae" van de Klerk) zal worden uitgevoerd met medewerking van een koperkwartet uit de harmonie „Voorwaarts" uit Koudekerke. VLISSINGEN VERBETERING ARODAVELD De sportverenigingen, die 's avonds op het Arodaveld plachten te trainen, zullen enkele weken de sintelbaan als oefenter rein moeten gebruiken. Op het Arodaveld aan de Baskenburg- se weg is men reeds bezig een nieuwe aroda-toplaag van plm. 2 cm dikte aan te leggen. Het werk, waar plm. f 6000,- mee gemoeid is, zal over twee weken klaar zijn. FILMVOORSTELLING Z.V.U. In het Alhambratheater zal op don derdag 11 oktober een filmvoorstelling worden gegeven voor de leden van de Zeuuwse Volksuniversiteit. Er worden twee films vertoond, te weten: Kind hearts and coronets en A. matter of life and death. DIERENDAG De afdeling Zuid van de Nederlandse vereniging tot bescherming van dieren zal aan de jaarlijkse dierendag, donder dag 4 oktober a.s., enig reliëf geven door het vertonen van films. In het gebouw Het Anker aan de Bonedijkestraat wordt 's middags het programma gegeven voor scholieren, 's Avonds wordt hetzelfde programma, dat bestaat uit natuur-dieren- films en een kleurenfilm over oliewin ning. voor leden en belangstellenden ver toond. Zierikzee Jeugd-Rorle-Kruis bracht vreugde in ziekenhuis Zoals we reeds eerder in ons blad aan kondigden is de afd Zierikzee van het Jeugd Rode Kruis de hele zaterdag doen de geweest in het Deltaziekenhuis te Poortugaal (bij Rotterdam), waar de praktische naastenliefde werd beoefend. De reis naar het ziekenhuis verliep vlot. De jeugdige bezoekers bezorgden patiën ten en personeel een onvergetelijke dag. gedurende welke een stroom van zelfge maakte geschenken werd uitgedeeld. Een hoogtepunt was het optreden van de plaatselijke afdeling van de Zeeuwse mu ziekschool. De burgemeester zag deze dag niet alleen als een gezellig uitstapje voor de jeugd, maar ook als een les voor die genen, die in het ziekenhuis hun ogen goed de kost gaven om te zien wat daar zoal gaande is met de patiënten. Wat aan muziek en jeugdige opgewektheid aan de zieken werd geboden, zou naar de mening van de burgemeester zeker het genezings proces bevorderen, waarmee het hoofd doel van deze veis zou zijn bereikt. De directeur-geneesheer van het ziekenhuis, dokter Tolsma, dankte het grote gezel schap hartelijk en hij sprak de hoop uit dat de patiënten iets zullen bemerken van de vreugde waarmee aan de uitvoe ring van deze dag voor de jeugd was ge werkt. Dagblad voot Zeeland KANTOREN voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Steenstraat 14. teleloon 2377, Hulst voor Walcheren en Zuid Beveland: Klokstraat 1. telefooD 6252 Goes. Alg. redacteur j Exploitatte- voor Zeeland. inspectie Zeeland F DE LIGT. L. K. M DE JONG tel. 6252. Goes Itel 2377 - HULST Redacteur voor Zeeuwsch-Vlaanderen P. G KUYPERS teleloon 2377 - Hulst privé 3327. Redacteur voor Walcheren CH. SCHETS teleloon 3566 Vlissingen Prijs voor tosse advertenties, bestemd voor de editie voor Zeeland t 0.17 per mm. 1 mm Ingezonden mededelingen 21/, mm gewone advertenties. Bil contract aanzienlitke reductie. „Kleintjes": 3 regels o! minder t L— elke regel meer t 0.2U Bij plaatsing ook m de Brabantse oplage resp 1.60 en 1 0,46. Bij 8 achtereenvolgende ongewllzlgde laatsingen de derde plaatsing tegen all geld. Domburg RAADSVERGADERING De raad zal op donderdag 4 oktober a.s. om half acht in het gemeentehuis in openbare vergadering bijeenkomen. Op de agenda komen o.m. voor de lozings vergunning aan de gemeente Aagtekerlie voor uitbreidingsplan Aagtekerke-noord en de restauratie van een schilderij. ISieuic- en Sint Joosland CURSUS HUISELIJKE ZIEKEN VERZORGING Bij voldoende deelname zal de vereni ging „Het groene kruis" begin oktober 1962 starten met een cursus „huishoude lijke ziekenverzorging". Deze cursus omvat 6 lesavonden en zal worden gegeven in het wijkgebouw aan de Beatrixstraat. Dames, die aan deze cursus wensen deel te nemen, kunnen zich opgeven bij de wijkzuster, mej. J. H. Dieleman op het adres Beatrixstraat 17. De deelname is gratis en de minimum leeftijd is vastgesteld op 18 jaar. Westkapelle OPENBARE VERKOPING Ten overstaan van notaris Van der Briel te Middelburg zijn te Westkapelle twee huizen verkocht voor de erven Louwerse en Hengst. Het huis van de erven Louwerse werd gekocht door de heer Hoekstra te Goes, voor de som van 9.675,—, en het huis van de erven Hengst door de heer Jac. Westerbeke te Westkapelle voor de som van 25.275, Maandagmorgen om drie uur is een 26-jarige Spaanse verstekeling vanaf het Spaanse zeevaartuig „Viscaya", dat op de Westerschelde nabij Terneuzen voor anker lag, overboord gesprongen en ver dronken. De 26-jarige Palomo Ricardo Ruiz, afkomstig uit Malaga, was in Ca sablanca aan boord gekomen van de Viscaya met de bedoeling aan te mon steren. Toen men hem dit weigerde heeft hij zich kort voor de afvaart in een sloep weten te verstoppen. Toen de boot reeds 36 uur in volle zee was is Ruiz tevoor schijn gekomen. Hij gaf te kennen, dat hij naar Nederland wilde om daar te gaan werken. Toen de boot, die naar Gent moest, te Terneuzen op een gunstig tijdstip moest wachten, om de haven binnen te lopen, is Ruiz op de Wester schelde overboord gesprongen, met de bedoeling naar de wal te zwemmen. Een opvarende, die de wacht had, wierp hem nog een reddingsboei na, doch deze werd niet gegrepen. De verstekeling verdween in de donkere nacht en bleef ondanks alle ingestelde speurtochten spoorloos. Door de marechaussee en de rijkspolitie te water werden de gehele wateropper vlakte en de kusttrook afgezocht, doch zonder resultaat. De Federatie voor de Wasindustrie in Nederland zal haar jaarlijks congres ditmaal in de Korenbeurs te Goes hou den en wel op 5 en 6 oktober a.s. JUDO-AFDELING ROBUR Het is thans zeker,, dat de judo-afde ling van de r.-k. s.v. Robur gaat gaat draaien. Op 5 oktober a.s. start men officieel met 13 cursisten boven de 14 jaar. Het aantal is eigenlijk nog iets te gering, doch het Robur-bestuur heeft goede hoop, dat wanneer men eenmaal gestart is er nog wel enkele cursisten bij zullen komen. De lessen worden ge geven door de bekende sportleraar Felix Janssens. Met de groep jongeren bene den de 14 jaar hoopt het bestuur het komend voorjaar te kunnen starten. 's-Gravenpolder BEJAARDENSOOS Op 3 oktober a.s. zal de 14-daagse be- jaardensoos weer in „Ons Dorpsleven" van start gaan. Alle bejaarden worden weer tot het bezoeken opgeroepen. Hoe wel er diverse spelen beschikbaar zijn, is het niet verplicht daarvan gebruik te maken. Een praatje bij de breikous zon der meer is eveneens toegestaan. Hartsweer t R.-K. INSTUIF Het bestuur van de r.-k. Instuif is in vergadering bijeen geweest. Als belang rijkste punt op de agenda kwam voor het al of niet voortzetten van de In- stuifactiviteiten. Na langdurig beraad werd besloten om op 14 oktober a.s. met het nieuwe Instuifseizoen te gaan starten- Men is tot deze beslissing gezien het aantal vaste leden, dat zich reeds aan gemeld heeft en mede door het aan dringen van verschillende zijden om de activiteiten voor de jeugd juist in deze tijd niet te staken. Al het mogelijke zal in het werk ge steld worden om dit seizoen zo aantrek kelijk mogelijk te maken. Het ontbreekt de instuif echter aan voldoende finan ciële middelen om een veranwoord pro gramma samen te stellen^ Er zal contact opgenomen worden met een bandje en indien de prijs het toe laat zal men trachten hiermede een contract voor dit seizoen af te sluiten. Verder zullen de Instuifavonden om de veertien dagen gehandhaafd blijven. s-Heerenhoek E.H.B.O.-EXAMEN In de Jeugdhoeve werd door dokter Geldof uit Driewegen aan 21 cursisten, opgeleid door dokter J. Lucas-Luyckx, 'het E.H.B.O.-examen afgenomen. Allen slaagden. De geslaagden zijn: vijf religieuzen van het zusterklooster, de dames H. Wester- weele. C. Paree. N. Paree, J. Grimminck, M. Raas. J. Engelbert. J. Moison, J. Franse, N. Boonman, en de heren P. P. Faas, L. de Jonge, W. van het Wes- tende, J. Stokx, L. Moison. H. Kapello en J. Paree. Zuster José en mej. J. Engel- bert slaagden met lof. Kloetinge RAADSAGENDA De raad zal op maandag 8 oktober a.s. in openbare vergadering bijeenkomen op het gemeentehuis. De raadsleden krij gen een zeer uitgebreide agenda, waar op niet minder dan 20 punten voorko men te behandelen. De voornaamste zijn: voorstel b. en w. om lid te worden van de vereniging tot behoud van molens in Nederland" „De Hollandse Molen" voor stel tot huurverhoging van alle woning wet- en premiewoningen met 12 pet., voor stel tot aankoop van grond voor de aan leg van een voetpad tussen de Buys Ballotstraat en de Willem Zelleweg te Goes, het aanbieden van de gemeente rekening over 1961, voorstel tot het vaststellen van de gemeente-begroting 1963 en een voorstel om met ingang van 1963 de straatbelasting te verhogen tot 10 pet. van de belastbare opbrengst voor de gebouwde eigendommen en tot 5 pet. voor de ongebouwde eigendommen. Krabbendijke EERSTE STEEN Donderdag 11 oktober, 's middags om half vier, zal alhier de eerste steen legging plaatsvinden voor het in aan bouw zijnde pensiontehuis voor bejaar den. dat aan de Oosterscheldestraat zal verrijzen. W olpb aartsdijk NIEUWE MUZIEKTENT IN GEBRUIK GENOMEN Zaterdagavond werd dc nieuwe ver rijdbare muziektent door bet gemeente bestuur in gebruik overgedragen aan de plaatselijke muziek- en zangverenigin gen. In een bijeenkomst in de raadzaal sprak burgemeester B. H. G. ter Haar Romeny zijn vreugde uit over de tot standkoming van deze prachtige tent, waaraan reeds zo lang behoefte was. Dhr. L. P. Pieterse, voorzitter van A.D.V.E.N.D.O.. bracht hierna de dank over van de accordeonvereniging Har- monicana, de Chr. gemengd zangvereni ging Looft de Heer en de muziekvereni ging A.D.V.E.N.D.O., die de tent in ge bruik krijgen. Na nog enkele andere toe spraken begaf het gezelschap zich naar buiten, waar voor het gemeentehuis de jongensdrumband stond opgesteld met haar befaamde bok. In aanwezigheid van vele belangstellenden knipte tam- bour-maitre Niek Flipse het traditionele lint door en mocht met zijn band de nieuwe tent inwijden. Hierna concerteer, den Harmonicana en A.D.V.E.N.D.O., waarmee een einde kwam aan deze ge slaagde avond die mede in het teken stond van de opening van de winkelwe ken van de middenstandsvereniging Al gemeen Belang. Yerseke P. Huysse koninklijk onderscheiden Tijdens een receptie in hotel Oester- beurs werd de directeur van de muziek vereniging Mozart, de heer P. Huysse, gehuldigd in verband met zijn veertig jarig lidmaatschap van de muziekver eniging. Bovendien was hij 25 jaar be stuurslid en 16 jaar directeur. De burge meester deelde mee, dat het H. M. de Koningin had behaagd de heer Huysse de eremedaille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau te verlenen. Nadat hem de versierselen waren opge speld, speelde „Mozart" het Wilhelmus. Als voorzitter sprak de heer Glerum en bracht dank voor de samenwerking en de steun. In dezelfde geest sprak de se cretaris, de heer Korstanje, en de pen ningmeester, de heer Duinkerke. De heer Huysse dankte voor de ver leende onderscheiding en de belangstel ling. Kort nadat de vertegenwoordiger' van de fabriek enige werkzaamheden had verricht, ontstond er na een harde klap en veel rookontwikkeling brand in ca fetaria Benningshof. De plaatselijke brandweer bleek niet voldoende uitge rust om een dergelijke brand onder de knie te krijgen, zodat de brandweer van Kruiningen assistentie moest verlenen met de nevelspuit. De cafetaria en de daar boven gelegen ruimte liepen zeer veel brand- en waterschade op. (Van onze redacteur) De hoofdingelanden van het wa terschap „De brede watering van Zuid-Beveland" hebben gistermid dag op voorstel van het bestuur be sloten een krediet van f 40.000. ter beschikking te stellen voor het verbeteren van de waterafvoer van de polders, die lozen door de Val- kenissesluis te Waarde. Mochten deze verbeteringswerken, die ge forceerd zullen worden doorge voerd, niet helpen dan is het da gelijks bestuur gemachtigd naar eigen inzicht een noodbemalings- installatie te huren of te kopen, respectievelijk voor f 30.000of f 80.000.—. Het gaat hier om de afwatering van de rondom Krabbendijke gelegen polders. Op 20 augustus j.l. functioneerde de sua- tiesluis voor genoemde afwatering plot seling niet meer. Oorzaken waren een onverwacht grote zandafzetting en dien tengevolge een verschuiving van de sua- tiegeul. Op het ogenblik wordt met man en macht gewerkt aan een doorbreking van de zandbarrière buiten de schorren. Wanneer deze poging niet lukt zal met het oog op de najaarsregens een noodbe- maling moeten worden ingeschakeld. Naar aanleiding van deze plotseling opgekomen wateroverlast rondom Krab bendijke zal het bestuur van het water schap meer aandacht dan voorheen gaan besteden aan de toestand waarin de ont wateringsgeulen zich bevinden. Dijkgraaf P. Dekker zei. dat ook voor de oever van Zeeuwsch-Vlaanderen soortgelijke ontwateringsmoeilijkheden zijn opgetreden. Door de rijkspolitie te Zierikzee wer den in de loop van zondag drie jongelui gearresteerd, die zaterdagnacht een aan tal vernielingen hebben uitgevoerd. Het zijn de 26-jarige R. J. de V. en de 20- jarige J. J. de R. en A. v.d. V., die na verhoor weer op vrije voeten werden gesteld. De vernielzucht van deze kna pen richtte zich op een nummerplaat van een Duitse auto. De plaat werd afge rukt. Ook werd een ANWB-bord van de richtingwijzer geslagen: een andere auto werd eveneens beschadigd. Van diverse cafés in de buurt van de Nieuwe Haven werden reclameborden afgerukt. Ook werden een prooi van de vandalen: een smeedijzeren letterbord van de ger. kerk en een glazen naambord van het kan toor van de P.Z.C. De buit werd door de „kerels" verstopt in een der caissons in Ouwerkerk. Dank zij het vlotte speur werk van de rijkspolitie konden de da ders al vlug in de kraag worden gegre pen. Aardenburg Besluiten van fle gemeenteraad In de raadsvergadering werd besloten een veekeuringsverordening voor de kring Sluis, die ook Aardenburg en Eede om vat, te wijzigen in die zin, dat de ta rieven worden verhoogd om financieel rond te kunnen komen. Met ingang van 1 jan. 1963 wordt het keurgeld voor een te slachten varken van 4,50 op 5,50 gebracht. Vastgesteld werd eveneens een nieuwe verordening op de heffing van rioolbelasting, maar de tarieven bleven ongewijzigd. De aan de gemeente in eigendom toe behorende tuingronden en bouw- en wei landen werden opnieuw voor zes jaar verpacht. De tuinpachten werden niet verhoogd, maar wel die voor bouw- en weilanden. De opbrengst zal daardoor stijgen tot 3.139,50 per jaar. Besloten werd 28 bomen, die kaprijp zijn, te ver kopen. Tijdens de verkoopactie van de plaatselijke winkeliersvereniging Warvo zullen de winkels van 12 tot 27 oktober alle werkdagen geopend mogen zijn tot 's avonds negen uur. Op vrijdag zijn de winkels, zoals gewoonlijk, tot tien uur geopend. In de gemeentelijke museumcommissie werden benoemd mevr. E. v.d. Broecke, ir. J.A. Trimpe-Burger, J. van Hinte, J.J. Rosseel, G.M. Paridaen en ds. L.S. Blom, terwijl als plaatsvervangend lid werd benoemd de heer J. van Bellegem. De heer G.A.M. de Rijck, die sedert twee jaar op arbeidscontract bij de ge meente als schilder in dienst is, werd met ingang van 1 sept. 1962 in vaste dienst benoemd. LEZING VOOR JONGERENGEMEENSCHAP Onder auspiciën van de Jongerenge- meenschap Hulst zal op donderdag 4 ok tober a.s. de heer L. de Wit een spreek beurt houden over het onderwerp „De Beschavingsopdracht van het Christen dom in de Nieuwe Wereld: Afrika". Deze bijeenkomst vndt plaats in de kantine van het Jansenius-Lyceum. NAVOLGENSWAARD WAAGSTUK In „Onderweg", het weekblad voor het bisdom Breda, is onder de titel „Het waagstuk Hulst" aandacht geschonken aan de parochie-enquête, die hier on langs is afgesloten. Men spreekt in dit artikel van een heilig waagstuk „dat Hulst weibekomen is en dat. voor wie durft, navolgens- waard is." Sas van Gent CARNAVAL IN VOORBEREIDING Zondag kwam de Raad van Elf voor de eerste maal in het nieuwe seizoen bijeen. Daar de heer Jongbloed aftrad als voorzitter van het comité en zich niet meer herkiesbaar stelde, besloot men de taak van de voorzitter voorlopig op te dragen aan de vice-voorzitter. Als nieuw lid voor het dagelijks bestuur werd gekozen de heer W. Slock. Voorts zal op maandag 8 oktober a.s. de secretaris van het carnavalscomité uit Bergen op Zoom in hotel Centraal een causerie houden over de organisa tie aldaar. Iedereen, die belang stelt in Carnaval en zich actief bezig houdt door het bouwen voor de optocht enz., wordt gaarne verwacht op deze leerzame avond, daar hier van gedachten kan worden ge wisseld, hetgeen de toekomstige Car navalsoptocht ten zeerste ten goede kan komen. Het comité deelt tenslotte nog mede, dat de voorbereidingen voor een groots opgezet Prinsenbal reeds gaande zijn. H. MIS UIT DANKBAARHEID Ter gelegenheid van het 50-jarig be staan van de N.V. Stijfsel- en Glucose- fabriek „Sas van Gent" zal op verzoek van het Bedrijfsapostolaat, werkzaam bij de fabriek, op zaterdag 6 oktober a.s. een H. Mis uit dankbaarheid worden op gedragen door de bedrijfsaalmoezenier voor Zeeuwsch-Vlaanderen, pater P. Pis- ters s.m., in de parochiekerk. De plech tigheid vangt aan om 9 uur en alle katholieke personeelsleden worden uit genodigd deze H. Mis bij te wonen. Sluis PAROCHIEBIBLIOTHEEK Zondag werd voor het eerst na het zomerseizoen de Parochiebibliotheek voor het publiek geopend. Voortaan kunnen de lezers zondags achter in het parochiehuis na de hoog mis terecht. Het boekenbezit is zo samengesteld, dat er voor iedere leeftijd geschikte lectuur aanwezig is. STENEN BEER Het eerste nummer van de „Stenen Beer" een uitgave van de r.-k. Jeugd raad te Sluis is weer verschenen. Hierin wordt o.m. een beroep gedaan op de ouderen in de gemeente om zich daad werkelijk in te spannen om leiding te geven aan het jeugdwerk. Het is zelfs zo dat er een aardige groep jongens aanwezig is in de leeftijd van 8 12 jaar om een groep welpen te vormen, maar het ontbreekt aan het leiding gevend element. De redactie doet daar om een ernstig beroep op de bevolking tot het geven van daadwerkelijke steun. VROUW VERMIST EN TERUGGEVONDEN Mevrouw M.-de Z. inwoonster van het bejaardentehuis „Rozenoord" heeft een groot deel van Sluis aan het werk gezet door haar vermissing. Vrijdagavond n.l. ontbrak zij in Rozenoord op het appel en onmiddellijk waarschuwde de heer J. P. J. Wage, directeur van Rozenoord, de Rijkspolitie en de brandweer. De gehele omgeving van het voor malige Sint-Josephpensionaat aan de Draaibrugse weg werd nagespeurd maar zonder resultaat. De volgende dag werd het onderzoek voortgezet, waaraan naast een aantal particulieren medewerking werd ver leend door de seminaristen van Sint- Augustinus en enige padvinders. De vermiste werd aangetroffen achter een haag, gedeeltelijk verward in een prikkeldraadversperring. De heren E. de Bree en H. Verschaere troffen haar daar bewusteloos aan. Nadat ze tot be wustzijn was gekomen kon deze 89- jarige weduwe zich niets meer her inneren. Het nachtelijk avontuur heeft gelukkig voor haar, geen nadelige ge volgen gehad. (Advertentie) fLKÉ WOENSDAG IS in 'n zware kwaliteit bedrukte (lanel. In de kleuren blauw, rood met blauw, groen met geel. Goede pas vorm en afwerking. Voor de leeftijd van 6 tot 15 jaar. Nu alle maten voor EEN prijs Deze prijzen zijn alleen morgen, WOENSDAG geldig r 'h.<: IlSSl BREDA BERGEN OP ZOOM OOSTÉÏtHOUT (Van onze redacteur) „Beminde gelovi gen: de schrik is me in de benen geslagen toen monseigneur me zei: meneer pas toor, u moet in Kwadendamme een nieuwe kerk gaan bouwen." Met deze woorden maakte pastoor Andreas van Ryn in hst begin van deze eeuw vanaf de preekstoel be kend, dat de pa rochianen de lang ste tijd in hun al een eeuw oude kerkje hadden ge had. Uit de van schrik trillende benen van pastoor van Rijn kan worden opge maakt, dat het ook zestig jaar gele den een hele toer was voor een pastoor om een nieuwe kerk tot stand te brengen. Toch heeft de pas toor snel werk ge leverd. In het be gin van augustus 1901 begonnen de Kwadendamse aannemers C. En gelbert en L. Pee- ters met het leg gen van de funde ring. Eind sep tember 1902 was de kerk zo goed als klaar. Op 29 september, precies 60 jaar geleden dus, werd de nieu we St.-Bonifacius- kerk plechtig door mgr. Caspar Bottemanne, de bisschop van Haarlem, inge wijd. De kerk, die ontworpen werd door de Leurse architect P. van Genk, heeft 46.000 gulden gekost. Er is 72 weken aan gewerkt met dan eens twaalf, dan eens veertig man. Op 22 maart 1902 was het feest. Er werd een gedenksteen gelegd. Voor ver teer ten behoeve van de bouwers werd f 1,50 uitgetrokken. Op 21 juni in datzelfde jaar was het an dermaal feest. Nu alleen voor de bouwvakkers. Waarschijnlijk omdat het daarboven in die toren wat warm was werd een „vatje bier" (Advertentie) De kerk, zoals die er thans uitziet (voor f 2,40) aangerold. Op 30 augus tus ging de spits op de toren. Er werd natuurlijk andermaal (panne)- bier naar boven gehaald hetgeen de aannemer op f 2,50 kwam te staan. Er werd in die dagen noest door gewerkt, van vijf uur 's morgens tot acht uur 's avonds. De gelovigen leverden op hun manier een bijdra ge. Na iedere H. Mis werd er een Onze Vader en een Wees Gegroet ge beden ter intentie van de bouwers. Bovendien was er iedere woensdag ter ere van St.-Jozef lof. Tóch viel er tijdens de bouw nog iemand naar beneden; gelukkig, of gezien het vorengaande natuurlijk zonder noemenswaardige kwetsuren. De man landde behouden in dicht struikgewas. De nieuwe kerk werd op 7 oktober, op de dag van het zilveren priester feest van pastoor Andreas van Rijn, 'Océ' lichtdrukapparaten voor tekenkamer en kan toor, op donderdag 4 oktober van 14.00- 22.00 uur en op vrijdag 5 oktober van 10.00- 12.30 uur en van 14.00-18.00 uur in zaal 4 van Grand Hotel Rotterdam, Westkolkstr. 8-18 te TERNEUZEN. Onze expositie is een unieke mogelijkheid om op een gemakkelijke wijze kennis te maken met 'Océ'-apparaten en lichtgevoelige 'Océ'- materialen, waarmede U op de voordeligste manier kopieën kunt maken. Servicekantoren te Amsterdam, Den Haag en Enschede Op het ogenblik wordt een brug ge bouwd over de zogenaamde tankval bü plan Pauwenburg te Vlissingen. De toekomstige bewoners van het plan Pauwenburg zulen hierdoor gemakke lijker de boulevard en omgeving kunnen bereiken. pas in gebruik genomen. De paro chianen hadden de pastoor bij gele genheid van dit jubileum het altaar aangeboden. De oude, uit 1801 daterende, kerk en de oude pastorie werden voor het lieve bedrag van f 1075,- ge sloopt. De nieuwe neo-gotische kerk werd in 1919 getroffen door een ramp. Op de verjaardag (tevens het afscheids feest van de kapelaan sloeg een felle bliksem het spitse vierkantige torentje met donderend geraas van zijn steunpunten: boven op het dak van de pastorie. Bijna 20 jaar lang heeft de Kwadendamse kerk het toen met een iel spitsje moeten doen. Pastoor J. Buys kon dat in de der tiger jaren niet langer verkroppen. In 1938 had hij zijn zin en de kerk had weer een lange, nu achtkantige spits. Tijdens de beschieting van Kwa dendamme in de laatste oorlog, waarbij zeventien mensen omkwa men en tien procent van de huizen finaal werd verwoest, kreeg de kerk twee treffers, die gelukkig weinig schade hebben aangericht. Wel is de in 1560 door de Mechelaar Peter Waghevens gegoten torenklok door de Duitsers geroofd en helaas nooit teruggekomen. Pastoor A. van Rijn: „De schrik is me in de henen geslagen ECON. HOGESCHOOL TE ROTTERDAM Aan de Ned. Economische Hogeschool te Rotterdam zijn geslaagd voor het pro- paedeutische examen in de economi sche wetenschappen de heren J. Oster- thun te Middelburg en D. I. Tazelaar te Kortgene. Morgen, woensdag 3 oktober, gelden voor de provincie Zeeland de volgende hoogwaterstanden: Hansweert 5.24 en 17.36 uur; Terneuzen 4.47 en 16.59 uur; Vlissingen 4.17 en 16.33 uur; Wemeldinge 6.22 en 18.37 uur. MIDDELBURG Electro 19.30 uur De maagdenbron, 18 jaar GOES Grand 20 uur Slag om Engeland, 14 j. HULST W. v. Swaal 15 uur Kermisschieting 14.30 uur Wielerkoers TERNEUZEN Luxor 20 uur Kindertranen, 14 j. VLISSINGEN Luxor 20 uur Planeet der gedoemden, 14 jaar Alhambra 20 uur Dertien stappen naar de dood, 18 j. TERNEUZEN Luxor 20 uur Kindertranen, 14 J. OOSTBURG Ledel 20 uur Toen de hel losbrak, 14 j. 's-HEERENHOEK Parochiekerk 19.30 uur Installatie pas toor Witteman GOES Schuttershof 9.45 uur Vergadering ver eniging schoolmuseum Middelburg Grand 20 uur Slag om Engeland, 14 j. HULST Kapel carmelitessen 17 uur Theresia- feest MIDDELBURG Electro 19.30 uur Suddenly, last Sum mer, 18 j. VLISSINGEN Luxor 20 uur Planeet der gedoemden, 14 jaar Alhambra 20 uur Dertien stappen naar de dood, 18 j.

de Stem | 1962 | | pagina 2