Hoogspanning in de piste f Overste A.C- Gelderman garnizoenscommandant Voorhistorische „voetbal" in Zeeuwsch-Vlaanderen TERNEUZENS STADHUIS WORDT OPGEKNAPT Groene Kruisgebouw te St. Laurens Zelfstrijkend overhemd? „Transfiguratie" Hulst opent toneelseizoen Tegenhangers De boter Portefeuille Goesenaar aan verwondingen bezweken Vechtpartij in Hollandia £3agbïaD Pe jitcm Sportcontactdag te Goes Biljartseizoen opent met strijd in Ovezande DAGBLAD DE Moord op zijn zuster Prinsenbeker ontslagen van rechtsvervolging STEM VAN VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1962 Belgisch schip voor Steenbergse Vliet vastgelopen Zeeuwse veren-misère Augustus: 30.000 chauffeurs misten de boot Archeologische rebus Twee theorieën Rammelaar Attractie Schipper misleid Roekeloos De rechtbank heeft de 23-jarige Breda se cafetaria-houder M. veroordeeld tot drie weken hechtenis en twee jaar ont zegging van de rijbevoegdheid. M. had in de nacht van 5 op 6 februari met zijn auto roekeloos hard over de Bossebrug te Breda gereden, de richting van het centrum in. Juist over de brug reed hij een wielrijdster aan, die viel en een hersenschudding opliep. Als de offi cier van justitie bij de rechtbank gistermorgen zijn zin had gekregen, dan was M. twee maanden achter de tralies gegaan. De ontzegging werd opgelegd conform de eis. XXX De Bredase rechtbank heeft verder uitspraak gedaan in de zaak tegen het Bredase duo P. v. P. (24) en A. D. (18), dat van 29 op 30 juni in het Valkenberg te Breda W. K. zijn portefeuille ontstal. Beide jongelui kregen zeven maanden hechtenis opgelegd met aftrek van voor arrest. Verder blijft ieder drie maanden voorwaardelijke gevangenisstraf boven het hoofd hangen met een proeftijd van drie jaar. De uitspraak was conform de eis. In het St.-Joannaziekenhuis te Goes is gisternacht overleden de 78-jarige heer M. Oele, die woonachtig was in het rusthuis Schild en Hof'' te Goes. De man liep woensdagmiddag tegen over het rusthuis aan de Patijnweg, zonder voldoende op het verkeer te let ten, de rijksweg op. Hij werd door een vrachtauto gegrepen en ernstig gewond. lAdvertentie) (Van onze verslaggever) Garnizoenscommandant van Bre da wordt per 1 november de lui tenant-kolonel A. C. Gelderman, als opvolger van overste W. Int- veld, die dan met pensioen gaat. De nieuw benoemde garnizoens commandant, Zeeuw van geboor te, is thans commandant van de school reserve-officieren artillerie, die kort geleden het 50-jarig be staan heeft gevierd en thans ge vestigd is in de Bredase Chassée- kazerne. Luitenant-kolonel Van Dijk, momenteel commandant van een parate afdeling veldartillerie in 't Harde wordt de nieu we commandant van de school. Overste Intveld zal het commando of ficieel op 1 november aan overste Gel derman overdragen. De nieuwe garnizoenscommandant, op 9 juli 1911 in Zierikzee geboren, verliet als jong officier in 1934 de Bredase mi litaire academie. Tot 1937 diende hij bij het vierde regiment veldartillerie te Ede, waarna hij verhuisde naar Arnhem om daar de gelederen van de „gele rijders" te gaan versterken. Tijdens de oorlog was hij in een Duits krijgsgevangenen kamp en na de bevrijding ging hij voor herscholing naar Engeland. In 1946 De Camera van Rhetorica" „De Trans figuratie" te Hulst opent dit jaar het to neelseizoen met de opvoering van het Duitse blijspel „Huwelijksreis zonder man" van Leo Lenz. De regie zal worden gevoerd door de Vlaming Renaat Staes uit St.--Niklaas, die ,,faktor" van de Ca- mere is. De speeldagen zijn zondag 30 september en maandag 1 oktober in de St.-Jozefskring te Hulst (beter bekend als het groot patronaat). De twee hoofd rollen zijn in handen gegeven van Piet Verwer en Maria van de Walle. Verder zullen meespelen mevr. Close, Bennie Buysrogge, Louis Oomens en Harry Vle gels. Direct na de opvoering van dit stuk zal de Camera een concoursstuk in stu die nemen voor deelname aan het ,,Tour- nooi der Maasgouwen" te Elsloo in Lim burg. De nieuwe garnizoenscommandant, lui tenant-kolonel A. C. Gelderman. startte in Harderwijk opnieuw de school reserve officieren artillerie, die later naar Breda verhuisde en daar achtereen volgens gevestigd was op de academie de Trip van Zoutlandtkazerne en ten slotte definitief op de Chassée. De heer Gelderman verhuisde mee uit Harder wijk en kwam in 1948 weer op de mili taire academie terug, eerst als leraar, daarna als eerste officier, tot hij in 1956 commandant van de SROA werd en tot overste werd benoemd. (Advertentie) jinternationale i beurs voor mode en huishouding De vakbeurs voor het gezin De vrouw In de kunst Drulventuin - Wolshows Wie wordt Femlna hulsvrouw 1962? De moderne keuken internationale modeshow 13.30. 15.30 en 20 uur. Geopend van 10-17 en 19-23 u. Zondags gestoten AHOY' GEBOUW J, ROTTERDAM t/m 4 OCT. Gisteravond is in Hollandia een bloe dige vechtpartij ontstaan tussen een aan tal Papoea's. Ongeveer vijl Biakkers (be kend om hun Nederlandse sympathieën) en ongeveer 10 Seroeiers (deze gaan door voor pro-Indonesisch) gingen elkaar in het centrum van Hollandia met kapmes sen, stokken en stukgeslagen bierflessen te lijf. Toen de Biakkers allen gewond waren, vluchtten zij de bioscoop „Oriënt" in. Een van hen, die een ruit had inge slagen, moest onmiddellijk met een slag aderlijke bloeding naar het ziekenhuis worden gebracht. Tn Deventer is de directeur van open bare werken ontslagen .Wegens on geschiktheid, zeggen b. en w., maar toch eervol. Dit zou dus betekenen het in werking treden van een wachtgeld regeling, die over verscheidene jaren loopt. De ontslagene heeft echter ge- roezcn genomen met een afkooprege ling. Hij krijgt zo maar 100.000 gulden !n handen en verder ook nog 5000 gul den voor kosten aan rechtskundige bij stand alsmede 5 maal 3000 gulden we gens gederfde pensioenpremie. Dat is dus bij elkaar 1.2 ton. Het was voor b. en w. en voor de raad een bittere pil om te slikken. Hij is geslikt. Maar de burgerij vraagt zich toch af, wat het voor beleid is geweest, deze functio naris aan te stellen, die al zo gauw ongeschikt bleek en zich te laten ma noeuvreren in een situatie, die alleen met zo'n zware afkoopsom te klaren was. Een flinke hap uit gemeenschaps geld is de prijs voor dit falen, niet alleen van de directeur van openbare werken. Als tegenhanger verschijnt daar het bericht, dat de heemraden van ver schillende polderdistricten in Gelder land aan Gedeputeerde Staten hebben medegedeeld, dat ze geen prijs stel len op de verhoging van hun jaarver goeding van 480 tot 1000 gulden per jaar. Ons werk is dit niet waard en de ingelanden moeten dat dan toch maar betalen. G.S. schijnen toch door te willen zetten, omdat ze de vergoe dingen in alle waterschappen willen gelijk trekken. Deze functionarissen in publieke dienst vertonen wel een an dere instelling dan in Deventer werd vertoond .Hier zien we de ware toe wijding aan de gemeenschapsdienst. boter baart zorg. In meer dan één opzicht. Het blijft altijd een van de pijnlijke paradoxen in onze samenle ving, dat overvloed evenzeer een eco nomische ramp kan betekenen als schaarste. Nederland stikt op het ogen blik in de boter: 115 miljoen pakjes liggen in de koelhuizen. Dat kunnen de consumenten niet aan, al worden ze dan tegen lagere prijs verkocht. De export vlot ook niet erg. Er zijn zeifs al plannen geopperd, om de bo ter dan maar in het veevoeder te ver werken. Dit paardemiddel zal wel geen kans maken, maar de suggestie alleen is al tekenend. Maar er zijn wel men sen, die verlangend naar al die pakjes loeren. Dat zijn de smokkelaars. In België is de boterprijs weer verhoogd. Het verschil met de Nederlandse prijs bedraagt nu drie gulden per kilo. In clandestien vervoer over de grens zit dus al een vetter winst. De grote strijd langs de grens tussen smokkelaarslist en douane-waakzaamheid krijgt dus een nieuwe impuls. De langere nachten begunstigen de strijd. Voor de boter is die Nederlands-Belgische grens nog een zeer reëel feit. Benelux is daar niet bij Ontkend kan ook niet worden, dat de Nederlandse economie baat heeft bij die smokkel, terwijl de Belgische eronder lijdt. In Brussel heeft men we! eens uiting gegeven aan het ver moeden, dat de strijd tegen de smok kelaars van Nederlandse kant niet met het nodige elan wordt aangepakt. Dit ontkent men in Den Haag. Men ziet daar ook zeer wel in, dat deze georga niseerde wetsovertreding op de duur waarlijk ook niet ten gunste van Ne derland werkt en een gevaar oplevert voor de goede internationale verhou dingen. Het kwaad zal echter nimmer uitgeroeid kunnen worden, zolang het zulke grote voordelen belooft. De meest effectieve bestrijding zou dan ook zijn het scheppen van evenwichti ge verhoudingen op de zuivelmarkt, over en weer. Dat is echter een zaak met zo veel wisselvallige factoren, dat daar nog geen kijk op is. (Van onze redacteur) Tijdens de woensdagavond gehouden vergadering van het dagelijks bestuur van de Zeeuwse Sportraad is besloten een tweede sportcontactdag te organise ren op zaterdag 17 november a.s. in de ambachtsschool te Goes. De eerste sportcontactdag, het vorig jaar gehouden, behandelde het belang en de functie van de sport in deze tijd. Het thema voor 17 november zal de sportaccommodatie zijn. Enerzijds zal ge sproken worden over de noodzaak van sportaccommodatie, anderzijds zullen voor al de gemeentebestuurders worden voor gelicht over de praktische mogelijkheden om de sportaccommodatie in hen over 't algemeen kleine gemeenten te verbete ren. Deze sportcontactdag sluit dus heel goed aan op de onlangs uitgekomen sport accommodatie-nota van de Z. Sport raad. Inleiders zullen zijn: de heer S. van Gelderen, hoofd-ambtenaar van de afde ling lichamelijke opvoeding en sport van de Vereniging van Nederlandse Gemeen, ten, en de heer C. Roels, directeur van de Stichting Sportbelangen te Eindho ven. Na afloop van de discussies zullen de genodigden, waaronder het provinciaal bestuur, de gemeentebesturen en de be sturen van sportorganisaties, een film programma kunnen zien, dat verzorgd zal worden door de filmdienst van de Nederlandse Sport Federatie. Zaterdag 29 september zal het bil jartseizoen 1962-1963 worden geopend met de wedstrijden om het kampioenschap extra klasse libre van het district Wal- cheren-Zuid-Beveland der KNBB waar- ouder ook de aangesloten verenigingen uit Zeeuwsch-Vlaanderen behoren. Niet zoals gewoonlijk wordt dus dit seizoen geopend met de 5e klasse libre doch met dë extra klasse libre. Deze opeinng vindt plaats in het bil- jartminnende Ovezande in de zak van Zuid-Beveland waar de spelers 2 tafels tot hun beschikking hebben zodat een vlot verloop van dit kampioenschap kan plaatsvinden. Het organisatorisch gedeel te rust op de biljartvereniging D.O-S. uit Ovezande. (Advertentie) lel dan op dat dit vervaardigd is van Dit betekent voor u, de ideale zeifstrijkende 100% katoenen popiin. mevrouw: géén was- en droogproblemen meer en niet meer strijken. Voor u, mijnheer: een overhemd dat altijd zeer correct zit en toch 7 dagen lang een „weekend-gevoel" geeft, zó prettig comfortabel is het. (Van onze correspondent) Schipper L. de' Ridder uit Wijneghem bij Antwerpen is het slachtoffer gewor den van de Deltawerken bij Bruinisse en het bergen van de „Doris Heymans". Toen hij ter plaatse met zijn vaartuig de „San Antonio" van 1100 ton pas seerde, zag hij een licht op de Krammer voor een gasboei aan, met het gevolg, dat hij een foutieve manoeuvre maakte en met zijn schip, geladen met zand, zout en terazzostenen, op de Vlietplaten voor de monding van de Steenbergse Vliet kwam te zitten. Hij was op weg van Stuttgart naar Brussel. Daar gevreesd wordt dat het schip zal breken, zijn de opvarenden, de schipper met zijn knecht, hun vrou wen en vijf kinderen, van boord gehaald door personeel van rijkswaterstaat. Ook de huisraad werd geborgen. De schipper is later weer naar zijn schip terugge keerd en het gelukte met twee sleepbo ten, 't voortuig van de plaat te trekken. Men slaagde er in het schip, dat intus sen was gescheurd, maar geen water maakte, naar de werkhaven van rijkswa terstaat te slepen. Hier zal de lading in andere schepen worden overgeladen, waarna men ïhet de reparatie kan be ginnen. De raad van Tcrneuzen heeft onlangs aan een Rotterdams architectenbureau opdracht gegeven een nieuw stadhuis te ontwerpen. Dat nieuwe stadhuis zal te züner tüd aan het oostelijk Bolwerk, aan de voet van de watertoren, worden ge- gebouwd. Het zal echter nog wel een paar jaar duren eer de eerste steen voor het voor de gemeente zo representatieve gebouw zal worden gelegd. Vandaar dat de raad eveneens besloten heeft het huidige stadhuis dat er van buiten als een kerk uitziet, aan de Noordstraat wat op te knappen, inmiddels is de burgemeesterskamer klaargekomen. Deze kamer is niet alleen van nieuw meubilair voorzien maar tevens vergroot. Ook de entree is wat aantrekkelijker gemaakt. By de foto's Het exterieur is dat van een oude kerktoren. Binnenin neeft een grappig geornamenteerde toog een goede beurt gekregen. (Advertentie) Onder ademloze spanning heeft het Vlissingse publiek toegezien toen dompteur Buby Althoff tijdens een optreden van circus Boltini in de Zeeuwse Schelde- stad zijn krachten moest meten met een weerspannige en zeer agressieve mannetjesleeuw. In de bronsttijd is het bijna on doenlijk om met die dieren in de piste op te treden en behalve zijn zweep, die in geval van nood waardeloos is, neemt de dompteur dan ook een zware ijzeren drietand mee als hij ach ter het hek verdwijnt. Dat dit geen overbodige maatregel is heeft het Vlissingse publiek en kele malen kunnen ervaren (Van onze redacteur) Wat zal er in augustus gemop perd zijn bij de aanlegplaatsen van de provinciale veerdiensten. Meer dan 30.000 auto's en vracht auto's moesten op de aanlegplaat sen één of meerdere keren achter blijven. Dat was bijna drie keer zoveel als in juli van dit jaar. On der de teleurgestelden bevonden zich bijna 20.000 chauffeurs van personenauto's en lichte vrachtau to's. In Kruiningen alleen al moes ten 10.000 auto's geweigerd wor den. Bij de indrukwekkende en veelomvattende graafwerken van de Rijkswaterstaat te Zaamslag-Terneuzen, werd onder verschillende la gen „jonge" zeeklei, op een diepte van ruim twee meter beneden het maaiveld, een soort ijzeren bal gevonden ter grootte van een voetbal, waarbinnen zich een ijzeren kogel bleek te bevinden, die wel op een kanonskogel lijkt. De ijzeren bal werd aangetroffen juist op de, onder de zeeklei lig gende veenlaag, het zogenaamde „oppervlakte-veen", dat gevormd werd in het sub-boreaal in de laatste millennia vóór onze jaartelling. De Duinkerken II transgressie van de zee (300-700 n.C.) dekte de veenlaag bo ven oude wad-afzettingen gelegen, als een tijddeksel af waardoor de deskundi gen in staat zijn vrij nauwkeurig de da tering vast te stellen. Alles wat zich onder de kleilaag van de Duinkerken II- transgressie bevindt moet daar vóór 300 n. C. aanwezig zijn geweest. Volgens de gegevens in de lijvige uit gave van het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening 1957 ..Agro-hydrologische profielen van Zee land" bevindt zich ónder de genoemde veenlaag, de met z.and en klei opge vulde vroegere Schelde-loop, van vóór 1000 v. C. Over de ijzeren bal ontwikkelen zich twee theorieën. De eerste is dat de bal afkomstig is uit één der hoger liggende lagen en bij toeval, onopgemerkt door de werklieden en het toezichthoudend personeel, ongezien omlaag is gerold tot op de sub-boreale veenlaag. Tegen deze theorie verzet zich echter het. omhulsel van de kogel, in welk om hulsel men een „concretie" ziet. Een concretie is een zeer harde substantie, die in kleien en kalken voorkomt en gevormd kan zijn door het neerslaan van kalk, ijzer-verbindingen, kiezel enz. óm één of andere kern; in dit geval dus de ijzeren kogel. Maar een concretie vormt zich alleen op grote diepte en zeer, zeer langzaam en eeuwen en nogmaals eeuwen zijn er mee gemoeid. Deze feiten spreken dus de eerste theorie tegen. Jammer, en toch ook weer gelukkig, anders was de inhoud nog niet bekend, werd het omhulsel door de nieuwsgierig heid van één der arbeiders bij schud den hoorde men de kogel in' de bal ram melen alsof het een rammelaar was van een reus, kilo's zwaar werd het om hulsel kapotgeslagen. De stukken, zowel als de kogel zullen aan een nader we tenschappelijk onderzoek worden onder worpen. Alleen in het, uiterste geval zal de ijzeren kogel worden doorgezaagd, maar eerst zal getracht worden met doorlichten tot bepaalde resultaten te komen. Alleen reeds om de bedrijvigheid in dit kleigebied gade te slaan is een tocht naar Zaamslag-Terneuzen reeds de moeite waard. Zes treintjes, met een ketting van waggelende kip-karretjes achter zich aan, rijden af en aan. Grote grijpkranen vullen in een oogwenk, on der het handig gemanoeuvreer van de dragline-machinisten, de karretjes met een substantie van vette klei en zand, dat zo hard wordt als cement, voor ver sterking van de Schelde-dijk. De machtige afwaterings-sluiz.en, die al geheel voltooid zijn, voeren het water naar de Schelde-zee. inderdaad een zee te noemen en waar de lucht, het water als einder vindt. Langs de kust is een prachtig breed fietspad aangelegd, waarop, op de brommers, de stevige Zeeuwse boerinnen, nog veelal in kle derdracht van de streek, vrolijk voort knetteren, genietend van de weidse aan blik, de zilte luchten en het transpa rante licht. (Van onze rechtbankverslaggever) De rechtbank te Breda heeft de 53-ja- rige J. B. uit Prinsenbeek omslagen van rechtsvervolging, maar opname gelast in 'n krankzinnigengesticht voor een jaar en onvoorwaardelijke terbesciiikkingj stelling van de regering, overeenkomstig het verzoek van de officier van justitie op 13 september. B. heeft op 24 augustus zijn bij hem inwonende zuster onverhoeas met een hamer op het hoofd geslagen omdat hij ten onrechte van mening was dat zij niet goed oppaste en geld verkwistte. Hij legde na zijn aaad de ernstig gewon de vrouw in de stal en was daarna gaan zwerven, tot hij zich bij de rijkspolitie te Etten aangaf. De politie trof de vrouw levend aan, maar kort nadien is zij overleden. Tegen B. was door de rechtbank in maan zes jaar gevangenisstraf geëist en! onvoorwaardelijke terbeschikkingstel ling. Volgens het rapport van een psy chiater was de verdaan te gedeeltelijk toe rekeningsvatbaar. De verdediger daaren tegen meende dat B. volledig ontoereken baar was en vroeg een nader psychia trisch onderzoek, waarmee de rechtbank akkoord ging. Veertien dagen geleden verklaarde als getuige-deskundige prof. dr. J. Kloek uit Utrecht dat B. volledig ontoerekenbaar was en in zijn huidige psychische toestand een groot gevaar was voor de maatschappij. XXX Zaterdag a.s. zal de districts-zuster van het Groene Kruis voor de kinder-hygië- ne in Zeeland, mej. Van de End, offi cieel het Groene Kruis-gebouw te St. Laurens in gebruik stellen. Op de foto het nieuwe gebouw van het Groene Kruis waar een consultatie-bureau voor zuigelingen en kleuters in onderge bracht is.

de Stem | 1962 | | pagina 3