Kabinet (aan laatste jaar toe) gaat balans opmaken LÏjl BOSCH Avondje uit kostte Noor zesduizend gulden gage 159.- Bewondering voor Veldkamp ^J4aaqó 0 D m Aournaal ii Voorbarige voorspellingen over nieuwe rooms-rode coalitie Oppositie vergiste zich Om de toekomst Wereldtentoonstelling in Meisje stak koopman neer m yq LIBERAAL DROOMBEELD Voor onbezorgde vakantie Oktober wordt spaarbankmaand Goklust kost boekhouder 15 maanden met aftrek Ga vooral eens kijken naar 'n is - V- DOET MÉÉR MET NOOTJES 4 EN 5! de meest elegante haard! met de meeste warmte! voor 't minste geld! met grootbeeldvuur! Jaarbeursdirecteur naar Amerika Bretonse boeren blokkeren spoorlijn Rechten-faculteit aan economische hogescholen 11 r— B h K JE 1 J 1 J I H I I Vluchtige vriendin wist er raad mee Kennedy benoemt neger IN AMSTERDAM Afgestemd op het hedendaagse verkeer til Er ma e/asf/C r r« rsa J 13 DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1962 13 veedjassen sn bezoek 1 /ele maten D.a. VELDKAMP hij zal er misschien wel om moeten lachen (Van onze parlementaire redactie) De op Prinsjesdag nat geregende gala-uniformen hangen netjes geperst in de kast en de Haagse kermis, die de opening van het nieuwe parlementaire jaar sinds jaar en dag met luidruchtig ver maak pleegt te begeleiden, heeft zijn biezen weer gepakt. Den Haag zet zich nu aan het werk. In de Tweede Kamer concentreert zich in de komende maanden- aller aandacht op de begrotingsbehandeling. Die begrotingsdebatten worden komende dinsdag ingeluid met de algemene politieke beschou wingen. Dan treden de fractieleiders in het krijt tegen de minister-'"* president en wordt aan de hand van troonrede en miljoenennota het k™d achtten voor een staatssecreta- kabinetsbeleid gewogen en beoordeeld. Minister Veldkamp kan intussen de goodwill en het gezag dat hij zich ver worven heeft, heel goed gebruiken. Hij staat namelijk voor heel moeilijke be slissingen aan het loonfront. Er moet voor de loonpolitiek op langere termijn een nieuw systeem komen. Tezelfder tijd moet er een beslissing worden ge nomen over het loonbeleid voor 1963. De moeilijkheid is nu dat de aantrek kelijkheid van het een en de mogelijk heden van het ander zwaar beperkt worden door het feit, dat er voor de eerst komende tijd zo weinig ruimte is voor verdere loonsverhogingen. Deze situatie heeft ertoe geleid, dat men hier en daar hoort pleiten voor een (beperk te) algemene loonmaatregel per 1 ja- de-Kamer-fractie zich het intussen wat nuari 1963. Een dergelijke noodmaatre- De algemene politieke beschouwin gen in de Tweede Kamer gelden als een van de hoogtepunten in het par lementaire leven. Ditmaal ziet men er op het Binnenhof met meer dan ge wone belangstelling naar uit. Het kabinet-De Quay is aan zijn laatste jaar toe. Nu zal dus de balans worden opgemaakt over hetgeen in de afgelopen drie jaar met de P.v.d.A. in de oppositie is tot stand gebracht. De algemene politieke beschouwingen worden echter meer dan een terugblik met de Kamerverkiezingen van mei 1963 in het vooruitzicht zijn zij tevens een voorpostengevecht voor de komende grote stembusstrijd. In vroeger jaren konden meisjes en ongetrouwde joffers zich in alle eer en deugd op de Haagse kermis een vrtfer, een begeleider „huren". In de politiek bestaan dergelijke vrijage-con tracten zonder diepere binding nog. De confessionele partijen zijn er in 1959 een aangegaan met de V.V.D. Zal die overeenkomst in 1963 worden verlengd? De liberalen zelf hebben er een hard hoofd in. Aangetast als ze zijn door de splijtzwam der verdeeldheid weten ze bij lange niet de Apollo te zijn van het jonge moderne liberalisme, waarvan ze zo graag dromen. Iedere keer als de V.V.D. dit droombeeld in het graniet der politieke werkelijkheid probeert te realiseren, komt er inplaats van een jonge Griekse god een boos aardige gnoom te voorschijn. Dat is eigenlijk wel zielig voor prof. Oud. De 75-jarige politieke leider der V.V.D. staat aan het einde van zijn parlementaire carrière. Deze algemene politieke beschouwingen zijn voor hem de laatste. Maakt hij voor zichzelf de balans op, dan moet de conclusie zijn dat, een hoogst eervolle carrière wordt afgesloten met een negatief resultaat. Dit komt wel het duidelijkst tot uit drukking in het feit, dat de liberale minister Korthals liever een punt zet achter zijn politieke carrière dan het roer van prof. Oud over te nemen. Minister Toxopeus wordt nu de op volger van prof. Oud. Zijn bereidheid om het commando over het zwaar lek kende liberale schip op zich te nemen getuigt in ieder geval van moed. Of overmoed? Nauwelijks tot liberale lijst aanvoerder voor 1963 uitgeroepen, kwam hij met het Bijlmermeerontwerp, waarmee hy een paar honderdduizend Amsterdamse kiezers opnieuw heel hard tegen de schenen schopte. Prof. De Quay en de zijnen behoeven zich geen zorgen te maken over de ba lans van hun activiteiten. Zij hebben het Nieuw-Guineavraagstuk tot een oplossing gebracht en een welvaarts- beleid gevoerd, waarvan iedereen de vruchten heeft kunnen plukken. Welis waar is de belofte van belastingverla ging niet ingelost maar de schuld daar voor draagt ook de Kamer, die door steeds maar nieuwe uitgaven te vra gen mede de ruimte voor belastingver laging heeft verkleind. Een zwak punt in het kabinetsbeleid was de volkswo ningbouw. Bij het scheiden van de markt is minister Van Aartsen (Volks onder de korenmaat moeten houden, huisvesting) echter grotendeels op de dwalingen zijns weegs teruggekeerd. baar te maken. Voor een dergelijk ge baar is te meer aanleiding nu het ka binet zich zo bijzonder sportief tegen over mr. Burger heeft gedragen. Men heeft hem voorgedragen voor een hoge onderscheiding en bovendien is minis ter-president prof. De Quay zelf aan wezig geweest bij het afscheid van mr. Burger. Dat moet prof. De Quay echt niet gemakkelijk zijn gevallen. Leest men nog eens na wat mr. Burger zich in de afgelopen jaren aan uitlatingen over de minister-president heeft veroorloofd dan zou men he! hebben kunnen ver staan als de premier thuis zou zijn ge bleven. Het partij kader der P. v.d. A. heeft dit goed begrepen. Toen prof. De Quay op de partijraadsvergadering ver scheen, waar mr. Burger gehuldigd werd, begroette men hem met een spon taan hartelijk applaus. Sommigen zien in een gebeurtenis als deze al voldoende aanwijzing om voor 1963 een herstel van de brede basis fe voorspellen. Die conclusie lijkt echter bepaald nog wat voorbarig. Indien straks inderdaad de rooms-rode sa menwerking hersteld zou worden kan dat alleen gebeuren op basis van ge lijkgezinde opvattingen over een aan tal belangrijke zaken. De laatste tijd was hiervan weinig te bespeuren. Men zegt nu dat er op bepaalde punten in het socialistische kamp een kentering gaande zou zijn. Als dat zo is, zou prof. Vondeling er goed aan doen hiervan in het komende debat iets te laten mer ken. V7 r jm, m Het komende jaar zullen er immers weer 40.000 goedkope volkswoningen worden gebouwd. De grote trots van het kabinet intus sen is, dat het tegen alle voorspellingen van socialistische zijde in, een zeer voortvarend sociaal beleid heeft ge voerd. De bereidheid tot een dergelijk beleid is er van het begin af aan ge weest. De mogelijkheid om het te reali seren is echter pas gekomen met mi nister Veldkamp. Wat deze in de an derhalf jaar dat hij als opvolger van mr. dr. Van Rooy op sociale zaken zetelt tot stand heeft gebracht, ver vult politieke vriend en vijand met gro te bewondering. Zelfs de liberale Nieuwe Rotterdamse Courant, die heel moeilijk iets goeds in het kabinet kan ontdekken, prijst hem als een „voor treffelijk minister met veel gezag". Dr. Veldkamp (41 jaar) zal er inwen dig wel om moeten lachen, dat hij nu „de meest voortvarende bewindsman van het kabinet-De Quay" wordt ge noemd. Jarenlang heeft hij zijn licht omdat er in zijn eigen kring mensen waren, die zijn talenten alleen toerei gel lijkt, ook al past ze niet in het vrijere loonbeleid, verantwoord als men er de bereikte welvaartsstijging mee veilig kan stellen. Dat de lonen onder het kabinet-De Quay belangrijk zijn gestegen, zo zelfs dat de winsten (gevaarlijk voor ver dere investeringen) sterk teruglopen, klopt ook niet met een andere voor spelling van de oppositie. Herinnert u zich nog het magere loonkonijn van Suurhoff? Op het Binnenhof is men erg be nieuwd of de socialistische oppositie straks sportief erkennen zal, dat zij zich op wezenlijke onderdelen in het kabinet-De Quay vergist heeft. Een dergelijke erkenning zou de weg kun nen effenen voor het gesprek over de vorming van een nieuw kabinet, dat vol gen moet op de kamerverkiezingen. Ongelijk bekennen is altijd erg moei lijk. Door het heengaan van mr. Bur ger en het optreden voor de eerste maal van prof. Vondeling als frac tieleider heeft de socialistische Twee- gemakkelijker gemaakt om tegenover het kabinet-De Quay een sportief ge- Deze algemene politieke beschouwin gen worden ook de zwanenzang van dr. Tilanus, de bijna 78-jarige fractie leider der C.H.U. Grote persoonlijke in vloed heeft hij in het parlement niet gehad al wist hij de wippositie van zijn groepering bij menige kabinets formatie handig te benutten. Het pro bleem van dr. Tilanus was leider te zijn van een partij, pardon, Unie, die bij het eerste het beste schot als een koppel patrijzen uit elkaar vliegt, zijn verdienste, dat hij desondanks een een heid of de fictie daarvan in stand wist te houden. Het heengaan van oude vertrouwde figuren zal ook wel tot allerlei ontboe zemingen leiden over verantwoorde lijkheid en gemeenschapszin en over de bereidheid om land en volk als minis ter of kamerlid te dienen. Wie zou b.v. niet graag een nadere motivering vernemen van het standpunt van minis ter Zijlstra, dat hij geen „homo politi cus" is? Waarom heeft hij dan toege staan, is men geneigd te vragen, dat de A.R.-partij hem jarenlang ten tonele voerde in de profetenmantel van de staatsman van het moderne christen dom? Onderwerpen genoeg dus voor een interessante discussie. Kamer en rege ring zulen er evenwel goed aan doen te bedenken, dat de kiezer van van-, daag en vooral de grote groep jonge ren onder hen niet zo zeer belangstel ling heeft voor partij-politieke scher mutselingen als wel voor de blauw drukken van de wereld van morgen. Met name van de confessionele par tijen mag en moet verwacht worden, dat zy ook by deze algemene politieke beschouwingen in gedurfde lijnen een toekomstbeeld weten te schilderen, waarvoor het de moeite waard is zich in te zetten. Vandaag starten wij onze nieuwe prijs- vraagserie, die onze lezers gedurende het nieuwe seizoen veel genoegen zal bezor gen. Deze prijsvragen hebben een nieuwe vorm, doch moeten toch wel gezien worden als een vervolg op de vele jaren met succes uitgevoerde serie: Vul in, 1, 2 of 3en win. Wij hopen onze lezers en in het bijzohder onze puzzelaars een genoegen te doen door aan onze prijsvraagserie 'n nieuwe vorm te geven. De titel: „Wat zegt u?" wijst daar reeds op. De plaatjes zijn levendiger geworden, doordat de afgebeel de personen steeds iets zeggen of vragen en wij menen, dat de trouwe puzzelaars met nog meer plezier de opgaven zullen oplossen. Overigens is 'het systeem van invullen en inzenden onver anderd gebleven. Nog steeds moet men in de bekende ko lommen de cijfers 1, 2 of 3 invullen en de inleg van 0,25 per ingevulde kolom blijft gehandhaafd. Daar, zoals reeds gezegd, deze nieuwe puzzelserie een voort zetting is van de vroegere puzzel, 1, 2 of 3 en de laatste wivivlvXWM puzzel-opgave geen winnaar heeft opgeleverd, bevindt zich in de pot reeds een bedrag van 1.866,88. Daarbij gaat komen 75 pet. van de prijzenpot van deze eerste „Wat zegt u"-puzzel In ieder geval staat dus reeds een aardig bedrag op het spel. Doe direct een aanval op deze pot, het is de moeite waard! Onze periodieke uitkeringen aan verenigingen, instellingen etc., die daaraan behoefte hebben, zijn in de loop der jaren bijzonder populair geworden. Het aantal aanvragen is zeer groot en helaas kunnen wij niet iedereen gelukkig maken. Toch hebben wij, trouwe puzzelaars en krant tezamen reeds velen kunnen helpen en hebben wij in deze periode meer dan 250.000,kunnen uitkeren. Wij menen, met volledige instemming uwerzijds, dit „Instituut" te moeten handhaven. Door deelname aan onze puzzelserie verricht u dus bovendien een goed werk! Volgens goed gebruik zullen wij elke week een puzzel- opgave, bestaande uit 12 plaatjes publiceren. Wekelijks hebt U dus kans op flinke geld prijzen en wij vertrouwen, dat de animo weer bijzonder groot zal zijn. Het Organisatie-comité Nederland We- reldspaardag heeft Jbesloten een spaar bankmaand in te stellen die haar hoogte punt zal vinden in de Wereldspaardag. Daar de Wereldspaardag krachtens in ternationale afspraak sinds 1924 eind oktober gevierd wordt, zal dus oktober spaarbankmaand zijn. Het Organisatie-comité treedt ten op zichte van de Bondsspaarbanken advise rend op. Het is de taak van de Bonds spaarbanken zelf, aan de spaarbank maand inhoud te geven. Aan het Organisatie-comité staat bij de instelling van de spaarbankmaand in het bijzonder voor ogen de ontwikkeling van de vrijetijdsbesteding, met name de vakantie. Uit de laatste statistieken blijkt dat de animo voor logeren bij familie buiten de stad terugloopt. Andere vor men van vakantie-besteding buitenshuis kosten meer geld: aanschaf en onderhoud van een redelijke kampeeruitrusting, hu ren van een vakantiehuisje of bungalow, logeren in pensions en hotels. In de mees te gezinnen komt dat geld er alleen, als men gedurende een zo lang mogelijke tijd er geregeld iets voor opzij legt. Veel al zal dan, als de vakantie in zicht komt, de vakantietoeslag een welkome aanvul ling zijn. September gaat steeds meer tot het vakantieseizoer behoren. Oktober is dus de beste maand om met het sparen te beginnen. Vandaar het denkbeeld van het Organisatie-comité de oktobermaand als spaarbankmaand en als preludium voor de Wereldspaardag te laten funge ren. Het is zich bewust dat deze vorm van doelsparen niet leidt tot bezitsvor ming, maar het acht ook een goede va kantiebesteding een groot volksbelang. Conform de eis van de officier van justitie is gistermorgen door de recht bank in Rotterdam aan de 42-jarige Rot terdamse boekhouder A.P.M. W. een straf opgelegd van een jaar en drie maan den met aftrek wegens valsheid in ge schrifte en verduistering in dienstbe trekking. Oplichting, zoals de boekhou der eveneens ten laste was gelegd, werd door de rechtbank niet bewezen geacht. °e boekhouder heeft zijn werkgeef ster, bij wie hij vorig jaar augustus in betrekking kwam, benadeeld voor een bedrag van ruim 7500 gulden. Van dat geld is viijwel mets overgebleven' het verdween grotendeels in Belgische speel banken, waar de boekhouder zonder succes overigens - zijn goklust botvier! (Advertentie) V.r ''-j Verkrijgbaar in alle goede haardenzaken Vraag gratis brochure aan bij da fabrikante: N.V. Inalfa, Postbus 150, Venray Drs. J. van der Kwast, algemeen di recteur van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs, is gisteren van Schiphol naar New York vertrokken. Hij legde er bij zyn vertrek de nadruk op, dat een even tuele organisatie van een wereldtentoon stelling in Nederland niets met zyn reis te maken heeft. .,Wel ben ik van mening, dat het or ganiseren van een wereldtentoonstelling in Nederland een zaak is voor de rege ring en niet voor het particulier bedrijfs leven of een gemeentebestuur. Zelfs voor een stad als Amsterdam is zo'n gigan tisch project onmogelijk te financieren", zei hij. Drs. Van der Kwast gaat thans in Seattle de wereldtentoonstelling bezich tigen, die daar op het ogenblik duizen den bezoekers trekt. Hij zal zich ook in New York oriënteren over de voorbe reidingen, die daar voor een (onofficiële) wereldtentoonstelling worden getroffen. Hij bevestigde dat er „zeer vage plan nen" worden beraamd voor zo'n tentoon stelling in Nederland. „Maar mijn reis naar Amerika heeft slechts een algemene oriëntatie ten doel", zo zei hij, „en men moet daaruit geen verkeerde conclusies trekken. Uit iedere grote tentoonstelling valt voor ons na tuurlijk wat te leren. Bovendien hoop ik zowel in Seattle als New York enige contacten te kunnen leggen". Boeren in Bretagne hebben donderdag de spoorlijn Parijs-Quimper versperd uit protest tegen verhoging van de vracht tarieven op 1 oktober. Zij plaatsten op verscheidene overwegen landbouwtrek kers. De boeren beletten voorts de trein, die uit Quimper naar Parijs moest ver trekken, weg te rijden. Zij kregen ver sterking van vissers, zakenlieden en ar beiders, die verwachten dat de nieuwe tarieven de kosten van levensonderhoud in Bretagne met vijftien procent zullen doen stijgen. De spoorlijn Parijs-Brest was op twee overwegen versperd. Volgens de Franse spoorwegen was het verkeer op de lijn Parijs-Quimper, na een oponthoud van drie uur, hersteld. (Van onze parlementaire redakteur) Minister Cals (O.K. en W.) zal bin nenkort bij de tweede kamer een twee tal voor het wetenschappelijk onderwijs belangrijke wetsontwerpen indienen. Het eerste ontwerp voorziet in de uitbrei ding van de economische hogescholen met een door de overheid erkende en bekostigde faculteit der rechtsgeleerd heid. Het tweede ontwerp houdt een rege ling in inzake de erkenning en be kostiging van de theologische facul teiten der bijzondere universiteiten. Nog in voorbereiding is een regeling betreffende de status van .academische ziekenhuizen. Over een wetsontwerp tot herziening van de toelating tot u- niversitaire examens zal minister Cals binnenkort advies vragen aan de „aca demische raad. Dit laatste wetsontwerp hoopt hij nog voor september 1963 door het parlement te laten behandelen. De bewindsman deelt voorts nog me de, dat hij in 1963 ƒ30.000 wil uitgeven aan een door hem onontbeerlijk geacht landelijk orgaan voor coördinatie van de academische voorlichting. VOORWAARDEN TOT 1 DEELNEMING Begin met plaatje A te bekijken. Er staan twee woorden in. Vindt u dat het eerste woord het beste past bij de af beelding, vul dan het cijfer 1 in achter de A in kolom 1 van de oplossingsstrook. Hebt u voorkeur voor het tweede woord, dan schrijft u 2, in plaats van 1. Acht u beide woorden even toepasselijk.dan 3. Doe hetzelfde met de andere plaatjes. Is kolom 1 geheel ingevuld, dan is er een oplossing gereed. Daarna kunt u als u wilt de tweede, derde en vierde kolom invullen. 2 De oplossingen kunnen uitsluitend wor- den ingezonden per briefkaart beplakt met niet meer dan één oplossingsstrook (4 kolommen) geknipt uit de krant. Iedere deelnemer kan zoveel briefkaarten inzen den als hij wil. Aan de puzzel kan alleen worden deelge nomen door in Nederland woonachtige in zenders. Behalve de normale frankering moet voor elke ingevulde kolom 0,25 aan geldige postzegels geplakt worden. Maxi maal dus 1,- per briefkaart extra plakken. Er wordt geen verantwoording genomen voor geheel of gedeeltelijk zoekgeraakte poststukken, noch voor poststukken, die door welke oorzaak dan ook na sluitings tijd binnenkomen. Aangetekende inzendingen worden niet ge accepteerd. Alleen door de PTT gestempelde briefkaarten zijn geldig. C Vul zoveel kolommen in als u wilt, maar volledig en zonder veranderingen of onduidelijkheden. g Inzendingen, die niet aan de voorwaar- waarden voldoen, zijn ongeldig. De inge zonden postzegels komen ten goede aan de pot. *W Personeel van het Prijsvraag Service Bureau Laurens A. Daane N.V., als mede hun gezinsleden zijn van deelneming uitgesloten. Personeel van ons dagblad is niet uitgesloten, omdat afwikkeling van deze puzzel uitsluitend geschiedt door het Prijsvraag Service Bureau A. Daane N.V. te Amsterdam. Deelname aan deze puzzel staat uitsluitend open voor abonnees, woon achtig in het verspreidingsgebied van dit blad. O De prijzenpot bestaat uit de tegen- waarde van de door de PTT ontvangen postzegels, verminderd met de kosten voor administratie, controle, deurwaarder, ver zekering en belastingen. Van de prijzenpot wordt 75 procent uit gekeerd aan de deelnemer, wiens oplossing overeenstemt met de door het Prijsvraag Service Bureau Laurens A. Daane N.V. bij notaris mr. F. A. de Gelder te Amster dam gedeponeerde oplossing, met dien verstande dat per deelnemer per week geen hogere prijs dan 1000,- zal worden uitgekeerd. De overige 25 procent van de prijzenpot komt ten goede aan godsdien stige, charitatieve, culturele en sociale in stellingen, verenigingen, stichtingen e.d.,, gevestigd in het verschijningsgebied van de door de N.V. Neerlandia uitgegeven dag bladen, te weten „De Nieuwe Limburger" te Maastricht, Dagblad „De Stem" te Breda, „Het Centrum" te Utrecht alsmede in het verspreidingsgebied van de „Helmondse Cou rant" te Helmond. Aanwijzing van de te bevoordelen instellingen e.d. geschiedt bin dend door een terzake benoemde commissie. O Zijn er meer juist ingevulde kolommen, dan wordt op elke zodanige kolom een gelijk deel van de 75 pet. van de prijzen pot uitgekeerd, met dien verstande, dat per deelnemer de maximumprijs van 1000,- per week niet kan worden over schreden. Wanneer géén juist ingevulde kolom is ontvangen, dan wordt de 75 pet. van de prijzenpot gevoegd bij het voor de prijswinnaar(s) bestemde gedeelte van de prijzenpot van de volgende puzzel, ten zij van te voren nadrukkelijk anders is bepaald. IA In de gevallen dat door het maxi mum van 1000,- per week per deel nemer het totaal beschikbare prijzenbedrag niet geheel kan worden uitgekeerd, wordt het restant van de prijzenpot gevoegd bij die van de volgende week. J1 Wordt incidenteel een premie uit geloofd voor de deelnemers, die de juiste oplossing het meest benaderen, dan kan per deelnemer per week maximaal een premie van 500 gewonnen worden. Een eventueel restant van de uitgeloofde premie wordt gevoegd bij de prijzenpot van de volgende week. JO Het Prijsvraag Service Bureau be paalt in hoeverre de ingezonden op lossingen juist zijn en aan de gestelde eisen voldoen. Het kent op grond daarvan definitief en bindend de prijzen toe. resp. bepaalt, of de prijzenpot wordt samenge voegd met die van de volgende puzzel. Hier op wordt onder geen enkele omstandigheid teruggekomen. Over deze wedstrijd kan geen correspondentie worden gevoerd. J2 Inzendingen moeten uiterlijk a.s. dinsdag om 18 uur in het bezit zijn van „Wat zegt u?", Postbus 2500, Amster dam. IJL De deelnemers erkennen deze voor waarden goed gelezen te hebben en zich door het feit van hun deelneming zelf hiermede akkoord te verklaren. BELANGRIJK! Deze puzzel „Wat zegt u?" verschijnt elke vrijdag. De inzendingen moeten uiterlijk de volgende dinsdag om 24 uur in het bezit zijn van «Wat zegt u?", post bus 2500, Amsterdam. Alleen door de P.T.T. gestempelde briefkaarten zijn 'geldig. De prijs winnaars krijgen direct bericht. De uitslag en toelichting worden in de volgende publikaties bekend gemaakt. I I - I kwartje per kolom 4 kolommen f I I "o H *1 |- m t; I I I I I I II 1 -I I I 1 Een avondje plezier heeft een Noorse zeeman 6000 gulden armer gemaakt door dat hij terecht kwam in de armen van een vluchtige vriendin, die veel interes se had in het geld.... De vrouw is in middels in Amsterdam gearresteerd, Zy had toen nog maar f 34,75 op zak. De 6000 gulden vormden de gage van de bemanning van het schip, dat de 37-jarige Noor Hepsoe uit Tromsoe voor zijn kapitein in Rotterdam moest innen. De zeeman haalde het geld inderdaad af, maar vóór hij naar zijn schip te rugkeerde liep hij eerst met een col lega nog enkele café's af. Daar maakten zij kennis met de bij de politie bekende 36-jarige mejuffrouw M.V. die nu opgesloten is in het hoofd bureau van politie in Rotterdam. Het werd een vrolijke kroegentocht, waarbij de Noor zijn landgenoot welis waar uit het oog verloor, maar er vele nieuwe vriendin bij kreeg... Eerst werd een cabaret in de binnenstad bezocht, daarna ging men een kijkje nemen op Katendrecht en tenslotte ging het gezel schap naar Scheveningen. Geld was er genoeg, want de Noor had zijn tas met 6000 gulden in bewaring gegeven bij zijn tijdelijke vriendin, die er wel raad mee wist. In Scheveningen werd de Noor tenslot te laat in de nacht door zijn metgezel len achtergelaten in een taxi, waarvan de chauffeur de opdracht kreeg hem naar een hotel in de Maasstad te bren gen. Toen hij de volgende morgen wak ker werd en de tas miste, ging de zee man naar Katendrecht om de juffrouw op te zoeken. Maar die was inmiddels doorgereisd naar Amsterdam, zoals de door de kapitein ingeschakelde politie al snel duidelijk werd. Woensdagmiddag werd zij daar op de Nieuwendijk aange houden. President Kennedy heeft een neger uit Philadelphia, A. Leon Higginbotham jr. benoemd tot lid van de nationale handelscommissie. Volgens het Witte Huis is hij de eerste neger, die een der gelijke functie gekregen heeft. (Advertentie) Een 47-jarige Zaandamse koopman is in de vroege ochtenduren van donder dag door een nog onbekend meisje in de Kerkstraat in Amsterdam neergesto ken en aanvankelijk in ernstige toestand in het Wilhelmina-gasthuis opgenomen De koopman kon echter in de loop van de dag door de politie gehoord worden. Hij is nu buiten levensgevaar. De Zaandammer was het meisje 's nachts in de stad tegengekomen Tegen half vijf stond het tweetal in een por tiek in de Kerkstraat. Omwonenden heb ben gehoord, dat er op ruzie-achtige toon werd gesproken. Kort daarna slaak te de koopman een luide kreet, strom pelde hevig bloedend uit een wond aan zijn borst uit het portiek en ging in de richting van het politiebureau aan het Leidseplein. Daar aangekomen zakte hij door bloedverlies in de hal ineen en werd even later door een agent gevonden. Het meisje is gevlucht. BOUGIES

de Stem | 1962 | | pagina 7