aan Dertien spastische kinderen krijgen rolstoel Bij Roosendaalse kandijfabriek geen kans op ontslagen/ mum At? Mtainol Chr. streekziekenhuis te Goes is „onder de kap TWEEDODEN Zeven maanden rillen Politierechter Breda pakt Wisl-Brabanders stevig aan Wereldwijd-weekeind te Halsteren Na maatregelen bij Wester Suiker Ingebouwd ïwacht Ms niet verf I, VROUW, j >f MEISJE liURG. WENS 'ATER Bowling Ipese bdaag rgen ZONNEVELD WAS IN FEESTELIIKE STEMMING Zes door mevr. De Casembroot uitgereikt Medische hulp kwam te laat voor machinist NEEM ALS OLIEHAARD Instituut voor opleiding van CCB-kassiers Jongeman speelt doktersassistent in ziekenhuis te Tilburg A ugurkenseisoen vroeg afgelopen Jongetje gedood bij aanrijding in Kaatsheuvel Romeinse munten gevonden onder Vught Project reven van ruim miljoen GEZOND GLANZEND HAAR Twintig doden door brand in Syrië W.A.-plaatje op bromfiets DaqblaP fie jltem Stop verdwijnt Kritische stemmen Auto tegen boom DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1962 t zag zij zich echter izaakt de verleende te trekken en de een houten loods, erna duurde het tot g van 1795 voordat le Rooms-Katholie- dsdienst verkregen, ehouden in een huis or Andreas Terwiel beschikbaar gesteld, ik op de Pottekaai gereed was. De ka- voordien. om geen ook inschrijven bij verd b.v. het huwe- erwiel in 1756 afge- en in de Ned. Herv, l.K. godsdienst toe- tpopt zich als een in 1795 reeds 400 aantal katholieken at ook voordat de in Vlissingen weer lier reeds een vrij ifsgenoten aanwezig imst zullen zij in die gehouden hebben, 'het gebouw, waarin zijn. zich uitstekend alle kanten was het kon het alleen via izelfsprekend de wo- ofsgenoot, bereiken, isingen gelukkig niet m er alleen in ge- n beleven. De ver- el wat groter ge- iing van de vermoe- in de Oude Markt iare herinnering aan te Vlissingen nog J. DEN HOED orrespondent) van de heren Alb. boel als leden vjin de [d te Koewacht doen moeilijkheden voor. van lijst 1 die in hgenoemden kwamen Iming evenmin aan- |st 1, welke drie ge- enkel de heer Schep- heeft aanvaard. Ér lijsten moeten wor- er daar kandidaten de groene tafel wil- )EKEN J en van ons blad at 41, Oostburg. I IlTEIT UTRECHT l.teit te Utrecht slaag- liatsexamen theologie If uit Oud-Vossemeer. 1 examen tandheelkun. zelfde universiteit de uit Vlissingen. IDAKTE. i iooi te Middelburg pofdakte de heer H. Ireskens. IlSDIPLOMA. I daagde voor het pa lehouder (stichting 3. Mannaert uit Ter- 27 september, gel- Ecie Zeeland de vol- Iden: Hansweert 2.22 Jieuzen 1.48 en 13.58 |en 13.29 uur; Wemel- uur. Itentie) ËDA |U naar de ischappen nkrijk. op 23 - 25 Inlichtingen Breda - Tel. 38452 iJaarmarktschieting Irière, 14 j. 20 en 21 uur De 1 in de West, a.l. I Raadsvergadering |jur Modeshow voor Iciste en de tirannen, Ipickpocket, 14 J. |iter 1944, 14 j. 19, 20 en 21 uur |reis in de West, a.l. ISusanne, 18 .1. |0 en 21 uur De prin- lle West [iter 1944, 14 j. De straat zonder l:iste en de tirannen. |jr De prinsessen op Een zestal kinderen, jongens en meisjes, die worden verpleegd in het zeehospitium Zonneveld in Oostkapelle, beleefden gistermid dag een bijzonder gelukkig mo ment toen mevrouw S. C. de Ca- sembroot-baronesse van der Feltz, presidente van het provinciaal be stuur van de Nederlandse Federa tie voor Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening, hen in het bezit stelde van een rolstoel of invalide wagen. Gelukkig omdat het hulp middel, dat zij voorheen om fi nanciële redenen ontbeerden, hen nu in staat zal stellen meer in de huiselijke kring te vertoeven, daar het in de bedoeling ligt dat de spastische patiëntjes het kostbare vervoermiddel mee naar huis ne men. De gitt is mogelijk geworden doordat genoemde federatie uit de opbrengst van haar Zeeuwse collecte 1961 f 11.000 hiertoe beschikbaar stelde. Intussen is de federatie zo overtuigd geraakt van de nood op dit terrein van maatschappelijk werk, dat zij heeft besloten nog enkele jaren door te gaan met het geven van haar belangrijke bijdragen ten einde niet alleen alle behoeftige kinderen, maar in de toekomst ook de ouderen waar dit nodig is van technische hulpmiddelen te voorzien. Voor de officiële noot in deze maat schappelijke hulpverlening waren een aantal genodigden naar „Zonneveld" ge togen. waaronder mevrouw B. Vroom, voorzitter van Pro Juventute, mevrouw momenteel concrete plannen in voorbe reiding heeft om tot een geheel nieuw hospitium te komen, dat op de plaats van het oude zal herryzen. Vooral een verbeterde outillage voor de therapie van de gehandicapte kinderen zal in dit nieuw complex een grote aanwinst zijn. Hij hoopte dat reeds volgend jaar met de verwezenlijking van de plannen kan worden begonnen. Dr. Buyzer, namens de werkgroep van (medische) deskundigen die zich met aanschaf en verdeling van de stoelên heeft belast, memoreerde de dikwijls nauwelijks te overkomen financiële last welke het gehandicapte kind voor de ouders betekent. Daar ziekenfondsen niet slechts ten dele bijdragen voor b.v. zelfs prothesen moeten bijdragen uit fondsen en straatcollecten de oplossing brengen. Hierna ging mevrouw de Casembroot over tot uitreiking van de zes rolstoelen en invalidenwagens (voor in totaal der tien is momenteel geld aanwezig), waar bij Betty Verhage uit St.-Laurens de eerste gelukkige was. De voorzitster van de federntie, prees de geneesheer-directeur, dr. Koebers, voor de vasthoudendheid waarmee hij de gehele provincie afgaat om alle hulp behoevende gevallen op te sporen. ,,Op Zonneveld is nu ook figuurlijk de zon" opgegaan", besloot mevrouw de Casembroot. De middag werd besloten met een to neelstukje ,,Hans en Grietje" dat door de kinderen voor de gasten werd opge voerd en getuige het applaus zeer werd gewaardeerd. „Alca" ter hoogte van Hansweert voor anker (Van onze correspondent) De gezondheidstoestand van de 53- jarige derde machinist A. Veersma van het Nederlandse zeeschip ,,Alca", dat van Antwerpen naar Rotterdam voer, heeft de kapitein ertoe genoodzaakt, in de nacht van maandag op dinsdag het anker te laten uitwerpen ter hoogte van Hansweert. Via Radio Scheveningen werd vervol gens een noodkreet om medische hulp uitgezonden. Radio Scheveningen nam onmiddellijk contact op met de politie te water te Hansweert, die op haar beurt dokter De Bey waarschuwde. Ook werd de kapi tein van het bergingsvaartuig ,,De Inkt vis" gealarmeerd, die even later met dokter De Bey aan boord uitvoer naai de Alca. Dokter De Bey kwam echter te laat. Op de ,,Alca" kon hij slechts de dood van machinist Veersma constateren. Het stoffelijk overschot van de uit Ben- nekom afkomstige machinist werd met de Inktvis naar Hansweert vervoerd, van waaruit het meteen werd overge bracht naar het lijkenhuis te Kruinin- gen. Dank zij de hulp van de Ned. Federatie voor V.V.H. kon voorzitster mevr. De Casembroot de eerste zes rolstoelen voor spastische kinderen op „Zonneveld'* overhandigen. van Poelje, echtgenote van het G. S. lid, mej. W. J. H. Westera en de heer A. L. Borst van de Stichting Zeeland. Dr. W. J. L. de Groof, voorzitter van de Stichting Zonneveld, heette het ge zelschap welkom. Met tevredenheid con stateerde de heer de Groof dat de TB door de medische wetenschap zover ach teruit was gedrongen dat Zonneveld, oorspronkelijk uitsluitend voor TB-pa- tiëntjes opgezet, in de laatste jaren ook aandacht heeft kunnen schenken aan de behandeling van polio- en spastische pa tiëntjes. Naast 24 TB gevallen worden momenteel 39 op een of andere wijze gehandicapte kinderen in Zonneveld be handeld. De wachtlijst is echter groot. Nieuw gebouw Verrassend was de mededeling van de heer de Groof, dat de stichting, die een der weinige in Nederland is, die het zon der een vorm van overheidssubsidie doet. 55 (Advertentie) 'n Volmaakt lll'llB begrip in oliestook 't Hoogste rendement bij 'n relatief laag verbruik Verkrijgbaar bij de erkende handel Het bestuur van de coöperatieve cen trale boerenleenbank te Eindhoven heeft een instituut in het leven geroepen, dat de opleiding van toekomstige kassiers be oogt. Met de opleiding, waarvoor jonge lui in de leeftijd van 18 tot 28 jaar met een vooropleiding middelbaar onderwijs in dienst van de C.C.B. kunnen worden toegelaten, is ongeveer anderhalf jaar gemoeid. Uit een psychotechnisch onder zoek moet echter voldoende aanleg blij ken, terwijl voorts geen medische be zwaren aanwezig mogen zijn. De eerste elf maanden volgen de cur sisten tweemaal in de week theoretisch onderricht en drie dagen van de week zijn bepaald voor praktische scholing op plaatselijke boerenleenbanken. De laatste zes maanden van de oplei ding bestaan uitsluitend uit praktische vorming o.m. vervanging van kassiers tijdens vakantie. Voor het geven van de lessen beschikt de C.C.B. over eigen er varen krachten, terwijl voor de alge mene vakken speciale leerkrachten zijn aangetrokken. ,.De snelle ontwikkeling van het boe renleenbankwezen", aldus het centraal bestuur, „heeft met zich gebracht een toename van de belangrijkheid van de kassiersfunctie. Aan zijn opleiding en persoonlijkheidsvorming dienen hoge eisen te worden gesteld en behalve over een gedegen algemene vorming dient de kassier over een grondige vakbekwaam heid te beschikken. Aan het aanvaarden van zijn belangrijke taak dient dan ook een ruime theoretische scholing, als roede een intensieve praktische oplei ding vooraf te gaan, zo oordeelt het cen traal bestuur te Eindhoven Het is n.l. wenselijk en noodzakelijk gebleken, dat in de boerenleenbankorganisatie perma nent in voldoende mate bekwame jonge krachten werkzaam zijn, zodat een ver antwoorde voorziening in vacatures te allen tijde mogelijk is. ONDANKS FLAIR GEGREPEN Meer buiten dan in het Sint Elisabeths- ziekenhuis te Tilburg heeft een stunt van een 18-jarige Amsterdammer H. van der H. die voor korte tijd in Tilburg verbleef de gemoederen in beweging gebracht. Tijdens het bezoek, dat van der H. aan het ziekenhuis bracht, wilde hij wel eens groot doen en zich de al lure van een arts aanmeten. Uit de jas van een vrouwelijke dokter nam hij een stethoscoop weg en van de geneesheer-directeur, dr. Brandenburg die afwezig was, diens oproepapparaat- je. Van der H., alias dokter Hofman, zo als hij zich aan enkele zusters voorstel de, liep echter spoedig tegen de lamp. De portier kreeg n.l. argwaan, toen het oproepapparaatje reageerde, terwijl be kend was, dat dr. Brandenburg niet ;n het ziekenhuis was. De knaap werd snel gevonden en in handen gegeven van de politie. Deze dacht aanvankelijk aan n grap, maar toen de stethoscoop in de zak van de jongeman werd gevonden heeft men hem toch maar een paar dagen in gesloten in afwachting van wat de offi cier van Justitie te Breda zal beslissen. De geneesheer-directeur, dr. A.J.C.M. Brandenburg, verklaarde desgevraagd, dat H. geen poging heeft gedaan in con tact te komen met patiënten, zoals hem bij navraag is gebleken. Oogst viel erg tegen In de afgelopen week zijn de aanvoe ren van augurken in Zeeland belangrijk teruggelopen. Verwacht mag worden dat dit deze week in nog sterkere mate liet geval zal zijn en weldra zal het augur kenseizoen 1962 in Zeeland tot het.ver loden behoren. Dat is dan op een bijzon der vroeg tijdstip. De oorzaak hiervan is gelegen in de vele regens en het koude weer van de laatste tijd. Het is voor de meeste Zeeuwse augur- kentelers geen beste teelt geworden Het seizoen begon al drie weken later dan normaal en daar komt nu het vroege Aangezien de teelt in Zeeland hoofd zakelijk plaats vindt op contract voor de industrie en de contractprijzen zijn ge baseerd op een normaal oogstjaar, zijn de uitkomsten van deze teelt niet al te best Dat is vooral jammer omdat het voor vele Zeeuwse grondgebruikers een nieuwe teelt is en de matige uitkomst van dit seizoen zal deze teelt niet stimu- Aanvankelijk groeiden in Zeeland te weinig augurken om dagelijkse aanvoer- veilingen verantwoord te doen zijn. Dat is nu anders geworden. In Kapelle en I omgeving groeiden dit seizoen 10 na. augurken en ook elders op Zuid-Beveland neemt de belangstelling voor deze teelt toe. Dinsdagmorgen omstreeks kwart over twaalf is het vijfjarig zoontje van de familie Van Best te Kaatsheuvel het slachtoffer geworden van een aanrijding. Vlak voor de ouderlijke woning in de Vaartstraat onder Sprang-Capelle liep het kind plotseling de straat op, toen de auto, bestuurd door de heer Van E. uit Oss naderde. De bestuurder trachtte de jongen te ontwijken, maar kon niet voor komen, dat hij werd geraakt en tegen de trottoirband werd geslingerd. Hij werd op slag gedood. (Van onze verslaggever) Zaterdag en zondag wordt te Halsteren voor de K.A.J. een zogenaamd Wereld- wijd-vveekend georganiseerd. Op dit week-end zal een studie worden ge maakt over de hulpverlening aan onder ontwikkelde gebieden. Rector Kimmel uit Breda, de pas be noemde directeur van het diocesaan mis siebureau houdt een inleiding over de Wereldwijdactie als missionaire actie. Gerard Mommers uit Tilburg, die reeds twee maal werd uitgezonden naar Tan ganyika, vertelt een en ander over de praktische uitzendingen, waarbij hij een door hem opgenomen film zal ver tonen. Tenslotte zal de diocesaan voorzitter W. Christ uit Oosterhout de beïnvloe dingsmogelijkheden om de wereldwijd- mentaliteit onder de werkende jeugd te brengen bespreken. (Advertentie) -. - -Ja (Advertentie) De vijf-jarige Rietje Nijsen uit Vught vond dezer dagen een muntje bij het spelen tussen opgeworpen zandheuvels bij ruilverkavelingswerk langs het ri viertje de Esschestroom onder Vught, op de grens van Vught en St.-Michiels- gestel. Een leraar van de Bossche rijks- h.b.s. maakte het provinciaal Noord brabants museum in Den Bosch attent op deze vondst. Een verder onderzoek, dat geleid werd door prof. dr. J. Bo- gaers uit Amersfoort, had tot resultaat, dat in totaal 136 bronzen Romeinse munten, daterend uit de derde eeuw van onze jaartelling werden gevonden. De muntjes, die nog in tamelijk goede staat verkeren, vertonen merendeels de beeltenis van Victorianus en Petrici- us, Gallische keizers die regeerde rond het jaar 250. Volgens penningkundigen zouden de muntjes tussen 273 en 275 in de Vughtse bodem zijn terecht geko men. Op ongeveer 90 plaatsen in Bra bant zijn in de loop der jaren Romein se munten aangetroffen. (Advertentie) U proeft er de echte Franse Cognac inj Een huid Zdie leeft is mooi! Een jonge, levensfrisse huid - hoe kunt u die beiiouden of. herwinnen? Hier is liet wetenschappelijke antwoord dat miljoenen vrouwen dankbaar stemt: Vitajnol. Vitamine- cosmetica die het tekort aan opbouwstoffen in uw huid weer aanvullen. Nieuwe levenskracht door reddende vitaminen...nieuwe charme door Vitamol! Vitamine voor uw huid BESLIST OVER UW SCHOONHEID Vitamol Dagcrème: De volmaakte bescherming. Vitamol Nachtcrème: De beste voedingscrème. In tuben 4.25 55 Van onze correspondent) Op een hoogte van 22 meter heeft de burgemeester van Goes, mr. F. G. A. Huber gistermiddag de vlag gehesen op het gigantische complex van het prot. chr. streekziekenhuis voor Zuid- en Noord-Beveland. Het hoogste punt was bereikt. Overigens zal het nog anderhalf jaar duren voor dit kolossale ziekenhuis, dat modern zal worden ingericht, in gebruik kan worden genomen. Verwacht wordt, dat het gebouw in maart 1964 kant en klaar zal zijn. Het is een mil- joenenproject, want geraamd wordt, dat de bouw met de installatie, de inrichting en de grondaankoop 7,5 miljoen gulden gaan kosten. In maart van het vorige jaar werd met de bouw begonnen. Toen ging de HAARCREME (Van onze rechtbankverslaggever) De Bredase politierechter, mr. C.M. Vliegenthart, de opvolger van mr. J.P. P- Willekens, heeft tijdens de eerste zittingen die hij heeft geleid a] over duidelijk laten blijken dat overtreders van artikel 26 van de wegenverkeers wet het onder invloed van alcohol houdende drank besturen van een fiets, bromfiets of motorvoertuig bij hem aan het verkeerde adres zijn. Conform de eis kregen C.K. uit St.- Willebrord en M. de B. uit Roosen daal, die allebei verstek lieten gaan, vijftig gulden boete opgelegd omdat zij in kennelijke staat van dronkenschap op het stalen ros waren gekropen, C K. die dit deed op 23 juli had de hele rij baan nodig gehad om vooruit te ko men; de B. had het nog bruiner ge bakken door tegen het verkeer in te gaan fietsen. De 25-jarige J.S. uit Roo sendaal die „slechts" de helft van de weg had nodig gehad kreeg 25 gulden boete opgelegd. De officier van justitie mr. Thijssen had veertig gulden gevor derd, maar hier liet de politierechter de niet ongunstige bekendheid van S. een belangrijk woordje meespreken. C.v-L. uit Roosendaal, die niet was versche nen, had het op de bromfiets gepro beerd. Op 8 juli zigzagde hij door de Rubenslaan en over de Wouwseweg. Achter hem rijdende politiemannen had. den de grootste moeite gehad om hem voorbij te komen en aan te houden. „Hij staat niet ongunstig bekend," zei de officier, „anders had ik ongetwij feld gevangenisstraf gevraagd." Vijfen zeventig gulden boete en zes maanden ontzegging van de rijbevoegdheid was de eis. De politierechter deed van de boete 35 gulden af; de ontzegging bleef in haar geheel gehandhaafd. Twee niet verschenen vrouwen uit Bergen op Zoom C.R. en C.O. hadden het een uit Indonesië afkomstige vrouw v.W. erg moeilijk gemaakt. Bei de verdachten, aan wie huisvredebreuk en vernieling was ten laste gelegd, wa ren niet verschenen. Geen bezwaar overigens voor de officier om tegen R. vijftig gulden en tegen C.O- 75 gulden boete te vragen met bovendien voor laatstgenoemde nog een schadevergoe ding er bij te betalen voor het stuk- trekken van een jurk van f 29,75. Con form de eis kreeg R. de vijf tientjes opgelegd; O. kreeg van mr. Vliegent hart zestig gulden boete met daar nog bij een week gevangenisstraf voorwaar delijk met een proeftijd van twee jaar. En dan nog het betalen van de schade vergoeding. Het weghalen van een halsketting in de zaak van V. en D. te Bergen op Zoom prijs van de ketting f 1,45 kwam E.v.L. uit Halsteren te staan op conform de eis een boete van dertig gulden. Zij was niet verschenen. Conform de eis werd C.v.Z. uit Ber gen op Zoom wegens heling van zes ge stolen scheerapparaten veroordeeld tot drie weken gevangenisstraf. Hij had de apparaten, die een veel grotere waarde hadden, gekocht van iemand die in de havens van Rotterdam werkte. Bij een brand die in het Syrische dorp Jabrië heeft gewoed, hebben twintig mensen het leven verloren. Twaalf per sonen werden zwaar gewond. Het vuur ontstond in een hooiberg. (van onze verslaggever) De honderd werknemers van de sui kerraffinaderij N.V. Gebr. Van Gilse te Roosendaal lopen geen gevaar vandaag of morgen op straat te worden gezet, zoals hun 182 collega's van de Wester Suiker Raffinaderij te Amsterdam. De Verenigde Coöperatieve Suikerfabrieken (VCS), die in 1958 de aandelen van de Roosendaalse fabriek in bezit kreeg, heeft de produktie gespecialiseerd op kandij, een artikel waarvoor, zeker in een tyd van hoogconjuuctuur, nog ruimte is op de binnenlandse markt. Van Gilse op de Wester na de enige suikerraffina derij in ons tand, heeft op de kandij- markt het monopolie. Dit verklaarde ons gisteren adjudant directeur L.Dekker van de VCS naar aanleiding van persberichten dat ook bij de Gebr. Van Gilse moeilijkheden zou den zijn ontstaan. De 182 werknemers van de Wester kregen zaterdag hun ontslag aangezegd. Het is het begin van de totale liquidatie van het bedrijf, waar thans nog meer dan 800 werkne mers werken Men ziet de opheffing in het verschiet als gevolg van de land bouwpolitiek van de regering. De Nederlandse regering heft hoge in voerrechten op geïmporteerde ruwsuiker - op de grondstof van de raffinaderijen - om de Nederlandse suikerbietentelers te beschermen. De totale binnenlandse sui kerconsumptie kan worden gedekt met bietsuiker, waarvan zelfs doorgaans overschotten zijn. De suiker die de Wes ter in 't binnenland leverde, vormde der halve een bedreiging voor de boer, wiens bietenprijs door de regering wordt ge garandeerd, mits de bietsuiker binnen, lands kan worden afgezet. Wanneer de regering deze bescher mende maatregelen niet zou hebben getroffen, dan zou hier noch van de suikerbietenteelt noch van de bietsuiker, industrie iets overzijn. „Suiker is een politiek artikel geworden," zei gisteren de heer Dekker. Rusland koop de enor me suikerproduktie van Cuba op om ze dan, waar mogelijk, te dumpen tegen absurd lage prijzen. Als men de land bouwpolitiek van de regering aanvaardt, moet men als consequentie trekken dat de raffinaderijen verdwijnen. Ook de directie van de Centrale Suiker Maat schappij (CSM), die de Wester in bezit heeft, kan dit standpunt billijken. Als producent van ongeveer 40 procent van de Nederlandse bietsuiker profiteert zij immers zelf van de regeringssteun aan de bietentelers. Men' zou de situatie in de suikerin dustrie kunnen vergelijken met die van de klompenfabrieken. In beide gevallen hebben zich structurele wijzigingen voor gedaan, waarvan sommigen de dupe zijn geworden. De suikerraffinaderijen, die hun grondstof ruwsuiker moeten importeren, zijn gedoemd het af te leg gen tegen de bietsuikerfabrieken die hun eindprodukt onmiddellijk uit de binnenlandse grondstof vervaardigen. Ook de raffinaderijen in Duitsland en en Denemarken zijn al opgedoekt. „Dat Van Gilse kan blijven bestaan, is te danken aan de gespecialiseerde produk tie en de relatief geringe omvang van het bedrijf," aldus de heer Dekker. eerste van de 560 palen de grond in. De voorzitter van het stichtingsbestuur, oud-burgemeester S. A. N. van Oeveren van Wolfaartsdijk vertelde ons gister morgen tijdens een persbijeenkomst, dat direct na de bevrijding de hoofden bij elkaar werden- gestoken om te praten over de vervanging van het ziekenhuis Oostwal. Dat ziekenhuis, dat thans nog dienst doet en dat een capaciteit heeft van circa 100 bedden verkeert in een sterk verouderde staat. Uit deze eerste besprekingen is de stichting prot. chr. streekziekenhuis ge boren, waarin onder meer alle kerken zijn vertegenwoordigd. Ook de Beve- landse gemeenten zijn nauw betrokken bij het chr. streekziekenhuis. Dit gebeurt door een gemeenschappelijke regeling, hetgeen de heer Van Oeveren als een unicum in den lande aanstipte. Strop In 1957 kwam het definitieve plan klaar met een capaciteit van 175 bedden. In maart 1959 werd de rijksgoedkeuring in het vooruitzicht gesteld, waarna de aanbesteding werd gehouden. Die rijks goedkeuring bleef echter uit. Ze werd pas in november 1960 verleend, hetgeen een aanzienlijke financiële strop bete kende. Voorzitter Van Oeveren taxeerde deze strop op een half miljoen. Gisteren hebben de dagelijkse besturen van vele Bevelandse gemeenten en dok toren kennis kunnen nemen van de vor deringen bij de bouw. Het uitgebreide complex bestaat in feite uit vier delen: het administratie gebouw, het bedden- en behandelhuis, de polikliniek en de twee zusterhuizen. Het bedden- en behandelhuis bestaat uit niet minder dan zes verdiepingen. In het ziekenhuis komen twee operatie kamers. Bij het complex behoort ook een kerk. die tevens gebruikt kan worden voor theoretisch en praktisch onderwijs aan de zusters. In de zusterhuizen kunnen 150 verpleegsters en het huishoudelijk personeel ondergebracht worden. Rond het gebouw wordt verder ruime gelegenheid geschapen voor het parkeren van auto's en fietsen. De leiding van het nieuwe en moderne ziekenhuis wordt gelegd in handen van een driemanschap: een geneesheer-direc teur, een adjunct-directrice en een admi nistrateur-econoom. Geneesheer-directeur wordt dr. J. M. van Daal uit Goes, ter wijl de administrateur-econoom ook reeds is benoemd. (Van onze parlementaire redactie) De regering overweegt by de uitvoe ring van de wet op de wettelijke aan sprakelijkheidsverzekering de verzeke ringsmaatschappijen te verplichten aan bromfietsers een soort nummerbord uit te reiken. Het zou een aan de brommer goed zichtbaar te bevestigen plaatje moeten zijn met cijfers en letters erop. De po litie zou aan het plaatje moeten kunnen zien bij wie men verzekerd is en op wiens naam de brommer staat. Op de ze wijze zou het naar Duits voorbeeld lukken om zonder hoge kosten een re gistratie van bromfietsen door te voe ren. Een en ander staat vermeld in de me morie van antwoord op het wetsontwerp W.A.-verzekering van minister Beer man (Justitie), Korthals (Verkeer en Waterstaat) en Zijlstra (Financiën). prof. dr. A. Devreker liet zich op de Binnenscheepvaartdag te Gent ont vallen. dat er voor deze Belgische ha ven lange tijd een wurgingssituatie heeft bestaan vanwege de te kleine zeesluis in Terneuzen. Zo werd ook Terneuzen als een voorbeeld van een Ston afgeschilderd. Gent kon zich niet ontwikkelen, om dat er geen grotere schepen konden komen, en dat heeft de stichting van het staalbedrijf Sidemer b.v. zo lang tegengehouden, waarvoor al jaren grond was gereserveerd. Ook andere industrieën stelden vestigingen bij Gent uit in afwachting van betere toegankelijkheid van de Gentse haven voor zeeschepen. Er mag hierbij wel worden opge merkt. dat het zo lang uitblijven van een oplossing voor de verbetering van het kanaal Gent-Terneuzen. annex nieuwe zeesluis, toch vooral te wijten is aan het aanvankelijk starre vast houden van België aan de koppeling van de drie Nederlands-Belgische wa terwegenkwesties Stop van Ternaaien, Gent-Terneuzen en nieuwe Schelde- Riinverbinding. Die moesten en zou den teeeliik in één pakket worden be handeld en ongelost. Toen men hiervan toch afzag, zijn de twee eerstgenoem- de kwesties tamelijk vlot geregeld kunnen worden en wij menen, dat juist het voorbeeld van deze oplossin gen nu ook een akkoord over de nieuwe Schelde-Rijnverbinding ge makkelijker moet maken. Qp de Binnenscheepvaartdag te Gent hoorden wij nog particuliere stem men tegen de kostenverdeling tussen Nederland en België met betrekking tot de verbetering van het Gentse zee kanaal en de nieuwe zeesluis te Ter neuzen. Zoals men weet, heeft Ne derland terzake aan België nog een toegeving gedaan; de Nederlandse bij drage werd van vijftien tot twintig procent verhoogd. Niettemin bleef er buiten het offi ciële kader zekere ontevredenheid hangen, waarbij blijkbaar vergeten wordt, dat Nederland bij de verbe tering van sluis en kanaal hoegenaamd geen belang had, in ieder geval niet zat te wachten, omdat de reeds be staande industrie in de Zeeuwsch- Vlaamse kanaalzone op de oude af metingen van kanaal en zeesluis was ingesteld, daaraan voldoende had. Deze kritische stemmen in Gent lieten ons nog eens- merken, dat er van Benelux-geest weinig te bespeuren valt. Ook als wij in onderling geven en nemen belangrijke vraagstukken oplossen, waardoor wrijfpunten wor den uitgeschakeld en eventuele be langentegenstellingen verzoend, wil het nog niet vlotten met de Benelux- toenadering, zoals men zou wensen. Toch moet men aan weerskanten v.an de grens het gehele Deltagebied in ogenschouw nemen om tot de optimale ontwikkeling en expansie te komen, die voor de grensprovincies in het wes ten kan worden bereikt. Maar er zul len nog heel wat Nederlands-Belgi sche samenkomsten nodig zijn om hier metterdaad vaart achter te kun nen zetten. (Advertentie) INTERNATIONALE BEURS VOOR MODE EN HUISHOUDING De vakbeurs voor het gezin I Wie wordt Femlna-huisvrouw 1962? Bruid en bloem 4: Cadeau-uitreiking 4ï Test-auto en test-bromFiets INTERNATIONALE MODESHOW 13.30, 15.30 en 20 uur. Geopend van 10-17 en 19-23 u. Zondags gesloten ahoy' gebouw rotterdam tlm 4 oct. Bij een uitwijkmanoeuvre op de Mo lendijk in Schijndel is een personenauto met drie inzittenden tegen een boom gereden. De bestuurder van de auto, de 40-jarige heer Vughts uit Schijndel, en een der inzittenden, de 53-jarige me vrouw J. Schepens-de Baay uit Sint Oedenrode, werden op slag gedood. De heer Schepens werd ernstig gewond op genomen in het ziekenhuis in Veghel. Mevrouw Schepens was moeder van ne gen kinderen. Het ongeluk gebeurde doordat de heer Vughts met zijn auto te veel naar links uitweek voor een van rechts uit een zandweg komende wagen, bestuurd dooi de heer P. uit Schijndel. De 22e september was in zekere zin een historische dag, want toen duurde de koude juist zeven maanden! Van de ver over de 200 dagen was meer dan 80 pet. te koud, om nauwkeuriger te zijn: van de 214 dagen waren dat er maar liefst 173! Is dit een zeldzaam heid? Inderdaad komt het maar wei nig voor dat een te koude periode zo lang duurt. Vijf a zes maanden is nog vrij normaal, het kwam deze eeuw al 17 keer eerder voor. Recordhouders voor de 20e eeuw zijn nog steeds de jaren 1908 en 1909 toen de thermometer 9 maanden lang merendeels onder de normale tempe ratuur bleef. In 1887-1888 duurde de koude 10 maanden, maar werkelijk heel bont maakte 1879 het. Toen wa ren alle maanden te koud. Met het slot van 1878 en het begin van 1880 betekende dat veertien maanden achtereen koud weer. Laten we hopen dat het deze keer niet zo erg ooordt, uumt dat zou een strenge winter opleveren en daaraan hebben we al heel weinig behoeftel 'ogelhandelaar

de Stem | 1962 | | pagina 3