Egypte en Syrië bang ..officiële55 vij andschap voor ZWIJGENDE RUZIE De droom van een (wal)-Rus Sterker stadslicht straks verplicht is Consument meer gebaat met prijsverlaging in levensmiddelenbranche Twee maanden op een onderaardse gletsjer Vrije zender tegen Cairo Damascus durft het niet aan.... Oneerlijke concurrentie Sir Philip wil verdienen aan de wet 'eïó' PLEEGZUSTER Phüips flauw Rotan schilden voor politie Amsterdam Ferhat Abbas wordt parlementsvoorzitter VOORZITTER PAGHALA IN BREDA Twee soldaten van V.N. door landmijn gedood R.T.M. wordt NS.-besit Berlijn Weer hinder in luchtcorridor Wilde staking van Oostduitse arbeiders Dienstweigering (op morele gronden) ietsje soepeler BLOEPWIJN Dr. Alting von Geusau terug naar Nederland Grensconflict in Tibet nog niet ten einde Tol van oproer: 27 doden in Argentinië BEURS VAN AMSTERDAM DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1962 (Eigen buitenlandse dienst) De Syrische regering staat voor een moeilijke beslissing. De Egyp tische groeperingen, die Egypte ontvlucht zijn in het buitenland de bevrijding van Egypte van het juk van Nasser te organiseren, hebben door de persoon van de secretaris van een comité van lei ders der beweging, Hoessein Aboel- Fath wiens officiële verblijfplaats in Zwitserland gelegen is, een ver zoek aan de regering gericht om hun zetel in Syrië te mogen vesti gen en daar een zendstation „Vrij Egypte" te mogen oprichten. Daar voor schijnt de regering vooralsnog terug te schrikken, want indien zij dit toestaat, betekent dit een vol ledige breuk met het Egypte van Nasser, ja, een oorlogsverklaring. Ofschoon zij alle reden heeft, om de ondergang van Nasser te wensen, daar deze toch erop uit is, om 'de Syrische onafhankelijkheid opnieuw te vernieti gen en Syrië aan de Egyptische wa gen te hangen, tracht zij een beslissing nog wat uit te stellen. Men hoopt n.l. dat Nasser verstandig zal worden en verder met zijn vingers van Syrië zal afblijven. Gaat hij voort met zich in de Syrische aangelegenheden te men- gen, dan zal de kogel wel door de kerk gaan. Nu heeft zij alleen maar meege deeld, dat zij een commissie heeft ge vormd, om de verzoeken van de vrije Egyptenaren te onderzoeken. Nasser van zijn kant schijnt inzake Syrië ook nog geen vaste koers te heb ben bepaald. Hij schopt wel kabaal te gen de Arabische Liga, maar hij schrikt er blijkbaar voor terug defini tief weg te lopen. En zo ziet men aan beide zijden enig ontzag voor elkaar. Men staart elkaar als het ware in het wit van de ogen, in de hoop, dat de ander het eerst met de wimpers trekt en ze neerslaat. Voorlopig bombardeert men elkaar met allerlei geruchten, met dreigementen en men zorgt wel ervoor, dat men van eikaars eventuele boze voornemens op de hoogte komt. Intussen blijkt toch wel, dat de be weging van de z.g. Vrije Egyptenaren in het buitenland een grote omvang heeft aangenomen en van groter bete kenis is, dan Nassers radio belieft voor te stellen. Het gaat hier om vrije Egyptenaren, die heus niet van plan zijn, de oude toestanden onder Faroek te herstellen, maar die tegen Nasser gekant zijn omdat hij de democratie, waarom toch de revolutie tegen Faroek begonnen was, om hals gebracht heeft. De centrale figuur onder hen was de een drietal jaren geleden gestorven Mahmoed Aboel-Fath. Deze was vroeger de eigenaar van heJ. meest invloedrijke dagblad van Cairo, ,,A1 Misre". Hoe wel hij schatrijk was, had hij deson danks een zeer progressieve instelling. Hij speelde een voorname rol in de op stand van generaal Naguib tegen Fa roek. Hij was een der vertrouwensman nen van de Vrije Officieren rondom Nasser. Toen Nasser opnieuw, tegen generaal Naguib, de greep naar de macht deed en aan de jonge democra- NASSER misschien wordt hij wijzer... tie een einde maakte, ging Aboel-Fath daartegen in, werd partij-ganger van Naguib, die voor de herinvoering van politieke partijen in het strijdperk trad en moest Egypte verlaten, toen Nasser in 1954 definitief over Naguib zegevierde. Hij ging naar het buitenland, leefde eerst in Istanboel, vervolgens in Zwitser, land en Frankrijk. In de buurt van Marseille richtte hij 'n zendstation ,,Vrij Egypte" op, dat het Nasser-regiem een doorn in het vlees was. pit zend station verdween uit de ether, toen in Cairo plotseling het show-proces tegen de Franse diplomaten werd stopgezet. Blijkbaar was dit een officiële ruil tussen Frankrijk en Egypte. Mahmoed Aboel- Fath leeft niet meer, maar zijn werk wordt in zijn naam voortgezet. Zijn broer Ahmed bekleedt de post van se cretaris van een comité, waarin verder zitting hebben afgevaardigden uit groe pen van handel en industrie, die naar het buitenland zijn gevlucht, alsmede de vroegere Egyptische militaire attaché Zaghloel Abdoerrahman, die tijdens de conferentie van de Arabische Liga in Schtoura naar Damascus is gevlucht. Deze laatste had by zijn vlucht tallo ze documenten in bezit, waaruit zonne klaar blükt, welke boze bedoelingen Egypte jegens Syrië koestert en die de Syriërs ook de Arabische Liga hebben voorgelegd. Ook legde de militaire at taché een lange lijst voor, waarop alle namen voorkomen van Egyptische ge heime agenten in Syrië. Toen de Syri sche regering deze lijst kreeg, sloot zij voor zes uur de grenzen, gedurende welke tyd alle grensposten een afschrift kregen om te verhinderen, dat op de lijst voorkomende personen nog het land zouden kunnen ontvluchten. Zoals gezegd, Egypte zowel als Syrië talmen om de laatste stap naar de volledige onderlinge vijandschap te zet ten. Maar als het zover komt, dan zal de wereld getuige worden van een fer vente strijd onder de Arabische landen en tegen Nassers dictatuur. Nasser speculeert erop, dat wanneer het in Syrië tot een volksstemming zou komen over de vraag van een nieuwe aaneensluiting met Egypte, het gewone volk in meerderheid ervoor zou stem men. Westelijke diplomaten menen, dat dit inderdaad het geval zal zijn. Maar dat zou de oudere legerofficieren weer op de voorgrond brengen, die dan on getwijfeld weer een greep naar de macht zouden doen om een nieuwe aan eensluiting te verhinderen. De jongere officieren daarentegen schijnen pro-Nas- sergezind te zijn. De Syrische regering is sterk tegen een nieuwe aansluiting gekant. Zij wenst hoogstèns normale betrekkingen met Egypte doch verwacht nu van Nasser de eerste stap daartoe. (Advertentie) Pasta 1 K2r Spray haalt de meeste vlekken uit de meeste stoffen In de memorie van toelichting op de Amsterdamse gemeentebegroting voor 1963 komt een post voor van 300 gulden voor de aanschaffing van rotan schilden. Als de gemeenteraad deze post goed keurt, zullen twintig van deze schilden worden aangekocht om politiemannen bij ongeregeldheden te beschermen tegen bekogeling Een enige jaren geleden ingestelde ministeriële commissie van politie-ex- perts tot onderzoek naar betere unifor men en uitrusting heeft tot het doen aanschaffen van deze schilden geadvi seerd. Ferhat Abbas is dinsdag gekozen tot voorzitter van de Algerijnse nationale vergadering. Dinsdag kwam het Alge rijnse parlement voor de eerste keer bij- (Van onze verslaggever) Dit gaf de heer C. Fischer, voorzitter van de Nederlandse katho lieke bond van handelaren in porselein, aardewerk, glas, huishoude lijke artikelen, luxe artikelen, speelgoederen en aanverwante artike len (Paghala) te kennen, toen hij zijn jaarrede uitsprak op het congres van deze bond, dat dinsdag j.l. in het Bredase Mirabelle gehouden is: (Advertentie) ,De grote Jevensmiddelenbedryven, die huishoudelijke artikelen en speel goed annex aan hun levensmiddelenver- kooè voor dumpingprijzen aan de con sument beschikbaar stellen, doen het voorkomen alsof op de verkoop van le vensmiddelen geen winsten worden ge maakt. Met hun verwijzingen naar de „normale winkelprijzen", wekken zij bij het publiek de indruk alsof detailhan delaren in huishoudelijke artikelen en speelgoed veel te hoge prijzen bereke nen, met andere woorden de consument zouden oplichten, terwijl overigens iedereen onderhand wel weet, dat deze ievensmiddelenbedrijven voor hun stunt artikelen geen normale commerciële cal culatie hanteren. (Van onze Haagse redacteur) De zgn. stadslichten van auto's, motoren en scooters zullen binnen kort moeten voldoen aan de eis van helder wit te zijn en tot op 200 meter afstand goed zichtbaar. De zwakke, gelige stadspitjes ook wel „gloeiende spijkers" genaamd zullen moeten verdwijnen. Minister Korthals (verkeer en water staat) bereidt hiertoe een wijziging van (Advertentie) je denkt er pas aan als het te laat is... „Niets aan te geven Goede reis dan!" En vrijwel onmiddellijk „proeft" u een ander levensrythme, ander eten, ander drinken. Denk daaraan vóór het te laat is. Denk aan Nourilax, Zacht, snelwerkend laxeer middel. NOURILAX de kleine tabletjes die zo zacht en zeker laxeren. In doosjes van 20 en 50 tabletjes Twee Indische militairen van de strijdmacht der V.N. in Kongo zijn om het leven gekomen toen zij op patrouille- tocht in de omgeving van het vliegveld van Elisabethstad op een landmijn trapten^ Een woordvoerder van de vol kerenorganisatie maakte bekend, dat een derde Indiër ernstige verwondingen had opgelopen. De officier van de patrouille, alsmede twee andere militairen werden licht gewond. Op een persconferentie verklaarde de commandant van de Indische V.N-mili tairen. generaal Norohna. dat bij het vliegveld waarschijnlijk kort geleden landmijnen zijn gelegd door het Katan gaanse leger. De vertegenwoordiger van de V.N. in Elisabethstad, Mathoe, beeft inmiddels president Tsjombe een nota gezonden, waarin hij protesteert tegen het leggen van landmijnen. Een woordvoerder van de Katangaanse re gering deelde mee, dat deze zich af vraagt of het voorval wellicht door de V-N. zelf in scène is gezet. „Wij hebben niet de gewoonte om in eigen stellingen mijnen te leggen," aldus het scherpe Katangaanse antwoord. (Advertentie) Sir Philip Humphrey Antrobus meent een handige manier te hebben gevonden om een extraatje te toucheren. Hij denkt geld te kunnen krijgen voor het niet bouwen van huizen. Sir Philip, die in Salisbury in Enge land een landgoed heeft, zegt dat hij bij het doorbladeren van oude wetten heeft ontdekt, dat iemand die grond heeft welke produktief kan worden gemaakt, maar geen toestemming krijgt om te bouwen, schadevergoeding kan eisen. Sir Philip heeft nu vergunning ver zocht twee huizen op zijn landgoed te bouwen. Maar daar het landgoed, ge legen nabij Stonehenge, wordt beschouwd van grote historische en wetenschappe lijke waarde te zijn, kan veilig worden aangenomen dat geen vergunning zal worden gegeven om te bouwen, „Ik ben helemaal niet van plan te bouwen, maar ik zal schadevei-goeding eisen. Misschien krijg ik een- of twee duizend pond. Alle kleine beetjes helpen tegenwoordig". Blijkens een mededeling van de voor lichtingsdienst van de gemeente Rot terdam heeft de staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat zijn goedkeuring gehecht aan het overnemen door de Nederlandse Spoorwegen van 80 pro cent van het geplaatste aandelenkapi taal van de n.v. Rotterdamse Tram weg Maatschappij. Dit aandelenkapi taal was ongeveer een jaar geleden tegen 500 procent door de gemeente Rotterdam opgekocht. Voor dezelfde prijs zullen de Spoorwegen nu 80 pro cent overnemen van Rotterdam, aange nomen althans dat de gemeenteraad van Rotterdam met een en ander ak koord gaat. De R.T.M. exploiteert tram-, bus- en bootverbindingen in het gebied van de Zuidhollandse eilanden. Het doel van deze transacties is een mogelijkheid te scheppen het openbare vervoer in dit gebied te verbeteren. Twee Russische straaljagers zijn dinsdagochtend een Amerikaans mili tair vliegtuig in de luchtweg naar West- Berlijn, op ongeveer zeventig kilometer ten vasten van het Westberlijnse vlieg veld empelhof, op hinderlijke wijze ge naderd. De Russische straaljagers vlo gen op ongeveer negentig meter voor het Amerikaanse toestel langs. De Verenigde Staten hebben in ver band hiermee een protest ingediend bij het vier-mogendhedencentrum in Ber lijn. dat belast is met de zorg voor de veiligheid in de lucht. De ambassadeurs van de V.S., Enge land en Frankrijk hebben dinsdag in Moskou het antwoord van hun regeris- gen op de Russische nota van 5 septem ber overhandigd. De drie westelijke landen wijzen hier in de Russische beschuldiging van de hand, volgens welke het Westen verant woordelijk is voor het slechter worden van de toestand in Berlijn. Het Westen acht de weigering van de Russen om deel te nemen aan een con ferentie over Berlijn „onredelijk" en meent dat de Russische regering door deze onredelijke houding een zware ver* antwoordelijkheid op zich laadt". het wegenverkeersreglement voor, welke tegen het einde van dit jaar zal worden ingevoerd met inachtneming van een overgangstermijn. De nieuwe regeling komt tegemoet aan de wens van de ANWB en van de Vereniging tot Bescherming van Voet gangers. Beide organisaties hebben her haaldelijk gewezen op het geringe ef fect van de „gloeiende spijkers" ook op de beter verlichte wegen en stra ten en op het gevaar dat daardoor ont staat voor andere weggebruikers. Zij hebben lange tijd voor de thans aan vaarde oplossing gepleit, evenals trou wens voor de (andere) mogelijkheid om gedimd groot licht als verplicht voor te schrijven, zoals b.v. in Duitsland. Een en ander betekent niet, dat vele autobezitters en motor- en scooterrijders straks op hoge kosten gejaagd zullen worden. Zeer waarschijnlijk zal kunnen worden volstaan met het monteren van sterkere lampjes, hetgeen de „schade" tot enkele guldens zou beperken. Zou het effect hiervan echter niet voldoen de zijn, dan zouden aparte stadslichten op het voertuig gemonteerd moeten wor den, waardoor de kosten enkele tiental len guldens zouden kunnen gaan bedra gen. Vijfhonderd Oostduitsers zijn maandag in Maagdenburg in staking gegaan uit protest tegen de lage voedselrantsoenen. Volgens een krantebericht in West- Duitsland. dat elders niet is bevestigd, legden arbeiders van de Ernst Thael- mannfabriek voor zware industrie giste renmorgen bij het begin van hun dag taak het werk neer, omdat hun speciale vleesrantsoenen waren ingetrokken. De arbeiders kregen tot drie weken geleden in de fabriekskantine extra vlees toege wezen. Nadat de rantsoenen opnieuw waren verstrekt, werd het werk her vat. In Merseburg hebben werknemers van de communistische Bunafabriek tw.ee partijfunctionarissen een pak slaag gege ven in een regeringswinkel, toen hen werd meegedeeld, dat er geen vlees te koop was. terwijl de partijleden wel hun rantsoen kregen. De 23 iaar oude Franse speleoloog zwachtelde men in om het felle zonlicht J c [uit zijn ogen te weren. Dit was nodig Michel Parijs tijdens een bijeenkomst van grotonderzoekers verklaard, dat hij gekweld door eenzaamheid angst voor instortingen steeds op net punt heeft gestaan zijn expe riment op te geven, dat hem on langs twee maanden achtereen in sen grot diep onder de grond deed verblijven. Hij vertelde, dat hij bewust de moei lijkste omstandigheden voor zijn kamp op de onderaardse gletsjer had gescha pen. „Het was van het grootste belang om de onderneming tot een werkelijk experiment te maken". Hij beschreef zijn ondervinding als „niet alleen wetenschap pelijk interessant maar ook wat betreft het menselijke aspect belangwekkend". Men bracht Siffre op 17 september weer aan de oppervlakte, nadat hij meer dan 1500 uur op een diepte van 735 me ter op de onderaardse ijslaag in de Franse Alpen had doorgebracht. Hij had geen horloge bij zich en toen men hem per telefoon vertelde, dat zijn twee maan den om waren, dacht hij dat het pas 20 augustus was. Siffre vertelde, dat hij verscheidene wetenschappelijke boeken had gelezen en zich verder had bezig gehouden met het maken van aantekeningen en met slapen. Hij leefde op voedsel uit blik. Toen hij de grot verliet was hij zeer verzwakt en leed hij aan een tijdelijke blindheid. Zijn ogen die aanvankelijk door een donkere bril werden beschermd, Siffre, heeft gisteren in omdat zijn ogen volledig ontwend waren I onder normale omstandigheden dienst te doen, na twee maanden in een bijna volledig duistere grot, die slechts door een op de grond staande kaars werd verlicht. Vaak bang „Ik had geen horloge meegeno men", zei hij. „Ik* wilde alleen, vol gens mijn psychologisch ritme le ven. Dikwijls was ik bang voor in stortingen, zelfs mijn eigen schaduw boezemde mij angst in. De eenzaam heid drukte zwaar op mij en vaak heb ik dan ook op het punt gestaan naar boven te komen". Als jongen al had Siffre belangstelling voor speleologie, het onderzoeken van grotten, onderaardse rivieren en andere onder het aardoppervlak waarneembare verschijnselen. Sinds zijn dertiende jaar heeft hij nu al 160 ontdekkingstochten volbracht. De onderaardse gletsjer, zijn voornaamste studie-object, had hij op een van deze tochten ontdekt. Siffre verklaarde verder, dat zijn ogen weer bijna normaal functioneren. „Ik heb er niets ernstigs van overgehouden", zei hij nog. In dit licht bezien zouden zaken als die van Albert Heijn en De Gruyter de consument beter tegemoet komen, indien zij een gedeelte van hun miljoenenwin- sten zouden besteden voor verlaging van de prijzen van levensmiddelen. Een der gelijke voorstelling van zaken door deze Ievensmiddelenbedrijven is zonder meer een vorm van oneerlijke reclame en moet derhalve als deloyale concurrentie worden gezien. Het is dan ook de hoog ste tijd dat de overheid ingrijpt en een ordening van de concurentie wettelijk gaat vastleggen. In hoeverre de bond maatregelen overweegt om tegen deze grootbedrijven op te treden, is ter vergadering niet dui delijk geworden. De nadruk echter, waarmee de heer Fischer zijn rede uit sprak, doet geloven, dat op korte termijn wellicht maatregelen van de zijde van deze bond genomen gaan worden, die een vorm van verweer zullen betekenen. Veelzeggend was in dit verband een ad vertentie in het congresboekje, waarin de leden worden opgeroepen tot de „koffie-actie", waardoor de detaillisten, zoals letterlijk in de tekst vermeld staat „een wapen in handen krijgen ter be strijding van het cadeaustelsel". De „koffie-actie" komt hierop neer, dat de ze detaillisten als verweer tegen de grootbedrijven koffie gaan verkopen. Uit het overzicht van voorzitter Fi scher bleek tevens, dat de congresseren- de tak van de detailhandel een omzet stijging van plm. 6 pet. had gëboekt. Maar, aldus de voorzitter, het kostenpeil is gemiddeld met 8 pet. gestegen. Alleen de grotere middenstandsbedrijven in de ze sector met een omzet van 2 ton en hoger gaan in economisch resultaat voor uit. In de omzetklasse van beneden de ton wordt in bijna de helft van de be drijven, speciaal in de gemengde bedrij ven, een economisch negatief resultaat bereikt. De heer Fischer roerde nog e-ven de parallellisatie aan, die hij een spook- aeeld noemde. Hij vroeg zich af of de regering nog wel in staat was deze te gen te houden in verband met de Euro- markt. Sprekende over de bestaansmogelijk heid van het toekomstige middenstands- bedrijf, was de heer Fischer de overtui ging toegedaan dat, willen naast de wa renhuizen en levensmiddelengrootbedrij ven de middenstandsbedrijven in aan merking komen voor vestigingen in de nieuwe winkelcentra, dan is samenwer king van meerdere zelfstandige bedrij ven daartoe een eerste vereiste. Waar schuwend voegde de heer Fischer hier aan toe, dat aan deze vorm van samen werking de voorkeur moet worden ge geven boven het verdwijnen in het vrij willig filiaalbedrijf. Hier hangt namelijk de zelfstandigheid van de middenstands zaken van af. De jaarvergadering, die zich verder bezighield met interne zaken, ging in de namiddag op bezoek bij de Tornado te Etten, had een diner en een gezellige avond tot besluit. AZTEKA; met de exquise, exotische smaak van miid gekruide chocolade, f. 1.25 p. 100 gr. BONBONS (Van onze parlementaire redactie) De Eerste Kamer heeft gisteren haar fiat gegeven aan een wat soepeler regeling inzake de vrijstelling van mi litaire dienst wegens ernstige gewetens bezwaren. Ook in deze nieuwe regeling wordt de zogenaamde vervangende dienst gehandhaafd. Die diensttijd Be draagt 26 maanden. Dè militaire dienst tijd duurt minder lang maar is dan ook veel zwaarder. Enkele A.R.-senatoren waren van oor deel, dat de nieuwe formulering van de gronden, waarop vrijstelling kan wor den verleend, te ruim gesteld is. Naar hun mening zouden op basis van de nieuwe omschrijving ook politieke be zwaren als motief aangevoerd kunnen worden voor de weigering om onder de wapenen te komen. Deze A.R.-senatoren kregen echter van minister Visser (Defensie) de ver zekering dat van een principiële veran dering op dit punt geen sprake zal zijn. Desondanks stemden zij tegen het wets ontwerp. Ir. Visser hekelde verder het optreden van lieden, die als een soort repetitor optreden van dienstweigeraars in spe. Het gaat hier om het geweten, zei de bewindsman, niet om een van buiten ge leerd lesje. (Advertentie) (Advertentie) -Pfc voot lg|F Utf gettündfieiclBgW0 b'i apotheker* ert droestel Een automobilist, si gaar in de mond, toeter de ongeduldig toen een postbode hem met de fiets bij het stoplicht de weg versperde. De eni ge reactie van de post bode was dat hij de auto mobilist strak aankeek. En toen begon de pret, welke te Chemsfort in Engeland een groot aan tal mensen boeide op het spitsuur. De automobilist reed langzaam op en drukte 3e postbode van zijn fiets. De fiets viel. De postbode draaide zich om en schopte beide koplampen van de auto stuk. De automobilist stapte uit, liep naar de op de weg liggende fiets en be gon op de wielen te dan sen. Er bleef geen spaak heel. Vervolgens ging hij naar de auto terug. De postbode, die een en ander lankmoedig had aangezien, schopte de mistlamp van de auto stuk. De automobilist stapte weer uit, hief de fiets hoog boven zijn hoofd en smakte hem neer. De postbode bukte zich maakte de pomp van zijn fiets los en wierp hem (de pomp) door de voor ruit van de auto. De automobilist gaf het op. Stevig aan zijn sigaar trekkend, stapte hij in en reed weg. Maar de postbode was niet tevreden. Toen de auto langs kwam, trapte hij een deuk in de deur. Vervolgens raapte hij zijn fiets op en wandel de er mee weg. Niemand wist wie de twee mannen waren. Tij dens de gehele aangele genheid was geen woord tussen hen gevallen. Wegens een plotseling opgekomen her nia is de leider aan het Nederlandse do cumentatiecentrum voor het Concilie te Rome, dr. L. G. N. Alting von Geusau, gedwongen zo spoedig mogelijk naar Nederland terug te keren. Er .wordt op korte termijn naar een plaatsvervanger gezocht. Voor de Russische knutselaar Grigori Khokhlov uit Novosibirsk is een droom werkelijkheid geworden. Hij constru eerde een amfibie-auto, welke geschikt is voor de slechte wegen in Siberië. Op de weg bedraagt de maximum snelheid van zijn voertuig 120 km per uur, in het water 15-20 km per uur. De amfibie weegt 1300 kg, wordt op vier wielen aangedreven en is uitge rust met een schroef. Als krachtbron wordt een Volga-motor gebruikt. De schermutselingen in het grensge bied tussen Tibet en India, dat door com- munistisch-Chinese troepen is bezet, du ren na vier dagen nog onverminderd voort. De gevechten beperken zich tot de grensbewakingstroepen en er is tot dus verre geen melding gemaakt van het in zetten van gevechtstroepen. Het aantal doden aan beide zijden bedraagt een half dozijn. In de Chinese provincie Kwantoeng aan de grens met de Portugese kolonie Macao, werd gisteren kanonvuur ge hoord. Nadere gegevens ontbreken. Chi nese leiders op Formosa rekenen erop dat de regering in Peking binnenkort een nieuwe crisis in de Straat van For mosa zal uitlokken. Rusland heeft zijn twee laatste consu laten in rood-China gesloten. "Daarvoor zouden economische redenen bestaan. De Sovjetambassade in Peking neemt de werkzaamheden van de consulaten over. Minstens 27 personen vonden de dood en 70 anderen zijn gewond bij de ge wapende botsingen die het afgelopen weekeinde in Argentinië plaatsvonden tussen verschillende militaire groeperin gen. President José M. Guido trad uit de crisis als overwinnaar tevoorschijn en heeft de teugels van het bewind weer krachtig in handen. Op een aantal be leidsposten heeft hij getrouwe figuren geplaatst. In Buenos Aires zijn inmiddels de barricaden die de elkaar bestrijdende troepen hadden opgericht, weer neer gehaald. Het vliegverkeer is weer her vat. De kinderen gaan weer naar school en winkels en kantoren zijn weer open. De ex-Argentijnse dictator Juan Pe- ron beschouwt de hardnekkige moeilijk heden in zijn land als een kat-en-hond- gevecht. Peron heeft sinds een week niemand tot zijn luxueuze chalet in Madrid toe gelaten. De Philipsaandelen hebben gisteren middag bij de opening de blauwe tenden tie van eergisteren verder voortgezet hoofdzakelijk als gevolg van gering bui tenlands aanbod, waartegenover begin beurs bijna geen vraag aanwezig was. De aandelen openden op 139,20, tegen maandag als slotprijs 143,20. In het laatste beurshalfuur steeg de koers als gevolg van lokale vraag tot 140,30. De aandelen sloten op vrijwel het hoogste punt van de dag. Voor de overige inter nationale waarden viel de tendentie niet tegen, al dient te worden gezegd, dat Unilevers en Kon. Olies opnieuw lager noteerden, vergeleken met het vorige slotniveau. De flauwe stemming voor de Philips- waarden was hoofdzakelijk een gevolg y®" het feit, dat dit fonds maandag in Wall Street 114 dollar lager sloot. De New Yorkse beurs zette eergisteren de flauwe tendentie van vrijdag verder voort bij toenemende handel. Aanwijs bare redenen voor de zwakke stemming aldaar waren niet te verkrijgen. Het nieuws uit het Amerikaanse bedrijfsle ven is door elkaar zeker niet ongunstig Dit neemt niet weg. dat het dow jones- gemiddelde voor de industrie-aandelen in Wall Street opnieuw bijna tien punten daalde tot 582.91. Dat ook de Neder landse hoofdfondsen zich niet aan een koersdaling op de New Yorkse beurs konden onttrekken, ligt voor de hand. Scheepvaarten uiterst kalm en nau welijks prijshoudend. Van de leidende cultures werden certificaten Deli circa vijf gulden lager op 142 geadviseerd Certificaten Centrale Suiker Maatschap pij werden wederom in een open hoek verhandeld. Gedaan werd 281 oplopend tot 290. De slotkoers van eergisteren was 305. In de staatsfondsenhoek was het rustig. Ned. '59 41,4 Ned. '61 414 Ned. '47 814 Ned. grootboek 1946 AKU Hoogovens Philips Unilever Kon. Olie HAL Scheepvaartunie Amst. Bank Ned. Handelmij. Lucas Bols Drie Hoefijzers Mach. Breda Zeeuwse confectie Bijenkorf Simons Emb.f. en houth. Van Gelders panier Heineken Hero Conserven Holl. Beton Mij. Kon. Zout Nij verdal - Ten Ca te De Schelde Scholten Foxhol Thomassen en Drijver Van Vlissingen Katoen Vredestein Zwanenberg Organon NABEURSKOFRSEN Telefonisch avondverkeer AKU 362 gb; Kon. Olie 139.20—141.00 gb: Philips 138.50—140.20; Unilever 131.20132.20; Hoogovens 24-9 25-9 100 A 100 looi/* 100 91 90'/a 9234 92% 3623a 3601/4 536 533 143.25 139.85 132.70 131.30 141.50 139.10 115 114s,4 1211 '2 121% 382 375% 353 345% 838 825 402 402 330 820 816% 130 127 289''2 285 470 465 386 382 700 698 232 230 218 733 740 682 6771/a 332 332 357 350% 878 875

de Stem | 1962 | | pagina 5