Zeeuwsch-Vlaanderen Zuid-Beveland Walcheren H. Everaerd voorzitter Maatschappelijk Werk i Hansweertse boys met Noormannen aan kop Oud-wethouder Sturtewaegen te Eede viert gouden bruiloft Eerste recollectieweekend K.A.J. district Vlissingen Drijvende bitumenfabriek wordt thans gelicht Zeeuws afdelingsvoetbal DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 25 SEPTEMBER 1962 VLISSINGEN Voorstel b. en w.: leningen voor „Paauwenburg Dank zij de dames.... GOES Abonnementsgeld 4e kwartaal Aan onze gireerden? Dagblad De Stem Faillissementen TERNEUZEN HULST BESLUIT RAAD VAN HULST Kritiek op advies van b. en w. KINDER VOORDEEL DAG Tricot Meisjespantalon MEISJES OVERHEMDBLOUSE m mg VROOM DREESMANN Inleiding over moeilijkheden jonge arbeiders HOUDT DIE DATUM VRIJ... Opening Zeeuws toneelseizoen Jochies op drift met roeiboot op Oosterschelde Vereniging voor ziekcnhuisverpleging op Bevelanden boekt winst over 1961 Vergadering Zeeuwse Dambond in Goes HOOGWATER Vandaag Morgen 35 Voor de bouw van 112 woningen in het uitbreidingsplan „Paauwenburg" door de woningbouwvereniging „Goed Wonen" dient een nieuwe financiering te worden opgesteld. Het gemeentebestuur wordt hiertoe genoopt daar de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid heeft medegedeeld, dat een aantal posten niet voor rekening van het rijk komen. Zo wordt geen rijksvoorschot verleend voor de kosten van het magazijn en de 18 vrijstaande garages alsmede voor de rosten van een tegelplaats en van gei sers en boilers. Voorts wordt g£en bij drage verleend voor de totale grondkos- ten, waarbij inbegrepen de openbare straatverlichting. In een schrijven aan de raad stellen d. en w. nu voor o.m. leningen te ver strekken voor de financiering van extra «rondkosten f 8000.—. en de totale grond en bouwkosten van garages en magazijn- -Uimten voor een bedrag van f 83.680. ST. CAECIL1A HEEFT NIEUWE DIRECTEUR De heer D. Manneke uit Kruiningen is met ingang van 1 oktober benoemd tot directeur van de r.-k. Harmonie St. Cae- cilia. Momenteel is de heer Manneke organist te Bergen op Zoom, muziekle raar in Kruiningen en directeur van de plaatselijke muziekvereniging te Waarde Vandaag wordt er te Eede weer een gouden bruiloft gevierd. De oud-wethouder en oud-waarnemend burgemeester van Aardenburg C. Sturtewaegen is nl. 50 jaar gehuwd. Hij is iemand, die gedurende ve le jaren een grote rol heeft gespeeld in het openbare leven te Eede en van veel besturen in de streek was hij lid. Nog onlangs werd door het gemeentebestuur van Aardenburg en door het gemeentepersoneel afscheid genomen van wethouder Stur tewaegen, die met ingang van de nieuwe raadsperiode deze maand een streep heeft gezet onder een lange periode van werkzaamheid. Bijna 40 jaar lang is hij raadslid geweest. Eerst van Eede en daarna van Aardenburg waar hij tevens 27 jaar wethouder was. Cyrille Sturtewaegen, die in 1888 te Eede werd geboren, trouwde op 25 sep tember 1912 te Eede met Elodie Haneca, geboortig van Moerbeke in België. Zij is thans 76 jaar oud. Hij trouwde tegelijk met zijn zuster, wat in die tijd een hele gebeurtenis was. Het echtpaar heeft 4 kinderen. Zij hebben hun hele huwelijk te Eede gewoond op hun boerderij aan de Rijksweg en nadat zoon Henry op het bedrijf gekomen is wonen zij in een nieuwgebouwde woning ernaast. Cyrille Sturtewaegen kwam in 1933 voor het eerst in de raad van de ge meente Eede. Voor de eerste keer had den bij de voorafgaande verkiezingen de vrouwen mogen meestemmen en hij ver telt dan ook graag, dat de vrouwen van Eede er toen voor gezorgd hebben, dat RAADSVERGADERING Tijdens de raadsvergadering van woensdagavond dient de raad te beslis sen over een voorstel van b. en w. in zake het terugkopen van een aan de Staat verkocht perceel grond aan de C. de Graafstraat. Deze grond was oor spronkelijk bedoeld voor de aandeg van een drietal sportterreinen ten behoeve van het binnenkort te openen Goese Ly ceum. Realisering van de plannen voor de aanleg van de oostelijke ontsluitings- weg naar het Havenindustrieterrein ma ken het noodzakelijk dat de gemeente een gedeelte van die grond terug koopt. Het tracé van de ontsluitingsweg is zodanig geprojecteerd, dat het over een gedeelte van deze verkochte gronden zal lopen. De grond zal kunnen worden teruggekocht voor dezelfde prijs als bij de verkoop. Er resteert nu nog voldoen de ruimte voor het aanleggen van één sportveld en een oefenterrein. De gemeente heeft besloten mee te werken aan de aanleg van een weg ten behoeve van de N.V. Arnberg op het industrieterrein Zuid-West. Door de on volledige realisering van het geplande industrieterrein is de N.V. Arnberg ge dupeerd, omdat nu geen noordelijk^ toe gangsweg is aangelegd. Tengevolge daar van heeft de N. V. Arnberg be langrijk meer bestrating moeten aan- Als u gewend bent uw abonne- mentsgelden te gireren (of dat voortaan wilt gaan doen), dan ver- zoeken wij u daarvoor uiterlijk vóór S het einde van deze maand te willen 5 zorgen door storting of overschrij- ving op onze postrekening 278841 2 (Vanaf 29 september a.s. postrekening 1114111) Dit bespaart U incassokosten en ons werk. i i Vanaf 1 oktober a.s. bedraagt de i abonnementsprijs J 8,05 per kwartaal (excl. incassokosten) S 9,25 per kwartaal voor postabon- nementen (excl. incassokosten) 2 Bijzonder gemakkelijk is het voor u ons te machtigen het abonne- mentsgeld automatisch van uw postrekening te laten afschrijven. S Een desbetreffend formulier wordt u op aanvraag graag toegezonden. 5 Administratie J DAGBLAD DE STEMJ leggen dan gepland was. De gemeente wil nu een bijdrage geven van f 2500,— op de totale kosten van aanleg (f 3425,-). Er zal een groot aantal nieuwe commis sieleden moeten worden benoemd. Voorts bereikt de raad een voorstel om in de vacature van leidster in vaste dienst aan de openbare kleuter school het Mezennest te benoemen mej. M. C. Bierens te Schore, sedert 18 juni j.I„ werkzaam in tijdelijke dienst. Hanstvpert BEJAARDENMIDDAG In Mariaoord hebben pater Pijpers en pater van Luik de bejaarden van de parochie een hele middag beziggehouden met lezingen. Na afloop was er voor de ouden Van dagen een heerlijk, door de eerwaarde zusters bereid souper. In Hansweert leeft momenteel het idee, meer van dergelijke middagen voor de bejaarden te organiseren. De zusters zullen gaarde medewerking ver lenen. Het wachten is nu nog slechts op enkele mensen, die zich voor de bejaarden zullen willen inzetten. VERGADERING „INTER SCALDIS* Tijdens een onlangs geïiouden verga dering in café De Harmonie is een Hans- weertse biljartvereniging opgericht. Zondag heeft de nieuwe biljartver eniging een bestuur gekozen. Voorzitter werd de heer A. J. A. van Eijekeren, se- secretaris de heer M. Hoondert en pen ningmeester de heer J. Aertsen. De heer C. Vermeulen zal als competitieleider op treden. De biljartvereniging heeft zich de naam „Inter Scaldis" aangemeten. Café De Harmonie zal als wedstrijdlokaliteit fungeren. in de raad kwam. Na wat ervaring hebben opgedaan trad hij later als lijstaanvoerder op en het was in die tijd dat er steeds twee lijsten uitkwamen: lijst Sturtewaegen en de lijst Buijck. Fel werd er soms gestreden bij de ver kiezingen om de eer, doch wanneer de verkiezingen voorbij waren, zag men de beide lijstaanvoerders soms samen een potje bier drinken. In 1931 werd Sturte waegen wethouder en hij bleef dit tot de samenvoeging der gemeenten op 1 april 1941. Het moet hem zwaar geval len zijn, zijn geliefde Eede zijn zelf standigheid te zien verliezen, want toen hij later wethouder van Aardenburg werd, heeft hij zich nooit „kikker" ge voeld, maar bleef hij in hart en ziel al tijd een „Deenaar". Het was daarom ook, dat hem in de jaren na de oorlog speciaal de zorg voor Eede en Sint Kruis, of de „koloniën" zoals hij het noemde, werden toevertrouwd. Naast deze functies bij het bestuur der gemeente heeft hij in het maatschap pelijke leven talrijke andere bekleed. In totaal had hij 25 verschillende bestuurs functies. Landbouwer van beroep, had den speciaal ook de landbouw- en vlas sersorganisaties zijn belangstelling Zijn verdiensten voor het algemeen belang der gemeente en voor de streek werden beloond toen op 30 april 1952 ter gelegenheid van de verjaardag van H. M. de Koningin aan hem de koninklijke onderscheiding van Ridder in de Orde van Oranje-Nassau werd verleend. In 1948, bij zijn zilveren jubileum als raads lid, was hem reeds de zilveren erepen ning der gemeente Aardenburg toege kend, als blijk van waardering voor het werk, dat hij voor de gemeente had ge daan. Sinds 1949 was wethouder Sturte waegen ook waarnemend burgemeester van Aardenburg en zo viel hem de eer te beurt om bij het werkbezoek van Prins Bernhard in 1952 de prins te mogen rondleiden door het vlasbedrijf van Vlasserswelzijn" te Eede en een toe lichting op de vlasbewerking te mogen geven. De gouden bruiloft zal vanzelfsprekend niet ongemerkt voorbijgaan. Op uitdruk kelijk verzoek zal deze echter hoofdza kelijk in de familiekring worden ge vierd. 's Morgens is er een plechtige H. Mis uit dankbaarheid in de parochiekerk te Eede en 's middags is er een receptie. Zoon August, die in East Moline, in de staat Illinois woont, is er speciaal voor overgekomen uit Amerika en zal er wel voor zorgen, dat het een feest wordt om iet te vergeten. Wü verzoeken U er bij Uw giro betalingen nota van te nemen, dat ons gironummer ingaande 29 sep tember 1962 gewijzigd wordt in 1114 111. DAGBLAD DE STEM afd. administratie. SUCCESVOLLE VORMINGSWEEK De in de parochie gehouden vormings- week is een groot succes geworden. De belangstelling van de zijde van de ouders en gehuwden was groot, terwijl ook de belangstelling van de jeugd wei nig te wensen overliet. Het drukst be zocht was de avond, waarop het woord werd gevoerd door dokter Weiten uit Goes. Voor het overige werden de ver schillende avonden verzorgd door pater Luik voor de ouderen en pater Pijpers voor de jongeren. De sluitingavond droeg het karakter van een ware feestavond. Kapelle BLOEMENTENTOONSTELLING De belangstelling voor de bloementen toonstelling die de Floralia-vereniging in Kapelle-Biezelinge a.s. vrijdag en za terdag organiseert blijkt bijzonder groot te zijn. Er zijn zoveel inschrijvingen van particulieren en schoolkinderen dat de beschikbare ruimte in het koor van de Ned. Herv. Kerk te klein bleek. Het bestuur heeft hierop ove'rleg ge pleegd met de directie van de veiling en het resultaat is geweest dat alsnog een van de ruime veilinghallen beschik baar gesteld kon worden voor deze bloe menshow waarop vele honderden fraaie bloemen te zien zullen zijn. Kruiningen BLOEMENTENTOONSTELLING In het dorpshuis te Kruiningen is door Floralia een bloemententoonstelling ge organiseerd. De expositie was prachtig ingericht. Er waren veel inzendingen van allerlei soorten bloemen en planten en was veel belangstelling. Dagblad voor Zeeland KANTOREN voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Steenstraat 14. telefoon 2377, Hulst voor Walcheren en Zuid beveland: Klokstraat 1. telefoon 6252 Goes. AIq. redacteur voor Zeeland. F. DE LIGT, tel. 6252. Goes Exploitatie- inspectie Zeeland L. K. M DE JONG [tel. 2377 - HULST Redacteur voor Zeeuwsch-Vlaanderen P G KUYPERS telefoon 2377 Hulst privé 3327. Redacteur voor Walcheren CH. SCHETS telefoon 3566 Vlissingen Prijs voor losse advertenties, oestemd voor de editie voor Zeeland f 0,17 per mm. 1 mm Ingezonden mededelingen 2*/t mm gewone advertenties. Bij contract aanzienlijke reductie. „Kleintjes": 3 regels of minder f L— elke regel meer t 0,20. Bij plaatsing ook in de Brabantse iplage resp 1.60 en t 0,45 Bii 3 achtereenvolgende ongew tuigde plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld. Zierikzee OPRICHTING HOCKEYCLUB Door een viertal jongelui worden op het ogenblik pogingen aangewend om in Zierikzee te komen tot de oprichting van een hockeyclub. Zij willen via de scholen voor voortgezet onderwijs een onderzoek onder de leerlingen instellen om te zien of hun plan levensvatbaar is. Zij zijn van mening, dat het arsenaal jongeren, waaruit voor een dergelijke vereniging moet worden geput, voldoende groot is. Onder leiding van de gymnastiekleraar van het Prof. Zeemanlyceum wordt deze sport regelmatig in schoolverband be oefend. Door de reeds genoemde initia tiefnemers (3 jongens en 1 meisje) reeds contact opgenomen met de ge meente om 'n deel van het sportpark te huren en om te horen in hoeverre steun van overheidswege kan worden vei•- wacht. Als de plannen mochten slagen zou men het hockeyseizoen '62-'63 voor oefeningen willen gebruiken, terwijl men dan in het seizoen daarna in competitie verband zou willen spelen. Als dit mocht lukken wil men ook aansluiten bij de Kon Ned. Hockey-Bond. Uitgesproken zijn de faillissementen van de nalatenschap van J. Hoogesteger, Dorpsstraat 34, Wemeldinge. R. C- mr. S. W. C. Noteboom. Cur. mr. J. G. van der Burgt te Goes. J Vermeieren, p.a Dijkstraat .te Terneuzen. R. C. mr. T W. Attema. Cur. mr. G. Tichelman te Terneuzen. zo, dat het Basiliekkoor donderdag a.s. voor de radio te horen is in het pro gramma „De zingende kerk" met wer ken, die al enige tijd geleden zijn opge nomen. Het mannenkoor van de basiliek zal op 5 oktober a.s. opnamen maken van werk van Andriessen. Op 11 november zal voorts vanuit de basiliek te Hulst de plechtige hoogmis voor de radio wor den uitgezonden, waarbij het koor uit sluitend Gregoriaans zal zingen. Alle uitvoeringen staan onder leiding van Jo Ivens te Hulst. Koewacht VERTREK EN KOMST PASTOOR Deze week zal Koewacht in het teken staan van het vertrek van Pastoor van Mechelen en de verwelkoming van Pas toor Modde- In verband hiermede zal Pastoor van Mechelen a.s. woensdag een avondmis omdragen om 7 uur, waarna er een afscheidsreceptie zal worden ge houden in het Patronaat. A.s. vrijdag 's avonds om 7 uur zal Pastoor Modde, thans kapelaan in de St. Jozefparochie te Dongen, aan het begin der Nieuwstraat worden verwel komd en in optocht naar de kerk wor den gebracht. De plechtige installatie zal geschieden door deken Koopmans van Hulst. Hierna is er voor de parochi anen gelegenheid om de nieuwe pastoor te feliciteren in de kerk. Sluis GYMNASTIEKDEMONSTRATIE In de garage van de heer J. P. van de Plasse werd een gymnastiekdemonstratie gegeven door de plaatselijke gymnastiek vereniging Willen is Kunnen. Hieraan werd o.m. medewerking verleend door THOR uit Sas van Gent. Deze groep gaf een demonstratie trampoline springen en bij de vele aanwezigen viel dit zeer in de smaak. Deze avonddemonstraties wa ren voorafgegaan door jeugdwedstrijden in de middaguren. De meisjes van WIK behaalden in hun groep de eerste prijs met 118,9 punten. THOR kreeg op dit onderdeel 114,7 punten. Bij de jongens kon THOR geen groep afvaardigen en bleef het dus een interne zaak voor WIK. De eerste prijs ging naar de groep van de jongens Hans Benschop, Kees Jansen Jan de Potter en Freddy Grahame. Voorzitter W. H. Kapsenberg reikte enige herinneringsmedailles uit. De jury bestond uit mej. A. Beyer en de heer L. Blind, beiden uit Vlissingen. Rest ons tenslotte nog te vermelden, dat de alge mene leiding berustte bij de heer P. J. Fraanje en dé jeugddrumband van Apollo zijn medewerking verleende. BASILIEKKOOR In het bericht, dat wij gisteren hebben geplaatst over de radio-opnamen van het Basiliekkoor waren enige ongerech tigheden geslopen. De werkelijkheid is BURGERLIJKE STAND Geboren: Cornelis J. zv J. Witmans en J. Weustenenk. Ronald W. zv J. Gort en M.J. Boekhout, Pieternella J. dv L.C van Dixhoorn en A. J. de Feijter. Donald zv F. Temmerman en M.J. Mariman, Anneke A.W. dv P. Schauwvliege en G B.J. Dehulsters Sas van Gent, Apollonia A. dv A. van Oord en L. Wielaart, Els M. dv L.C. van den Bunder en B.M.M Ide IJzendijke. HuwelijsaangiftenAdriaan J. Stal, 28 j. en Cornelia M. de Kunder, 24 j, Willem Muller 23 j. en Anthonia de Bruijn 25 j Walter M. Froment 23 j. en Edith M. van den Brande 21 j. Huwelijksaangiften: Adriaan J. Stal, 28 en Jacomina Dieleman, 37 j. Maarten Burger 35 j. en Juliana W. Meeusen 19 j Overleden: Gustaaf A. Cortvriendt 74 j echtg. v. Irma van Acker, Maria van Damme 82 j. geh. gew. met Arie H. van Maele. Hippolijte Th. Vogelaere 74 echtg. van Stephanie de Vrieze, Zuiddor- pe. Janna den Hamer 58 j. echtg. van Adriaan J. Klaassen, Axel. Dirk de Kra ker 72 j. (Van onze verslaggever) De benoeming van een voorzitter van het bestuur van de Instelling voor Maat schappelijk Werk heeft gisteravond tij dens de vergadering van de gemeente raad van Hulst geruime tijd de gang van zaken vertraagd. B. en w. hadden voor deze benoeming namelijk een aanbeveling uitgebracht, waartegen van de zijde van verschillende raadsleden bezwaren werden geopperd. Met name de heer B. Picavet wilde de „verordening regelende de instelling voor maatschappelijk werk'' zodanig ge wijzigd zien, dat de te benoemen voor zitter niet per se lid van de gemeenteraad behoefde te zijn. Hij vond het niet juist - m enkele andere raadsleden met hem - dat de heer H. J. Colsen uit Hulst op een niet verkiesbare plaats op de aan beveling was gezet. De heer J. H. Stolte was zelfs van mening, dat het college van b. en w. met dit advies de goede naam van de heer Colsen in diskrediet hadden gebracht. De heer Picavet wilde het voorstel van b. en w. hangende de vergadering gewijzigd zien. Er werd een stemming gehouden, waarbij de heer E. Everaerd met elf stemmen werd gekozen. Tevoren waren de heer Veraerd en Stolte de heer Picavet bijgevallen. De heer Picavet zelf meende nog dat door het voorstel te handhaven een precedent geschapen zou kunnen worden. Burgemeester Lockefeer volstond met te zeggen dat de raadsleden volkomen vrij waren wie zij wilden benoemen. Het was dan ook slechts, naar hij zei, een aanbeveling. De heer Picavet kwam hier op terug. Hij vond toch dat het college van b. en w. door de plaatsing van de heer Stolte op een niet verkiesbare plaats een standpunt hadden ingenomen. Zoals gezegd werd de heer Everaerd dus uiteindelijk door een stemming benoemd. Punt dertien van de agenda, het voor stel tot het verlenen van een presen tiegeld van vijftien gulden per vergade ring aan de vertegenwoordiger van de gemeente in diverse sociale commissies, ontlokte de heer Stolte de opmerking, dat hij dat bedrag totaal onverantwoord vond. Hij wilde er zeven en een halve gulden van maken. In zijn antwoord hierop maakte de burgemeester duide lijk. dat het de bedoeling was, dat die raadsleden vijftien gulden presentiegeld zouden ontvangen, die achter elkaar ver gaderingen bij moesten wonen van ver schillende commissies. De vijftien gul den waren dus bedoeld als totaal bedrag voor de verschillende vergaderingen. Naar aanleiding van dc opmerking van de heer Stolte werd dit punt tenslotte in stemming gebracht, waarbij het met zes tegen vijf stemmen werd aangeno men. Het voorstel tot principiële aanvaarding tot partië/e herziening van het uitbrei dingsplan „Noord" ontlokte ook enige discussie. Het ging hier om een herziening, die het mogelijk moest maken, in de Zandstraat vier bungalows en een medisch centrum te bouwen. Hieraan werd onmiddellijk gekoppeld de goedkeuring van de exploitatie-bere kening van gronden aan de Glacisweg en de Zandstraat, waarbij de heer Boon het onbillijk vond, dat de eigenaars van enkele bungalows, die daar reeds ge bouwd zijn, destijds voor de grond ƒ8.50 hebben betaald, terwijl de eigenaars van de vier nieuw te bouwen bungalows 15 zouden moeten betalen. Na ampele discussie stelde de voor zitter voor in deze kwestie een aantal deskundigen in de arm te nemen en het voorstel voor deze vergadering terug te nemen. Tenslotte heeft de raad nog ƒ4000 sub sidie toegekend aan de afdeling Hulst van de Zeeuwse muziekschool. Deze 4000 waren al in de begroting van 1962 opgenomen, maar daar de mu ziekschool voor 1 oktober de rest wilde hebben, werd nu vanwege deze korte termijn besloten voorlopig de ƒ4000 uit de begroting goed te keuren. Daarnaast verklaarde de raad zich be reid zich nader op deze financiering van de muziekschool te bezinnen en naar mo gelijkheden te zoeken om eventueel het bedrag van 4000 in de toekomst te verhogen. (.Advertentie) ELKE WOENSDAG IS van bijzondere kwaliteit. In vele uni-kleuren, maar ook gemeleerd. Lft. 2 jaar kleine stijging per maat) 10 jaar 10.95 Dress shirt. Ronde kraag - lange mouw, M No-iron poplin. Diverse kleuren. Lft. 5 jaar kleine stijging per maat) 13 jaar 6.25 Deze prijzen zijn alleen morgen, woensdag, geldig. r.K. lïtï-1 HH mgm BREDA BtRGEN OP ZOOM OOSTERHOUT Het afgelopen weekend zyn de afde lingsleiders van de K.A.J. in het district Vlissingen by elkaar geweest in hun eer ste recollectieweekend van het nieuwe bewegingsjaar. Het weekend, dat gehouden werd in het gebouw van het Bedrijfsapostolaat aan de Dr. Ottestraat te Vlissingen, werd zaterdagavond geopend met een inleiding door de heer J. van de Voorde, districts bestuurder van de K.A.B. over het on derwerp: ..De jonge mens in de wereld van de arbeid". De heer van de Voorde schetste op dui delijke wijze de moeilijkheden, waarmee de jonge arbeider veelal te kamepn heeft bij zijn intrede in het arbeidsproces. De overgang vanuit de beschermende sfeer van de school en het ouderlijk huis naar het bedrijf is heel groot. De jonge wer kende mens wordt vaak onvoorbereid of onvoldoende voorbereid opgenomen in de grote maatschappij. Bekommernis en zorg over de jonge arbeider is op het bedrijf bijna niet te vinden. De jongeman wordt daardoor onverschillig ten op zichte van het werk en het bedrijf, wat weer zijn weerslag vindt in zijn ontspan ning. ..Hij zoekt die ontspanning in óf verveling óf grove sensatie", aldus de heer van de Voorde. De toeneming van de jeugdcriminaliteit is mede hieraan toe te schrijven, meende hij. Hij pleitte tenslotte voor een betere voorbereiding van de jonge arbeider, voordat hij wordt opgenomen in het ar beidsproces, en van de ouderen meer begrip ten opzichte van hun jonge col lega's. Na de inleiding wisselde men van ge dachten over de door de inleider naar voorgebrachte problemen. Het zondagmorgenprogramma bestond uit een bespreking over de activiteiten. Besloten werd te trachten de afdelingen meer leven in te blazen o.m. door mid del van het houden van een sterk per soonlijk gerichte ledenwerfactie. Nu de „pilsjesrook" van de districts zondag geheel is opgetrokken is geble ken, dat in totaal voor 9412 „pilsjes" con tracten zyn afgesloten met een totaal aan contracten van 289. Er werd op aan gedrongen voort te gaan met het plaatsen van contracten. Binnenkort zal men ook beginnen met een „bierglazenactie". Hiervoor zijn 1009 speciale K.A.J.-Wereld-Wyd-glazen aan gemaakt, die tegen de prys van één gulden per stuk verkocht zullen worden. De opbrengst van deze actie zal bestemd worden voor de bekende internationale uurloonactie van de K.A.J. en V.K.A.J. Tenslotte werd de opzet en het resul taat van de laatst gehouden districts zondagen besproken. In verband met de verhoogde kosten die de organisatie van deze dagen met zich meebrengen werd besloten, het vormingsprogramma van de zondagmorgen naar de zondagmiddag en het ontspanningsprogramma van de middag naar de avond te verplaatsen Men zal de mogelijkheid van het inlas sen van een avondmis onderzoeken. Op zaterdag 29 september a.s. zal door de ZVU in samenwerking met het Nuts- departement Vlissingen het Zeeuwse to neelseizoen worden geopend met een voorstelling van de thriller van George Batson ..Beau Rivage" door de toneel groep Theater. Deze voorstelling onder regie van Ton Lensink wordt gegeven in Britannia. Aan dit stuk werken onder meer mee: Enny Mols-de Leeuwe, Mia Goossen, Ton Lensink, Marie Hamel, Nienke Sikkema, Eric van der Donk, Shi- reen Strooker, die tevens voor de ver taling tekent en Willem Grelinger. Wij leven snel in deze tijd. Dat weten we omdat iedereen het tegen iedereen vertelt. Snel leven werkt vergeetachtigheid in de hand. Een fijn voorbeeld van dit alles kan men in Goes aantreffen. Daar 2 hangen die lachendeappeltjes nog zo heerlijk aan lantaarnpalen te wiegen. Houdt die datum vrij beste lezer, om naar dat onvol prezen Zeeuwse fruitcorso te kun nen gaan. De derde zaterdag in september... Gistermorgen is het reddingsbedrijf Van den Akker uit Vlissingen begon nen de „Dorus Heijmans", de unieke drijvende bitumenfabriek van de N.V- „Bitumarin" te Rosmalen, te lichten. De fabriek zonk zaterdag acht septem ber voor de Oostkop van de in aanleg zijnde Grevelingendam van Overflakkee naar Duiveland. Woensdag verwacht de bergingsmaat schappij de „Dorus Heijmans" zover boven water te hebben dat met pom pen de fabriek drijvende kan worden gehouden. Nadat een noodreparatie is uitgevoerd, wordt het gevaarte voor herstel naar een werf gesleept. Er wordt op gerekend, dat over vier maan den de fabriek opnieuw bij de aanleg van de Grevelingendam kan worden ingezet. De „Dorus Heijmans" was een expe riment. In samenwerking met de Shell werd cïe fabriek op een 1000 brt. me tend landingsvaartuig gebouwd. Hij kostte twee miljoen gulden. Comparan ten in de N.V.,, Bitumarin" zijn de fa. Heijmans te Rosmalen en de Korhnklij ke Nederlandse Wegenbouwmaatschappij te Utrecht. De fabriek zonk, terwijl nog een stuk van 1200 meter van de Grevelingendam moest worden aange legd. De achterstand op het tijdschema voor de aanleg van de dam kan wor den ingehaald. Met de fabriek kon on der en boven water asfalt worden aan gebracht. Intussen worden deze werk zaamheden op de „oude" wijze verricht. De beide neefjes Wim en Bram Ver wijs en een vriendje C. van Iwaarden, respectievelijk negen, tien en tien jaar oud, hebben maandagavond ernstige on gerustheid teweeg gebracht in Yerseke. Toen het drietal niet op tijd aan tafel verscheen, stelde men een onderzoek in. Het bleek, dat zij gedrieën met een roei boot vanuit een haventje tc Yerseke de Oosterschelde opgevaren waren. Bij het invallen van de duisternis wa ren de knapen nog niet terug en werd de rijkspolitie te water te Wemeldinge gewaarschuwd. Vanuit Yerseke voer men met de motorsloep uit om de grote plas af te zoeken. Even na acht uur kwamen de jeugdige zeevaarders op eigen kracht, de haven van Yerseke binnen roeien. Zij vertelden, dat zij met de ebstroom afgedreven wa ren en ergens op een zandbank aan de grond waren gelopen. Al hun pogingen om vlot te komen, waren mislukt, zodat zij noodgedwongen de vloed af moesten wachten. Toen zij eindelijk weer vlot kwamen, wisten zij in de duisternis veilig de ha ven van Yerseke te bereiken. Het jaarverslag 1961 van de vereniging voor ziekenhuisverpleging in Zuid- en Noord-Beveland vermeldt een vermin dering van het aantal A-verzekerden (van 12.691 naar 12.359 en een vermeer dering van de B-verzekerden (van 2162 naar 2287). Voor het eerst werd gewerkt met een huisartsen-, geneesmiddelen- en tand artsenverzekering. Op 't eind van 1961 waren er respectievelijk 251, 230 en 183 aangeslotenen. Over 1961 is een winstsaldo van f 62.312,83 geboekt. Zaterdag a.s. zal in café De Land bouw te Goes de najaarsvergadering van de Provinciale Zeeuwse Dambond wor den gehouden. Er zal o.m. gesproken worden over de clubcompetitie. Deze begint in de eerste week van oktober. Ze eindigt uiterlijk 15 januari 1963. De wedstrijden om het persoonlijk damkampioenschap v. Zeeland begonnen op zaterdag 13 oktober te 's-Gravenpol der. In de eerste klas A van liet Zeeuwse afdelingsvoetbal staan Hansweertse Boys en Noormannen samen aan de kop. De Boys kraakten de Zierikzee-reser- ves met liefst 8-0, terwijl de Westkap- pelaars met 3-0 wonnen van Kruinin gen. Robur bleef tegen Dreischor maar juist baas in eigen huis (3-2) en Patrij zen behaalde zijn eerste overwinning, waartoe het Brouwershaven als slacht offer koos (3-0). Renesse liet in zijn thuiswedstrijd te gen Domburg blijken dat men in de Westhoek niets voelt voor een onder geschikte rol (7-2). De stand is als volgt: Hansw. Boys 3-6, Noormannen 3-6, Ro bur 3-4, Patrijzen 3-4, Renesse 3-3, Dom burg 3-3, Kruiningen 3-2, Dreischor 3-1, Zierikzee 2 3-1, Brouwershaven 3-0. In de eerste klasse B zijn het momenteel Sluiskil en Vogelwaarde die de toon aangeven. Beide clubs zijn nog zonder verlies. Philippine moest tegen Sluiskil met 0-3 het onderspit delven en Retranchement kreeg van Vogelwaarde met 3-1 klop. Jong Ambon deed goed werk door Ria te verslaan (5-2) en Hoofdplaat gaf tegen Groede blijk ook wel iets voor een plaatsje in de kop groep te voelen (5-0). Schoondijke haal de zijn eerste punten binnen tenkoste van het verzwakte Walcheren (5-2). Hier is de stand: Sluiskil 3-6, Vogelwaarde 3-6, Hoofdplaat 3-5. Groede 3-4, Jong Ambon 3-4, Schoondijke 3-2, Retranche ment 3-2, Walcheren 3-1, Ria W 3-0, Philippine 3-0. Bij de reserve eerste klassers kraakte Clinge 2 de Luctor-reserves (0-6) en versloeg Zeeland Sport 3 het thuisspe- lende Oostburg 2 (1-5). De drie andere wedstrijden t.w. Biervliet 2-Goes 3 (4-4) RCS 2-Breskens 2 (3-3) en Corn Boys 3- Zeelandia (4-4) eindigden in een punten verdeling, waardoor de stand luidt: Zee- landia 2 3-5, Clinge 2 3-5, Breskens 2 3-4, Goes 3 3-3, RCS 2 3-3, Luctor 2 3-2, Oostburg 2 3-2, Zeeland Sport 3 2-2, Biervliet 2 2-1, Corn Boys 3 3-1. In de tweede klas A won Breskens 3 met 7-2 van Aardenburg 2 en bleef Koewacht met 2-3 meester over Sluiskil 2. Ter neuzen 3 liet zich thuis door Walcheren 2 de buit ontfutselen (1-3), terwijl Steen 2 tegen Vogelwaarde 2 het onderspit moest delven (3-5). De stand is nu: Koewacht 2 3-6, Vogelwaarde 2 3-5, Breskens 3 3-4, Walcheren 2 1-2, Sluis kil 2 2-2, Terneuzen 3 3-2, Aardenburg 2 3-1, Steen 2 2-0, Yzendijke 2 2-0. In 2 B speelden Vlissingen 5 en Krui ningen 2 gelijk (5-5) evenals Volharding tegen 's Heer Arendskerke (2-2). Yer seke 2 kwam tegen Patrijzen 2 met de hakken over de sloot (2-1) en Middelburg 4 had alle moeite om in Kwadendamme de buit binnen te halen (2-3). Cortgene stuurde Zeeland Sport 4 met een 3-1 ne derlaag naar huis terug. De stand is als volgt: Kwadendamme 3-4, Cortgene 3-4, Zeeland Sport 3-4, Volharding 3-4. Vlis singen 5 3-3, Middelburg 4 3-3, Yerseke 2 3-2, 's Heer Arendskerke 3-2, Patrij zen 2 3-1, Kruiningen 2 3-3. In 2 C bleef SVOWK lijstaanvoerder via een 4-2 zege op Zonnemaire. Burgh 2 scoorde 6 treffers tegen Brouwershaven 2 geen enkele (6-0) en Renesse 2 won met 3-0 van Dreischor 2. De stand ziet er als volgt uit: SVOWK 3-6, Burgh 2 3-5, Renesse 2 3-4, Zonnemaire 3-3, Drei schor 2 3-0, Brouwershaven 2 3-0. Bij de derde klassers won in 3 A Luc tor 2 met 5-1 van Domburg 2 en Noor mannen 2 met 3-2 van Kruiningen 3. Lewed. Boys 2 trok tegen Robur 2 aan het langste eind (3-0). In 3 B moest Hoofdplaat 2 tegen Groede 2 met een 1-3 nederlaag genoegen nemen. Schoon dijke 2 stuurde Walcheren 3 met een pak slaag naar huis terug (5-1) terwijl Mid delburgse Boys met dubbele cijfers door Yzendijke 2 werd geklopt (10-0). RCS 3 kreeg bij Retranchement 2 de kous op zijn kop (6-2). In 3 C moest Sluiskil 3 als gevolg van de 6-1 nederlaag tegen Philippine 2, de eerste plaats aan HVV 3 afstaan. De Hulstploeg kwam overi gens tegen Graauw ook niet verder dan 1-1. Hontenisse 3 wandelde over Corn Boys 4 heen (12-1) en Clinge 3 verbe terde zijn positie door Ria 2 met 7-2 te verslaan. Morgen, woensdag 26 september, gel den voor de provincie Zeeland de vol gende hoogwaterstanden: Hansweert 1-33 en 13.51 uur; Terneuzen 1.08 en 13.23 uur; Vlissingen 0.42 en 12.55 uur; Wemel dinge 2.20 en 14.40 uur. SAS VAN GENT Olympia 20 uur De duivelsclub AXEL Het Centrum 19, 20 en 21 uur De prin sessen op reis in de West TERNEUZEN Luxor 20 uur Carrière, 14 j. OOSTBURG Ledel 20 en 21 uur De prinsessen op reis in de West HULST Bioscoopgebouw 20 uur Het geheim van Monte Christo, 14 j. ELLEWOUTSDIJK Gemeentehuis 19.30 uur Raadsverg. MIDDELBURG Electro 19.30 uur Susanne. 18 j. VLISSINGEN Luxor 20 uur Winter 1944, 14 j. Alhambra 20 uur Can Can, 14 j. GOES Grand 20 uur Maciste en de tirannen, 18 jaar KIELDRECHT G. Praet 15 uur Jaarmarktschieting TERNEUZEN Luxor 20 uur Carrière, 14 j. Concertgebouw 15, 20 en 21 uur De prinsessen op reis in de West, a.l. GOES Raadszaal 19 uur Raadsvergadering Schutterhshof 20 uur Modeshow voor r.-k. Vrouwengilde Grand 20 uur Maciste en de tirannen, 18 jaar MIDDELBURG Electro 19.30 uur Pickpocket, 14 J. VLISSINGEN Luxor 20 uur Winter 1944, 14 J. Alhambra 16, 17, 19, 20 en 21 u»g De prinsessen op reis in de West, i.L

de Stem | 1962 | | pagina 2