Napoleontische leger had „misdadigers-bataljons" nieuw xRATTEN" CAMPARI KREYMBORG WOENSDAG KLEUTER BROEKJE Tijdelijk gezagsapparaat zal uiterste best doen NU 5 DAGBOEK van een herhaler ONTHULLINGEN VAN JULES VIDOCQ (II): GOEDKOOPSTE EIGEN HANDDOEK te geven W^WIHIR W asm an in Engeland ziet kans schoon ONTWIKKELINGSHULP OP BASIS VAN MENS TOT MENS Mummrn^STA vlokken Vijf bejaarden redden zich uit zinkende Rolls Royce India wijst Chinezen uit Goede wensen voor papoeas Vals geld in Frankrijk Britten leren rechts rijd en Belgisch voetbal Nieuw record van Gerda 2.27 hoog D. de Jongh plotseling overleden Jonsson verongelukt Voorlopige hockey-XI New York en Liston... Verzekering....en tot# Doelman in levensgevaar ieIeruitsIagen De negen van 71/2 Afvalputten Parijsenaars wantrouwden politiekorps Vidocq was streng Historische dienstorder Oud-medewerker van paus overleden Boodschap van Oe Thant: WITTE KRUIS WITTE KRUIS DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 2 OKTOBER 1962 (Van een bijzondere medewerker) In de ttfd, dat Napoleon de scepter over het toentertijd onmetelijke Franse kei zerrijk, behoorden tot het Franse leger enige „Koloniale Bataljons", die werden geformeerd uit allerlei galleiboeven, die ven enz. Hoe dat allemaal precies in zijn werk is gegaan, heeft Jules Vidocq, waarover wy ook al in een vorig artikel vertelden, eveneens onthuld. De gevangenissen zaten op een goed moment zo vol, dat de autoriteiten op middelen gingen zinnen om de gedeti neerden elders onder +e brengen. De op lossing werd gevonden: Inlijving in de Koloniale Bataljons. De politie had de bevoegdheid om de z.g. „onverbeterlij- ken" voor onbepaalde tijd gevangen te houden. Welnu, men deelde deze onver- beterlijken" mede, dat zij terstond vrij zouden zijn, als zij dienst namen in de Koloniale Bataljons. De delinqueten dachten, dat zei zich op eigen gelegenheid naar hun militaire bestem ming zouden mogen begeven, maar zij vergisten zich deerlijk. De gendarmen namen hen onder hun hoede en transpor teerden de „vrijwilligers" onder zware bewaking naar hun bestemming. Toen dit in de gevangenissen bekend werd, daalde het enthousiasme voor dienstneming zienderogen. Dit was aan leiding voor de autoriteiten om het ge vangenispersoneel op te dragen, er bij de delinquenten op aan te dringen, zich te melden voor de Koloniale Bataljons en de mannen, die weigerden, te „over reden" door hen slecht te behandelen. In sommige gevangenissen „overreed de" men aldus zelfs de invalieden. Man ken, gebochelden en grijsaards werden op transport gesteld naar hun „militaire' bestemming. Alle protesten waren ver geefs. Zij bleven soldaat tegen wil en dank. Zij werden gelegerd op de voor de Franse kust in de Atlantische Oceaan gelegen eilandjes Ré en Oléron, waar de officieren die behoorden tot de ruwste figuren in het Franse leger hen als slaven behandelden. Die Koloniale Bataljons werden de af valputten van het Franse leger. De meeste officieren van die eenheden had den zich door slecht gedrag onderschei den en waren veeleer geschikt om de knuppel van een bocvenbewaker te han teren dan een officiersdegen te dragen. Behalve gevangenisklanten had men bij die bataljons echter ook tal van fat soenlijke burgers ingedeeld. (Advertentie) systeem om ieder personeelslid een Voorop gesteldu bent er toch óók tegen Tegen die onplezierige (en onzindelijke) handdoek voor algemeen gebruik? Goed dan. Een ander systeem! En dan liefst een systeem dat niet kostbaar is. Eigenlyk: het beste èn het goedkoopste. Het is er. Hier ziet u het. In deze handige wandautomaat bevinden zich 500 verse, frisse, papieren handdoe ken van speciale kwaliteit: sterk absor berend, niet-vezelend, prettig van greep. Handen vlug droog. Personeel tevreden Biet goede voorziening en u: hebt het systeem gekozen dat volgens nauwkeu rige berekeningen de beste en voorde- bteem oplossinS is voor een lastig pro- Informeer eens bij: handel mij „ECONOMATIC" NV. Prinsengracht 727 Amsterdam tel 21,220$ postbus 10SS K„?et«i,kVns,tie" *s eenvoudig: men behoeft, slechs vaak genoeg te vertellen dat overhemd groezelig is en de pakken £auw een schoon uit de kast De Britse bond van wasserijen heeft aangekondigd zo'n campagne te zullen voeren. Men wil het zover krijgen dat elke Brit elke dag een schoon overhemd aantrekt. Het vuile moet hij natuurlijk in de was geven. Pe reclameboodschap zal verkondigen dat het dragen van hetzelfde overhemd gedurende twee dagen gelijk staat met net dragen van sokken met gaten. „Men Kan natuurlijk boffen, maar het is ook heel goed mogelijk, dat iemand het merkt." De Britse wasserijen kunnen slechts nopen dat zij zullen profiteren van de campagne en niet - bijvoorbeeld - de fabrikanten van niet-strijken overhemden die-thuis-worden-gewassen. Zij waren de slachtoffers van Fouché en andere politiedespoten. Bejaarde roy alisten, generaals, kolonels, magistraten en priesters maakten als gemeen soldaat deel uit van de bataljons .Zij waren onderworpen aan dezelfde harde disci pline als de gevangenisboeven! Om de inlijving bij de Koloniale Batal jons te ontgaan, bood een aantal, voor namelijk jonge, misdadigers aan, als verklikkers voor de politie te gaan wer ken. Een hunner was Coco-Lacour, een ,,dief van allure", die later een politie man-in-vaste-dienst van betekenis werd' Doch keren wij terug naar Jules Vi docq. Ook hij had om te voorkomen, dat hij na zijn zoveelste ontsnapping opnieuw in de kraag gevat zou worden de politie zijn diensten als verklikker aangeboden. Zij waren aanvaard. Gelei delijk steeg hij in de achting van zijn superieuren. Hij kende de onderwereld en de bevolking van bagno en gevange nis als weinigen. Hij wist ook, dat men dieven het beste kan vangen met dieven. Wat meer zegt, hij kwam voor dit alles steeds openlijk uit- Toen hij enige ja ren na Napoleons val algehele rehabi- liteit had verkregen en benoemd was tot chef van de „Brigade de Sureté" der Parijse politie, koos hij als agenten vrijwel uitsluitend min of meer zware jongens, die hun straftijd hadden uitge zeten of ontsnapt waren uit een gevan genis of bango. Deze agenten kregen een vast salaris. Zij wisten, dat hun chef Vidocq bijzonder streng was en dat zij, als zij zouden terugvallen in de misdaad onherroepelijk hun vrijheid opnieuw zou den verliezen. Dit was te minder een aangenaam vooruitzicht, omdat zij bij terugkeer zeker konden zijn van een slecht onthaal in de gevangenis. Politie spionnen zijn immers weinig gewaar deerde figuren in de onderwereld. De Parijzenaars waren wenig gesticht over Vidocq en zijn helpers. Zij noem den de „Brigade de Sureté" openlijk de „Bende van Vidocq". Men strooide de wildste verhalen over die „bende" en over Vidocq rond. Men luisterde ook gre tig naar die verhalen. Men zei, dat de politie de burgers bestal. De justitie was evenmin als de Parijze naars erg gesteld op de „Bende van Vidocq". Echter niet (vertelt Vidocq), omdat hij en zijn mannen in de gevan genis hadden gezeten, maar omdat de prefect uit ondervinding wist, dat hij veel meer dan op andere instanties kon rekenen op de „Bende van Vidocq", als het gold, diefstallen op te helderen en dieven te arresteren! Toen men merkte dat het niet mogelijk was, Vidocq terug te sturen naar het bagno, zocht men an dere middelen om hem onmogelijk te maken. Men deed aanvallen op zijn a- genten. Was ergens een dief of een zak kenroller aan het werk geweest, dan werden er onmiddellijk rapporten ge schreven, waarin een agent van Vidocq als de vermoedelijke dader werd ge noemd. Tenslotte ging de vele kritiek Vidocq danig vervelen en dus besloo* hij, er een eind aan te maken. Ik kon onthulde hij op zijn directe manier mijn agen- ':en de armen niet afhakken, want die hadden zij nodig om hun werk goed te doen- Om iedereen gerust te stellen en te verzoenen gelastte ik mijn mannen, voortaan buitenshuis steeds herts lederen handschoenen te dragen. Wie ik zou tegenkomen zonder handschoe nen, zou onmiddellijk zijn ontslag krij gen. Deze maatregel maakte het onmo gelijk om mijn mannen te verwijten, dat zij „werkten" (lees:zakkenrolden) op straat. Zelfs de behendigste gauwdief moet immers blote handen hebben om goed te kunnen .werken"! Om de discipline in de brigade te handhaven, waren een yzeren wil en vastbeslotenheid nodig. Eén ding staat vast. Zodra de mannen in de briga de waren opgenomen, beterden ztf him leven, zy het veelal slechts op één punt Een onafhankelijke Amerikaanse orga nisatie is gisteren begonnen met een campagne voor hulpverlening aan onder ontwikkelde gebieden op basis van mens tot-mens. Het is niet de bedoeling van de cam pagne om te concurreren tegen de re geringsprogramma's, maar om de hulp te geven die van meer direct nut is voor de individuele mens in de achter gebleven gebieden. De organisatie draagt de naam „WW-C PP" (World-Wide-Co-op Partners Pro gram). Men hoopt in 30 dagen een mil joen dollar bijeen te krijgen met behulp van 1.000 meewerkende organisaties in 30 staten. Met dit geld wil men: 1 Dollarleningen verstrekken om in dor pen en steden in onderontwikkelde ge bieden coöperaties op te zetten. 2 Beurzen verstrekken aan studenten uit die landen om in de V.S. een opleiding te volgen, 3 Specialisten uitzenden naar die gebie den om ter plaatse mensen op te leiden voor coöperaties. Functionarissen van de Amerikaanse liga voor samenwerking, die de leiding in het project hebben zeggen dat hun plannen elastisch genoeg zijn opgezet om aan specifieke wensen tegemoet te kun nen komen. (Advertentie) ROEIT ZE GENADELOOS UIT ZU stalen dan niet meer. Hun zwakheden werden zy slechts zelden de baas. Die zwakheden waren wyn, vrouwen en voor al gokzucht. Ik probeerde wel om hun speel- en genotzucht binnen de perken te houden, maar zy vonden steeds weer wegen en middelen om hun lusten bot te vieren. Brave jongens waren zy dus allesbehalve", vertelde Jules Vidocq. „Kleine vergrijpen vergaf ik hun" al dus Vidocq. „Zij wisten bovendien, dat zij allen scherp in het oog werden gehou den door speciale agenten of verklikkers, die voor mij werkten en die mij op de hoogte hielden van het doen en laten van de mannen van mijn brigade. Onbe merkt konden zij niet zondigen en dus ook niet ongestraft. Neen, lieverdjes wa ren zij niet, maar al met al hebben zij uitmuntend werk gedaan voor de veilig heid der Parijzenaars. (Advertentie) bitter l'aperitivo Gen. vert. O. Ognibeni Co., A'dam'. Zaterdag is in Senate Sotto bij Ber gamo overleden mgr. Giacomo Testa, een van de naaste medewerkers van de paus in zijn diplomatieke periode. In de dertiger jaren was mgr. Testa, secre taris van de paus, die toen als aposto lisch delegaat in Bulgarije verbleef. En kele jaren geleden is mgr. Testa naar Italië teruggekeerd met het oog op zijn slechte gezondheid. Hij werd in 1955 door de paus, toen nog mgr. Roncalli, tot bisschop gewijd en later benoemd tot president van de pauselijke kerkelijke academie. Vijf bejaarden zijn zondagmiddag in een Rolls Royce de Londense rivier de Theems in gereden, maar er ongedeerd weer uitgekomen. Het waren de 95-jarige Gilbert Beale, een industrieel, miljonair en filantroop, die aan het stuur zat van zijn luxueuze wagen waarin zich verder vier vrien den van hem bevonden: twee zeventig jarigen en twee tachtigjarigen. Bij een bocht in de weg op zijn land goed in Pangbourne (Berkshire) vergat Beale het stuur te draaien. De vijf grijs aards hadden nog juist de tijd om de auto te verlaten voordat hij zonk en zwommen naar de kant waar wandelaars die het landgoed van Beale bezochten, klaar stonden om de drenkelingen op het droge te helpen. India heeft besloten tot uitwijzing van 182 Chinezen wegens „anti-sociale acti viteiten", aldus een woordvoerder van het Indische ministerie van Buitenland se Zaken in New Delhi. Niet alle Chinezen werden om dezelf de reden uitgewezen. Vier hadden niet voldaan qan de visum bepalingen; 149 hadden zich schuldig gemaakt aan „an ti-Indische activiteiten"; 31 werden uit gewezen wegens smokkel, anti-sociale acties, of geweldpleging. De woordvoerder wilde niet zeggen of er nationalistische Chinezen onder de uitgewezenen waren. De secretaris-generaal van de V.N. Oe Thant, heeft gisteren een speciale boodschap uitgegeven naar aanleiding van de bestuursaanvaarding door de V.N. op Nieuw-Guinea. Thant deed een beroep op alle betrok kenen om „van harte samen te werken. De boodschap luidde: „Ter gelegenheid van de aanvaarding door de V.N. van het tijdelijk bestuur over Nieuw-Guinea wil ik mijn oprechte goede wensen kenbaar maken voor de toekomst van het gebied. Ik hoop dat de organisatie van de V.N. gedurende 't tijdelijk bewind op Nieuw- uinea de hartelijke samenwerking van iedereen zal ervaren. Het tijdelijk gezagsapparaat van de V.N. op Nieuw-Guinea zal zijn uiterste best doen. Het zal trachten het welzijn van de inwoners van het gebied te be vorderen, zoals is vastgelegd in de over eenkomst die plechtig is onderschreven door de regeringen van Nederland er Indonesië. De bestuurder die door de V.N. is aangewezen zal als enige de verantwoor delijkheid dragen voor de uitvoering van de taak die door de overeenkomst aan de secretaris-generaal is opgedragen. Bij de uitoefening van zijn taak zal hij de hulp ontvangen van internationale bestuursambtenaren. Er zullen kleine eenheden veiligheids troepen in het gebied aanwezig zijn, onder welke een contingent uit Pakistan. Hun taak zal in beginsel zijn de be- Advertentie) DE £ckb& PIJNSTILLER Een maand gaat vlug! Stop dat opzien naar nare dagen met WITTE KRUIS, (poeders, tablet ten of cachets!) De Sallcyl-vrije pijn- stiller, die géén maag klachten veroorzaakt! De Franse politie heeft gisteren be kend gemaakt een bende vals geld-druk- kers te hebben opgerold. Vier mannen werden gearresteerd. Zij bleken in het bezit te zijn van zeer goed nagemaakt papiergeld in de waarde van 500 nieuwe francs, gedrukt op papier van dezelfde kwaliteit als 't echte bank papier. Er werd een vooraaad inkten pa pier en andere benodigdheden gevonden die voldoende was om voor 10 miljoen francs te drukken. De gearresteerden zijn de in Algerië geboren Fransman Gregoire Leccia (42) een kleermaker, Jean Louis Hugues (31) een verkoper, Andrew Corbier (34) en een zakenman, Pierre Lateulere (34). Verscheidene valse biljetten werden reeds in omloop gebracht. 1 stuurders te helpen bij het handhaven van orde en rust in het gebied. Ik hoop dat u allen aan de bestuur der en zijn medewerkers alle hulp zult geven die nodig is om de bepalingen van de overeenkomst uit te voeren. Met biyken van goede wil van de be trokken partijen ben ik ervan verzekerd dat de V.N. in staat zullen zyn zich van hun taak te kwyten, in overeenstemming met het handvest. Ik vertrouw er op dat de geest van begrip en tegemoetkoming, die tijdens de onderhandelingen heerste, zal blijven heersen en dat het gebied snel tot ont wikkeling zal komen in de voor ons lig gende jaren en de vreugde zal smaken van de welvaart." (Advertentie) (Advertentie) Waarborg kwaliteit. Wollen kamgaren met nylon versterkt: oer sterk. Pepita's en rult- desslns In frisse kleuren. Alleen geldig 3 okt. a.s. voor leeftijd 2 jaar ld. stijging p. m. Karrestraat 2 - Breda Lange Delft 60 - 62 - Middelburg Walstraat 84 - Vlissingen De Britse school voor automobilisme in Londen heeft bekend gemaakt binnen kort te zullen starten met een speciale cursus voor beroepschauffeurs. Men wil hen leren hoe op het vaste land van Europa te rijden. In Engeland wordt links gereden. In de meeste Europese landen rechts. De toepassing van de verkeersregels is ech ter niet zomaar een kwestie van „om draaien", of van het verwisselen van de woorden „links" en „rechts" in de re glementen. T7"andaag heeft niemand over het eten geklaagd want het was rijsttafel- dag en de koks van de bomvrije kazerne in Vlissingen brachten een hap op tafel die volkomen in overeenstem ming was met de beste culinaire tra ditie van de marine. Maar op andere dagen wordt er aardig wat weggekan- kerd en volkomen ten onrechte. Het eten is goed, overvloedig en heel sma kelijk over het algemeen. Dat vinden de kankeraars trouwens zelf ook en de meesten zijn er diep in hun hart van overtuigd dat de koks van de bom vrije, de Van Speyck en de bunkers best een compliment verdienen. Maar koks complimenteren dat dóé je bij de marine eenvoudig niet. Hoogstens geef je zo'n vent een potje, 's avonds aan de toog. Gekankerd moet er worden en als een herhaler smalend zegt „alweer die eeuwige technicolor" (dat is de inderdaad veel voorkomende ge kleurde hagelslag), dan zegt hij dat maar om de opmerking zelf. De wer kelijke consequentie die men uit zo'n sfeer zou moeten trekken is immers dat de vent thuis ook elke dag techni color krijgt voorgeschoteld- Gelukkig zijn de koks immuun voor het niet zo kwaad bedoelde ge kanker van janmaat. Zij zien wel aan de hoeveelheden die worden wegge- stouwd dat de hap er in gaat en het zal wel in de een of andere kombuis zijn geweest dat men voor het eerst het woord „bunkeren" liet vallen. Het is vermakelijk om te zien hoe sommigen de draad vaak vier tot zes jaar geleden afgebroken weer trachten op te vatten. Ze denken weer aan het glorieuze passagieren van destijds in Lissabon, Kopenhagen en Napels. Zij trekken achter hun visioenen aan Vlissingen binnen, een stad die in het bovengenoemde gezel schap van Europèse vermaakcentra voor zeelieden maar een pover figuur slaat. Aan de bars, achter grote potten bier schiet hen dan het typische marinedialect ik durf het geen jargon te noemen weer te binnen. Ze krijgen er weer balen van of wor den knetterdaaps. Andere fraaie uit drukkingen laten we maar achterwege 's Morgens aan de bakstafel verwonde ren ze zich over de kater die veel stekeliger is dan vroeger. En wat wil len ze ze zijn burger geweest, ze hebben een regelmatiger leven geleid en mannen van rond of boven de dertig kunnen niet meer zo roekeloos om springen met maag, lever en hoofd als jongens van twintig. Je hoeft er niet oud voor te zijn om na een jaar of zes burgerbestaan eer. extra spijker in je hoofd te hebben en wat maagzuur op te geven als je een pittige wacht laat volgen door een nog pittiger passagier- avontuur. A nderen lopen er wat vreemd bij. Zij zijn de marine een beetje ont groeid, de sfeer van de marine althans. Ze duiken weer in het werk en dat gaat best. Maar knobbelen aan de kist om een pot, sterke en ruwe verhalen vertellen en dit soort dingen liggen hen niet meer en ze proberen dat niet te verbergen. Het zijn bur gers, die het uniform zonder enige zwier dragen maar hun werk tijdens de oefeningen overigens zo goed moge lijk proberen te doen en dat is al wat waard en de marine is het genoeg. De marine is een ongelooflijk ingewikkel de organisatie geworden, steunend op specialisten van alle rangen. Zij heeft meer aan mensen die het werk aan kunnen dan aan stram lopende „sol daten" die hakkenklappend, exerce rend en hoekig saluerend door de her- halingstijd gaan. En dat blijkt duide lijk uit de houding die de marine aan neemt tegenover de herhalers, een houding waarvan overigens menige gedetacheerde niet op herhaling zijnde janmaat blij meeprofiteert- T"\at marine-dialect ja, daar moet je wel weer even aan wennen. Naast me zit er een zich de hele dag „de pleuris" te werken. De „balen" die hij heeft opgestapeld in enkele dagen vormen nu zo'n hoge stapel dat ik er nauwelijks nog overheen kan kijken. Bovendien wordt hij naar zijn zeg gen knettergek van alles. Van het gezoem der ventilatoren, van het ge sjouw trap op trap af. van iedereen die hij op zijn weg ontmoet en mis schien nog het meest van zichzelf. Hij is niet op herhaling heeft zelfs pas nog bijgetekend en als je hem vraagt waarom hij er dan zo'n balen van heeft dan steekt hij de onthutsende ver klaring af „Voor mij is deze deta chering een vakantie van twee weken. Ik heb het hier plezieriger dan op mijn eigenlijke plaatsing". Van zo'n tegenstelling zou IK nou knettergek kunnen worden.... als ik niet wist dat de marineman graag het tegenovergestelde bewétrt van wat hij bedoelt. HERHALER De Spurs hadden het op White Hart Lane weer eens op hun heu pen. En dus genoten de tiendui zenden op de grauwe, bouwval lige, maar o zo vertrouwde tri bunes. Negen rafelige gaten za ten in het blazoen van Notting ham Forest en slechts tweemaal had de doelwachter van Totten- ham misgegrepen. Wolverhampton, dat tegen Liverpool vijf teenagers had opgesteld, had een indrukwekkende finish. Tien minuten voor het einde maakte rechtsbuiten Terry Wharton in een duivelse tempo slag het winnende doelpunt (3-2)Een kwart van het leagueprogramma (11 wedstrijden) is afgewerkt. Wolver hampton Wanderers leidt met 19 pun ten, Everton is tweede met 17 punten, Tottenham en Burnley zijn drie en vier met elk 15 punten. De uitslagen in de eerste divisie: Aston Villa-Ipswich Town 4-2, Bol ton Wanderers-Arsena! 3-0, Burnley- Blackpool 2-0, Everton-West Brom- wich Albion 4-2, Fulham-Leyton Orient 0-2, Leicester City-Birmingham City 3-0, Manchester City-Blackburn Ro vers 0-1, Sheffield Wednesday-Man chester United 1-0, Tottenham Hot spur-Nottingham Forest 9-2, West Ham United-Sheffield United 1-1, Wolver hampton Wanderers-Liverpool 3-2. De uitslagen van de wedstrijden voor de Belgische voetbalcompetitie luiden: Union-Beerschot 1-0, Berchem-An- derlecht 1-0, Antwerp-FC Brugge 1-3, Beringen-St.-Truiden 0-0, FC Luik- Standard 0-1, CS Brugge-Daring 2-1, Lierse-Diest 3-1, Gantoise-Olympic 2-2. Na vijt wedstrijden delen La Gan- toise, CS Brugge, FC Brugge en Lierse met 7 punten de eerste plaats. Het eens zo machtige Beerschot sluit de rij met 2 punten. Een glanzend nieuw Nederlands record op de 400 meter in 53.7 secon den voor de 29-jarige Europese kampi oene Gerda Kraan, een prachtige ver richting van „bronzen" Tilly van der Zwaard met 53.8 sec. en een magni fieke race van Gerda Kraan op haar specialiteit, de 880 yards, in 2.07.0, zie daar de enige, maar indrukwekkende Nederlandse topprestaties in de twee daagse dames-atletiekwedstryd tussen Engeland en Nederland. Twee dagen is in het White City stadion te Londen gestreden. De Ne derlandse damesploeg kon in haar ge heel niet tegen het Engelse geweld op en verloor kansloos met 72 tegen 46 punten. Opnieuw zullen velen zich de vraag stellen, waar de grens van het menselijk kunnen ligt. De 20-jarige Russische wereldkam pioen Brumel heeft nl. tijdens wedstrijden te Moskou zijn we reldrecord hoogspringen met een centimeter verbeterd en gebracht op twee meter 27 centimeter. Hij haalde de 2.27 bij zijn eerste po ging. „In het begin liep alles soepel", aldus de Russische atleet, „maar na 2.21 meter haalde ik de sprongen maar met moeite. Toen plaatste men de lat op 2.27 meter. Ik maakte me kwaad, stormde erop af en hup, ik was er overheen." Kort voor de wedstrijden begonnen ontdekte hij een gat in een van zijn spikes. Een winkel kon dit „bijzondere schoeisel" niet repareren. Brumel vroeg de bediende een smal strookje leer en wist het gat dicht te naaien. „Ik geloof, dat ik het goed gedaan heb", zei hij lachend. Tydens de terugreis van Utrecht naar Amsterdam is zondag op veertig jarige leeftyd plotseling overleden de trainer van de Volewyckers, Daan de Jongh. AI tijdens de wedstrijd tegen DOS in het Utrechtse stadion voelde hij zich niet goed maar hij wees het voorstel van zijn clubgenoten om een arts te raadplegen af. In de autobus, die het elftal naar huis reed, werd de toe stand van De Jongh echter zo ernstig, dat men in allerijl naar het O.L.Vr. Gasthuis in Amsterdam reed. Bij aan komst daar bleek Daan de Jongh reeds te zijn overleden. Daan de Jongh was nu voor het derde achtereenvolgende seizoen trai ner van de Volewyckers. Jaren achter een speelde hij in het eerste elftal van de Noordamsterdamse club, werd ver scheidene malen in vertegenwoordi gende elftallen gekozen, maar de kroon op zijn voetballoopbaan was toch wel toen hij aan het eind van het sei zoen 1943- 1944 tot de spelers behoorde, die de Volewijckers het kampioen schap van Nederland bezorgden. Ove Jonsson, de 21-jarige Zweedse atleet die in Belgrado de Europese ti tel op de 200 meter op zjjn naam bracht, heeft zijn triomf slechts twee weken overleefd. Zaterdagmiddag kwam hij bij een auto-ongeluk in zijn woonplaats Vaexjoe om het leven. Ove Jonsson behoorde al op jeug dige leeftijd tot de topklasse van de Scandinavische sprinters. Gerda Kraan oogstte te Londen veel bewondering door de wijze waarop zij op een door regen zware baan zowel de 880 als de 440 yards wist te winnen. Op de foto zien we haar als eerste door de finish gaan na de race over 440 yards. Haar tijd: 54,2 sec. Na de oefenwedstrijd tegen de Tra vellers, een Britse combinatie van countyspelers, is het voorlopig Neder lands hockey-elftal als volgt samenge steld: Veentjer (HDM), Leemhuis (SCHC) en Van Gooswilligen (SCHC), Myna- rends (Amsterdam), Fiolet (HDM) en Herbers (SCHC), Zweerts (SCHC), Voigt (Amsterdam), De Keyzer (Bre da), 't Hooft (Hilversum) en Van Vroonhoven (SCHC). Fokker, die re gelmatig de rechtshalfplaats bezet, speelt bij de militairen. Deze voorlopigen spelen a.s. zater dag op Klein-Zwitserland in Den Haag tegen het Nederlands militair elftal. Het tweedaagse internationale Bata vieren-toernooi te Bloemendaal heeft intussen een waardig en aantrekkelijk slot gekregen in het treffen tussen een voorlopig Nederlands elftal en de Tra vellers, een Britse combinatie van countyspelers met enkele oud-interna tionals. Onze kandidaten wonnen met 3-0. Onze voorhoede draaide, zoals de hele ploeg, uitstekend. De doelpunten, pas in de eindfase gescoord, kwamen van Van Vroonhoven, Frank Zweerts en de Bredanaar Arie de Keyzer. De atletiekcommissie van de staat New York zal pas heden na een ver hoor van vier personen, die nauwe banden hebben met de prof. bokswe- reld besluiten of zij Sonny Liston, die onlangs door een knock out-overwin- ning op Floyd Patterson wereldkam pioen in het zwaargewicht werd, als zodanig zal erkennen. De atletiekcommissie van de staat New York weigerde Liston enkele maanden geleden een licentie, waar door het titelgevecht tegen Patterson niet in New York kon worden gehou den. Britse werkgevers kunnen zich er tegen verzekeren, dat personeel ont slag neemt na het winnen van een groot bedrag in de voetbaltoto. Deze mogelijkheid is geopend, nadat de laat ste tijd enige malen totoclubs op kan toren en fabrieken grote bedragen had den gewonnen. Een directeur van een verzekeringsmaatschappij heeft ver klaard: „voor een kleine firma zou zo iets de ondergang kunnen betekenen. Stelt u zich eens voor wanneer de be langrijkste werknemers lid van een totoclub zijn en veel geld winnen. Dan nemen ze allemaal ontslag". Tijdens de wedstrijd SC Dieren- Alexandria in de vierde klasse G van het district oost van de KNVB is de Dierense doelman A. Roeland zo ern stig gekwetst, dat hij in levensgevaar verkeert. Roeland kreeg tijdens een schermut seling voor zijn doel een trap tegen het hoofd. Hij bleek een schedelbasis- fractuur te hebben opgelopen. Op weg naar het ziekenhuis te Nijmegen achtte men vervoer niet langer verantwoord, waarna Roeland in het ziekenhuis te Velp werd opgenomen. Aan het toernooi om het wereldkam pioenschap anker kader 71/2, dat van 10 tot en met 14 oktober te Oberhau- sen wordt gehouden, zullen de volgen de negen spelers deelnemen: Henk Scholte (Nederland), Laurent Boulan- ger (België), die enige maanden gele den te Oostende de Europese titel won, Jacques Grivaud (Fr.), Jos. Vervest De Belg Rik van Steenbergen heeft in het Sportpaleis te Brussel de Grote Prijs Stan Ockers gewonnen een uurwedstrijd achter derny's, verdeeld over drie manches van 20 minuten. Hij behaalde 42 punten. Tweede en derde werden Peter Post (Ned.) en Hugo Scrayen (Belg.), beiden 37 p. De Italiaan Giovanni Zanon heeft de tweede wedstrijd van de finale „San Pellegrino" te Saint Marin, een tijdrit op een parkoers van 19,2 km. gewon nen. De Nederlander Arie de Hartog bezette de tweede plaats, de Frans man Lucien Aimar werd derde De Belgen Deferme en Timmermans hebben de ploegentijdrit over 69,2 km te Cantu in het kader van de finale San Pellegrino gewonnen in 35 min. 48.4 sec. vóór de Italiaanse koppels Vendemiati-Tagliani (op 2.3 sec.) en Belioni-Carminati (op 7,1 sec.) De wereldkampioen Renato Bongioni en zijn landgenoot Grassi moesten, ter wijl zij op kop lagen, de strijd staken wegens kettingbreuk van Grassi. Het- —ilfdc1-- «v.iwU6uicurt vein VJJ dööl. Xiei- zelfde overkwam ook de Nederlanders Schuuring en Snepvangers. De Zwitserse wielrenner Freddy - v-A.,, owo. ,civ«i Ruegg zal woensdag a.s. op de Vigo- (Belg.), Ernst Rudolph (Did.), Joa- rellibaan te Milaan een aanval doen op chim Eiter (Did.), Manuel Girves (Ar- het werelduurrecord, dat sedert 23 g| Él !"x T |Éri Wkseptember 1958 met 47.347 km op naam staat van Roger Rivière. v"*"" i,wiu./, -Lvj.ciiiuei wa ves v-fvr- gentinië), Jose Iglesias (Chili) en Jose Galvez (Spanje).

de Stem | 1962 | | pagina 13