FOUTEN! JONGENS PANTALON „AVRO-Musickall" „De menselijke stem' met Ellen Vogel V' PERQUIN KREYMBORG NuïS!»ö Zwart o Wit Textielhandel paraat voor oorlogtegen concerns 'Fbbelfjei Minter en Hinter en het fluwelen ventje Tv-documentaire over de Jodenhoek Renate Tebaldi ook via radio te beluisteren ^lofyezecfd maakt feuilleton DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 25 SEPTEMBER 1962 Drie reporters naar Kopenhagen Radioprogramma s Hilversum I 402 m Hilversum II 298 m Brussel Vlaams Brussel Frans Hilversum I - 402 m Hilversum II - 298 m Martin Mons Televisieprogramma s Conciliebisschop overleden 55 Naar moderner Jemen Anti-rookmagiër in hoger beroep veroordeeld Engelse lonen zijn niet hoog l~\e bedoeling van de televisie-documen- ■L/ taire „De Amsterdamse jodenhoek" die door dr. Jaap Meyer werd geschre ven en samengesteld en door Jan Veen man geproduceerd, is een historisch overzicht te geven van dit getto van de jaar 1600 tot ongeveer I960. Daar bij wordt uitgegaan van de komst van de beide joodse groeperingen in Am sterdam, namelijk van de Portugese jo. den en de iets later gearriveerde Hoogduitse joden. Weergegeven zal worden de betekenis van deze groepen binnen het leven van Amsterdam, maar ook dat van de gehele Neder landse gemeenschap. Het accent valt hierbij o.a. op een figuur als Rem brandt, die heeft gewoond en gewerkt temidden van joodse vrienden. Daar de gemeente Amsterdam het voorne men heeft de Amsterdamse jodenhoek te saneren, heeft men getracht met de ze tv-documentaire, die wordt vertoond op donderdag avond 27 september om 20.35 uur, de laatste resten van dit stukje Amsterdam aan de vergetel heid te ontrukken. Onder produktie en regie van Karei Prior en Jef de Groot zendt de AVRO- tv 5 oktober het programma „Musichall" uit. Op de foto: Rijk de Gooyer en Janine van Wely. D ,e meest vermaarde Italiaanse so praan van het ogenblik, Renate Te baldi, komt, zoals wij eerder bericht ten, naar ons land om de uitreiking van de Edisons op het Grand Gala du Disque op te luisteren. In een concert te geven op vrijdag 28 september a.s. in het Concertgebouw, zal zij zingen met begeleiding van het Residentie orkest o.l.v. Arturo Basile. Het pro gramma, dat in twee gedeelten door de radio en wel van 21.55-22.30 uur en van 23.10 tot 23.55 uur wordt uitge zonden, vermeldt de ouverture ,,La forza del destino" van Verdi, Het lied van de wilg en Avé Maria uit „Oethel- lo", eveneens van Verdi, waarna het orkest de balletmuziek uit „Macbeth" van Verdi ten gehore brengt. In het tweede deel zingt Renate Tebaldi van Puccini ,,TJn bel di vedromo" uit „Ma dame Butterfly", vervolgens „Vissi d'arte" uit „Tosca" en tenslotte „Si mi chiamano mimi" uit ,,La Bohème". Het programma wordt om 22.30 uur voor de radio onderbroken voor een uitzending van de radionieuwsdienst. Renate Tebaldi zal deze avond een Edison ontvangen voor haar vertolking op de plaat van bovengenoemde aria uit „Othello". De muziekafdeling van de VARA hoopt ook de uitreiking van deze prijs in de uitzending te kunnen opnemen. Zoals gemeld zal woensdagavond 26 september van 19 tot circa 20.50 uur zowel voor de radio als op de tv een rechtstreekse reportage worden gege ven van de interlandwedstrijd, die het Nederlandse voetbalelftal tegen Dene marken zal spelen. Voor de radiomicro foon zullen ir. A. van Emmenes en Bob Spaak hun reportage uit het Idrots park in Kopenhagen verzorgen, terwijl voor de tv-camera's Arie Kleywegt in de Deense hoofdstad aanwezig is om zijn impressies van deze match te ge ven. Op Hilversum I 402 m opent de KRO het avondprogramma om 19.25 uur met de populaire rubriek „Licht te ver teren". Daarna musiceert het Omroep orkest om 2015 uur. Het Klein Omroep Mannenkoor o.l.v. Carel Laout voert om 21.20 uur werken van Alph. Diepenbrock uit. Het klankbeeld „Strijd en vrede" ovér Pascal kunt u om 21.35 uur be luisteren. Voorts is er om 22.40 uur een programma van gevarieerde grammo- foonmuziek, terwijl tot besluit om 23.30 uur Rostropovitsj, violoncel en Sviatoslav Richter, piano, een recital geven. Op Hilversum II 298 m is er om 19.05 uur het programma „Zwerf tochten door operaland". Om 20.05 uur musiceert het Boston Promenade Or kest, om 20.30 uur gevolgd door het kwintet Nico de Vries. Het programma „Van Bach tot Ravel" kunt u om 22 uur beluisteren en tot slot is er om 23 uur de rubriek „Pizzicato". Na het journaal volgt een politieke uitzending van de PvdA. De NTS zendt om 20.30 uur een documentaire over het Brenta-massief bij het Gardameer uit. De hoofdfilm „Maigret zet een val" be gint om 21.05 uur en is een spannende thriller, die door de KFC alleen toe laatbaar wordt geacht voor volwassenen. België Vlaams biedt om 20.30 uur de komische opera „De proef op de som" van Grétry. Om 21.10 uur volgt het po- litiefeuilleton „Het 87e politiedistrict". DINSDAG 25 SEPTEMBER KRO: 12,04 Dansork. en zangsol. 12,30 Land- en tuinb.meded. 12,33 Lichte orkest werken (gr.) 12,50 Act. 13,00 Nws. 13,15 Platennws. 13,30 Popul. gram. 14,00 Moderne orkestmuz. (gr,) 14,35 V.d. plattelandsvrou wen 14,45 Opera-koren (gr.) 15,00 Lichte gram. 15,00 V.d. zieken 16,30 Ziekenlof 17,00 V.d. jeugd 17,40 Beursber. 17,45 Regerings- uitz.: St. Eustatius, door Henk Dennert 18,00 Licht ens. en zangsol. 18,20 Politieke lez. 18,30 Radio-Volks-Universiteit: Achter de schermen, X, door drs. G.J. de Voogd 19,00 Nws. 19,10 Act. 19,25 Lichte gram. 20,15 Omroepork.. moderne muz. 21,20 Klein Om roep-mannenkoor, met orgelbeg. 21,35 Strijd en Vrede, klankb. over Blaise Pascal 22,15 22,25 Boekbespr. 22,30 Nws. 22,40 Ge- var. gram. 23,30 Moderne kamermuz. 23,55- 24,00 Nws. AVRO: 12,00 Licht instr. ens. en zangsol. 12,20 Regeringsuitz.: V.d. landbouw 12,30 Land- en tuinb.meded. 12,33 Metropole-ork. 13,00 Nws. 13,15 Meded., act. of gram. 13,25 Beursber. 13,30 Dansork. en zangsol. 14,00 Sopraan, fagot en piano 14,20 Saxofoon kwartet 14,40 Schoolradio 15,00 Zangrec. 15,31 De stille kamer, hoorspel 16,15 Italiaanse melodieën (gr.) 16,30 V.d. jeugd 17,30 Ama- teursprogr. 18,00 Nws. 18,15 Act. 18,20 Piano spel, lichte muz. 18,30 Lichte orkestmuz. en zangsol. 19,00 Paris vous parle 19,05 Zwerf tochten door Operaland (gr.) 20,00 Nws. 20,05 Amus.muz. (gr.) 20.30 Instr. kwintet 20,50 Logboek 1562 21,25 Gevar. gram. 22,00 Piano- ree., klass. muz. 22,30 Nws. 22,40 Act. 23,00 Pizzicato, nieuwsflitsen en act. uit de lichte muziekwereld 23,55-24,00 Nws. 324 m: 12.00 Nws. 12,03 Lichte gram. 12,30 Weerber. 12,35 Amus.muz. 12,50 Beursber. 13,00 Nws. 13,15 Kamermuz. 14,00 Bayreuther- Festspiele 1962: Ring der Nibelungen, opera 16,00 Beursber. 16.06 Amus.muz. 17,00 Nws. 17,15 V.d. kind. 17,40 Boekbespr. 17,50 Ka mermuz. 18,20 V.d. sold. 18,50 Gram. 19,00 Nws. 19,40 Gram. 19,50 Syndicale kron. 20,00 Eeuwwende, hoorspel 21,15 Jazzmuz. 22,15 Oosterse orkestmuz. 22,55-23,00 Nws. 484 m: 13.00 Nws. 13,15 Lichte gram. 14,03 Muz. van Belg. componisten 14,45 Koorzang 15,03 Filmmuz. (gr.) 17,00 Nws. 17,15 Ope- ramuz. 18,30 Gevar. muz. 19,30 Nws. 20,00 Orkestconcert, kamermuz. (I.d. pauze: 20,50 Gevar. muz.) 21,30 Muziek van Waalse com ponisten 22,00 Wereldnws. 22,15 Jazzmuz. 22,55 Nws. WOENSDAG 26 SEPTEMBER NCRV: 7.00 Nws. 7,10 Gew. muz. 7,30 Lichte gram. 7,50 Het brood des levens, meditatie 8,00 Nws. 8,15 Radiokrant 8,35 Lichte orkestmuz. 9,00 V.d. zieken 9,35 Wa- terst. 9,40 V.d. vrouw 10,10 Gram. 10,15 Morgend. 10,45 Geest, liederen 11,15 Moderne kamermuz. (gr.). VARA: 7,00 Nws. 7,10 Ochtendgym. 7.20 Soc. strijdlied 7,23 Lichte ochtendklan^en (gr.) (Om 7,30 Van de voorpagina, praatje) 8,00 Nws. 8,18 Lichte gram. 8,35 Muz. och tendpost (gr.) 8.55 Kookpraatje 9,00 Gym v.d. vrouw 9,10 Moderne gram. 9,40 School radio VPRO: 10,00 Inzicht en uitzicht, lez. 10,05 Morgenwijd. VARA: 10,20 V.d vrouw 11,00 Walsorkest 11,30 Roemeens ork lfje dichter, toneelschrijver en filmma ker Jean Cocteau schreef ruim der tig jaar geleden de eenakter „De men selijke stem". Onze landgenoot Her man Fortuin, die reeds jaren bij de BBC in Engeland werkt, kwam voor de regie van dit stuk speciaal naar ons land over- Het wordt gespeeld op don derdag 27 september om 21.55 uur door de bekende actrice Ellen Vogel. Hoogtepunt van het VARA-tv-program- ma was ongetwijfeld het optreden van het Haags Studentencabaret, dat op scherpe humorrijke en satirische wijze terugblikte op de laatste drie maanden en zich zo langzamerhand een eigen en unieke plaats verworven heeft in de we reld van onze humor. Hieraan vooraf ging weer een dedectie- ve-film in de Perry Mason-serie. Uiterst genietbaar, maar weer eens de bedenking oproepend, dat we op dit soort films door de onderscheidene zuilen toch wel op al te royale wijze getrakteerd worden. „Achter het nieuws" onthulde, voor wie het nog niet weten mocht, dat we een zeer natte en zeer slechte zomer achter de rug hebben. Een interessant interview met prof. Vondeling besloot het programma. J. A.H Er is er weer een, een Engelsman die het wrede leven beu is en die een heilstaat gaat stichten op een eilandje. Hij heeft maandenlang honderden brieven rondgestuurd naar makelaars en regeringen, met het verzoek hem te tippen als zij wellicht een riant eilandje te koop of te huur wisten. Nu telt de aarde enorme aantallen eilan den en zo kon de initiatiefnemer be slag leggen op een lieflijk gelegen eilandje in de Koraalzee, een eind uit de kust van Australië. Daar gaat hij nu een klein paradijsje stichten, waar geen geld bestaat en waar derhalve alle ellende van concurrentie en wat dies meer zij onbestaanbaar zal zijn. Overigens zal hij toch baar geld bij de hand moeten houden, want hij heeft zijn droomeiland in pacht gekregen en jaarlijks moet hij de daarvoor nodige ponden sterling fourneren. Dat is de eerste inconsequentie .Ik wil de man en zijn volgelingen, die begin volgend jaar vol animo en vervuld van weer zin jegens de aarde en haar slijk, het geld, naar het beloofde eiland ver trekken, geenszins ontmoedigen. Inte gendeel, ik zou volgaarne meegaan. En wie eigenlijk niet? Want iedereen is de hele boel wel eens beu. Het helemaal opnieuw begin nen, met een brandschone lei, is een algemeen menselijk ideaal. Maar het gaat niet. Om te beginnen loopt het al mis met dat geld. Die meneer van het eiland kan het nu wel afschaffen en er de meest consequente coöperatie voor in de plaats stellen, met ruilverkeer en betaling via dien sten, maar die pacht moet hij in con tanten dokken. En opnieuw beginnen is bovendien alleen maar mogelijk als je, als Ro binson Crusoë, in je dooie eentje op zo'n eiland gaat wonen. Dan heb je inderdaad geen geld nodig en ruzie Inrijg je ook beslist niet. Maar een mens is maar een mens. En een mens blijft, sinds Adam, redeneren: alleen is maar alleen. En zodra er twee of meer mensen bij elkaar zijn is er sprake van een gemeenschap. De man die een ge meenschap uitvindt waar ruzie en andere narigheden onbestaanbaar zijn, die moet zelf nog uitgevonden wor den. Neeik blijf toch maar hier. PRAET-MAECKER 67) „Het is zo vreemd niet, dat ze zich dat inbeeldde. Die man, een deugniet en een chronisch alcoholicus, kreeg, toen hij op een avond weer dronken tnuis kwam, op de trap een hartverlamming en sloeg naar beneden. Het kan best zijn, dat ze hem een duw heeft gegeven, want 'ze was die avond nog zenuwachti ger dan gewoonlijk. Maar door die duw is hij niet naar beneden gevallen. Hij was stevig ter been, zelfs al was hij stomdronken En hij woog meer dan twee honderd pond, terwijl zij een spriet is, met niet meer kracht dan een mug. En fin, om kort te gaan heeft, volgens de dokter, die de dood heeft geconstateerd, dat stootje niets te doen gehad met zijn val en die val niets met zijn dood. Hij moet al dood geweest zijn, toen hij naar beneden viel. „Er zou helemaal niets gebeurd zijn als mevrouw Reimers daar maar eens met die dokter Best over had gespro ken Maar dat durfde zij met. Ik ver onderstel, dat zij bang was slapende honden wakker te maken. Zij sprak er maar met twee mensen over- Kort na- dat het gebeurd was met Kitty Grijps- ma, met wie zij op de h.b.s. was ge weest. Kitty Grijpsma lachte haar uit, zei, dat ze geen spoken moest zien op klaarlichte dag. Dat ze blij moest zijn, dat de dokter een hartverlamming als doodsoorzaak had gegeven en er maar niet verder over denken. De man was een deugniet geweest, ze was beter af zonder hem. Ze moest verstandig zijn en niet verder in de zaak roeren Nu. ze was verstandig, maar de twijfel bleef en vrat voort als een kankergezwel. Op een kwade dag moet ze er toen met Carla Berkelaar over gepraat hebben. Carla Berkelaar is een van die vrouwen, die nooit iets wegdoen, omdat je het nog weieens no dig kunt hebben. Ze bewaarde dan ook niet alleen, wat Brigitte Reimers haar had verteld, zuinig, maar haalde het ook zo nu en dan eens in het daglicht. Zeker om te zorgen, dat er geen mot inkwam. Het merkwaardige is. dat Kit-, ty Grijpsma nooit van Brigitte Reimers idéé fixe gebruik heeft gemaakt om haar te chanteren ze schijnt er merk waardig genoeg zelfs nooit aan gedacht te hebben -, maar Carla Berkelaar op een heel subtiele manier wel. Carla Berkelaar is geldzuchtig, Votre Beauté werd zo langzamerhand een goudmijntje en zij vond het vreselijk het geld, dat binnenstroomde met iemand te moeten delen, ook al was die iemand dan zo onmisbaar als Brigitte Reimers. Want Votre Beauté stond of viel met de schoon heidsmiddelen van Brigitte. Ik ben er van overtuigd, dat Kit Grijpsma geen bijbedoelingen had, toen ze voorstelde een soort reclamecampagne voor Votre Beauté te voeren en als tegenprestatie gratis behandeling vroeg. Ik heb zo hier en daar mijn licht opgestoken en zij heeft waar geleverd voor haar geld. Die reeks artikelen van haar heeft niet al leen Votre Beauté op het eerste plan gebracht, maar is uiteindelijk ook door DINSDAG 25 SEPTEMBER NTS: 20.00 Journ. 20,20 Politieke lez. PvdA 20.30 La Montanara Brenta, filmdocumen taire 21,05-23,00 Maigret tend un piège (Mai gret zet een val), speelfilm (voor volw.). VLAAMS BELGIe: 19,00 De socialistische gedachte en actie 19,30 V.d. jeugd 20,00 Nws. 20,30 L'Amitié a l'épreuve, komische opera 21,25 TV-politle-feuill. 22,15 Nws. FRANS BELGIë: 19,30 Progr. over de luchtvaart 20,00 Journ. 20,30 Negen miljoen 22,00 Lectuur voor allen 22,50 Journ. Eén van de eerste bisschoppen die voor het oecumenisch Concilie naar Italië zijn gekomen, mgr. John Foster Hogap uit Bellary in India, is kort na zijn aan komst in Napels aan een hartaanval overleden. Hij werd in 1895 te Liverpool geboren, maakte deel uit van de orde van de minderbroeders en was sinds 1949 bis schop van Bellary. toch wel dat chantage haar voornaamste bron van inkomsten is? Wat, wist je dat niet? Och neen, natuurlijk niet, an ders had je met haar ook niet over die akelige affaire met je man gespro ken." U voelt natuurlijk wel welke uit werking zo'n voortdurend hameren heeft op een onevenwichtige en suggestibele vrouw als Brigitte Reimers. Als ze er eerst nog aan getwijfeld mocht hebben of zij al of niet haar man had vermoord, dan werd haar overtuiging, dat ze dit inderdaad had gedaan, hoe langer hoe sterker. Er was toen nog maar heel weinig nodig om haar zover te brengen, dat ze eraan begon te twijfelen of zij geen tweede moord had begaan." ,,Je moet me niet kwalijk nemen, maar alles wat je me daar vertelt, klinkt mij vrij onzinnig. Een mens verbeeldt zich toch niet, dat hij dingen deed, die hij nooit heeft gedaan?" „Heeft u dan nooit eens tegen uzelf gezegd: ..Hoe kan dat nu? Ik ben er (Advertentie) Waarborg kwaliteit. Terlenka 55/45, unie en multicolors. Alleen gel dig 26 september a.s. voor leeftijd 6 jaar kl. siijf in§ p. m. Karrestraat 2 - Breda Lange Delft 60-62 - Middelburg Walstraat 84 Vlissingen PROTEST Burgemeester Eylon van Holon (Is raël) wordt al weken lang 's morgens om vüf uur per telefoon uit zyn bed gebeld door een man, die hem wil laten voelen „hoe ongezellig dat kan zyn". De man beklaagt zich er over, dat de mannen van de reinigingsdienst met hun lawaai hem en vele mede burgers 's morgens om vtff uur wek ken. Hij heeft aangekondigd, dat hjj zo vroeg zal bltfven opbellen, tot er verandering komt by de reinigings dienst. STRAFBAAR In de Westduitse deelstaat Ne- dersaksen is een verordening van kracht geworden, die het veroorza ken van overbodig lawaai strafbaar maakt: maximaal 500 mark boete of drie weken gevangenisstraf. Het laten spelen van radio's, grammo foons e.d. op de openbare weg, in verkeersmiddelen, op sport-, speel- en kampeerterreinen e.d. is ver boden, evenals overbodige signalen van verkeersmiddelen en al te krachtige uitlaatgeluiden. OMSLACHTIG Forensen op de trein van 06.18 uit Oita naar Tokio, waren verbaasd, om dat de trein zo vaak stopte. Zij sta ken het hoofd uit de naampjes en ont dekten, dat de mac't nist telkens de trein stop zette en naast de locomo tief ging staan, om in de duisternis te kunnen kjjken. Machinist Hisanorl Kono (26) legde later aan zijn superieuren uit, dat htf met twee vrienden zoveel had ge dronken, dat hjj niet goed meer kon zien. Hjj was dus telkens even van de bok gestapt om te kyken of de rails wel vry waren. OP TIJD Indien de trein niet op tijd zou zijn aangekomen, zou de Rus Iwan Tenet- kin niet in staat zijn geweest het vol gende verhaal te vertellen. Tenetkin, een spoorwerker in het Kharbarovsk-gebied in Siberië, werd plotseling belaagd door een beer. Vol gens het orgaan van de spoorwegen, rende de doodsbange man langs de spoorweg toen hij de trein hoorde naderen. Hij hoopte, dat de beer door de aankomst van de trein zou wor den afgeschrikt, maar dit was niet het geval. Het dier bleef zijn prooi vervolgen. Toen de beer op het punt stond zijn slachtoffer te bespringen wierp de man zich in het pad van de trein. De beer volgde hem, maar werd door de trein overreden. V—lll; 1 1 i? -Vio. $01-'v'ii« Optimist „Wy zoeken geen stryd, maar indiea nodig zullen w0 die niet schuwen. Als een of ander concern dezelfde politiek, die gevoerd wordt met yskasten, mixers e.d. ook op textiel gaat toepassen, zal het antwoord van de textielhandel in het algemeen en zeker dat van de „Inkoop combinatie Nederland" in het byzonder afdoende zyn. Wy hebben ten aanzien van deze materie afspraken gemaakt met de industrie en zyn paraat". Aldus de president-commissaris van deze inkoopcombinatie, de heer C. de Jong, gisteren bij het slaan van de eer ste paal voor het nieuwe gebouw van oeze organisatie in Amsterdam. De heer De. Jong zei: „Onze zaken zullen zich niet concentreren op het goedkope massaprodukt. Dit laten wij over aan de supermarkets. Wij zullen ook niet overgaan tot het tegen kost prijs verkopen van branche-vreemde ar tikelen, omdat dergelijke acties de ge zonde ontwikkeling slechts verstoren terwijl juist de rustige en gezonde groei naar nieuwe verhoudingen in het be lang is van fabrikanten, handel en con sumenten. Dat de middenstand in Ne derland en Duitsland haar positie ten opzichte van het grootwinkelbedrijf steeds heeft kunnen handhaven, is zeker te danken aan het feit, dat in deze lan den de noodzaak van bundeling van krachten veel beter is ingezien dan bij voorbeeld in de Verenigde Staten, Bel- de bekendheid, die ze ook in het bui tenland aan Brigitte Reimers' prepara ten gaf, oorzaak geweest, dat de be handeling van Beauty Inc. werd gewekt, „Maar die gratis behandeling was Carla Berkelaar een doorn in het oog. bovendien waren zij en Kit Grijpsma vuur en water. Ze deed al haar best er een eind aan te maken en begon te insinueren, dat die reclamecampagne maar een wassen neus en de vraag om blijvend gratis behandeling als betaling een verkapte chantage was. Begrijpt u? Zo van: „Natuurlijk moeten we haar haar zin wel geven, arme Brigitte. Als je maar niet zo dom was geweest haar iets te vertellen van de verdachte om standigheden waaronder je ma:i is ge storven. Als je neen zei, krreg de po litie zó een anonieme brief. Je weet De nieuwe Imam van Jemen heeft een decreet uitgevaardigd tot de instelling van een raadgevende raad van veertig leden, aldus een bericht van radio-Sanaa. De helft van de leden van de raad wordt gekozen en de helft benoemd. Krachtens een tweede decreet worden er in geheel Jemen gemeenteraden inge steld. De voormalige Imam, wiens dood vo rige week is bekendgemaakt, was een absolute heerser, die zich verzette tegen alle pogingen om het bewind te ver zachten. toch zeker van, dat ik mijn sleutel of mijn beurs of wat dan ook, bij me heb gestoken voor ik de deur uitging?" Of: „Ik weet toch zeker, dat ik dat dossier in die la heb gelegd?" „Het eind van het liedje is dan, dat u uw sleutel of uw portemonnaie ergens thuis vindt liggen. En dat dat dossier in een heel andere la blijkt te zijn op geborgen." „Alles tot je dienst. Zulke dingen kun nen iedereen weieens overkomen. Maar dat iemand tegen zichzelf zegt: „Heb ik nu die man vermoord of niet?" - neen, hoor, dat is kletsica." „Ik heb zelf eens, toen ik nog een echt groentje was, zo'n geval meege maakt," hield Perquin koppig vol. „Tij dens een kermis." „Daar hoort het dan ook precies thuis" meende commissaris Van Waveren. „Bij de dame met de baard en de zeemeer min." (Wordt vervolgd) De 30-jarige loswerkman R. J. G. de Amsterdamse-rookmagiër, is door' de appellenkamer van de rechtbank te Amsterdam gisteren bij verstek ver oordeeld tot een boete van f 25,-, of vijf dagen en een voorwaardelijke gevangenisstraf van zes dagen met een proeftijd van twee jaar wegens het be kladden van reclamebiljetten voor si garettenmerken in Amsterdam met het woord „kanker". De appellenkamer be vestigde hiermede het vonnis van de kantonrechter van 27 januari van dit jaar. De officier van justitie had veer tien dagen geleden bevestiging van het vonnis van de kantonrechter geëist. Twee weken geleden had G. voor de appellenkamer van de rechtbank ver klaard, dat niet hij in hoger beroep was gegaan, omdat het tegen zijn prin cipes was, maar misschien de officier. Uit de dossiers van de rechtbank kwam echter een document te voorschijn waarin G. een relatie machtigde hoger beroep aan te tekenen. Als motieven voor het bekladden van de affiches had G. ter zitting opgege ven, dat dit een begin van zijn actie was. Hij behoefde het thans niet meer zelf te doen, omdat hij er zijn mede werkers voor heeft. De reclame voor het sigaretje is volgens hem het begin van de verslaving, omdat achter het eenvoudige sigaretje de marihuana- sticks, de haschischpijpjes, de pilletjes sticks, de hasjischpijpjes, de pilletjes gië, Frankrijk en Italië. Wij bezitten krachtige middenstandsbonden en sterke inkooporganisaties van detaillisten. Onz$ organisatie heeft wijde internationale vertakkingen, die het de aangesloten be drijven mogelijk maken, wat het aanbod betreft, geen enkele concurrentie te schuwen". De Britse regering heeft gisteren een blauwboek uitgegeven over het nationale inkomen, waaruit blijkt, dat 39 procent van de bevolking, of te wel 11,1 miljoen werknemers, 10 pond of minder per week verdient. Een tweede groep van 17 procent verdient jaarlijks tussen de duizend en tweeduizend pond, terwijl slechts 2 procent boven de 2000 pond uit komt. Na belastingaftrek verdient 45 pro cent van de bevolking minder dan 10 pond, terwijl slechts 1 procent meer dan 20 pond per week krijgt. (Advertentie) I Radio Veronica 192 meter J I woensdag 13.45 uur Radio Luxemburg 208 meter S zondag 12 uur j 22-3. Hoewel het onverhoedse opstijgen van generaal IJbel niet geheel in het plan van de militaire oefeningen paste, wist de kanonpoetser derde klasse Brandjes niet beter te doen, dan stram te salueren, terwijl hij de ballon naoog de. Daarna begaf hij zich naar het wachthuisje en greep de telefoon. Want het geval moest toch gemeld worden, meende hy. Van deze gelegenheid maakten Hin ter en Minter gebruik om weg te slui pen. Ze trokken Humpie mee en ver dwenen in de bosjes. Maar het fluwelen ventje begon te zaniken. „M'n schoe nen worden vies in de hei. Ik kan hier niet lopen." „Ssst!" deed Hinter boos, „straks ho ren de soldaten je." „Ik ben zo moe. Ik kan niet verder hoor," zeurde Humpie. „Als de soldaten je horen, schieten ze je dood," dreigde Hinter. Dat hielp. Het fluwelen ventje hield zich stil en volgde Hinter en Minter door het eikehakhout, langs wuivende dennetjes, door zwiepende elzetakken en onder prikkende hagen door. Er was nog steeds geen soldaat te zien. „Auw!" snerpte het plotseling. Het fluwelen ventje zeeg neer. „Auw, m'n enkel." „Ssst!" deden Hinter en Minter. Maar Humpie bleef met zijn mooie broekje in de hei zitten. Hij had zijn enkel verstuikt. „Oooo!" zuchtte Minter. „nou moeten we hem nog dragen ook!"

de Stem | 1962 | | pagina 9