AMBTENARENCORPS DRA INDONESISCH Vliegdrama op zee kostte 27 levens Mijlpaal Taart voor onze 70.000-ste abonnee mFi Toerisme in cijfers Miljoenen voor ondersoek spreiding en propaganda Kersverse inwoner van Drunen verrast NU 70.000 Staatssecretaris in nota aan Tweede Kamer Duizend journalisten naar het Concilie Openlegging Drie spelende kleuters door trein gedood Meer propaganda Djakarta houdt mensen gereed Miljoenen voor de kinderen Nu een Aristona kopen DAGBLAD VOOR ZEELAND betalende abonnees Zonnige perioden Schroeder Geen Duits- Franse as Hoop op vinden 17 vermisten niet groot meer economie West-Duitsland wil gaan beteugelen GOEDE BEKENDEN ONDER ELKAAR en wat vindt u van Finnbrod? MENSEN DIE v HET GOED BEKIJKEN KIEZEN ARISTONA DENEMARKEN-NEDERLAND 102e JAARGANG No. 24089 Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG 25 SEPTEMBER 1962 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr fi. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren. L. J. v 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel 22341 (4 lijnen) - Postgiro 278841. aoVlad Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6 252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST Steenstraat 14 telefoon 2377 - (Btibureaus Terneuzen IJsbaanstraat 24 - telefoon 260! - OOSTBURGNieuwstraa! 41 - telefoon 289?; TOERISME WORDT NU (Van onze Haagse redactie) De door staatssecretaris Gijzeis (Econ. Zaken) ingediende nota inza ke het toerisme - verschaft een bon te verzameling van cijfers en toeris tische gegevens. Wij laten er hier enkele volgen. In 1960 bedroegen de totale toeris tische bestedingen naar raming 1 miljard gulden. Verwacht wordt dat dit tussen 1960 en 1970 zal verdubbelen tot 2 mil jard. De uitgaven van Nederlandse toe risten in het buitenland stegen van 1955-1961 van 229 tot 561 miljoen, de ontvangsten uit het inkomend toeris me van 220 tot 580 miljoen, een stij ging van 166 procent. De reisver- keersbalans heeft de laatste jaren dus een positief saldo. De omvang van het inkomend toe risme steeg van 1955-1961 met 67 pro cent en het aantal overnachtingen van deze bezoekers met 126 procent. De meeste bezoekers kwamen uit West- Duitsland (1961 43 procent), de VS. (en Engeland beide 11 procent) en Frankrijk (6 procent). Hun belangstelling gold vooral de vier grote steden en de Noordzee badplaatsen (vooral Duitsers). Hier werden totaal 70 procent van de ho telovernachtingen van buitenlanders geboekt. In 1960 gingen in totaal 7,8 miljoen Nederlanders buiten hun woonplaats met vakantie. Hiervan ging 22 pro cent naar de badplaatsen, 20 procent naar de Veluwe, Utrechtse heuvelrug en het Gooi, 16 procent naar de zui delijke provincies, 6 procent naar het oosten, 4 procent naar de wa tersportgebieden en 32 procent naar de rest van het land. Het aantal hotels en pensions steeg van 1955-1961 met 250 tot 5.000, het aantal bedden met 7300 tot 97.300. Vooral door kampeerinrichtingen is evenwel het aandeel van de hotels in het totaal aantal overnachtingen teruggelopen van 80 tot 50 procent. De persdienst van het Concilie heeft tot dusver meer dan 600 perskaarten ver strekt aan journalisten uit alle delen der wereld. Men rekent er echter op, dat er by het begin van het Concilie minstens duizend journalisten zullen zijn. Paus Joannes zal hen 3 oktober in audiëntie ontvangen. IN ALGIERS is een enorme voorraad wapenen en springstoffen van de O.A.S. ontdekt. Het was louter bij toeval dat men deze vondst deed. LUNS heeft in Londen gesproken over de kwestie van de grensbepaling tussen Brits Guyana en Suriname. Er zal nu zo snel mogelijk een nieuwe overeenkomst gesloten worden. Zoals bekend zijn er verschillen van mening omtrent deze kwestie. IN CUBA zijn 150 marinemensen gear resteerd. die een samenzwering, de zo veelste, tegen Castro op touw zouden hebben gezet. Leiders van het komplot zouden asiel gevraagd hebben in Zuid amerikaanse ambassades in Havanna. NEHROE, de premier van India, heeft op verzoek van de Ghanese regering zijn bezoek aan Ghana afgelast. Te Accra de hoofdstad van Ghana, heerst de nood toestand, nadat daar verleden week twee bomontploffingen plaats hebben gehad. DE TWEEJARIGE Arlette van Butze- laer is gisteren om het leven gekomen door een val uit het raam van haar ouderlijke woning op de tweede etage in de Hoogmadestraat te Rotterdam. IN NAPELS hebben zich gisteren inci denten voorgedaan tussen politie en sta kende metaalarbeiders die een optocht wilden houden. Verscheidene mensen lie pen verwondingen op. BIJ K.B. is ingesteld een bedrijfschap voor de margarine-industrie. Het nieuwe bedrijfschap omvat 23 ondernemingen met ruim 2000 werknemers. EEN gemeenschappelijke Indonesisch- Russische vulkanologische expeditie is begonnen aan een onderzoek van de vulkanen op Java, Bali en Celebes. TOKIO is gisteren opgeschrikt door een aardbeving, waarvan het centrum zich op slechts 50 km afstand bevond. Er is geen schade aangericht. Weersverwachting van het K.N.M.I. 'i tot vanavond, opgemaakt gisteren- J avond 23.15 uur: i Droog weer met zonnige perioden t maar in de nacht en ochtend plaatse- J lijk mist. Zwakke tot matige wind J in hoofdzaak tussen zuid en oost. Iets hogere middagtemperaturen. t i Verwachting van het Belgisch weer- J kundig instituut: J Bewolkt tot vrij mooi weer met een i lichte stijging der temperatuur, i Maximum voor vandaag van 12 tot 20 J graden. Vandaag: zon onder 18.34 uur. Maan t onder 17.41 uur. f i Morgen: zon op 6.31 uur. Maan op J 3.41 uur. J MILJARDENZAAK Van onze Haagse redactie) Verwacht wordt, dat de omvang van de toeristische bestedingen in ons land tussen 1960 en 1970 zal verdubbelen tot f 2 miljard. Voor het bereiken van een dergelijke omvang van het toerisme is een ver betering van de toeristische accommodaties, een betere spreiding van het toerisme in tijd en ruimte en een intensivering van de propaganda nodig. Wanneer dit niet geschiedt zal Nederland de internationale concurrentie op de toeristenmarkt onvoldoende aankunnen. Voorts verbetering van propaganda en voorlichting. Om deze doeleinden te beperken wil de staatssecretaris een aanvulling van de statistische gegevens, met name betref fende de registratie van vreemdelingen en Nederlanders in diverse logiesgele- genheden (ook pensions e.d.). Voorts wil hij een periodieke herhaling van vakantiebestedings-onderzoeken. Voor 'n beter inzicht in het waarom van het toerisme wil hij een zgn. „motivation* research" laten verrichten. In totaal is voor deze onderzoeken 75.000 be schikbaar. Ten aanzien van de gewenste sprei ding in tyd en ruimte van het toeris me ziet hij de beste kansen voor de ruimtelijke spreiding. Hy wijst in dit verband op verdere ontsluiting van het strand van de Noordzeekust. Voor wa tersport worden het Deltagebied, en de randmeren van de IJselmeerpolders ge noemd. De hei- en zandgebieden in het oosten en het zuiden kunnen ook verder ontsloten worden. De staatssecretaris wil aan deze ruim telijke spreiding meewerken door een subsidie van 4 miljoen voor voorzienin gen op het gebied van de toeristische infrastructuur. Voor de (mislukte) spreiding van het Dit schrijft staatssecretaris drs. Gij zeis (Econ. Zaken) in zijn thans bij de Tweede Kamer ingediende nota inzake het toerisme. De taak van de overheid op dit ter rein ziet de staatssecretaris als een al gemeen stimulerende en ordenende, de bevordering van het toerisme beschouwt hij als primair een zaak van het par ticulier initiatief. Wel zal de overheid subsidie kunnen geven aan toeristische organisaties en de lagere overheid. In concreto ziet hij als zijn taak de be vordering van een grotere spreiding van het toerisme in tijd en ruimte en verbetering van de logies-accommodatie. Drie Rotterdamse jongetjes, 2 en 3 jaar oud, zijn gisteren op de spoorbaan tussen Rotterdam en Schiedam door een trein gegre pen en op slag gedood. Het drama voltrok zich 's middags om ongeveer kwart voor twee. Toen waren de 3-jarige Frits van Buren, de even oude Johannes van Vliet en de 2-jarige Peter van Luijn bij de Delfshavense brug aan het spelen. De trein Hoek van Holland Rotterdam greep de kinderen. De lichamen werden naar het zieken_ huis Dykzigt in Rotterdam gebracht. De trein ondervond drie kwartier ver traging. 'toerisme in de tijd bepleit hij een voort gezette actie en krachtige propaganda. Over dit vraagstuk is nog een S.E.R. advies te verwachten. Vervolgens is er dan nog 10 miljoen beschikbaar voor de nieuwe hotelkre- dietbeschikking voor uitbreiding en mo dernisering van bestaande hotels. Voor de toeristische propaganda in het buitenland wil de staatssecretaris zoals bekend de A.N.V.V. een verhoogd subsidie van 4 miljoen verlenen. De A.N.V.V. zal haar werkwijze enigszins wijzigen en haar propaganda vooral uitbreiden in de V.S., Scandinavië, Frankrijk, Zwitserland, Duitsland en België- De A.N.V.V- zal ook meer dan tot dusverre de aandacht vestigen op cul turele, technische en andere facetten van ons land. Staatssecretaris Gijzeis heeft op een persconferentie desgevraagd nog ver klaard dat hij ten aanzien van een even. tuele logeerbelasting het resultaat van de discussie wil afwachten. „Persoonlijk heb ik tegen een matige gemeenschap pelijke belasting geen bezwaar" ze5 hij. De Westduitse minister van buiten landse zaken Schroeder heeft gisteren te Straatsburg in de Europese consultatie ve assemblée ontkend dat bondskanselier Adenauer en president De Gaulle een Frans-Duitse as zouden willen vormen. Schroeder verklaarde dat de vergroting van de samenwerking tussen beide lan den geheel Europa voordeel zou bren gen. „Deze samenwerking is beslist niet gericht op de vorming van een bepaalde groepering", aldi de Westduitse minis ter. Nu wel vaststaat dat er op 1 oktober tweeduizend Nederlandse ambtenaren uit Nieuw-Guinea vertrekken, hebben de V.N.-functionarissen een veilige schatting moeten maken van het aantal ambtenaren dat na dit tijdstip de zaken lopende kan gaan houden. Indonesië heeft verzwegen maar dui delijke hoop dat de Volkerenorganisatie ten einde raad een beroep op Djakarta zal doen. Men is daar volkomen voorbe reid. Op alle ministeries is al geruime tijd een aantal ambtenaren gereed ge houden om in Nieuw-Guinea het werk te gaan overnemen. Het zal er wel op neerkomen dat de V.N., die zelf onmoge lijk zoveel op die taak berekende mensen tevoorschijn kan toveren, Indonesië in derdaad zal vragen te hulp te komen. Volgende maand zal daarom beslist het aantal Indonesiërs in Nieuw-Guinea aanzienlijk vergroot worden. Over de begroting van de V.N. voor de bestuursperiode is intussen overeen stemming bereikt. Maar het bedrag dat deze schatting aangeeft wordt geheim gehouden. Dat het een kostbare aange legenheid zal worden is wel duidelijk. De kosten van het ambtenarencorps zou den door een beroep op Indonesië be paald heel wat lager worden dan wan neer de Untea, de uitvoerende raad van de V.N., de nodige mensen zou moeten leveren. Gisteren is met een vliegtuig van de Kroonduif een partij V.N.-vlaggen in Hollandia aangekomen, nog mooi op tyd. De zending is afkomsting van een vlag- genfabriek in Nederland. Morgen, woensdag, zal de voorzitter van de Nieuw-Guinearaad, mr. Sollewijn Gelpke, zijn functie overdragen aan de Papoea T. Mezeth uit Sarmi. Vrijdag zal de raad in een plechtige zitting afscheid nemen van gouverneur Platteel, die de zelfde dag nog naar Nederland zal ver trekken. In Djakarta heeft Soekarno gisteren een „West-Irian ontwikkelingsfonds" in gesteld. Daarbij zei hij dat Indonesië de wereld zal laten zien dat geen land beter in staat is Nieuw-Guinea tot ontwikke ling te brengen dan Indonesië In Amsterdam is een demonstratie gegeven met een nieuwe brandweer wagen, de Simon SnorkelOp het chassis van de wagen is een hydrau lische en draaibare arm met platform gemonteerd. Op het platform bevindt zich de straalpijp van het waterkanon en een sproei-inrichting om een brand weerman nat te houden. De maximum hoogte bedraagt 19.80 m. Natuurlijk kunnen ook mensen van verdiepingen worden gehaald. De kosten van de brandweerwagen bedragen om en nabij de honderdduizend gulden. Een ware reddingsvloot heeft gisteren de gehele dag intensief geprobeerd zoveel mogelijk inzit tenden van de op de zware golven van de Atlantische Oceaan gelan de Constellation te redden. „Nog een wonder" noemde men het te Shannon, dat 49 mensen tot nu toe gered konden worden. Tien lijken zijn intussen geborgen. Ze ventien andere inzittenden van het ramptoestel worden nog vermist. In Bonn is gisteren het Westduitse kabinet in een eerste van drie buitenge wone zittingen bijeengekomen om zich te beraden over mogelijke maatregelen om de Westduitse economie aan banden te leggen. De zitting van gisteren werd voorge zeten door de minister van economische zaken, Ludwig Erhard. Ter sprake kwam een plan van Erhard, zijn ambtgenoot van financiën, Heinz Starke en de pre sident van de federale bank, Karl Bles sing, ter stabilisatie van de mark en de gehele economie. Een belangrijk punt van dit programma is een plan voor een verhoogde invoer. Erhard hoopt dat een grotere import de binnenlandse prijzen :al drukken. Ook voorziet het plan mo gelijke bemiddeling tussen werkgevers on werknemers, om paal en perk te sïeT- len aan de steeds hogere looneisen. De hoop hen nog in een reddings vlot aan te treffen is intussen erg klein geworden. De Constellation vervoerde Ameri kaanse militairen met hun vrouwen en kinderen. Zoals wij gisteren nog konden melden moest de gezagvoerder, toen en kele der motoren uitvielen, kort na de start vanaf Shannon in Ierland, een noodlanding op zee maken. Schepen en vliegtuigen zetten onmid dellijk een speurtocht in, die resulteerde in de redding van 49 overlevenden, die in vlotten ronddreven. Twee passagiers in een van de vlotten bleken al over leden. Anderen waren ernstig gewond, i Een vlot werd leeg aangetroffen. j Een Zwitsers vrachtschip, de 'Celerina,; kreeg de hoofdrol in het reddingswerk toebedeeld. Men kon er in slagen de overlevenden op te pikken. Ze werden i later naar het Canadese vliegdekschip Bonaventura overgebracht, dat naar Ier-: land koers zet en daar vandaag zal aan komen. I Aan boord van dit schip kan men de geredden en vooral de gewonden uitste- kend verzorgen. Vier kustwachtvliegtuigen en twee Trackers van de Bonaventura zijn blij-' ven zoeken naar de nog vermiste passa-; gie-rs. Maar groot is de hoop op succes! niet meer. i Veventig duizend abonnees telt Dag blad De Stem vandaag. Zeventig duizend abonnees, dat is om-en-om driehonderd duizend lezers. Al die lezers op een halve meter afstand van elkaar zouden een keten vor men over de weg van Middelburg naar Eindhoven. Daar sta je toch wel even bij stil. Het geeft enig besef van het vertrouwen, dat onze krant heeft gewonnen, doch ook van de verantwoordelijkheid, welke de samenstellers van die krant te dra gen hebben. Er zijn nieuwe media ontstaan, om de mensen op de hoogte te brengen van het nieuws, om ze te beleren en informeren. Maar de krant blijft iets unieks en onvervangbaars. Dwars tegen de stroom in blijft ons blad opvaren naar steeds breder belangstelling in West-Brabant en Zeeland. MEN vergeve ons enige trots op dit resultaat. Vooral als men weet, dat we ons tevens bewust zijn van het feit, dat er nog altijd tekortkomingen bestaan, dat het altijd nog beter kan. Onze nieuwsgeving is in de laatste jaren met belangrijke bronnen uit gebreid. Nieuwe medewerkers traden aan. De technische uitrusting is to taal vernieuwd. We willen voortgaan met het zoeken naar wegen om in houd en uitmonstering van de krant op steeds hoger peil te brengen. Al degenen van hoog tot laag, die tot het succes van onze krant bijdroegen, willen we blijvend doordringen van het enthousiasme en de toegewijd heid, waarmee het werk verricht moet worden. Tegenslagen, feilen, teleurstellingen, welke aan alle menselijk werk eigen zijn, willen we opvangen in een geest van blij moedigheid en met de gedachte: Morgen weer heter. ONZE lezers, die ons in gestaag stij gend getal toestromen, zijn we ook uitermate dankbaar voor hun be langstelling, die zich zowel in lof als in kritiek kan uiten. Beide kun nen de prikkel vormen voor het vervolmaken van het dagelijkse produkt. Onze krant zegt haar me ning over tal van vraagstukken. Ze mag en kan niet streven naar het vleien van ieders opinie. Niet in bloedeloze neutraliteit, maar gedra gen door een vast beginsel zal ze haar koers uitzetten. Het begrip, dat we daarvoor ondervonden, heeft zeker ons succes mede geschraagd. Zo beginnen we nu dan de tocht naar de 80.000. In vertrouwen op onze lezers, tegenwoordige en toe komstige. En biddend om de zegen van Hem, die alles en allen onder Zijn hoede heeft. (Advertenties) fifn U noemt de ober bij zijn voor naam, Hij weet al wat u het liefst gebruikt. U vindt er altijd iemand met wie u gezellig kunt bomen. U voelt zich prettig als goede bekenden onder elkaar. Zo is de sfeer in een buurtcafé, v/aar het goed is om even bij te komen van de dagelijkse beslommeringen. Waar u uw vrienden eens royaal tractereit kunt als u bij een feestelijke gelegenheid 'n Horeca-cheque- boekje cadeau gekregen hebt. Chequeboekjes a 10.- of ƒ25.-, in coupures van ƒ2.50 verkrijgbaar bij: Bedrijfschap Horeca, Koninginnegracht 58- 59, Den Haag (giro 63.53.00; vermelden: Chequeboekje). De heer A. Frederiks, chef van de afdeling verkoop van het Dagblad De Stem overhandigde de 70.000e abonnee, mevrouw J. van Halder de Vos te Drunen een prachtige taart. Agent-bezorger de heer Jos Pelders kijkt met kennelijk ple zier toe. De staatssecretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen, prof. dr. H. H. Janssen, is gisteren in een enorme schatkist gedoken om de „kinderpostze gelmiljoenen" te verdelen. Van de 2.900.000 gulden, die de actie 1961 op bracht, ging 1.315.000 gulden naar de Na tionale federatie voor de kinderbescher ming. een oven groot bedrag was voor de Nederlandse bond voor moederschaps- zorg en kinderhygiëne, terwijl 120.000 gulden is gestort in het steunfonds van de Nederlandse kinderbescherming. De resterende 150.000 gulden zullen nog worden verdeeld. (Van onze verslaggever) De metselaars, die in het uit breidingsplan „Braken-oost" in Drunen in een voortvarend tem po het ene huis na het andere Stem, 70.000ste" onderstreepte de ver welkoming. „Wat naar, dat ik u niet beter kan ontvangen", aldus mevrouw Van Halder, die wij hadden gestoord in het ophangen van de overgordijnen. „We wonen momenteel nog in de HÖog- weszetten legden maandagmid- ^ag genoteerd door onze agent, de heer flraa^ nummer 22 te Heusden, ziet u. wegzeilen, mddnuagmiu Jqs pelders ujt dg Burgemeester d Haar man en zij zijn geboortig van dag even de troffel neer. Er was Heydenstraat, de 70.000 had volee- L°on °p Zand' ™one» enkele jaren in in de Esdoornstraat wat te doen. maakt Ja", zei ze, „we moesten een Drunen1 zijn enMijn°man werkfbH krant hebben met veel sport en veel 7- ^runen zijn „iviijn man werkt bij Er stopten enkele wagens, waar- nieuws en daarom hebben we het Dag- Fips-Ja lk ï?oet dadelijk even naar -i i i blad De Stem cenomen" Dp hppr A bem toe om hem dit nieuws te vertel- Uit enige heren tevoorschijn kwa- Frederiks cbefg van Ie kfdeli^ ve^ !en"; Met haar ogen streelde zij de men, die een indrukwekkende koop, die vergezeld was van de heer *a*r7; k.riJgen w* dl®.ïn 's..hemels- H. Hopstaken, rayonbeheerder van het "®a™, "ep„ze Ult. »We 2Un maar taart torsten. bijkantoor te Waalwijk, en de agent- drietjes Bijzonder verrast opende mevrouw bezorger, de heer Jos Pelders, wenste Maar woensdag is mevrouw Van Van Halder-de Vos op nummer 47, mevrouw Van Halder van harte geluk waar de heren hadden aangebeld, de met haar „gelukje". Halder jarig. „Ja, ik zal proberen de deur van haar splinternieuwe woning, „Wij verwelkomen u graag in onze ergens in een ijskast geplaatst te die zij volop bezig was de eerste aan- grote lezerskring en wij hopen, dat wij krijgen. Het is immers een echte feest kleding te geven. u vele jaren als trouwe lezeres in ons taart Ik hart niat Zij was nog meer verrast, toen zij midden mogen hebben". Een forse f gedacht, dat ik zo vernam, dat haar abonnement, zater- taart met het opschrift „Dagblad De r°yaa' I0U kunnen trakteren". fantastisch lueboekje). L vooru! I Finnbrod is hèfc veredelde knackebröd uit Finland. Altijd vers (ook op maandag begint u met plezier te ontbijten), bij zonder smakelijk, voedzaam. Finnbrod is diepdoorbakken; alle kracht van de rog- gekorrel is volledig Behouden. Moderns mensen geven de voorkeur aan Finnbrod, Alleen met Finnbrod is het ontbijt of dé lunch pas oompleet. In wit of bruin, met alle soorten beleg of zonder meer, Finn brod valt altijd in de smaak. Woensdag 26 september 19 uur flmtona

de Stem | 1962 | | pagina 1