Zwart o p Wit i \s\ PERQUIN FOUTEN! 4? l Tierelantijnen in new look BON Minter en Hinter en het fluwelen ventje Willy Vervoort: primeur ^^loc^ezec^d Sim-sala-bim-slrow op KRO-scherm m O WILT U MEER WETEN OVER BOCAL HAARDEN maakt m aru^ Tony Schijjerstein Ria Valk Gré Brouwenstijn voor de microfoon Wissewassen .p.v. „Kopstukken MmWÊÊÊm Kijk naar Radioprogramma 's ariv Televisieprogramma s Oswald Mosley naar de Y.S. m 4+ 's middags Gasvergiftiging ontslag van rechtsvervolging Martin Mons item-feuilleton RISKANTE BERGING Vijf doden bij explosie ,cr Ui GD s avonds Deventer ontslaat zijn directeur openbare werken 5 DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 26 SEPTEMBER 1962 5 •Zaterdagavond 6 oktober om 21 uur, presenteert Tonny Schifferstein voor de radioluisteraars zijn eerste Tierelantijnen van het seizoen. Zoals wij reeds eerder publiceerden, zal in deze KRÖ-radioshow één artiest in het middelpunt staan, in tegenstelling tot vroeger. Het is aan Willy Vervoort de rij te openen, daarbij geassisteerd door het dansorkest van Klaas van Beeck Willy Vervoort ontvangt in zijn Tierelantijnen o-m. Ria Valk, de accordeoniste Will Ré, de toneelspelers Julia de Gruyter en Tonny Foletta en de Spotlights. Door restauratiewerkzaamheden aan de grote con certstudio van de KRO moest het Tierelantijnenpro gramma in het afgelopen seizoen worden uitgezonden uit de studio van de NCRV, die de KRO gastvrijheid verleende voor het opnemen van dit amusementspro gramma. Men werkt thans met man en macht om de KRO-studio tijdig klaar te krijgen. speelt uit deze opera's, resp. de ouver ture, balletmuziek en dansen. Dit pro gramma wordt door de KRO uitgezon den dinsdagavond 2 oktober van 20.20- 21.20 uur (~)nze grote Nederlandse zangeressen en zangers zijn tegenwoordig in ons land alleen te horen tijdens het jaarlijkse Holland Festival of andere exclusieve muziekfestiviteiten. Zo is de sopraan Gré Brouwenstijn zó bezet door haar buitenlandse tournees, dat wij haar via Nederlandse microfoons helaas nog maar zelden kunnen beluisteren. Tijdens het jongste Holland Festival heeft deze prima-donna bij haar optreden met het Concertgebouworkest onder lei ding van Bernard Haitink voor een pu bliek van duizenden muziekliefhebbers zo'n enorm succes gehad, dat de KRO haar verzocht een soortgelijk program ma te willen uitvoeren voor de micro foon. Voor dat radioprogramma, dat in mei van dit jaar werd opgenomen, maakte mevrouw van Swol-Brouwen- stijn een keuze uit het succes-repertoire. Met begeleiding van het Radio Phil- harmonisch Orkest o.l.v. Bernard Hai tink zong zij een drietal opera-aria's uit „La forza del destino", „Aida" en „Otello" van Giuseppe Verdi. Het orkest tr rt rjoor het uitvallen van het „Kopstuk- ken"-programma op de zondagavond heeft de KRO enkele wijzigingen aan gebracht. Wekelijks zal het duo André Meurs-Herbert Joeks een nieuw pro gramma „Wissewassen" verzorgen. In dit programma, dat om 21.30 uur be gint en twintig minuten zal duren, wor den de dingen van de dag besproken en bezongen. Oorspronkelijk was dit radioprogramma, dat zondagavond 7 oktober voor de eerste maal zal wor den uitgezonden, gepland op de zater dagavond. \/oor zijn vertrek naar Zuid-Amerika voor een grote tournee zal de illusio nist Kanalag, die zondag jl. zijn laatste magische show in Nederland op de planken van het Gebouw voor Kun sten en Wetenschappen in Den Haag vertoonde, nog eenmaal optreden voor de Nederlandse televisie. De KRO zal van deze illusionist, die avond aan avond duizenden in zijn Sim-Sala-Bim- show om de tuin wist te leiden met zijn gigantische trucs, een televisie programma opnemen, dat op latere da tum zal worden uitgezonden. De thuis blijvers kunnen dan ook genieten van panters, die in beeldschone meisjes veranderen en wat, dat zelfs de meest verwende cocktailproever tevreden stelt. A. C. v.d. Bosch uit Ginneken houdt om 22.35 uur de dagsluiting. België Vlaams brengt om 19.30 uur een verslag van de returnmatch Ander- lecht—Real Madrid. Om 21.15 uur volgt „Schipper naast Mathilde" en om 21.55 uur „Poëzie in 625 lijnen". Op Hilversum I (402 m) spelen om 19.50 uur de O.K.-Wobblers o.l.v. Pi Scheffer. Vervolgens musiceert om 20.10 uur het Omroeporkest o.l.v. Tibor Paul m.m.v. Victor Swillens, hobo. Prof. dr. Nauta spreekt om 21.15 uur over het con cilie te Rome en om 21.45 uur volgt de rubriek „Kanttekeningen". Het Prome nade-orkest komt o.l.v. Benedict Silber- man om 22 uur voor de microfoon. Ten slotte is er om 22.55 uur de rubriek „Platennieuws". Op Hilversum II (298 m) kunnen sport liefhebbers om 19 uur luisteren naar een reportage van de voetbalinterland Dene markenNederland door ir. A. van Em- menes en Bob Spaak. Om 21 uur volgt het hoorspel „Brieven van het front". Cor Steyn speelt om 21.55 uur op het hammondorgel. Het programma „Met een knipoog naar de muzen" begint om 22.40 uur. Vervolgens zingt om 23 uur de sopraan Tereza Berganza in eigen op- het Holland Festival. uur gevolgd sportliefhebbe Het kinderprogramma bevat vanmid dag om 17 uur de eerste aflevering van de avonturen van „Mik-Mak", om 17.55 door de Verrekijker, De :s kunnen om 19 uur aan hun toestel gaan zitten voor het volgen van een rechtstreekse reportage uit Ko penhagen van de voetbalinterland Dene markenNederland met commentaar van Arie Kleywegt. Het journaal begint om 20.45 uur en daarna presenteert de NCRV om 21.05 uur een muziekprogramma met Nederlandse artiesten onder de titel „Rie dels en fiedels". Vervolgens is er een documentaire gewijd aan „Belle van Zuy- len" en haar kasteel, het slot „Zuylen" bij Maarssen aan de Vecht. Om 22.10 uur begint de 23e aflevering van de serie: „V for victory" gewijd aan Jalta. Ds. Twee uur lang zullen de meeste t.v.- kijkers gisteren op het puntje van hun stoel hebben gezeten. Want Simenon kan een spannende detectiveroman schrij ven en Jean Gabin, die in de film „Mai- gret zet een val" de commissaris speel de, is een fenomenaal acteur. De psy chologische ontrafeling van de lugubere gebeurtenissen in de Rue des Rosiers gaf aanleiding genoeg om de film van Jean Delannoi overigens geen film voor jeugdige personen en allesbehalve opwekkend van begin tot het eind ge boeid te volgen. Voor de hoofdfilm werd er een char mant en goed gefilmde documentaire over een van de mooiste gedeelten van de Dolomieten vertoond, namelijk over het gebergte in Brentino. J.V. De Luikenaar André Gretry was geen Mozart, hij miste daarvoor het genie, maar hij was een uitstekend vakman in een tijd, waarin het woord plagiaat nog geen afschrikwekkende barrière was voor een vruchtbaar componist. De Vlaamse T.V. bewees haar kijkers een dienst met de opvoering van „De proef op de som", als opera een geval letje zonder pretenties, waar men ook vroeger niet lang over nagepraat zal hebben. Bekoorlijk Mozartiaans was het wel, ondanks het alleronbenulligst libretto. Bekoorlijk was ook de zang (een play back) en het orkest was glashelder dank zij een perfecte geluidsverzorging. Hilversum I 402 m WOENSDAG 26 SEPTEMBER NCRV: 12,00 Licht instr. trio 12,30 Land en tuinb.meded. 12,33 Gew. muz. 12.37 Alle dag kerkd. in de Engels-hervormde kerk 13,00 Nws. 13,15 Licht instr. ens. 13,45 Mo derne orkestwerken (gr.) 15,05 Pianorec., klass. muz. 15,40 Israëlische volksmuz. 16,00 V.d. jeugd 17,20 Jazzclub 17.40 Beursber. 17,45 Licht ens. en zangsol. 18,05 Koorzang 18,30 Het spectrum, lez. 18,45 Folkloristische zang en muz. uit het Verre Oosten 19,00 Nws. en weerber. 19,10 Muz. van het Leger des Heils 19,30 Radiokrant 19,50 Amus.muz. uit de twintiger jaren 20,10 Omroepork. en sol., klass. en moderne muz. 21,15 Het 21ste Oecumenisch Concilie te Rome 1962, lez. 21,35 Gram. 21,45 Kanttekeningen 22,00 Pro menade-ork., lichte muz. 22,30 Nws. 22,40 Meditatie 22,55 Platennieuws 23,55-24,00 Nws. Hilversum II 298 m VARA: 12,00 Lichte muz. 12,30 Land- en tuinb.meded. 12,33 V.h. platteland 12,38 Muz. uit Latijns-Amerika (gr.) 13,00 Nws. 13,15 Dansork. en zangsol. 13,45 Gespr. portret 14,00 Historische opnamen, klass. kamermuz. 14,30 Pianorec., moderne muz. 14,45 Volks liedjes en -dansen 15,00 Een heel bijzonder eiland, toespr. 15,10 V.d. jeugd 17,05 Orgel spel 17,25 Lichte muz. 17,50 Regeringsuitz.: Nieuw-Guinea-kroniek, door drs. Chr. van Eek, hoofd voorlichting ministerie van bin nenlandse zaken 18,00 Nws. en comm. 18,20 Act. 18,30 Jazzmuz. 18,50 V.d. kind. 19,00 Rep. voetbalwedstr. DenemarkenNederland in Kopenhagen (In de pauze: 19.45-19.55 Gram. 19,55-20,00 Nws.) 20,50 Wekelijkse no tities 21,00 Brieven van het front, luistersp. 21,55 Hammondorgelspel, lichte muz. 22,10 Sranang Tori, Surinaams progr. 22,30 Nws 22,40 Met een knipoog naar de Muzen, muz. en gedichtjes 23,00 Holland Festival 1962: Zangrec., mezzo-sopraan met piano 23,30 Lichte gram. 23,55-24,00 Nws. Brussel Vlaams 12,00 Nws. 12,03 Amus.muz. 12,30 Weer ber. 12,35 Lichte gram. 12,50 Beursber. 13,00 Nws. 13.15 Kamermuz. 14,00 Klass. kamer muz. 15,00 Cabaretprogr. 16,00 Beursber. 16,06 Romantische kamermuz. 17,00 Nws 17,15 Lichte gram. 17,50 Boekbespr. 18,00 Lichte amus.muz. 18,10 Lekenmoraal filosofie 18,30 V.d. sold. 18,50 Pianospel 19,00 Nws. 19,25 Rep. voetbalwedstr. 20,20 Gram. 20,25 Rep. voetbalwedstr. 21,20 Orkestmuz. 21,30 Sopraan en piano, Vlaamse werken 22,00 Nws. 22,15 Chansons 22,45 Lichte muz. 22,55 Nws. 23,00-23,15 V.d. zeelieden. Brussel Frans 11,55 Gevar. muz. 12,03 Amus.muz. 14,03 Lichte gram. 15,03 Kamermuz. 16,08 Lichte orkestmuz. 17,00 Nws. 18,30 Moderne jazz muz. 19,30 Nws. 20,00 Chansons 20,30 Luister spel 22,00 Wereldriws. 22,15 V.d. teenagers 22,55 Nws. Hilversum I - 402 m DONDERDAG 27 SEPTEMBER KRO: 7,00 Nws. 7,15 Bekende pianowerk jes (gr.) 7,45 Morgengeb. en overw. 8,00 Nws. 8,15 Lichte grani. 8,50 V.d. huisvr. 9,35 Waterst. 9,40 Schoolradio NCRV: 10,00 Gram. 10,03 Klavecimbelrec. 10,15 Morgenci. 10,45 Koorzang (gr.) KRO: 11,00 V.d. zie ken 11,45 Geestel. liederen. Hilversum II 298 m AVRO: 7,00 Nws. 7,10 Ochtendgym. 7,20 Ochtendvaria (gr.) VPRO: 7,50 Dagope ning AVRO: 8,00 Nws. 8.15 Lichte gram. 9,00 Gym. v.d. vrouw 9,15 Klass. gram. 9.40 Morgenwijd. 10,00 Arbeidsvitaminen (gr.) 10,50 V.d. kleuters 11,00 Huishoudelijke zaken. lez. 11,15 Radio-kamerork., moderne muziek. (Advertentie) WOENSDAG 26 SEPTEMBER VARA: 17,00 V.d. kind. NTS: 17,35-17,45 Intern, jeugdjournaal 20,00 Journaal en weer- overz. NCRV: 20,20 Memo 20,30 In zes tig secondenfilmdocumentaire over de catastrofe in Iran 21,10 Riedels en Fiedels, muz.progr. met Nederlandse artiesten 21,40 Belle van Zuylen, filmdocumentaire NTS: 22,15 V for Victory, documentaire film over de tweede wereldoorlog 22,40 Dagsluiting 19,00-20,45 Eurovisie: Rep. voetbalwedstr. Denemarken—Nederland te Kopenhagen. VLAAMS BELGIë: 17,00-18,00 V.d. jeugd 19,00 TV-feuill. v.d. jeugd 19,30 Rep. re- turnwedstr. SC AnderlechtReal Madrid in de eerste ronde voor de Europabeker (In de pauze: plm. 20.15 Nws.) 21,15 Schipper naast Mathilde 21,55 Literair progr.r 22,40 Nieuws. FRANS BELGIë: 18,30 V.d. jeugd 19.00 En gelse les 19,30 Act. 20,15 Journaal 20,25 Act. (verv.) 21,15 Farrabique, film 22,40 Journ. Oswald Mosley, de leider van de recht se extremisten in Engeland, heeft een visum voor de V.S. gekregen, waar hij enkele spreekbeurten wil vervullen. De Amerikaanse ambassade liet via woordvoerders duidelijk maken, dat aan gezien Mosley geen misdaad had ge pleegd, er geen reden was hem een vi sum te weigeren. Mosley, voormalig leider van de Britse unie van fascisten, heeft tijdens de tweede wereldoorlog drie jaar gevangen gezeten omdat hij beschouwd werd als een man die de publieke moraal zou kunnen ondermijnen. ACHTER De Duitse kip kan het in de Europese Economische Gemeen schap nog niet met succes tegen haar buitenlandse zusters opne men. Om in het koor der Euro pese kippen te mogen meekake- len moet elke Duitse kip per jaar nog vijf eieren méér leggen. TE BAR Tijdens een vergadering te Boston probeerden de toehoorders tevergeefs om een vrouw het zwijgen op te leg gen, die de spreker van die dag tel kens onderbrak. Toen het de vrouw op zeker ogenblik te bar werd, riep zij :„Wat willen jullie eigenlijk: het is toch mijn man, die daar staat te praten!" VISITEKAARTJE Bibliotheekhouders hebben er ernstig bezwaar tegen, dat lezers in de geleende boeken op een of an dere wijze hun „visitekaartje" ach terlaten. De staf van de leeszaal in Windsor, in de Canadese provincie Ontario, kent nu. echter een geval van een werkelijk passend merkte ken. Deze week werd namelijk een boek teruggezonden, dat zes maan den geleden gestolen was. Er was een kogel door geschoten. De titel van het werk: „De verschillen de typen automatische wapens, die de wereld kent". DUTJE Dat een middagslaapje niet altijd zo verkwikkend is als men wel denkt, heeft een inwoner van Lourenzo Mar ques in Mozambique ervaren. In de hete middagzon strekte hq zich op het asfalt uit zonder te merken, dat de teer rond hem smolt. Voorbijgan gers wisten hem tenslotte los te krij gen uit zijn kleverige positie. De man moest echter naar een ziekenhuis worden overgebracht waar hij zijn onderbroken dutje in een veilig bed kon voortzetten. „Eindelijk eens een man, die niet foetert onder het eten" (Advertentie) US (Advertentie) De rechtbank te Amsterdam heeft gis teren de 37-jarige G.F.E, van der L.-M., die zich veertien dagen geleden wegens moord op haar twee zoontjes van resp. vier en zeven jaar moest verantwoorden, conform de eis van de officier van justi tie, ontslagen van rechtsvervolging en plaatsing gedurende een jaar in een krankzinnigengesticht en daarna ter be schikkingstelling van de regering be volen. Het drama gebeurde op 12 april in Amsterdam, waar de vrouw en haar twee kinderen 's avonds in de keuken van haar woning liggend op de grond wer den aangetroffen. Uit drie gaskranen, die openstonden, stroomde gas. De kin deren konden niet meer worden gered. De vrouw bracht er het leven af. Later bleek dat de kinderen, voordat zij door de koolmonoxide het bewustzijn hadden Als we alle mensen die deze krant dagelijks lezen achter elkaar op stellen, krijgen we een rij van Mid delburg tot Eindhoven. Aldus het feestelijke hoofdartikeltje in de krant van gisteren, bij het bereiken van de zeventig duizendste abonnee. Zulke berekeningen maken altijd diepe indruk op mij. Je komt ze wel vaker tegen, vooral bij jubilea. Als een postbode veertig jaar de brieven en de kaarten met hartelijke groeten in al die duizenden brievenbussen ge stopt heeft, krijgt hij een envelop met inhoud en in de huldigingstoespraak verwerkt zijn directe chef, die dat dan daags tevoren even kundig uitgerekend heeftde pikante bijzonderheid dat de jubilerende besteller Jansen in die veertig jaar een afstand heeft af gesjouwd die overeenkomt met ruim vier maal de omtrek van de aarde Dat doet dan alle aanwezige ambte naren verbaasd „tjongejonge" mom pelen. Bij jubilerende kraamverzorgsters hangt men wel alle luiers die zij in al die jaren gewassen heeft aan een denkbeeldige drooglijn en dan ver meldt het jubileumstukje in de krant dat die lijn van Appelscha tot Lenin grad reikt. Een vréémd gezicht, zo'n lange lijn, vol luiers, dwars door het ijzeren gordijn. Het nare van zulke vergelijkingen vind ik altijd, dat ze nooit tot wer kelijkheid gemaakt worden. Ik zou zo'n waslijn nu graag eens metterdaad gespannen zien, al was het alleen maar om vast te stellen of het wel hele maal goed uitgerekend was en om meteen te zien welk een verbaasd gezicht de inwoners van Leningrad zouden trekken. Maar het blijft altijd bij berekenin gen. Als we het daarom nu deze keer eens déden? Gewoon met z'n allen, Stemlezers en -lezeressen, op een rijtje gaan staan, te beginnen in Middelburg en zo over de rijksweg helemaal tot Eindhoven toe. Het denkbeeld is me echt intens gaan bezighouden. We moeten er werk van maken, vind ik. Het moet verschrikkelijk interessant zijn, mannetje aan mannetje, vrouwen en kleine Suske-en-W iske-lezertjes inbegrepenkeurig rechts gericht naast elkaar op de weg, alleen maar omdat ze allemaal De Stem lezen. Er is be slist wel een stevige sergeant-majoor onder onze lezers, die op zich wil nemen het aantreden gedisciplineerd te doen verlopen en wiens stem van Middelburg tot Eindhoven reikt. Zul je de automobilisten die over de weg rijden raar zien opkijken! Behalve die ook abonnee zijn, natuurlijk. Want die hebben de auto thuis gelaten en staan er ook bij. Doen we het? Afgesproken. Morgen ochtend om negen uur allemaal in Middelburg wezen dan. Maar dan moet u echt allemaal komen. Anders halen we Eindhoven niet. PRAET-MAECKER over prijzen, typen, capaciteiten en uit* voeringen? Vraag dan door middel van de antwoordkaart onze gratis kleuren- folder aan. AAN BECKING BONGERS N.V. TE ULFT Zend mij geheel vrijblijvend uw kleurenfolder over Bocal haarden. Naam: Adres: Woonplaats: Verzenden in open enveloppe, gefrankeerd met 4 cent. HAARDEN" VAN BECKING BONGERS N.V. ULFT „Er was op het terrein een man gevonden met een levensge vaarlijke wond," ging Perquin onver stoorbaar verder. „Ik hoorde, dat hij kort van tevoren gevochten had met een neef. Goed, ik pakte die neef op. En hij bekende al gauw, dat hij die steek had toegebracht. ,,Ik wist niet meer wat ik deed, toen hij op me af kwam," beweerde hij. ,,Ik was zo doods bang, dat ik maar in het wilde om me heen geslagen heb. Het was niet mijn bedoeling hem te vermoorden." De ge wonde werd naar het ziekenhuis gebracht Toen hij zover was, dat hij verhoord kon worden, verklaarde hij kort na dat gevecht met zijn neef tegen een spulle- baas te zijn opgelopen, die bem nog geld schuldig was. Er ontstond een woordnwisseling en de man gebruikte, voor hij erop verdacht was, zijn mes. De neef had helemaal niet gestoken, het was van weerszijden gebleven bij vuistslagen. Sinds die tijd hecht ik wei nig meer aan bekentenissen, die niet gesteund worden door dergelijke bewij zen". mevrouw Reimers met de bekentenis van die man?" „Dus je vergelijkt de bekentenis van ,,Ja. Mevrouw Reimers heeft jaren rondgelopen met de twijfel of zij nu al dan niet haar man had gedood door hem van de trap te stoten. Carla Ber kelaar heeft alles gedaan wat in haar vermogen was om die twijfel te doen veranderen in zekerheid. Vergeet u niet dat Brigitte Reimers buiten staat was zich klaar te herinneren wat er die a- vond nu precies was gebeurd. En dat zij erg onevenwichtig is- Toen ze het zover had gebracht, was de rest ge makkelijk. Mevrouw Reimers zag zich zelf als een moordenares. Carla Berke laar zal haar wel voorgehouden heb ben, dat ze zichzelf heel goed onder controle moest houden om niet voor de tweede maal zich aan een moord schul dig te maken. Ze zal haar ongetwijfeld hebben gesuggereerd, dat ze iets geweld dadigs in haar karakter had, dat in be- paalde omstandigheden losbrak. In mo menten van spanning en grote angst". ,,Toen kwam dat spelletje met de zee ajuin. Mevrouw Reimers vond in haar laboratorium een flesje met dat goedje. Het gevolg was natuurlijk, dat zij, toeri zich die gevallen van huiduitslag voor deden, ging piekeren. Zo in de geest van: „Ik heb eenmaal een moord ge pleegd. toen ik buiten mezelf was. Heb ik nu misschien dit ook op mijn gewe ten, zonder dat ik me er iets van kan herinneren?" ,,Kort daarop stierf voor haar ogen mevrouw Grijpsma, vergiftigd. Valt het dan te verwonderen, dat spoedig daarna die poging tot zelfmoord en de bekentenis volgden?" „Heeft zij voor of na mevrouw Grijps- ma's dood misschien ook nicotine ge vonden in haar laboratorium?" vroeg commissaris Van Waveren sceptisch. IP Perquin schudde ontkennend het hoofd „Neen, daar was Carla Berkelaar veel te handig voor. Ze begreep heel goed, dat er na mevrouw Grijpsma's dood een politieonderzoek zou volgen. En er kon eens iets scheef gaan. Valse sporen le veren toch altijd een zeker gevaar op voor degene, die ze fabriceert. Wer kelijk, commissaris, van alles, wat die vrouw op haar geweten heeft, vind ik wat ze die arme Brigitte Reimers heeft aangedaan nog 't allerergste. Die vrouw heeft geleefd in een hel door haar toe doen." „Dat is een heel mooi verhaal, dat je mij hebt verteld, maar ik heb met dat al nog niets gehoord over een mo tief. Of over al die doorslaande bewij zen, die je tegen die juffrouw Berke laar hebt verzameld." „Uitstekend. Laten we dan maar be ginnen met de bewijsvoering. In de eer ste plaats is er dan de historie met de koffertjes." „Daar heb je het al over gehad. En ik heb je erop gewezen, dat met' een beetje goede wil mevrouw Reimers e- ven goed duplicaten van die koffertjes in handen kon krijgen." „Dat is ook zo. Maar mevrouw Rei mers was niet in staat er met zulke mooie krulletjes de naam van de ei genares op te schilderen. In tegenstel ling met Carla B'erkelaar kan zij niet tekenen of schoonschrijven." „Hm." ,?Verder bestaat er een manco van twintig van die koffertjes." „Dat bestaat niet," zei commissaris Van Waveren beslist. „De boekhouding en de voorraadadministratie zijn beide in orde." „En toch is erin geknoeid. In die ad ministratie doet juffrouw Berkelaar het voorkomen alsof twintig koffertjes van de laatste bestelling zo zwaar bescha digd zijn aangekomen, dat zij onbruik baar waren. Er staat in de boekhou ding dan ook als betaling van deze zen ding een post geboekt, die niet het vol le bedrag is van de bij de zending ge voegde factuur." „Nogal logisch, die kapotte koffertjes heeft ze natuurlijk afgetrokken." ,,Bij informatie bleek mij, dat de fa briek geen klacht over beschadigde goe deren heeft ontvangen en het volle be drag van de factuur is betaald." „Ja maar, dat kan toch niet. Als uit de voorraadadministratie en de boekhou ding blijkt..,." „Dat kan wel. Maar alleen in het ge val, dat juffrouw Berkelaar zelf die betaling heeft gedaan, dus niet door het geld te gireren, en zelf het volgens de boeken afgetrokken bedrag heeft bijge past. Dat is dan ook gebeurd. Juffrouw Berkelaar moest spreken over een nieuw décor voor die koffertjes en heeft toen meteen dat bedrag cash betaald". (Wordt vervolgd) Een permanent werkend alarmsysteem wordt thans in Natchez, Mississippi, in gereedheid gebracht ter beveiliging van de bevolking in verband met de plan nen om een gezonken bark te bergen aan boord waarvan vier 25 meter lange cilinders liggen met samengepreste chloor. Het riskante van de berging is, dat er kans bestaat dat een cilinder stuk gaat. Het vrijkomend chloor zal zich met het water van de rivier verbinden tot een zwaar giftig gas. Het kan dan nodig zijn 80.000 personen e evacueren uit zes omliggende districten. Het ziet er naar uit, dat niet later dan 1 oktober met de berging zal worden begonnen. verloren, een slaapmiddel hadden Inge nomen. Zowel voor haar echtgenoot als voor mensen uit haar naaste omgeving was de daad van de vrouw als een vol komen verrassing gekomen. De vrouw, die sedert de be wuste avond ter observatie in een af deling van het Wilhelminagasthuis ver blijft, verklaarde tijdens de zitting twee weken geleden aan het gebeurde geen herinnering meer te hebben. Ze dacht dat ze het in een vlaag van verstandsver bijstering had gedaan. In het over haar samengestelde psychiatrisch rapport werd o.m. opgemerkt dat de vrouw als ernstig gestoord moet worden beschouwd. Een ontploffing in een fabriekje van vuurwerk in Cervinara bij de Zuiditali- aanse stad Avellino, heeft aan vijf Itali anen het leven gekost. (Advertentie) De gemeenteraad van Deventer heett na langdurige besprekingen zijn fiat gegeven aan het voorstel van b. en w. om aan de directeur van openbare wer ken, ir. E. A Bierdrager, eervol ontslag te verlenen per 31 december a.s. Boven dien zal hem een bedrag van 100000,— ineens worden uitbetaald, plus 5000, vergoeding voor gemaakte kosten voor rechtskundige bijstand, terwijl hem voorts gedurende vijf jaar elk jaar 3000,zal worden uitgekeerd wegens gederfde pensioenpremie. De financiële uitkeringen vormden voor vrijwel alle raadsleden een be zwaar. De burgemeester, mr. N. Bolke- stein. zei, dat de ambtenaar in het Ne derlandse recht een vrij vaste positie heeft, ..In het onderhavige geval zou een langdurige procedure plus wellicht een wachtgeldregeling nodig zijn om deze kwestie langs gerechtelijke weg te rege len zo meende hij. De dienst van open bare werken, die vijf en een half jaar slecht is geleid, staat voor verscheidene belangrijke taken. Het is in het belang van de gemeente dat zo spoedig moge lijk de dienst van openbare werken on der goede leiding wordt aangepakt", al dus de burgemeester. De geldelijke con sequentie, verbonden aan het voorstel van b. en w„ achtte hij verantwoord. Verscheidene fractievoorzitters zeiden het voorstel te beschouwen als een bit tere pil die echter geslikt moet worden omdat de gemeente daarmede in de ge geven-omstandigheden het best wordt gediend. Het voorstel werd tenslotte met 28 tegen 2 stemmen aangenomen. 23.-3, Terwijl Humpie met zijn verstuik te enkel in het militaire terrein lag, zochten de heer en mevrouw Poenzuiger hun lieveling nog steeds in de lucht De limousine snorde over de weg eri ja, daar kregen ze de ballon in het oog. Japik, daar zweeft onze jongen volg hem, hij daalt!" beval de lieer Poen zuiger aan de chauffeur. ,.0, als hij maar geen kou gevat heeft," zuchtte mevrouw Poenzuiger angstig. Japik gaf wat meer gas en hield zijn oog' strak op de ballon gericht, om op het juiste moment ter plaatse te zijn. Ook de buschauffeur Hendrikus Naald hout had de ballon in het oog gekregen. „Daar heb je ze, moeder!" riep hij te gen de weduwe Dor, die kleintjes in de lege bus zat. „De kwaje bengels!" leefde ze op. „Ik zal ze leren weg te vliegen!" En ook Hendrikus hield zijn ogen strak op de ballon gericht. Nu wilde het geval, dat de limousine en de bus ieder van een andere kant aan kwamen rijden, en omdat de chauffeurs zo keu rig op de ballon letten, zagen ze elkaar met. Dat had zo zijn gevolgen. Wel werd er ijverig geremd door de beide voer tuigen, maar dat was voor de ballon die aan de kant van de weg neerkwam en met bedoeld om een botsing te ver mijden. 6 „Béng!" klonk het dan ook. En dat kwam voor de inzittenden die zo naar hun kinderen snakten, wel wat onver wacht.

de Stem | 1962 | | pagina 13