Bantoe s moeten hun kinderen letterlijk kopen n Niemand weet lang Concilie zal RUIMERE VISIE OP HET KERK-REGRIP nog hoe duren FRAAIE PRESTATIE WALCHEREN (dames) Theo Verscmmren wint ronde in St.-Jansteen BANDEN DES BLOEDS NIET ZO BELANGRIJK Uitgebreide a genda Chefarine 4 Huwelijkscontra cl bepaalt wie eigenaarvan het kroost is NCA ongerust over nieuwe drankwet Seiere bestrijding van pijn en griep! Meedogenloos kanaal Belgisch voetbal Franse competitie Knock-out Kwieke Quicksilver S. fierda „Kraan" Wielcruitslageii Hugens uit ziekenhuis Leukoplast-bril Hockey-voorzitter Belangrijk als veehoeders Twee doden bij verkeersongeluk Willems steeple- chase-kampioen nKUYPII U proeft de moutwijn 11 DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 25 SEPTEMBER 1962 11 (Van een speciale medewerker) In Nederland is het in sommige kringen de gewoonte, dat eei meisje, als zij gaat trouwen een bruidsschat in geld of andere vorm ten huwelijk brengt. Menige negrvrouw vindt dat onbegrijpelijk, ja een schande voor de bruid. Zij redeneert: Niet mijn ouders of ik moe ten geld of cadeaus geven, als ik een man mijn hart en hand schenk Neen, die man moet zo blij zijn (en het tonen ook!), dat hij mijn familie een kostbaar geschenk geeft. Hoe groter zijn gave, des te meer laa hij blijken, hoezeer hij het waardeert, met mij te mogen trouwen. In het westen plegen we die vorm van trouwen wel te hestempelen als „kooi. huwelijk". Dus: de man koopt de vrouw van haar familie. Het koophmyelyk kom. in vele landen ter wereld voor. Minder gebruikelijk echter is het huwelijkscontract waarbij de man aan de familie van zijn (aanstaande) vrouw geld of goederen moet schenken om het recht te verwerven, zijn eigen kinderen voor zich te laten wer ken. Deze soort contracten vindt men vooral bij sommige inheemse volksgroepen in Zuid-Afrika. Zij dragen de naam I.obolo, hetgeen in het Nederlands wil zeggen „kinderprijs". wen staand paar door een lobolo-over- eenkomst af te sluiten. Zo kan bij de stam der Bawenda een vrouw loboio (in de regel een aantal stuks vee) betalen voor een andere vrouw. Op grond van dit koopcontract mag zij dan bepalen, wie de „wettelijke" vader is van de la tere kinderen der vrouw, voor wie zij loboio betaald heeft. De ouders der moeder raken dan dus hun recht op de kinderen kwijt. De vrouw, die de „kin derprijs" betaalde, verwierf immers daardoor het beschikkingsrecht over die kinderen! Zodoende kan het voorkomen, dat een Bawenda-jochie „pappa" moet zeggen en ook werkelijk zegt tegen een vrouw, die helemaal geen familie en natuurlijk de vader niet is. Soms lijkt het wel of de banden van het lobo- lo-contract bij de Bantoes sterker zijn dan de banden des bloeds. Bij weer andere stammen bestaat de rechtsregel, dat de broeders van een ge storven echtgenoot diens vrouwen erven, doch zo er uit de samenwoning van de broeders met de vrouwen van de over ledene kinderen worden geboren, dan gelden die kinderen als nakomeling schap van de overledene. Trouwt, bij voorbeeld, een jongere broeder van de overledene met diens weduwe en wordt er uit dit huwelijk een zoon geboren, dan is deze zoon de wettige erfgenaam van zijn gestorven oom, wijl hij geacht Bij de Bantoes onder dit woord kan men verscheidene stammen in Zuid- Afrika samenvatten zijn de kinderen van een echtpaar in beginsel eigendom van het mannelijk hoofd van de fami lie van de moeder der kinderen. Men bedenke hierbij, dat vee in de Bantoe samenleving van zeer grote betekenis is en een maatstaf voor welstand. Om het vee te hoeden zijn kinderen zeer nuttig. Wie dus voldoende kinderen ter beschikking heeft, kan er verzekerd van zijn, dat er goed op zijn vee wordt ge past. Hoe meer pikanien's (kleine jon gens en meisjes) en m'fan's (opgescho ten kinderen) men tot inzet kan brengen als veehoeders, des te beter weet men zijn belangen (dus de veestapel) veilig. Is een jonge Bantoe van plan in het huwelijk te treden, dan denkt hij na tuurlijk ook aan zijn eigen toekomst. Im mers, zou hij vader worden, dan wil hij niet slechts de zorg voor zijn kinderen hebben, doch tevens graag wat plezier van zijn kroost beleven. Daarom gaat hij eens een praatje maken met zijn aanstaande schoonfamilie over de „lobo- lo" of „kinderprijs". Het gesprek komt in het kort hierop neer, dat hij vraagt, hoeveel stuks vee hij de schoonfamilie bij het sluiten van het huwelijk moet geven om het beschikkingsrecht over zijn eigen kinderen te verwerven. An ders gezegd: Hij informeert, voor welke prijs de schoonfamilie bereid is onvoor waardelijk afstand te doen van het recht op die kinderen. Kan de bruidegom de gevraagde prüs betalen, dan behoren de kinderen hem dus later ten volle toe. Het komt ook voor, dat de huwelijkskandidaat slechts zoveel vee kan afstaan, dat hij maar een gedeeltelijk of beperkt beschik kingsrecht over zijn kroost verwerft. Langdurige besprekingen de Ban toes zijn in de regel breedsprakig en moeizame onderhandelingen gaan aan de definitieve overeenkomst voor af. De aanstaande echtgenoot koopt dus geen vrouw, neen, hij koopt zijn eigen kinderen! Loboio kan tot gevolgen leiden, die in Westers oog vreemd zijn. Als een onder Westers oog vreemd zijn. Als een onder lobolo-bepalingen getrouwde vrouw na enige tijd genoeg krijgt van haar man en hertrouwt met een ander, heeft de eerste echtgenoot recht op de kinderen die de vrouw in haar tweede huwelijk ter wereld brengt. Dit wordt namelijk bepaald in het lobolo-contract, dat de (eerste) echtgenoot vóór het huwelijk sloot. Een bedrogen of teleurgestelde Ban toe kan zijn vrouw dus niet dwingen om tot hem terug te keren, maar al haar (na de scheiding geboren) kinderen behoren hem toe, ongeacht wie de vader is. Hoe wonderlijk de consequenties zijn, waartoe een lobolo-contract kan leiden, beseft men, als men weet, dat zo'n over eenkomst niet gebonden behoeft te zijn aan een huwelijk. Ook een willekeurige derde kan zich „belangen verwerven" in de nakomelingschap van een op trou- Gisterenmorgen omstreeks zeven uur is op de Rijssenseweg nabij de vijfsprong in de buurtschap Eisen onder Markelo een verkeersongeluk gebeurd, waarbij twee inwoners uit Lemelerveld het le ven hebben verloren- Een busje uit de richting Rijssen met negen arbeiders af komstig uit Lemelerveld is klemgere den toen de bestuurder poogde een voor hem rijdende oplegger beladen met pa pier in te halen. Op hetzelfde moment naderde uit de richting Markelo een touringcar. De bestuurder van het busje, de 36- jarige H. Kerkdijk, was op slag dood. De 30-jarige ongehuwde J. ten Broeke is eveneens ter plaatse overleden. Twee andere personen liepen een shock op. (Advertentie) wordt, diens zoon te zijn. En als die zoon (uit tweede huwelijk) later hoofd van de familie wordt, dan moet zijn (natuur lijke) vader hem eerbied bewijzen en doen als of zijn zoon (het familiehoofd) niet zijn zoon is, maar de zoon van zijn overleden broeder, dus zijn neef. Het komt ons allemaal erg ingewikkeld voor, doch de Bantoes zijn er blijkbaar aan gewend. Een huis, de zorg van elk bruids paar in ons land, is voor de Bantoe geen probleem. Het wordt eenvou dig volgens de eeuwenoude metho den gebouwd. Hier staat het ge raamte van zo'n huis, gemaakt van takken, gereed om afgedekt te wor den met vlechtwerk van bladeren. De werkelijke zorg die de bruide gom kwelt is: hoeveel zal ik mijn schoonvader moeten betalen om mijn kinderen de mijne te mogen noe men? (Advertentie) DRU waskombinatie vanaf ƒ795.- „Wij hebben de indruk, dat bij het opstellen van het wetsontwerp drank- en horecawet de wensen van het horeca bedrijfsleven zwaarder hebben gewogen dan de belangen van de volksgezond heid". Dit zegt de Nationale Commissie tegen het Alcoholisme, het overkoepelend orgaan van de Nederlandse drankbe strijding, in een resolutie die de raad van afgevaardigden van de NCA in een vergadering heeft aangenomen. De ont- werpwet beoogt, zoals bekend, onder meer om een einde te maken aan het maximumstelsel voor het verlenen van vergunningen en verloven A. Een dergelijke radicale wijziging van de wetgeving ten aanzien van de ver koop van alcoholhoudende dranken wekt de indruk, zo wordt in de resolutie ver der gezegd, dat de regering de ernst van het alcoholisme in deze tijd onvol doende onderkent en voorbij gaat aan het feit dat het drankgebruik de laatste jaren in ons land een stijging vertoont. Een verruiming van de verkoopmoge lijkheden zou kunnen leiden tot een ver dere toeneming van het gebruik van sterke drank. Van de zijde van de NCA is een actie te verwachten tegen de voorstellen van de regering. Vee is voor de Bantoe bijzonder belangrijk. Zjjn welvaart hangt er van af. En als hjj een -flinke kudde bezit, is het nodig om een groot aantal kinderen als zijn „eigen dom" te kunnen beschouwen. Want de Bantoejcugd moet de dieren hoeden. Vier middelen in één tablei doen wonderen zonder de maag van streek te makent De vier middelen verenigd in Che- farine „4", ieder afzonderlijk al beroemd, werken te zamen nog beter en helpen ook vaak dan wan neer andere middelen falen. Ook zij, die een gevoelige maag hebben, kunnen Chefarine „4" gebruiken, want één bestanddeel dient om de maag te beschermen. BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Glazen buisje 20 tabletten f 0.80 Handige stripverpakking 40 tabletten f 1.60 Voordelige flacon 100 tabletten f 3.60 (Van een bijzondere medewerker) Over de vraag, hoe lang het a.s. Concilie zal duren, valt nog steeds niets met zekerheid te voorspellen. Wel is men het er hier over eens, dat er geen sprake van kan zijn, dat het voor Kerstmis gereed zal zijn met de afhandeling van de onderwerpen, die nu al op het program staan. Sommigen menen, dat het Concilie spoedig in het nieuwe jaar zal worden hervat en tegen Pasen met alles klaar zal zijn. Anderen achten dit onwaarschijnlijk. Zij menen, dat de tweede reeks zittingen pas na Pasen zal beginnen en dat nog een derde reeks nodig zal zijn in het najaar van 1963. Er bestaat op dit gebied geen enkele zekerheid. Het wil ons voorkomen, dat een grondige bespreking van de vele problemen, waarvoor de Kerk zich ziet geplaatst een zeer tijdrovende aangelegenheid zal worden. ding: primaat-wereldepiscopaat. Zo heeft de Paus enige opmerkingen ge plaatst over het Kerkbegrip en over de eenheid onder de christenen, welke tot nadenken stemmen. Op vrijdag, 10 augustus, de 58ste ver jaardag van zijn priesterwijding, hield de H. Vader een toespraak tot de pries terstudenten van de Romeinse semina ria en colleges. Het verslag ervan stond in „l'Osservatore Romano" van 11 au gustus op de voorpagina. In de derde ko lom lezen we (letterlijk vertaald) de vol gende uitlating van de Paus over Chris tus als de Goede Herder: „Wat is im mers volgens de aanduiding van de H. Schrift de Kerk van Jezus Christus an ders dan de verwerkelijking van Zijn beminnelijke heerschappij over heel de kudde, die wordt gevormd door ontelba re schaapjes over de gehele wereld ver spreid." Even verder in kolom 4 en 5 wijst de Paus op de tekst uit Jo. VI, die ook door het Eucharistisch Congres van Mün- chen twee jaar geleden als centrale ge dachte werd genomen: „Pro mundi vi ta". De Paus zeide: ..Pro mundi vita", ja, dat wil zeggen: voor de heiliging van de katholieken, voor de vooruitgang van de ware b.eschaving en voor de een dracht onder de volkeren en naties, de wegen, die door de profeten enigermate werden gezien en door Christus werden aangewezen: „euntes in mundum uni versum". „Gaat tot de gehele wereld" (Mare. 16,15). Bij de kwestie van de tijdsduur sluit aan de vraag, welke punten Paus Joan nes op de agenda zal plaatsen. Ook daarover is nog niet veel bekend. In een toespraak tot de bevolking van Castel- gandolfo op 15 augustus, het feest van Maria Tenhemelopneming, heeft de H. Vader in vrij- algemene termen als on derwerpen ter behandeling aangeduid: de parochie, het bisdom, het sociale le ven van de Kerk, de roepingen, de ca techese, de caritas in elke betekenis van het woord („l'Osservatore Romano" van 17-18 aug. 1962). Inmiddels heeft het Concilie-secreta riaat aan de bisschoppen een aantal do cumenten ter bestudering toegezonden, waarvan we mogen aannemen, dat ze eveneens op de agenda zullen worden ge plaatst. Deze handelen o.a.: over de bronnen van de openbaring, over het zuiver bewaren van de geloofsschat, over huwelijk, gezin, maagdelijkheid en kuisheid, over de communicatiemidde len, over de liturgie, over de eenheid van de Kerk. De aan de bisschoppen toegezonden documenten bevatten de schemata (voorstellen) van de verschil lende Concilie-commissies. Verwacht mag worden, dat de bisschoppen vóór 11 oktober nog wel meer voorstellen zul len ontvangen. Al weten we niet, wat het Concilie ons zal brengen, toch heeft de Paus ten aan zien van sommige punten wel laten doorschemeren in welke richting zijn ge dachten gaan. We herinneren aan onze beide vorige brieven, waarin we enige beschouwingen wijdden aan de verhou- Hier zien we een gedachte naar voren komen, die ook reeds door kardinaal Bea, de voorzitter van het Secretariaat voor de eenheid onder de christenen, in een persconferentie van 25 april j.l. na der is ontwikkeld. De vraag was: Wat leert de Katholieke Kerk over de be trekking tot de Katholieke Kerk van de genen, die geldig zijn gedoopt, maar be horen tot een andere confessie, b.v. de Evangelische of de Orthodoxe Kerk Accentverlegging Kardinaal Bea's (verkort) antwoord luidde: De algemene leer van het Nieu we Testament is, dat door oen geldig doopsel ook toegediend buiten de r.-k. Kerk de gedoopte organisch v.ordt verenigd met Christus en met Zijn Mystiek Lichaam; dat zo iemand, krach tens de genade aangenomen kind van God wordt en dat dientengevolge al de genen, die geldig zijn gedoopt, broeders zijn ten opzichte van elkaar. Welnu, zo als de Katholieke Kerk leert, dat zij de ware Kerk van Christus is, zo beschouwt zij ook alle gedoopten, die van haar ge scheiden leven als broeders". We horen telkens weer uit de mond van de H. Va der de uitdrukking „onze afgescheiden broeders". Die afgescheiden broeders noemt de Kerk ook haar kinderen, wat zij nooit zou zeggen van ongedoopten, van niet-christenen. Er is met deze laat- sten wel een algemene menselijke broe derschap. maar niet de specifiek chris telijke broederschap, die gegrond is op de verbondenheid met Christus. Omdat echter deze „afgescheiden broeders" de Katholieke Kerk niet als hun kerk be schouwen. is het duidelijk, dat zij in ze kere mate van haar zijn gescheiden. Zij zijn dus niet haar kinderen en leden in de volle zin van het woord. Wat hen van de Kerk scheidt, zijn belangrijke ver schillen op het gebied van geloof, sacra menten en erkenning van het gezag van Kerk en Paus. Maar deze verschillen doen het fundamentele en vaststaande toebehoren tot Christus, tot Zijn Mystiek Lichaam en tot de Kerk niet teniet (Zie: Documentation Catholique, 20 mei 1962, kol. 667-668). Al wijkt dit niet wezenlijk af van de eeuwenlang gehouden leer, toch is er in de wijze van spreken van Paus Joannes een duidelijk accentverschil, dat voor het klimaat ten opzichte van de andere christelijke gemeenschappen van groot belang is en waarover we ons van harte kunnen verheugen. De geest van toena dering, van begrip ten overstaan van on ze niet-katholieke mede-christenen leeft bij Paus Joannes toch wel heel sterk. V: (Van onze handbalmedewerker) Een aantrekke lijke wedstrijd speelden DWS en Walcheren, met vooral een goede 2e helft van Wal cheren. Voor rust had DWS een 4-2 voorsprong opge bouwd, waarbij de doelpunten voor Walcheren werden gescoord door Cor- rie Meerman en Ria de Pree. Na de thee zorgden Fien van Pamelcn, Ria de Pree (2x) cn Cor- rie Meerman (2x) voor een 4-7 over winning .waarbij vooral laatstgenoemde een voordurend gevaar was voor het DWS-doel. Bij de heren kwamen EBHV (Breda) en Tonido (Goes) tegen elkaar. EBHV won met 9-7. J. Bakker (EBHV) had meningmaal succes met solospel hetgeen voor de medespelers niet aantrekkelijk is, maar tegen Tonido vele doelpunten opleverde. In de districtsklasse (dames) schijnt EBHV een belangrijke rol te wilien gaan spelen. Zonder enige moeite werd SIOS verslagen met 10-3. Hellas won van SOA met 5-2. Marathon klokte Hon- tenisse met 5-0. Bij de heren wisselde EMM slechte met goede wedstrijden af. Tachos won van EMM met 6-9. SOA was niet opgewassen tegen Hellas en verloor met 17-9. Were Di had heel veel moeite met Marathon maar won nog juist met 5-6. Volt gaf Rapid weinig kans en won met 9-14. In de 2e klasse dames A zegevierde Be Fair overduidelijk over Uno Animo (7-1). Were Di moest met 5-6 de winst laten aan Blauw Wit. Volt duldde geen tegenstand en versloeg KSB met 10-3. Aktief won met 3-2 van Dongen. In da mes B gaan Volharding en Olympus goed door. Volhardiiïg won van SIOS 2 met 0-3 en Olympus bleef met 4-0 de baas over Marathon. Zld. Sport 2 ver sloeg tegen de verwachting in Fortuna met 6-4. Bij de heren A won Velocitas met 4-3 van Volt en KSB gaf Longa geen kans 7-13. In B haalde Fortuna beide puntjes binnen tegen Walcheren; na een span nende ontmoeting werd het 10-11. Bij Volharding wil het nog steeds niet. Nu wed verloren van Marathon 2 met 7-10. ODI deed goed werk door Olym pus met 15-9 te kloppen. SIOS versloeg tenslotte Tonido 2-met 10-7. De Limburger Wil Willems is zondag op de Nenyto-sintelbaan in Rotterdam Nederlands kampioen 1500 m steeple chase geworden. De tweede plaats was voor de jonge Van Moosdijk (EACL Willems evenaarde tijdens deze wedstrijd met 4 min. 26.4 sec. zijn Nederlandse record, dat hij in juli van dit jaar in Den Haag had gevestigd. De uitslag luidde: 1 Willems (Unitasl 4 26.4 (evenaring Ned. recorri)2 Van Moosdiik (EAC1 4.27.2; 2 Beelen (Snar- taan) 4.35.6: 4 Suir (AAC) 4.38.1; 5 Van de Molen (Holland) 4.40.—: 6 Gerritsen (Ciallo) 4.40.2. Wolverhampton Wanderers heeft zijn supporters zater- middag tijdens de wedstrijd tegen de league-kampioen van vorig jaar, Ipswich Town, moeilijke momenten bezorgd. Tot 2 maal toe moest de ploeg die momenteel de ranglijst aanvoert, tegen een achter stand opkijken. Affijn, alles is maar betrekkelijk, Wolver hampton won uiteindelijk met 3-2. en heeft nu zeventien punten uit tien wedstrijden vergaard. Everton, dat tegen Liverpool gelijk speelde, heeft nu vijftien punten. De moeilijkheden rond Bert Trautmann, de populaire „Duitse" keeper van Manchester City, schij nen ook weer opgelost. Kortgele den werd de man, die in 1959 werd uitgeroepen tot Engelands beste voetballer, van het veld gestuurd. Zaterdag stond hij weer voor het eerst onder de Manchester-lat. Met schitterende saves behoedde hij zijn ploeg voor een dreigende nederlaag tegen Blackpool, dat nu met een 2-2 gelijk spel genoegen moest nemen. Trautmann heeft er een gouden hor loge van zijn teamgenoten aan over gehouden. De uitslagen waren: ArsenalLeic. City 1-1, Birmingham C.Fulham 4-1, Blackburn R.West H. U. 04 Blackpool—Manch. C. 2—2, Everton Liverpool 22, Ipswich T.Wolv. Wand. 23, Leyton O.Sheff. Wedn. 24, Manch. U.Burnley 25, Nott. ForestAston V. 31. Sheffield U.—Tottenh. H. 3—1. West Br. AlbionBonton Wand. 54. De 20-jarige Britse studente Ruth Oldham heeft haar poging, het Ka naal in beide richtingen over te zwemmen, vannacht opgegeven van wege een verrekking van een schou- derspier. Zij had vijf uur gezwom men en elf kilometer afgelegd. Dit jaar is nog niemand er in ge slaagd, het Kanaal over te zwem men. In zwemkringen heet het, dat het Kanaal dit jaar „meedogenloos" is. Onze Herman Willemsen, die zou er waarschijnlijk wel in geslaagd zijrf, die spot met dergelijke afstand jes. De uitslagen van de gedurende dit weekend wedstrijden voor de Bel gische competitie zijn BeerschotOlympic 1-1, Ander- lechtFC Luik 3-1, Daring—St. Trui den 1-2, DiestAntwerp 1-1, Stan dardBeringen 0-0, F.C. Brugge Berchem 1-0, LierseUnion 1-1, La GantoiseC.S. Brugge 30, Na vier wedstrijden leidt Anderlecht met zes punten, gevolgd door La Gantoise, Beringen. Lierse S.K., Antwerp en Brugge,* die allen vijf punten hebben. De uitslagen van de dit week einde gespeelde voetbalwedstrijden voor de Franse competitie luiden: Eerste divisie: NiceMontpellier 3-1, NimesReims 0-0. LyonMo naco 1-1. StrasbourgGrenoble 4-0, AngersBordeaux 0-3, R.C. Paris Rennes 2-1, ValenciennesStade Francais 0-0, SedanLens 2-1, Nan cyRouaan 1-3, Toulouse-Marseil le 3-1. De stand na 8 wedstrijden: 1 Bor deaux 12 punten, 2 Nice 12 punten, 3 Rennes 11 punten, 4 Reims 10 punten. formule 1-wagens gewonnen. Zijn Lotus leidde van start tot finish. De tweede plaats was voor de jeug dige Mexicaan Pedro Rodriguez, die ruim anderhalve minuut na de win naar werd afgevlagd door.... Stirling Moss, die hoopt, binnenkort zelf weer afgevlagd te kunnen worden. De 13-jarige oudgediende Quick silver S., de senior van de zeven dravers, die zondagmiddag op Duin- digt aan de start verschenen, heeft met Jan Wagenaar jr. op de sulkey kampioenschap van Nederland ge wonnen. Reeds eerder won Quick silver dit seizoen het nationale kam pioenschap voor Nederlandse paar den, de Grote Prijs van Nederland en de Gouden Zweep. Mej. Mary France uit Zeist, die in het klasse ment reeds de leiding had. zegevier de met Taky-erebus en werd daar mee onbetwist kampioene. De tweede plaats was voor mej. P. J. Kooij- man-Wagenaar. Kranige Gerda Kraan heeft zater dag tüdens de internationale atle tiekwedstrijden te Bergamo de 400 meter gewonnen in 55.2 seconde. De tweede plaats was voor de Itali aanse Savorelli met 57.1 sec. Geesje Soesboek werd derde. Het was trouwens het enige Ne derlandse succes. Eef Kamerbeek werd derde op het nummer 110 meter horden en vyfdc op het num mer discuswerpen. De Belg Sorgeloos heeft zaterdag een internationaal wielercriterium gewonnen in het Rhein-stadion in Düsseldorf. Rik van Looy werd tweede, Van Geneugden derde, Altig vierde. Henk Nijdam moest in de laatste etappe opgeven wegens ma- teriaal-pech. Piet Damen heeft een wielercri terium gewonnen in het Zwitserse Grenchen. Hij legde de 100 kilometer af in 2.15.57 en vergaarde 32 punten. Martin van den Borgh werd tweede, Jaap Kersten zesde. De Nederlands-Belgische combi natie Peter Post—Rik van Looy heeft de wielerwedstrijd om het Gouden Wiel van Daumes Nil gewon nen in de nieuwe recordtijd van 2.03.29 over 125 kilometer. Met een ronde achterstand eindigden de Fran sen AnquetilStablinsky, terwijl de Italiaaan Bruni en de Ier Elliot als derden werden geklasseerd. De Belg Guillaume van Tongerloo heeft zondagmiddag in Hoogstraten een wielercriterium voor beroeps mensen gewonnen. Bas Maliepaard werd achtste. Wim van Est eindigde op de achttiende plaats. Nu we het toch over wielrennen hebben: Jan Hugens is ontslagen uit het ziekenhuis te Sittard, waarin hij ongeveer tien dagen heeft doorge bracht, omdat zijn blindedarm mop perde. Hij traint alweer. Woensdag zal hij starten in de ploeg Maastricht tijdens de natio nale clubkampioenschappen op de weg in Wijk bij Duurstede. Hij heeft alle hoop op een goed resul taat. Zondag zal Jan Hugens deelne men aan de Grote Prijs van Parijs. De Argentijnse zwaargewicht bok ser Alejandro Lavorante is in Los tAngeles door een vrijwel onbekende bokser knock-out geslagen. Het is de derde achtereenvolgende keer, dat Lavorante k.o, ging. Hü werd be wusteloos uit de ring gedragen en meteen naar een ziekenhuis gebracht. Er is geen direct levensgevaar. Me- nager Pinkey George heeft de Ame rikaanse Bonksbond gevraagd, de li centie van de Argentijn in te trek ken. Hü is volled/g knock-out, oor deelt de manager. De algemene vergadering van de Kon. Nederlandse Hockeybond heeft zaterdagmiddag in Amsterdam mr. H. E. A. M. Van Zinnicq-Bergmann tot voorzitter gekozen. Mr. van Zin- nicq is de opvolger van de scheiden de voorzitter, drs. W. F. Wester- mann, die tot ere-lid werd benoemd. Er kwamen verder geen wijzigingen in het bestuur. Tijdens de vergadering werd me degedeeld, dat de bond het contract met trainer Norris per januari 1963 heeft verlengd. De Amerikaan Maston Grogory heeft zaterdag met groot machtsver toon de Grote Prijs van Canada voor Scheidsrechter Wolffenbuttel, die zondag de wedstrijd Alliance—Vlis- singen leidde, kent nu de waarde van „Leukoplast". In de tiende mi nuut van de wedstrijd werd hij in zijn gezicht getroffen door de bal. Zijn bril begaf het. Eerst, toen de brilstukken met leukoplast weer aan elkaar geplakt waren, kon hij de wedstrijd verder leiden. Op een voortreffelijke manier overigens.. (Advertentie) De plaatselijke favoriet Theo Ver- schuuren heeft zondag in St. Janstcen bewezen dat hy met succes zijn krachten kan meten met Nederlandse rivalen. Verschuuren, die zoals bekend reeds vele successen boekte op de Belgische wegen, heeft in eigen omgeving zijn talrijke fans niet teleurgesteld. In de eindsprint zegevierde hij op vrij ge makkelijke wijze over vier rivalen. Sa men met André van Aert, Leo van Dongen, Jan Pieterse, Paul Hermes en de Belg Van Hove had Verschuuren met nog ca 35 km voor de boeg een geslaagde vluchtpoging ondernomen. In het peló- ton was niemand bij machte een serieuze achtervolging op touw te zetten. De kop lopers wisten daarom met uitzondering van Hermes. die terugviel, geleidelijk winst te nemen en wisten deze gemak kelijk te consolideren. St. Jansteen zag ook ditmaal weer een groot aantal toeschouwers rond het par koers. Deze brachten Verschuuren een laaiende ovatie. De uitslag luidt: 1 Th. Verschuuren (St. Jansteen) 112 km in 2 uur 45 min. 10 sec. 2 A van Aert (Achtmaal). 3 L. van Dongen (Breda). 4 F. van Hove (Dendermonde). 5 J. Pieterse (Oude Tonge). 6 Op 1 min. 12 sec. C. Broekmans (Zevenbergschehoek). 7 J. Verburg (Kortgene). 8 P. van As (Roosendaal). 9 W. de Rooy (Bergen op Zoom). 10 C. van Breugel (Zwijndrecht)

de Stem | 1962 | | pagina 7