Ontwerpresolutie in de Y.N. aanvaard Raffinaderij begon haar wereldreis Geweld klopte niet met het handvest Ultimatum van rebellenleider Gevecht tussen Indiase en Chinese troepen Iets voor natte zomers....? Geen antwoord op aanbod van miljoenen Argentijnse burgeroorlog NS-W1NTERDIENSI Jeugdschaker uit Eindhoven vermist 9 geredden, één dode DAGBLAD VOOR ZtELAND Honderd miljoen voor overdracht Nieuw-Guinea Papoea-congres geëindigd U helpt U zelf en Betaal per kwartaal Bewolkt Zangstudietoelage voor Westerling houdt op Scholieren vermist Het neergeschoten VN-vliegtuig BANANEN 102ë JAARGANG No. 24087 Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 22 SEPT. 1962 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Yercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel. 22341 (4 lijnen) Postgiro 278841, Abonnementsprijs 7.30 per kwartaal, 8,60 per post, f 0,56 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,42 per mm (Ing. Med. 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. iL'i. V - Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6 252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST Steenstraat 14 - telefoon 2377 (BijbureausTerneuzen IJsbaanstraat 24 - telefoon 26U OO' UR NEDERLAND: GEEN HOERA MAAR NIET KLAGEN (Foto Slagboom-Central Aviation) (Van onze parlementaire red.) De regering denkt honderd mil joen gulden nodig te hebben voor de kosten welke zullen voortvloei en uit de overeenkomst tot over dracht van het bestuur over Ne derlands Nieuw-Guinea. Minister Toxopeus (binnenlandse zaken), die de Kamer vraagt dit bedrag te voteren, zal „zodra een helderder beeld zal zijn verkregen" een nauwkeuriger raming geven van de diverse te verrichten uit gaven. Indonesië en Nederland liebben gisteren de gezamenlijke ontwerpresolutie bij de algemene vergadering der Verenigde Naties ingediend om de V. N. te machtigen de overeenkomst inzake Nieuw-Guinea uit te voeren. De algemene vergadering beeft die gezamenlijke resolutie aanvaard. Het nationale Papoeacongres in Hol- landia is gisteren besloten met het aan nemen van een resolutie, waarin o.a. de mening werd neergelegd, dat de Pa poea's in 1969 het extern zelfbeschik kingsrecht moeten kunnen uitoefenen. De resolutie verwierf de tweederde meerderheid, daar 40 deelnemers voor stemden en 17 tegen. Na de enigszins verhitte vergadering van donderdag verliep de achtste en laatste congresdag bijzonder rustig. De meerderheid van de deelnemers ging nu akkoord met het weglaten van het jaar tal 1963 uit de resolutie. Wel zond het congres een telegram naar Oe Thant waarin „de V.N. om advies wordt ver zocht over de mogelijkheid van een volksstemming te houden tijdens de overgangsperiode, dus onder het V.N.- bestuur in 1963". In het telegram wordt voorts gesteld, dat indien dit naar de mening van de V.N. om de eeft of an dere reden niet mogelijk is, de Papoea's in 1969 de republiek zullen uitroepen. De enige verandering, die in de reso lutie werd aangebracht luidde, dat de kwestie van het handhaven van de vlag en het volkslied tijdens de periode tot 1969 overgelaten zal worden aan de V.N. resp. aan Indonesië. Ja, dat is het plezierige als U als weekabonnee van het Dagblad De Stem voortaan per kwartaal gaat betalen. U maakt het U zelf gemakke lijker èn U helpt onze agenten; zij behoeven dan maar eenmaal per kwartaal bij U aan te bellen om het abonnementsgeld te incasse ren. Een hele tijdsbesparing voor U en voor onze agenten. U kunt ook tijdig voor het ingaan van het nieuwe kwartaal aan ons gireren (vanaf 1 oktober a.s. 8,05 per kwartaal) door overschrijving op onze postrekening No. 278841. J Maak het u zelf gemakkelijk: In de assemblee legden eerst Afghanistan en de Sovjet-Unie al gemene politieke verklaringen af. Toen bracht voorzitter Mohammed Zafroela Khan de kwestie Nieuw- Guinea ter sprake. Met het indienen der resolutie was het de eerste keer, dat de al gemene vergadering der V. N. ge vraagd werd een gebied te bestu ren. Dr. Soebandrio, de Indonesi sche minister van buitenlandse za ken had te middernacht (onze tijd) het woord. Hij noemde in een toespraak ter aan beveling van de resolutie, de Nederlands- Indonesische overeenkomst „een waarde volle bedrage voor de verbetering van internationale betrekkingen". „Zij is", zei hij, „ook een bijdrage voor het suc ces en het aanzien van de V.N.". Na hem was de beurt aan mr. C. W. A. Schuermann, de Nederlandse perma nente vertegenwoordiger by de V.N. Mr. Schuermann zei zijn toespraak te zullen beëindigen „met vreugdebetoon noch met verwijten of ongepast pessi misme, kort gezegd: zonder hoera te roepen en zonder te klagen". „Alles wat ik namens de regering en het volk van Nederland wens te zeggen, is dat wij hopen dat deze gemeenschap pelijke resolutie, ingediend door Indone sië en ons, zal worden aangenomen, dat aldus onze overeenkomst van kracht zal worden en dat het tijdelijke uitvoerende gezag van de V.N. de kracht en de wijs heid zal vinden om zijn taak uit te voe ren met tact en bekwaamheid; ten slot te dat de V.N. het volk der Papoea's zo danig zal bijstaan op zijn weg naar ont wikkeling, dat het resultaat van zijn HET PHILIPPIJNSE ministerie van bui tenlandse zaken heeft bevestigd, dat prinses Beatrix is uitgenodigd van 20 tot 23 november een bezoek aan de Philip- pijnen te brengen. DE SOVJET-UNIE heeft gisteren op nieuw een kernproef genomen in het ge bied van Nova Zembla. Het was de twaalfde ontploffing in de lopende reeks Russische proeven. DE ACTIVITEIT van de Etna-vulkaan is gisteren zeer toegenomen. In de kra ters doen zich tal van explosies voor, die gepaard gaan met uitbarstingen. MR. DR. C. BERKHOUWER, lid van de Tweede Kamer voor de V.V.D., zal zich na de kamerverkiezingen in 1963 uit het politieke leven terugtrekken. Hij wil zich weer geheel gaan wijden aan zijn advocatuur in Alkmaar. Weersverwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt gisteren- J avond 23.15 uur: Half tot zwaar bewolkt met by tyden een buitje. Overwegend matige •noordwestelijke wind. Weinig veran- dering in temperatuur. Verwachting van Ukkel: Wisselende bewolking met kans op regenvlagen. Minder koud en minder pevel. Maximumtemperaturen van tien tot vijftien graden. Vandaag: zon onder 18.40 uur. Maan J onder 15.56 uur. Morgen: zon op 6.26 uur, zon onder 18.38 uur. Maan op 0.31 uur, maan onder 16.38 uur. Maandag: zon op 6.28 uur. Maan op 5 1.32 uur. vrije keuze tot de eer en glorie van alle betrokkenen moge strekken". Eerder in zijn toespraak had de heer Schuermann gezegd, dat alleen nadat de overeenkomst van kracht is geworden „alle bepalingen van deze overeenkomst die betrekking hebben op het optreden van de secretaris-generaal effectief in werking kunnen treden. Voor Nederland is de rol, die door de secretaris-generaal zal worden gespeeld, van het grootste belang". Hij achtte het voor degenen, die in de V.N. de debatten over het geschil heb ben gevolgd, volkomen duidelijk, dat de kwestie-Nieuw-Guinea geen koloniaal probleem was. Het is een hoofdstuk in de geschiede nis van het recht tot zelfbeschikking. Hoewel dit recht, dat als een grondbe ginsel is opgenomen in het handvest van de V.N., steeds door iedereen zonder een uitzondering wordt verheerlijkt, was het verschil van inzicht over de praktische toepassing ervan zodanig, dat het Neder landse aanbod niet werd aanvaard door de tweederde meerderheid van de alge mene vergadering. Macht als recht De heer Schuermann vervolgde: „Van wat er daarna is gebeurd, wil ik alleen dit zeggen: de Nederlandse rege ring betreurt, dat in dit geval geen ef fectieve middelen konden worden gevon den tegen het gebruik van geweld, zulks in tegenstelling tot de verplichting, die het handvest de landen-leden oplegt. Daardoor werd Nederland gesteld voor de keuze, óf te vechten uit zelfverdedi ging óf zich neer te leggen bij een over dracht van het gebied aan Indonesië, zonder dat tevoren de bevolking haar wil had kunnen uiten. Oorlog zou hebben betekend, dat de Papoea's en het land zouden zijn bloot gesteld geworden aan dood en vernieling en vele Nederlanders en Indonesiërs aan de verschrikkingen van de strijd zon der dat het probleem daardoor tot een redelijke oplossing zou zijn gebracht. De heer Schuermann wees er op, dat de Papoea's geen onbekende vreemde lingen voor de leden van de V.N. zijn. Hij herinnerde eraan, dat Nederland elk jaar uitgebreide rapporten en ander materiaal over Nieuw-Guinea bij de V. N. heeft ingediend. Het verstrekken van inlichtingen door Nederland houdt op als het tijdelijke uitvoerende gezag van de V.N. het be stuur overneemt. Geen andere gegevens over Nieuw-Guinea komen ervoor in de plaats. „Maar de Nederlands-Indonesi sche overeenkomst richt het zoeklicht van he-t onderzoek van de V.N. op het zelfbeschikkingsrecht". De vrije keuze die de bevolking is toegekend, is vol gens de heer Schuermann een zaak ge worden die de gehele wereld aangaat en „waarvoor elk lid van de V.N. een ver antwoordelijkheid van dezelfde orde draagt als de partijen zelf". Ontwikkelingstaak De ontwikkelingstaak waaraan vele Nederlanders hun beste krachten heb ben gewijd en waaraan Nederland der tig miljoen dollar per jaar bijdraagt, zal onder de verantwoordelijkheid van an deren komen. „Toch blijven onze gevoe lens van sympathie met dit opkomende volk bestaan". Het is om die reden dat hij op last van de Nederlandse regering aan Oe Thant op tien augustus schrifte lijk heeft meegedeeld dat de Nederland se regering besloten heeft jaarlijks tien miljoen dollar beschikbaar te stellen, die de secretaris-generaal zal kunnen ge bruiken als bijdrage voor technische hulpprogramma's ten gunste van de be volking". „Dit aanbod werd om te beginnen ge daan voor een tijdvak van drie jaar en tevens werd verzocht de Indonesische regering van het aanbod op de hoogte te stellen en mede te delen of het aan vaardbaar was voor de secretaris-gene raal en haar. Tot nu toe heb ik geen ant woord op deze brief gekregen. Maar, mijnheer de president, het er in vermelde aanbod is nog steeds van kracht", aldus de heer Schuermann. De Argentijnse rebellen-eenhe den hebben gisteravond de rege ringstroepen in Buenos Aires het ultimatum gesteld zich over te ge ven of vanuit de lucht met bommen bestookt te worden. Enkele militaire eenheden in het centrum van de stad reageerden onmiddellijk op die eis en hingen witte lakens huiten de regerings gebouwen, ten teken van overga ve. Het opperbevel van het Argen tijnse leger heeft echter, in ant woord op dat ultimatum, zijn troe pen opgedragen tot de aanval over te gaan. Radio Belgrano, in handen van de re bellen, heeft de burgerbevolking gewaar schuwd de randgemeenten van Buenos Aires te ontruimen, daar deze als mili taire doelen gebombardeerd zouden wor den. Bestand verbroken Aan de ernstige crisis is dus aller minst een eind gekomen. Gisterenmor gen leek het daar wel op, want er was een voorlopig bestand bedongen. De be tekenis van dat bestand ging evenwel verloren, omdat drie generaals, die ge zegd hadden te zullen aftreden, van ge dachten veranderden. Toen brachten beide partijen gevechts eenheden in gereedheid. Generaal Juan Ongania, de rebellenleider, liet zijn tankeenheden oprukken naar de weste lijke voorsteden van Buenos Aires. De generaals die teruggekomen waren op eerdere beloften om af te treden en de minister van oorlog, generaal Jorge Cor- nejo Saravia, stelden over een breed front troepen op tegen Ongania's stellin gen te Campo de Mayo. Bruggen tussen Buenos Aires en Campo de Mayo zijn opgeblazen. In de stad Avellaneda. te genover de hoofdstad aan de andere oever van de rivier de Riachuelo gele- Een fabrikant in Toronto in Canada is op de markt gekomen met een nieuw soort kunsthars-schuim, dat hij chem- foam" heeft genoemd. Om te bewijzen wat je allemaal met het nieuwe pro- dukt kunt doen, heeft hij een auto gevuld met het goedje en deze daarna in het Ontariomeer laten drijven (foto). Maar daar was het natuurlijk allemaal niet om begonnen. „Chemfoam" kan vooral goed worden gebruikt in de scheepsbouw om de rompen van al lerlei soorten bootjes en boten te ver sterken en de drijfkracht te vergroten De nieuwe winterdienstregeling van de Nederlandse Spoorwegen die op 30 september ingaat, toont weinig veran deringen. Slechts enkele treindiensten ondergaan een wijziging van een of een paar minuten om nodig gebleken aan passingen te kunnen invoeren. Enige treinen die voortdurend een zeer lage bezetting hadden, worden opgeheven. Dit zijn de treinen die om 11.40 en 14.40 uit Amsterdam naar Alkmaar ver trekken en die welke om 10.55 en 13.55 van Alkmaar naar Amsterdam gaan. Ook de treinen Hoorn-Alkmaar van 8.40 uur en Leiden-Utrecht van 18.37 uur worden opgeheven. De laatste trein rijdt nog wel tot Alphen aan de Rijn ten dienste van forenzen en vertrekt om twaalf minuten over zes uit Leiden. Op de maandagen 24 en 31 december van dit jaar rijden de reizigerstreinen als op zondag, omdat het bedrijfsleven op deze dagen, die tussen een zondag en een feestdag vallen, praktisch stil zal liggen. Bovendien zal op de late oudejaarsavond een groot aantal treinen niet rijden, omdat de praktijk heeft uitgewezen, dat er dan vrijwel geen reizigers zijn. gen, waren de tanks en troepen der bei de partijen slechts enkele huizenblokken van elkaar verwijderd. Marine en luchtmacht, die zich vrij lang afzijdig hadden gehouden, hebben alle voorbereidingen getroffen om tus senbeide te komen. Tien Gloucester- straalvliegtuigen van de vliegbasis Mo- ron vlogen laag over het hoofdkwartier van de rebellen te Campo de Mayo. Oor logsbodems, van fregatten tot kruisers, hebben brandstof ingenomen en zijn, na de bemanningen aan boord genomen te hebben, met onbekende bestemming uit hun havens vertrokken. In de buitenwijken van de hoofdstad braken 's middags gevechten uit tussen opstandelingen en regeringstroepen. De strijd luwde (voor even?) door de koortsachtige pogingen van regerings functionarissen, politieke leiders, kerke lijke hoogwaardigheidsbekleders en za kenlieden om een burgeroorlog te voor komen. Volgens de laatste berichten is de strijd elders echter in alle hevigheid op gelaaid en wordt 30 km ten zuiden van Buenos Aires een verbitterde tankslag geleverd. Volgens de opstandelingen worden zij door de luchtmacht gesteund en heeft de marine partij voor de regering geko zen. Sinds 27 augustus wordt te Interlaken Zwitserland, de aldaar verblijvende min derjarige Robert Jacobus van Zaanen vermist. De jongen is 16 jaar, zonder beroep en woont in Eindhoven, Heezer- weg 263. Hij was te Interlaken gelo geerd met een groep jeugdige schakers van de N.B.S.B. voor het spelen van wedstrijden. De politie te Interlaken heeft ter plaat se een intensief onderzoek ingesteld. Al gemeen was het gevoelen, dat de jort- gen een ongeval was overkomen, doch nu reeds geruime tijd is verlopen en het lichaam niet werd gevonden wordt het niet uitgesloten geacht, dat de jon gen nog elders verblijft. De ex-kapitein van het K.N.I.L., R. P. Westerling, heeft schriftelijk van de staatssecretaris van O. K. en W., mr. Y. Scholten, vernomen, dat hij niet in aan merking komt voor een nieuwe rijksbij drage in de kosten van zijn zangstudia bij de Nederlandse Opera. Het door de directie van de Nederlandse Opera over de heer Westerling aan de staatssecre taris uitgebracht rapport over de resul taten van zijn zangstudie in het afgelo pen seizoen is de aanleiding tot dit be sluit. „Dit rapport heeft mij de overui- ging geschonken", aldus de staatssecre taris, „met waardering overigens voor de door u gemaakte vorderingen, dat het niet te verwachten is, dat de verdere ont wikkeling binnen afzienbare tijd tot het gehoopte resultaat zou kunnen leiden". (Van onze verslaggever) 's Werelds eerste drijvende olie raffinaderij, de „Refine" van de Esso is gisteren haar wereldreis begonnen. Het transport van dit vijfduizend ton zware beton nen eiland van 55 meter lengte 24 meter breedte en 30 meter hoogte moest enkele malen wor den uitgesteld. Eerst doordat een brug bij Temse aan de Schel- devalk bij Antwerpen niet func tioneerde, later, doordat een dichte mist deze spectaculaire sleep parten speelde. Gisterochtend om 6 uur nog moest weer tot uitstel worden overgegaan. Om 9 uur echter kon het gevaarte zijn dertig dagen lange reis over een af stand van bijna 3000 mijl van Antwer pen naar Lybië aan de noordkust van Afrika aanvangen. Vanaf een hoogte van circa 300 me ter konden wij uit een „Piper" deze unieke gebeurtenis gadeslaan. In een wijde bocht scheerden wij over de enorme kolos. Zo scherp helden wij over naar rechts, dat het ons leek, alsof de ene vleugel het gevaarte zou raken, terwijl de andere door het wolkendek sneed. Duidelijk zagen wij, hoe de sleepboot „Friesland" er schit terend in slaagde, zijn enorme vracht behoedzaam tussen de talrijke en ver raderlijke zandbanken', die de Schel de rijk is, te manoeuvreren. Het geronk der motoren overstemde onze woor den. Wij schreeuwden elkaar onze impressies toe. Onze hellende positie verhinderde ons niet het raam, dat een halve wand besloeg, uit zijn voegen te lichten. Ter wijl stevige rukwinden ons uit de cabine schenen te willen zuigen zocht onze fotograaf positie en uit lang niet ongevaarlijke houdingen knipte hij zijn plaatjes. Daarna zochten wij het weer hoger op en keerden terug nètar het vliegveld Antwerpen, vanwaar wij opgestegen waren. Vanuit deze hoogte leek ons deze wereldhaven een miniatuurstad, de auto's slechts kinderspeelgoed, de mensen stippen, de Schelde een bre de sloot en de talrijke etages tellende flatgebouwen blokkedozen. Het leek of wij tergend langzaam vorderden; soms zelfs „stil hingen" hoewel wij met een snelheid van 150 km per uur door het luchtruim schoten. Wij waren getuige geweest van een uniek trans port, dat nog 30 dagen zal duren vóór Port Brega, het einddoel, bereikt zal zijn. In de nabijheid van een voorpost in het omstreden grensgebied ten noordoosten van India worden ge vechten geleverd tussen Indiase en Chinese troepen, zo is gisteren ver klaard door een officiële woord- yoerder. De Chinese en Indiase militairen schoten langdurig op elkaar. Gis teren werd nog gevochten in de omgeving van de post te Ndola. Drie Indiërs hebben verwondingen op gelopen. In een Chinees bericht werd eerder verklaard, dat één Chinese grenswachter tijdens de vijandigheden aan de grens werd gedood en dat een andere grens wachter verwondingen had opgelopen. Terwijl de gevechten aan de gang wa ren, werd aangekondigd dat India ak koord was gegaan met een Chinees voor stel om het grensgeschil te bespreken. Een Indiase woordvoerder zei, dat het overleg op 15 oktober in Peking zou be ginnen. Zijn land had krachtig geprotes teerd. Deze woordvoerder gal de volgende lezing: „Twee Chinese soldaten kropen naar een van de posten toe op enkele kilometers afstand van onze post en wierpen handgranaten naar onze post. Onze post vuurde een lichtkogel af en Sinds 11 september wordt in Hoogkerk (Gr) vermist de 14-jarige scholier H.R. P. Mollenhorst, wonende aan de Peizer- weg 269 te Hoogkerk. De jongen heeft 11 september zijn ouderlijk huis verla ten met medeneming van ƒ125 en een blauw draagbaar radiotoestel, merk Nordmende. Het signalement van de jongen luidt: lang 1.72 meter, stevig postuur, donker blond iets golvend haar, bruin-groene ogen, grote wrat op rechterduim. Hij is gekleed in een bruine pantalon, bruine lage schoenen en een windjack met rode weerschijn. Eenieder die inlichtingen over de jon gen kan verstrekken, wordt verzocht zich in verbinding te stellen met de rijks politie te Hoogkerk, telefonisch te be reiken onder nummer 05900-65300. zag een tamelijk groot aantal Chinese soldaten op enkele meters afstand van de post. De Chinezen openden toen het vuur en onze post was gedwongen het vuur te beantwoorden". Slechts een van de tien Zweden aan boord van het boven noord west Katanga neergestorte vlieg tuig van de V.N., is omgekomen. Het is de adjudant-onderofficier Per OIov Solvestad. Hij is aan kogelwonden bezweken. Vyf anderen zijn gewond van wie een ernstig. Bij twee der gewon den zijn de verwondingen door kogels veroorzaakt. Het is nog niet komen vast te staan of soldaten van Tsjombe of soldaten van het centrale Kongolese leger de Dakota hebben neergeschoten. Gisterenmorgen zijn hefschroefvlieg- tuigen van de V.N., begeleid door straal jagers, bij het wrak van het vliegtuig in de omgeving van Kabongo geland. Men vond er negen van de tien personen, die de vlucht en de beschieting meemaakten Bij onderzoek bleek, dat de ontbrekende Zweed die overigens ook gewond was ongeveer dertig kilometer verderop zat, waar hij hulp was gaan halen voor ernstiger gewonde metgezellen. Alle overlevenden zijn per helikopter naar Eli^abethstad overgebracht. (Advertentie) oJ/d*

de Stem | 1962 | | pagina 1