IU Paleis in brand geschoten Een grote jammerklacht klinkt op uit ruïnes LEGER BESTUURT STAAT Toch fraude in Nijmegen Aantal doden in Spanje neemt nog steeds toe Zonodig federale troepen naar staat Mississippi Eis tegen Leibbrand levenslang „DE TIRAN IS DOOD - NIEMAND HOEFT BANG TE ZIJN Vliegvelden gesloten Nieuwe bruidscreatie BETREKKINGEN NIET ZO SPOEDIG NORMALISEREN Bezoek aan rampgebied in Spanje... Bewezen betere DAGBLAD VOOR ZEELAND Burgemeester erkent Kroestjev niet ingenomen met Berlijnse muur Toenemende bewolking J Zuiveringen bij de Hongaarse balie HULPVERLENING KOMT OP GANG De taalkwestie Mars op Brussel op 4 oktober Neger-organisatie vraagt om boycot MINISTER SOEBANDRIO: Reorganisatie van kabinet in Indonesië? REGENJASSEN s Ivolie^vlccvmp 102e JAARGANG No. 24092 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N. V. Uitg Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem. mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel. 22341 (4 lijnen) - Postgiro 278841. b»a> Stem VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1962 Abonnementsprijs f 7.30 per kwartaal, 8,60 per post, 0,56 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,42 per mm (Ing. Med. 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES. Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Biibureaus: TerneuzenIJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURGNieuwstraat 41 - telefoon 2893) KONING VAN JEMEN GEDOOD BIJ BLIKSEM-REVOLTE Dit is prins Mohammed el Badr, de nieuwe imam van Jemen, die woensdag avond is omgebracht. Prins Mohammed volgde op 18 september zijn vader op. De burgemeester van Nijmegen heeft, in overleg met de officier van justitie in Den Haag, bekendgemaakt, dat bij een onderzoek is komen vast te staan, dat in een belangrijk oorlogsschadegeval op onregelmatige wijze is getracht een uit kering van het rijk te krijgen. Door het ryk is een voorschot verstrekt. Afge zien van de administratieve gevolgen wordt overwogen of deze onregelmatig heid aanleiding zal geven tot strafrech telijk optreden tegen de verantwoorde lijke gemeenteambtenaren. „Hangende het onderzoek kunnen geen verdere mededelingen worden verstrekt", aldus een schriftelijke verklaring vahi de bur gemeester. „Premier Kroestjev is niet bijzonder ingenomen met de Berlijnse muur". Dit heeft de voormalige Westduitse ambas sadeur in Moskou. Hans Kroll, donder dag in Bonn gezegd. „Ik heb Kroestjev dikwijls genoeg ge- zegd dat hij moest beseffen dat hij ook schade ondervond door de muur en hij gaf toe dat hij er niet bijzonder mee was ingenomen, maar gedwongen was ge weest tot de bouw over te gaan", aldus Kroll. GISTEREN" is de eerste zending Van Gogh-schilderijen, die in Warschau wor den tentoongesteld, van Schiphol ver trokken. De kostbare doeken gaan drie zendingen naar de Poolse hoofd stad. MET INGANG van 1 oktober gaan de kinderbijslagen in België aanzienlijk omhoog. Voor het eerste kind wordt het f 33,- per maand, voor het tweede f 41,50 en voor het derde f 72,-. Wie nog meer kinderen heeft kan praktisch gaan rente nieren, zeggen de Belgen. DE EERSTE Algerijnse kabinetsforma teur, Ahmed Ben Bella, is gisteren be gonnen met de vorming van een eerste echte regering voor Algerië. Ben Bella verwacht binnen 48 uur een kabinet op de been te hebben. GISTEREN zijn besprekingen over de nieuwe C.A.O. voor het produktie- en verkopend personeel der bakkerijbedrij- ven gevoerd. De besprekingen zijn niet afgesloten. GISTEREN is het 18-jarige Duitse teen agerzangeresje Conny Froboess uit Ham burg op Schiphol aangekomen Zij zal zaterdagavond optreden in het Kurhaus te Scheveningen. DE BELGISCHE boerenbond vreest, dat de woensdag aangekondigde verhoging van de boterprijs in België niet alleen een vermindering van het botergebruik tot gevolg zal hebben, doch ook de bo tersmokkel uit Nederland zal doen toe nemen. Weersverwachting, medegedeeld door J het K.N.M.I., geldig tot vanavond. J opgemaakt gisterenavond 23.15 uur: 0 t In de ochtend plaatselijk mist, overi- 4 gens toenemende bewolking en later 0 ,wfs,ten van het land regen. 4 0 Mat'ge tot krachtige wind tussen zuid peratüren '""rCre verwacht^iSCh weerkundiS instituut mta„Cht'lgiAwind uit zuid-zuidooste- hjke richtingen met in de namiddag kans op neerslag. Maximumtempera- 0 4 9-16 graden. P 4 Vandaag: zon onder 18.26 uur. Maan 0 onder 18.45 uur. J Morgen: zon op 6.36 uur. Maan op' f 8.55 uur. 4 Jemen is sedert luttele uren geen koninkrijk meermaar een republiek. Dit kan ivorden afgeleid uit de zeerzeer schaarse berichten die radio Sanaa heeft uitgezonden en die in Aden werden opgevangen. Het is zelfs niet duidelijk wanneer de staatsgreep precies werd uitgevoerd en door wie. Wel staat vast dat het een groep militairen is geweest. Men ivist gisteravond met stelligheid te vertellen dat de Imam (koning) in zijn paleis is gedood. Het paleis werd, aldus berichten die in Aden werden opgevangen, door opstandelingen in brand geschoten. Imam Mohammed el Badr regeerde pas enkele dagenHij was van plan het be wind in zijn land op moderne leest te schoeien. Radio Sanaa maakte gisteren bekend dat er een avondklok was ingesteld en dat overtreders ervan zouden worden neergeschoten. Ook werd gezegd dat de „tiran en zijn handlangers vernietigd zijn". Gaat men er van uit, dat radio Sanaa in handen van de nieuwe machthebbers is, dan is dus het bewind van de imam abrupt tot een einde gekomen. Is het station in handen van de imam, dan is de staatsgreep mislukt. Waarnemers achten het mede door de woordkeus van de omroep uitgesloten dat de imam het station in handen zou hebben. Vier hoge functionarissen uit Jemen, onder wie een broer van wijlen imam Ahmed, zijn woensdag laat in Aden aan gekomen. Radio-Djiboeti meldde don derdagavond, dat twee Russische fregat- Vandaag start onze nieuwe prijs vraagserie. Elders in dit nummer vindt u alle bijzonderheden. Doe mee In Hongarije zijn een plaatsvervangen de minister van Justitie, Ferenc Ando, twee vice-presidenten van het hoogge rechtshof en negen andere hoge functio narissen bij de rechterlijke macht afge zet. Waarnemers zien hieriri een beves tiging van eerdere berichten over een nieuwe de-stalinisatiecampagne. Het aantal clodcn ten gevolge van de overstromingen in Spanje loopt nog steeds op. Volgens de laatste cijfers zyn woensdag 600 personen om het leven ge- komen in de noordoostelijke provincie Catalonië; 536 personen moesten wegens verwondingen worden opgenomen, ter wijl er op de lijsten van vermisten 465 namen staan. De autoriteiten zijn bang dat het do dencijfer nog zal oplopen, aangezien ver wacht wordt, dat nog vele lijken bedol ven liggen onder slijk en puin, achter gelaten door de rivieren die na de plot selinge, uitzonderlijk zware regenval, buiten hun oevers traden en vernielend door dorpen en steden trokken. Na een maandenlange droogte viel in een nacht tijds 200 millimeter regen. Particuliere organisaties in he-t gehele land hebben voedsel, dekens en medicij nen naar het rampgebied gezonden. Ook net buitenland verleent hulp. Het Neder landse Rode Kruis schonk f 10.000,-. Ko ning Boudewijn en koningin Fabiola van België hebben een be-drag van 2000 dollar geschonken. De burgemeester van Barcelona is in gegaan op een aanbod van de Ameri kaanse luchtmacht en heeft de basis te Zaragoza verzocht ruimingsvoertuigen beschikbaar te stellen voor Sabadell en omgeving. De verbindingen zijn nog steeds niet hersteld. Zes spoorlijnen, waaronder de verbinding van Barcelona met de Fran se grens, zijn op vele plaatsen door land verschuivingen en overstromingen ver nield. Het verkeer moet worden omge legd langs ezelpaden. Paus Joannes heeft uitdrukking gege ven aan zijn diepe deernis over het ge beurde. In een telegram aan de aarts bisschop van Barcelona zond hij zijn speciale zegen voor de slachtoffers en hun familieleden. Ook heeft hij een grote som gelds beschikbaar gesteld. Op Majorca, dat ook te lijden heeft gehad van zware regenval, zijn geen slachtoffers te betreuren. De in Nederland werkende Spanjaar den, die afkomstig zijn uit het rampge bied, is afgeraden zich naar hun land te begeven. Het rampgebied is nog on bereikbaar. Militairen hebben het ge bied afgesloten. Wel worden pogingen gedaan om zo snel mogelijk inlichtingen te krijgen over de welstand van de naaste familieleden van de Spanjaar den. In de Nederlandse textielindustrie werken meer dan 350 Spaanse arbeiders. Een groot aantal van hen is afkomstig uit de ge-troffen plaatsen Tarrasa en Sa badell. Het water begint ook Barcelona te be dreigen. Het vliegveld werd ten gevolge van de nog steeds voortdurende regen val voor de tweede keer binnen 24 uur gesloten. Een groot gedeelte van de stad is ver stoken van elektriciteit, aangezien een aantal centrales en leidingen door de re genval en de harde wind buiten werking zijn gesteld. Bij de ziekenhuizen zijn verplaatsbare generators opgesteld. Tot dusver werden in de stad nog slechts vijf dodelijke slachtoffers van de watersnood geteld. Vijf Spaanse arbeiders fcullen als ver tegenwoordigers van hun landgenoten, die in de Twentse textielindustrie werk zaam zijn, naar Barcelona vliegen en contacten leggen met familieleden, or ganisaties en instanties om inlichtingen te krijgen over het lot van hun familie leden in het rampgebied. ten, die drie weken geleden uit Port Said zouden zijn vertrokkei}, nu in de Jemenitische haven Hoedeida zijn. De opstandelingen hebben het leger verzocht het land te besturen zolang er nog geen kabinet is gevormd. Alle vliegvelden zijn gesloten. „Wij beginnen een nieuw leven, een leven van vrijheid, zonder heersers. Nie mand zal u uw bezit afnemen, blijf rus tig en tracht met het leger samen te werken", aldus radio-Saana in een op roep tot de bevolking. De sterkte van het leger in Jemen wordt op 20.000 man geschat. Het heeft de laatste jaren moderne wa pens gekregen, waaronder Russische tanks. Het is geoefend door instruc teurs uit communistische landen en Egypte. Er is ook een kleine lucht macht, grotendeels bestaande uit Russische en Tsjechische vliegtui gen. De piloten zijn bijna allen bui tenlanders. Hard bewind De oude imam van Jemen was een schilderachtige figuur, die gehuld in een zware, wapperende burnoes en gewa pend met een fraai bewerkt zwaard zijn land en zijn 4 miljoen onderdanen re geerde met harde hand. Verscheidene pogingen hem te ver moorden mislukten en eindigden met de onmiddellijke dood van de samen zweerders. De oude imam was een ab soluut vorst. Geen enkele Jemeniet mocht zijn dorp verlaten zonder toe stemming van de autoriteiten. Vreemde lingen mochten slechts binnenkomen met speciale toestemming van de imam. Het land behoorde niet tot een be paald blok en kreeg hulp van iedereen. Amerika zond regelmatig graan en me dicijnen. De Russen bouwden de moder ne haven van Hoedeida, maar Ameri kaanse maatschappijen hadden optie op (Van onze Belgische correspondent) De katholieke en socialistische meer- derheidsgroepen van de Belgische se naat hebben gisteren een dag lang af zonderlijk beraadslaagd over de houding die zal aangenomen worden ten aanzien van een wetsontwerp betreffende de vastlegging van de Frans-Nederlandse taalgrens. Gisterenavond overheerste de mening dat er een meerderheid zal gevonden worden om de Vlaamse Voerstreek van de provincie Luik naar de provincie Belgisch Limburg over te hevelen. An derzijds heeft de Brusselse burgemeester Coremans na wekenlang beraad toestem ming verleend voor de mars op Brussel, die door de Vlamingen op 4 oktober zal worden georganiseerd. De Belgische re gering heeft terzake druk uitgeoefend op zo ongeveer de helft van het koninkrijk om er naar olie te zoeken. Die concessie was 30 jaar geldig. Jemen ging ook een federatie aan met Egypte, maar deze liep dood, omdat de imam niet gehoorzaam was aan Nasser. Nasser beschuldigde de imam ervan zijn land te achterlijk te houden. Onder de omstandigheden waarin Je men verkeerde, kon het mogelijk zijn, dat de jonge opvolger, imam Seif oei Islam el Badr, veel liberaler opvattin gen had dan zijn vader, en tegelijk com munistische sympathieën had. Hij was het die de Russische en Chinese hulp voor zijn land mobiliseerde en daartoe onderhandelingen ging voeren in Mos kou en Peking. Het is niet uitgesloten dat de staats greep werd uitgevoerd door mannen die vreesden dat de nieuwe koning het land in de rode sfeer zou brengen. Prins Seif, hoofd van de Jemenitische delegatie bij de V.N. en zich beschou wend als erfgenaam van de troon, is uit New York naar Jemen vertrokken. Hij is een broer van imam Mohammed, die door opstandige militairen is vermoord. In het Hilton hotel in Amsterdam heeft de Amsterdamse ontwerper Ferry Offerman woensdag zijn nieuwe collectie voor herfst en winter 1962 getoond. Offerman (links) en een assistent kleden mannequin Nanny rut Zaandam in een gloednieuwe bruids creatie. De Amerikaanse minister van Justitie, Robert F. Kennedy, heeft woensdag avond meegedeeld, dat er zo nodig fede rale troepen naar de staat Mississippi gezonden zullen worden om een eind te maken aan de toestand, dat gerechtelijke bevelen om de neger James Meredith toe te laten op de universiteit, terzijde worden gelegd. De minister voegde er echte-r met na druk aan toe, dat er over het gebruik van troepen nog geen definitief besluit is gevallen. „De situatie is ernstig", aldus minister Kennedy. „Wat betreft het zenden van federale troepen ...we zullen alle mid delen gebruiken die nodig zijn om ons werk uit te voeren". Op verdere vragen zei hij, nog niets definitiefs te kunnen meedelen. Behalve gouverneur Ross R. Barnett van Mississippi heeft nu ook zijn plaats vervanger, Paul Johnson, opdracht ge kregen zich voor het hof van appèl in New Orleans te verdedigen tegen een aanklacht wegens belediging van de rechterlijke macht, dit in verband met hun optreden tegen James Mereditfy Beiden moeten zaterdagmorgen tien uur voor het hof verschijnen. Johnson was het, die Meredith woens dag de weg naar de inschrijving op de universiteit versperde, nadat de gouver neur dat al eerder gedaan had. De nationale Amerikaanse associatie' voor de behartiging van de belangen van niet-blanken (N.A.A.C.P.) heeft een telegram aan president Kennedy gezon den waarin aangedrongen wordt op het zenden van federale troepen naar Mis- A.C.P. reeds een brief naar de Ameri kaanse president gestuurd, waarin werd aangedrongen op opschorting van alle fe derale diensten aan de staat Mississippi, zoals bijvoorbeeld de dienst posterijen. De N.A.A.C.P. wilde door eerst een boycot in te stellen trachten gehoor zaamheid te krijgen zonder van wapens gebruik te moeten maken. Over de achtergronden van het geval- Meredith wordt elders in dit blad uit voerig bericht. James Meredith is onderweg naar Ox ford om voor de vierde keer een poging te doen om toegang te verkrijgen tot de staatsuniversiteit. De toestand in Oxford is gespannen. De openbare aanklager heeft gisteren levenslange gevangenis straf geëist in het proces te Stutt gart tegen de internationaal be kende verkeersdeskundige profes sor Kurt Leibbrand. Hij wordt er van beschuldigd, in augustus 1944 als commandant van een Duitse compagnie in Frankrijk Italiaanse vrijwilligers van zijn onderdeel te hebben laten doodschieten- Aankla ger Fritz Schneider zei in zijn re quisitoir dat Leibbrand in minstens 22 gevallen schuldig was aan moord en in elf gevallen aan po ging van moord. de burgemeester van de Belgische hoofd- sissippi. itad.I De vorige week vrijdag heeft de N.A. De Indonesische minister van Buiten landse Zaken, Soebandrio, heeft zich niet bijster positief uitgelaten over de moge lijkheden van een spoedige normalisering van de Nederlands-Indonesische betrek kingen. Teruggekeerd van zijn besprekingen inzake de overdracht van Nieuw-Guinea in de V.N., zei hij: „Er kan pas over normalisering van de betrekkingen wor- (Door UPI-correspondent A. Navarro) Temidden van de bemodderde ruïnes van wat eens het levenslustige Rubi was, ligt een man geknield voor de enige muur die van zijn woning is overgebleven. Boven zijn gebogen hoofd hangen een trouwportret en twee verkreukelde foto's van jon- genskopjes aan kromme spijkers. „God, laat ze tevoorschijn komen, alstublieft Lieve Heer, breng ze naar me terug." Ik schaam me bijna dat ik dit dra matisch toneeltje heb bijgewoond, om rond te lopen tussen al deze gebroken mensen die vertwijfeld zoeken naar hun man, vrouw, groot moeder of kinderen. Soms weten ze dat het zoeken vergeefs is. Ze heb ben van de ambtenaren gehoord dat hun geliefden in de overvolle lyken- huisjes wachten op een laatste rust plaats. Maar ze blijven met een starre blik in de ogen zoeken tussen het puin en de modder. Rubi heeft in één dag meer dan 100 huizen verloren door het woeste water. Als ik me omdraai om de snikkende man niet te storen bij zijn gebeden ti'ekt een jonge vrouw me aan de jas. „Hebt u mijn zoon gezien? Ik wil mijn zoon! zegt ze, en blijft mijn jas vast houden omdat ze wankelt van ver moeidheid en ellende. „We sliepen alle drie toen het water kwam, mijn man, zoon en ik. Toen we door het geraas wakker werden was het aisof de aarde ons opslokte. Een lawine van water verpletterde ons huis en onze zoon werd meegesleurd. Mijn man is hem achterna gegaan. Hebt u hem gezien?" Een oude vrouw. Felisa Chanter ge heten, heeft een foto van het lijk van haar getrouwde zoon gezien. Ze wilde het niet geloven. „Ik ben misschien wel gek geworden, maar het kan toch niet, het mag toch niet/' zei ze. „Ik heb geen seconde te verliezen. Misschien ligt hij hier nog ergens on der de modder. Straks ga ik pas naar het lijkenhuis. Eerst verder zoeken." Ik rijd in een jeep over de tien kilo meter lange weg die Rubi en Tarassa verbindt. Men wijst mij waar de huizen hebben gestaan. Vloedstroom en mod- dermassa's hebben hier niets heel ge laten. In Tarassa zelf stond de pastoor stil voor zich uit te kijken. Hij wijst naar een modderig stuk grond. „Twee dagen geleden stonden hier nog 200 woningen..." De foto geeft een beeld van de ont reddering in San Adrian de Besoi den gesproken als de overeenkomst In zake Nieuw-Guinea volledig is uitge voerd". Hij maakte in één adem gewag van de al eerder gehoorde beschuldiging dat de Nederlanders wapens aan de Pa poea's zouden hebben verstrekt, opdat dezen binnenkort met een bijltjesdag kunnen beginnen. Soebandrio is op weg naar Bali. Er gaan geruchten dat Soekarno op dit eiland een bespreking zal organiseren, waarbij een hervorming van het Indone sische kabinet aan de orde zal komen. Wellicht zal premier Djoeanda om ge zondheidsredenen aftreden. Soebandrio wordt als zijn opvolger genoemd. Platteel Op Nieuw-Guinea zijn inmiddels acht van de achttien V.N.-topfunctionarissen, die men daar nodig denkt te hebben, aangesteld. Aan gouverneur Platteel is met ingang van 25 september eervol ont slag verleend. Op een afscheidsbijeen komst zei hij ervan overtuigd te zijn dat het interimbestuur zijn taak uiterst se rieus zal opnemen. Grote moeilijkheden voorzag hij niet en hij ontkende, even als schout-bij-nacht Reeser, dat heeft gedaan, dat er wapens aan de Papoea's zouden zijn verstrekt. (Advertenties) In onze collectie zijn alle grote Europese merken zoals Shelter, Falcon en Valmeline vertegenwoordigd. van 49.7S tot 108.- BREDA Eindstraat hoek Houtmarkt

de Stem | 1962 | | pagina 1