Walcheren Zuid-Beveland at en Waar 1 Coördinatie nodig voor aanpassing platteland Kritiek op samenvoeging van gemeenten Raad Sas van Gent wees commissieleden aan LUCTOR Eeuw geleden meer belangstelling Wedgwood MIDDELBURG Postzegel verzamelaars hielden vergadering Filmavonden van Z.V.U. VLISSINGEN Excursierit naar raadhuis en Sloe Aan onze gireerders Dagblad De Stem voor al Uw autobanden Herenkostuums Bèr Pluijm Internaat voor gebrekkige kinderen in Z.-Vlaanderen? GOES Materiële schade bij autobotsing Gelden voor de jachthaven Z.-Vlaanderen Landhuishoudkundig Congres Middelburg Voor verbetering leefbaarheid Te veel combines Adj. -directeur E. TI. -Zeeland Woonwagen vernield bij botsing legen een boom Doktersdiénsten Dierenartsen EX .MENS AANBESTEDINGEN HOOGWATER ■as— Vandaag Nederlandse films onderscheiden Morgen Maandag DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 22 SEPTEMBER 1962 De Intern. Vereniging van postzegel verzamelaars „Philatelica" hield haar maandelijkse vergadering. De heer K. Otte behandelde het onderwerp „Beeldverzamelen". Ter illustratie van dit onderwerp had spreker een gedeel te van zijn verzameling „Vlaggen op postzegels" tentoongesteld. De „Nieuw- tjesdienst" had deze avond weer grote belangstelling. Ten slotte werden enkele punten van het winterprogramma besproken. De Stichting Zeeuwse Volksuniversiteit gaat in het komende seizoen, in samen werking met een bioscoopexploitant, een serie van negen filmavonden orga niseren. De eerste avond is thans vast gesteld op woensdag 26 september a.s. In de Electrobioscoop zal dan worden vertoond de Franse film „Pickpocket" van Robert Bresson. Bij voldoende belangstelling zullen dit seizoen ook een aantal cursussen door gang vinden. Naast een cursus Engelse conversatie en een cursus Italiaans voor beginners zal de Middelburgse beeld houwer P. de Jong les geven in het boetseren, terwijl de heer W. Brand uit Domburg een cursus zal leiden in het tuinieren. Tenslotte zal de heer Jan Out, die een muzikale studiereis door de Verenigde Staten maakte in een drietal lezingen vertellen over ontmoetingen met diri genten en orkesten in dit land. FILMAVOND VOOR HET PERSONEEL Op dinsdag 9 en woensdag 10 oktober geven de samenwerkende Personeelsver enigingen voor de aangeloten leden een filmavond in het City-theater, waar de film „Porgy and Bess" zal worden ver toond. DIRECTEUR STOKVIS N.V. JUBILEERT De heer M. Looise, directeur vant R.S. Stokvis en Zonen n.v. te Middelburg zal op 1 oktober a s. veertig jaar in dienst van genoemde n.v. zijn. In hotel De Burg zal hem daarom op die dag een receptie worden aangeboden. Vrijdag 28 september a.s. zal een select gezelschap, waaronder het college van b. en w., {Ie raadsleden en de directeuren van de kon. mij. „De Schelde" een bezoek brengen aan het in aanbouw zijnde raad huis en de Sloewerken. 's Morgens wordt het bouwwerk op de Nieuwe Markt bezocht, waarbij1 een der ontwerpers, ir. Luyt, uitleg zal geven. In Britannia volgt daarna een uiteen zetting over de in het Zuid-Sloe in uit voering zijnde werken in opdracht van de mij. „De Schelde"' door ir. J. H. Mulock Houwer, directeur van dit bedrijf. Na de koffiemaaltijd geeft ir. H. Wie- ringa, hoofdingenieur van de Rijkswater staat in het arrondissement Vlissingen, een uiteenzetting over de aanleg van ha venwerken in het Zuid-Sloe. Vervolgens bezoekt het gezelschap per bus de dijk werken aan de westzijde van het Sloe en de daarvoor gelegen bouwput van „De Schelde". K.V.P.-PROGRAMMA 1963 De KVP-gespreksgroep van de afdeling Vlissingen komt woensdag 26 september a.s. bijeen voor een bespreking van het KVP-werkprogramma 1963. Het ontwerp programma is verschenen in een brochure onder de titel „De wereld van morgen". NIEUWE STRATEN Daar binnenkort in het saneringsplan een tweetal nieuwe straten gereedkomen, is het noodzakelijk hieraan een naam te verlenen. Het betreffen de twee straten, die de Lange Zelke met de Oude Markt verbinden. Voorshands wordt voor de meest oostelijke de naam „Markstraat" en voor de meest westelijke de naam „To renstraat" gedacht. NieutC' en Sint Joosland RAAD DEBATTEERDE OVER BOUWRIJP MAKEN GRONDEN. De raad in spoedeisende vergadering bijeen om te debatteren over het voor stel van B. W. tot gunning van het bouwrijp maken van de thans in eigen dom zijnde gronden in het uitbreidings plan ten oosten van de Wilhelminastr. De heer v. Nimwegen (Arbeid) hleid over deze aanbesteding en de voorgestelde gun ning aan de firma Eland te Vlissingen een uitvoerige beschouwing. Hoewel de laagste inschrijver 2100.- boven de be groting bleef, kon zijn fractie met de gunning akkoord gaan. Wel informeerde hij of het niet mogelijk was, dat de post van 6500 boven de begroting (aanneem- som voor honorarium, dagelijks toezicht, opmeten en waterpassen) kon worden verminderd. De heer van Nimwegen be sloot zijn beschouwing met het dringen de verzoek om die maatregelen te tref fen die nodig zijn, dat met de meeste spoed met het werk kan worden begon nen. De raad besloot met algemene stemmen het werk te gunnen aan de firma Eland te Vlissingen voor de som van 59.800. NOVIB-COMITé OPGERICHT Op initiatief van de waarnemend bur gemeester, de heer M. A. van de Putte, heeft te Souburg een oprichtingsvergade ring plaatsgevonden om tot een NOVIB- comité in deze gemeente te komen. Zo als bekend houdt de NOVIB zich bezig met het inzamelen van gelden ten be hoeve van de onderontwikkelde gebie den. Zij voert o.m. de anti-honger-actie. Tijdens de vergadering werd het vol tallig bestuur gekozen. Voorzitter van het comité werd de heer G. Broere, Be sloten werd in de week van 22 tot en met 27 oktober te Souburg een lijstcollecte te houden. (Advertentie) Wij verzoeken U er bh Uw giro- betalingen nota van te nemen, dat ons gironummer ingaande 29 sep tember 1962 gewijzigd wordt in 1114111. DAGBLAD DE STEM afd. administratie. Dagblad vooi Zeeland KANTOREN voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Steenstraat 14. telefoon 2377, Huist voor Walcheren en Zuid Beveland: Klokstraat 1, telefoon 6252 Goes. AIq redacteur I Exploitatie- voor Zeeland. linspeclte Zeeland F DE LIGT. L. K M DE JONG tel. 6252. Goes i tel 2377 - HITTEST Redacteur voor Zeeuwsch.-Vlaanderen P. G KUYPERS telefoon 2377 - Hulst privé 3327 Redacteur voor Walcheren CH. SCHETS telefoon 3566 Vlissingen Prijs voor losse advertenties, oestemd voor de editie voor Zeeland t 0,17 per mm. 1 mm ingezonden mededelingen 2>/« mm gewone advertenties Bil contract aanzienliike reductie. „Kleintjes": 3 regels of minder f L— elke regel meer f 0.20 Bil plaatsing ook in de Brabantse oplage resp f i.80 en f 0,45. Bij 3 achtereenvolgende ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld. T1VOLIWEG 63 HULST TEL. 01140—2461 (Advertentie) i ST.-JANSTEEN TEL. 3179 (Eigen nieuwsdienst) Momenteel wordt door een groep deskundigen in Zeeuwsch-Vlaan- deren naarstig gezocht naar de mogelijkheid om in dit deel van de provincie Zeeland mettertijd te komen tot de oprichting van een internaat voor invalide, spastische en andere gebrekkige kinderen. Omtrent het „hoe en wanneer" van deze instelling is op dit moment nog niets bekend. Gisterenmiddag heeft op de hoek van de Lange Vorststraat en de Oude Vis markt een ernstige aanrijding plaatsge vonden. Vanuit de Lange Vorststraat wilde de bestuurder van een personen auto, W. F., linksaf de Oude Vismarkt opgaan, terwijl van rechts eon vracht auto, bestuurd door T. R.# naderde. F.'s aandacht werd afgeleid door een wielrij der, met het gevolg dat hij verder door de bocht kwam dan waarschijnlijk de bedoeling was. De vrachtwagenbestuur der gaf vol gas om te trachten een aan rijding te voorkomen en de personenauto niet tegen zijn cabine te krijgen. De per sonenauto reed nog iets verder, waar door hij gegrepen werd en door de laad bak van de vrachtwagen werd meege sleurd. De onfortuinlijke auto kwam pas tot stilstand op een stoepje en tegen de deurstijl van het huis van de familie P. De bestuurder kon de auto ongedeerd verlaten, doch zag met schrik, dat zijn wagen links voor en aan de achterzijde zwaar beschadigd was. VEERTIGSTE LIONS CLUB De districtsgouverneur van Lions In ternational in Nederland, de heer J. Verhaar uit Bussum, zal vanavond het charter uitreiken aan de Lions Club Goes. Deze wordt daarmee de veer tigste club in ons land. Sinds 1960 is het aantal clubs verdubbeld. Het aan tal nederlandse Lions nadert thans de duizend. HANDELSBELANGEN ZESTIG JAAR Maandag 24 september a.s. zal de Goe. se Middenstandsvereniging Handelsbe langen het feit gaan herdenken, dat de vereniging op die dag 60 jaar bestaat. Aan dit jubileum zal een bescheiden feestviering worden vastgekoppeld. s Middags om 16.30 uur zal Cia van Boort uit Oisterwijk met haar bekende poppentheater een voorstelling geven voor de kinderen van de leden in de Prins van Oranje, terwijl 's avonds ook een voorstelling wordt gegeven voor de leden met hun dames. Omdat de dag een feestelijk karakter moet hebben, zal na de poppenkastvoorstelling een gezellig samenzijn worden gêhouden, voorafge gaan door een koud buffet. LEDENVERGADERING GOESE HENGELSPORT. VERENIGING Tijdens de ledenvergadering van de Goese hengelsportvereniging E.G.H.V. deelde de voorzitter, de heer A. C. Rink hout, mede, dat het op 1 sept. j.l. ge houden hengelconcours een zeer groot succes is geworden. Er werden een re cord aantal deelnemers 774 inge schreven, een aantal, dat tpt nu toe nim mer werd bereikt. Ook financieel was het concours voor de vereniging een vol ledig succes. De slechts matig bezochte vergadering besprak ook het a.s. winterprogramma. Zoals te doen gebruikelijk zal wederom een feestavond worden gehouden. Voorts zal getracht worden een spreker aan te trekken voor het houden van een cause rie, waarbij films zullen worden ver toond over de zoutwatervisserij. Boven dien zal ook de bekende bioloog dr. J. M. Lodewijks worden uitgenodigd een lezing te houden voor de vereniging. Om de leden van het bestuur en de werkcommissie van het hengelconcours te belonen voor het vele werk, dat zij door de vereniging deden, zal voor hen een onderlinge viswedstrijd worden ge organiseerd. Geprobeerd zal worden de ze wedstrijd te doen plaats vinden in bo ten op het Veerse Meer. Ter vergade ring werden voor deze wedstrijd reeds spontaan enkele prijsjes toegezegd. GONGSCII AAK WEDSTRIJD De Goese schaakvereniging heeft het schaakseizoen geopend met de traditio nele gongwedstrijd in hotel Centraal. Voor deze wedstrijd, waaraan ook niet- leden van de Goese vereniging konden deelnemen, bestond goede belangstel ling. Er waren 33 deelnemers, verdeeld over vijf groepen. De eindstanden lui den: Groep A. I. mej. Hoving uit Am sterdam 4 punten. 2 en 3 P. Valk en P- Duvekot ieder 3 1/2 punt. Groep B. 1. C. Saaman 5 p. 2. L. Pieterse 5 p. 3. J. Tholenaar 4 p. Groep C. 1. M. Geene 6 p. 2- M. Dalebout 4 p. 3, L. de Coninck 3 1/2 p. Groep D. 1. R. Wijna 4 p. 2 en 3 W. van Dulleman en J. de Schipper elk 3 1/2 punt. Groep E. 1. H. de Schip per 5 p. 2. H. v. Niewenhuizen 4 p. 3- G. Peeters met 3 p. De heren M. Geene en H. de Schipper wisten al hun partij en te winnen. VERGADERING BREDE WATERING Het waterschap De Brede Watering van Zuid-Beveland zal op 1 oktober a.s. in De Korenbeurs alhier zijn algemene ver gadering houden. Hansweert JAARVERGADERING „HAVENZICHT" De biljartvereniging „Havenzicht" heeft in het gelijknamige café haar jaarvergadering gehouden. Het oude be stuur trad geheel af, zodat de vereni ging genoodzaakt was een nieuw be stuur te kiezen. De volgende personen werden gekozen: Th. Heije, voorzitter, R. de Graaf, secre taris, C. Ridderhof en J. de Ritter, com missarissen. J. Visser, competitieleider. Verder werd besloten eind september te starten met een onderlinge competitie. In het winterseizoen zal eveneens de strijd worden aangebonden met de zus terverenigingen O.K.G. en Thalia. RECTOR HUISMAN OVERGEPLAATST Rector J. Huisman, sinds zeven jaar rector aan het r.-k. bejaardentehuis „Mariaoord", is overgeplaatst. Ter ge legenheid van dit feit werd een af scheidsavond gehouden, waarbij alle in woners van dit tehuis aanwezig waren. Tot op heden is er nog geen nieuwe rector aan het Mariaoord benoemd. Korigene De raad is gisterenavond tijdens een spoedeisende vergadering akkoord ge gaan met het voorstel van b. en w., G. S.' machtiging te vragen voor het doen van een uitgave van 424.000,voor de technische inrichting van de jacht haven, en de uitvoering hiervan, tot een bedrag van 371.000,op te dragen aan de maatschappij tot uitvoering van rijs-, zink- en stortwerken West-Neder land n.v. te Leiden. Wanneer G.S. de gevraagde machtiging zullen verlenen kan de derde en laatste fase van de aanleg van de jachthaven ter hand worden genomen. Deze haven wordt, zo als men zich zal herinneren, 400 meter lang en 125 meter breed. Er zal plaats zijn voor 500600 schepen. Verwacht wordt, dat de jachthaven per 1 april a.s. zal kunnen worden opgeleverd. Juist voor de opening van het zeilseizoen dus. Breskens TBC-ONDERZOEK Sinds 1958 heeft er in onze plaats geen onderzoek meer plaats gehad naar long t.b.c. Op 4,5 en 8 oktober zal er nu gelegenheid hiervoor bestaan voor personen van 15 jaar en ouder. Eede 50 JAAR GEHUWD Op 25 september vieren de echtelieden C. Sturtewegen-Haneca hun gouden hu welijksfeest. De heer Sturtewegen is 74 jaar, zijn echtgenote 76. Beiden verheugen zich nog in een redelijke gezondheid. De heet Sturtewegen is 22 jaar wethouder ge weest. Daarom zal er ook wel belangstel ling van de burgerij zijn voor dit gouden huwelijksfeest. St.-Jansleen VOETBAL VER. STEEN De opstelling van „Steen" tegen Bier vliet is als volgt: Doel G. v. Rattingen; achter: S. Bleijenbergh en E. Picavet; midden: A. de Block, Th. Waterschoot en G. v. Rattingen; voor: G. van Kesel, L. de Kindt.. Fr. Audenaerdt, E. Saman en A. v. Dorselaer. W aterlandkerk je KRULBOLWEDSTRIJD In het café „In den Koning" bij de heer B. Schanssema werd een wedstrijd ge houden met de krulbol, tussen spelers van Waterlandkerkje en Oostburg. De bolders van Waterlandkerkje behaalden 87 punten tegen Oostburg 83. Zuidrlorpe VOOR DE BOUWORDE Pater Kousemaecker s.m. zal morgen in de parochiekerk van Maria Hemel vaart preken over de Internationale Bouworde, het instituut, dat tracht om mede de orde te herstellen in de na-oor- logse chaos door het bouwen van huizen, kerken en ziekenhuizen in gebieden waar de nood 't hoogst is. De Bouworde tracht daarbij jonge mensen in te schakelen, die daadwerkelijk hun taak als leek in de Kerk willen vervullen en die een deel van hun vrije tijd willen offeren ten dienste van de naaste. (Van onze redacteur) De tweede dag van het Nederlands Landhuishoudkundig Congres, dat in het City-theater te Middelburg is gehouden, heeft de sociaal-economische aanpassing ten piattelande, die door de grote en zich snel openbarende structurele veranderin gen in Zuidwest-Nederland noodzakelijk is, tot onderwerp gehad. Inleiders waren dr. C. de Galan, ad junct-directeur van het Economisch Tech nologisch Instituut voor Zeeland en ir. J. Prins, adjunct-secretaris van de Zeeuw se Landbouwmaatschappij. Beiden wisten met hun enthousiaste betogen verschil lende interessante vragen uit de varga- dering los te slaan waardoor een boei ende gedachtenwisseling kon ontstaan, waarover men elders in dit blad nog meer kan lezen. Dr. de Galan ging er van uit dat de bestaansbasis op het platteland in Zuid west Nederland niet op ruime schaal te verbeteren is. Blijft slechts het streven naar schaalvergroting, naar streekdenken als enig middel van verweer. Om de aanpassing ten piattelande te verwezenlijken zijn nodig: 1. concreet gerichte onderzoeken als basis; 2. een bewust integraal, gecoördineerd beleid dat vooraf gericht moet zijn op verbe tering van de leefbaarheid ten piattelan de en 3. een goede voorlichting die als tussenfase gezien moet worden. Juist ove deze voorlichting is het gis termorgen vooral gegaan. De gewenste schaalvergroting is volgens beide spre kers namelijk alleen dan mogelijk wan neer daar een goed gerichte en goed ge coördineerde voorlichting aan voorat en mee gepaard gaat. De streeksamen- werking, de vorming van streekorganen en het duidelijk vragen van de aandacht voor bepaalde gebieden; dat alles gaat huns inziens nog te stroef in Zuidwest- Nederland. Daarom pleitte ir. Prins voor een fe deratieve opbouw van plaatselijke voor lichtingsorganisaties. Hij pleitte voor een federatie met een provinciaal bestuur, die de algehele basisvoorlichting voor haar rekening zou moeten nemen. De gespecia liseerde voorlichting kan dan bjj het ryk blijven, aldus ir. Prins. Spieker kantte zich tegen een wat hij noemde „functio nele verzuiling" van de voorlichting. Tijdens de gedachtenwisseling werd ir. Prins op dit punt aangevallen door mr, E. Kuylman uit Den Haag, die de fede ratie-idee praktisch moeilijk uitvoerbaar achtte. Dr. ir. J. van Aartsen, eveneens uit Den Haag, was het evenwel eens met een geïntegreerde voorlichting zoals was voorgesteld. Wel zei hij te hopen dat de provincie Zeeland op dit punt meer con tact zal zoeken met West-Brabant en de Zuidhollandse eilanden, die toch óók tot Zuidwest-Nederland i.e. het Deltage bied behoren. Dr. de Galan was het met hem eens dat de samen werking.in Zuidwest-Neder land nog te formeel en daardoor onvol doende is. „Misschien zou je naar een grenswijziging toe moeten. Een paar Zuidholiandse eilanden en een stuk van Brabant er bij: dat zou niet gek zijn voor Zeeland", zo badineerde hij hier over verder. de Zeeuwse landbouw zich blijkbaar no6 kan veroorloven dat er afvloeiing van landarbeiders plaatsvindt. Dr. de Galan ontkende dat de Deltawerken na voltooi ing van noemenswaardige invloed zullen zijn op de pendel. Het congres werd besloten met een ex cursie naar de Koninklijke Maatschappij „De Wilhelminapolder". De stellingen van beide inleiders dat het sociaal-economisch denken ten piat telande in Zuidwest-Nederland bij het technisch denken is ten achter gebleven vonden steun bij een praktisch voorbeeld dat de heer P. Sneep uit Dinteloord met betrekking tot de mechanisatie in Ne derland naar voren bracht. Volgens de heer Sneep komen er in Nederland te veel combines om daarmee nog econo misch te kunen werken. In Dinteloord heeft men het sociaal economisch al direct na de oorlog juist gezien. Er is toen in Dinteloord een co- operatie tot exploitatie van landbouw werktuigen opgericht. De coöperatie heeft 33 leden, die samen zes grote com bines hebben waarmee 1700 ha bouw land bewerkt kunnen worden. De boeren zouden naar zijn mening in deze geest op veel groter schaal moeten samenwer ken. De heer J. iïokke uit Breda, die de belangen van de landarbeiders tijdens dit debat verdedigde, was o.m. van me ning, dat na de totstandkoming van de Deltawerken een verhoogde pendel naai de Randstad zal ontstaan temeer omdat (Advertentie) (Van onze redacteur) bij deze samenvoegingen steeds gesteld wordt. ""Tijdens het te Middelburg afgesloten Ne derlands Landhuishoudkundig Con- ILTr. F. graaf van Randwijck uit het r\C v\ 4 rl o j (*1a1 v, #4 a fl 1v\ r\( '7 m1 a„*.i av. oi T „3j 1 gres heeft dr. C. de Galan, de adjunct directeur van het Zeeuwse ETI, spre kend over de sociaal-economische aan passing aan structurele veranderingen ten piattelande in Zuidwest-Nederland, kritiek geuit op de naar zijn mening volkomen willekeurige samenvoeging van gemeenten. Hij sprak van „een aan fluiting van een verantwoord beleid" Als voorbeeld noemde hij het beleid met betrekking tot de samenvoeging van gemeenten op Walcheren. De overheid zou naar zijn mening wat voorzichtiger te werk moeten gaan in plaats van „met woeste stappen door de porseleinwinkel te lopen". Wat hem vooral stak was het „fait accompli" waarvoor het platteland Zeeuwse Nieuw en St. Joosland lok te de inleider tijdens de gedachtenwis seling nog wat verder uit zijn tent. Op vragen van mr. F. graaf van Randwijck zei dr. De Galan in het geheel geen normen voor samenvoeging te zien. In het algemeen zijn er volgens hem wel argumenten voor samenvoeging aan te wijzen. Het meest gebruikte, maar naar zijn inzicht slechtste argument is, dat samenvoeging de bestuurskracht kan verhogen. Het beste argument is vol gens hem de mogelijke bevordering van het streekdenken, omdat dit streekden ken in kleine gemeenten moeilijk tot stand te brengen is. (Van onze redacteur) De voorzitter van het 109e Neder- J 4 lands landhuishoudkundig congres 4 herinnerde er in zijn openingswoord 4 4 aan dat het 17e congres, honderd 4 4 jaar geleden, ook in Middelburg is J gehouden. De congressisten van bui- 4 ten Zeeland moesten van Rotterdam 4 J uit een bootreis van zeven uur ma- J 4 ken om de Zeeuwse hoofdstad te 4 4 kunnen bereiken. Toch was dat 4 4 congres in 1862 zeer druk bezocht, 4 4 in tegenstelling tot het congres van 4 J de afgelopen dagen. 4 4 XXX 4 Deze wat teleurstellende belang- J 4 stelling werd in congreskringen o.m. 4 4 toegeschreven aan het wat al te 4 Zeeuwse accent dat het programma 4 4 had gekregen. Dat zou met name de Friezen, die anders nooit ont- 4 4 breken, hebben afgeschrikt. 4 J XXX 4 4 Drs. M. Verburgdirecteur van 4 4 het ETI. gaf een op de praktijk af- J 4 gestemde omschrijving van het be- 4 4 grip infrastructuur. Hij zei: „Als 4 ik met gasten om 11 uur in Middel- 4 4 burg heb afgesproken komen ze 4 steevast om kwart voor twaalf bin- J 4 nen vallen. En dan moet Ik me 4 4 verontschuldigen voor de slechte J J wegverbinding tussen Bergen op 4 4 Zoom en Vlissingen. Kijk: dat is 4 J nu infrastructuur". 4 4 XXX 4 Dr. C. de Galan, adjunct-direc- J 4 teur van het ETI voor Zeeland, zei t 4 gisteren aan het eind van een le- 4 vendig voorgedragen betoog over 4 4 de aanpassing van het platteland op 4 J de structurele ontwikkeling in 4 zuidwest-Nederland dat hij eigen- 4 4 lijk, om in de stijl van de vorige J J sprekers te blijven, met een pak- 4 4 kend citaat zou moeten eindigen. 4 Hij deed het echter niet en had 4 4 daarvoor de volgende verontschul- 4 4 diging: „Ik hen niet sterk in ci- J 4 taten. Ik citeer altijd mezelf". 4 4 4 (Advertentie) Levering alle merken Gistermiddag om half twee is de woon wagen van J. H. uit Hoorn in de Zand straat (gem. Sas van Gent) tegen een boom gebotst en totaal vernield. De woon wagen, die aan een auto was gekoppeld, waarin de man met zijn vrouw en twee kinderen zaten, is bij het te ver naar rechts uitwijken tegen een boom gebotst. Ook van de inboedel bleef weinig over. Het onfortuinlijke gezin, dat tegen een dergelijke schade niet was verzekerd, werd door maatschappelijke zorg uit Ter- neuzen in een leegstaande woning te Sluiskil ondergebracht en van het nodige voorzien. Zierikzee GROTE WONINGWETWONINGEN Voor vrijdag 28 september is een open bare vergadering van de gemeenteraad uitgeschreven. Het belangrijkste punt is ongetwijfeld het voorstel tot het verle nen van medewerking aan de bouwvere niging „Beter Wonen" voor de stich ting van een complex van 26 woning wetwoningen aan de Plevierstraat in het bouwplan Malta. Als het voorstel wordt aangenomen en als met de rijksinstan ties alles rond zit zullen dit de eerste woningwetwoningen zijn die in Zierik zee voor grote gezinnen worden gebouwd De woningen bevatten n.l. 9 slaapplaat sen. De op de begane grond in deze woningen aanwezige slaapkamer kan desgewenst ook als woonvertrek worden gebruikt. Een nieuwtje voor de plaatse lijke woningbouw is de badcelverwar- ming en het centraal antenne-systeem dat bij deze woningen wordt aangelegd. Ten behoeve van de financiering van de verbetering van de riolering in de oude stadskern stellen b. en w. de raad voor 150.000.- te lenen," Op de agenda staan verder nog voorstéllen tot de aan- en verkoop van grond, tot uitgifte van grond in erfpacht en tot het geven van straatnamen. Het rijk heeft de gemeen te aangeboden de geheel vernieuwde rijksweg van de brug over de Nieuwe Haven tot de kruising naar de haven „De Val" in onderhoud en beheer bij de gemeente te nemen. B. en B. stellen voor dit te accepteren; de eigendomso verdracht komt eerst later aan de orde. Het subsidie aan het Zeeuws Studiefonds dient volgens het college van 2 op 5 cent per inwoner te worden gebracht. Naast enkele minder belangrijke punten staat op de agenda ook nog het voorstel tot aanstelling van een vakonderwijzer in tekenen, een figuur die men tot nu toe in Zierikzee aan de ULO-scholen niet kende. De raadsvergadering te Sas van Gent speeltuinen, te weten een in het Bolwerk bestond voor een groot deel uit het be noemen en aamvijzen van commissie leden en afgevaardigden voor verschil lende instellingen. Tot drie leden van de commissie voor onderzoek rekenin gen en begrotingen in 1962, werden op voorstel van het college var b. en aangesteld de raadsleden mevr. Neteson (Gemeentebelangen), de heer Bockstael (K.V.P.) en de heer De Braai (Prot#) Voorts werd in stemming gebracht de samenstelling van het bestuur van de gemeentelijke instelling voor Sociale Zorg. Dit bestuur bestaat uit vijf leden, van wie er slechts twee uit de Raad kunnen worden aangesteld. De vijf gekozen leden waren mevr, De Groff-Vennis en de heren M. de Groff, J. J. van Waterschoot, L. Marqucnie en J. de Braai. Tot lid van de Stichting het Sasse Zwembad werd door stemming aange wezen, de heer M. de Groff (P. v. d. A.). De heren R. A. J. den Boer en de heer ir. K. H. van Krevelen, die tijdens de vorige zittingsperiode als leden van de Raad van Bestuur van de „Afval waterleiding kanaalzone Zeeuwsch- Vlaanderen" fungeerden werden weer herkozen. Tot vertegenwoordiger en plaatsver vangend vertegenwoordiger bij de cen trale dienst voor bouw- en woningtoe zicht en tozeicht op gemeentewerken in oost-Zeeuwsch-Vlaanderen werden ge kozen de heren R. A. J. den Boer en C. L. de Maayer. Van de stichting Zeeuws Studiefonds te Middelburg en het Instituut voor be stuurswetenschappen werd de aanvraag hun subsidie te verhogen, goedgekeurd, hetgeen ook geschiedde met de aan vraag van de stichting Zeeuwsch- Vlaams Borgstellingsfonds" te Terneu zen, i Verzoekschrift tot aankoop van ge meentegronden van mejuffr. A. de Graeve, mejuffr. R. Pollet en mejuffr. V. Rousie, alsmede de verzoekschriften om gemeentegronden in erfpacht van J. P. Sarneel en L. van Belleghem werden zonder hoofdelijke stmming goedgekeurd. Tijdens de rondvraag stelde de heer Bockstael tK.V.P.) de vraag, waar alle speelwerktuigen van de oude speeltuii waren gebleven- Hierop werd door ^e voorzitter geantwoord, dat een deel was geplaatst in het zwembad terwijl het overige gedeelte zal worden geplaatst in twee nog aan te leggen kleinere en een in Plan West. Voorts stelde de heer De Groff (P. v. d. A.) de vraag om de Noordweststraat en de Kleine Markt te verbeteren. Hier op antwoordde de voorzitter, dat waar schijnlijk dit jaar nog een aanvang zal worden genomen met deze verbetering. De doktersdiensten worden dit week einde als volgt waargenomen: Voor Axel dokter Kats, tel. 555; voor Oostburg en Aardenburg dokter De Bruyckere uit Oostburg, tel. 01170-2323; voor IJzendijke, Biervliet en Hoofdplaat dokter Lockefeer; voor Retranchement, Cadzand, Sluis en Zuidzande dokter De Meyer uit Sluis, tel. 366; voor Terneu- zen dokter Bos; voor Kloosterzande dok ter Terburg; voor Middelburg dokter Stevens, tel. 2011; voor Vlissingen dokter Boone, tel. 2950; voor Goes dokter v. d. Werff, tel. 7451; voor Driewegen en 's- Heerenhoek xokter Lucas Luyckx, tél. 01105-280: voor Kruiningen, Krabbendij- ke, Rilland-Bath en 's-Heerenhoek dok ter Donker, tel. 01134-544; voor 's-Heer Arendskerke. Wolphaartsdijk en Hein- kenszand dokter Vos. tel. 01198-231; voor Nieuwdorp en Borssele dokter Gelder blom. tel. 01196-327: voor Hoedekensker- ke en Kwadendamme dokter Wöstmann, tel. 01195-450. De dienst dierenartsen is dit weekein de als volgt: Voor Hulst en Nieuw-Namen de heer De Nijs; voor Oostburg. Sluis en Groede de heer Kapsenberg uit Sluis, tel. 01178- 225: voor Sas van Gent, Zaamslag en Axel de heer Cysouw uit Sas van Gent, tel. 01158-588. Van onze adverteerders FORD-SHOW TE GOES Garage Adria te Goes heeft gisteren in zaal Juliana een Ford-show ingericht. Ook vandaag tot vijf uur is deze show nog te bezichtigen. Middelpunt van de belangstelling was natuurlijk de Consul- Cortina, die gisteren officieel aan het publiek is voorgesteld, en waarvan het fruitcorso te Goes vorige week zaterdag de landelijke primeur had. De grote kracht van deze ruime wagen ligt onge twijfeld in de lage prijs. Voorts worden tentoongesteld de Anglia, de Anglia- Estate, drie Taunus-types en de Zephyr. RIJKSKWEEKSCHOOL VOOR ONDERWIJZERS (ESSEN) Tijdens de deze week gehouden eind examens van de derde leerkring van de Rijkskweekschool voor onderwijzers (es sen) te Middelburg slaagden H. van Quekelberghe, Breskens, P. Robijn, Axel H. Roelse, Westkapelle, G. Schoon. Mid delburg, T. Seijnstra, Vlissingen, D. Ste- ketee, 's-Heer Hendrikskinderen en J. Westplate, Wolphaartsdijk. Herexamen werd toegestaan aan: Mej. L. ten Wolde, Middelburg en de heren J. Risseeuw, Zuidzande, A. v. d. Rhee St.-Maartensdijk. M. Verrijzer, Borssele en D. Vos, O.- en W.-Souburg. RIOLERING EN BESTRATING TE HULST. Op het gemeentehuis te Hulst is aan besteed de aanleg van riolerings en be stratings werken in het exploitatieplan Noord II met bijkomende werken. Er waren voor deze aanbesteding acht in schrijvingen. De laagste inschrijving kwam van de fa. Koster en Visser te Waddinxveen, met f 674.440.de hoog ste inschrijving werd gedaan door de fa. Toussaint uit Cadzand met f 856.0000.—. Morgen zondag 23 september, zijn de tijden van de hoogwaterstanden in de provincie Zeeland als volgt: Hansweert 10.43 uur en 23.25 uur; Terneuzen 10.27 uur en 23,08 uur; Vlissingen 10.00 uur en 22.44 uur;' Wemeldinge 11.17 uur. Maandag 24 september zijn de tijden van de hoogwaterstanden in de pro vincie ^Zeeland als volgt: Hansweert 1208 uur; Terneuzen 11.52 uur; Vlissin gen 11.21 en 23.55 uur; Wemeldinge 0.02 uur en 12.44 uur. (Advertentie) alberL ecjc^ermonL Korte Nieutvstraat 21 HULST - Tel. 2478 De Nederlandse film „Erasmus" van dr. J. Hulsker, directeur voor kunstza ken van het ministerie van O. K. en W„ heeft op het filmfestival te Cork (Ier land) de filmprijs van de Raad van Europa gekregen. Deze film legt de na druk op het belang van de verdraag zaamheid en het wederzijds begrip. In de afdeling journaals heeft de film „De zilveren bruiloft" (van koningin Juliana en prins Bernhard) een eervol le vermelding van de Raad van Europa verworven. 1 ELLEWOUTSDIJK Zorgvliet 13.30 uur Palingschieting KLOETINGE Amicitia 19.30 uur Concert Excelsior en Wilhelmina GOES Grand 15 en 16 uur Met de prinsessen op reis in de West, a l. Dc Landbouw 15 uur KAB-kaderkring Middelburg MIDDELBURG Electro 19 en 21.15 uur Gevaarlijke ver houdingen, 18 j. City 20 uur De ondeugende meisjes van Mont Martre, 14 j. VLISSINGEN Alhambra 19 en 21.30 uur De ondeu gende meisjes van Montmartre, 14 j. Luxor 19 en 21 uur Razzia aan de Bosporus. 18 j. IJZENDIJKE Hofzicht 20 uur 7 mannen zonder vrees 14 jaar SAS VAN GENT Olvmpia 20 uur Twist around the clock DE KLINGE Cinema van Dijck 19.30 uur Leve de tpenagers AXEL Het Centrum 18.30 en 21 uur Jerry als ruimtevaarder, a.l. TERNEUZEN Luxor 20 uur Diamanten bij het ont bijt, 18 j. Concertgebouw 20 uur Paspoort voor China, a.l. OOSTBURG Ledel 15 en 16 uur De prinsessen op reis in de West. 20 uur Pension voor rare gevallen, a.l. TFRHOLE Zaal de Lindeboom 15 uur Schieting HULST Bioscoopgebouw 20 uur Het geheim van Monte Christo, 14 j. W. v. Swaal 15 uur Schieting BRESKENS Casino 20 uur De duivelse dr. Mabuse, 18 jaar ANTWERPEN KVO 20 uur De vogelhandelaar VLISSINGEN Luxor 19 en 21 uur Razzia aan de Bos porus, 18 j. 15 uur De schaduw van Zorro, 14 j. Alhambra 15, 19 en 21.30 uur De on deugende meisjes van Montmartre, 14 i. GOES Grand 19 en 21 uur Misdaad zonder genade 15 uur Maciste en de tirannen MIDDELBURG Electro 15.30 en 19.30 uur Gevaarlijke verhoudingen, 18 j. City 14.30 en 20 uur De ondeugende meisjes van Montmartre, 14 j. BRESKENS Casino 16 en 20 uur Nacht der vergel ding, 14 j. HEIKANT R.-k. verenigingsgebouw 19.30 uur Bal r.-k. instuif St. Jansteen, 18 j. s-HEERENHOEK De Jeugdhoeve Dansavond voor jeugd beweging KÏELDRECHT G. Praet 15 uur Schieting liggende wip IJZENDIJKE Hofzicht 17 en 20 uur 7 mannen zonder vrees, 14 j. SAS VAN GENT Olympia 14.30 uur Twist around the clock; 17 on 20 uur Primitieve driften DE KLINGE Cinema v. D\jck. 15 en 19.30 uur Leve de teenagers AXEL Het Centrum 15.45 uur Jerry als ruim tevaarder. a.l.; 20 uur De zwarte ser geant, 18 j. TERNEUZEN Luxor 14 uur Paspoort voor China, 14 j.; 16.30 en 20 uur Diamanten bij het ontbijt. 18 j. Concertgebouw 15 en 16 uur De prin sessen op reis in de West; 20 uur Pas poort voor China, a.l. OOSTBURG Ledel 14 uur Kindertranen, 14 j.; 18.30 en 20 uur Pension voor rare geval len, a.l. HULST J. v. Helsland 15 uur Schieting Bioscoopgebouw 15, 18 en 20.30 uur The young ones KAPELLEBRUG C. de Kind 15 uur Schieting KLOOSTERZANDE 14.30 uur Hontenisse 1—Terneuzen 1 KOEWACHT A. dc Kind 15 uur Schieting ZUTDDORPE M. de Cock 14.30 uur Schieting staan de wip TFRHOLE Zaal Lindeboom 18 uur Dansen; 15 uur Schieting J.F. de Viilder 14.30 uur Schieting ST. JANSTEEN St. Jan 14.30 uur Schieting J. Bousser» 15 uur Schieting ANTWERPEN KVO 14.30 uur Othelio; 20 uur De bruid der zee VLISSINGEN Luxor 20 uur Razzia aan de Bosporus, 18 jaar Alhambra 20 uur Ondeugende meisjes van Mont Martre, 14 j. GOES Grand 20 uur Misdaad zonder genade 19 20 en 21 uur Met de prinsessen op reis in de West MIDDELBURG City 20 uur De ondeugende meisjes van Mont Martre, 14 j. Electro 19.30 uur Gevaarlijke verhou dingen, 18 j. BRESKENS 19.30 uur Raadsvergadering SAS VAN GENT Olympia 20 uur Primitieve driften AXEL Het Centrum 20 uur De zwarte ser geant, 18 j. TERNEUZEN Luxor 20 uur Diamanten bij het ont bijt, 18 j. Concertgebouw 20 en 21 uur De prin sessen op reis in de West OOSTBURG Ledel 20 uur Pension voor rare gé vallen, a.l. HULST Bioscoopgebouw 20 uur The young ones

de Stem | 1962 | | pagina 2