DE KERK IN HET MIDDEN Nieuw leven uit dode grond PLASTICS hebben de wereld veroverd Atoomschepen voor Europa Vergadering van de eeuw in een biddende wereld Turkse vrouwen slechts 20 pet geëmancipeerd lieetman NA STEEN, IJZEREN BRONS HET PLASTOCEEN: Coördinatie schept brede arbeidshasis Pelgrimage naar Friese Madonna Eucharistisch wereldcongres 1964 in India Islam-missie op N.-Guinea? Gebedsintenties DE BEWEGING j VAN NATAL j Duizenden soorten Stormachtige evolutie Structuur Kunstschuim Tal van toepassingen Paus verklaart: Staat wake over de massamedia Rasseni nlegra lie (eventueel?) zonde Totale kerk in discussie Psychiater meent: Gun stervende rustige dood Liturgische kalender "de schatkamer onder de lijnbaan' MAX TAILLEUR in LEXI-TIME Op het platteland mets in te brengen „De staat heeft tot plicht even tuele schadelijke effecten der massa media te voorkomen en het volk door doeltreffende voorlichting te le ren deze massa-media goed te ge bruiken". Dit verklaart paus Joannes in een brief ter gelegenheid van een sociale week in Italië. „Staatscontrole," aldus de paus, „kan niet als een beknotting van de individuele vrijheid beschouwd wor den, wanneer hij binnen de grenzen wordt gehouden. Staatscontrole is veeleer een gewettigde vorm van staatsbestuur tot bescherming en be vordering van het algemeen welzijn- Natuurlijk mag de staat geen druk uitoefenen, die de geestelijke zelf standigheid van het individu zou aantasten. De controle van de staat moet de gerechtvaardigde vrijheid van mening bevorderen en moet re kening houden met het natuurlijke recht van iedereen een eigen oor deel te vormen. Van even grote be tekenis is echter de taak van de staat ervoor te waken, dat de persoonlijke vrijheid in de massa-media niet ge bruikt wordt tegen de waarheid, te gen de rechtvaardigheid of de nor men va nfatsoen". men van fatsoen. Deze week is een bedevaart ge houden naar Maria van Sevenwol- den, een Mariabeeld dat wordt be waard in de Sint Franciscuskerk te Bolsward. Dit Mariabeeld, dat be kend staat als „Onze Live Friese Vrouw", dateert uit de middeleeu wen. Het zou toen op een wonder bare wijze gered zijn bij een brand, waarbij het drijvende in het water van een gracht werd gevonden. In de middeleeuwen werd het beeldje in verband gebracht met de redding van de Friezen in de slag bij Warns tegen graaf Willem VI van Holland en Henegouwen op 26 september 1345. Het eerstvolgende Eucharistische Wereldcongres wordt van 28 novem ber tot 6 december 1964 in Bambay, India, gehouden. Dit heeft de secre taris van het organisatiecomité „Eu charistisch Wereldcongres" in Rome bekendgemaakt. Met de aartsbisschop van Bombay, kardinaal V. Gracias, zal hij de verdere plannen voor het congres bespreken, wanneer deze voor het concilie in Rome is. De grote islamitische organisatie in Indonesië, de „Mohammadijah" is doende, islamitische missionaris sen op te leiden voor een arbeids terrein in West-Nieuw-Guinea. De ze missionarissen, merendeels jonge mensen, krijgen een opleiding in een speciaal seminarium te Djokdja- karta. De Amerikaanse mevrouw Gaillot in New Orleans, die geëxcommuni ceerd werd omdat zij zich verzette tegen de rassenintegratie op de pa rochiescholen in New Orleans, heeft een beroep gedaan op de paus om de excommunicatie te herzien. Zij zegt in een brief aan de paus, dat zij tot 19 oktober zal wachten op antwoord. Als het dan niet bin nen is, zal zij een boek publiceren waarin zij bewijst dat integratie zon de is. Als'de paus daarentegen kan be wijzen dat zij een verkeerd stand punt huldigt, zal zij zich bekeren en leidster worden van de integratie beweging. De reusachtige koepel van de Sint Pieter in Rome zou met gemak kunnen worden bedolven onder de bergen papier die er in verband met het concilie zijn volgeschreven. Als er één bewijs is van de alge mene aandacht in de wereld voor deze „vergadering van de eeuw", dan is het wel de overstelpende hoeveelheid commentaren, prognoses en verwachtingen op en over de komende kerkvergadering. Het wereldcongres van de federatie van Lutherse kerken zal in 1964 ge houden worden in het Westduitse Detmold, De algemene tendens in de ver klaringen van degenen die bevoegd zijn om een mening over het concilie te geven is, dat ..de totale Kerk in discussie zal worden gesteld in de betekenis van een universele, inner lijke vernieuwing, waarbij de wen sen en verlangens van de bisschop pen zich zeker zullen kunnen hand haven tegenover de meningen van de Romeinse Curie". Deze lange formulering is alge meen genoeg en toch voldoende con creet om de zin van het concilie aan te geven en de enorme aandacht ervoor, te verklaren. Toenemende openheid naarmate het concilie vor dert is eveneens te verwachten. Het concilie-persbureau zal vier a vijf persconferenties per week geven. De dan aanwezige journalisten vormen het luisterend ooi van de wereld. De openingsplechtigheden, waarbij de 2500 concilievaders aanwezig zul len zijn in de oogverblindende pracht van hun officiële gewaden, zullen via de tv over de gehele wereld zichtbaar worden. In de basiliek van St.-Pieter (vanaf gisteren gesloten omdat er een poging tot brand stichting is ontdekt) ligt een inge wikkeld netwerk van elektrische lei dingen voor de geluidsinstallatie. Vanaf Petrus' stoel zal er tijdens dit concilie gesproken worden met be hulp van de 20ste eeuwse techniek. De Kerk spreekt over de kerkver gadering als over een „wereldcon cilie". Het ziet er naar uit dat zelfs sommige landen achter het ijzeren gordijn dit wereldomvattende van de Kerk zullen erkennen. Men verwacht bv- uit Polen niet minder dan 26 bis schoppen. Wereldomvattend is ook het gebed dat aan de vooravond van het con cilie tot God wordt opgezonden. Het De Amerikaanse psychiater dr. John R. Cavanagh heeft er onlangs voor gepleit, dat een mens rustig moet kunnen sterven. „Een stervende, aldus dr. Cavanagh, moet in vrede en waardigheid kun nen heengaan zonder omringd te zijn door allerlei nutteloze apparatuur als zuurstoftenten, slangetjes en buisjes. Dr. Cavanagh wees er in zijn inlei ding op, dat de z.g. doodsstrijd voor namelijk aanwezig is in de geest van hen. die rond het sterfbed staan. De moeilijke ademhaling en de samen trekkingen van de spieren bij de ster vende kunnen wel de indruk van een doodsstrijd geven, maar zijn in feite niet meer dan fysieke reacties van het stervende organisme. Wanneer de zieke de dood voelt naderen, dan is zijn geest in vrede. De menselijke aard is zo. dat wij moeilijk angst kunnen verdragen. In het geval van de stervende is de angst voor het onbekende overwon nen. Hij weet het. Sterven is voor de stervende gemakkelijk. Dr. Cavanagh merkte op, dat de stervende heden ten dage zo omringd wordt met medische apparatuur en instrumenten, dat hij meer op een gecompliceerd experimenteel dier lijkt dan op een mens. Het is de mening van dr. Cavanagh, dat wanneer de dood onvermijdelijk is d.w.z. wanneer het proces van sterven zonder enige twijfel begonnen is de zieke in waardigheid dood moet kunnen gaan en niet omringd door nutteloze apparatuur. gebed, dat het allervoornaamste is, opdat de H. Geest de concilievaders zal inspireren. Gebeden wordt er door de kerken van de reformatie, door de Anglicanen, door de ortho doxe Kerk, door Kopten en door ons. De paus zelf heeft een ontroerend bewijs van de noodzaak om te bid den gegeven, door in een Romeinse parochiekerk, ergens in een buiten wijk, de opening van een novene tot de H. Geest bij te wonen. De opvol ger van Petrus bad daar samen met de parochianen. Ook dat is een be wijs van het alles, en allén-omvat- tende van het concilie dat de gees telijke leider van een gelovig mil joenenvolk neerknielt naast de leek. Zoals de laatste maanden steels het geval is geweest, heeft het apos tolaat van het gebed zijn gebeds intentie voor oktober afgestemd op het concilie. De intentie luidt: „Dat het onfeilbaar leergezag van het tweede Vaticaanse concilie de dwalingen en gevaren voor geloof en zeden voor ieder in het licht stelle". De missie-intentie voor oktober is „Bevordering van de vorming van lekenmissonarissen in Latijns-Ameri- ka" het grote noodgebied van de Moederkerk. ZONDAG 30 SEPTEMBER. Groen. Zestiepde zondag na Pinksteren. Tijdeigen. Mis Miserere- Credo. Prefatie van de H. Drievuldigheid. Gezinslezing: Lk. 8, 2239. MAANDAG 1 OKTOBER. Groen. Mis van de zestiende zondag na Pink steren. Miserere, zonder Gloria. Tweede gebed H. Remigius. (Op jeugdige leeftijd werd deze heilige tot bisschop van Reims gekozen. Hij werd de apostel van de Fran ken en doopte in 496 hun koning Clovis). Gezinslezing: Lk. 8, 40 56. DINSDAG 2 OKTOBER. Wit. H.H- Engelbewaarders. (Dit feest is door Paus Paulus V in 1608 voor heel de Kerk ingevoerd). Gezins lezing: Lk. 9, 117. WOENSDAG 3 OKTOBER. Wit. H. Teresia van Lisieux. (Deze patro nes van de missionarissen is in 1873 te Alengon geboren. Op 15- jarige leeftijd trad zij in de Kar- mel te Lisieux, waar zij in 1897 is gestorven. Zij werd al in 1925 heilig verklaard). Gezinslezing: Lk. 9, 37—62. DONDERDAG 4 OKTOBER. Wit. H. Franciscus van Assisi. (In 1182 werd hij uit een rijk koopmansge zin geboren. Na een wereldse jeugd werd hij door de genade getroffen. De Orde, die hij voor zijn volge lingen stichtte, werd in 1210 door Paus Innocentius III goedgekeurd. Samen met de H. Clara stichtte hij een tweede Orde en voor leken voorts nog een derde Orde. Deze navolger van Christus, wiens le ven een keerpunt bracht in de geestelijke geschiedenis van de wereld, stierf op 4 oktober 1226. Twee jaar later werd hij heilig verklaard). Gezinslezing: Lk 11, 1—28. VRIJDAG 5 OKTOBER. Groen. Mis van de zestiende zondag na Pink steren. Miserere, zonder Gloria. Tweede gebed H.H. Placidus en Gezellen. (Zij stierven de martel dood te Messina op Sicilië, waar schijnlijk in het begin van de vier de eeuw). Of overal: Wit. Votief- mis van het H. Hart. Cogitationes. Tweede gebed H.H. Placidus en Gezellen. Geen Credo. Prefatie van het H Hart. Gezinslezing: Lk. 11, 29—54. ZATERDAG 6 OKTOBER. Wit. H. Bruno. (Omstreeks 1035 werd hij te Keulen geboren. Op vijftigjarige leeftijd trok hij zich met enkele gezellen terug in de barre woestenij van Chartreuse bij Grenoble. Dit werd de grondslag van de Orde der Karthuizers). Gezinslezing: Lk- 12, 1—21. Er is een apostolische grondwet voor alle gelovigen, die even oud als positief is en deze luidt: „Gaat en onderwijst alle volkeren en ver kondigt hen de blijde boodschap". Sinds de Kerk met deze werkop dracht de wereld is ingetrokken kampt zij met de vraag: Hoe? Wie twintig eeuwen kerkgeschiedenis overziet staat eenvoudig versteld over de manier waarop de Kerk heeft geprobeerd de opdracht van haar stichter te vervullen. Steeds werd die korte vraag: „Hoe? gesteld en steeds werd er een ant woord gevonden. In Brazilië bijvoorbeeld heeft het lange tijd heel eenvoudig geleken. Daar kwam het evangelie mee met de Europese kolonisatoren. Het ka tholicisme werd op een zeker mo ment de staatsgodsdienst en ziet, daar ontstond een katholiek miljoe nenvolk. Doch nog niet zo lang geleden kwam men tot de ontnuchterende ontdekking dat reusachtige aantal len gelovigen niet altijd een garan tie bieden voor een adequate reli gieuze diepgang. En voor men het goed en wel besefte was „katholiek Brazilië" het noodgebied van de Kerk- Een land waar het communis me een gretige voedingsbodem vond, waar half vergeten heidense cultus- sen duizenden aanhangers kregen, waar priesters hun roepingen te schande maaktenArm Brazilië Het land was weliswaar niet af geschreven, maar dat er een crisis van ongekende hevigte heerste ont ging niemand. j Uit dit 'and in morele doodsnood komt nu opeens een vernieuwings beweging onze aandacht vragen. „De beweging van Natal" noemt men haar. Pater dr. Tiago Cloin, afkom- tig uit Dongen heeft over wezen en werken van deze beweging gerap porteerd op een Brazilië-congres voor religieuzen. Zijn relaas klinkt als een getuigenis uit vroegchriste lijke tijd. De beweging van Natal werd 12 jaar geleden geboren op initiatief van een zekure Dom Eugenio de Araujo Sales, die destijds wijbis schop van Natal was. De aanleiding tot de actie was een groot ontwikke lingsplan van de regering, dat be doelde de noordoostelijke staten van Brazilië op te heffen uit achterlijk heid en armoede. Van huis uit was dit een materia listisch plan, maar de Kerk haakte erop in met een dynamiek die zijn weerga niet kent. Een geweldige krachtsinspanning werd het, waarbij de evangelisatie rechtstreeks werd geënt op het sociaal-culturele werk De beweging nam deel aan de grote onderwijsprojecten doer tientallen schoolradiostations te bemannen en jongelui te charteren voor het geven van uitleg in duizenden „radioklas sen" over het gehele platteland ver spreid. Daarbij gold de stelregel, dat groeps- en gemeenschapsvorming onweerstaanbaar ook het individu niet onberoerd laat. De techniek van de moderne sociale actie werd storm ram voor de evangelisatie. Op enorme schaal zijn daarbij de leken ingeschakeld. Tekenend is, dat de „investeringen" in de beweging van Natal niet blijken uit machtige organisaties met kapitale gebouwen, maar dat men hier met een geeste lijk goed te maken heeft. Er is ge zaaid in de geest van de Brazilianen. Wat de beweging van Natal heeft gedaan zou men kunnen vergelijken met de opbouw van een mentale coöperatie. Dit is de enige organi satie welke niet door een brutale machtsgroep kan worden gelijkge schakeld. Er valt niets te naasten, niets te reorganiseren, want dan zou men moeten beginnen de christen in de ziel van de door de beweging van Natal gegrepen Braziliaan af te breken. Het is een positief en verheugend geluid uit een gebied dat zo'n gees telijke malaise doormaakt. Toege geven het is minder spectaculair dan de Telstar. Maar het reikt hoger. K. een fascinerende tentoonstelling voor iedereen die van mooie dingen houdt toegang vrij! edelsteenkundige f.g.a. diamantexpert g.i.a. lijnbaan 92 - rotterdam (Van onze redacteur) Het is tegenwoordig alles plastic wat de klok slaat. Met een kleine variant op voorbije perioden in de wereldgeschiedenis zou men na het stenen, ijzeren en bronzen tijdperk thans kunnen spreken van het PLASTOCEEN. De plaats, die de plastics in ons huidig bestel in nemen, is werkelijk verbluffend. De moderne huisvrouw is er al he lemaal mee vergroeid. Het tafellaken is van plastic, het servies, de lampekap, de koffiefilter, de flessenkrabber, de spons en tal van andere huishoudelijke artikelen. Ook in de mode is de plastic doorge drongen. stendigheid bezit tot 180 graden Celcius. De thermoplasten z.ijn elastischer dan de thermoharders en in tegenstelling tot deze categorie na uitharding weer week te krijgen door ze opnieuw te verharden. Het is deze plastic-categorie, waar de huisvrouw het meest mee te maken heeft. Men denke hierbij bv. aan de plastic tafellakens die alleen door zonnewarmte al hun kreukels ver liezen. Een van de eerste praktische toe passingen van plastic is het door de Amerikaan Hyatt in 1870 ontwikkelde celluloid. dat aanvankelijk werd ge bruikt als vervangingsmiddel van ivoor in biljartballen. Niet minder bekend is ook het door de Belg dr. L.H. Baeke- land ontwikkelde, naar de ontdekker ge noemde, bakeliet, een der oudste fe nolharsen. Niet alleen kent men de tegen transpira tie en chemisch reinigen bestand zijnde plastic voeringen en petticoats van schuimplastic, waarin het plastic ten slotte nog te herkennen is, maar ook heeft men tegenwoordig plastic „tex tiel", men denke hierbij aan kunstleren jackets en niet van textiel te onder scheiden vloerbedekkingen en stropdas sen. Men moet evenwel bedenken, dat het plastic van de koffiefilter niet het zelfde plastic is als dat van de strop das, laat staan dat van de plastic bun galow. Er bestaan duizenden soorten plastics en zoals met alles geldt ook hier: plastic en plastic is twee. In dit verband is het misschien wel nuttig de huisvrouw er met name op te attenderen, dat zij, bij het kopen van plastic gerief, de verkoper steeds moet zeggen, waar het voor dienen moet. Zulks om desillusies te voorkomen Een simpel voorbeeld is de plastic emmer. Niet elke plastic emmer is te gen heet water bestand. Wanneer men hiernaar tevoren niet terdege heeft ge- informeerd, zou men wel eens voor minder prettige situaties gesteld kun nen worden. Hoewel iedere huisvrouw weet, hoe met aluminium pannen e d. moet omspringen, veroorzaakt met name het reinigen van plastic gerei nog al eens moeilijkheden. Men moet er dan ook op verdacht zijn, dat plastic heus niet tegen alle chemische wasmiddelen be stand is, zeker niet tegen het nog al te vaak beproefde aceton. De mening dat plastic kankerverwek kend zou zijn is 'n boos verzinsel, dat op geen enkele grond berust. Wel is het dat bepaalde plasticsoorten gif stoffen bevatten. Hoewel deze soorten in de praktijk weinig of niet meer voor komen, is het, vooral bij het kopen van kinderspeelgoed, niettemin altijd aanbevelenswaardig hiernaar te informe ren. In een onderhoud dat we met de heer J.C. Jol hadden, public relation officer by Frits Bode Bouwplastic n.v. te Breda, sprak de heer Jol niet over plastic, maar over „kunststoffen". In vakkringen acht men nl. het woord kunststoffen" vollediger dan het Ame rikaanse „plastics". De voornaamste grondstoffen voor de ons belangrijke kunststoffen zijn steen kool, aardolie en aardgas. Voor de snelle ontwikkeling van deze stoffen zijn verschillende oorzaken aan te wijzen. De sterke ontwikkeling van de ijzerin dustrie in Engeland in de 18e eeuw ver oorzaakte 'n acuut gebrek aan houtskool tot -dan 't redductiemiddel voor de berei ding van ijzer uit ijzererts. In deze tijd ontstond de uit vette steenkool bereide cokes. De eerste cokes werd op de zelfde manier gewonnen als houtskool. Uit deze bereidingsmethode ontwikkel den zich de zgn. bijenkorf ovens, die weliswaar een prima cokesproduct op leverden, maar waarbij het gas en an dere bijproducten verloren gingen. Pas het midden van de vorige eeuw begon men de waarde van de bijpro ducten in te zien en ontwikkelde zich de cokesoven, waarbij de bijproducten en het gas dienstbaar gemaakt konden worden aan allerhande doeleinden. Door vele onderzoekingen ontdekte men, dat de bijproducten, die men aanvankelijk als afvalstoffen beschouwde, heel goed bruikbaar waren en er werden dan ook allerlei nevenbedrijven gesticht. Door de snelle opgang van deze moge lijkheden, raakte de steenkool een groot deel van haar taak als brandstof kwijt. Zij is thans vooral de grondstof voor vele synthetische producten, waaronder oliën, vetten, verf, cosmetica, kunst mest en kunstharsen. Na de grote op gang van de aardolie-industrie werden ook daar vele ontdekkingen op dit ge bied gedaan. Vooral de laatste twee wereldoorlo gen hebben de evolutie op het gebied van kunststoffen geweldig gestimuleerd en versneld. In de eerste wereldoorlog was Duitsland gedwongen een methode te ontwikkelen om synthetische rubber te vervaardigen. Uit deze onderzoekin gen kwamen ook vele kunststoffen voort Maar ook voor de eerste wereldoorlog waren er reeds kunststoffen bekend. Doch daar er toen nog geen be hoefte aan bestond, werden deze nog niet voor industriële doeleinden gebruikt. In 1834 ontdekte Liebig het melamine en in 1838 werd door Reynault het po- lyvinylchloride, beter bekend als P.V.C., ontdekt, dat momenteel een van de meest belangrijke kunststoffen is. We moeten evenwel tot 1930 wachten, voor aleer we kunnen spreken van een spectaculaire ontwikkeling op dit gebied, die door de gestegen behoefte in de tweede wereldoorlog nog eens extra ge activeerd werd. Scheikundig beschouwd, bestaan de kunststoffen of plastics uit een „lint", de zgn. macromoleculen. Deze zijn op gebouwd uit een groot aantal molecu len van dezelfde soort of van verschil lende soorten. Het geheel ziet er onder de microscoop uit als een portie spag hetti. Het macromolecuul kan bestaan uit 1000 tot 10.000 moleculen. Men kan een macromolecuul beschouwen als een streng kralen, waarvan de kralen de bouwstenen voorstellen. Als de macromoleculen niet met el kaar verbonden zijn, hebben we te ma ken met een thermoplast, die een warm- tebestendigheid heeft van 40 tot 80 gra den Celsius, naar gelang de samenstel ling en soort. Zijn de i 1 v u'en wel met elkaar verbonden, den is er sprake van een thermoharder, die een hittebe- In de loop der jaren zyn op de la- baratoria duizenden nieuwe soorten plastic ontwikkeld en de mogelykheden hiervan zijn legio. Niet alleen wordt er thans speelgoed en huisgerei van vervaardigd, maar ook deinst men er niet voor terug be paalde soorten zelfs te gebruiken bij de vervaardiging van huizen, autocarrosse rieën, ovendeuren, buizen en zelfs nij- lon tandraderen. De resultaten hiermee zijn zo verbluffend en het plastic blijkt zo duurzaam, ondanks zijn rela tief lage kostprijs, dat deze kunststof een steeds grotere plaats in onze hui dige samenleving gaat innemen. Van het totaal aantal arbeidskrachten in Ne derland is thans ruim 1 promille werk zaam in de kunststoffenindustrie. En dit aantal groeit voortdurend met het terrein winnen van de plastics. De algemeen heersende opinie, als zou plastic brandgevaarlijk zijn, is ook niet helemaal juist. Het is zelfs zo, dat men door allerlei chemische behande lingen plastic zelfs vlamdovend kan ma ken. Evenals beton kan ook plastic „ge wapend" worden, wat °°k veelvuldig gebeurt. Men gebruikt hiervoor, niet zoals bij beton ijzervlechtwerk, maar alcali-vrije glasvezels, die dan niet tot matten ge vlochten zijn. Met glasvezel gewapend polyester-plastic wordt met name ge bruikt voor wandconstructies van plas tic bungalows e.d.. Andere vulstoffen ter versteviging van 't plastic-materiaal zijn gips, kalk, hout, textiel, papier, etc.. Overigens is deze wapening eigen lijk niets nieuws. Reeds in aloude tijden kende men deze verstevigingsme thode en werden leemhutten „gewa pend" met stro, koe- en paardemest. Ook kunstschuim is een plastic-vari ant. Het schuim in stoelkussentjes is tegenwoordig in de meeste gevallen van plastic. Het schuimplastic wordt steeds meer toegepast, omdat het niet, zoals schuimrubber, verdroogt, verbrokkelt en bros wordt. Ook in de natuur kennen wij naast schuimen (zoals zeeschuim) vaste schuimen, zoals bv. spons, puim steen enbrood. De spons bestaat uit open cellen en is ontstaan langs biologische weg. Puimsteen heeft in oorsprong bestaan uit een min of meer vloeibare substan tie, die langs fysische weg tot schui ming en verharding is gekomen. Bij brood is ditzelfde van toepassing, met dit verschil, dat hier de mens de na tuur een handje heeft geholpen, door een substantie te ontwikkelen, die in de natuur niet voorkomt en deze ook kunst matig te verwarmen. Voor de bouwsector is het in de laatste jaren ontwikkelde kunststof schuim van het grootste belang als isolatiemiddel voor temperatuur en vooral geluidshin- hinder. Voorbeelden hiervan zijn o.a. de „zwevende dekvloer", waarbij schuim in de vloerconstructie is verwerkt voor contactgeluidsisolatie, en de afscheidin gen in auto's tussen de cabine en het mo torcompartiment. Kunststofschuim is aanzienlijk lichter en minder aan verwering onderhevig dan schuimrubber. Door bij een transat lantische boeing 707 jet-Clipper 'i.p.v. schuimrubber kunststofschuim te gebrui ken, werd maar liefst een gewichtsbe sparing van zo'n 210 kg verkregen. Daar plasticschuim so wie so al minder brandbaar is dan schuimrubber en boven dien vlamdovend gemaakt kan worden ging o a. de New York City Transporta tion, de Newyorkse stadsdienst, er toe over al 't schuimrubber in haar openbare vervoersmiddelen te vervangen door kunststofschuim. 'n Ander belangrijk voordeel van 't plas ticschuim is ook de aanmerkelijk lagere kostprijs. De Amerikaanse Marine nam in 1959 een proef met kunstschuim-matrassen. Hieruit bleek, dat de kostprijs van de ze matrassen met 75 pet. was gedaald en het gewicht met 70 pet. De mogelijkheden met kunststofschuim zijn legio. De chemische fabriek Fran- kenthal heeft enige jaren geleden een wondverband ontwikkeld op basis van kunststofschuim, dat met goed gevolg beproefd is in het gemeenteziekenhuis van Kaiserslautern. Plasticschuim is mo menteel zelfs de afgod van Hollywood, waar men er enorme decors van spuit en snijdt. De decors in Films als Cleopatra" en „Ben Hur" bijvoorbeeld waren voor het grootste gedeelte door „schuimspui- ters" vervaardigd. Doch niet alleen de filmindustrie is in plastic en plastic schuim geïnteresseerd, ook de weten schap houdt zich intensief met de ont wikkeling hiervan bezig. Het stralings laboratorium van de John Hopkins Universiteit in de Verenigde Staten bv. houdt zich momenteel bezig met kunst matige rookontwikkeling op basis van kunststofschuim. Daar de langs deze weg verkregen rookgordijnen langer blijven hangen dan de conventionele, Reeds in 1958 legde men op Walche ren, tussen St. Laurens en Serooskerke, een plastic gasleiding aan van enkele cm dikke, geel-witte macaronie-pij- pen" plastic buizen met een lengte van circa 10 m. zijn ze niet alleen geschikt om oogsten tegen te lage temperaturen te beschut ten, maar kan men er ook het grond personeel mee beschermen tegen de thermische straling bij een atoomaanval. Bovendien ontsmet een dergelijk rook gordijn de vervuilde lucht. Het z.ou zelfs mogelijk zijn met kunstschuim een onzinkbare boot te con strueren, door i.p.v. luchtkasten schuim- kasten toe te passen. Dit is niet zo vreemd, als men weet, dat een vlot van één kubieke meter 968 kg kan torsen. Kortom, in het plastic in al zijn ver scheidenheden liggen nog tal van moge lijkheden besloten en alles wijst er op dat het een steeds grotere plaats in zal gaan nemen op nagenoeg alle terreinen van onze samenleving. (Advertentie) elke zaterdagavond 18.15 op Radio Veronica Vier van de vijf Turkse vrouwen ver keren nog onder de primitiefste sociale en politieke omstandigheden ter wereld. Het tegenovergestelde kan gezegd wor den van het overige deel. Dit zijn de vrouwen die het voor recht genieten in een grote stad te wo nen, 80 procent van de 15 miljoen vrou wen wonen echter op het platteland. In theorie zou dit grote verschil on mogelijk zijn, daar de Turkse vrouwen gelijke rechten hebben wat betreft het erfrecht, het huwelijk, lonen en de po litiek. In de praktijk is het wel wat anders. In de dorpen is er een groot vrou wenoverschot. De mannen doen er nog aan polygamie, hoewel dit bij de wet vtrboden is. In de steden zijn de vrou wen In do minderheid. Op het platteland heeft de vrouw niets in te brengen op het vlak van de politiek of de sociale omstandigheden. Zij stemt volgens de instructies, die de p aatselijke leenheer aan haar man beeft gegeven. In Istanboel, Ankara en Izmir waren het de vrouwen, die in april 1960 de studenten aanzetten en aanvoerden tegen de politie en het le ger, ten tijde van de onlusten tegen de r»germg Menderes, die uitliepen op een staatsgreep. De meeste vrouwen in de dorpen werken op het land. In de steden oefe nen zij het beroep uit van lerares, on derwijzeres. arts, advocaat, rechter, parlementslid, professor, piloot, officier bij de strijdkrachten, ingenieur of poli: tie agente. In de dorpen bedekt de Turkse vrouw het gelaat en draagt de kleren, die naar voorouders reeds droegen In de sleden volgt zij de laatste Franse en Amerikaanse mode. Op het platteland luistert zij naar Oosterse muziek, kan lezen noch schrij ven. In de stad is zij lid van literaire kringen, gaat naar concerten en toneel en heeft zij veelal een beroep. Met de plannen van de nu cleaire scheepsaandrijving houden zich reeds vele ja ren niet alleen zeevaren de naties van Europa, maar ëigenlijk alle landen van de wereld bezig. Door atoom kracht aangedreven onder zeeërs voeren onder de Noordelijke IJszee door en de internationale pers ver spreidt voortdurend berich ten over proeven met han dels. en passagiersschepen in de V.S. en enige ande re landen. Het duurt zeker niet lang meer of verschil lende atoomscheepsprojec- ten zullen worden verwe zenlijkt. De atoomkracht is voor de toekomst van de zeevaart tot een puncto sa- liens geworden. In eerste instantie moeten de plannen van de nucleaire scheeps aandrijving worden geco ördineerd. De EURATOM heeft de eerste schrede in deze richting gezet- In Geesthacht bij Hamburg vond onlangs de eerste ver- het gebied van de kernener gie. De aldaar gevestigde maatschappij voor het ge bruik van kernenergie in de scheepsbouw en scheep vaart stelde de deelnemers van de gemeenschappelijke gadering van de door de EURATOM gevormde con tactcommissie voor atoom- scheepsprojecten plaats. Geesthacht bij Hamburg is in het Noord-Duitse terri toir reeds geworden tot een centrum voor kwesties op conferentie in de gelegen heid, installaties en appa ratuur te bezichtigen, waar mede de maatschappij werkt, om te komen tot een goede aanpassing van re actoren en reactoronderde len aan de behoeften van de zeescheepvaart. De beteke nis van een bijeenkomst zo als die thans in Geesthacht gehouden werd, is dat dub bel werk vermeden wordt, dat de verschillende projec ten op elkaar afgestemd worden en dat een prak tische uitvoering van de plannen van EURATOM door de vertegenwoordigers van de deelnemende staten kan worden gegarandeerd. De EURATOM-contactcom- missie voor scheepsbouw en scheepvaart heeft het plan de bijeenkomsten regelma tig te herhalen. Daardoor wordt een brede basis voor de toekomstige samenwer king geschapen. Dit geldt in het bijzonder voor de eerste grote projecten, waarmede men zich moet bezighouden

de Stem | 1962 | | pagina 11