Delta-eilanden ondanks water duidelijk één KERK IN BEWEGING Raketbases op Cuba Ontsluiting welhaast even imposant als ruimtevaart Door Amerika's zachtste tabakken MST ISITEUR maar Stevig aaneengeklonken ..Kijk, de zee!" Een andere wereld Een NIEUW Zuid-Westen wordt geboren (II) Bijna eiland-af Eén recreatiegebied Inspirerend en moedig boek Menselijk element Vier deugden Experimenten 14 15 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 22 SEPTEMBER 1962 NS Bestrijding van kwashiorkor in Z. Afrika 10 stuks 50 ct 20 stuks 1.- Geschenkdoos 50 stuks 2.75 EEN LAURENS PRODUCT Dood met miljoen dollar op zak 15 (Advertentie) atig contact vert, is ver goed loon. en: kheden in bin- ook voor het voorzieningen o.a. de kans eur te worden pensionkosten jaar, zendt dan PEFTIJD: en no SASS/22/9/15 l.ng, waarin alle litplooien. Ivast salaris plui liet een gede-gen j handelsgeest en lieden. Imgeving en niet [ties inzake leef- recente pasfoto, fstraat 16, Breda. Amerikaanse draagbaar voor haar I voor beproe- ontwikkelde bn de Engelse Im.v. perspec- lies de samen- aan- Jizicht en een rlangd. bring en een en geschrift biale voorzie- hteerd bedrijf. gineeririg i (Van onze redacteur). hebben iets weg van de Zeeuwse, de dorpen op de Zuidhollandse eilan den. Ze verschillen principieel van die in het overige gebied van Zuid-Holland. Ze hebben het besloten karakter van de dorpen op Walcheren, de Bevelanden of Schouwen-Duiveland. Ze zijn zelden groot en ze hebben zich, juist zoals de Zeeuwse, rond een kerkje gegroepeerd dat bijna altijd een bescheiden torentje heeft. De kerkjes zijn massief van bouw en de toren is veelal stomp, of bestaat zelfs uit een verlegen dakruitertje. En als het een spits is, dan doet ze niet haar best zo hoog mogelijk ten hemel te priemen. Zeeuws eiland, een volstrekt andere wereld. Na Schouwen, men wist het van de schoolkaart, kwam opnieuw een onoverbrugbare stroom die een horizon afsloot. T")e enkeling op Voorne en Putten die familie had in dat verre Zeeland wist hoe ver het was: niet de dertig of veertig kilometer over al die „zeeën" en onbekende eilanden. De reis ging en gaat nog altijd! over Rotterdam en Dordrecht, door Bra bant en daarna komt dan het verre Zeeland. Maar nu wordt de eerste van die zeeën getemd. Van Rockanje naar Stellendam komt een dam. Het mach tige Haringvliet heeft voor de mensen op de dijk zijn majestueus karakter verloren. Ginds, in het westen, is men de stroom te lijf gegaan. Een onbete- /^vok de mensen hebben er iets van de Zeeuwen: ze blikken ieder recht en zonder ejiiga schroom in de ogen, ze noe men er iedereen „je" en wat ie mand die hen niet kent voor hun conservatisme zou houden, is in feite slechts hun gezonde realisme: ze houden zich aan het wat en het hoe van de omstandigheden en die waren tot nu toe die van een meer of minder sterk geisoleerd landbouwgebied. Nu is, of wordt, dat anders. Het le ven speelt zich er niet meer rond de kerktoren af, de afstanden zijn Ver vallen. men behoort al helemaal (dat geldt voor Rozenburg, Voorne en Put ten, en voor de Hoekse Waard) tot de rokende agglomeratie van „Groot- Rotterdam", zoals men het voor de oorlog noemde, met een zekere Maas stadse ijdelheid. De akkers tussen de dorpen zijn welhaast tot tuintjes tus sen fabrieken en flats geworden. Families die sedert generaties bijna uitsluitend landbouwarbeiders oplever den ze waren talrijk in deze stre ken hebben zich snel aangepast. Een van die gezinnen, dat elf kinderen telt, was tot in de oorlog nog „bij de boer", zoals een van hen ons vertelde. Vader en alle zoons verhuurden zich als landbouwarbeiders. Nu is er niet één meer in het land bouwbedrijf. Eén van de schoonzoons heeft een beroep dat met de landbouw te maken heeft: hij is assistent van de consulent. Alle andere leden van het grote gezin kozen andere wegen. Dat betekende omscholing, maar dat betekende ook: korter werken, en schoner werk. Dat betekende: een vrije zaterdag. Ze halen niet meer, vanaf vier uur in de morgen, het hooi binnen en ze moeten niet meer, 's za terdags om vier uur in de middag, de koeien nog melken. Ze vlechten nu be tonijzer, of bedienen onbegrijpelijke afsluiters in het Botlek-oliegebied. Of ze werken aan de Deltasluizen in het Haringvliet. Ta, de dorpen en de mensen die er wonen hebben veel van de Zeeu wen, die vele eilanden verder wonen en die voor de bewoners van de Zuid hollandse eilanden vreemdelingen zijn, mensen bijna van eeii andere wereld. Want hoe groot is de afstand tus sen beide streken? Niet het aantal kilometers dat men hemelsbreed zo voordelig mogelijk kan uitzet ten. Want daar was geen weg. Als de mensen uit de diepe ,,Pitse polder" op hun zondagswandeling het steile talud van de indrukwek kende Haringvlietdijk opgeklau terd waren zeiden ze, vol ontzag, tot hun kinderen: kijk, de zee! Oneindig breed golfde de stroom en in de verte lag, als een streep, Goeree en Overflakkee. Een andere wereld. Wie er moest zijn kon er met de boot ko men Maar de contacten waren niet talrijk. Ieder eiland was een wereldje op zich, van oudsher. Achter dat eiland was wéér zo'n stroom, waarnaar de mensen keken en dan zeiden: kyk, de zee! Achter die zee was dan Schouwen-Duiveland, een kenend hoopje modder dat na veel werk boven het roerige water van de brede monding uitrees, werd een ring dijk, de ringdijk een eiland, het eiland de nu voor het water onneembare ves ting die de bouw van de sluizen be veiligt. In 1968 zijn sluizen en dam ge reed en is Goeree en Overflakkee geen eiland meer. De volgende sprong gaat naar Schou wen, Zeeland zelf bouwt zich al de enorme brug naar dat eiland en nog vèr voor het jaar 1980, waarin het ge hele Deltaplan verwezenlijkt zal zijn, is het gehele Zuidhollandse en Zeeuwse eilandengebied één geheel, stevig aan eengeklonken en gereedgemaakt voor de toekomst. Dan zullen de mensen van deze eens los van elkander levende we relden elkaar gaan ontmoeten, de „zeeën" zullen slechts binnenme ren zijn, zoals nu het Brielse Meer in het noorden en het Veer- se Meer in het zuiden al zijn. En die ontmoeting zal wellicht niet zo spectaculair zijn als de mogelijke confrontatie van de aardbewoner met wezens van een andere pla neet, maar we weten zeker dat ze komt en dat ze het leven van het nieuwe zuidwesten ven Nederland drastisch zal gaan beïnvloeden. Het Deltaplan is geen ruimtevaart, maar waar de plannenmakers van het astronautisch verkeer nog slechts vaag kunnen schetsen, gaan voor de men sen van het zuidwestelijk eilandenge bied van ons land al binnenkort met terdaad andere werelden open. Jn de wijdheid van Flakkee, het oos- A telijk deel van het immens stille eiland, kan men tientallen kilometers rijden en niet meer dan tien of twintig mensen tegenkomen. Ze steken de hand op tegen je auto, want dat doet iedereen hier, omdat iedereen die hier passeert wel iemand van dit land zal zijn, of minstens iemand die er vaker komt. Op de wegwijzers staan namen die onweerstaanbaar aan de vierde of was het de vijfde? klas van de la gere school doen denken: Stad aan het Haringvliet, Sommelsdijk of Den Bom mel. Er staat nog een aanduiding op: Noordbrabant, zoveel kilometer. Dat wijst naar Ooltgensplaat waar vanuit een onvoorstelbaar stil haventje, met een petieterig houten wachthuisje op de dijk, de veerboot naar Dintelsas vertrekt. Er staat niet: Dinteloord, of Steenbergen, of Roosendaal, zoveel ki lometer. Maar: Noordbrabant. Zoals een richtingwijzer op een luchthaven: Zuid-Amerika. Hier, in de diep-groene polders is het land nog helemaal echt land. We reldhaven, Botlek en Europoort zijn hier nog namen. Maar men ruikt er, als de wind uit het noorden waait, hun olie-adem al en verder naar het westen weet dit eiland van zware zee klei dat het nog slechts heel kort eiland zal zijn. Stellendam, tot febru ari 1953 ook niets meer dan een ver geten naam uit de aardrijkskundeles op de lagere school, maar door de ramp er verdronken vele tientallen mensen tot dramatische en onbe geerde bekendheid gekomen, is niet meer het dijkdorpje van weleer. In de dorpsstraat kan men er de portaalkraan en de verdere ruige at tributen van de sluizenbouw duidelijk onderscheiden. „Nestum" staat er mét reuzenletters op de stalen brug van de kraan geschreven, als het ware, pal boven de hoofden van de Stellendam- mers. „Nestum", dat is de naam die zes grote aannemersbedrijven, kozen voor de gezamenlijke n.v. waarin zij de zee te lijf gaan. Nestum, dat is: Nederlandse sluizen, en tunnelbouw maatschappij. Vanuit Hellevoetsluis, voor de Stel- lendammers wazige verte, en drie eeuwen geleden Nederlands meest ge duchte basis in onze strijd op de zeeën, nü het fort van waaruit de strijd tégen de zee geleid wordt, dirigeert Water staat zijn menselijke mollen en bevers die het geweld van staal en beton te gen de oerkracht van het water stel len. En behalve het werkeiland waar in de afwateringssluizen verrijzen heb ben zij al weer een nieuw eilandje ge maakt, en daarin bouwen zij de schut sluizen, heel wat kleiner dan de gigan tische batterij van betonnen en stalen zeepoorten die nog vele jaren het visitekaartje van de Deltawerken zul len vormen. Vanaf Stellendam komt men gemak kelijk op het kleine werkeiland en van daar voert een Baileybrug naar het grote. De Deltawerken smijten driftig het zand al op de stoepen van de Stellendammers zouden zij dan niet weten dat de tijd van eilandlijk isole ment voorbij is? "VTog verder westwaarts ligt de dui- nenkop van Goeree, met het dorpje Ouddorp. Het strand is er mooi en biedt door geen enkele andere eilandpunt gehin derd een machtige blik op de Noord zee, in noordwestelijke richting. Het zuidstrand geeft een fraai uitzicht op het Schouwense Renesse. Druk is het er nog niet, althans niet voor iemand die Zandvoort en Scheveningen kent. Voor de Ouddorpse VW is het aantal badgasten een grafiekcurve die mooi oploopt. Op het kennelyk splinternieuwe par keerterrein staan opmerkelijk veel Duitse auto's. Bijna verbazingwekkend is dat: van het merendeel der Neder- Dit model van de sluizen in het Haringvliet, dat men in Helle voetsluis kan bekijkentoont duide lijk aan hoe ze werken. Machti ge stalen afsluiters worden door al even gewéldige armen bewogen, in geval de sluizen (er komen er zo zeventien naast elkaar) geopend moeten worden. Over de sluizen heen loopt de wegdie gebouwd is op een fundament van talrijke drie hoekige segmentenuit voorge spannen beton vervaardigd. landers neem je aan dat ze noch Goe ree, noch Ouddorp en nog minder zyn riante strand kennen. En dan staan in deze uithoek plotseling rijen auto's van Duitsers. Hoe hebben ze dit vergeten hoekje, deze oase gevonden? Slechts enkele kilometers van hier, over het water, liggen Rockanje en Oostvoorne, welbekende badplaatsen al, het eerst geëxploreerd door de naar verpozing zoekende Rotterdammers. De dam zal het recreatiegebied van Voorne binnenkort met dat van Goe ree verbinden. En dan ligt Ouddorp in iedere route. Een zeearm verder ligt de beduinde kop van Schouwen, al eerder ontdekt dan het strandgebied van Ouddorp. Er is nu nog een immense zeearm tussen die twee. Maar na het Haringvliet komt de Grevelingen aan de beurt, en tenslotte de Ooster-Schelde. En dan ligt daar één machtig re creatiegebied. Vanaf Den Briel, oud vestingstadje maar nu al bedrijvig en oergezellig centrum van watersport op het Brielse Meer, tot Westkapelle op Walcheren, is er dan een door dam men tot een langgerekt geheel ge maakt stuk zeekust, met ideale si tuatie pal achter de duinen overal uitgestrekte binnenmeren voor de wa tersport. Wat nog maar acht jaar geleden toen de eerste Deltaschetsen op papier gezet werden, een utopie leek is over nog geen twintig jaar volledig werke lijkheid. En al lang vóór 1980 zullen Nederlanders en anderen het unieke recreatiegebied veroverd hebben, pal achter de zandzuigers en de kranen aan. Als een verlokkende strook van duinen, stranden en meren zal dit gebied het in aanleg zijnde nieuwe zuidwesten van Neder land aan zeezijde begrenzen. Hier hangt een van de se menten die de verkeersweg over de sluizen heenvoerenin de takels van de enorme portaalkraan. De uitvoering van het Deltaplan heeft de Waterstaatsingenieurs geinspi- reerd tot opmerkelijke „uitvindin gen". Deze wijze van sluizen- en wegenbouw is er één van. (Advertentie) Golden Fiction De Zuidafrikaanse regering is voor nemens een van 's lands meest gevreesde ziekten, Kwashiorkor, tot een ziekte te verklaren die moet worden aangegeven. Kwashiorkor komt vooral onder de kin deren voor. De ziekte ontstaat als gevolg van on dervoeding en gebrek aan vitaminen. In sommige industriegebieden lijdt bijna elk kind aan een graad van ondervoeding De symptomen van kwashiorkor zijn een opgezette buik, gezwollen voeten, uitvallend haar en lusteloosheid. Ernsige gevallen worden naar het ziekenhuis wergebracht. Het dodencijfer als gevolg an deze ziekte is hoog. Jaarlijks sterven er bijna 600 mensen, .loral kinderen aan. Volgens gezaghebbende Amerikaanse kringen te Washington heeft de Sovjet- Unie tot dusver 4200 man militair per soneel naar Cuba overgebracht en wor- Icn op het eiland van Fidel Castro 12 rases voor luchtdoelraketten gebouwd. De zegslieden verklaarden donderdag in ie Amerikaanse hoofdstad dat Cuba mo menteel naast 60 oude Mig-straaljagers rok over nieuwe Mig-21 gevechtsvlieg- uigen beschikt. Tenminste één zou er vlieggereed zijn en „verscheidene an- iere" worden in Cuba geassembleerd. De gezaghebbende zegslieden menen "rog altijd dat de militaire versterking rp Cuba zuiver „defensief" is. Sedert half juli hebben tussen de 65 rn 75 Russische schepen materialen en rersoneel naar Cuba overgebracht. Er wordt aan de oostkust van Cuba een basis gebouwd voor raketten die tegen schepen gebruikt kunnen worden. On der de Russische leveranties bevinden zich acht patrouilleschepen die elk twee raketten kunnen lanceren. Het militaire personeel bestaat uit constructie-arbeiders en technici. Pater dr. B. van Bilsen O.F.M. heeft als schrijver een goede naam in ons land. Dat is voor een niet gering deel te danken aan zijn waardevolle artikelen in „De Nieu we Mens", een periodiek, dat on langs een nieuwe naam en een nieuwe opzet heeft gekregen, meer in overeenstemming met de mo derne problematiek. Hij heeft deze reputatie versterkt door het schrij ven van het boek „Kerk in bewe ging - Structuurveranderingen in de Kerk" (Uitgave Dekker en Van de Vegt, Utrecht-Nijmegen). Wellicht zullen er lezers zijn, die dit boek de titel zouden willen geven ,-Kerk op drift". Dat zou onjuist zijn. Een schip „op drift" is zijn ankers kwijt en drijft stuurloos en zonder vast doel rond op de ivoelige zee, een speelbal van de hoge golven. Zelfs in deze moeilijke overgangstijd kan zeer zeker van Gods Kerk niet ivor- den gezegd, dat zij op drift is. Al staat aan haar hoofd een mild en zachtmoedig man als Paus Joannes XXIII, zijn mildheid en zachtmoedig heid verhinderen niet. dat hij het stuur van het scheepje van Petrus met vaste hand omklemt en de Kerk stuurt in de richting, waarvan hij overtuigd is, dat het de richting is, welke de Voorzienigheid wil. Daarom kunnen we niet spreken van een „Kerk op drift", maar koos de schrij ver terecht als titel van zijn boek „Kerk in beweging" Nu de hele wereld in beweging en een groot deel ervan in beroering en werkelijk op drift is geraakt, kan het niet anders of ook de Kerk moet daar van de weerslag ondervinden. De Kerk is van alle tijden. Dat neemt niet weg, dat zonder enige wezensverandering haar uiterlijke verschijningsvormen, haar methoden, haar benadering van de eigentijdse problemen aanzienlijke wij zigingen kunnen ondergaan en in de loop der eeuwen ook metterdaad hebben ondergaan. De overgangstijd, waarin we leven, de vermoedelijk totaal andere ver houdingen, welke nog in ontwikkeling zijn en waarvan niemand weet, tot wel ke resultaten zij zullen leiden, kunnen niet onopgemerkt aan de Kerk voorbij gaan. Zij zal zich zelfs op structurele veranderingen moeten voorbereiden. Zou de Kerk dat niet doen, dan zou zij in haar taak tekort schieten. Daarvoor behoeven we niet bang te zijn, omdat de H. Geest over haar waakt. Dat neemt niet weg, dat het men selijke element een zodanige rol speelt in de Kerk, dat er aanzienlijke graduele verschillen kunnen optreden in de mate, waarin zij er in zal slagen een zo hoog mogelijke perfectie te bereiken en in de wijze, waarop zij zich aan de nieu we tijd zal weten aan te passen. Het ziet er naar uit, dat de Kerk in onze dagen geroepen is om die taken te vol voeren, welke in de tijd van de contra reformatie niet werden voltooid en bo vendien haar eigen aanschijn zodanig te vernieuwen, dat zij in aantrekkelijkheid zal winnen voor de niet-katholieke chris tenen. In een brede opzet schetst dr. van Bilsen de huidige situatie van de Kerk tegen de achtergrond van haar historie en in de perspectieven welke deze tijd opent en de kansen, welke er nu lig gen. Op openhartige en onbevangen wij ze benadert bij de problemen, welke om een oplossing vragen en dat zijn er zeer vele. In vier hoofdstukken behandelt hij: 1. Katholieke hervorming; 2. Verschui vingen in de organische structuur van de Kerk; 3. structuurveranderingen in het geestelijk leven; 4. consequenties voor de zielzorg. Hij gaat bij de behandeling van de lawine van vraagstukken, welke in deze vier hoofdstukken wordt opgeroepen, de moeilijkheden niet uit de weg. Hij ziet ze moedig onder het oog en stelt tevens vast, dat het onmogelijk is om voor alle vraagstukken een volledige en pasklare oplossing aan te geven. Zijn werk kunnen we zien als een balans van de situatie in de Kerk van onze dagen. Hij maakt die balans op als een zakenman, zonder de zaken rooskleuriger voor te stellen dan ze zijn. Overal valt te beluisteren een toon van bezorgdheid en tegelijker tijd van grote liefde voor de Kerk, terwijl er tevens uit blijkt een onver woestbaar vertrouwen in de toekomst. Om de bijna overal aanwezige ver nieuwingsbeweging de volle kans van slagen te geven moeten we aldus dr. v. Bilsen - over vier deugden kunnen be- bescliikken. 1. verantwoordelijkheidsbesef; 2. de crisis durven zien; 3. de moed om te experimenteren; 4. nieuwe inzichten in de daad omzetten. De schrijver zelf geeft in zijn boek het bewys van zijn groot .verantwoordelijkheidsbesef; we mogen zelfs aannemen, dat het uit dit besef is geboren en dat dit hem heeft ge dwongen om zó te schrijven en niet anders. Evenmin ontbreekt hem de moed om de bestaande crisis duidelijk te sig naleren. Dat hij daarbij soms op ge voelige tenen trapte, was niet te voor komen. Dat is een gevolg daarvan, dat sommigen in Gods Kerk nog al lange en uiterst gevoelige tenen hebben, die bovendien worden ontsierd door pijnlij ke eksterogen. Zonder van dr. van Bil sen te willen zeggen, dat hy een soort geestelyk pedicuur is, constateren we, dat liij niet schroomt om liet mes in die voeteuvels te zetten. Ook dat doet pijn, al zal het achteraf blijken, dat het een gezondmakende pijn is. We zeiden reeds, dat prof. van Bilsen geenszins de pretentie heeft om voor alle problemen een pasklare oplossing aan de hand te kunnen doen. Vandaar dat de waarschuwing, welke hij geeft n. a.v. het streven naar een nieuwe en bijbels ingestelde spiritualiteit, om niet uitsluitend afbrekend werk te doen, van toepassing is op het hele boek en op alle aangesneden problemen. Hij signa leert de moeilijkheden; menigmaal geeft hij belangrijke en goede middelen aan, welke tot een verbetering kunnen lei den. Maar met klem waarschuwt hij er tegen om het oude prijs te geven en de bestaande weg te verlaten, zolang de nieuwe weg nog niet is uitgezet en af gebakend. Tegelijkertijd is zijn boek voor priester en leek een krachtige aanspo ring om samen en onder leiding van de hiërarchie naar de nieuwe weg en de nieuwe structuur te zoeken. Dat wordt een werk van heel lange adem. Wat we ook van het a.s. concilie mogen verwachten, het is uitgesloten, in zulk een betrekkelijk korte tijd, zelfs al duurt het Vaticanum II ook twee of drie jaar, de hele reconstructie door te voeren, welke dr. van Bilsen voor ogen staat. Daar is tenminste een hele gene ratie mee gemoeid. Dat mag geen reden zijn om het nu maar kalmpjes aan te doen onder het motto: zij, die geloven haasten niet. Op tal van gebieden is de toestand zodanig, dat op korte termijn een oplossing drin gen nodig is, ook al zullen dan enkele weerstrevende krachten ter zijde moeten, worden geschoven. Terecht noemde de schrijver als derde en vierde deugd, welke nodig zijn om het vereiste doel te bereiken: de moed om te experimen teren en om de nieuwe inzichten in da den om te zetten. Uit wat er tot nu toe over de voor bereiding van het Concillie is bekend geworden, kan worden afgeleid, dat er ook in de hiërarchie van de Kerk perso nen zijn. die de moed om te experimen teren ontberen en die dus ook niet bereid zijn om de nieuwe inzichten in daden om te zetten. Evenals op het wereldpolitieke terrein Afrika en Azië, ondanks hun betrekkelijke economische en politieke zwakte, een zeer belangrijk woord mee spreken, zo zullen ook de stemmen van de bisschoppen in die gebieden van doorslaggevende betekenis blijken. Als in die werelddelen de moed om te experimenteren zou ontbreken en de nieuwe inzichten niet in daden worden omgezet, dan moeten we er rekening mede houden, dat menselijkerwijze gesproken de rol van de Katholieke Kerk daar binnen niet al te lange tijd zal zijn uitgespeeld. Zou de Kerk daar haar Latijns-Romeinse aanschijn behou den met de eigen cultuurpatronen en de mentaliteit, welke in die gebieden wor den aangetroffen, dan zal de Kerk voor de grote massa in die landen onaan vaardbaar blijven. In zekere mate geldt dit van de hele Kerk. Overal staan we voor een geruis loze afval, met ontkerstening, met on kerkelijkheid en onkerksheid. Dat proces speelt zich af in ons land en in groter omvang, dan menigeen beseft. Niet al leen behouden, wat de Kerk nog bezit is van groot belang. Van niet minder betekenis is het om de mensen, die om welke reden dan ook met de Kerk hebben gebroken of de weg naar de Kerk zijn vergeten, terug te brengen en nun de waarden te doen beseffen van wat zij hebben prijsgegeven. Voor de hiërarchie, voor priester en leek ligt hier een moeilijke en toch in spirerende taak. Als zij kennis nemen van het boek van dr. van Bilsen, zullen zij begrijpen, hoe zeer de nood dringt en hoe zeer de ingespannen en toegewijde arbeid van allen nodig is. Op straat te San Luis Potosi (Mexico) is een Portoricaan, Edmundo Martin Aumat genaamd, dood neergevallen, met wi dollar aan Amerikaanse bankbiljetten op zak. De politie zegt dat een metgezel, alleen geïdentificeerd als een Nicaraguaan, de vlucht nam toen de ander neerviel De dollars in de zak van Aumat waren vals

de Stem | 1962 | | pagina 9