Zeeschip torpedeert binnenvaartuig op Westerschelde Peek&Cloppenburg Kreekrakboek heeft Brabant toch maar wakker geschud „Handelsbelangte Goes vierde 60-jarig bestaan Herindeling districten van KAJ en YKAJ Een nieuw pak Roosendaler slaat man met glas in gezicht Drama in enkele seconden 17? Margry na kritiek uit Middelburg Spanningen in de P.v.d.A. Bijlme rmeer CONFETTI CONFETTI CONFETTI CONFETTI CONFETTI CONFETTI Bokkenlichten zandschip uit het Hellegat Roosendaler tegen boom: dode een Grote brandweer oefeningen in Woensdrecht AUTOMANIAK Een jaar jeugd gevangenis voor Bredanaar zoals een jongen graag draagt Na „amoureus' gevechtje: Negen maanden en toezicht geëist (Van onze redacteur) „Pak het kind en in de roeiboot". Dat schreeuwde de 32-jarige schip per P. Versluijs uit Werkendam gistermorgen om kwart voor acht tegen zijn vrouw op het moment dat hij zekerheid kreeg dat het zeeschip „Felis" uit Göteborg (7494 ton) zijn eigen schip, het met zand geladen binnenvaartuig „Pro Tempore", zou overvaren. Op dat moment gaf de „Felis" drie korte stoten achter elkaar ten teken dat hij de machines op volle kracht achteruit had gezet. Het was echter al te laat. Nauwelijks zaten de schippersvrouw en haar zestien maanden oude dochtertje Meta, dat zij uit de roef gegrist had. in de roeiboot of de „Pro Tempore" werd midscheeps geraakt. De „Pro Tempore' zonk zo snel dat schipper Versluijs nau welijks de tijd had de boot uit de davits te halen. Het ongeval gebeurde op de Westerschelde voor de kust bij Wals oorden. Zó gebeurd De 16-jarige schippersknecht en naam genoot van de schipper, P. Versluijs uit Geersdijk (Noord-Beveland), werd door de schok van de aanvaring overboord geworpen. Gistermorgen zei hij ons te Hansweert: „Het was zó gebeurd. Ik ben misschien vier seconden onder water ge weest. Toen ik boven kwam zag ik alleen het achterstuk nog boven water uit steken." Evenals de schippersfamilie werd de jonge Versluijs aan boord genomen van de „Quo Vadis", een binnenvaartuig dat toebehoort aan een broer van de onfor tuinlijke schipper. De broers waren met ladingen zand gezamenlijk onderweg van Empel naar Brussel. Buiten betonning De overvaring had buiten het betonde vaarwater plaats, vlak bij de Zeeuwsch- Vlaamse oever. De „Pro Tempore" en de „Quo Vadis' die omstreeks zeven uur te Hansweert geschud waren, waren bij Walsoorden buiten het betonde vaarwater gegaan omdat het ter plaatse steeds mistiger werd. Beide schepen waren rondgegaan om met de kop op de stroom beter zicht af te wachten. In de richting van Hans weert was er nog een zicht van enkele honderden meters zodat men op de twee binnenvaartuigen de „Felis", die van Las Palmas kwam en op weg was naar Antwerpen, duidelijk op hen af zag ko men. Men maakte zich hierover aanvan kelijk niet druk. Indien de „Felis" niet buiten het vaarwater was geraakt was er ook niets gebeurd. Op het Zweedse schip zag men boei 59 echter voor een rode in plaats van voor een zwarte aan. Het gevolg was dat het zeeschip rechts van de boei werd gestuurd, recht op de twee binnenschepen af. P. Versluijs had de vergissing van de Zweed toen snel door. Hij trachtte nog door vol gas achteruit te geven het gevaarte te ont wijken, maar daarvoor was het te laat. Voorlopig aan wal Gistermorgen hebben wij in de vlucht- haven van Hansweert op de „Quo Vadis" nog een kort gesprek met P. Versluijs gehad. Hij was vanzelfsprekend niet in een best humeur. Wel waren hij en zijn vrouw al helemaal over de schrik heen. De „Pro Tempore" was nog maar drie jaar oud en eigendom van P. Versluijs. Het zal aan de verzekeringsmaatschappij van de Zweedse rederij Abjan liggen of de „Pro Tempore" gelicht wordt. De lading is vrij gemakkelijk leeg te zuigen Maar als het vaartuig zwaar beschadigd is zal het lichten misschien het geld niet waard zijn. Dan zal er een nieuwe boot moeten komen. Voorlopig blijft Het 1100 ton metende zandschip „Gro ningen", dat in het Hellegat tussen Din- teloord en Ooltgensplaat was gezonken, is door middel van de drijvende bokken „Walcheren" en „Atlas" van het bergings bedrijf Van den Akker te Vlissingen ge licht. Het schip kwam vorige week dinsdag in aanvaring met het binnenschip Gobi en zonk ten gevolge van de opgelopen averij onmiddellijk. Doordat het zand schip omgekeerd op de bodem lag. moest het schip eerst worden gekanteld, waar na het kon worden gelicht. De in de legerplaats 't Harde geleger de 25-jarige militair A. J. de Bel uit Roosendaal is in de buurtschap Wythem tussen Zwolle en Heino met een huur auto uit de bocht gevlogen en tegen een boom gebotst. De 16-jarige scholier Gerrit Woh uit Wezep, de aanstaande zwager van De Bel, werd bij dit ongeluk op slag ge dood De Bel zelf en twee collega's, de 20-jarige militair H. G, J. Obertop uit Den Haag en de 20-ja'rige militair A. Nuis uit Vlaardingen, werden bij het ongeluk gewond en opgenomen in het ziekenhuis in Zwolle. De militairen Obertop en Nuis hadden een bezoek afgelegd in Raalte, waarbij het wat later was geworden dan zij hadden gedacht, zodat zij niet meer per bus of trein terug konden naar 't Harde. Daarom werd De Bel opgebeld met het verzoek hen met zijn in Harderwijk ge huurde personenauto te komen ophalen. De Bel willigde dit verzoek in- De broer van zijn meisje stapte bij hem in de auto en samen gingen zij op weg naar Raalte. De Bel was met de twee mili tairen op de thuisreis toen hij met grote snelheid in de gemeente Zwollerkerspel uit de bocht vloog en een boom ramde. het gezin Versluijs aan de wal. Gisteren nog heeft een relatie uit Hansweert het echtpaar en het kind naar hun woon plaats Werkendam gebracht. Zij zullen hun intrek nemen bij de ouders van de heer Versluijs. De „Quq Vadis" heeft lichte schade opgelopen omdat de „Pro Tempore' tegen diens boeg gedrukt werd. Het klinkt ten opzichte van de „Pro Tempore" wat onsympathiek maar voor de „Felis" was het een geluk dat het dit binnenvaartuig heeft kunnen torpe deren. Dat remde de vaart van de „Felis" afdoende. Hadden de binnenschepen hier niet gelegen en had de „Felis" dus in zijn verkeerde koers kunnen volharden dan was het vrachtschip onder Wals oorden zeker omhoog gevaren. Gisteren, tegen de middag, zat de 16- jarige schippersknecht P. Versluijs die hij de overvaring van de Pro Tem pore" overhoord geslagen werd, in de vluchthaven van Hansweert op de Quo Vadisal weer te schuren en te verven. Maar gistermiddag zat hij thuis in Geersdijk. Want mèt de „Pro Temporeging ook zijn haan naar de hodem van de Westerschelde. Het was gisteren precies zestig jaar geleden, dat de Goese manufacturer Den Hollander het initiatief nam tot een op richting van een Goese middenstands vereniging Handelsbelang. Dit feit werd gisteravond op eenvoudige wyze her dacht tydens een feestavond in de Prins van Oranje te Goes, waar de jubileren de vereniging naast haar eigen leden vele officiële gasten mocht verwelkomen by monde van voorzitter A.L. Kampman. Een speciaal woord van welkom werd gericht tot burgemeester mr. F. Huber en wethouder J. Visscher en de verte genwoordigers van de landelijke K.N. M.B. Er waren vele gelukwensen en bloe men binnengekomen en ook een brief van de ere-voorzitter, de heer J. Don- ner, die de vereniging hartelijk felici teerde met het jubileum. In zijn openingswoord memoreerde de heer Kampman, dat 60 jaar van vrijwil lige samenwerking ongetwijfeld vele ups en downs heeft gekend. De laatste tien jaar is er voor de middenstanders bij zonder veel veranderd, waarbij men ge- lukkig mag constateren, dat het de meeste middenstanders redelijk goed gaat. Omdat Goes het economisch mid delpunt is van Zeeland, moet speciaal de Goese middenstand paraat zijn om de veranderingen, die in de zeer nabije toekomst liggen, te kunnen opvangen, waarbij men speciaal de dreiging van de groot-winkelbedrijven niet uit het oog mag verliezen. Daartoe is het nodig, al dus de voorzitter van Handelsbelang, dat de middenstanders zich aaneen sluiten, opdat zij zich samen kunnen bezinnen op nieuwe activiteiten, samen met de goed samenwerkende zusterverenigingen met name op het komende Sinterklaas feest en op een komende grote midden stands-appèldag, waar diverse bekwame sprekers zullen worden uitgenodigd om de problemen, die momenteel in de mid denstand leven te belichten. Bij ontstentenis van de voorzitter van de K.N.M.B. voerde het bestuurslid, de heer G. R. Wielenga het woord. Spreker zei, dat in de zestig afgelopen jaren de ontwikkeling in het bedrijf groter was geweest, dan in de voorgaande driehonderd. Daarop vond hij maar één antwoord: zich aaneensluiten. Eendracht maakt macht, naar buiten uit, maar ook om het midden- en kleinbedrijf te hel pen in zijn voortbestaan en het te die nen. Als cadeau overhandigde de heer Wielen ga aan de voorzitter een nieuwe hamer met inscriptie, terwijl hij voor mevrouw Kampman een bloemenmand had. De voorzitter van het gewest Zeeland van de K.N.M.B., de heer A. Imanse te Middelburg betoogde een grotere samen werking met de gemeentebesturen, v.n op het gebied van de uitbreidingsplan nen en specifieke middenstandsbelangen noodzakelijk zal zijn. Namens de zustervereniging, de r.-k. mid denstandvereniging de Hanze, voerde de heer A. Hopmans nog het woord. Na dit officiële gedeelte werd de ver zorging van de avond in handen gesteld van de bekende Oisterwijkse poppen- speelster Cia van Boort, die met haar poppentheater „De Schelleboom" twee verhalen speelde, waarvan in het bijzon der het spel, naar het werk van Felix Timmermans, „De zeer schone uren van juffrouw Symphorosa, het begijntje" de aandacht trok. De feestviering werd besloten met een koud buffet in de lounge van de Prins van Oranje en een bal, verzorgd door de Goese dans- en showband „The Or- pheans". Voor de kinderen van de leden trad 's middags het poppentheater ook op met het sprookje „De drie goudappels". In verband met de viering van het 40- jarig bestaan van de brandweer van Woensdrecht is er zaterdagmiddag op het terrein Klein Bergen in Hoogerheide een grote oefening gehouden. De bosbrand- weren van Bergen op Zoom, Wouw Woensdrecht, Huijbergen en Putte, wa ren namelijk uitgerukt om een neergestort brandend vliegtuig te blussen. Althans dat werd verondersteld. Na d espectacu- laire blussing van het brand d wrak volgde de eigenlijke wedstrijd H t werd een tijd-race, omdat alle hande. ien, die werden verricht, met de stopwatch wer den gecontroleerd. Putte werd de uitein delijke overwinnaar. Na de wedstrijd volgde een défilé voor de gemeentelijke autoriteiten en de aan wezige brandweercommandanten. De an tieke spuiten, die in de stoet werden mee gevoerd, trokken uiteraard veel bekijks De negentienjarige H.C.B. uit Breda zal een jaar in de jeugdgevangenis moeten doorbrengen. Gistermorgen be sliste de Bredase rechtbank tot deze straf, ook gevraagd door officier van justitie, mr. K. Thijssen. Tussen tien en veertien juli had deze jongeman zijn zucht naar autorijden uitgeleefd in andermans auto's- In totaal drie auto's werden in deze korte periode door hem weggehaald. Bovendien had hij uit een van deze auto's een suède jasje meegenomen want verdachte had de weggehaalde De officier achtte diefstal bewezen, auto's elke keer op een andere plaats weggezet dan waar hij ze had wegge haald. Bij zijn aanhouding was hij in het bezit geweest van contactsleutel tjes, die bijna op elke wagen pasten. Het meisje C. H. dat hem op een van deze tochten had vergezeln most terecht staan omdat ze twee door B. gstolen pakjes sigaretten als geschenk had aangenomen. Tegen haar eiste mr Thijssen wegens heling vijfentwintig gul den boete, welke boete de rechtbank in haar vonnis bekrachtigde. (Advertentie) Kostuums van sterk, soepel kamgaren. De split in de rug, de schuine zakken, de smalle pijpen - het is allemaal even vlot en modern. In prachtig blauw en bruin. 10 jaar 0«7. Van onze verslaggever) Na de herindeling van de bisdommen enkele jaren geleden hadden de K.A.J., V.K.A.J. en ook de K.A.B. een soort sta tus quo afgekondigd. De diverse dis tricten bleven dus voorlopig ressorteren bij de bisdommen van voor de herinde ling. Vorig jaar reeds werden de Zeeuw se eilanden bij het diocees Breda ge voegd. Per 1 september zijn de vroegere dio cesane grenzen opgeheven en heeft een grote herindeling plaatsgevonden voor wat betreft K.A.J. en V.K.A.J. Zo is het dekenaat Geertruidenberg bij Breda ge komen. Dit heeft tot gevolg gehad dat? ook de districten nogal sterk worden ge wijzigd. Het dekenaot Geertruidenberg is gesplitst in Geertruidenberg, Raams- donk, Raamsdonksveer en Hank, die bij het district Oosterhout zijn gevoegd. Wagenberg, Terheijden, Stuivezand en Langeweg zijn overgegaan naar het dis trict Zevenbergen en ook Klundert en Noordhoek, die voordien onder het dis trict Roosendaal vielen, gingen over naar Zevenbergen. „Organisatorisch is de zaak wel rond zei de heer W. Christ uit Oosterhout diocesaan voorzitter van de K.A.J. „maar er moet nog heel wat gedokterd worden aan de nieuwe werkwijze. De afdelingen die van het bisdom Den Bosch zijn gekomen hebben heel anders gewerkt dan wij hier gewoon waren". Gisterenavond von een eerste bespre king plaats in het Jeugdcentrum te Oos terhout tussen het districtsbestuur en de afdelingsbesturen van de nieuwe bijge voegde plaatsen. Ook de heer Christ woonde deze bespreking bij. Sportkolberts van wollen tweed met schuine steekzakken en rugsplit. Apart nopdessin in Italiaanse kleuren. 0075 8 jaar Praktisch te combineren met sterke terlenka pantalons in de beste kwaliteit. Natuurlijk smalle pijpen zonder omslag. <775 8 jaar (Kleine stijging per maat) (Van onze rechtbankverslaggever) Negen maanden gevangenisstraf met aftrek van voorlopige hechtenis, waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftyd van drie jaar en toezicht van het medisch consultatiebureau voor al coholisme eiste gistermorgen de officier van justitie bij de Bredase rechtbank, mr. K. Thyssen, tegen de Roosendaler A. J. L. die op 7 juli in een gangetje naast een café J. K. met een bierglas in het gezicht had geslagen. Dat dit slaan as geschied na het drin ken van veel bier stond al bij voorbaat vast. Verdachte gaf zelf toe twaalf fles jes bier gedronken te hebben. Volgens hem was er geslagen omdat hij in het café door K. zou zijn gesard. K. zou gezinspeeld hebben op een vroe gere veroordeling van hem. Maar de of ficier zag een andere reden om te slaan. Biede mannen - K. en verdachte - had den de vrouw van de kastelein het hof gemaakt en omdat de vrouw had laten merken dat K. meer succes had in dit streven dan verdachte was laatstgenoem de door het bier verhit ruzie gaan zoe ken en had hij tot slot zijn opponent uit gedaagd mee naar buiten te gaan. De officier achtte poging tot zware mis handeling bewezen. Een snijwond van vijft enicentimeter in het gezicht van K.. waardoor K. veel bloed had verloren, was het gevolg gew< van het slaan met het bierglas. Raadsman mr. L. van Buchem zei dat verdachte toch heus niet zo'n kwade kerel was. Vroeger had hii veel aan sport geaaan, vooral wielrennen. Nadat hij zijn karretje aan de kant had gezet was hij helaas gaan drinken en met drank op kon hij wel eens erg vervelend worden. Vandaar dat mr. van Buchem geen enkel bezwaar had tegen het onder toezichtstellen van het medisch consul tatiebureau. De strafmaat vond pleiter wel erg hoog; hij drong aan op verlaging Uitspraak over veertien dagen. (Van onze verslaggever) ,,De waarde van onze brochure Noord brabant in het Nieuwe Westen is niet af te lezen aan de resultaten van een paar jaar. Het is een plan op lange termyn." Aldus gistermorgen de direc teur van de Provinciale Planologische Dienst in Noordbrabant 'ir. J.P.J. Mar gry in een eerste reactie op het ver nietigend oordel dat de adjunct-direc teur van het Economisch Technologisch Instituut voor Zeeland dr. C. de Galan vrijdag uitsprak over het „Kreekrak boek", Deze hield gisteren in Middel burg "vol: ,,Het is te speculatief." De publikatie van dit soort blauw drukken zaait alleen maar onrust op het platteland, aldus dr. de Galan, die vrijdagmiddag de uitlatingen over het Kreekrakplan deed tijdens zijn rede over de aanpassing van het platteland op de structurele ontwikkeling in zuid- west-Nederland. ,,Wat heeft de platte lander eraan? Niks. Kijk maar eens hoeveel schrik de Brabantse plannen teweeg hebben gebracht in een dorp als Rilland. De Zeeuwse Landbouw- maatschappij heeft grote vergaderingen moeten beleggen om de boeren, die dachten dat ze hun land al kwijt wa ren, gerust te stellen." Dit soort plannen heeft geen zin, meende hij. Er is geen enkele garantie dat het allemaal gebeurt, zoals het be schreven staat. „U weet ook wel dat het Kreekrakplan er landelijk niet zo best voorstaat en gelooft u nou echt dat er in noordwest-Brabant een nieu we stad gesticht wordt?" Overigens vond hij het wel goed dat het provin ciaal bestuur zich liet leiden door een grootse visie, maar je moet de men sen geen schrik aanjagen door zoiets te publiceren," zei hij. Ir. J. P. J, MARGRY ook nu al resultaten West-Brabant is toch maar wakker geschud door die brochure," vond ir. Margry in Den Bosch, die herinnerde aan de uitstekende kritieken die het „Kreekrakboek" landelijk gekregen had. En Rotterdamse planoloog noem de het destijds één der beste studies van de laatste jaren." De plannen zul len pas over vele, vele jaren werke lijkheid zijn geworden. Dat er van het Kreekrakplan nog niet zo veel terecht is gekomen, vindt grotendeels zijn oor zaak in de slepende gang van zaken rond de internationale Schelde-Rijnkwes- tie. „Hetgeen meneer de Galan ook best weet". West-Brabant is wakker geworden. De WEB, die binnenkort met concre ter plannen op tafel komt, is gevormd met het oog op wat in de onmiddellij ke toekomst gedaan moet worden Ver schillende onderdelen van de i'n het „Kreekrakboek" ontvouwde plannen zijn er in een „verder gevorderd stadium van voorbereiding." Dat er nieuwe in dustrieën gekomen zijn naar Bergen op Zoom, Roosendaal, Etten en Leur heeft ook te maken met de toekomstvisie, zoals die is neergelegd in de brochure, aldus ir Margry. In Den Bosch is men een beetje ge schrokken van de uitspraak van dr. de Galan. Niet dat men zo zwaar aan zijn uitlatingen tilt, maar men wil de groei ende Samenwerking tussen de provincies Noordbrabant en Zeeland niet in ge vaar zien gebracht. £7 en breed samengestelde commissie uit de Partij van de Arbeid heeft drie jaren gestudeerd op het vraag stuk van oorlog en vrede in het atoom tijdperk. Al lang worden er van het socialisme uit twee tegenovergestelde gedragsregels in de praktische politiek aanbevolen. Tussen de beide wereld oorlogen zat de toenmalige SDAP ook met dit vraagstuk. Met het oog op de verschrikkingen van een gas- en bac teriologische oorlog werd door velen betoogd, dat bewapening van een land als het onze toch geen zin had. Dit werd zelfs het standpunt van de partij. Het gebroken geweertje was het em bleem van de ware socialist. Onder invloed van het opkomende fascisme en nationaal-socialisme heeft de SDA.P dit standpunt verlaten. Daar door werd het ook mogelijk, dat socia listen voor het eerst deelnamen aan het kabinet, dat vlak vóór het uitbre ken van de tweede wereldoorlog Werd gevormd. De P.v.d.A. van na de oorlog heeft dezelfde lijn gevolgd. Ze ver- wiern eenzijdige ontwapening. Ze stel de zich oo achter het deelnemen aan de NAVO, atoombewaDening incluis. Ze keurde de steeds stijgende defen siebegrotingen goed. Was dit nog wel met het socialisme verenigbaar? Die vraag moest in de partij wel opdui ken. Niet alleen bij ouderen, die nog de dagen van „het gebroken geweer tje" gekend hadden. Doch ook bij jon geren, voor wie het koel afwegen van ideaal en realiteit niet gemakkelijk lukt. Laten we vaststellen, dat het atoom- wanen met zijn monsterachtige moge lijkheden ook buiten de socialistische gelederen tot herbezinning op het oude vraagstuk met dit geheel nieu we aspect moest leiden. Er zijn er in verschillende kringen, die er bepaald moeite mee hebben te komen tot de redenering, dat we niet mogen afzien van de moderne bewapening, al' riske ren we er de ondergang van de mens heid mee. In de andere grote partijen is er echter geen volksvertegenwoor diger, die zich bij het stemmen over de defensiebegroting afzondert. In de P.v.d.A. zijn er altijd een paar, die zich als eenzijdig pacifist bekennen en binnen de partij voor dit standpunt blijven ijveren. Dit geschiedt ook in het thans voorliggende rapport. De inzichten blijven op dit kardinale punt diametraal tegenover elkaar staan. Dit werpt de kwestie op: Kan een op recht pacifist dan nog wel steun blij ven verlenen aan een partij, die in haar praktische politiek dwars tegen zijn overtuiging in handelt? Veel jon geren blijken volgens de resultaten, welke de Pacifistisch Socialistische Partij wist te boeken, deze vraag ont kennend te beantwoorden. De minder heid in de P.v.d.A.-commissie is van een andere mening. Weliswaar stellen de hier aan het woord zijnden vast, dat het aanvaarden van de nucleaire bewapening niet voldoende bewegingsvrijheid laat, om een nieuwe politiek te formuleren, welke door eenzijdige nationale ontwapening een impasse wil doorbreken. Zij hopen, dat de partij de spanningen zal kun nen verdragen, die de discussie over deze zo belangrijke problemen met zich mee zullen brengen, „omdat alleen in een grote socialistische beweging het denkwerk dat hiervoor nodig is, kan worden verricht". De minderheid ziet dus geen heil in een aparte partij. Ze wil inwendige zending bedrijven. Maar dat de partij daardoor onder spanning blijft staan, is onvermijdelijk. Hoe men ech ter ooit zal komen tot verzoening van het onverzoenlijke op deze levens kwestie vermogen wij niet in te zien. HET DUITSE dames-handbalteam heeft te Muenchen met 12-3 gewonnen van het Oostenrijkse dames-elftal- De ont moeting, die door ruim 3000 toeschou wers werd bijgewoond, werd geleid door de Nederlander Slaats. 1 ET interlandprogramma van het Ne derlandse heren-hockeyteam is uitge breid met een ontmoeting tegen Schot land, die op 23 maart te Glasgow zal worden gespeeld. De landenwedstrijd Nederland-Frankrijk wordt op 4 no vember in Amstelveen gehouden. In de zomer, zei een heer, kom ik altijd onmiddellijk uit bed als de zon in mijn kamer schijnt. Is dat niet een beetje vroeg?, zei zijn vriend. Gaat nogal, antwoordde de heer, mijn slaapkamer ligt op het westen. Ben je gisterenavond nog naar het café geweest? vroeg een heer aan zijn vriend. Nee, antwoordde deze. Gelukkig, zei de eerste. Dan heb je vermoe delijk dat tientje wel, dat ik van je wou lenen. Ik zou vijfentwintig gulden moeten hebben en ik weet niet waar ik ze vandaan moet halen, zei een heer. Gelukkig maar, antwoordde zijn vriend, ik dacht dat je veronderstelde dat je ze bij mij kon halen. Als ik een flinke verkoudheid te pakken heb, zei iemand, koop ik een fles cognac en binnen een uur is ie weg. En voel je dan helemaal niks meer? vroeg de ander. Jawel, zei de eerste, de verkoudheid gaat ge woon door, maar de cognac is weg. - Ik zou eigenlijk een rijk meisje moeten trouwen zei een jonge man dan was ik meteen uit de financiële zorgen. Waarom doe je dat dan niet?' vroeg de kennis. Mijn vrouw zou het zo vervelend vinden, ant woordde de jongeman. Je kunt meer vliegen vangen met honing dan met azijn, zei iemand. Dat is waar, zei een ander, maar wat moet je met al die vliegen doen? Vind jij, vroeg een dame aan haar man, -- dat een vrouw alles moet zeggen wat ze weet? Jazeker, antwoordde de man zuchtend, maar ook niet méér. Het is, zo lezen wij, nagenoeg onmogelijk dat een vrouw ooit president van de Verenigde Staten zal worden. Daarvoor moet je namelijk minimaal vijfen dertig jaar zijn. Waarom speel je eigenlijk voetbal? vroeg iemand aan een jongeman. Om fit te blijven, antwoordde deze. En waarom wil je zo graag fit blijven? vroeg de eerste. Om voetbal te kunnen spelen, zei de jongeman. Is het ver, vroeg iemand die zou gaan boksen aan de zaaleigenaar, van de kleedkamer naar de ring? Jawel, antwoordde deze, maar u hoeft niet terug te lópen. Krijgt u van paardrijden geen hoofdpijn?, vroeg iemand aan een ruiter. O nee, antwoordde deze, integendeel. Een handelsreiziger zag op een biljart in een verlaten dorp een paar vreselijk vuile biljartbal len liggen. - Maar hoe houdt u nou de rode en de witte uit elkaar?, vroeg hij aan de café-eigenaar. O, zei deze, je kent ze zo aan de vorm. Een man ging een auto huren en vroeg aan de eigenaar: hoe lang kan ik hem gebruiken? Dat, antwoordde deze, laten we gewoonlijk aan de auto over. Jij daar, zei een voorman tegen een arbeider die op een kruiwagen zat, ik dacht dat jij zei, dat je nooit moe werd? Klopt, antwoordde de arbeider, vóór ik moe word ga ik altijd uitrusten. Tegenwoordig, zei een man, fok ik kippen en dan verkoop ik ze. Ach, antwoordde zijn vriend, is je eet lust verdwenen? jyjinister Toxopeus heeft zich de toorn van het Amsterdamse gemeente bestuur en van de hoofdstedelijke bla den op de hals gehaald door vast te houden aan zijn plan, de Bijlmermeer onder te brengen in een nieuwe ge meente en niet aan de hoofdstad toe te kennen. Het vraagstuk wordt door Amsterdam sterk in het emotionele vlak getrokken. Men heeft gesugge reerd, dat de minister geen oog heeft voor de ellende, welke in krotten wordt geleden. Hij zou de hoofdstad willen dwarsbomen in een noodzake lijke uitgroei. Straks krijgen we nog het lied van de harteloze liberaal te genover de warmhartige socialist. Wij matigen ons geen beslist oor deel aan over een bestuursvraagstuk, dat ver van onze dagelijkse belang stellingssfeer ligt. Doch we geloven wel, dat men de debatten zeer zou vereenvoudigen, als men zich concen treerde op een paar zakelijke vragen. Daar is dan allereerst de vraag, of een min of meer landelijke gemeente van 20.000 inwoners in staat zal zijn ieder jaar 1500 woningen te bouwen. Neen, zegt Amsterdam, dat kan ze niet, daar heeft ze het apparaat niet voor. Dat kan best, zegt de minister. Er zijn meer Nederlandse gemeenten, die onder vergelijkbare omstandighe den hetzelfde doen. Heel veel van het werk behoeft trouwens niet door het gemeentebestuur gedaan te worden. Er zijn gespecialiseerde adviseurs aan te trekken en woningbouwverenigingen kunnen worden opgericht. Amsterdam blijft echter volhouden, dat dit on voldoende is. Dit is intussen een zakelijke kwes tie, waarover zakelijk gedebatteerd worde. Een tweede, meer principieel vraag stuk, door het wetsontwerp opgewor pen, raakt de positie en de toekomst van de grote stad. Minister Toxopeus voelt er niets voor, die maar steeds verder te laten uitdijen. Hij is vóór het scheppen van satellietsteden rond om de grote stad, die dan natuurlijk nauw met de metropool moeten sa menwerken. Dit is een heel belang wekkende kwestie, niet alleen voor Amsterdam van belang. In haar al gemeenheid zouden we hier de minis ter willen bijvallen. We geloven, dat er niet alleen naar beneden, maar ook naar boven grenzen bestaan voor de echte bestuurbaarheid van een ge meente. De monstersteden in het bui tenland heeft men dan ook veelal op gedeeld in verschillende gemeenten, ieder met een eigen bestuur. Het zou van belang zijn, als de Ka mer naar aanleiding van dit wetsont werp zich over dit meer algemene vraagstuk duidelijk uitspreekt.

de Stem | 1962 | | pagina 5