Stringent prijsbeleid bij loonkoers een rustige mUmm lijoesjins enorme hebben Ghana strop bezorgd BEGROTING ECONOMISCHE ZAKEN Detailhandel floreert nog Aanslagen in St-Pieter werk van ex-priester? Ex-employé lichtte bank op voor ruim acht ton Aden tegen protesteert hevig federatievorming Dit najaar verschijnt industrialisatie-nota Luns trachtte Gaitskells EEG-angst weg te praten Prachtig* straal-vloot maar geen passagiers Prins Charles schoot hert Hij wou graag treintje spelen... maar dan echt Fransman zette het plan op Per bus (vol hulpgoederen) naar Perzië Internationals flauw Energie verbruik Waren on der zoek HEATH NAAR ADENAUER Prins Bernhard hecfl nieuwe secretaris Vóór Kerstmis einde onderhandel'ingen EE. G. -Engeland vraagt Vatikaan uiterst waakzaam Amerikaan asiel in Cuba leger Politie en grijpen in Dodencijfer in Buenos Aires blijft mysterie BEURS VAN AMSTERDAM DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 25 SEPTEMBER 1962 (Van onze parlementaire redactie) Minister de Pous (Econ. Zaken) hoopt omstreeks de jaarwissclin zijn achtste industrialisatie-nota bij de Tweede Kamer in te dienen. Naast een overzicht van de ontwikkeling gedurende de derde indu strialisatie-periodc (1957-1962) zal hierin ook aandacht worden ge schonken aan de toekomstige verdere expansie van de industrie. Aldus blijkt uit de begroting van Economische Zaken voor 1963. De industriële investeringen zijn in 1961 «estegen tot 3005 miljoen, ofwel met 11 procent t.o.v. 1960 In 1960 bedroeg de stij ging evenwel 15 procent, zodat van een vertraging in de tijdelijke ontwikkeling sprake is. In de probleemgebieden echter is het niet denkbeeldig dat meer arbeids plaatsen beschikbaar komen dan werk krachten. Het verbruik van de elektrische ener gie steeg in 1961 met 5 procent (1960: 11 procent), het kolengebruik door openbare centrales nam toe met rond 300.000 ton en het olie-gebruik bleef op hetzelfde niveau. De stijging van het openbaar gasverbruik bedroeg vorig jaar 2 procent. Het groeitempo van de Nederlandse economie, dat in de jaren 1959 en 1960 bijzonder hoog was, is sedertdien aan zienlijk afgenomen. Vorig jaar steeg de produktie met nog maar slechts 2 procent, de arbeidsproduk- tiviteit met niet meer dan 0,5 procent. De huidige economische toestand noopt tot voortzetting van een stringent prijsbeleid in 1963 en uiterst gematigde loonontwik kelingen. Dit waarschuwend geluid uit de miljoe nennota herhaalt minister de Pous (Econ. Zaken) nog eens in de toelichting op zijn begroting voor 1963. Hij meent dat rea lisatie van de gestelde doeleinden van de economische politiek door enige ontspan ning op de arbeidsmarkt (lees: kleine werkloosheid) zou worden vergemakke lijkt. Deze ontspanning wordt voor 1963 verwacht. Onder het hoofdstuk middenstand ge waagt de minister van de opmerkelijk versnelde ontwikkeling op structureel ge bied van de detailhandel. Zo telt men b.v. reeds 3100 zelfbedieningszaken en 50 supermarkten"'. Het grootbedrijf groeit weliswaar, maar het marktaandeel van het kanaal door Zuid-Beveland 2 mil joen; midden- en kleinbedrijf is volgens de mi nister thans niet kleiner dan voor de oor log. Om de eigen plaats te behouden zal samenwerking met bedrijfsgenoten even wel niet altijd uit kunnen blijven. De minister memoreert voorts nog de tot standkoming van rijkssubsidie op het mondeling middenstandsonderwijs. Aan garantiekredieten voor de middenstand is in 1961 weer circa 100 miljoen besteed. Hoewel hij de reclame in ons land niet onverantwoord vindt zal hij toch nagaan of de wettelijke bescherming van de con sument moet worden aangevuld. Tenslotte kondigt minister de Pous de j indiening aan van een rijkswet recht op industriële eigendom", een prijzennood- wet, een wijziging van de uitverkopen-1 wet 1956. en een wet op de kamers van koophandel en fabrieken. Er komt voorts een vestigingsbesluit voor de elektrotech-1 nische en de metaalbedrijven. Er is in principe overeenstemming be- reikt over een proefname met de ophef fing van de inning van omzetbelasting aan I de intra-Beneluxgrens en verplaatsing hiervan naar het binnenland. In het al gemeen kan een intensivering van het handelspolitiek overleg op basis van ak koorden in de Benelux worden verwacht, zo deelt minister de Pous in zijn ont- werp-begroting verder mede. De be windsman voegt hieraan toe dat de coör dinatie van het economisch beleid in de drie Beneluxlanden steeds groter belang gaat worden. De handel met de E.E.G.-landen wordt voor ons land steeds belangrijker. Het E.E.G.-aandeel in onze in- en uitvoer steeg van 1958 tot 1962 van 42 tot 49 procent. Onze uitvoer was voor 72 pro cent op West-Europa gericht. De export Voor vergelijkend warenonderzoek door het consumenten contact orgaan zal del naar een aantal communistische landen rijksbijdrage worden verhoogd, van 50.000 neemt af. In Benelux-verband zal ge- tot 125.000 gulden. De minister hecht grote tracht worden hierin verandering te waarde aan deze vorm van onderzoek. I brengen. Een 36-jarige Italiaan die zich voor inspecteur van het spoorwezen uit gaf, heeft, hoewel hij nooit een trein had bediend, verscheidene kilometers een volle personen trein bestuurd. Dat heeft de politie van Venetië gisteren bekendge maakt. De man, Riccardo Morbioli ge heten, is aangehouden op beschul diging van ernstige fraude, het voorwenden van valse identiteit en het in gevaar brengen van mensenlevens. Morbioli had ge zegd dat hij het „leuk vond om eens hard met een trein te rijden". Hij had papieren van een spoor- weginspecteur gevonden en dat bracht hem op een idee. Op het station van Milaan liet Morbioli de papieren zien en verzocht de treinbestuurder van de Milaan- Venetië expres „een aantal proe ven op de rijvaardigheid van de trein te nemen". De papieren van de „inspecteur" toaarop Morbioli zijn pasfoto had bevestigd, leken de treinbestuur der in orde te zijn. Hij salueerde correct en gaf het stuur over. Na enkele kilometers begreep Mor bioli een spoorsignaal verkeerd en remde abrupt. Hij haastte zich toen het stuur over te geven aan de bestuurder. Bij aankomst in Venetië verdween Morbioli en de bestuurder die argwaan was gaan koesteren, meldde het voorval aan zijn supe rieuren. De politie kon de pseudo- inspecteur korte tijd later arres teren. Om te voorkomen dat de passa giers die met de bewuste trein hebben gereisd na-schrik krijgen heeft de politie ook niet gezegd op welke dag het gebeurd is. De chauffeurs H. van den Heuve (rechts) en Ni,co van der Burg (links) poseren hier voor de van rode kruisei aorziene witgeschilderde bus, waar- •e zij de 5520 km lange tocht gaan naken. Gisteren keerde een tevreden minister Luns per K.L.M. uit Engeland in Neder land terug, na drie dagen van intensie ve besprekingen met belangrijke Britse autoriteiten over de toetreding van En geland tot de Europese Economische Ge meenschap. De minister bevestigde bij zijn aan komst op het vliegveld „Zestienhoven* nogmaals, dat de Gemenebestconferentie een gunstig effect had gehad, ten eerste omdat ze bestaande onzekerheden uit de weg heeft geruimd en ten tweede om dat ze resulteerde in een constructief en positief eindcommuniqué. Dit wil niet zeggen, dat het Gemenebest erg enthou siast is over het toetreden van Engeland (Advertentie) Meester H. Fock, die sedert begin mei de functie van particulier secretaris van Z.K.H. de Prins der Nederlanden heeft waargenomen, kan thans bezwaarlijk langer in zijn eigen werkkring gemist worden. Kapitein ter zee b.d. C. W. Th baron van Boetzelaer, kamerheer en ad judant i.b.d. van H.M. de Koningin, zal de tijdelijke vervulling van de vacature innemen, zo deelt de rijksvoorlichtings dienst mede. Mr. Fock heeft een functie aanvaard bij de Amsterdamsche Bank te Rotterdam. Hij was eerder ook bij het bankiersbedrijf werkzaam. In officiële kringen in Brussel wordt het mogelijk geacht, dat de eigenlijke on derhandelingen tusen de Europese Eco nomische Gemeenschap en Engeland over het Britse lidmaatschap van de E. E.G., vóór Kerstmis worden beëindigd. Daarna zouden de bereikte overeenkom sten nog in de juiste juridische vorm moeten worden gegoten. In Brussel werd er de nadruk op ge legd, dat het optimisme, waaraan de Bel gische ministers Spaak en Fayat na hun besprekingen in Londen over de onder handelingen tussen de E.E.G. en Enge land blijk hebben gegeven, „op zeer rea listische overwegingen steunt". Beide mi nisters. aldus wordt gezegd, hebben waargenomen dat geen van de tot dus verre bereikte punten van overeenstem ming opnieuw in het gedrang zal ko men. tot de E.E.G., maar in ieder geval be staan er nu van die kant geen beletse len meer. Veel waarde hecht minister Luns aan het gesprek dat hij met de leider van de Britse oppositie, Gaitskell, heeft ge voerd. Gaitskell bleek duidelijk be vreesd, dat bij de besprekingen over het toetreden van Engeland tot de E.E. G. de belangen van het Gemenebest in het gedrang zouden komen en dat dit zou leiden tot een uiteenvallen van het Gemenebest. Minister Luns verklaarde zijn best te hebben gedaan de Labour- leide-r ervan te overtuigen, dat dit be slist niet de bedoeling is. Engeland zo zei minister Luns zal, eenmaal lid van de E.E.G., daarin een veel belang rijker stem hebben dan nu tijdens de besprekingen vóór het lidmaatschap een feit is. De Britse onderminister van buiten landse zaken, Edward Heath en de eer ste Britse onderhandelaar over de kwes tie van Engelands toetreding tot de E. E.G., zal begin volgende week bespre kingen voeren met bondskanselier Ade nauer van West-Duitsland In diens va kantieoord Cadenabbia in Noord-Italië. Heath, die gisteren in Brussel is aan gekomen en van daaruit naar Bonn doorgereisd voor besprekingen met de Westduitse ministers van buitenlandse en economische zaken, gaat donderdag naar Rome waar hij gesprekken zal heb ben met leden van de Italiaanse rege ring. SS&ffl INTERNATIONALE BEURS VOOR MODE EN HUISHOUDING De vakbeurs voor het gezin Presentatie van nationale en internat, gebruiksgoederen De vrouw in de kunst Huish. voorlichtingscentrum Cadeau-uitreiking j INTERNAT10NALE~M0DESH0W 13.30, 1J530 en 20 uur. Geopend van 10-17 en 19-23 u. Zondags gesloten AHOY' GEBOUW ROTTERDAM tlm 4 OCT. De Amerikaanse wis- en natuurkundi ge Richard Bourret heeft met zijn vrouw en twee dochters van tien en negen jaar asiel op Cuba gevraagd, zo heeft het Cu baanse semi-officiële blad „Revolucion" bekendgemaakt. Het gezin Bourret zou enkele dagen geleden op het eiland zijn aangekomen. Nocli in het Vaticaan noch bij de politie van Rome gelooft men nog, dat de aanslagen in de St.-Pieter het werk zijn van een geestelijk gestoorde. Daar voor was vooral de laatste poging van zaterdag j.l. te goed in elkaar gezet. De politic vindt het puur geluk, dat een arbeider de fles met zoutzuur en de ontsteking gevonden heeft. Wanneer de fles niet gevonden was, hadden de Concilie-vaders voorlopig weer naar huis kunnen gaan, want van de gehele concilie-aula zou weinig over gebleven zijn. In een officiële mededeling van het Vaticaan worden thans uitvoerige mede delingen. over de poging tot brandstich ting gedaan Dc fles, die in dc rcchter- zijbeuk vlak bij de concilie-aula ge- vonden_werd, was verpakt in krante- papicr en kon gemakkelijk aangezien worden voor een luchtpakkctje van een der vele arbeiders in dc St-Pieter. Deskundigen van het Italiaanse leger hebben de primitieve brandbom en de de beide chemische ontstekingen grondig onderzocht. Vooral werd geprobeerd of de apparatuur met een soort tijdóntsle- king verbonden was. Zij achten namelijk niet uitgesloten, dat'de daders'de brand des nachts hadden willen laten uit breken, wanneer er niemand in de St- Pieter is. Wanneer dat inderdaad was gebeurd, dan zou de schade onherstel baar geweest zijn. De politie zoekt niet langer naar een geestelijk gestoorde als de mogelijke dader. Zij meent eerder te moeten zoe ken in kringen van politieke of gods dienstige fanatici. In kerkelijke kringen denkt men aan de mogelijk heid dat een vroegere priester op deze manier wraak wil nemen vanwege op gelegde sanctie-maatregelen. De politie van Rome heeft dozijnen mensen verhoord. Tot dusver zonder enig resultaat. De Vaticaanse brandweer heeft intus sen maatregelen genomen om brand in de concilie-aula te voorkomen. Overal worden brandkranen aangelegd. De pauselijke politie heeft de controle op de bezoekers zeer verscherpt. Onder de bevlking van Rome heerst een zekere spanning of nog eens iets zal gebeuren. Toen zondagochtend in de St.-Pieter tijdens een plechtigheid een bank met een harde klap omviel, ontstond er zelfs een kleine paniek. EEN AMSTERDAMSE hotelhouder heeft bij de politie aangifte gedaan, dat uit zijn woning apn de Warmoesstraat een stalen kistje met een bedrag van onge veer 50.000 gulden en een enveloppe met circa 3500 gulden zijn ontvreemd. Tegen de 48-jarige ex-employé van de Amsterdamsche Bank J. E. heeft de procureur-generaal by het gerechtshof te Amsterdam gisteren wegens het me- leplegen van valsheid in geschrifte, het opzettelijk gebruik maken van een vervalst geschrift en oplichting, een gevangenisstraf van vier jaar en xes maanden met aftrek van het voorar rest geëist. De rechtbank had E. voor deze fei ten tot drie jaar met aftrek veroor deeld. De officier van justitie, dir zes jaar met aftrek had geëist, was van dit vonnis in appèl gegaan bij het hof. Met de oplichting was een bedrag van ruim acht ton gemoeid geweest, waarvan de Amsterdamse centrale re- cheche dank zij de medewerking van E. ongeveer zes ton heeft kunnen ach o terhalen. Er waren twee gevallen ten laste gelegd, een bedrag van ruim f 655-000 en een cheque van tien mille. Deze bedragen hadden verdachte en zijn Franse medeplichtige, de 57-jarige zakenman G. R., zich toegeëigend door geknoei met rekeningen van buitenland se cliënten. De Fransman die in ju ni door Spanje, waar hij werd gearres teerd, is uitgeleverd aan Nederland zal over enkele maanden voor de Am- sterdamse reihtbank terechtstaan. Het geld, dat beiden op fifty-fifty-basis ver deelden, werd op ieders nummerreke ning bij een Zwitserse bank overge maakt. Verdachte, die in oktober 1961 naar Duitsland vluchtte, werd op de 27ste van die maand bij een bank te Baden- Baden gearresteerd. De dag tevoren was E. door een secretaresse van de bank gewaarschuwd dat hij niet meer terug moest komen en van zijn vrouw had hij vernomen dat de politie al bij hem thuis was geweest. ,,ik zag er toch geen heil meer in," aldus ant woordde verdachte op de vraag van de president, waarom hij dan toch weer naar die bank was gegaan. E. vertel de dat hij zelf nog wel had kunnen ontkomen doch dat hij zijn gezin niet in de steek wilde laten Het was de bedoeling geweest om met zijn familie naar Zuid-Amerika te gaan. „Zeker naar een van die landen die niet uit levert?" zo merkte de president op en verdachte knikte bevestigend- Verdachte was bij de bank bejast ge weest met de behandeling van buiten landse particuliere cliënten. Zo was hij in contact gekomen met de Fransman die bij hem kwam in verband met de rekening, die zijn overleden vader bij de bank had. Ter sprake was gekomen dat er meer oude slapende rekeningen waren en de Fransman had toen ge vraagd of er daarmede niet iets gear rangeerd zou kunnen worden, zo ver telde verdachte. Bij een samenkomst in Parijs was toen besloten hoe dit zou gaan gebeuren. De Fransman schreef een brief aan de bank, waarin hij zich uitgaf voor de Franse cliënt Poullet, met de opdracht tot liquidatie van zijn fondsenbezit. Verdachte had zijn mede plichtige. die grafoloog is en had ver teld goed een valse handtekening te kunnen zetten, een fotocopie van de handtekening van Poullet gestuurd Voorts had hij gezegd wat er in de brief aan de bank moest staan. De chèque van tien mille, eveneens valse lijk getekend door de Fransman, had E. zich laten uitbetalen door een kas sier, toen hij met G. R. in de spreek kamer van de bank zat. De procureur-generaal, mr W.B.J. Aberson, zeide dat het hem frappeerde dat verdachte genoegen heeft genomen met de helft van de buit omdat de „know-how" om deze zaak feilloos te doen slagen van hem was. Volgens de procureur-generaal is E. min of meer door de kwalijke gedachte van de Frans man op het idee gekomen van deze fraude, die zich afspeelde in de periode september 1960 - oktober 1961. De raadsman, N.J. Geleijnse, zeide dat de Fransman heel tactisch, heel voorzichtig en geraffineerd heeft weten in te spelen op de situatie van E- en toen deze „stormrijp" was gevraagd had of er niet iets te arrangeren zou zijn. De Fransman heeft handig mis bruik gemaakt van wat diep in E. ver scholen lag, teleurstelling om zijn ach teruitstelling bij de bank waar men hem beloofd had dat hij procuratiehou der zou worden, aldus pleiter. Hij ver zocht het gerechtshof met klem de straf, die de rechtbank zijn cliënt had opgelegd, te willen handhaven en acht te zelfs termen aanwezig om de straf te splitsen in een voorwaardélijk en een onvoorwaardelijk deel. Het Hof zal op 8 oktober arrest wij zen. Dr. Kvvanie Nkroema, onze „Verlosser", „Zaligmaker", onze God-Vader" zoals de godslasterlijke termen heten, waarmee de in Moskou opgevoede aanhang dc Ghanese staatsleider bewierookt, is nu voor zijn leven tot president verheven. Met een absolute macht bekleed, heerst hij over leven en dood. Wat Nkroema doet is welge daan. Zet hij zijn tegenstanders in dc gevangenis, laat hen enigen hun ner ombrengen, zet hij enkele Anglikaansc bisschoppen uit 't land, neemt hij de missie-scholen in beslag, het is alles goed, want Nkroema wil het! fin zo komt het ,dat Nkroema straffeloos kapitale geldverslindende vergissingen kan begaan, zonder dat iemand of iets de macht heeft hem ter verant woording te roepen. Deze in naam van het antikolonialisme aan de macht gebrachte staatsleider bedrijft een ko loniale politiek op zijn landslieden, zo als een vroegere koloniale macht in de zwartste tijden nauwelijks pleegde. Het tegenwoordige beleid van deze overigens zelfbewuste man vertoont sporen' van grote nervositeit. Geen wonder. De schuldenlast van dc staat ingevolge zijn beleid, stijgt met de dag. Welvaart en orde welke hij van'Ghana het voormalige koloniale beleid erfde, zijn onderhand wel zo ondermijnd, dat het erop gaat aankomen nu eens wat van hel eigen organisatievermogen te laten blijken. En daar is het wachten op! Daar is de droom van de Ghanese president, om een eigen Ghanese luchtvaartonderneming op te bouwen. Het resultaat is thans, dat deze onder neming volledig instort, en slechts een onnoemelijke schuldenlast heeft opge leverd. Engeland wilde destijds Ghana hel pen door Nkroema op voordelige wijze vliegtuigen van het type Viscount te koop aan te bieden. Maar neen, Nkroema wilde zijn zelfstandigheid te genover het westen bewijzen en bestel- de lijoesjins. Hij sloot einde 1960 met Sovjet-Rusland een aankoopcontract voor 8 vliegtuigen. Elke machine kon 78 personen bergen. De voorwaarden van de Russen waren inderdaad ver-| lokkend. Negen maanden lang behoefde Ghana niets te betalen. Russische pilo ten vlogen gedurende die tijd op de machines. Intussen zouden Ghanese pi loten in Rusland worden opgeleid en zij zouden de Russische piloten aflos sen. In de loop van zeven jaren zouden de 8 machines betaald moeten worden, kostende ongeveer 74 miljoen gulden. In zijn grootheidswaanzin zag Nroe- ma Akkra reeds als het middelpunt van een groot Afrikaans luchtvaartnet. Hij had daarvoor het westen niet meer nodig. Hij verbrak de relaties met de Britse BOAC en kocht het aandeel van de BOAC in de „Ghana Airways" voor 480.000 dollar op. Het is nu ongeveer een jaar geleden dat Nkroema met naar zijn zeggen dc beste vliegtuigen ter wereld was gestart. Inderdaad is de Iljoesjin een goede machine maar bij gebrek aan passagiers komt zelfs een Iljoesjin niet van de grond. En zo ging het met de Ghana Airways als met met zovele initiatie- tieven a conto van ontwikkelingshulp. Men begint maar met investeringen en later blijkt dat rentabiliteit er niet in zit. De beste exploitatiewijze van dc Airways is dan op dit ogenblik ook: niet vliegen, want elke vlucht kost hopen geld. Overigens heeft Nkroe ma met Sovjet-Rusland reeds ervarin gen opgedaan, die de liefde voor deze communistische beschermheer danig hebben bekoeld. Van de verplichting om Ghanese piloten in de Sovjet-Unie op te leiden, trok Moskou zich niets aan. Het gevolg is, dat wanneer weer eens een vliegtuig de lucht ingaat, het de Russen zijn die met de machines vliegen. Ze verstaan slechts Russisch, terwijl het vliegveldpersoneel in Ghana slechts Engels verstaat. Het gevolg is dat Ghana op eigen kosten een tolk met de Russen moet meegeven, daar er anders stukken van komen. Het verlies van de Ghana Airways wordt voor 1962 op 17 miljoen dol lar dus ruim 60 miljoen gulden ge schat. Uit prestige-overwegingen hand haaft Nkroema de vlieglijn op Kar- toem aan de Nijl, want deze grote verbinding wordt met de Afrikaanse hoofdzenuw in het onderlinge verkeer genoemd. De frequentie bedraagt., eenmaal i nde 14 dagen. Men kan 78 passagiers meenemen, maar in door snee blijven op elke vlucht 76 zetels leeg. De drukst bevlogen route van de Chana Airways is die op de Sovjet- Unie. Om de doodeenvoudige reden, dat de vliegtuigen vrij frequent naar de'Sov jet-Unie worden gevlogen om gereviseerd te worden De in 't westen gebouw de vliegtuigen worden na 2.000 vlieguren totaal gereviseerd. De Sovjet-Russen zijn veel strenger en gaan na 300 vlieguren De autobus, die onlangs door de auto busonderneming Maarse en Kroon ge schonken is aan het Nederlandsche Roode Kruis voor de hulpverlening aan Perzië, zal donderdag a.s. uit Aalsmeer vertrekken. Twee chauffeurs van het vervoer bedrijf, de heren N. van der Burg en A. H. van den Heuvel, zullen de bus naar Iran rijden, waar zij vrijdag 12 oktober hopen aan te komen. De volgende materialen zullen met de bussen worden meegestuurd 6j540 meter stof, 45 naaimachines, 144 slaap zakken, 1-536 blikjes cacaopoeder, 380 kinderlakens, 50 baby dekens, 600 een- persoonslakens, 90 eenpersoonsdekens, 250 jeugdpaketten, bijeengebracht door leden van het Jeugd Rode Kruis te Aalsmeer en inhoudende stukjes zeep, tandpasta, toiletartikelen e.d. Op verzoek van het Rode Kruis is de bus geheel wit geschilderd met rode kruisen aan iedere kant. De totale afstand, die de beide chauf feurs door Duitsland, Oostenrijk, Joego slavië, Bulgarije, Turkije en Iran zullen afleggen, bedraagt 5.520 kilometer. Zij zullen per vliegtuig uit Perzië terug keren. In Aden zijn gisteren gevechten uit gebroken tussen betogende Arabieren cn de politie. Het oproer vond plaats kort voordat de wetgevende raad een voor stel in behandeling nam tot aansluiting van de stad bij de Zuidarabische Fede ratie. De politie maakte gebruik traangas om de menigte, die met stenen en stokken vocht, uiteen te drijven. Britse militairen' die gereed stonden om de politie te hulp te komen grepen in om orde te scheppen in dc dichtbe volkte buurt van de stad, waar de ge moederen het hevigst in beroering kwamen. Gouverneur Sir Charles Johnston had alle optochten verboden. Hij waarschuw de zondag via dc radio dat tegen op roerlingen geweld zal worden gebruikt- De socialistische volkspartij had ech ter verklaard, dat zij door zou gaan met voorbereidingen voor een protestmars tegen de voorgestelde toetreding tot de federatie, die „een stap terug voor de onafhankelijkheid" werd genoemd. De betogers staken de kantoren van een politieke partij, die vóór aansluiting van Aden bij de federatie is, de Ver enigde Naties Partij, in brand. De politie voerde herhaaldelijk charges uit, doch» de demonstranten hergroepeerden zich na elke aanval. De wetgevende vergadering werd bij de debatten zwaar gehinderd door het via de ramen binnenstromende traan gas. Op het vliegveld en in de haven werd gestaakt. Tot dusver is melding gemaakt van enkele gewonden. De federatie werd in 1959 in het Britse protectoraat West-Aden gesticht en thans zijn elf sultanaten en sjeikdom- men er lid van. Het verbond krijgt financiële steun van de Britse regering. Doel is weerstand te bieden aan infil traties en samenwerking op gebied van ontwikkelingsplannen. Volgens het Argentijnse ministerie van defensie hebben bij dc militaire re volte drie militairen het leven verloren en werden 36 gewond. Over de slacht offers onder de burgerbevolking werden geen cijfers verstrekt. Wel werd ont kend, dat er vijfhonderd doden gevallen zouden zijn, zoals in enkele berichten beweerd werd. Volgens vroegere berich ten zouden alleen al bij een geVbcht in het Avellanedapark 120 doden geval len zijn. De aarstbisschop van Buenos Aires, die op weg was naar Rome, heeft in Rio alles na. Passagieis voor Moskou zijn Janeiro zijn reis onderbroken cn is er natuurlijk nooit. Deze revisic-vluch- naar Zljn land teruggekeerd. ..11» nU(.r,l,l4/, - 00 In officiële kringen in Washington is NKROEMA ...Sovjets toch niet zulke béste vrienden... ten zijn absolute verliesvluchten. Nkroema ziet thans wel duidelijk in hoe de Sovjes-Ï'nie onder het mom van vriendschappelijke samenwerking ten slotte op eigen voordeel uit is. ISij zal men van mening, dat president Guido's positie door de rebellie versterkt is. De Leider van de opstand, generaal Juan Carlos Ongania, die nu opperbevelheb- ook wel ontdekken, dat het westelijke ber van het leger geworden is, heeft zich kapitalistische" vliegsysteem niet al-:ontpopt als een trouw aanhanger van het ieen secuurder werkt, maar zelfs goed- democratisch stelsel cn schijnt een greep kopen. j naar de macht, die de nu afgezette staf- Maar of dc Ghanese staatsleider, die.^^^ cn opperbevelhebber van het leger, zich nooit vergist, dat zal toegeven? naar verluidt, aan het voorbereir—wa- jren, verhinderd te hebb(cn. Prins Charles van En geland, die thans dertien jaar is, heeft zijn eerste hert geschoten. De prins stond reeds geruime tijd bekend om zijn vaardig heid met vuurwapens, maar had nog niet eer der als jager successen geboekt. Gisteren is de jonge prins echter voor heel wat agressiever tegen standers komen te staan dan dat hert: de Britse liga tegen wrede sporten die niet aarzelde het om leggen van het hert „ver- schnkT'^tijk ea naar" te noemen. Volgens berichten van Balmoral, het zomerver blijf van de Britse ko ninklijke familie, was de prins met zijn vader op jacht geweest. Prins Phi_ lip had toegekeken hoé zijn zoon, die een gewoon jachtgeweer gebruikte, 't hert met een schot dood de. Mevrouw Jean Pyke, lid van de liga zei: ,,Het verbaast me niets. Zij hebben de jongen geleerd zo iets verschrikkelijks te doen. Waarschijnlijk stamt, dit nog uit de tijd van koning Hendrik VII. Zijn vader leert hem Het Damrak heeft gisteren de nieuwe beursweek niet hoopvol ingezet. De stem ming voor alle internationale waarden was aan de flauwe kant. De handel had echter niet veel te betekenen. Dit wijst erop, dat het publiek het hoofd koel houdt. Van die zijde wordt reeds enige weken lang een min of meer afwachtende houding aangenomen. De hoofdfondsen zetten in op koersen die niet onbelang rijk beneden die van het voorgaande slotniyeau lagen. De hoofdoorzaak voor de ongunstige stemming op het Damrak ligt helemaal bij Wall Street, alwaar vrijdag de slot- koersen flauw genoemd konden worden. Het dow jones-gcmiddelde voor de in dustrie-aandelen daalde er met bijna tien punten tot 591.78. Ook de Nederlandse hoofdfondsen lagen er aangeboden in dc markt. De Westduitse beurzen ga ven nauwelijks prijshoudende koersen te zien. Ook de scheepvaartsector was flauw. Leidende cultures verwaarloosd met la gere koersen. Staatsfondsen vast. Een grote uitzondering was dat aandelen Cen trale Suiker Maatschappij in een open hoek op zeer bescheiden schaal wer den verhandeld. De koers liep terug van 305 tot 298, tegen een vorige koers van 343. In de lokale afdelingen was het zeer rustig. 21-9 24-9 Ned. '50 4"4 100% Ned. '61 4'A 100 Ned. *47 3''3 91 Ned. grootboek 1946 92,9„ AKU 367% Koogovens 546 Philips 146.90 Unilever 135.80 Kon. Olie 146.55 HAL 1)614 Scheepvaartunie 123 Amst. Bank 386 Ned. Han delmij. 357 Lucas Bols 844 Drie Hoefijzers 402 Mach. Breda 234 Zeeuwse confectie Bijenkorf Simons Emb.f. en houth. Van Gelders papier Heineken Hero Conserven Holl. Beton MU- Kon. Zout Nijverdal - Ten Cate De Schelde Scholten Foxhol Thomassen en Drijver Van Vtissingen Katoen Vredestein Zwanenberg Organon 100 A 100» 4 91 9234 362% 536 143.25 132,70 141,50 115 121% 382 353 838 402 825 131 291 474 820 130 289% 470 dit. Wij in de liga noe men hem de „trigger- happy prins" de jon gen doet alleen maar wat hem geleerd is". De vice-voorzitter van de liga, Raymond Row ley. was van mening dat het jagerssucces van prins Charles niet paste bij het beschermvrouw schap van koningin Eli zabeth van de koninklij ke vereniging tot voor koming van wreedheden tegen dieren en evenmin paste in de campagne die prins Philip voert tot behoud van het wild. 140.70; Philips 139.00—142.00; Unilever 131.50132.20; Hoogovens 388 709 238 230 735 683% 333 361 899% 386 700 232 733 682 332 357 878 NABEITRSKOERSEN Telefonisch avondvcrkëer AKU 360—361 1/2; Kon. Olie 139.00—

de Stem | 1962 | | pagina 11