Tweede Kamer wil het anders (en doeltreffender) iCONIMEX Radar uitkomst voor de blinden VERMISTE RENOIR IS TERECHT RUSSISCHE ARBEIDERS DURVEN TE STAKEN EERSEL-POSTEL VRIJ voor personenvervoer CHEFAROX •g Openbaarheid is zuurstof der democratie Onacceptabele geheimhouding Ieders probleem Twee vliegen in één klap Tal van bezwaren Verantwoordelijkheids gevoel iOSRAM Zee beliefde afgekeurde sigaretten niet Kroestjevs „soepelheid" heeft interne redenen 8 'leur LEVENSGROOT GEVAAR Oplettende Duitse politieman Tips voor het gebruik van ketjap BENTENg SftWi HET ALLERBESTE VOOR DE RIJ Tweespalt in Labour t.a.v. Euromarkt ZONDER STOK OF HOND Ddaa 9Ó journaal Verborgen gebreken bij Thalidomide-kinderen DAGBLAD COBOUW (Het vakdagblad voor de bouwwereld) Maagklachten? Ontvluchte gevangene gepakt Directeur A.K.U.: dr. ir. F. Prakke Verkiezingen in Slees wij k-Hols tein Jonge autodieven over de kop DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 25 SEPTEMBER 1962 W'WUll PSiSw P'- van detailzaken in de |el inzicht De juiste een beknopte doch Jeen recente pasfoto, Jarlemmerweg 317-321, dat Uw sollicitatie Wilt U op brief en l'erwachte in val in zijn rijk I verhinderen. Somber va- I de gedachten die door zijn lifd joegen en alleen het dat hij er tenslotte in ge- lagd was, Aram van zijn lendschap te overtuigen. Tmde hem voldaan. Dezeli- gedachte was het. die ook lm bezielde, terwijl hij zien J xijn twee zonderlinge Ijdmaklters op weg begaf. (Van onze parlementaire redactie) De tot een miljardenrekening uitgegroeide miljoenen-nota voor 1963 toont duidelijk aan, dat van de drie jaar geleden door schat kistbewaarder prof. Zijlstra (financiën) met veed tam-tam aange kondigde belastingverlaging heel weinig is terecht gekomen. De totale belastingdruk, in 1959 door op elkaar volgende socialistische ministers van financiën opgeschroefd tot 25,3 procent, is door het kabinet-De Quay slechts met 0,1 procent verlaagd kunnen worden tot 25,2 procent. Alle (niet geringe) belastingmaatregelen die door minister Zijlstra zjjn doorgevoerd, hebben er slechts toe geleid, dat alleen het vermaledijde progressie-effect in ons belastingsysteem wat geneutraliseerd is. gelijk laten vergaderen. De verslag geving hiervan - dinsdagmorgen tot desnoods vrijdagavond laat toe - is voor de parlementaire redacties van de dagbladen een bijna onmogelijke Dit is een belangrijk aspect want de openbaarheid is de zuurstof der demo cratie. Er zijn nog andere objecties. De nieuwe procedure stelt onmogelijke eisen aan een bewindsman, die pas is opgetreden. Men kan werkelijk niet van hem verlangen, dat hij al meteen een antwoord weet op soms de kleinste details rakende vragen van de Kamer. Hij zal dus dikwijls met een mond vol tanden zitten of zwaar moeten leu nen" op zijn ambtenaren. In beide ge vallen slaat hij in een openbare com missievergadering een pover figuur. Is een minister echter eenmaal inge werkt dan worden de rollen omgekeerd Dan staat hij, geruggesteund door zijn staf van medewerkers veel sterker dan het gemiddelde Kamerlid, dat in zo een vergadering wel eens pijnlijk de steun zou kunnen missen van de achterban, waarop hij bij de huidige begrotingsprocedure voor nadere in lichtingen kan terugvallen. Wat men ook van deze bezwaren den ken mag, zeer moeilijk te verteren is echter de in ons staatsbestel niet passende rol, die aan de abc-commis- sie is toebedeeld. De bedoeling is na- Deze ervaring drukt parlement, re- gering en volk met de neus op het harde feit: dat er, wil men in Neder land ooit nog eens tot een werkelijke verlaging van de veel te hoge belas tingdruk komen, eindelijk duidelijk ge kozen zal moeten worden tussen 't doen van nieuwe uitgaven en 't scheppen van mogelijkheden voor een reële belas tingverlaging. Prioriteiten stellen noemt men dit op het Binnenhof. De Tweede Kamer heeft er jarenlang de mond van vol gehad. Maar wat is tot dusverre de praktijk geweest? De financiële specialisten in de Ka mer schreeuwen moord en brand als de rijksuitgaven weer verder stijgen. De echo van hun boze woorden is echter nog niet verklonken of van de fracties uit regent het bij de behan deling van de afzonderlijke begrotin gen verzoeken om hogere uitgaven voor allerlei doeleinden. Het is een bizarre situatie. De Kamer begint dat nu zelf in te zjen. Er zijn op het ogen blik plannen in studie om evenwicht te brengen tussen de behoefte aan nieuwe uitgaven, de rangorde ervan en het verlangen naar een werkelijke be lastingverlaging.' Tezelfdertijd hoopt men daardoor de gehele begrotings procedure te verbeteren. Het zijn lof waardige initiatieven. Alleen rijst le vensgroot de vraag of de weg welke de Kamer thans denkt in te slaan wel de juiste is. Het gevaar dreigt namelijk, dat aan de doelmatigheid van de begrotingsbehandeling een brok democratie zal worden opgeofferd. Begrotingsprocedures zijn geen boei end onderwerp. Toch verdient deze kwestie aller aandacht. Iedere Neder lander wordt namelijk door dit pro bleem geraakt, men zou zelfs kunnen zeggen: is er mede schuldig aan. De ondernemer immers klaagt over te ho ge belastingdruk, verlangt anderzijds dikwijls investerings- of exportfacili teiten. De boer, die foetert op de fiscus, is nooit tevreden over de melk prijsgarantie en de burger, die tan denknarsend zijn belastingbiljet invult, vergeet al te dikwijls, dat hij de re kening moet voldoen voor de subsi dies die hij wenst, voor betere scho len, ruimere wegen, meer recreatie en een onnoemelijk aantal andere zaken. De behandeling van de rijksbegroting in de Tweede Kamer verloopt op het ogenblik, kort samengevat, als volgt. Drie a vier weken na prinsjesdag ge ven de fractieleiders commentaar op het in troonrede en miljoenennota uit gestippelde regeringsbeleid. Daarvóór zijn de uit de diverse fracties gevorm de begrotingscommissies reeds de af zonderlijke begrotingen aan het bestu deren. Van dit interne, besloten be raad brengen zij na enkele weken rap port uit in een voorlopig verslag. De betrokken bewindsman krijgt er hon derden vragen in voorgelegd. De be antwoording van zo een voorlopig ver slag (in een memorie van antwoord) vereist dikwijls zoveel tijd, dat een minister en zijn staf wekenlang aan geen ander werk toekomen. Als de memorie van antwoord is ver schenen, is de tijd ongeveer rijp voor het openbaar debat. Daarbij worden dan nagenoeg alle punten, die bij de schriftelijke voorbereiding aan de or de zijn geweest opnieuw ter tafel ge bracht. Het resultaat: oeverloze dis cussies, die zich zolang voortslepen, dat de begroting (zeker de laatste ja ren) niet voor Kerstmis is afgehan deld. Bovendien is het resultaat meest al hoogst onbevredigend. Aan het ein de immers zit men met de niet klop pende conclusie van de roep om ho gere uitgaven en de klacht over te grote overheidsuitgaven. Bij de nieuwe wijze van begrotingsbe handeling, die thans in studie is, hoopt de Tweede Kamer twee vliegen in één klap te slaan: de nieuwe proce- cure zal niet alleen de beraadslagin gen moeten bekorten maar ook - en dit is het belangrijkste - een juist e- venwicht tot stand moeten brengen tussen extra-uitgaven en belasting verlaging. Dit doel hoopt men langs de volgende weg te bereiken. By de besprekingen van de begrotings commissies zullen voortaan de betrok ken ministers en hun staf aanwezig zyn. Het vraag- en antwoordspel dat tot dusverre schriftelijk gebeurde, verloopt nu mondeling. Deze commis- siervergaderingen nieuwe styi zullen openbaar zyn. ledereen dan dus we ten welke wensen er bij de kamer bestaan en hoe de regering daarop re ageert. Niet ingewilligde verlangens worden zolang terzyde gelegd. De som van al die wensen wordt, als alle be grotingscommissies in eerste in stantie zyn uitgepraat, vervolgens voor gelegd aan een nieuw te creëren top- commissie, voor wie men de naam A (Igemene) B (egrotings) C (ommis- sie) heeft bedacht. In deze abc-club krijgen de fractie leiders en financiële specialisten zit ting. Zij gaan na of en in hoeverre de be hoefte aan nieuwe uitgaven te rijmen is met de noodzaak het peil der rijks uitgaven te drukken. Voorts stellen zij de rangorde vast van nieuwe wensen. Over een en ander wordt aan de ka mer rapport uitgebracht. Op basis daarvan worden de algemene finan ciële beschouwingen gehouden en in aansluiting daarop de begrotingen in sneltreivaart afgewikkeld. Er kan in deze procedure tijdwinst zitten. Zeker is dit niet. Er worden wel minder stukken gewisseld maar verder wordt er evenveel gepraat. Om dat bezwaar te ondervangen wil men verscheidene begrotingscommissies te- DR. KORTENHORST Homerus slaapt ook wel eens bewindslieden hebben zich inmiddels bereid verklaard als proefkonijn op te treden. Maar is hier werkelijk sprake van een proef? De fractiekamer van de K.V.P. is reeds vertimmerd tot ver gaderzaal voor de begrotingscommis sies. Enfin, a.s. donderdag zal de ka mer zich over deze „voorlopige" plan nen moeten uitspreken. Laten we ho pen, dat de Kamer dan begrip toont voor de eisen waaraan een werkelijk levende democratie moet voldoen. Wat de zaak overigens nog onbegrij pelijker maakt is, dat juist een com- missie-Kortenhorst dit nieuwe systeem heeft uitgedacht. Als er een Kamervoorzitter is geweest, die begrip heeft getoond voor de nood zaak van een zo groot mogelijke o- penbaarheid dan is het dr. Korten- horst wei geweest. Welke kwade ge nius zou hem in zijn laatste jaar als Kamervoorzitter een begrotingsproce- ties ten dienste van het algemeen be lang, mensen te vinden, die in staat en bereid zijn het land te dienen. Die posten zijn niet aantrekkelijk meer, hoort men wel eens zeggen want wat betekent nog het ministersambt of het kamerlidmaatschap? Is hier werke lijk sprake van een ontwaarding? wie die vraag bevestigend beantwoordt zal niet kunnen ontkennen dat de oorzaak dan ligt bij hen die hoewel zij er toe in staat zouden zijn, niet bereid zijn gebleken verantwoordelijkheid te dra gen Nu drukt die last °P zwakke schouders en is het resultaat van het werk op en rond het Binnenhof min der dan het had kunnen zijn-. Zij die dit aangaat mogen zich in de komende dagen nog eens op dit pro bleem bezinnen nu allerwegen gedacht en gepraat wordt over de kandidaat stelling voor de komende kamerver kiezingen. Er zijn plaatsen genoeg te vullen. Om dicht bij huis te blijven: van de vijftig man sterke K.V.P- fractie zullen er zeker tien en wel licht vijftien - nolens volens - niet te rugkeren. Jong politiek talent krijgt dus een kans. Het zou beschamend zijn als die kans onbenut zou worden ge laten. Een in Amsterdam vakantie vierende Duitse politieman heeft zijn Amsterdam se collega's een handje geholpen bij de opsporing van een in Vaals gestolen auto. De Duitse politieman wandelde met zijn gezin over het drukke Damrak toen zijn aandacht werd getrokken door een paar jongelieden, die zich in zijn ogen verdacht ophielden bij een Duitse auto. De politieman-met-verlof verloochende zijn beroep niet en hield de jongens in de gaten. Toen zijn wantrouwen groeide, waarschuwde hij de vijfmaal acht alarm dienst, die even later wel de auto op het Damrak aantrof, maar de knapen gevlo gen vond. Later bleek, dat het voorge voel van de Duitse politiefunctionaris juist was geweest, want de auto stond als gestolen gesignaleerd. De hoofdstede lijke politie zal niet nalaten dit staaltje van oplettendheid aan de chef van de Duitse politieman te rapporteren. Ketjap Is een licht gekruide sojasaus, die op natuurlijke wijze een heerlijke pikante smaaK geeft aan vele gerechten. BahmLffiSi Ketjap Qjjhrelke echte Bahm. schotel hoort et,i scheutie Ketjap. Dan pas is het smullen ge blazen. -Ja of ^^groente rauwe groente) gewoon klaar met azijn en slaolie, ",aar voeger««"s een theelepel Ketjap e»n toe. Verrukkelijk, JUSJBêS na het braden van vlees, kip Of gehakt een scheutje K«t|»P toe. Het vlees „ordt dan nog lekkerder en ,je jus wordt prachtig bruin en pikant. goepjnst geutje Ketjap »n ge bonden soep zal de smaak belangrijk op voeren. Neem zelf de proef* Weer verkrijgbaarmooi rijst» tafel-receptenboekje. Vraag Uw winkelier, of stuur briefkaart Dl KTTAFFt (geen brieO gefrankeerd met fnrcU 36 ct aan Conimex Baarn Opnieuw blijkt de tweespalt in de La- bourpartij over de kwestie van toetre ding van Engeland tot de Euromarkt. Donderdag j.l. had een groepering van deze partij, met parlementslid Roy Jen kins aan het hoofd, een verklaring uit gegeven, waarin men zei meer dan ooit de overtuiging te hebben van de nood zaak van toetreding van Engeland tot „Europa". Thans echter is door een groep parle mentsleden van Labour een verklaring uitgegeven waarin wordt geëist dat wan neer Engeland een Labour-regering zou krijgen, deze regering de door premier Harold MacMillan aan het land opge- dwongen band met de Euromarkt zou verbreken. De groep wyst het Britse lidmaatschap op de bestaande voorwaar den af en eist dat over de kwestie zal worden beslist in algemene verkiezingen. Zoals de zaken er nu voorstaan acht de groep de economie van Engeland en de andere landen van het Gemenebest in groot gevaar. melyk deze commissie - in tegenstel ling tot de andere begrotingscommis sies - in het geheim t'e laten verga deren. Dat sou dus kunnen betekenen dat achter gesloten deuren verstrek kende beslissingen genomen worden waarvan men de achtergrond en de ware beweegredenen niet zou kennen. Dat is onacceptabel. 's Lands zaken behoren in het open baar beslist, desnoods uitgevochten, te worden. Een procedure, die ertoe zou kunnen leiden, dat de landspoli- tiek achter de schermen bekokstoofd wordt, verstikt de democratie want de ze kan niet leven, zoals reeds opge merkt, zonder de zuurstof der open baarheid. Van deze plannen heeft een commis sie onder voorzitterschap van dr. Kor- tenhorst thans in een interim-rapport mededeling gedaan aan de Kamer. De commissie wil het nieuwe systeem nog niet meteen doorvoeren. Daarvoor is het nog niet helemaal voldoende door dacht, wordt eufemistisch opgemerkt. Voorshands wil men - dit najaar - volstaan met een proef. Daarvoor is de keus gevallen op de begrotingen van maatschappelijk werk, o.k. en w. en binnenlandse zaken. De betrokken dure hebben Ingefluisterd, die indruist tegen alles waarvoor hy tot dusverre heeft gestreden? Homerus slaapt ook wel eens, zullen we maar denken. Dr. Kortenhorst heeft intussen bij de aanvaarding van zijn nieuwe (vijftien- de)- en laatste, ambtstermijn als Ka mervoorzitter een paar opmerkingen gemaakt, die men wel gaarne zou wil len onderschrijven. Herinnerend aan het nogal beschamend tekort aan be reidwillige ministeriabele figuren, zo als gebleken bij de laatste kabinets formaties, stelde hij het probleem aan de orde van het verflauwend besef aan verantwoordelijkheid voor het al gemeen welzijn. Dit is een zorgwekkend probleem. Steeds weer blijkt dat het bijzonder moeilijk is om voor ministresposten, 't kamerlidmaatschap en andere func- De vereniging voor hulp aan thalido mide-kinderen in Londen heeft bekend gemaakt, dat het heel wel mogelijk is, dat kinderen die schijnbaar normaal ge boren waren, hoewel de moeder het pijnstillende middel thalidomide had ge bruikt, later toch misvormingen kunnen blijken te hebben. Van negen kinderen die onderzocht werden aan bekende misvormingen ble ken bovendien zulke „verborgen" li chaamsdelen als de heupen misvormd te zijn. De vereniging wist bovendien van vier gevallen waarbij misvormde heupen werden ontdekt toen het kind ging leren lopen. (Advertentie) Blinde mensen zullen in de toekomst zonder de hulp van een stok of geleide hond geheel zelfstandig de weg kunnen vinden, dank zy een nieuwe Amerikaan se uitvinding die 'n mechanische naboot sing is van de z.g. „radar" waarmee vleer muizen by nacht en duisternis kunnen vliegen zonder ergens tegenop te botsen. Deze uitvinding is 't werk van ruimte- vaarttechnici van de Lockheed-fabriek, die hiermee hun kennis op *t gebied van de electronica ook voor andere doelein den dienstig maken. In zijn tegenwoordige vorm is het ap paraat nog onvolmaakt, zwaar en om vangrijk en stelt het een blinde alleen nog maar in staat om grote voorwerpen zoals archiefkasten, auto's, en bomen en ook om andere mensen te ontdekken en te ontlopen. Verder kan hij ermee naar een muur lopen en de deuropening ont dekken. Maar in zijn definitieve vorm zal hij er ook kleinere voorwerpen zo als stoelen, trottoirbanden en traptreden (Advertentie) Een sinds negen dagen vermist schilderij van de hand van de be roemde Franse meester Renoir is op een wel merkwaardige manier weer in het bezit van zijn recht matige eigenaar, Peter Wilson van het venduhuis Sotheby in Londen, teruggekeerd. Twee autobuschauffeurs hadden een pak op de weg zien liggen dat gevaar zou kunnen opleveren voor het verkeer. Een van hen stapte uit en schopte het pak, dat er volgens de chauffeurs uit zag als een „hoop rommel" naar de kant van de weg. Nadat zij hadden gezien, dat het een schilderij was, besloten ze het toch maar mee naar huis te nemen na de lijst, die kapot was, in een goot langs de weg gegooid te hebben. Zij hadden de naam Renoir wel op het doek zien staan maar dat zei hen niets. Op weg naar huis leverden ze hun vondst af bij het politie-bureau van Lewisham in zuidoost-Londen. Het doek dat een waarde vertegen woordigt van 5000 pond sterling, is offi cieel als de vermiste Renoir geïdentifi ceerd. Wilson had het doek verleden week verloren uit de kofferruimte van zij'n auto toen hij op weg was naar zijn buitenhuis in Kent. De verzekeringsmaatschappij had een beloning van 500 pond sterling uitge loofd voor de vinders van het land schap, waarvan de naam nooit bekend is geweest. De beide chauffeurs, de 51- jarige Marin Quinlin en de 46-jarige Arthur Baskett, zullen nu in aanmerking komen voor dit bedrag. Waarschijnlijk zegt hun dat meer. mee kunnen waarnemen. De reikwijdte van de tegenwoordige apparatuur is zes meter. Vleermuizen navigeren met behulp van hun eigen geluid. Hun kreten, die dik wijls supersonisch zijn en door het men selijk oor niet kunnen worden waargeno men, planten zich in de vorm van ge luidsgolven voort die worden terugge kaatst wanneer zij op hun weg een of ander voorwerp ontmoeten. Die terug gekaatste golven worden door de vleer muis waargenomen. Op hetzelfde prin- cioe berust Lockheeds nieuwe vinding, zij het dan dat men de perfectie van de vleermuis waarschijnlijk nooit zal bereiken. x. Bij de thans ontwikkelde Installatie draagt de blinde voor zijn borst een kastje van 60 cm lang en een doorsnee van tien centimeter. Vanuit dit kastje wordt een voor de mens onhoorbaar ge luid recht naar voren uitgezonden, ter wijl twee z.g. electronische oren de even tueel teruggekaatste geluiden opvangen. Deze opgevangen echo's worden in de vorm van geluiden hoorbaar gemaakt in de koptelefoon die de blinde draagt. In de eenvoudigste vorm bestaat dit geluid uit korte tikken, ongeveer als het klop pen van een specht die luider worden naarmate de blinde dichter bij het voor werp komt. Hoort hij niets dan is de weg voor hem vrij en kan hij dus rechtuit doorlopen. In een meer ontwikkelde vorm wordt gebruik gemaakt van het zogenaamde Doppler-effect (d.w.z. het aanzwellen en afzakken van een geluids bron, b.v. een trein, die voorbijgaat). Een combinatie van de twee systemen moet het de blinde mogelijk maken om ook bewegende voorwerpen waar te nemen en tevens vast te stellen hoe snel en in welke richting zij zich bewegen. Het systeem wordt gevoed door droge batterijen, die worden meegevoerd in. een. kast, die met een draagriem over de schouder wordt meegevoerd. Daardoor is de bestaande apparatuur nog vrij zwaar en omvangrijk maar men zal in de naaste toekomst veel kleinere en lichtere in stallaties ontwikkelen. (Advertentie) Voor een gratis proefabonnement COBOUW, POSTBUS 1067, DEN HAAG (Advertentie) voor blijvende verbetering Vormt een genezende laag op de maagwand Van de miljoenen afgekeurde sigaret ten, die deze week in de Noordzee zijn geworpen omdat zij niet meer voor de consumptie geschikt waren zij wa ren oorspronkelijk bestemd voor de Ame rikaanse troepen in Duitsland is een groot aantal teruggekomen. De laatste badgasten van het Scheveningse seizoen kon men gisteren op het strand met ha mer en nijptf/ng bezig zien de aange spoelde kisten met sigaretten op te bre ken. Was de kwaliteit niet goed, de ver pakking was in sommige gevallen wel zeewaardig. Uit de vele opengebroken kisten haalden de strandbezoekers nog verscheidene sloffen droge, Amerikaanse sigaretten. De nat geworden sigaretten liet men op het strand achter, dat na deze sigarettenvloed een bruine aan blik bod. De politie van Den Haag kon beslag leggen op in totaal 200.000 sigaretten. Deze zijn ter hand gesteld aan de ge meentelijke reinigingsdienst, die nu voor de taak staat de rokertjes te laten ver dwijnen. Kleine hoeveelheden gedumpte sigaret ten werden ook elders langs de kust op het strand aangetroffen. De Amsterdamse politie heeft de 31- jarige kraandrijver W. van der W. vlak bij zijn ouderlijke woning in Geuzenveld gepakt. Van der W. was begin augustus uit de strafgevangenis ontsnapt, waar hij nog zestien maanden van een straf van drie jaar wegens een aantal inbra ken moest uitzitten. Na afloop van de straftijd zou hij ter beschikking van de regering worden gesteld. (Eigen buitenlandse dienst) Het leven van de westelijke dag bladcorrespondenten in de Sovjet- rusische hoofdstad is niet eenvou dig. Officieel heet het, dat zij zich daar zo vrij kunnen bewegen als een vogel in de lucht, en dat er géén censuur bestaat. Maar het is een feit, dat zij onder voortduren de zichtbare en onzichtbare con trole staan en dat hun telegram men en telefoongesprekken nor maal afgewikkeld worden, althans aan de loketten in Moskou, maar dat er in hun mededelingen zoals ze uiteindelijk hun redacties in het westen bereiken, baten zitten, zo groot als die in Emmenthaler-kaas. Het moeilijke daarbij is, dat feiten in de Sovjet-Unie nog geen feiten zijn, al zijn ze feiten. Niet de waarheid is maat staf, maar het staats- of partijbelang. Dat heeft onlangs een Amerikaanse corres pondent ervaren, die uit de Sovjet-Unie is gezet, omdat hij een artikel had ge schreven over de humor in de Sovjet- Unie en daarin wat moppen had weg gegeven zoals ze uit de volksmond cir culeren. Mopjes zo van dit soort: De radio heeft meegedeeld, dat de markt „barst" van de produkten van alle soort, terwijl de winkel leeg is. Wat te doen? Antwoord: zet uw radiotoestel af. De Sovjetrussische autoriteiten schij nen bijzonder gevoelig te zijn voor be richten over de schaarste en de duurte in de Sovjet-Unie. Dit raakt ergens aan de politieke situatie, beïnvloedt de me ningsvorming in de wereld over het sa- belgerammel, waarmee Kroestjev in de laatste tijd weer politiek pleegt. Alsof de wereld niet weet, dat ook in de Sov jet-Unie evenals in de andere landen van het oostblok een gespannen toe stand in de levensmiddelen-voorziening bestaat en dat de prijzen zeer de hoogte ingegaan zijn. Zelfs lekt thans naar vele kanten uit, dat de schaarste en duurte der levensmiddelen in de laatste tijd in verschillende delen der Sovjet-Unie ge leid hebben tot muiterijen en stakingen, zulks vooral in Midden-Rusland en het Donetzbekken. Dr. ir. F. Prakke, die vice-president van de American Enka-Corporation was, zal uit de dienst van deze maatschappij treden, aangezien hy met ingang van 1 oktober 1962 is benoemd tot directeur van de Algemene Kunstzijde Unie n.v. De directie van de A.K.U. bestaat na deze datum uit de volgende heren mr. J. Meynen, president-directeur, dr. ir. J. H. E. Hessels, prof. dr. D. W. van Krevelen, prof. ir. L. H. de Langen, drs. L. H. Meerburg, dr. ir. F. Prakke en K. Soesbeek, directeuren. De nieuwbenoemde directeur wordt belast met de zorg voor de buitenland se betrekkingen van het A.K.U.-concern en in het bijzonder met het beleid ten aanzien van de concernmaatschappijen. De heer Prakke werd in 1908 te Eiber gen geboren. Zijn loopbaan bij de A.K.U. begon in 1948. Het blad „Possev" van de Russische Solidaristische Beweging heeft daarom trent in haar laatste nummers diverse berichten gebracht. Weliswaar beschikt deze organisatie over tal van medewer kers in Rusland zelf, maar de vraag is altijd, in hoeverre hier van wensdromen sprake is. Nochtans schijnt inderdaad onrust onder de massa des volks in de industriegebieden te bestaan, zich uitend in wilde stakingsacties, die evenwel op hardhandige wijze in de kiem gesmoord werden. De troebelen zijn vrjjwel onmiddel lijk begonnen, nadat btf besluit der regering de pryzen van brood, vlees en zuivelprodukten met dertig procent werden verhoogd, zonder dat van loonsverhoging sprake was. Uit de spaarzame informaties en aanwyzingen kan men opmaken, dat de mijnwer kers van de mijnen 8 en 9 in No- votsjerkask (Donetz) weigerden voor een hongerloon aan het werk te gaan. Deze stakingsactie sloeg in de vol gende dagen snel over naar andere mynen en industrieën. De lokale auto riteiten riepen de hulp in van de militie maar deze werd snel teruggetrokken toen bleek dat zy weigerde tegen de arbeiders op te treden. Daarop zond de regering speciale troepen om de orde te herstellen. By de botsingen vielen doden en gewonden. Op indirecte wijze hebben de autori teiten de juistheid van de geruchten hier over toegegeven, door het binnenreizen of betreden van het Donetzgebied te verhinderen. In Novotsjerskask, van oudsher een zeer revolutionair centrum bevindt zich een universiteit, waarvan de studenten afkomstig uit proletariërsgezinnen, voor aan gestaan hebben in de demonstraties en botsingen. In deze stad is na de oor log een grote fabriek van synthetische rubber opgericht, welke in Duitsland was gedemonteerd. Het is een ongezond be drijf, dat zeer veel smook en stank af geeft en waar zeer vele werkongelukken voorkomen. Het zijn dan ook niet de beste elementen, die op dit bedrijf wer ken. De gehele werkatmosfeer in dit centrum is ongezond en derhalve is het niet verwonderlijk, dat hier vooral de botsingen tot een soort muiterij uit groeiden. De correspondent van de „Daily Express" in Moskou beschikte over in formaties volgens welke in de straten van Novotsjerkask regelrechte gevech ten tussen de ordetroepen en de stakers hebben plaatsgevonden en dat rond 500 personen daarbij zouden zijn gedood. Ondanks het ingrijpen der troepen zou den de stakingen voortgaan. Ook van elders, gelijk in Rostov aan de Don worden stakingen gemeld. Het blijkt dus wel al moet men naar de omvang gissen dat er onrust onder de Sovjet russische arbeiders heerst en dat daar, gezien de gespannen toestand op het ge bied der levensmiddelen-voorziening en de prijzen, voorshands geen ontspanning in zal komen. Indien de nieuwe oogst niet belangrijk meer dan normaal op brengt en dat schijnt in het geheel niet het geval te zijn dan zal de Sov jet-Unie op grote schaal moeten impor teren, wat uit de communistische oost- blokstaten, gezien hun eigen grote moei lijkheden, niet mogelijk is. Er rest niets anders dan zich tot de westelijke markten te wenden. Dat on der deze omstandigheden de politiek van dreiging en dikdoen, gelijk in de affaire- Cuba, weinig imponeert, behoeft geen betoog. Tenzy men bang zou zyn voor de kat in het nauw die rare sprongen maakt. Maar ook daar ziet het er niet naar uit. Het duidelijke streven van Moskou om de Berlijnse kwestie tot na der order weer in de ijskast te leggen, is zeker niet alleen op de kwestie-Cuba of de komende voorverkiezingen in de Ver. Staten te herleiden. Het laatste klinkt zelfs bepaald naïef. Bij die verkiezingen die zondag in het Westduitse land Sleeswijk-Holstein wer den gehouden hebben de twee regerings partijen, liberalen en christen-democra ten, een kleine winst geboekt en de so cialisten, die de oppositie vormen, een grote. Verliezen leden de kleine par tijen. Het percentage der christen-democra ten steeg van 44.4 tot 45, dat der vrije democraten van 5.4 tot 7.9 en dat der socialisten van 35.9 tot 39. Het is zo goed als zeker, dat de huidige coalitie van christen-democraten en libe ralen onder leiding van premier Kai Uwe von Hassel zal blijven voortbestaan, met de socialisten in de oppositie. Twee zeventienjarige jongens zijn met een gestolen auto over de kop geslagen op de brug over de Vecht bij Muiden. De knapen kropen ongedeerd uit de wa gen en gingen er van door in de richting van Weesp. De rijkspolitie van Weesp die gewaarschuwd was, zette de toe gangswegen af en kon het duo aanhou den. Het bleek, dat de jongemannen des middags in Putten verschillende café's hadden bezocht en daar 's avonds bij de gereformeerde kerk de auto hadden gestolen, waarmede zij naar Amsterdam waren gereden. Op de terugweg naar Putten sloeg de auto vermoedelijk door te snel rijden over de kop. De wagen werd zwaar beschadigd. De autodieven waren M. C. H. die zich voor de derde maal aan autodiefstal heeft schuldig gemaakt, en D. G. de V-, die reeds met de kinderrechter in aan raking is geweest. De jongelui zjjn naar Putten overgebracht. (Van een medewerker) De eeuwenoude weg lussen Eersel In de Acht Zaligheden en het Belgische Postel met zyn bekende Norbertynen- abdy wordt van Nederlandse zyde open gesteld voor toeristisch motor-verkeer. Dit is het resultaat over jarenlange actie van het gemeentebestuur van Eer sel, daarby gesteund door de Kamer van Koophandel van Eindhoven en an dere instanties. De historische weg Eersel-Postel was tot nu toe praktisch in onbruik geraakt, omdat aan de grens geen doorlaatpost was. Wie van Eersel in Postel wilde komen, moest de omweg maken over Arendonk-Retier of de nog grotere over Bergeyk-Lommel. Deze betreurenswaardige toestand is al eens aanleiding geweest, begin 1954, voor een protestbetoging van Vlaamse studenten bij de paaltjes, die toen ook nog het verkeer over de grens op deze weg moesten verhinderen. Zij wilder! er die paaltjes uitlichten, maar de ma rechaussee vond dat nog helemaal niet nodig en beschermde ze dus. De studen ten zijn het toen maar af gaan drinken. Nu mogen zij opnieuw het glas hef fen. Trappistenbier van een Norber tijnerabdij! want de weg wordt dan toch opengesteld, zij het alleen nog voor toeristen met hun persoonlijke bagage. Men had een ruimere openstelling ge wild, ook voor goederenvervoer. Maar omdat dit de vestiging van een grens- kantoor vereist en voorlopig het ver keer hier niet zo druk zal zijn, voorna melijk toeristisch of regionaal zal blij ven, wil de staatssecretaris van finan ciën daar nog niet aan. Overigens eist de feitelijke openstel ling voor het toerisme in deze fraaie Kempische streek van bos en hei ook nog even geduld, omdat de directeur van 's rijks belastingen te Breda de zaak nog moet opnemen met zijn col- lega in het Belgisch-Limburgse Hasselt; de Benelux-liefde voor natuur en histo rie moet uiteraard van twee kanten ko men. Maar dat zal waarachtig wel gaan. Zo hebben we in Benelux toch weer een ietsje bereikt. Het lijkt nog niet op de mooie toeristische grensweg, di® in „Noordbrabant in het Nieuwe Wes ten" van Huybergen naar de Acht Zalig heden werd uitgestippeld, maar het geeft ook hierop weer moed evenals op het Postelkanaal.

de Stem | 1962 | | pagina 13