Miljoenen verlies vanwege verkeerde voedermethode Nieuwe Russische onderzeeboot Vóór 1 oktober geplande kassenbouw gaat door Voor scheepvaartwegen en havens: 182 miljoen B. en w. willen wel maar kunnen thans nog niet Vandaag provinciaal plocgkampioenschap Bij dragen wet Deltawerken weldra in behandeling Voor Sloeplan f2 miljoen Brochure ..Brabant in nieuwe Westen55 te speculatief Verdwaalde piloot landde op j poloveld van prins Philip Parochie voor Eindhovense studenten CONFETTI CONFETTI CONFETTI CONFETTI CONFETTI CONFETTI Verenigde Naties Maas-Rijn IN ZEEUWSE VEEHOUDERIJ Niet „up to date Tien biggen Dijkvak Hoedekenskerke op deltahoogte Nieuwe sociale werkplaats te Vlissingen Gewestelijke Raad Landbouwschap Geval van aanranding in .Den Haag Begroting verkeer en waterstaat DR. C. DE GALAN BURGEMEESTERSWONING GOES Vrachtauto tc brug :waar voor Drietal ontsnapte twee gepakt Serie inbraken opgelost Zes gewonden bij autobotsing 1 dnkwagenchauffeurs in Londen staken DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 22 SEPTEMBER 1962 (Van onze redacteur) „Er gaan in Zeeland en vrijwel zeker ook in Brabant en de andere provincies elk jaar miljoenen gul dens verloren door het onoordeel kundig voederen van vee". Dat zegt de heer C. Cappon, directeur van de n.v. Veevoederfabriek Zeeland te Goes, die het er op houdt, dat het jaarlijks om een bedrag gaat van rond f 50.000.000!!! Dit astrono mische bedrag gaat verloren, om dat veel Zeeuwse veehouders hun vee rundvee, varkens en ook wel pluimvee niet op de juiste wijze voederen. Met name zouden ze aldus de lezing van de heer Cappon honderden kilo's meel teveel gebruiken inplaats van de veiligere weg te nemen en meer afwis seling te brengen in de samenstelling van het voedsel voor hun dieren. X>e heer Cappon is weinig te spreken over de manier waarop veel vee in Zee land wordt gevoederd. Hij adviseert de veehouders dan ook nu eindelijk de koe eens bij de horens te pakken en te breken met voedermethoden die jaarlijks zo'n enorme schadepost opleveren, omdat die ren ziek worden en dikwijls sterven ten gevolge van verkeerd of in verkeerde sa menstelling toegediend voedsel. Vooral bij de varkens en het pluimvee zijn de gevolgen van de verkeerde voedingsme thoden duidelijk na te gaan. Bij koeien is het moeilijker, omdat die meestentijds in de wei lopen en dus voor een groot gedeelte ook zelf voor hun voer zorgen. Maar de totale maaltijd van deze dieren zal hier ook aangepast moeten worden. De tegenwerpingen dat Zeeland geen veehouderijgebied is, gaat niet op, vindt de heer Cappon. „Kijk eens naar Fries land, waar toch prima koeien zijn en naar Drente, waar de varkensteelt flo reert". En hij heeft dan meteen een voor beeld bij de hand van een zeer sprekend geval van ondeskundige voedering. ken. Nog te weinigen schijnen te besef fen, dat ze ook wijs kunnen worden zon der schade of schande. Mischien dat er binnenkort in deze toestand enige verbetering zal komen als het modelbedrijf dat de n.v. Vee voederfabriek Zeeland te Wissenkerke in bedrijf gaat stellen, eenmaal loopt. En hebben de veehouders geen zin om daar hun zo noodzakelijke licht op te gaan steken, dat ze dan eens een kijkje gaan nemen op het bedrijf te Axel. Sombere geluiden dus. En die zijn echt niet voor de eerste keer te horen. Dat beaamt de heer Den Engelsen van het Voedselcommissariaat te Goes onmiddel- lijk. Deze deskundige vertelde ons des gevraagd, dat de voedering van de land bouwhuisdieren in Zeeland zeker niet „up to date" is, maar hy vond de uit spraak van de heer Cappon over de ver liezen, die in de vijftig miljoen zouden lopen, wel ongeloofwaardig. De voedering van rundvee, varkens en pluimvee eist, aldus de heer Den Engel sen, van de veehouders kennis, inzicht en organisatievermogen. En dat ontbreekt bij velen. Daarnaast zijn er echter ook In het recente verleden is het in het Zeeuwsch-Vlaamse Ede gebeurd, dat er op het bedrijf van een veertigjarige boer tien biggen doodziek werden. De gedu peerde boer riep de hulp in van deskun digen, maar die konden er zo snel niet achter komen, waar de ziekte door ver oorzaakt werd. Maar toen de boer even weg was vertelde zijn vrouw de bezoekers, dat de 10 dieren oude gekookte aardappels gegeten had den. Bij een onderzoek bleek, dat die aardappels helemaal niet meer geschikt waren voor consumptie, de schimmel zat er op. Deze boer heeft zijn foutieve handel wijze duur moeten betalen, want acht van de tien zieke varkens zijn gestorven Dit is één voorbeeld. En van zo'n in cidenteel geval kan geen algemene ver oordeling van de door meerdere veehou ders gevolgde voedermethode afgeleid worden. Maar het staat in ieder geval als een paal boven water, dat er, meestal waarschijnlijk onopzettelijk veel geknoeid wordt. Veel van de trieste gevolgen zou voorkomen kunnen worden als de vee houders zich bij het voederen van hun vee nu eens werkelijk hielden aan de maatstaven, die hiervoor door de terza ke deskundige instanties zijn aangelegd, Maar hoewel die instanties zich inspan nen om de veehouders op veevoederge bied wegwijs te maken, blijkt in de prak tijk nog al te vaak, dat de betrokkenen er zich met een jantje van leiden af ma- Het Deltawerk, bestaande uit het op Deltahoogte brengen van de zeedijk on der Hoedekenskerke, is officieel opgele verd. De oplevering had plaats in aanwezigheid van vertegenwoordigers van het water schap en van de Rijks- en Provinciale Waterstaat. Na afloop bracht de dijkgraaf, de heer P.J.J. Dekker dank aan de aannemer, de C.V- Gebr. van 't Verlaat te Hardinx- veld voor de degelijke uitvoering van het werk en aan het hoofd van de techni sche dienst van het waterschap en zijn medewerkers. Verder releveerde de dijk graaf, dat het initiatief tot de dijksver- hoging was uitgegaan van het bestuur van het voormalige waterschap Hoede kenskerke en dat het Bureau Bijzondere Werken van de Provinciale Waterstaat de plannen had voorbereid. Met erken telijkheid gewaagde de heer Dekker voorts van de goede samenwerking tus sen Rijks- en Provinciale Waterstaat en het Waterschap. (Van onze parlementaire redactie) Het vooruitzicht bestaat dat de bijdragenweg Deltawerken in het zittingsjaar 1962-1963 bij de Twee de en Eerste Kanier kan worden ingediend en behandeld. De wetge ving die de wet van 1870 op de calamiteuze polders in Zeeland zal vervangen wordt nog nader overwogen. Dit voor Zeeland belangrijke nieuws verstrekt minister Korthals (Verkeer en Waterstaat) in zijn begroting voor 1963. De minister, verwacht dat ook de wet op de waterverontreiniging het komen de jaar door het parlement behandeld zal kunnen worden. Hij deelt voorts mede dat spoedig de indiening van een ontwerp binnensche- penwet te verwachten is. Ook zal binnen kort het vaarreglement. dat het binnen- aanvaringsreglement vervangt, worden vastgesteld. veehouders genoeg, die deze kwaliteiten wel bezitten en in praktijk brengen. Maar hij kan met de heer Cappon meegaan, als die beweert, dat de betrokkenen nog te vaak te weinig afweten van de prima mengvoeders, die te verkrijgen zijn. Hij voegt er echter onmiddellijk aan toe: „Denkt u vooral niet, dat het alleen in Zeeland zo is. Het komt in alle pro vincies voor." En hij trekt een parallel met de men selijke voeding in ons land. De Neder landers hebben zeer grote mogelijkheden voor een verantwoorde en afwisselende voeding. Toch doen ze nog vaak een ver keerde keus en is de voeding voor de mensen in ons land ook niet optimaal. Maar hoe het ook zij: het mag in ie der geval nog eens een appèl zijn aan de Zeeuwse veehouders. (Van onze verslaggever) In de raadsvergadering van 1 september 1961 te Vlissingen werd besloten over te gaan tot de bouw en inrichting van een gemeentelijke sociale werkplaats waar voor tevens het benodigde krediet van 700.000,werd verleend. In verband met o.m. de inmiddels op getreden kostenstijgingen, zal by rea lisering van het oorspronkelijke plan, be rekend op een tewerkstelling van ca. 200 personen, het krediet belangrijk verhoogd moeten worden. Dit zou tevens een om vangrijke stijging van de jaarlijkse ex ploitatielasten met zich meebrengen. Het college is, na bestudering van de mogelijkheden, tot de slotsom gekomen, dat een inrichting voor 150 personen aan de behoefte zal voldoen, waarbij het oor spronkelijk investeringsbedrag kan wor den gehandhaafd. B. en w. baseren deze conclusie vooral op het feit, dat als gevolg van de per 1 januari 1963 door te voeren sociale maatregel, en, de bezetting van de werk plaatsen aan inkrimping onderhevig zal zijn. In het nieuwe ontwerp is mogelijkheid van uitbreiding voorzien, voor het geval dat er in de komende jaren toch behoefte aan meer ruimte mocht komen. Tijdens de gisteren gehouden vergade ring van de Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Landbouwschap, is met belangstelling kennis genomen van het besluit van de minister van Volkshuis vesting en Bouwnijverheid inzake de bouw van kassen. Op verzoek van het Landbouwschap is bereikt, dat alle aan vragen voor nieuwbouw, die gepland was vóór 1 oktober, zullen worden toe gewezen. Tuinders, die door onteigening moeten verdwijnen en zijn die aanvragen indie nen voor herbouw, ontvangen een toe wijzing tot eind december 1962. De Raad sprak zijn waardering uit voor de vorm van samenwerking die met het gemeentebestuur van Terneuzen is bereikt, hetgeen heeft geresulteerd in een voor alle partijen aanvaardbare op lossing bij de aankoop van de benodigde gronden voor de vestiging van het be drijf van Dow Chemical International. Ter vergadering werd verslag uitge bracht van de reeds gevoerde bespre kingen met de combinatie Sloehaven en de Kon. Mij. „De Schelde" en de Cultuur Technische Dienst, inzake de verdro- gingsverschijnselen in de Nieuw- en St.- Jooslandpolder, zulks in verband met de bronbemaling welke wordt toegepast voor de uit te voeren werken in het Zuid-Sloe. Verwacht mag worden, dat, gezien de wijze waarop een en ander thans wordt bestudeerd, een bevredigende oplossing zal worden bereikt. De Raad nam kennis van de inhoud van een door de afdeling Zeeland van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten aan alle gemeentebesturen in Zeeland gezonden circulaire, waarbij de gemeentebesturen wordt verzocht over leg te willen plegen met de georgani seerde landbouw inzake de voorberei ding van stedebouwkundige maatregelen. Geconstateerd werd, dat op dit terrein inmiddels met diverse gemeentebesturen goede contacten worden onderhouden. De Raad besloot de bezwaren, verbon den aan het systeem van gemeenteclas sificatie, in het bijzonder voor een pro vincie als Zeeland, voor te leggen aan de hoofdafdeling Sociale Zaken van het Landbouwschap, met het verzoek in de ze krachtige pogingen te willen aanwen den voor een wijziging ten gunste van het platteland. Temeer daar het systeem van gemeenteclassificatie algemeen als verouderd wordt bestempeld. De Haagse politie heeft een 24-jarige Haagse autohandelaar aangehouden, die er van wordt verdacht zich op 29 juli aan een achttienjarig meisje uit Den Haag te hebben vergrepen. De man had het meisje met een vrien din van haai* in een café ontmoet en beloofd haar in zijn auto naar huis te brengen. Onderweg zou hij het meisje onder bedreiging met een mes hebben aangevallen. Niettemin zag ze kans uit de auto te ontvluchten en bescherming te zoeken bij twee mannen en een vrouw die toe vallig voorbij kwamen. Een van de man nen noteerde het kenteken van de weg rijdende auto en overhandigde dit aan het meisje, arna hij haar naar het politiebureau aan het Buitenhof bracht. (Van onze parlementaire redactie) Ten behoeve van de aanleg, het onder houd en de verbetering van de Neder landse scheepvaartwegen en havens, is voor 1963 een bedrag van 182,3 miljoen beschikbaar. Dit betekent 28.4 miljoen meer dan voor dit jaar. De nieuwe begroting van het ministerie van Verkeer en Water staat vermeldt o.m. de volgende uit gaven: De Westerschelde, de Oosterschelde, de Zandkreek en het Veersegat 0,4 mil joen; het kanaal door Walcheren 0.7 mil joen; het kanaal van Gent naar Terneuzen 31,8 miljoen; werken Sloeplan 2 miljoen; de havens in Zeeland 0,3 miljoen; het Hollands Diep, het Haringvliet, het zeegat van Goeree, het Hellegat ,het Volkerak en de Krammer 0,1 miljoen; de havens in Noordbrabant (w.o. ri- vierwerken te Moerdijk en Willemstad) 0.2 miljoen. Het Wilhelminakanaal, het Markka naal en benedendeel Donge 2,3 miljoen (waarvan 1 miljoen voor nieuwe sluizen met toeleldingskanalen bij Oosterhout). De Maas, de Bergse Maas, de afgedam de Maas. het kanaal van St. Andries, het Heusdensche kanaal, de Amer 1,5 mil joen. (Van onze redacteur) Dr. C. de Galan, adjunct-directeur van het Economisch Technologisch Instituut voor Zeeland, heeft gistermorgen tijdens het 109e Nederlands Landhuishoudkundig Congres, dat te Middelburg is gehouden, de praktische waarde van de door het provinciaal bestuur van Noordbra bant uitgegeven brochure „Noordbrabant in het nieuwe westen" sterk in twijfel getrokken. Hij vónd het een studie, die niet op concrete ge gevens is gericht. „Het is wel aardig en het ligt lekker in de hand, maar je moet het niet publiceren. Het is te speculatief, dat kan men elke dag merken. En er-komt ook niet zoveel van terecht", aldus dr. de Galan. Eenzelfde gebrek aan concreetheid verweet hij het door het mi nisterie van maatschappelijk werk uitgebrachte boekje „De sociale aspecten van de ruimtelijke ontwikkeling van Zuidwest Nederland". Hij noemde deze studie rondweg slecht. Tijdens de gedachtenwisseling ging ir. D. Tuynman uit Den Haag hierop dieper in. Hij was het met de inleider eens, dat er inderdaad vele en veel vage rapporten worden uitgebracht en dat het moeilijk is ten behoeve van het praktische bedrijfsleven te kiezen uit deze stroom van „dikwijls onrijpe of overrijpe" voorlichting. „De meesten van ons hebben déze oplossing gevonden: zij hebben er een prulle- mand bijgekocht", aldus ir. Tuynman. Dr. de Galan zei hierover in tweede instantie, dat er inderdaad rigoureus geschift moet worden. (Van onze redacteur) Zoals wij reeds uitvoerig hebben be richt, hebben de zes fractieleiders van de Goese raad zich op 13 september tot het college van b. en w. gericht met het dringende verzoek de raad een voorstel te doen om het pand J. A. van der Goes- kade 73 te bestemmen tot ambtswoning van de burgemeester. Daartoe zou In de eerstvolgende raadsvergadering (26 september) een uitgewerkt plan ter beschikking moeten staan met begroting van de kosten om bedoeld pand voor de door ons voorge stelde bestemming geschikt te maken, mede teneinde de financiële consequen ties te kunnen overzien", aldus de brief. De fractieleiders hebben daaraan toe gevoegd dat de raad een initiatiefvoor stel in genoemde richting zal indienen, wanneer het college niet aan het verzoek zou voldoen. Naar aanleiding van dit schrijven berichten b. en w. (de brief is ondertekend door loco-burgemeester Visscher) ,,dat wij gaarne aan het ver zoek willen voldoen, doch dat het ons Een Amerikaans soldaat, gesta tioneerd bi? zijn luchtmacht in Engeland, heeft de Amerikaanse ambassade te Londen en bestuurs leden van een plaatselijke vlieg club in grote verlegenheid ge bracht door met zijn Pipercup- vliegtuigje een noodlanding te ma ken op het particuliere poloveld van prins Philip. De soldaat, de 31-jarige Gordon Shaw, die lid is van de Amerikaanse Aero-club te Booker, raakte tijdens een vlucht n aar het vliegveld Blackbushe verdwaald in de mist. Plotseling zag hij een „prachtig groen veld" en besloot daar een landing te maken. „Twee kerels in een vrachtwagen kwamen naar me toerijden. Ze keken me aan of ik gek was vooral toen ik vroeg waar ik was", aldus Shaw. Hij kreeg te horen in de buurt van Windsor te zijn, maar hem werd niet verteld, dat hij geland was op het particuliere poloveld van prins Philip bij Windsor. „Ik keerde terug naar mijn toe stel. zocht Windsor op de kaart op, taxiede naar het eind van het veld en ging de lucht in", zo verklaarde Shaw. Hij had verder niet meer over het incident nagedacht, tot het bestuur van de Booker Aero-club hem vertelde waar hij was geland. „Ze waren nogal verstoord", al dus Shaw. „Ze zeiden, dat de Amerikaanse ambassade had op gebeld, die zich er zorgen over maakte, dat ik oorzaak zou wor den van een internationaal inci dent". onmogelijk is U vóór de a.s. raadsver gadering de noodzakelijke gegevens te verstrekken." B. en w. zullen zo spoedig mogelijk op de betreffende aangelegenheid terugko men, zo wordt de raad beloofd. Vanmiddag om 1 uur zullen op het landbouwbedrijf ,,De Mosselbank" in de Wilhelminapolder te Wilhelminadorp de wedstrijden beginnen om de titel Provin ciaal Ploegkampioen Zeeland in de ca tegorieën rondgaandploegen en wentel- ploegen. Aanvankelijk zijn er moeilijkhe den geweest bij het organiseren van de voorronden voor dit provinciaal kam pioenschap door de omstandigheden, waarin de agrarische bedrijven geplaatst waren door de minder mooie weersom standigheden, waardoor de oogst enkele weken te laat is, maar nu zijn de orga nisatoren er toch nog in geslaagd een goed bezet kampioenschap te laten ver rijden. Er zijn 12 inschrijvingen voor rondgaandploegen en 17 voor wen tel-ploegen, terwijl ook nog wel 3 a 4 paardenploegers acte de présence zullen geven. Doordat enkele van de kampioenen van de voorgaande jaren zijn afgevallen, zullen er diverse nieuwe gezichten te zien zijn, waardoor het nog een open vraag blijft wie het kampioen schap dit jaar op zijn naam gaat schrij ven. Donderdagmiddag is een vrachtwagen geladen met een waterpomp op wielen, voor de ophaalbrug van het Maastrichtse stadspark te zwaar gebleken. De ket tingen sprongen en het brugdek kwam met een klap naar beneden. De boven- boom van de brug werd ontzet en het kantwiel werd vernield. Een der arbei ders, de 30-jarige bakschipper W. H. Rossem, kreeg een stuk van dit kant- wiel op zijn hoofd en is met een zware hersenschudding en een shock naar het ziekenhuis overgebracht. De brug wordt nu afgebroken zodat er voorlopig geen verkeer over kan plaatsvinden. Deze foto, die in San Francisco is vrij gegeven door de Amerikaanse marine, toont een nieuw model Russische on derzeeboot, naar alle waarschijnlijk heid uitgerust met drie geleide pro jectielen voor korte afstanden. Dit type vaartuig is door de Amerikanen waargenomen tijdens normale opera ties in zowel de Stille als de Atlanti sche Oceaan. De duikboot zou drie raketten kunnen afvuren uit verticale lanceerbuizen in de commandotoren. Uit het huis van bewaring in Rotter dam zijn gisterenmorgen drie jeugdige delinquenten ontsnapt. Twee van hen zijn tegen de avond weer gearresteerd. Via een winkel in de Zwart Janstraat, gelegen aan de achterzijde van het huis van bewaring, vluchtte het drietal naar de vrijheid. De gehele Rotterdamse po litie zocht naarstig naar de 21-jarige J J. J. uit Den Haag, de 22-jarige Surina mer R. ter H. en de 24-jarige B. J. de R„ beiden uit Rotterdam. Een autoradio- patrouille zag J. en De R. op de Schaar- dijk lopen. De arrestatie ging niet hele maal vlot, want een van hen trachtte, toen hij zich ontdekt zag, te vluchten. Een waarschuwingsschot bracht hem echter tot andere gedachten. Mgr. W.M. Bekkers, bisschop van Den bosch, heeft met ingang van zondag 23 september een afzonderlijke parochie op gericht voor de studenten van de Techni sche Hogeschool te Eindhoven, genaamd, „parochie van de Verrijzenis van Chris tus". Tot eerste pastoor van deze paro chie is, op verzoek van de provinciaal der paters Augustijnen, benoemd pater ir. J.J. Bouwman o.e.s.a,, die reeds be last was met de geestelijke zorg aan de Technische Hogeschool. Voorlopig is de kapel van het vroe gere gymnasium Augustinianum aange wezen als parochiekerk. De recherche van het bureau Berg- singel in Rotterdam heeft de laatste hand gelegd aan een serie pro cessen-verbaal tegen 9 jeugdige knapen die zich het laatste halfjaar hebben schuldig gemaakt aan 26 inbraakjes en diefstallen, hoofdzakelijk in het oude Noorden en in Crooswijk. De jongelui gingen in allerlei combinaties op het ro verspad, waarbij zij in de regel auto maten, winkels en cafés als doelwit van hun operaties uitkozen. De buit bestond voornamelijk uit geld en sigaretten. Het geld verdween bij honderden in de zak ken van eigenaars van verschillende e- tablissementen in de Maasstad, waar de jongelui gewoon waren samen te komen. Op de Rijksweg tussen Beverwijk en Castricum ter hoogte van het pompsta tion te Heemskerk heeft zich gisteren, door tot nu toe onopgehelderde oorzaak een botsing tussen een Nederlandse en een Duitse auto voorgedaan, waarbij zes personen werden gewond, van wie vijf zeer ernstig. In de Duitse auto zat een echtpaar uit Hou bij Kleef met hun zoon. De vrouw werd zeer ernstig aan hoofd en hals gewond, de man liep lichtere ver wondingen en een shock op. De zoon kwam er met enkele schrammen van af. De vier inzittenden van de Neder landse auto, een echtpaar uit Velsen- noord en een echtpaar uit Amsterdam, liepen zeer ernstige verwondingen op. Alle gewonden zijn naar het ziekenhuis in Beverwijk overgebracht. Over die klachten van jou, zei een heer tegen zijn vriend, zou ik dokter de Wit maar eens raadlpegen. Maar die schijnt zo duur te zyn, antwoordde de vriend. Eerste visite 15 gulden, de volgende 5 gulden, zei de heer. De vriend ging naar de dokter en begroette deze met de woorden: Goede morgen dokter, daar ben ik dan maar weer eens. - Ik heb zer het dochtertje van een inbreker die met haar vader uit een juwelierszaak kwam, een fijn polshorloge meegepikt Waar is het dan?, vroeg de vader. Hier, zei de dochter en haalde het horloge uit haar mond. Wat jammer, zei de inbreker, dat we moeder niet meegenomen hebben. Er stond nog zo'n prachtige wekker. Een bankdirecteur belde een man op om hem te waarschuwen, dat hij 1000,- debet stond. Kijkt u eens hoe het een maand geleden was, zei de man. Toen stond u ƒ2000.- credit, zie de direc teur. Heb ik jullie toen opgebeld?, vroeg de man. Breng die brief eens naar het postkantoor, zei een vader tegen zijn zoontje, koop een postzegel van twaalf cent en stop hem in de brie venbus. Na een poos kwam het jongetje terug. Is het gebeurd?, vroeg de vader. Ja, zei het jongetje, maar die twaalf cent heb ik uitge spaard. Er stonden allerlei mensen brieven in de bus te stoppen en toen er even niemand keek, heb ik de mijne er ook gauw ingegooid. Een bankdirecteur en zijn procuratiehouder zaten samen in een café. Lieve hemel zei de directeur, ik heb de brand kast open laten staan. Wat geeft dat, zei de procuratiehouder, wij zijn toch allebei hier? Een klein joodje lag op zijn sterfbed en zuchtte: is mijn vrouw hier? Ze was er. Is mijn dochter Rebecca hier? Idem. En mijn dochter Sara? Ook zij was aanwezig, evenals de zonen Max, Izaak en Ben. Toen het joodje dat hoorde barstte hjj in woede uit en riep: wel alle donders, wie zorgt er dan voor de winkel? Waarom loop je toch zo door de kamer te ijsbe ren?, vroeg een dame aan haar man. Ik heb Jansen beloofd, dat ik hem morgen de ƒ500,- teruggeef die ik hem schuldig ben en ik heb ze niet, zei de man. Dan ga jij maar zitten, antwoordde zijn vrouw; Dan kan Jansen morgen ijsberen. Een priester en een rabbi zaten samen aan een diner. De rabbi at geen varkensvlees en de priester zei: wanneer wordt u vrijzin nig genoeg om ham te eten? Op uw brui loft, antwoordde de rabbi. Een dame ging voor haar man sokken kopen en het een enorme voorraad op de toonbank uitsprei den. Dat is wat ik u kan aanbieden, zei de winke lier vermoeid. Is dat alles wat u hebt?, vroeg de dame. Nee mevrouwzei de winkelier, ik heb ook nog een paar aan. Mijn zoontje zei een Schot, heeft nieuwe schoe nen aan en nu heb ik hem gezegd, dat hij twee tre den tegelijk moet nemen als hij een trap opgaat. Maar hij doet het niet goed. Hoezo niet, vroeg zijn vriend. Hij neemt drie treden tegelijk en dan scheurt hij zijn broek, antwoordde de Schot. Een Amerikaan betrad een Nederlands hotel en las op een mat: TAM DAB. Aha, zei hij, dat is ze ker „Welkom" in liet Nederlands? Nee mijnheer, antwoordde de portier, dat is de badmat die on- dersteboven ligt. ]~Ye Assemblée van de V.N. doet Nieuw-Guinea als een on betekenend kwestietje af. Nu ja, het is wel leuk, dat die ruzie om dat stukje oerwoud is bijgelegd, maar er zijn veel grotere en ingrijpender kwes ties. Dat is ook de werkelijkheid. Op het schaakbord van de koude oorlog staan veel omstreden stukken opge steld. De „ontwapening" is nog altijd in het stadium van botsende menin gen en wederzijdse beschuldigingen. Berlijn is meer dan ooit de zieke kies van Europa. Kongo heeft nog altijd zijn definitieve status niet gevonden en het bleef een prikkel voor inter nationaal geplukhaar. Inzake het se cretariaat van de V.N. heeft Rusland het onzalige denkbeeld van de troika weer naar voren geschoven, het drie span van een communistisch, een neutraal en een westelijk lid met in gebouwd vetorecht. Een prachtmethode om alle de Russen onwelgevallige acti viteiten meteen af te kappen. Zo zien we dan de volkerenorgani satie als een vat vol twisten en tegen strijdigheden. En toch mogen we blij zijn, dat ze er is. De ontmoetingen van staatslieden uit alle volk en stam en taal, het palaveren over kwesties onderwijl de neiging tot het stellen van onherroepelijke daden verzwakt, het toetsen van leugen en waarheid in openbare debatten is toch zeker niet zonder nut en wat de neven organisaties van de V.N. doen bevat veel vruchtbaars en indrukwekkends. De roerige wereld van thans zonder de V.N. zou zeker eerder door uit barstingen geteisterd worden. Laten we dat bij alle gerechtvaar digde kritiek op de volkerenorgani satie toch niet vergeten. Qp de Binnenscheepvaartdag, in het kader van de Internationale Jaar beurs, der Vlaanderen te Gent gehou den, heeft prof. ir. G. Willems, spre kend over het belang van de binnen vaart in België, ook de kwestie van de nieuwe Maas-Rijn-verbinding aan geroerd. Prof. Willems is secretaris generaal van het Belgische ministerie van Openbare Werken en heeft eerder als directeur-generaal bij deze dienst het Belgische tien-jarenplan voor de waterwegen op stapel gezet. Als amb tenaar kon hij natuurlijk geen uit spraak doen terzake van een kwestie, die tot het politiek beleid van de Belgische regering behoort, maar deze begrijpelijke terughoudendheid geeft aan zijn woorden ook weer reliëf. Prof. Willems dan gaf te verstaan, dat het zuidelijk tracé voor een nieu we Maas-Rijn-verbinding, waaronder te begrijpen is de verbinding Born- Geilenkirchen-Neuss, wel een aan sporing moet zijn voor Frankrijk om de Maas vanaf Givet in de richting van de Rhone en de Middellandse Zee bevaarbaar te maken voor schepen tot 1350 ton. Nader hieromtrent ondervraagd ver duidelijkte hij, dat tevergeefs miljarden francs zouden worden besteed aan die zuidelijke Maas-Rijn-verbinding, wan neer Frankrijk nalatig zou blijven in het moderniseren van de Franse Maas. De Franse regering heeft echter kort geleden beslist prioriteit te ver lenen, noch aan de verbetering van de Maas, noch aan de verdere kana lisering van de Moezel naar het zui den, maar aan een Rijn-Rhöne-verbin- ding van Muelhouse door de Doubs. Dit wil zeggen, dat er vooreerst wel niets van de verbetering van de Franse Maas komt. Dat heeft dan zijn weerslag op de waarde van de zuide lijke Maas-Rijn-verbinding, tegen de achtergrond van haar kosten. Reden waarom juist de noordelijke verbinding Arcen-Ruhrort opnieuw reliëf krijgt. Het is het enige tracé dat voordeel zal opleveren voor de opko mende industriegewesten in Noord- Rijnland, Noord-Limburg en Oost- Brabant bij aansluiting van het Wil helminakanaal op de Maas bij Venlo. (Advertentie) Een 24-uurs-staking van vrijwel alle tankwagen-chauffeurs op London Airport heeft gisteren ook het luchtverkeer naar Schiphol in 'ichte mate verstoord. Vooral de op London Airport gestatio neerde vliegtuigen ondervonden er de hinder van. Zo kon de B.E.A.-Viscount, die om 10.15 uur op Schiphol had moe ten aankomen (met de Britse toneel schrijver en acteur Peter Ustinov) we gens gebrek aan voldoende brandstof niet vertrekken. De vlucht werd gean nuleerd. De K.L.M. vond voor de moeilijk heden een goede oplossing: zij stuurde DC-7 machines naar Londen, die veel groter zijn dan de op dit traject ge bruikelijke Viscounts. Voor de DC-7 be tekent de korte afstand slechts een kleine sprong, die haar ruim voldoende brandstof overlaat om zonder bij te tanken de terugreis te aanvaarden. De Londense tankwagen-chauffeurs eisen een loonsverhoging van circa 10.- per week. Met een hun aangeboden opslag van ƒ3 tot 4 per week hebben zij geen genoegen genomen.

de Stem | 1962 | | pagina 3