Gijsbert Nieuwiand gaat de dirigeerstok weer hanteren d PERQUIN FOUTEN! Schuldbekentenis van Duitse episcopaat Minter en Hhnter en het fluwelen ventje Op jonge leeftijd al dirigent oc^ezecf Johan Kaart gaat in België spelen maakt eui lleton Nieuwe stad Bijlmermeer voorgesteld KYP-fractie verlaat raad van Sittard Mariniers kapel Prima team-work Martin Mons Kijk naar Terugblik Bisschop in Chinese gevangenschap overleden DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 22 SEPTEMBER 1962 (Van onze radio- en tv-redacteur) Reeds maanden geleden, toen zijn benoeming tot dirigent van het Promenade orkest bekend werd, hadden wij Gysbert Nieuwiand om een Interview gevraagd. Wü waren ons er niet van bewust hoe moeilijk het is om deze leider van de afdeling lichte muziek bij de AVRO voor zo'n gesprekje te strikken. Toen wij op het afgesproken uur in zijn riante Hilversumse werkkamer arriveerden was de heer Nieuwiand nog aan het repeteren met het Promenade-orkest. Maar hü bleek de afspraak niet te zyn vergeten. Al spoedig belde hij ons op, maakte zijn verontschuldigingen, dat hij te laat was en stelde toen voor om zijn opvolger, de heer Eric Kranz, als doelwit voor een interview te kiezen. „Ik hou niet zo van publiciteit en ik word altijd warm als ik een stukje over mezelf lees", ver duidelijkte hy. Toen wy hem herinnerden aan zijn afspraak staakte hij het verweer en was de heer Nieuwiand binnen een kwartier aanwezig. Al spoedig bleek, dat Gijsbert Nieuw iand au fond veel te veel heer is om ie mand zo maar boudweg met een kluitje in het riet te sturen. Toen het gesprek eenmaal op gang was ontbrak het hem gelukkig niet aan woorden om te ver tellen over het werk dat hem zo na aan het hart ligt. De heer Nieuwiand werd op 5 mei 1912 in Gouda geboren en in dit Zuid- Hollandse stadje ontving hij zijn eerste muzikale opleiding van H. C. J. de Man, organist van de Grote of St. Janskerk. Deze musicus heeft veel aan zijn vorming gedaan, hetgeen resulteerde in het feit, dat de heer Nieuwiand reeds op zeven tienjarige leeftijd in de orgelbank van de Lutherse Kerk te Gouda zat en een jaar later officieel tot koordirigent van deze gemeente werd benoemd. De jonge Gouwenaar bekwaamde zich verder in het orgelspel en de theoretiscne vakken aan het conservatorium in Rot- harmonie- en fanfare-orkesten in Gouda terdam, terwijl hij daarnaast pianolessen e1} omgeving. Te Schoonhoven leerde hij ontving bij Jaap Callenbach. Voorts stu deerde hij korte tijd orgel bij Adriaan Engels en piano bij Theo van der Pas. De lessen in directie en instrumentatie ontving hij van Eduard Flipse. In de jaren voor de oorlog deed hij veel prak tische ervaring op in het dirigeren van Het is nu wel duidelijk waarom de mensheid moreel zo afzakt. Het zit in de vrije zaterdag. Die wordt door negenennegentig komma negen ennegentig procent van het mensdom gebruikt om uit te slapen. En lang in bed blijven liggen nu is volgens een nieuwe Japanse vereniging de bron van alle kwaad. Wie lid wil worden van deze schil derachtige club moet elke morgen vroeg uit de veren. Niet zo maar ge woon vroeg. Neen, kwart over vier is het réveille voor de leden. Ze zin gen dan het verenigingslied en gaan aan de slag. Dat lied vermeldt nauw keurig de overige plichten waaraan de leden zich hebben te houden: De gehele dag zullen wij bereid willig werken zonder de drie grote zegeningen te vergeten, deze zijn: gemeenschap, onderwijzers en ouders wij zullen niet spreken over de slechtheid van anderen of de goed heid van onszelf; wij zullen direct doen wat gedaan moet worden en wij zullen niet kwaad of ontevreden zijn om zo de drie grote verspillingen te vermijden; deze zijn: verspilling van goed, van tijd en van geest. Het is een mooi lied, dat wel, en men kan niet ontkennen dat de clubleden onbaatzuchtige en reine voornemens hebben. Als ik zoiets lees denk ik altijd onmiddellijk: kijk, zo'n vereni ging moeten we hier ook oprichten. Want een eenvoudige methode om ieder een gehele dag noch over de slechtheid van anderen en hun eigen goedheid te laten praten, trekt mij bijzonder aan. Doch dan verval je bij de prak tische uitwerking al meteen in de bezwaren. Ik heb bijvoorbeeld niets tegen vroeg opstaa.71, zelfs om kwart over vier het bed uit staat me niet tegen, zo lang tenminste iemand an ders dat doet. Persoonlijk moet ik daar niets van hebben. Bovendien ge loof ik eigenlijk ook niet dat, als er maar drie grote zegeningen zijn. de onderwijzers daartoe behoren. Niet omdat ik iets tegen onderwijzers heb, integendeel, ik acht hen zeer hoog, maar één van de drie grote zegenin gen des levens, neen, dat lijkt me wat al te sterk uitgedrukt. Misschien zou het lukken om een dag lang niet over de slechtheid van anderen te praten hoewel dat een zeer zware opgave is maar dat een clublid ook niet kwaad mag worden, of ontevre den is teveel gevraagd van een Neder lands onderdaan. Trouwens, stel dat je nu 's morgens om kwart over vier opstaat en naar de club der matineuze goed-willenden gaat, dan ben je om vijf uur, half zes weer thuis. Daar moet je stil wezen want de rest slaapt nog. Je kunt dan voor het oiitbijt gaan zorgen en zo. maar je houdt onvermijdelijk tenslotte minstens twee uur over waarin je zo maar doelloos zit te hangen. Want ik wil wel, zoals het clubreglement voor- scnrijft, de gehele dag bereidwillig werken, maar ik hoef niet voor een uur of negen in de morgen op de krant te zijn. En wat moet je in die twee uren 9a<*n zitten doen? Je krijgt allerlei gedachten, in je stoel, en omdat je nu eenmaal mens blijft, ondanks het *~}£]Lslgne\zVn daar wel slechte ge dachten onder. Neeu, dan blijf ik maar liever on schuldig slapen. Net zo lang tot ik me op een holletje moet scheren en eten om nog op tijd te komen. En ten slotte word ik daar nooit kwaad of ontevreden bij. Hoogstens mijn vrouw zijn vrouw kennen, die pianiste was bij de Gemengde Zangvereniging die onder zijn leiding tot grote bloei kwam. Toen na de bezetting een oproep in de bladen verscheen, waarin een directeur werd gevraagd in de rang van officier bij de Marinierskapel trok Gijsbert Nieuwiand de stoute schoenen aan en solliciteerde. Na een vergelijkend exa men met andere gegadigden werd hij uitverkoren deze nieuwe kapel te leiden. De heer Nieuwiand was toen 32 jaar en kreeg de rang van le luitenant. Reeds op 20 november d.a.v. verscheen de kapel in battle dress op het Binnenhof, waar toen in alle eenvoud, vanwege de omstandig heden, de eerste plechtige opening van de Staten-Generaal na de oorlog plaats vond. De Marinierskapel werd voor een deel gerecruteerd uit de leden van de voor malige Marinekapel uit Den Helder, die in 1940 door de bezetters werd ont bonden. Om ceremoniële redenen was de kapel van de Kon. Marine onderge bracht bij het korps Mariniers om tot uitdrukking te brengen, dat deze kapel bedoeld was voor de gehele marine. Daarom draagt ze ook als officiële naam Marinierskapel van de Kon. Marine. De heer Nieuwiand bouwde met dit korps een zeer groot repertoire op, dat als het ware liep van Bach tot Ellington. Zy, die menen, dat pas de Luchtmacht kapel met ,The Saints going marching in een nieuw idioom in de militaire muziek brachten hebben vergeten, dat destyds de Marinierskapel al de „Rhapsody in Bleu" en „American Patrol" uitvoerde Met deze kapel heeft Gysbert Nieuwiand niet alleen ontelbare concerten gegeven in binnen- en buitenland, maar ook grote faam verworven door de talryke uit voeringen van bekende werken voor de grammofoonplaat. Gijsbert Nieuwiand heeft benijdens waardig veel gezien van de wereld. 3ij de officiële vlootbezoeken in het bui tenland ging de kapel altijd mee op reis en zo bezochten zij Amerika, waar men ook voor de televisie musiceerde, Cana da, Indonesië. Rusland, Zweden, Enge land, Frankrijk en België. Vergeten wij niet de vele transcriptieprogramma's, die hij met de kapel verzorgde voor de We reldomroep. Zelf noemt hij deze tijd, om een film titel te gebruiken, de beste jaren van zijn leven. „Destijds zei ik wel eens, als ik nog eens van werkkring zou ver anderen, dan zou deze bij de radio moe ten liggen". En deze populaire dirigent, doorkneed in het vak, kwam bij de radio. In 1957 werd hij benoemd tot hoofd van de afdeling lichte muziek bij de AVRO. Zijn muzikanten zagen hem node vertrek ken en zijn verdiensten als grondlegger van de Marinierskapel werden gehono reerd in de koninklijke onderscheiding van Ridder in de Orde van Oranje-Nassau met de zwaarden, welke onderscheiding door vele andere werd gevolgd. Zijn functie als hoofd van de afdeling lichte muziek bij de AVRO heeft hem in de afgelopen vijf jaren grote voldoe ning geschonken. Hij dankt dit voor het overgrote deel aan de enorm prettige samenwerking en medewerking van de mensen met wie hij de vele programma's moest samenstellen en creëren. „Het was echt heerlijk team-work", verklaarde hij herhaaldelijk. Toch was deze functie geen sinecure, want er werden onder zijn verantwoordelijkheid per jaar niet minder dan een kleine twaalfhonderd programma's uitgezonden ofwel bijna vijftig procent van de beschikbare zend tijd gevuld. Al de vele rubrieken als de „Radio- scoop", „Kleurrijke klanken", „Van, voor en door amateurs", het „Festival der Ne derlandse lichte muziek" enz. vroegen enorme 'voorbereiding om door goed „timen" en monteren tot een logische bouw van deze programma's te komen. Daarnaast vond de heer Nieuwiand tot begin van dit jaar nog tijd om de directie te voeren over het Kon. Schiedams Man nenkoor „Orpheus" en zich tevens te belasten met het hoofdleraarschap aan het Tilburgs conservatorium speciaal voor de vorming van de dirigenten van harmonie- en fanfare-orkesten. Hij is lid van het college van juryleden van de Kon. Ned. Bond van Harmonie- en Fan fare-orkesten en zat voortdurend, o.a. in Kerkrade in de concoursjury's. Als vè dan weer nieuwe vragen afvuren wim pelt hij ze resoluut af en steekt opnieuw de loftrompet voor'zijn medewerkers en collega's. Op 1 oktober gaat hij deze verantwoor delijke post verlaten en als wij naar het waarom informeren zegt hij geamuseerd: „Ik geloof, dat zo langzamerhand het dirigentenbloed in me weer is gaan brui sen". Straks staat deze sympthieke mu sicus weer „op de bok" voor het Prome nade-orkest en zijn ogen glinsteren al van enthousiasme met dit vooruitzicht., om samen met Benedict Silberman weel de muziek te dienen. "VTaar verluidt heeft Johan Kaart een contract getekend, waardoor hij als enige Nederlandse hoofrolspeler uit de „My fair lady"-produktie aan het begin van het komende jaar naar België zal gaan, waar deze musical gedurende bijna een jaar zal worden opgevoerd- Wim Sonneveld daarentegen blijft in ons land. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling om desondanks Johan Kaart enkele malen te inviteren voor enkele televisie-rollen, welke dan even tueel in voorproduktie op beeldband zouden worden opgenomen. 65) ,.En als je het bij het rechte eind blijkt te hebben, is de zaak dan terang?" ..Dat is hij eigenlijk nu al. De aan wijzingen zijn zo sterk, dat je er een voudig niet omheen kunt- Als ik maar niet zo stom was geweest slapende hon den wakker te maken met mijn geklets over motieven... Weet je, m'amie, dit is nu juist een zaak om trots op te zijn. Als ik eraan denk, hoe ik de ene fla ter na de andere geslagen hebHet is nog een wonder, dat ik niet nog meer brokken heb gemaakt. Heb je nog een kop koffie voor mij?" Hoofdstuk XXI Perquin krijgt eindelijk klaarheid. Bij het terugdenken aan de zaak-Grijps- ma zag Perquin later altijd weer lange, natte wegen en de driftig heen en weer schiettende ruitenwissertjes langs Clementines beregende voorruit. Toen hij eindelijk in Almelo arriveerde, deden schouders en armen hem pijn van de inspanning, die hij zich had moeten ge troosten om de auto het slippen op het gladde wegdek te beletten. De griffieklerk was een klein, nietig manneke met de drabbige teint van de chronische maaglijder. Zijn spits gezicht had een uitdrukking van peumanente on tevredenheid. Toen Perquin met zijn verzoek voor de dag kwam, zette hij zich haast auto matisch schrap. Een vloed van woorden waaronder: niet toegestaan, niet gebrui kelijk en onmogelijk telkens terugkeer den, werd over de ongelukkige vrager uitgestort. ..Maar het is beslist noodzakelijk, dat ik die papieren zie," protesteerde Per quin. Ja, mijnheer, u schijnt te denken, dat dat zo maar gaat. Dan kan ieder een wel komen. U moet maar eens ,,Hoor eens," zei een zo langzamerhand 'ijn geduld verliezende Perquin, ,.dat het zo maar niet gaat, merk ik nu zo iangzamerhand wel. Maar dat ik de eer ste de beste zou zijn, daar moet ik nu toch tegenop komen. Als u eens even wilt zien. ,,0. u is dus van de politie?" Hij haal de de magere schoudertjes op. „Nou .ja," zei hij berustend en slofte weg om ergens uit een geheimzinnige diepte het gevraagde op te delven. Perquin keek hem na en dacht, hoe hij nu waarschijnlijk al jaren lang pro- D J> A PT ut a beerde zich te Verzetten tegen alles en PtiAET-MAECKER nog wat om er zich uiteindelijk bij neer te leggen met een schouderophalen en een berustend: ,,Nou ja." Met een vijandig gebaar stak de klerk Perquin de papieren toe en mompelde iets van niet mogen meenemen. Perquin op zijn beurt antwoordde suikerzoet, dat het hem heel erg speet, maar dat dit niettemin nodig zou zijn. Na lang ge redekavel en een herhaalde raadpleging met onzichtbare, hogere machten, kreeg hij eindelijk na een ontvangstbewijs te hebben getekend, de papieren mee. „Van samenwerking gesproken," mom pelde hij narrig, terwijl hij door de stro mende regen weer een toevlucht zocht bij Clementine. Daar was hij nu de he le dag mee kwijt, met dat stompzinnige gedoe en waarschijnlijk nog voor niets Toen hij laat in de middag, op het bureau terugkeerde schoot, adjudant Breiman op hem af en zei veelbeteke nend. dat commissaris Van Waveren al de hele dag naar hem had gevraagd. Hij mompelde iets en verdween in zijn ka mer als een konijn in zijn hol. Neen, hij was nog niet klaar, voor commissa ris Van Waveren. Het zou afhangen van de inhoud van de papieren, die hij krib big op zijn bureau gooide, of hij wel ooit klaar zou zijn voor een ont moeting met hem over de moordzaak Grijpsma. Hoofdinspecteur Perquin opende de en veloppe. Het vonnis betreffende de schei ding van Caroline Johanna Maria Ber kelaar en Antoon Frederik Verdoes was geheel in orde. Een normaal vonnis zon der iets buitenmodels. En hier hadden we de acte van berusting door gedaag de getekend op twaolf januari tweeën- vijftig. Het enige motief voor de moord moest dus hebben gelegen in het sim pele feit, dat mr. Carl Bauer Johnson iets had tegen echtscheidingen. Dat was natuurlijk te gek om los te lopen commissaris Van Waveren zou het dan ook geen ogenblik willen laten gelden. En al stapelde hij, hoofdinspecteur Pie- ter Auguste Perquin. nu ook alle aan wijzingen tegen Carla Berkelaar of ie- ver mrs. Bauer Johnson op tot ze een toren vormden zo hoog als de Mount Everest, de brave commissaris zou er zelfs niet naar willen kijken. Hij zot blijven roepen om een motief. Geen sla, afkookseltje als het motief, dat hoofd - Zaterdagavond biedt de KRO op Hil versum I (402 m) om 19.55 uur „Popu laire klassieken". Om 21 uur volgt ..De platenkoffer" en om 21.55 uur operette melodieën. Tenslotte is er om 23 uur een uur lang grammofoonmuziek. Op Hilversum II (298 m) speelt om 20.05 uur het Metropole-orkest, waarna om 20.55 uur een programma volgt van Ne derlandse cabaret-artiesten op de plaat. Om 21.25 uur kunt u luisteren naar de Melodieën-expres en om 23.10 uur bla dert men in het melodieënboek van Hu- bert Giraud. Zondagochtend zendt de KRO op Hil versum I om 10 uur de hoogmis t.g.v. reclasseringsdag uit in de kapel van de gevangenis te Den Haag. Om 12.25 uur volgt gevarieerde grammofoonmuziek en om 13.05 uur Phonorama. Daarna speelt om 13.30 uur het Cascade-orkest en om 15.15 uur volgt een licht platen- programma. Zondagavond brengt de KRO het laatste deel van het luisterspel „Triptiek voor moord", dat om 20 uur begint. Om 20.40 uur is er „Studentikeus" en om 21.30 uur het programma „Do-re-mi". Tenslotte speelt om 22.55 uur het Royal Philhar monic Orchestra muziek van Grieg en Sibelius. Op Hilversum II is er om 8.18 uur „Weer of geen weer". De middag wordt om 12 uur muzikaal geopend door „De Zaaiers", om 12.32 uur gevolgd door frag menten uit de operette „Eva". Het Om roeporkest musiceert om 14.10 uur en om 15.35 uur zingen de Internationale Trou badours. Paul Godwin en zijn orkest komen om 18.30 uur voor de microfoon en om 19 uur volgt een cabaretprogram ma. Het avondprogramma vermeldt een op treden van het Cosmopolitainorkest o.l.v. Jos Cleber en om 20.50 uur volgen op namen van het concert door George Shearing en zijn orkest. Melodieën uit de film „West side story" kunt u om 21.30 uur beluisteren, waarna om 22 uur de rubriek „Muzikale coryfeeën" uw aandacht vraagt. Tenslotte is er om 23.30 uur muziek op het hammondorgel. inspecteur Perquin hem wou laten slik ken, maar een echt, stevig motief, dat uit zichzelf rechtop stond. Een motief waarvan elk onbevooroordeeld mens moet zeggen: „Maar natuurlijk, dat is 't. Daarom heeft deze Carla Berkelaar Kitty Grijpsma vermoord." Zeker, hij zou kunnen betogen, dat dit schijnbaar zo futiele, zo weinig o- vertuigende motief samen met al die aanwijzingen 'n doorslaand bewijs vorm de voor Carla Berkelaars schuld. En ook, dat wat een buitenstaander een onge noegzaam motief leek, voor de betrok kene weieens van zo'n groot gewicht kon schijnen, dat het hem tot moord bracht. Maar het zou alles de Moriaan geschuurd zijn. Van Waveren zou erop wijzen, dat het motief van Brigitte Rei- mers ten minste even sterk was in haar ogen. En dat, al mochten er geen be paalde aanwijzingen tegen haar zijn, er dan toch in elk geval haar bekentenis was. En dat ze een even goede gele genheid had gehad als Carla Berkelaar om de gebruikte preparaten te vergif tigen. Dat laatste was nu op de keper beschouwd wel niet geheel waar, maar ja, als commissaris Van Waveren een maal een mening had, was het een knap man, die hem er vanaf bracht. Hoofdinspecteur Perquin staarde weer op de papieren voor hem. Neen, het was volmaakt in orde met die echt- Zaterdagmiddag om 15 uur biedt de KRO de rubriek „Anno" met beroemd heden uit de jaren dertig. Om 15.25 uur volgt een documentaire over de Franse havenplaats St. Honorat. Vervolgens kunt u om 15.45 uur kijken naar een film getiteld „De geheimen van de oceaan" De kinderen kunnen om 16.30 uur genie ten van de tv-film „De laatste der Mo hikanen" en om 17 uur van „Flip de tovenaarsleerling". Zaterdagavond om 19.30 uur vertoont de KRO de 12e aflevering van „Ivanhoe". Na het journaal is er om 20.20 uur het beeldmagazine onder redactie van Ri chard Schoonhoven. Onder de titel „Vico Visite" wordt om 21 uur een muzikale show van Vico Torriani vertoond, waar na om 21.35 uur Jan Cottaar de sport bespreekt. De NTS brengt om 21.55 uur een tv-produktie van de Tsjechen, geti teld „De verloren revue" en daarna is er om 22.30 uur nog een aflevering uit de serie over inspecteur Bollinger van Scotland Yard. Pater Leopold Verhagen houdt om 22.50 uur tot besluit de epiloog. Op de eerste avond van de herfst kwam Rudi Carrell met een „show" op de beeld, buis, die aan de zomer was gewijd, daar. mee het winterseizoen van de VARA openend. Een mengeling van seizoenen dus Een mengeling was ook wat Rudi Carrell met zijn medewerkenden op de planken bracht. Wat liedjes, wat dansjes, wat grapjes, wat muzikale noten. Het was allemaal niet geweldig, maar de drie kwartier waren wel gezellig en on- derhoudend. Voor Rudi Carrell was het zelfs een goede start. Voor hem hopen wij, dat hij dit peil kan handhaven, of nog beter, kan opvoeren. De show speel de geheel op een kampeerterrein, waar op verschillende mensen elkaar troffen. Natuurlijk ook de Mounties, die o.a. de Duitse kampeerders op een rake manier op de korrel namen. De 20-jarige Rob de Nys liet horen, dat hij een zangbe lofte kan worden. Een charmant duo zong op een aardige manier een grappig lied je. Een elfjarig meisje, Sandra Roemer, deed het niet slecht en er was een ballet je. dat met overgave eenvoudige doch vriendelijke danspasjes maakte. En niet te vergeten Willy Schobbe, die met zijn gouden trompet een september-song tot leven bracht, zoals hij dat alleen maar weet te doen. Het spreekt vanzelf, dat Rudi Carrell liet horen, dat hij in Nieuw- Guinea geweest was. Hij tapte er wat mopjes over, die nu niet direct insloe gen. Toch waren sommige woordspe lingen goed gevonden. In Spiegel der Kunsten, het program- ma-onderdeel, dat de avond besloot, kwamen zeker niet alleen onderwerpen ter sprake, die de intense belangstelling van zeer velen hebben, W. v. B. (Advertentie) PELGRIM, óók voor kolenhaarden Een katholieke bisschop, monseigneur Joseph Hoe-Jo-Shan, is in Chinees-com munistische gevangenschap overleden, aldus is gisteren door het Vaticaan be kendgemaakt. Naar verluidt zou monseigneur Hoe- Jo-Shan, bisschop van het diocees Tai- Tsjow, op 28 augustus zijn overleden. Hij was 72 jaar. scheiding. Er was niets ter wereld, dat Carla Berkelaar zou hebben kunnen be letten een nieuw huwelijk aan te gaan. Tenzij. Hij hield even de adem in- Ja, dat was de enige mogelijkheid. Aange nomen altijd dat Elzerman de waarheid had gesproken, toen hij vertelde van Kitty Grijpsma's belangstelling in alles wat samenhing met echtscheidingen en bigamie. Langzaam, aarzelend, haast angstig ging zijn hand naar het telefoon toestel, nam de hoorn van de haak en draaide het nummer van de burgerlijke stand in Almelo. Dan stelde hij zijn vraag. „Als u even geduld wilt hebben?" klonk aan de andere kant een zakelijke stem. Perquin had geduld, minuten, die hem als uren voorkwamen. Dan klonk de stem weer. „Het vonnis, waarnaar u vroeg is ingeschreven op dertig de cember tweeënvijftig." „Weet u dat zeker?" vroeg hij gre tig. „Natuurlijk weet ik dat zeker, ik heb de bescheiden hier voor me liggep," zei de stem wat ongeduldig. „Dank u," zei Perquin. En nog eens: „Dank u zeer." Langzaam legde hij de hoorn weer op het apparaat. Eindelijk. Er werd op de deur geklopt, Breiman stak zijn hoofd om de hoek met alle mines van een samenzweerder. (Wordt vervolgd) BOA-CON STRICT OR Een 33-jarige arbeider, die het Britse parlementslid Sir Walter Da venport niet een mes had verwond, is voor een juryrechtbank in Maccles field, Noord-Engeland verschenen. Volgens de politie zou de man ver klaard hebben, dat hij het voeren van adellyke titels verkeerd vond. Sir Walter verscheen in een rolstoel voor de rechtbank. SPIERONTS TERING De 42-jarige Britse mevrouw Ma- bel Henderson heeft haar vijfde kind te wereld gebracht. Zo op het oog niets bijzonders, maar ze heeft tot op enkele uren voor de bevalling niets vermoed van dit blijde gebeuren. „Ze vond een paar maanden gele den wel dat ze zo dik werd", aldus haar geschokte zuster Vera", en ging op dieet." „Twee dagen geleden kreeg ze pijn en ging naar een arts, die spierontste- king constateerde en haar naar een ziekenhuis stuurde. Nauwelijks 48 uur later kwam de baby". Moeder en kind (7.5 pond), maken het wel. ANTIPATHIE Dat agenten van politie hun kalmte toch ook niet onder alle om standigheden bewaren zelfs niet wanneer de andere partij een vrouw is bewees vrijdag agent James Foligno uit South Orange in de Amerikaanse staat New Jersey Mevrouw stopte voor het bureau waar Foligno verbalen zat uit te werken en wijzend op haar auto, zei ze tegen hem: Hij zit achterin". Dat „hij" was een ruim anderhal ve meter lange boa-constrictor. Me vrouw vertelde dat het beest dat ze cadeau ging doen aan een jarig neefje tijdens de rit uit zijn kooi was gebroken. „Hij bijt niet, zei ze, maar Foligno had, toen al een gil geslaakt die bepaald niet des mans, laat staan des agents, is. Twee collega's snelden te hulp en sloten de boa opnieuw op. Fo ligno was zo verbijsterd, dat hij ver gat de naam vaii de vrouw op te schrijven. IJDELHEID De Amerikaanse gehoorapparaten- fabrikant E. Kenney heeft onlangs in Washington verklaard, dat mensen die een gehoorapparaat nodig hebben uit overwegingen van ijdelheid liever 285 dollar neertellen voor een appa raat dat ze kunnen wegwerken, dan de 85 voor het apparaat dat even goed is maar het gebrek uitdraagt. Het gevolg hiervan is, dat slecht horenden veleer grijpen naar het ach ter het oor verborgen en dikwijls in brilmonturen verdonkeremaande ap paraatje met miniatuurtransistors, dan naar het apparaat waarvan de energievoorziening gebeurt vanuit een doos op het lichaam. Alleen in noodgevallen De Duitse bisschoppen hebben drie weken voor het concilie een belangrijke verklaring gepubli ceerd met daarin een plechtige schuldbekentenis. Sedert het laatste Concilie, aldus de Duitse bisschoppen, heeft zich ons land met reuzenschreden geïndustrialiseerd, terwijl tegelijk zich een snelle urbani satie voltrok. Smartelijk daarbij is, dat in deze stormachtige overgangstijd naar een nieuwe levenswijze vele christenen hun contact met de Kerk verloren en hun godsdienstig leven opgaven. Onze schuldbekentenis nu voor het Concilie kan ook niet langs de eeuwenoude er gernis van de christelijke gescheidenheid. Bijzonder in Duitsland, waar deze schei ding begon, lijden wij met smart onder deze diepe wonde in het lichaam van Christus. Wij kunnen ons daarvan niet afmaken als van een voldongen feit uit de geschiedenis. Wij voelen ons daaren tegen met duizend banden gebonden aan die grote tragiek der Kerk in ons land en voelen ons gedrongen een confiteor te bidden. De minister van Binnenlandse Zaken stelt aan de Tweede Kamer voor een nieuwe gemeente „Bijlmermeer" te stich ten. Deze nieuwe stad zou moeten wor den gevormd door de gemeenten Die- men en Ouder-Amstel, alsmede westelijk Weesperkarspel, waarin de Bijlmermeer polder is gelegen. De gemeente Weesp zal dan als zodanig blijven bestaan. Dit voorstel is vervat in een nota van wijziging op het ontwërp van wet uit 1958 tot opheffing van de gemeenten An keveen, 's-Graveland, Kortenhoef, Weesp en Weesperkarspel en vorming van nieu we gemeenten *s-Graveland en Weesp, alsmede wijziging van de grenzen der ge meenten Hilversum, Naarden en Ouder- Amstel. De behandeling van dit wets voorstel is verleden jaar december we gens bezwaren geschorst. „B. en w. van Amsterdam hebben met grote teleurstelling kennis genomen van het feit, dat de minister ondanks de ernst waarmede van de zijde van Amsterdam met deugdelijke argumenten is gepleit voor het scheppen van mogelijkheden tot leniging van alle vormen van woning nood van de Amsterdamse bevolking, niet wenst, dat de Bijlmermeer als ge bied voor volkswoningbouw bij de hoofdstad wordt gevoegd en door Am sterdam wordt bebouwd". Aldus burge meester en wethouders van Amsterdam in hun reactie op de door minister Toxopeus ingediende nota van wijzigin gen. De christen draagt echter niet alleen verantwoordelijkheid voor de Kerk, maar ook voor de gehele mensheid. In dit heroïsche uur roepen wij onze gelo vigen op tot ernstige boete over al die verschrikkelijke misdaden, die godloze machthebbers in naam van ons volk te gen de rechten van de mens bedreven hebben. En in het bijzonder herinneren wij aan de onmenselijke vernietiging van het joodse volk. Al onze schuld en al ons versagen willen wij eerlijk be kennen en rouwmoedig voor God belij den, opdat Hij deze zonden van ons weg neemt. Degene, die zich door machts wellust liet verblinden, heeft des te meer reden tot boete en verzoening. De tien leden van de KVP-raadsfrac- tie Sittard hebben donderdagavond uit protest tegen de aanwezigheid van de heer C.B.N.H. Servaes als wethouder, de ver gadering verlaten, toen deze nog maar nauwelijks was begonnen. De heer Servaes heeft enkele dagen gele den bedankt, maar is krachtens de wet nog acht dagen na deze raadszitting raads lid en wethouder. De heer Servaes heeft bedankt uit protest tegen de zijns inziens ondemocratische handelwijze van de K.V. P. Hij heeft ook het lidmaatschap van de ze partij opgezegd. Zoals gemeld, eiste de KVP in Sittard alle vier de wethou derszetels op, ofschoon zij in de raad de kleinst mogelijke meerderheid had. De heer Servaes, die door de KVP niet als wethouder werd gewenst, werd gekozen dankzij de steun van de katholieke demo cratische partij (K.D.P.) De brief van de heer Servaes. waarin hij als raadslid en wethouder bedankte ont lokte enkele sprekers scherpe kritiek. In dit schrijven gewaagt de heer Servaes van „onvoorstelbare gebeurtenissen, welke hij in onze westerse democratie voor onmoge lijk had gehouden en die hem en zijn ge zin na de wethoudersverkiezingen op 4 september diep hadden getroffen". Van de zijde van de K.D.P. werd het heengaan van de heer Servaes betreurd. Een van de K.D.P .-raadsleden merkte op: „De woorden die ondergronds jegens de heer Servaes zijn gebezigd, zijn te slecht om ze hier zelfs maar te noemen". Ondanks 15 minuten schorsing van de vergadering keerden de K.V.P.-raadsleden niet terug. Bij de voortzetting van de vergadering werden de geloofsbrieven van de nieuwe K.V.P.-leden de heren L. Nijsten en Th. Wessels in orde bevonden, zodat de ko mende vergadering, waarin beide heren de zuiveringseed moeten afleggen, de K.V. P. weer de meerderheid in de gemeente raad van Sittard zal brengen. De verhoging van de wethouderssalaris sen van ƒ7315 tot ƒ9185 werd goedge keurd. .0-3. Het was geen wonder, dat Hinter anuit de ballon geen soldaten op liet erboden militaire terrein zag staan, ant de soldaten hadden zich verkleed •iet bosjes hei. om niet gezien te wor- "ii door de vijand. Het was wel een (en-vijand, maar het moest toch alle- ïaal zo echt mogelijk lijken. De oefeningen stonden onder leiding van generaal F.Q. IJbel. een geducht veldheer, die kort geleden ook een dik boek geschreven had. ..Tactische aan- valswijzen" heette dat boek. maar het was per abuis in de muziekhandel te recht gekomen. Toen generaal IJbel dan ook door zijn verrekijker de ballon zag naderen, be gon hij bulderend te lachen. ,,Ha, een ballon! Ha, ouderwetse tactiek, wordt niet meer toegepast." Hij riep zijn oppasser, de dienstplich tige kanonpoetser derde klasse Brand jes. ..Mail," zei de generaal, „de vijand houdt een verkenningsvlucht met 'n bal lon! Ik zal dit vliegend voorwerp per soonlijk naar beneden halen. Laad het kanon, mars!" De oppasser haalde een houten oe fen-kogel en duwde die in de loop. „Mikken!" beval de generaal. „Vuur! Het kanon gaf een luide bulder en de kogel spoedde zich in de richting van de ballon. Dat zag er niet mooi uit voor onze drie vriendjes

de Stem | 1962 | | pagina 5