Oxford: bastion van segregatie Gezagvoerder Murray is held van de dag EINDE VAN EEN TIJDPERK lemen door een junta geregeerd Acht klassieke Edisons in feestconcert uitgereikt Dodencijfer bijna 800 Vervroegd groot ve rlof voor dienstplichtigen Leden vrijmetselaarsloge op Cuba gearresteerd Geredden van vliegramp in Antwerpen Dc ramp in Spanje Vliegtuigwrak in Amsterdam aangetroffen Betaal per kwartaal! DAGBLAD VOOR ZEELAND Westelijke wind Papoeadelegatie naar Indonesië Groot verlof GRAND GALA DU DISQUE Grammofoonplaat is stuk cultuur Twee meter diep KERNWAPENS PAL ACHTER „DE MUUR" Barnett houdt t been stijf Overdracht twee mammoettankers Relaas van de ramp Bemanning Celerina fantastisch van was BANANEN Het gemak dient de mens 102e JAARGANG No. 24093 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J- v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel- 22341 (4 lijnen) - Postgiro 1114111 Voor God. Koningin en Vaderland Stem ZATERDAG 29 SEPTEMBER 1902 Abonnementsprijs f 7.30 per kwartaal, 8,60 per post, f 0,56 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,42 per mm (Ing. Med. 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST Steenstraat 14 - telefoon 2377 (BybureausTerneuzen IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) DE GOUVERNEMENTSVLAG Het oppercommando van de Jemeniti- sclie rebellen heeft vandaag in een uit zending van radio Saana de vorming van een militaire junta bekendgemaakt en verklaard, dat de nieuwe republiek Jemen buitenlandse hulp zal aanvaarden zo lang hier geen voorwaarden aan ver bonden zullen zijn. Ook werd de vorming bekendgemaakt van een „revolutionaire raad" waarvan Al Sallal president zal zijn en van een „republikeinse raad" die Muhammad al Uthman als president zal hebben. Jemen zou het handvest van de Ver enigde Naties eerbiedigen, betrekkingen onderhouden met alle landen en streven naar een Arabisch nationalisme. Radio Saana maakte tevens de oprich ting bekend van een volkstribunaal „ter onderzoek van corruptie en verraad te gen de republiek". Seif el Islam el Badr, de 36-jarige imam, die acht dagen koning is geweest van zijn land, is inderdaad tezamen met zijn vrouw en kinderen omgekomen, toen rebellen woensdagavond het paleis onder vuur namen. Te Londen is intussen aangekomen prins Seif al Islam al Hasan op doorreis uit New York naar Jemen, die zichzelf heeft uitgeroepen tot de nieuwe koning. Intussen heeft de Jemenitische ra dio bekendgemaakt, dat de sjeiks die in de woestijn leven en op wie de imam doorgaans moest vertrouwen, hun steun hebben toegezegd aan de nieuwe rege ring. Men zegt dat het leven van de nieuwe koning gevaar loopt als hij zich in Jemen vertoont. Volgens radio Saana zijn gisteren in ■Jemen tien voormalige regeringsfunctio narissen, onder wie de voormalige mi nister van Buitenlandse aZken, Al Hoes- sain bia Ibrahim, terechtgesteld. DE GHANESE regering heeft gisteren een censuur ingesteld op alle berichten die uit dit land naar het buitenland wor den gezonden. Het is vooral de Engelse pers die wordt beschouwd als de bron van ergernis voor de Ghanese regering. OP HET voedingscongres in Amsterdam vertelde een inleider dat hij in een ont wikkelingsland een melkfabriek had aangetroffen zonder dat er in het be wuste land een veestapel was om de melk ter verwerking te leveren DE BERUCHTE „Bobby D.", die zo'n nare rol heeft gespeeld in de zogenaam de „Fagelstraat-affaire", heeft gisteren terechtgestaan wegens souteneurschap. Er werd tien dagen hechtenis tegen hem geëist. HET MINISTERIE van Buitenlandse Za ken in Den Haag heeft verklaard, dat de V.S. geen stappen hebben gedaan inza ke het verschepen van goederen door Nederlandse vaartuigen naar Cuba. ZEVEN Nederlandse theologen van naam maken deel uit van het korps des kundigen dat tijdens het Concilie kan worden geraadpleegd. Zoals bekend zijn er 195 zgn. conciliaire experts aange wezen. Weersverwachting medegedeeld door 4 het K.N.M.I., geldig tot vanavond: J t In de loop van de dag geleidelijk toe- t nemende bewolking met nu en dan 4 een bui. Later op de dag opklaringen. 4 4 Overwegend westelijke wind. J Het Belgisch weerkundig instituut i f verwacht: i 4 Guur weer, doch later op de dag op- f klaringen. Maximumtemperaturen i van 8 tot 14 graden. i Vandaag: zon onder 18.24 uur. Maan J onder 11.04 uur. f Morgen: zon op 6.38 uur. onder 18.22 uur. Maan op 7.59 uur, onder 19.24 t 4 uur. i J Maandag: zon op 6.39 uur. Maan op i 9.04 uur. IS GESTREKEN Maandag begint op Nieuw-Guinea de V-N.-ovcrgangsperiode. Gis teren heeft Gouverneur Platteel reeds afscheid van het vroegere rijksdeel genomen. Hij arriveert vandaag op Schiphol Het afscheid van de gouverneur was een historisch ogenblik. Met zijn vertrek is een eeuwenlange periode van kolonisatie voorgoed afgesloten. Wat er in de gouverneur en in degenen die bij het afschid aanwezig wa ren is omgegaan kan men alleen maar raden. De offciële afscheids redevoeringen waren sober van toon, maar daardoor ontroerend. De papoea's hebben hechte vriendschapsbanden moeten verbreken. Ne derland heeft een groot ontwikkelingswerk aan vreemde handen moeten toevertrouwen. De papoea's niet zo getraind in het lanceren van parlementaire vinnigheden, maar meer op de man af sprekend, hebben gouverneur Platteel onomwonden gezegd dat zij konden kiezen tussen slachtoffer worden of de prijs vormen die betaald -noest worden. Gouverneur Platteel wekte alle Pa poea's op om loyaal het overgangsbewind te steunen en om de in de overeenkomst met Indonesië vastgelegde rechten te verdedigen. „Laat het zoet van de vooruitgang niet bitter in de mond worden door uitingen van wrok of beklag", zei hij. De schei dende gouverneur besloot zijn toespraak tot de Nieuw-Guinearaad met de woor den: „Moge God land en volk van Nieuw-Guinea bewaren en zegenen". Toen het vliegtuig met de gouverneur vertrok stond er een erewacht van de V.N. gereed. Even later werd de gou- vernementsvlag gestreken. Het kolonia le tijdperk was afgesloten. Op 1 oktober zullen wel in alle af- delingshoofdplaatsen van west-Nieuw- Guinea op ceremoniële wijze de vlaggej worden gehesen van Nederland en Verenigde Naties. Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft ter rechtzet ting van een aantal persberichten uit Hollandia medegedeeld dat de Neder landse vlag tot het eind van dit jaar boven west-Nieuw-Guinea zal wappe ren. De minister van Defensie heeft giste ren een regeling bekendgemaakt met be trekking tot het groot verlof c.q. het klein verlof, voor militairen die in Nieuw-Guinea liebhen gediend. In het algemeen komt de regeling hierop neer, dat militairen die vóór 19 april van dit jaar naar Nieuw-Guinea werden gezonden een dag na hun ont scheping in Nederland met groot verlof zullen gaan. Zoals bekend zullen alle mi- (Van onze verslaggever) De acht „klassieke Edisons" (de populaire komen vanavond aan de beurt) zijn gisteravond in het Concertgebouw tijdens een fees telijk en tot een ware culturele manifestatie uitgegroeid derde „Grand Gala du Disque" van ei genaar verwisseld. Tot voor dat tijdstip waren ze van de Centrale Commissie voor de Grammo- foonplatencampagne (de C.C.G.C.) en ze stonden keurig op een rij op een van de vele trapjes die men in de zaal had ge bouwd om een geschikt podium te krij gen. Na het Grand Gala waren ze het eigendom van acht grote kunstenaars, die honderdduizenden mensen via hun grammotoonplaten vele uren van muzi kaal genot hebben geschonken. Drie van hen kregen de genodigden in het stampvolle Concertgebouw in levenden lijve te zien: aan Renata Tebaldi, de befaamde Italiaanse so praan, prof. Wilhelm Ehmann en de Nederlandse organist Albert de Klerk, kon de Amsterdamse wethou der van culturele zaken, Van den Berg, het Edisonbeeldje persoonlijk uitreiken. De vijf anderen krijgen hun prijs via contactpersonen. Zo werd de Edison van de Russische pianist Sviatoslav Richter in ontvangst genomen door de culturele attaché van de Sovjetambassade. De overige Edisonwinnaars waren, zoals men al weet. Colin Davis, Isaac Sterd, Karl Böhm en Gérard Souzay. In zijn speech die aan de uitreiking vooraf ging wees wethouder Van den Berg op het grote culturele belang van de grammofoonplaat, waarbij hij op merkte dat de muziekgenicting welis waar van karakter veranderd is, maar dat juist dank zij de grammofoonplaat iets is teruggekomen van de intimiteit van de muziekbeoefening. Waren het vroeger de beperkte gezel schappen aan de hoven, die zich in mu ziek vermeiden, nu kan ieder indivi ducel, in de beslotenheid van zijn kamer en dus buiten de collectiviteit van het grote publiek, van de muziek genieten. Pas wanneer de plaat concerten overbo dig zou gaan maken, vond hij, zou het tijd worden om de voordelen van de plaat ernstig te gaan afwegen tegen de nadelen. Het „Grand Gala" is voor de genodig den in het Concertgebouw en tegelijker tijd voor de t.v.-kijkers een feestelijke avond geworden. Ongetwijfeld de in drukwekkendste ovaties kreeg Renata Tebaldi. die in dit platenfeest optrad, samen met het Residentie-Orkest. Maar ook het gedeelte voor de pauze, waarin de Franse violist Christian Ferras wer ken van Berlioz en Tsjaikovsky vertolk te, vervulde de luisteraars met grote RENATA TEBALDI ..stormachtige ovatie... geestdrift. Vooral in het vioolconcert van Tsjaikovsky toonde Ferras zich een bijzonder begaafd violist, die technische virtuositeit paart aan grote muzikaliteit. Vol „Schwung", ook in zijn stokvoering, bracht hij het warme en gevoelige con cert ten gehore. Aan het feit dat het pu bliek in de zaal na het eerste deel van het vioolconcert in applaus uitbarstte, heeft zowel Ferras als de Italiaanse gast- dirigent Arturo Basile zich kennelijk even staan ergeren. Bij het verrichten van graafwerk zaamheden in het Volewijkpark in Am sterdam-Noord, voor de aan te leggen oprit naar de IJ-tunnel, is men op on geveer twee meter diepte gestoten op een wrak van een vliegtuig, vermoede lijk een Engelse Bristol-Blenheim bom menwerper. Volgens omwonenden is op die plaats omstreeks 20 jaar geleden een toestel brandend neergestort. In het toe stel bevonden zich nog stoffelijke resten en ook munitie. De betreffende diensten van het ministerie van Oorlog zijn op de hoogte gebracht ter regeling van de berging van het toestel en de identifi catie van de stoffelijke overschotten. litairen nog voor Kerstmis thuis zijn. Hun kerstpakket krijgen zij niettemin tóch. Het wordt hun bij de debarkatie uitgereikt, hetgeen hen wel zo lief zal zijn als het ontvangen van de thuis frontgaven ergens in de bush. Voor dienstplichtigen die na 19 april 1962 naar Nieuw-Guinea werden gezonden, geldt een klein-verlofregeling. Zij gaan na 16 maanden werkelijke dienst met klein verlof. (Kader en specialisten: 19 maan den). Het groot verlof gaat voor hen in na een periode van resp. 22 en 23 maan den na de dag van opkomst. Dienstplichtigen van de laatste catego rie die bij hun terugkeer in Nederland reeds 16 of 19 maanden (voor kader en specialisten) in werkelijke dienst zijn ge weest gaan direct na hun ontscheping met klein verlof, in afwachting van groot verlof. De organisatoren van het nationale Papoeacongres, dat vorige week in Hol landia werd gehouden, hebben van de Indonesische regering bericht ontvan- gen, dat er een delegatie naar Indonesië kan komen. Deze zal te Djakarta een resolutie overhandigen, die door het congres werd aangenomen. De de-legatie bestaat uit 21 personen en wordt geleid door de voor zitter van de Partai Nasional de Par- na. Herman Wajoi. Gisterenmorgen ver trok de delegatie uit Hollandia. Op Biak stond een Herculesvliegtuig van de In donesische luchtmacht gereed om hen naar Djakarta te brengen. De Neder landse autoriteiten hebben voor het lan den van de Indonesische „Hercules" toe stemming gegeven. Zoals gemeld, dringen de Papoea's in de resolutie aan op de mogelijkheid dat de volksstemming reeds in 1963 zal wor den gehouden. Het is niet bekend hoe lang de delegatie in Djakarta zal blij ven. De eerste minister, de minister van Buitenlandse aZken en de leider van de Roemeense communistische partij zijn per vliegtuig vertrokken voor een bezoek aan India en Indonesië. De V.N. hebben de Filippijnen ver zocht 51 technische adviseurs voor Nieuw-Guinea beschikbaar te stellen, on der wie twee hoge bestuursfunctionaris- sen. Volgens Cubaanse dagbladen zijn in Havanna vijf contra-revolutionairen ge arresteerd „die in rechtstreekse dienst stonden van de Amerikaanse centrale geheime dienst en van de autoriteiten in de (Amerikaanse) marinebasis Guanta- namo". Onder deze vijf mensen bevindt zich de grootmeester van de Cubaanse vrij metselaars, Jorge Luis Cervo y Calvo, die samen met de vier anderen even eens vrijmetselaars werd gearresteerd bij het verlaten van een bijeenkomst in Havanna. Ook Curagao wordt geconfronteerd met het probleem Cuba. De stroom communisten uit Latijns-Amerika en Oost-Europa, die daar vrijwel dagelijks passeert, is beslist niet een verschijnsel van de laatste tijd. Een Antilliaanse krant schrijft hier over: „Bij niemand zal enige twijfel kunnen bestaan over het daadwerkelijke gevaar dat Cuba voor het Caraïbische gebied, voor Zuid-Amerika en ook voor de Ver enigde Staten betekent. Ieder land zal zich hier tegen dienen te wapenen en zich zo nodig dienen te verzetten". Het op Curagao verschijnende dagblad „La Prensa" meent dat de Antillen zich door middel van boycotten van Cubaan se artikelen tegen Cuba dienen te ke ren. Plotseling is dit idee bij het blad opgekomen en men maant nu de rege ring de import uit Cuba te verbieden. Inmiddels heeft „La Prensa" de op roep gedaan aan de havenarbeiders ge heel op eigen houtje het lossen van schepen uit Cuba te boycotten. De ge matigde pers meent evenwel dat in de haven rust en orde dienen te heersen. „Daarmee zijn de Antillen in de aller eerste plaats gediend. Het is beslist on juist, zeker op dit moment, maatregelen te propageren waarvan men de draag wijdte beslist niet kan overzien" de gematigde pers. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dean Rusk, en diens Britse ambtgenoot, lord Home, hebben in New York gedurende 40 minuten overleg gepleegd over de kwestie Cuba. De Amerikaanse minister van defensie Robert F. McNamara heeft gisteren onthuld dat aan de Oostduitse grens gestationeerde Amerikaanse en geallieerde vlieg tuigen voorzien zijn van kernwa pens, opdat de toegang tot Berlijn gewaarborgd blijft McNamara is vrijdagmorgen van een bezoek aan Europa teruggekeerd. „Onze politiek, die soms verkeerd is begrepen, is om welke wapens ook te ge bruiken, nodig om onze vitale belangen veilig te stellen", zei hij. „Het is vrij dui delijk dat wij de toegang tot Berlijn van vitaal belang achten". De kernwapens mogen alleen worden gebruikt op uitdrukkelijk bevel van de Amerikaanse president. Troepen op slechts 130 meter van de Oostduitse grens, zijn uitgerust met ka nonnen en raketten die nucleaire raket- aldus ten en atoomspringkoppen kunnen afvu ren. De even extreme als onchristelijke handelwijze van de gouverneur van de Amerikaanse staat Mississippi, Ross Barnett, om een jonge neger als student aan de universiteit van die staat, de „Old Miss" in Oxford, te weigeren, heeft de Amerikaanse sa menleving opnieuw en onverdiend een kwalijke faam bezorgd. De com munistische pers slaat bij wijze van spreken goudmunt uit dit geval. „Ge ziet nu weer duidelijk dat in de Ver enigde Staten de rassenbeginselen van Hitier nog opgeld doen", be weert de rode pers. De werkelijkheid is natuurlijk an ders en heel wat minder dramatisch dan men zou denken. Meredith, de neger in kwestie, kan op tal van an dere universiteiten, ook in de zuide lijke Amerikaanse staten, terecht. Hij heeft zijn keus echter op Oxford la ten vallen. Dat is zowel voor hem als voor zijn medestanders in de bewe ging die de gelijkheid van blank en zwart predikt, een kwestie van prin cipe ge-worden. Als Meredith er ten slotte in slaagt de colleges in Oxford te volgen, dan is één der allerlaatste, bastions van de segregatiebeweging gevallen. Prestige Dit weten zowel gouverneur Bar nett als de federale regering in Washington heel goed en uit de prin cipekwestie is zodoende een prestige kwestie gegroeid. Tot goed begrip diene, dat de Amerikaanse staatsvorm een federale is. De tot de federatie behorende staten hebben veelal eigen wetten, die weliswaar geen rechts kracht hebben als zij strijdig zijn met' de algemene, federale wetten, maar die wel naast de federale wetten kun nen bestaan. De federale wet, geïnterpreteerd door federale gerechtshoven, verleent blanken en zwarten dezelfde rechten. In Oxford zou men zich daaraan dan ook hebben te houden, ware het niet dat de gouverneur van de staat Mis sissippi en zijn zeer talrijke aanhang, menen dat hun (eigen) staatswet niet kan worden opgeheven door een uit spraak van een federaal hof. Forcering? Hoewel dit al sinds de kwestie Little Rock zo is, heeft het menings verschil pas acute vormen aangeno men, nu Meredith op het toneel is GOUVERNEUR BARNETT baas op eigen erf verschenen als proefpersoon voor de integratie. De regering in Washington, die de federale wetgeving belichaamt, heeft drie maal bakzeil moeten halen. Met de wet in de hand kan zij Meredith onder bescherming van een bataljon soldaten de universteit wel binnen loodsen, zoals zij in een boze bui het universiteitsgebouw zelfs in puin zou kunnen schieten, maar met dit soort burgeroorlogen komt men niet ver. Ook in Mississippi wonen politieke aanhangers van Kennedy, met wier positie rekening moet worden gehou den. Er zijn nu enkele honderden fede rale politieambtenaren op weg om zonder dat het tot bloedvergieten hoeft te komen, eerbiediging van de federale wet af te dwingen. Meester Hoe dit zal moeten geschieden is nog niet bekend. Wellicht door inti midatie? In elk geval niet door ge zond overleg met de gouverneur, die zich moreel gesteund weet door een groot aantal aanhangers en duizend Oxfordstudenten. Barnett treedt op als de gekozen bestuurder van Mis sissippi en hij voelt zich meester op eigen terrein. De federale regering weet zich moreel geschraagd door de publieke opinie, zelfs die in andere zuidelijke staten. Zal het bastion-Ox ford vallen? Men is geneigd te zeg gen: ja. Op de Verolme-werf op het eiland Rozenburg zullen maandag aanstaande twee mammoettankers worden overge dragen. Zij zijn ieder 90.000 ton groot en de grootste schepen, die ooit in Euro pa zijn gebouwd. De gezamenlijke lengte bedraagt ruim 521 meter. Eigenaar is de Standard Oil Company in New Yersey De Esso Libya is op de Verolme-wer- ven gebouwd; de Esso Spain op een Duitse werf en krijgt bij Verolme nog een laatste dokbeurt. Dit dok is 110.000 ton groot- (Van onze Belgische correspondent) Het was een ontroerend moment voor 27 overlevenden van de vliegtuigramp met de Super- Constellation van de Flying Ti- gerlines, toen zij gistermiddag omstreeks 4 uur te Antwerpen van het Zwitserse graanschip Ce- lerina konden stappen en voor het eerst sinds al deze bewogen dagen weer veilige grond onder de voeten voelden. Eén van de geredden, de 22-jarige Helga Groves. Duitse van geboorte, wier echtgenoot sinds de rampnacht vermist wordt, werd evenwel in shock toestand van boord gedragen. De meeste geredden geven zonder terughoudendheid alle gewenste in lichtingen aan de pers. Slechts één hunner maakte hierop een uitzonde ring. Het was gezagvoerder Murray, de man die zondagnacht het ongeloof lijke bravourestukje verwezenlijkte, een tonnen zwaar vliegtuig met slechts één werkende motor neer te zetten op de onstuimige oceaan. Murray liet zich wel even zien maar hij weigerde re*- soluut vragen te beantwoorden. Hij droeg nog altijd zijn witte hemd met zwarte das. de kledij van de piloten van de Flying Tigers; op zijn voor hoofd zat een enorme pleister. Una niem waren de passagiers in hun lof voor „captain" Murray. „Wat die man gedaan heeft grenst aan het wonder lijke zei major Benson, een gewezen luchtmachtofficier. Have en goed had hij bij de ramp verloren. Hij was ge kleed in een blauwe scheepstrui Slechts enkelen van de geredden droe gen hun eigen kleren. De meesten hadden kleren gekregen van de Ita liaanse bemanning van de Celerina. Richard Widmer, een jonge paratroe per, die samen met vijftien andere re kruten uit Fort Wix naar Duitsland werd overgeplaatst, vertelde dat de bemanning van dit schip hen fantas tisch had geholpen. „Alles wat ze be zaten hebben ze weggegeven. Hun kle ren, hun voedse-l, hun hutten, hun bed- degoed. Ik weet niet waar ze zelf fei telijk sliepen, ik geloof op de grond en in de ruimen". De geredde leden van de vliegtuig- bemanning weigerden evenals hun ka pitein enige inlichting over de ramp te verstrekken met het vliegtuig. „Het onderzoek moet zijn beloop krijgen", zeiden zij ontwijkend. De passagiers gaven het relaas van de bange nacht. De eerste motor van de Super-Constellation viel zondag avond om ongeveer half negen uit op een hoogte van 18.000 voet; 35 minuten later weigerde de tweede motor. De passagiers kregen instructies over een mogelijke noodlanding en trokken hun zwemvesten aan. Het toestel verloor langzaam hoogte en precies een uur na het uitvallen van de eerste motor begaf ook nummer drie het op een hoogte van 9000 voet. Terwijl via de hoordradio voort durend noodseinen werden uitge zonden en overleg werd gepleegd over wat komen moest, trachtte de gezagvoerder uit het toestel te halen wat er in zat om zo dicht mogelijk bij de Ierse kust te komen. Om 23 uur werd het bericht „Klaar voor noodlanding" uitgezonden. Alle lich ten van het vliegtuig werden ont stoken en de nooduitgangen vrij gemaakt. Om 23.22 uur streek het vliegtuig met minimumsnelheid op de golven neer. Zoals men weet waren de meeste 3? passagiers valschermspringers. Zij had den een elementaire opleiding van vijf maanden achter de rug. Paul Stewart vertelde, dat er wel een gedrukte stemming aan boord heerste, maar geen spoor van paniek te bekennen was toen de ene motor na de andere uitviel. Piloot Murray hield de pas sagiers zonder onderbreking op de hoogte van de toestand en vertelde rustig hoe hij de noodlanding op zee zou uitvoeren. Dank zij de vastberaden stemming aan boord kon iedereen het toestel verlaten vóór het zonk. Het verlies van zeventien mensenlevens is te wijten aan het omslaan van één van de boten. Alle rekruten konden zwem men, maar stuk voor stuk gaven zij toe slechts middelmatige zwemmers te zijn. M. Donald verduidelijkte: „Men kan trouwens in een dergelyke woeste zee helemaal niet zwemmen. Gelukkig hadden wij tijdig een reddingsvest ge kregen en had men ons geleerd hoe ze gebruikt moesten worden. Eén ruk aan het touw en wy dreven". De brandwonden die velen hadden opge lopen waren veroorzaakt door inwer king van vliegtuigbenzine. De Amerikaanse consul-generaal te Antwerpen en een aantal Amerikaan se officieren ontvingen de overleven den van de ramp. In het Antwerpse Dock s hotel heeft de Amerikaanse Welfaredienst een aantal kamers afge huurd. Als laatsten, toegejuicht door alle aanwezigen, verlieten kapitein Murray, zijn enig overgebleven stewar dess en de tweede piloot het Zwitser se schip. De geredden wacht nu een welverdiende rust. Volgens de cijfers die de autoriteiten in Barcelona ter beschikking staan, zijn 877 mensen verdronken tijdens de re cente overstromingen in dc provincie Catalonië. Van 418 mensen staat vast dat zij ver dronken zijn; 459 worden nog vermist. De hoop hen nog te vinden heeft men reeds opgegeven. Het water zakt en reddingsploegen zijn aan het werk gegaan om enigszins de chaos op te ruimen. Uit de modder zijn reeds vele doden geborgen. De eerste hulpgoederen, 10.000 kilo spijsolie, 10.000 kilo rijst en 10.000 kilo meelgerechten, zijn rebds naar het ramp gebied overgebracht, evenals 20.000 kilo melkpoeder. Met het oog op de vele aanbiedingen, die door Nederlanders en Nederlandse instellingen zijn gedaan om de slacht offers van de ramp te hulp te komen, heeft de Spaanse ambassade in ons land bekendgemaakt, dat is besloten een giro rekening te openen onder nummer 16575 met vermelding „Stormramp-Barcelona". De Spaanse evangelische zending te Utrecht heeft haar gironummer (95200) opengesteld voor giften voor protestant se slachtoffers van de overstromings ramp in Spanje. Advertentie) Zo is het en zo zal het wel altijd blijven. Dat geldt ook voor u als lezer(es) van het Dagblad De Stem, want het is véél gemak kelijker voor u (én voor onze be zorgers) als u per kwartaal in- plaats van per week uw abon nementsgeld betaalt. En het „toppunt van gemak"? Machtigt ons, als u een giro- rekening hebt, het abonnements- J geld daarvan automatisch af te schrijven. Een desbetreffend J machtigingsformulier zenden wij u op aanvraag gaarne toe. Maak het u zelf gemakkelijk:

de Stem | 1962 | | pagina 1