oen en Gouverneur Barnett boog het hoofd Massale staking in havens van Y.S. Onder buien en donderslagen droeg Nederland bestuur over aan UNTEA Yerdronkenen meldden zich bij de politie FAAM ((f) doden relletjes in stad en rond universiteit Papoea's zagen slechte voortekenen voor hun toekomst Zelfstandigen betalen straks 10 procent Drama in de Himalaja Het laatste Wilhelmus trs vergadering Iwse Dambond teserve 'de divisie C DAGBLAD VOOR ZEELAND Noodtoestand in Kasai Iets minder warm Sociale voorzieningen TRAANGAS EN BAJONETTEN Uitbreekpogingen in Zuid-Afrika Landbouwschap wil heffingen verhogen Opbrengst MIV A-collecte 24.75 tvoüe*vJcawvp Ontvette melk waardevolle voeding in de sinaasappeluitpers- belanden de sinaasappels, wouwen al doormidden ge- to onder vier Nigeriaanse Iseizoenbedrijf. fwtÊi s ii# liiddag heeft de Provinciale |ambond zijn najaarsvergade- en in de Landbouw te Goes. Jonge memoreerde het enkele leden gedurende *n verenigingsjaar voor wie llen stilte in acht werd geno- s de vergadering kwam een de afdeling 's Gravenpolder Üstrijden voortaan op zater- [spelen, welk voorstel aange- met de beperking dat voor Jeslist niet op zaterdag kun- fleen uitzondering zal worden afdeling Goes leverde nogal fcp de wijze waarop het wed- I voor de clubcompetitie sa- Kverd, omdat de afdeling vol- Foordvoerder, te weinig thuis- lop de wekelijkse clubavon- Ipelen. Door de wedstrijdlei- kritiek bestreden door de Idat het in verband met de 1 busreizen onmogelijk is een gevonden oplossing te vin- lling Vlissingen lanceerde nog lom de kosten van de club- portaan om te slaan op de te pijden welk voorstel met nmen werd aangenomen. JtAMMA 7 OKTOBER Igen 2—Wilhelmina 2, BW I Fortuna VI. 2-DFC 2, rDHC 2, Hermes DVS 2— Tiev. Holl. Sport 2—Vite*- 102e JAARGANG No. 24095 Voor God, Kontjtflj» Vaderland Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel. 22341 (4 lijnen) - Postgiro 1114111 DINSDAG 2 OKTOBER 1962 Abonnementsprijs 8,05 per kwartaal, excl. 0,20 incasso; 9,25 per post excL 0,35 incasso S 0,62 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent Advertentieprijs voor de gehele oplage 1 0,42 per mm (Ing. Med. 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bjjbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURGNieuwstraat 41 - telefoon 2893) MEREDITH INGESCHREVEN NA HELIKOPTER-LANDING Ongeveer 90.000 Amerikaanse havenarbeiders zijn gisteren in staking gegaan om kracht bij te zetten aan hun verlangen naar een gunstige nieuwe collectieve ar beidsovereenkomst. De vorige c.a. o. drie jaar oud liep giste ren af. De actie is gericht tegen 145 scheep vaart- en stuwadoorsmaatschappijen en bestrijkt een gebied van Maine tot Texas, in de havens aan de Atlantische Oceaan en aan de Golfkust. President Kennedy heeft op grond van de arbeids wet van Taft en Hartley een commissie ingesteld, die hem tegen donderdag ver dag moet uitbrengen over deze haven staking aan de oostkust. Van dit rapport zal het afhangen of de president al dan niet een „afkoelingsperiode" van 80 da gen zal afkondigen. Het geschil gaat in hoofdzaak over de eis van de werkgevers om bij een nieuw arbeidscontract de omvang van de werk ploegen te beperken. Die werkgroepen zouden moeten worden verminderd van 20 man tot acht èt zestien man. De I.L. A. (International Longshoremen's Asso ciation) de organisatie die de haven arbeiders opdracht gaf het werk neer te leggen wenst bovendien een premie van 6,05 dollar per uur voor de arbeid verricht in uren die vallen tussen drie uur en zes uur 's middags. De centrale Kongolese regering heeft de noodtoestand afgekondigd in Zuid- Kasai, nadat daar een deel van de gen darmerie, dat op de hand van „koning" Albert Kalondji is, in opstand gekomen was tegen de andere gendarmes die het bewind in Leopoldstad trouw zijn. Het is niet bekend welke rol Kalondji zelf bij de revolte speelt. Hij ontsnapte onlangs uit een gevangenis in de omgeving van Leopoldstad, waar hij was opgesloten nadat een einde was gemaakt aan de staat die hij in Zuid-Kasai had uitgeroe pen. De centrale Kongolese regering heeft alle gendarmes in Zuid-Kasai gelast al leen bevelen van de buitengewoon staatscomrnissaris Kangologo op te vol gen. Volgens een woordvoerder van de V.N. zijn de opstandelingen in de minderheid. Radio-Bakwanga zou nog in handen zijn van de troepen die trouw zijn aan Leo poldstad. VAN NEW YORK is maandag het eerste vliegtuig naar Londen vertrokken, dat uitgerust is met een elektronische navi gator. Er was geen echte navigator aan boord. EEN VOLKSTRIBUNAAL in Bamako, de hoofdstad van de republiek Mali, heeft maandag drie mannen ter dood veroordeeld op beschuldiging van het smeden van een komplot om de rege ring omver te werpen. Twee van hen waren minister geweest onder het Fran se bewind. PRINSES BEATRIX is voornemens een reis (deels officieel, deels onofficieel) te maken naar Iran, Pakistan, India, de Philippijnen en Japan. Het accent zal daarbij komen te liggen op de sociale, economische en culturele facetten van de levenswijze in deze landen. DE REPUBLIEK Algerie heeft om toe lating tot de Verenigde Naties gevraagd. Een boodschap met dit verzoek werd maandag van premier Ben Bella ontvan gen. PRESIDENT DE GAULLE zal zich doiv derdag via radio en televisie tot het Franse volk richten, zo is maandag offi cieel bekendgemaakt. Men verwacht dat net staatshoofd in deze rede, die om 20 uur begint, nader zal ingaan op zijn plan voor een referendum tot aanvaarding van het voorstel om de president voortaan bij algemeen kiesrecht en niet door een kiescollege te laten aanwijzen. EEN IRAANS militair tribunaal heeft maandag zes legerofficieren en een bur ger, die ervan waren beschuldigd gel den van het leger te hebben misbruikt, veroordeeld tot gevangenisstraffen va riërende van vijf jaar tot zes maanden Weersverwachting van het K.N.M.I tot vanavond, opgemaakt gisteren- J avond 23.15 uur: 0 Aanvankelijk zonnig, later tijdelijk meer bewolking, maar geen regen J van betekenis. Zwakke tot matige t 1 wind tussen zuid en zuidwest. Iets 0 minder warm dan gisteren. 1 Heden: zon onder 18.17 uur. Maan J onder 20.09 uur. 0 Morgen: zon op 6.43 uur. Maan op 1 11.15 uur. Federale politiemannen voeren een stu dent weg, die aan de relletjes heeft deel genomen. De politieman rechts draagt een opgerolde federale vlag, welke door de oproerige studenten was „buitge maakt", maar later door de politie werd „heroverd". (Tele-foto) (Van onze Haagse redactie) Naar verluidt zal de premieverhoging welke per 1 januari a..s in verband met de optrekking der a.o.w.- en a.w.w.-pen- sioenen doorgevoerd moet worden, hoger zijn dan aanvankelijk was geraamd. De a.o.w.-premie gaat waarschijnlijk 6,85 procent bedragen i.p.v. 6,75 procent, de a.w.w.-premie 1,3# i.p.v. 1,25 procent. Voor de beide volksverzekeringen te zamen wordt dat dus een premie van 8,15 procent. De premie welke per 1 ja nuari betaald zal moeten worden voor de dan ingaande algemene kinderbijslag verzekering, wordt geschat op 1,9 pro cent. Een en ander houdt in, dat zelf standigen straks ruim tien procent pre mie zullen moeten gaan betalen voor so ciale voorzieningen. Deze premielast is zo zwaar, dat langzamerhand de vraag rijst of er nog wel ruimte is voor een verdere uitbreiding van sociale verze keringen. In dit verband zij er aan her innerd dat de S.E.R. onlangs advies is gevraagd over een verzekering voor zwaar gehandicapten, eventueel in het kader van een verplichte ziektekosten verzekering. President Kennedy had zijn rede via radio en televisie over de kwestie Meredith even goed niet kunnen houden. Amper had hij zich tot de bevolking van de Verenigde Staten gewend om zijn houding in deze „ernstige internationale zaak sinds de burgeroorlog" uiteen te zetten of de spanning rond de Mississippi-universiteit brak los in een hel van traangas en vechtpartijen. Twee doden zijn bij dit incident reeds te betreuren: een journalist, die zwaar gewond door een revol verkogel werd aangetroffen nabij de meisjesslaapzalen van het inter naat en een 23-jarige inwoner van Oxford, die een schot in het hoofd opliep. Een honderd man werden min of meer ernstig gewond, de zie kenzaal van universiteitsgebouw was vol mensen, die door stenen, stokken en zelfs Molotov-cocktails gewond waren geraakt. Er zijn bo vendien al ver over de honderd aanhoudingen verricht. Daar zijn jon gens van 15 bij, maar ook mannen van boven de vijftig. Velen waren geen studenten. Dit alles heeft niet kunnen te genhouden, dat Meredith gisteren tot het inschrijfbureau van de uni versiteit van Mississippi is toege laten. Dit is gebeurd onder een es corte van de rijkspolitie. Meredith kwam per vliegtuig aan en werd aanstonds door vijftig man federa le troepen omringd. Met behulp van een helikopter werd hij op het tefrein van de universiteit ge bracht. Zijn kamer daar wordt zwaar bewaakt door politieman nen. In een communiqué over zijn aankomst, werd deze bewaking „speciale service" genoemd Bijna onmiddellijk nadat bekend werd dat Meredith op de campus van de uni versiteit was gearriveerd, braken er on geregeldheden uit onder de groepen stu denten. Zij koelden hun woede aller eerst op de aanwezige journalisten. Fototoestellen werden vernield, kabels van automotoren stukgetrokken, ruiten van wagens sneuvelden bij tientallen, bandopname-apparaten werden stukge trapt. In een oogwenk was het terrein voor de universteit bezaaid met gebro ken glas, stenen en stukken hout, waar mee de politie en de federale troepen waren bekogeld. De strijd op het universiteitsterrein heeft vijf uur geduurd en in die tijd kwam het tot grotere geweldplegingen dan tijdens de zes maanden, toen para chutisten in Little Rock waren gelegerd om toe te zien op de opvolging van een rechterlijk bevel tot integratie op de scholen aldaar. De moed om deze inte gratie ook in Mississippi te aanvaarden, heeft men er niet kunnen opbrengen. roep gedaan is zich volk te verzetten. op tegen hun eigen zie vervolg pag. 7 Tengevolge van zware bewolking heeft men tot nog toe geen voorraden kunnen uitwerpen voor de meer dan 2500 India se en Tibetaanse arbeiders, die, zoals ge meld, door een aardverschuiving vorige week geïsoleerd geraakten in het afge legen Spiti-dal in de Himalaja. Een vijf tigtal zou volgens officiële berichten reeds zijn omgekomen. Anderen lijden aan bevriezing en sneeuwblindheid. De voorraad brand stof en medicijnen raakt op. Studenten gaan tekeer tegen federale politiemannen, die op order van presi dent Kennedy de „campus" van de uni versiteit van Mississippi hebben bezet. Zij bleven er zolang mogelijk stoïcijns en waardig onder. (Tele-fotqrt De inschrijving van James Meredith betekent een fiasco van de politiek, zoals die door gouverneur Barrett is gevolgd, als geeft hij dit niet toe. Echter is be kend geworden dat Merediths toelating slechts mogelijk was geworden nadat gouverneur Barrett telefonisch aan mi nister Robert Kennedy had meegedeeld, dat Meredith en de federale troepen zonder strubbelingen op de universiteit zouden worden toegelaten. „Wij zijn volledig omsingeld door gewapende troe pen en materieel verpletterd", zeide hij. Onze beginselen blijven waarachtig, maar wij moeten tot elke prijs de vrede bewaren en bloedvergieten vermijden Mijn moed en mijn overtuiging blijven ongeschokt. Mijn hart blijft neen zeggen, maar mijn verstand verzet zich tegen bloedvergieten. Ik houd van de 10.000 Mississippiërs, die thans in de federale, macht- zijn opgenomen TBarnettS eigen «-2onda'g~'fteüben BI gWwigcnwi. die te- zoon behoort hiertoe) en op wie een be- rechtgesteld zöuden worden; getracht uit Bij een poging om uit een gevange nis te Pretoria te vluchten zijn twee ge vangenen doodgeschoten en vier^gewoncL een andere gevangenis, in Pretoria breken. Drie gevangenen werden toen doodgeschoten. De 30-jarige eigenaar van een wasserij in Dordrecht, P. C. M., en zijn 19-jarige assistente, mej. G. S- uit Alblasserdam, die een maand geleden in Hoek van Holland een verdrinking in scène zetten en sindsdien spoorloos waren verdwe nen, hebben zich gemeld bij de po litie van het bureau Marconiplein in Rotterdam, die met hun opspo ring was belast. Daarmee is voor beiden een einde De regen plensde gistermorgen uit een donkere hemel toen de plaatsvervangend gouverneur van Westelijk Nieuw-Guinea, de heer Hein Veldkamp, het bestuur over droeg aan de tijdelijke bewindvoer der van de Verenigde Naties, Jo se Rolz-Bennett. De overdracht vond plaats op het grasveld voor het gebouw van de Nieuw-Guinea-Raad in Hollandia in aanwezigheid van strak kijken de Nederlanders, functionarissen van de V. N., Indonesische ambte naren en naar schatting 200 Pa poea's. De plechtigheid eindigde om 08.00 uur (23.30 uur zondag onze tijd) en eindigde drie kwartier later onder een zware tro pische regenbui. Papoea's en Indonesiërs zien in de stort buien en donderslagen oj het moment van de machtsoverdracht een slecht voorte ken voor de toekomst van het land. Het was in de afgelopen maanden nog nooit zulk slecht weer geweest met zoveel re gen en zo'n donkere lucht. De officiële vlaggenparade by het pa leis werd uitgesteld tot de hevige slag regen ophield, waardoor het laatste rest je Nederlands bewind in Azië veertig mi nuten langer duurde dan verwacht was. Alle aanwezigen woonden de plechtig heid onbewogen by en er werd alleen gejuicht toen een eenheid van het Pa poea-politiekorps het plein afmarcheerde. Het was de enige officiële Papoea-verte genwoordiging bij deze plechtigheid. Al leen de wit-blauwe vlag van de V.N. wappert thans in West-Nieuw-Guinea. In de Nederlands-Indonesische overeen komst is n.l. geen voorziening opgeno men voor het hijsen van de Papoea-vlag. Het vlaggeceremonieel was uit het pro gramma geschrapt om de gevoelens der Papoea's niet te kwetsen. Hieromtrent meldden wij in onze edi tie van gisteren reeds een en ander. Geen gejuich Met onbewogen stem zei de heer Veld kamp: „De Nederlandse souvereiniteit over dit gebied is geëindigd. Ik acht het een gelukkige omstandigheid, dat de voorbereidingen tot deze bestuursover dracht in volmaakte harmonie tussen de betrokken partijen zijn voltooid." Hij sprak de hoop uit, dat het bestuur van de UNTEA (United Nations Temporary Executive Authority tijdelijk bestuurs orgaan van de V.N.) „succesvol zal zijn en tot welzijn van land en volk van West- Papoea zal strekken." Er was geen gejuich en niemand gaf openlijk van zijn gevoelens blijk, toen de heer Veldkamp uitgesproken was. Het is voor het eerst, dat de V.N. het volledige beheer over een gebied heeft gekregen. Slechts zeven maanden duurt dat bewind, maar de UNTEA die vervan gers moet vinden voor de paar duizend Nederlandse ambtenaren die zijn gerepa trieerd en nog gaan repatriëren, krijgt Het meest aangrijpende van de beëindiging van het Nederlands be wind in Westelijk Nieuw-Guinea voor de Nederlanders (en vele Pa poea's) was het afscheid van ra- dio-Nieuw-Guinea. „Voor het laatst: hier radio Nederlands-Nieuw-Gui- nea, hier radio N e der lands-Nieuw- Guineakondigde de omroeper na drukkelijk aan. In de Maleise uitzending van deze omroep werd voor de laatste keer het Papoea-volkslied uitgezonden. De Maleis sprekende omroeper riep de Papoea's op het volkslied in hun hart te bewaren tot 1969, wanneer zij een volksstemming kunnen hou den. Daarop klonken voor het laatst het „Wilhelmus" en het „Hai Ta- nahkoe Papoea" o mijn vader land, Papoea door de straten woonwijken en kampongs in heel Nieuw-Guinea. De Nederlanders in het gouvernementshotel in Hollan dia zetten de radio's keihard aan, zodat de klanken van beide volks liederen door het hele hotel waar ook Indonesiërs zijn ondergebracht werden gehoord. het waarschijnlijk niet gemakkelijk. Met een staf van slechts 35 leden en naar schatting 500 Nederlandse ambte naren die bereid waren nog te blijven doorwerken, leek het op het gouverne mentsbureau op een complete chaos. Op het voornaamste bestuursbureau Dok 2 stonden vele kamers leeg. Slechts hier en daar werd het getik van een schrijfmachine gehoord. „Er is geen actie vandaag", zei een Australische secreta resse. Een Zwitserse secretaresse vroeg waar haar kantoor was. De Australische keek met een ongelukkig gezicht naar de stapels papieren op haar bureau en zei: „Ik weet het niet. Wy gaan verhuizen", Merauke, een voorbeeld? Onder degenen, die gisteren per vlieg tuig uit Miak vertrokken, was de resi dent van Merauke, mr. F. R. Eibrink Jansen. Tijdens zijn oponthoud in Hollan dia deelde hij mee, dat de situatie in Me rauke bijzonder rustig is. „Merauke kan zelfs een voorbeeld worden voor de sa menwerking tussen Papoea's en Indone siërs, als niemand zijn hoofd verliest. Men heeft elkaar leren begrijpen", aldus de heer Eibrink Jansen. Hij kreeg vele af scheidscadeaus. Zijn onvergetelijkste ge schenk zal echter wel zijn de officiële lunch bij de Indonesische parachutisten in kampong Koeprik. Een erehaag van Indonesische parachutisten leidde naar een erewacht, terwijl alle Indonesische officieren correct stonden opgesteld voor een bijzonder waardige ontvangst. Voor de bestuursoverdracht heeft schout-bij-nacht Reeser die is benoemd tot Ridder in de orde van de Nederland se leeuw nog een dagorder doen uit gaan, waarin hij de onder zijn comman do staande eenheden dankt voor hun plichtsbetrachting. De militaire adviseur van Oe Thant op Nieuw-Guinea I. J. Rikhye, Indisch bri gade-generaal, wordt woensdagochtend uit Karatsji op Schiphol verwacht. Hij zal die dag met enkele ministers en staatssecretarissen en met het comité ver enigde chefs van staven besprekingen voeren in Den Haag. gekomen aan een, wat in politie kringen genoemd wordt „zeer naar en uitzichtloos avontuur", dat de re cherche overigens zeer veel werk heeft bezorgd. Aanvankelijk werd inderdaad aange nomen dat beiden bij het zwemmen vanaf de pier om het leven wa ren gekomen, al waren er geen getui gen die ook maar de geringste aanwij zing in die richting konden geven. Maar bij het verdere onderzoek kwamen din gen aan het licht, die het als vaststaand maakten dat de man, gehuwd en vader van drie kinderen, met zijn vriendin naar het buitenland was gegaan. Van beiden waren namelijk de paspoorten verdwenen en bovendien bleek dat de man kort voor de „verdrinking" een oude auto had gekocht, die ook al ner gens terug te vinden was. Men zocht het tweetal daarna vooral in België, waar enkele kennissen van de man wonen. Daar is het evenwel maar kort geweest, want terwijl de politie nog aan verdrinking dacht, reisden de man en het meisje door naar Spanje, waar zij hun intrek namen in de omgeving van Barcelona. Gebrek aan geld de man had maar een paar honderd gulden mee genomen maakte tenslotte een einde aan de vlucht. Het paar keerde terug naar Nederland en arriveerde dit week einde zonder een cent op zak bij familie in Arnhem, die de man aanraadde zich bij de Rotterdamse politie te melden. Het meisje zal na een eerste verhoor naar huis worden gestuurd, zo werd me degedeeld. Tegen de man is proces-ver baal opgemaakt wegens schaking. Hij zal worden voorgeleid voor de officier van justitie in Dordrecht. (Van onze Haagse redacteur) Het dagelijks bestuur van het Land bouwschap wil de algemene heffing m.f. v. 1963 verhogen tot f 4,- per hectare bouwland. Thans bedraagt de heffing f 3.50. Ook de andere heffingsbedragen zullen naar evenredigheid worden ver hoogd. Het bestuur zegt tot deze verhoging genoodzaakt te zijn vanwege de voort durend stijgende uitgaven. Uit de thans ingediende ontwerpbegroting van het Landbouwschap voor 1963 blijkt dat de gewone dienst sluit met een bedrag van /H aan inkomsten en uitgaven. Door verhoging van de heffingsbedra gen zullen de inkomsten met f 1.375.000 toenemen. Dit bedrag zal geheel ten goe de komen aan de begroting 1963. Het dagelijks bestuur stelt voorts voor het totale bedrag van de contributie aftrek vast te stellen op hetzelfde niveau als vorige jaren, d.w.z. op rond 3 mil joen. In verband hiermede stelt het d.b. voor de aftrek te bepalen op 70 procent van de betaalde contributie met een maximum van 40 procent van de ver schuldigde heffing. Meegedeeld wordt, dat het begrotings tekort over 1962 f 400.000 zal bedragen en dat dit bedrag uit de algemene reser ve geput zal worden. De ontwerpbegroting 1963, die o.m. een bedrag van f 2.510.500 vertoont aan di recte subsidies en bijdragen voor boer en tuinder, zal op 17 oktober door het bestuur behandeld worden. (Advertentie) fantastisch Volgens het tot gisteren ontvangen be drag van f 246.000 heeft de Miva-kerk- deurcollecte van 16 september reeds he-t totaalbedrag van het vorig jaar met 6000 gulden overtroffen. Ongeveer 1/3 van de kerken, die hebben meegedaan, moet hun afrekening nog insturen. De op brengst laat tot nu toe een gemiddelde stijging zien van ongeveer 25 procent in vergelijking met vorig jaar. In Breda klom het totaal zelfs met 60 procent. (Advertenties) Jongens wollen PARKA-COATS "voor. een speciale prijs Sportief model met opgestikte zakken. Naar twee kanten te sluiten, dus ook voor meisjes. In blauw, brons en bruin. 10 l&d r met kleine stijging per maat H 2 4rsss/ss////j BREDA Eindstraat hoek Houtmarkt De eiwitten, mineralen en vitaminen van ontvette melk, samen met de kracht van volkoren roggemeel vormen de waar devolle voeding, die onder de naam Finnbrod steeds meer in de smaak valt. Knappend, door en door krokant Finn brod is een heerlijk ontbijt, een gezonde lunch en zet niet aan! Gewoon met boter en normaal beleg. Koop een pak, wit of bruin. Finnbrod hoort bij elke broodmaaltijd.

de Stem | 1962 | | pagina 1