Kennedy kan Castro in toom houden met troepen Dakota van V.N. neergeschoten Admiraal Helfrich overleden Papoea-congres in grote verwarring „LEVER GEEN WAPENS AAN LATIJNS AMERIKA" B. ROOLYINK Troepenbewegingen in Argentinië gestaakt en vliegtuigen Schepen en moeten zich verdedig en Algeri'ë stemde onder wapen; igekletter BOVEN KATANGA VRIJDAG Nieuw-Guinea VN. in Tweederde meerderheid.... Telstar en Eurovisie zenden opening van Concilie uit DAGBLAD VOOR ZEELAND STEUN VAN CONGRES Noordelijke wind A.R.-kandidaat Tweede Kamer Werkzaamheden Kamer Op 2 oktober politieke beschouwingen Minister Luns in Engeland voor E.E.G.-gesprek ADENAUER treedt in 1963 af Oud-bevelhebber Nederlandse zeestrijdkrach ten ZINVOLLE NAMEN voor repatriantenbaby Waar blijven ze Cri de coeur van dr. Kortenhorst REGENJASSEN 39.7S ILM RolLe/nJecwnp 102e JAARGANG No. 24086 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H'. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel 22341 (4 lijnen) - Postgiro 278841. Voor God, Koningin en Vaderland VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1962 Abonnementsprijs f 7.30 per kwartaal, 8,60 per post, f 0,56 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,42 per mm (Ing. Med. 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor -o 'e».,wse Eiianden: GOES. Klokstraat 1 telefoon 6 252 - Bureau voor Zeeawsch-Vlaanderen: HULST Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bjjbureaus Terneuzen IJsbaanstraat 24 - telefoon 26Q1 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon De Amerikaanse televisiekijkers i zullen in een directe uitzending via j de communicatiesatelliet Telstar ge- tuige kunnen zijn van de ceremo- niële opening van het oecumenisch J concilie, die op 11 oktober in de t St. Pieters-basiliek te Rome zal J worden verricht. i De ceremonie vangt aan om 08.30 uur en zal ongeveer drie uur in be- slag nemen. Zij wordt ook uitge- zonden via het Eurovisienet. In de kwestie-Cuba zal president Kennedy kunnen rekenen op vrij wel onbeperkte steun van het congres. Dit is gisteren besloten in de commissie voor buitenlandse aangelegenheden in het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden. De commissie steunde de president even eens in zijn voornemen zo nodig troepen te gebruiken om een verdere verspreiding van het communisme op het westelijke halfrond te be letten. De senaat steunde met overweldigende meerderheid. Dean Rusk had tevoren aan de betreffende Senaatscommissie te ken nen gegeven dat Amerika Cuba duidelijk had gemaakt, dat eventuele transporten van wapens of troepen van Cuba naar andere Latijns- Amerikaanse naties zouden worden onderschept. Indien vanuit Cuba een aanval zou worden ondernomen op de Amerikaanse vlootbasis Quantanamo, zou president Kennedy onmiddellijk optreden met de nodige strijdkrachten. Ook Rusland is gewaarschuwd. IN JEMEN is een rouwperiode van min stens een week afgekondigd i.v.m. het overlijden van de imam. Het wordt niet onwaarschijnlijk geacht, dat de vorst reeds enige weken geleden is overleden. Officieel is zijn leeftijd 71. Naar verluidt zou hij echter de tachtig reeds lang ge passeerd zijn. DE „MARINER 2", die op 14 december Venus op een afstand van 14.400 km zal passeren, heeft zich aan de zwaarte kracht van de aarde onttrokken en een punt bereikt waar die van de zon ster ker is geworden. De Mariner heeft een afstand van circa 7 miljoen km afgelegd. AMBASSADEURS John Cabot en Wang Ping-Nan, respectievelijk van de V.S. en de Chinese volksrepubliek, hebben el kaar donderdag in Warschau ontmoet om het vier jaar geleden tussen Amerika en China begonnen gesprek te vervolgen. DE ZUIDSLAVISCHE vice-president Kardelj heeft donderdag op 'n gezamen lijke zitting van het parlement in Bel grado een ontwerp-grondwet ingediend dat president Tito een ambtsperiode als staatshoofd voor het leven garandeert en het recht op privé-eigendom erkent. VOLGENS betrouwbare communistische niet-Sovjetkringen in Moskou, heeft China de Sovjet-Unie verzocht haar con sulaten in China te sluiten. Als reden hiervoor werd opgegeven, dat er niet voldoende Sovjetonderdanen in China wonen om het handhaven van deze con sulaten te rechtvaardigen. De Sovjet- Unie heeft consulaten in Shanghai, Cliar bin en Dairen. duidelijk uit het debat, dat in de assem blée der Verenigde Naties gisteren i gevoerd tussen Stevenson en de Cubaan se ambassadeur Mario Garcia-Inchuste gui. De Amerikaanse afgevaardigde had in zijn rede terloops stilgestaan bij de kwestie Cuba. Maar wat hij zeide, was overduidelijk en loog er niet om. Ste venson noemde Cuba een der dreigingen in een duistere en precaire wereld en, haar regering voert, met morele en ma teriële steun van buitenaf, een campagne van subversie en belediging tegen haar buren op het westelijk halfrond. Daarop verhief zich de Cubaan van zijn V.N.-zetel. „Amerika schendt het Cubaanse luchtruim", zeide hij, waar mee hij kennelijk de Amerikaanse basis op het eiland Cuba bedoelde. „Amerika infiltreert ons land en stuurt huurlingen naar zijn kusten". Nadrukkelijk zei hij tot Stevenson: „Uw verklaring is een middel om een nieuwe agressie op grote schaal te dekken, welke uw land aan het voorbereiden is tegen ons land". ,U kunt aan uw agressieve generaals vertellen", aldus de Cubaanse vertegen woordiger. „dat meer dan zes miljoen Cubanen bereid zijn anders dan met mooie woorden het handvest van de V. N. te verdedigen". De woorden van de Cubaan werden door de afgevaardigden van het Sovjet blok en enkele neutralistische vertegen woordigers met luid applaus onder streept. Naar aanleiding van deze mededelin gen van Dean Rusk hebben de twee com missies een resolutie goedgekeurd, welke Kennedy de steun van het congres toe zegt bij elk optreden dat hij wenselijk acht om Castro in toom te houden. Het gebruik van troepen is daarbij inbegre pen. Volgens de verklaring van Rusk hebben Amerikaanse schepen en vliegtuigen strikte opdracht om zich te verdedigen als ze onder vuur worden genomen in internationale wateren. Amerika zal zich van dat recht niet laten afbrengen en heeft opdracht gegeven scherp op te let ten. Wanneer dit tot incidenten aan leiding zou geven, kunnen onmid dellijk Amerikaanse strijdkrachten worden ingezet. „Geen enkele grote natie kan ooit af stand doen van haar elementair recht van unilateraal optreden als dat voor eigen veiligheid nodig zou zijn", aldus Rusk. Hoe de spanning tussen Amerika en Cuba aan het oplopen is, blijkt nog eens S Verwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt gisterenavond J 23.15 uur: J Zonnige perioden, maar in de loop l van de dag ook van het noorden uit l bmnendrijvende bewolking. Op de j meeste plaatsen droog weer met de- 2 zelfde middagtemperaturen als giste- J ren of iets lagere. Zwakke tot matige noordelijke wind. J Verwachting van Ukkel: 5 Weinig tot zwaar bewolkt. Versprei- 2 de mist des morgens. Maximumtem- peraturen tot 16 graden. I l Vandaag: zon onder 18.43 uur. Maan 2 •op 23.35 uur. Morgen: zon op 6.24 uur. J Algerië is gisteren eindelijk ter stembus gegaan, ofschoon Ben Bella's politiek bureau en Willaya vier nog altijd als doodsvijanden tegenover el kaar staan. Alles verliep betrekkelijk rustig. Men neemt aan dat 65 a 70 pet. de lijst van 196 kandidaten heeft goed gekeurd. Kiezers voor de stembureaus in Al giers werden opgeschrikt door tien vrachtauto's met militairen, die door de stad raasden. De soldaten wai met, machinepistolen gewapend. De nacht tevoren vielen in Orleans- ville twee doden en drie gewonden in een gevecht tussen Willaya vier en burgers, die met bijlen en hooivorken op de militairen inliepen. Verwarring heerst over een Belgisch echtpaar, dat door de militairen ontvoerd zou zijn. Later zijn hun lijken aan de kust ge vonden. In een bos nabij Algiers vond een treffen plaats tussen Ben Bella- volgelingen en militairen. In deze sfeer heeft Algerië zich van zijn stemplicht gekweten. Reeds vroeg in de morgen stonden mannen en vrouwen voor de bureaus om binnen gelaten te worden. Een betrekkelijk groot deel van de in het land overge bleven Europeanen heeft aan de stem ming deelgenomen, aldus meent men. Op de telefoto het beeld van een stemlokaal van het district Bab El Oued in Algiers. Het centraal comité van de Anti-Revo lutionaire Partij heetf gisteren meege deeld dat de staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid, de heer B. Roolvink, heeft verklaard een eventuele kandidatuur voor de Tweede Kamer te zullen aanvaarden, nu "prof. dr. J. Zijl stra en mr. J. van Aartsen zich niet voor een Tweede-Kamerzetel beschikbaar hebben gesteld. Verwacht wordt dat mr. A. B. Roosjen (68 jaar), sinds 1937 lid van de Tweede Kamer, alsmede de heer A. W. Biewen- ga Azn. (59 jaar), die sinds 1948 zitting heeft, en dr. A. Veerman (45 jaar), die in april 1962 de vacature-Van Nierop ver vulde, niet in de Tweede Kamer terug keren. De Tweede Kamer heeft besloten de algemene politieke beschouwingen dit jaar te houden op 2 oktober a.s. Dan zullen de fractieleiders hun commentaar geven op het in de troonrede uitgestip' pelde regeringsbeleid. In aansluiting op de algemene politie ke beschouwingen begint op donderdag 4 oktober het debat over de aardgasnota van minister De Pous (Economische Za ken). Bij dit debat moet dan beslist worden over de bestemming en het ge bruik van de enorme aardgasvondsten in Groningen. Tevens komt dan aan de orde de hele situatie op de Nederlandse energiemarkt, waarop deze aardgas vondst invloed heeft EEN VROUW, die maandag j.l. bij de instorting van een gebouw van het Bel gische ministerie van economische zaken in Brussel gewond werd, is gisteren overleden. Het aantal doden als gevolg van deze ramp bedraagt hierdoor acht tien.. HET RODE KRUIS heeft op zijn giro nummer voor leniging van de nood in Perzië (777) reeds een bedrag van f 759.192,67 ontvangen. Op deze telefoto zien we, hoe opstan dige militairen met een tank en ma chinegeweren de toegang bewaken tot de garnizoensplaats Campo de Mayo, 30 km van Buenos Aires gelegen. Minister Luns is gisteren in Londen aangekomen om met de Britse onder minister van buitenlandse zaken Edward Heath, over de gemeenschappelijke markt te spreken. Minister Luns achtte het niet waar schijnlijk dat in de naaste toekomst een hervatting van de besprekingen over een Europese politieke unie te verwachten is. Ook de grenskwestie tussen Suriname en Brits-Guyana zal in Londen ter spra ke worden gebracht. Een Dakota van de Verenigde geleid van de V.N.-basis in Kamina. Het was niet direct bekend of er over- Naties met tien Zweden aan boord is gisteren nabij het Katangaanse dorp Kamoenza neergeschoten. Dit heeft het secretariaat van de vol kerenorganisatie in New York bekend gemaakt. Volgens een woordvoerder kon uit een voorlopig rapport van het hoofd van de V.N. in Kongo, Robert Gardiner, wor den opgemaakt, dat het toestel door vuur „van niet nader vastgestelde her komst" omlaag was gehaald. Hedenmor gen zou, bij het aanbreken van de dag, een reddingsploeg met hefschroefvlieg- tuigen naar het bewuste gebied gaan, beschermd door jachtvliegtuigen van de V.N. Gardiner heeft de centrale Kongolese regering en de Katangaanse regering verzocht alle militaire bewegingen in het betrokken gebied te staken. Hij ver bond hieraan de waarschuwing, dat de jachtvliegtuigen van de V.N., die de red dingsoperatie moeten dekken, zouden schieten als zij verdachte activiteit zou den bemerken. Het reddingswerk wordt levenden onder de Dakota waren. inzittenden van de Bondskanselier Adenauer van West- Duitsland zal volgend jaar aftreden, al dus heeft Josef Dufhues, optredend voor zitter van Adenauers Christen-Democra tische Partij, gisteren verklaard. Een nadere tijdsaanduiding werd ech ter niet gegeven. Volgens Dufhues zul len de twee functies, die de kanselier nu bekleedt, die van regeringsleider en par tijhoofd, dan gesplitst worden. Hij ver klaarde, dat de ministers zoveel plichten hebben, zat zij niet voldoende tijd kun nen geven aan partijfuncties. In het Roode Kruis ziekenhuis in Den Haag is gistermiddag lui tenant admiraal C. E. L. Helfrich, oud-bevelhebber van de Neder landse zeestrijdkrachten, overle den. Hij bereikte de leeftijd va*! 75 jaar. Conrad Emil Lambert Helfrich werd 11 oktober 1886 te Semarang geboren. Hij begon zijn opleiding aan het Ko ninklijk Instituut voor Marine te Wil lemsoord in 1903, destijds een vierja rige opleiding. In 1907 werd hij offi cier en wel in de rang van adelborst der eerste klasse, wat gelijk staat met de tegenwoordige rang van luitenant ter ze«e der derde klasse. Met hr. ms. „Noord-Brabant" ver.7 trok hij naar Indië, op welk schip hij drie jaar diende. In 1910 keerde de heer Helfrich, die inmiddels (in 1909 Was bevorderd tot luitenant ter zee der tweede klasse, naar het moeder land terug. In 1916 vertrok de heer Helfrich weer naar Indië, een reis welke toen rond Kaap de Goede Hoop moest wor den afgelegd. De heer Helfrich diende daarna drie en een half jaar in Indië, waar in 1919 zijn benoeming tot luitenant ter zee der eerste klasse volgde. Met hr. ms. „De Ruyter" voer hij weer thuis. Hij werd als officier bij de marinestaf ge plaatst. In 1922 werd hij leerling van de Ho gere Marine Krijgsschool te 's-Graven- hage, bij welke instelling hij van 1924 tot 1927 als leraar fungeerde. In dat jaar werd de heer Helfrich geplaatst als commandant bij de aan- bouw van de torpedojager hr. ms. „Piet Hein", met welk vaartuig hij in 1928 als commandant naar Indië ver trok. Hij diende daar als jagercom mandant bij het eskader van de toen malige nieuwe jagers. In 1933 keerde de heer Helfrich naar Nederland te rug. Hij werd in 1934 bevorderd tot velhebber van de Nederlandse vloot. Hij was Nederlands gedelegeerde en ondertekenaar voor het Koninkrijk der Nederlanden van het Japanse capitula tieprotocol te Tokio. In begin 1946 verkreeg hij eervol ontslag als bevelhebber van de Neder landse strijdkrachten van het Oosten. Hij repatrieerde in dat jaar naar Ne derland en was tot 1948 bevelhebber der zeestrijdkrachten. In dat jaar werd hij op de meest eervolle wijze ontsla gen uit de militaire dienst. Luitenant-admiraal Helfrich was o. m. commandeur in de orde van Oran- je-Nassau en drager van het Groot kruis in de orde van de Nederlandse Leeuw. kapitein ter zee en aangesteld als com mandant van hr. ms. „Hertog Hen drik", een opleidingsschip voor adel borsten en matrozen voor de buiten landse dienst. Midden 1935 werd hij gedetacheerd bij de marinestaf voor speciale op drachten en in november van dat jaar vertrok hij weer naar Indië, waar hij de functie vervulde van commandant van het eskader aldaar. In december 1937 keerde hij terug naar Nederland, waar hij benoemd werd tot directeur van de Hogere Ma rine Krijgsschool, welke functie de heer Helfrich tot zijn benoeming als commandant der zeemacht in Neder- lands-Indië in 1939 vervulde. Javazee Op 1 september 1938 werd de heer Helfrich bevorderd tot schout-bij-nacht en in 1940 tot vice-admiraal. Als com mandant zeemacht Nederlands-Indië en als commander in chief van de ABDA-fleet (American, British, Dutch, Australian) gaf hij in februari 1942 het bevel tot de aanval in de Javazee. Kort daarna legde hij het bevel over de geallieerde zeestrydkrachten neer en werd hij benoemd tot bevelhebber der Nederlandse strijdkrachten in het Oosten. In augustus 1945 werd hij benoemd tot luitenant-admiraal en tot opperbe- Luitenant-admiraal C. L. Helfrich In Argentinië is gisteren een bestand gesloten. De troepenbe wegingen zijn gestaakt. De bemid delingspogingen tussen regering en opstandelingen duren voort. De censuur is opgeheven en allerlei radioberichten vertellen de Argen tijnen voor het eerst over de ex plosieve toestand in hun land. De bemiddeling geschiedt door zes par tijloze zakenlieden. Zij hebben gesproken met president Guido en met de leider van de opstandelingen, generaal Onga- nia. De rebellen zeggen, dat het opper bevel van de luchtmacht hun zijde heeft gekozen. Volgens waarnemers is deze crisis de vierde dit jaar veroorzaak door over plaatsingen in het leger, die onaanvaard baar waren voor generaal Ongania. An deren zien de crisis als een climax van de vete tussen de „nationalistische" groe- Willem - Klaas - Hendrik zullen de namen zijn van de zoon van de gere patrieerde familie Witlou uit Hol- landia, die thans woont in de Willem de Zwijgerkazerne in Wezep. Willem omdat de baby in de Wil lem de Zwijgerkazerne komt te wo nen. Klaas omdat de militaire com mandant van het opvangcentrum, luitenant-kolonel Timmerman, aldus heet. En Hendrik, omdat de direc teur van het centrum deze naam draagt. pering in het leger, waartoe generaal On gania behoort en de liberalen, die fel anti-Peronistisch zijn. Overigens is de Argentijnse hoofdstad nog omgeven door regeringsgetrouwe troepen, die klaar staan om een even tuele opmars van de rebellerende troe pen uit Campo de Mayo beletten. Aanvankelijk werd melding gemaakt van een botsing met een pantsercolenne van de rebellen, doch dit bericht is later tegengesproken. Wanordelijkheden zijn nergens gemeld, behalve in Palermo, een voorstad van Buenos Aires, waar Peronisten propa- gandabiljetten uit rijdende auto's strooi den. De algemene vergadering der V.N. heeft donderdag besloten het Nederlands-Indonesische akkoord over Nieuw-Guinea op vrijdagmid dag (20.00 uur onze tijd) op een voltallige zitting te bespreken. De agendacommissie had beslo ten voorrang te geven aan de be spreking van de overeenkomst. Er werd geen bezwaar tegen gemaakt. Op het nationale Papoeacongres te Hollandia is met 43 tegen 25 stemmen besloten, dat het wense lijk is, dat de Papoea's hun zelf beschikkingsrecht in 1963, dus nog tijdens het V.N.-bewind, mogen uitoefenen. Er ontstond tumult in de zaal, toen enkele deelnemers schreeuwend en stampvoetend duidelijk maakten, dat zij een ver klaring van Tangghama, dat dit (Van onze parlementaire redacteur) Is de roeping om het algemeen belang te blijven dienen wel levendig gebleven? Dreigt het besef van verantwoordelijk heid voor het algemeen welzijn niet te verslappen? Deze „cri de coeur", die hij zelf als zijn zwanezang betitelde, liet dr. Kortenhorst gisterenmiddag horen in het toespraakje, waarmee hij dankte voor zijn herverkiezing voor de vijf tiende en laatste maal als kamervoor zitter. Dr. Kortenhorst maakte deze opmer king naar aanleiding van berichten over ministers, die van plan zijn hun politieke lier aan de wilg te hangen in 1963. Ook wees hij op het probleem om bij kabi netsformaties geschikte figuren te vin den. Vroeger kon rnen ze altijd in de kamer vinden, klaagde hij, maar toen waren aftredende ministers meestal be reid in de kamer zitting te nemen. Dr. Kortenhorst herinnerde verder aan het heengaan van prominente kamerle- den als prof. Romme, mr. Burger en ds. Zandt. Volgend jaar gaan prof. Oud en dr. Tilanus heen. Bedoeld of onbedoeld betekent deze aflossing van de wacht het heengaan van een groot deel van een generatie, die gedurende de laatste kwarteeuw aan de Nederlandse politiek mede haar gestalte heeft gegeven. Een dergelijke politieke vernieuwing van het parlement is juist, zo suggereer de hij, maar dan moet men ook voor een goede vervanging zorgen. voorstel een tweederde meerder heid gehaald zou móeten hebben, „een handige draai vonden". En het was de verdraaiing van deze opzienbarende beslissing, die de woede opwekte van Papoea's die prompt het gebouw van de Nieuw-Guinearaad wil den bestormen. Jonge Papoea's, die van buiten de zaal de beraadslagingen volgden, begonnen luidkeels mee te schreeuwen en een van hen sloeg een ruit in. Papoeapolitieagen ten en andere congressisten wisten de vechtende Papoea's vrij snel uit elkaar" te halen. De debatten bleven echter ver ward en steeds werd er geïnterrum peerd. Tenslotte verdaagde Tanggahma de zitting maar tot vandaag. Hij ver klaarde nog, dat het „volgens parlemen taire gewoonten was om aan een stem ming, zoals die gehouden was, een twee derde meerderheid te verbinden". Vandaag zal een definitieve beslissing genomen worden over het tijdstip van het plebisciet. Het is dan de zevende zit tingsdag van de raad. Advertentie) SKSW* 1/V v\ voor een speciale prijs Sportief modef in 'n degelijke kwaliteit. Donkere kleuren. Raglan-model. Originele Terlenka kwaliteit 56.75 PW*. BREDA Eindstraat hoek Houtmarkt

de Stem | 1962 | | pagina 1