Consul Cortina (49pk) produkt van Engelse nieuw Ford SUNIL W inkeldief stal toenemende het snelst misdrijf Asm- J d?o° SUlUlöM*: Drie jaar cel geëist tegen marihuana-handelaar DEFENSIE" VRAAGT RUIM TWEE MILJARD GULDEN N.R.K.M. fel tegen stunts van grootwinkelbedrijf Papoea-feest om nieuwe weg en een streekraad Zeeman hoort 15 jaar eisen wegens roofoverval B ANKBOEKJES AOSRAM KIND IN DOOS OVERREDEN WENNEKER Leeftijd speelt rol een Toch nog 161 ontsnappingen DERS MEISJES OF VROUWEN infabrieken N.V. iel ur DUITSERS ZULLEN IN BUDEL OEFENEN Scheepsdoop in Nederland via Islamitische ritus Meer liulp aan minder ontwikkelde gebieden Maak meer rente van Uw geld 1 ijf eenheden niet raketten WOLLEN DEKENS Prinses Beatrix naar Azië Vertegenwoordiging Rood-China op agenda der V.N. Buitenlandse Zaken Verdere uitbouw Europese politiek „Ik strijk Papoeavlag de niet BEURS VAN AMSTERDAM In 1960 en 1961 Hogere koers voor Unilevers IN VAST DIENST- TEL. 01102 - 651 552} el. 01640-5524 647-335 1. 01650-5319 12-575 detaillist in u* omgevini Nederland Vetkooptnaat rfoon 18.34.00, toestel 367. er zouden vernietigen ar eigen duivelachtige niet langer belemmer- In de enige, die dit al begrepen had was Tu- weest; Tudor, tegen wie zo fel te weer had ge- Zijn blik zocht die van :iend en terwijl zij el- in de ogen staarden Aram zwijgend de hand oude strijdmakker. DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1962 De Consul Cortina, het nieuwste pro dukt van de Engelse Fordfabrieken in Dagenham, is een praktische gezinswa gen. Het is een handige auto in de lage middenklasse met ruimte voor vijf per sonen en veel bagage. Het prestatiever mogen ligt enigszins boven het gemid delde in deze categorie en de consumptie is aan de bescheiden kant. De Cortina heeft, wat men van een nieuw model mag verwachten maar meer ook niet. Ge avanceerde constructies heeft deze kleine Ford niet. Het is eerder een conventio nele wagen, maar dan een van het soort dat zacht voor het oog is. De Cortina stamt af van de'veelbe sproken Cardinal, het prototype dat niet in produktie werd gebracht. In tegen stelling met de Taunus 12 M (de Duitse versie van de Cardinal) heeft de Cortina alleen de carrosserie van de Cardinal ge- erfd. De 12 M heeft een V4-motor met voorwielaandrijving, terwijl de Cortina een tot 1198 cc vergrote 4-cilinder Anglia- krachtbron heeft, die 49 pk levert. Hier heeft men zich gewoon bij aan drijving op de achterwielen gehouden. De wagen heeft een topsnelheid van 125 km per uur. Onder gunstige omstan digheden moet hij wel 130 kunnen halen. Het acceleratievermogen is normaal: van 0 tot 100 km/u in 26 seconden, wat re delijk is. Het benzineverbruik is volgens opgave van de fabriek 1 op 14, maar dit is slechts theoretisch. Een pluspunt is dat de Corina vrij geruisloos rijdt, hetgeen het rijgenot verhoogt. De vierversnellingsbak, volledig ge- (Advertentie) synchroniseerd, laat zich correct en soe pel schakelen. De remmen zijn van het gewone trommeltype. Het totale rem- voeringsoppervlak is met 653 cm2 nogal krap, als men weet dat de wagen circa 800 kg weegt, maar men hoeft met de Cortina niet te racen, zodat de remmen aan de gestelde eisen voldoen. Van de Cortina komen er een twee- en een vierdeurs uitvoering, resp. standaard en de luxe, op de markt. De binnenruim te is goed uitgemeten voor vijf personen. De afmetingen komen dicht bij die van een middenklassewagen. De kofferruimte is vrij groot en het reservewiel is stra tegisch goed geplaatst, achter het linker achterwiel. Minder juist geplaatst is het bedieningsmechanisme van de richting aanwijzers de claxon en de lichten op een uitbouw van de stuurstang. Voor de nodige handelingen moet men één hand vrijmaken. Het zijn echter maar kleinigheden, die het totaalbeeld niet be- invloeden. Met de Consul Cortina heeft de autowereld er een stijlvolle, compe tente, zuinige en ruime gezinswagen bij- gekregen, die een aanwinst voor de klei ne middenklasse is. De prijs in tweedeurs uitvoering is f 5555,— en voor dit bedrag krijgt men heel wat auto. NEDERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL (Van onze parlementaire redacteur) Nederlandse militairen zullen in de Duitse bondsrepubliek blijven oefenen. Men heeft nu met de Duitse autoriteiten afgesproken dat er voor permanente ac commodatie voor de Nederlandse parate eenheden gezorgd zal worden. In ruil daarvoor zal de legerplaats Budel (N.- 3'rhbafit) ter beschikking worden gesteld vin" Duitse opleidingseenheden. De ruil zal tevens voorzien in wederzijdse be schikbaarstelling van de podige facili teiten ten behoeve van de gezinnen van beroepsmilitairen als gevolg waarvan gezinsscheiding kan Worden voorkomen. Dit schrijft minister Visser (Defensie) in de toelichting op de defensie-begro ting voor 1963. Hieruit blijkt derhalve dat van de komst van Duitsers naar Bu del geenszins is afgezien- De nieuwe Consul Cortina, 1,2 liter 49 pk 125 km per uur. Een snelle actie zal het mogelijk maken dat maandag 24 september in Zuidbroek (Groningen) voor de eer ste maal in Europa een schip te wa ter wordt gelaten volgens de islami tische ritus. Het schip, de boeienlegger „Path finder", in Pakistaanse opdracht ge bouwd op de Groningse werf Grol zal worden gedoopt door de echtgenote van de eerste secretaris van de Pa kistaanse ambassade, met water uit de bron Zam-Am. waaruit eens Is- maël dronk, en dat per KLM-vlieg- tuig naar Nederland wordt overgevlo gen. (Van onze parlementaire redacteur) Nederland wil in 1963 een hogere bij drage leveren aan V.N.-programma's voor hulp aan minderontwikkelde gebie den. Minister Luns (buitenlandse zaken) stelt voor de bijdragen aan het speciale fonds en het uitgebreide programma voor technische hulp te verhogen met 50 en 20 procent en te brengen op 13,9 en 6,5 miljoen. De bijdrage voor het kin derfonds der V.N. wordt gebracht van 300.000 op 500.000 gulden. Aan het ont wikkelingsfonds van de met de E.E.G. geassocieerde landen en gebieden over zee zal Nederland 47.5 miljoen geven. Aldus blijkt uit de begroting van Bui tenlandse Zaken. (Advertentie) F. VAN LANSCHOT. BANKIERS REPUT AT IE V A N 2 2 5 J A A R Storten en opnemen ook per giro Folder op tanvrwg verkrijgbaar è's-Hertogenbosch, Hoge Steenweg 27-31, tel. 22321, giro 11 17570 Eindhoven, Keizersgracht 17, tel. 27442, giro 11 30570 //j7 Tilburg, Stationstraat 17, tel. 30300, giro 11 40570 GEMAKKELIJK OPEISBAAR GEEN KOSTEN GROTE SOLIDITEIT De defensiebegroting 1963 beloopt f 2.187.920.000, dat is circa f 100 miljoen meer dan de vorige begroting bedragen heeft. Van dit bedra ontvangt van de drie krijgsmachtonderdelen de marine f 545 miljeen de landmacht f 1.056 miljoen en de luchtmacht f 544 miljoen Tot het begrotingsbedrag behoren voorts o.m. 52 miljoen die extra beschikbaar gesteld zijn in verband met de bijzondere internationale politieke omstandigheden, waartoe ook gerekend worden de extra maatregelen inzake Nederlands Nieuw-Guinea f 135 miljoen moet worden opgenomen wegens het wegvallen van Amerikaanse steun. In de toelichting op zijn begroting schrijft de minister van Defensie, ir. S. H. Visser, dat het nieuwe NAVO-behoef- tenplan voor de periode 1964-1967, dat thans is voorgelegd aan de NAVO-raad. een groter financiële inspanning zal eisen dan het lopende plan. Het nieu we plan zal geen fundamentele herzie- ning betekenen maar een aanpassing aan de technische ontwikkeling door vernieuwing van materieel. De minister ontvouwt vóór 1963 ten aanzien van de drie krijgsmachtonder deien de volgende plannen: Marine: aanschaf van vier fregatten en twee onderzeeboten en modernisering Vr? Jet materieel. De uitrusting van „De Zeven Provinciën" met geleide pro jectielen zal in 1964 gereed zijn. De ma rine-luchtvaartdienst krijgt begin 1963 de beschikking over een uit 8 stuks be staand squadron onderzeebootbestrij- dmgshelikopters. Landmacht: eind 1963 wil men gereor ganiseerd en paraat aanwezig hebben drie infanteriebataljons en drie afdelin gen veldartillerie (alle gemechani seerd) en voorts twee verkenningsbat- taljons. Te zelfder tijd wil men de om vorming gereed hebben van vijf infante- rie-pioniercompagnieën tot pantserge- ie-compagnieën en beschikken over „parï? antitank-compagnieën. De hpJlS J^^O-plannen voorzien, zoals in .aanzien van de landmacht knrnc van een paraat leger- S. be;5taande uit twee gemechani- ■'Landcent-divisies" en - in vor- Advertentie) Altijd wéér 100% virgin wool ming van twee mobilisabele infante- rie-divisies. Om hieraan te voldoen zul len in eerste instantie de twee bestaande parate divisies worden uitgebouwd en gemoderniseerd. Aan de nodige oefen ruimte kan maar nauwelijks worden vol daan. Er is thans een plan in studie voor verwerving van terreinen geschikt voor bataljonsoefeningen. Men hoopt ook terreinen in de nieuwe poldergebie den te verwerven. Luchtmacht: in 1964 hoopt men de hui dige doelstelling gevechtsgerede op stelling van twee Nike- en drie Hawk groepen te bereiken. Een Nike-groep staat reeds gereed, de tweede volgt in 1963- Volgend jaar zal voorts begonnen worden met vervanging van oudere ty pen vliegtuigen door de moderne Star- fighter-jager F. 104 G. De conventionele tactische jagers blyven voorlopig aan. Opgemerkt wordt dat gevechtswaarde van vliegers en vliegtuigen thans aan Navo-ciscn voldoen. Personeel: de minister stelt dat de op bouw van de officierskorpsen van land en luchtmacht in een overgangstoestand verkeert. Zijn plannen beogen met na me kwalitatieve verbetering, uitbrei ding van de aantallen subalterne offi cieren en verjonging in de hogere ran gen. Het is de bedoeling de bevordering tot. kolonel en hogere rangen in de na bije toekomst te beperken tot degenen die met succes een hogere militaire op leiding of universitaire studie hebben voltooid en daarnevens over de vereiste andere eigenschappen beschikken. De maximumleeftijd voor officieren in ac tieve dienst zal geleidelijk worden te ruggebracht van 60 tot 55 jaar. Overleg over financiële regelingen in dit verband is nog gaande. Voor de onderofficierskorpsen van de landmacht is een herziening van de be vorderingsvoorschriften, teneinde die meer in overeenstemming te brengen met die van de luchtmacht, in voorbe reiding. De aanmeldingen voor oplei ding tot beroepskader by land. en lucht macht lopen nogal terug en vereisen bijzondere aandacht, aldus de minister. Voor de bouw van rijkswoningen voor militairen is voor 1963 2,5 miljoen aangevraagd, 7,5 miljoen wordt ge raamd voor de bouw van woningen in Duitsland ten behoeve van daar oefe nende Nederlandse militairen. Een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek van voorarrest heeft de officier van justitie bij de Amsterdamse recht bank gisterenochtend geëist tegen de 41- jarige Amerikaan Clinton W., een arbei der uit New York, die op 30 juni in Am sterdam werd aangehouden toen hij een grote hoeveelheid marihuana in een auto vervoerde. De officier van justitie, mr. W. K. ba ron van Dedem, geloofde dat deze W. een internationaal handelaar is. Hij handhaafde zijn standpunt, dat het ge bruik van marihuana niet zo onschuldig als men in sommige publikaties voor stelt. „Het kan tot gebruik van nog ster kere middelen leiden", zei mr. Van De- dëm, die in dit verband citeerde uit waarschuwende publikaties van de We reldgezondheidsorganisatie. De Amerikaan bekende, dat het zijn bedoeling was de marihuana te verko- pen. „Ik kocht het. omdat het zo goed koop was en ik wilde het verkopen toen ik hoorde hoe duur marihuanasigaretten hier zijn", gaf de Amerikaan te ken nen. Hij was geschrokken van de zware eis. Een anonieme tip bracht de politie op 30 juni op het spoor van de auto, waar in de Amerikaan zich liet vervoeren. Hij Het ligt in hét voornemen van H.K.H. prinses Beatrix in de loop van volgende maand een reis naar Azië te onderne men. De kroonprinses zal aan enkele landen een officieel bezoek brengen. En kele andere landen zou zy privé willen bezoeken. Naar verluidt was het aanvankelijk de bedoeling dat de prinses haar reis zou maken in aansluiting op het staatsbezoek van koningin en prins aan Perzië, doch. zoals bekend, is dit bezoek in verband met de aardbevingsramp in Perzië tot het voorjaar uitgesteld. O.a. zou een bezoek aan India op het programma staan. Van de zijde van de Indische regering werd vernomen, dat de plannen voor het koninklijk bezoek nog niet voltooid wa ren. De Nederlandse ambassade te New De-lhi heeft de berichten over het aan staande bezoek vafi de Nederlandse kroonprinses bevestigd noch tegenge sproken. (Advertentie) was al tien maanden in Europa en zou volgens zijn zeggen in Amsterdam te recht zijn gekomen, omdat hij bij de Franse consul een visum voor Frankrijk wilde aanvragen. Kort tevoren was hij wegens illegaal verblijf in Parijs uit Frankrijk gezet. Het was niet de eerste maal dat W. Europa bezocht. Sinds 1959 maakte hij elk jaar een reis naar de oude wereld. „Om Frans te studeren", zei de verdach te, maar de officier van justitie geloofde daar niet veel van. „Hoe kan een karton- nage-arbeider zich eenmaal per jaar een' reis naar Europa veroorloven en hoe is het mogelijk dat hij hier kan leven zon der te werken?", vroeg de officier van justitie zich af. „Ik kreeg elke maand een cheque uit Amerika en dat was mijn eigen geld", antwoordde de Amerikaan, die een pas kreeg op naam van Clinton W., maar naar later bleek uit infor maties van Interpol als Thomas Baily in Amerika al vele veroordelingen (to taal negen jaar, waaronder vijf jaar Sing-Sing wegens autodiefstal) op zijn strafblad had staan. In de annalen van de narcoticabestrijders kwam zijn naam evenwel nog niet voor. De politiedeskundige, drs. D. Eskes. getuigde, dat in een marihuanasigaret 250 tot 300 milligram marihuana zit. zo dat uit de in beslag genomen hoeveel heid zeker 3000 sigaretten hadden kun nen worden gerold. Zeven sigaretten en twee pakjes (in de voering van zijn jas) had W. bij zijn aanhouding in bezit. In zijn op het Centraal Station gedeponeer de koffer werden nog eens tien plastic zakjes en een lucifersdoosje met mari huana gevonden. De raadsman mr. H. B. Wieringa be pleitte clementie. De rechtbank zal op 4 oktober vonnis wijzen. Zowel Amerika als nationalistisch Chi na hebben woensdag tydens een onrusti ge voorbespreking in de agendacommis sie toegestemd in een debat over de Russische eis om de communistisch- Chinese Volksrepubliek tot de wereldor ganisatie toe te laten. De agendacommissie van de V.N.-as- semblée heeft voorts aanbevolen om de toestand in Hongarije op de agenda te plaatsen. Hier worden, aldus een woord voerder, nog steeds 8000 mensen om po litieke redenen gevangen gehouden en cr zijn nog 40.000 man Sovjettroepen. Het voorstel tot de aanbeveling kwam van Amerika. Zuid-Rhodesië en Zuid- west-Afrika werden eveneens op de ad- viefe-agenda genoteerd. De bijeenkomst van de agendacommis sie duurde vier en een half uur. Tussen Oost en West ontstonden soms heftige debatten. (Van onze parlementaire redacteur) De Europese politieke samenwerking is het meest gediend met een organisatie overeenkomstig de be-ginselen, methoden en doelstellingen van de bestaande Europese gemeenschappen. Indien een dergelijke opzet niet dadelijk realiseer baar is, dient een (later te herziene) re geling in die richting te worden getrof fen. Daarbij zou een globale aanduiding kunnen worden gegeven van enige bij de herziening te verwezenlijken deside rata. Hierbij valt te denken aan meer derheidsbesluiten van de politieke unie, fusie van de executieven der Europese gemeenschappen en versterking van de positie van het Europese parlement me de door directe verkiezingen. Dit schrijft minister Luns (Buitenlandse Zaken) in de memorie van toelichting op zijn be groting voor 1963. DE MINISTER van verkeer en water staat heeft besloten het Amsterdam- Rijnkanaal geschikt te laten maken voor een beperkte duwvaart. Daartoe zijn on der meer nodig: een verhoging van de spoorbruggen over h&t kanaal, verbre ding van het kanaal tussen Jutphaas en Wijk bij Duurstede, de aanleg van een formatiehaven bij Tiel en de aanleg van een tweede sluis bij Tiel. De kosten wor den geraamd op plm. 5.5 miljoen gulden. (Van onze Haagse redacteur) De Nederlandse Katholieke Midden standsbond, lichtelijk geïrriteerd over de recente acties van de grootwinkelbedrij ven, heeft hierop in een hoofdartikel in haar orgaan „Stuwing" vinnige kritiek geleverd. Met name op de rond de stunts van de grootbedrijven geweven publici teit. De N.R.K.M. zegt hiervan: „Wat wij thans ook in de publicite-it bespeu ren is een bijna grenzeloze onderschat ting van de dynamiek van het midden- en kleinbedrijf, dat misschien uiterlijk wat laks reageert op bepaalde stunts, maar dat meer in zijn mars heeft aan wapens dan een door betaalde en gratis reclame gefascineerd publiek op dit mo ment ziet". .Stuwing" vraagt zich af wat het pu bliek weet van het dynamisch onderne merschap van bv. 18.000 in commerciële organisaties verbonden kruideniers. „En kele van deze organisaties zetten meer om dan Albert He-ijn, Simon de Wit en De Gruyter samen", merkt „Stuwing" op. Verticale prijsbinding Het blad waarschuwt andermaal tegen de afschaffing van de verticale prijsbin ding, waarvoor de consumentenorganisa ties gesteund door de grote onderne mers zich inspannen. „Een verticale prijsbinding overigens, waarbij niet al- Zesduizend Papoea's hebben in hon derden prauwen dagenlang feest ge vierd in Teminaboean aan de zuidkust van de Vogelkop, ter gelegenheid van de opening van de 70 kilometer lange weg van Teminaboean naar Ajamaroe in het bergland. Bovendien is een streekraad van Papoea-vertegenwoordigers ingesteld, zodat het gebied zelfbesturend het Indo nesisch bewind ingaat. Tijdens nachtelijke feestdansen, spron gen Papoea's het grasveld van Temina boean kapot, zó groot was de vreugde over het gereedkomen van deze het oer woud ontsluitende weg en over de in stelling van de streekraad. Tienduizenden Papoea's hebben mee gewerkt aan de^e moeilijke wegaanleg, waarbij kunstwerken moesten worden gebouwd om de bergen eii heuvels te overbruggen. Het Nederlands bestuurshoofd Polans- ky zei tot journalisten die het feest mee maakten dat hij weigerde de Papoea- vlag op 1 oktober neer te halen. Hij zei: ,,Ik heb een derde vlaggemast opgericht voor de vlag van de V.N., maar ik wei ger de Papoeavlag neer te halen. De Papoea's zijn meer aan de eigen vlag gehecht dan iemand kan denken. Ik haal nu liever eerst de Nederlandse vlag neer in plaats van de Papoeavlag. Polansky is een der weinige bestuurs ambtenaren die hebben bijgetekend tot mei. ..Ik wil de zaak met vliegende vaandels en slaande trom overdragen." Polansky heeft behalve de aanleg van de weg en de instelling van de streek raad nog tal van andere openbare wer ken op zijn naam in een streek waar de Indonesische parachutisten hun ge voeligste nederlaag leden. Tientallen zijn er door Papoea's gevangen genomen en velen gedood. In de Tulpstraat te Voorschoten is gis terenmiddag het 3,5-jarig jongetje C. H. Fennes verongelukt. Het kind was aan het spelen in e-en kartonnen doos op de rijweg naast de stoeprand. Een vracht auto. bestuurd door de 22-jarige L. T. B. uit Wassenaar, reed langzaam de Tulp straat in, waarbij de doos werd overre- den. Het jongetje was op slag dood. leen de overheid zorgvuldig tegen mo nopolistische tendensen waakt, maar waarbij ook felle concurentie bestaat tus sen de diverse merken met overal con troleerbare prijzen", aldus Stuwing. Het blad zegt voorts, dat de op koopjes be luste consument niet beseft, dat hij met het loslaten van vaste prijzen alle contro le verliest „en dat hij, zoals in Amerika, genomen wordt zonder dat hij het be seft". Zeehelden-piraten „Stuwing" wijdt ook nog aandacht aan de koelkastenoorlog en stelt vast, „dat het prijsverschil tussen werke-lijk verge lijkbare koelkasten van levensmiddelen- bedrijven en van het speciaalbedrijf reeds vóór die acties niet veel meer dan 40 gulden was. En daarvoor krijgt men dan behalve een koelkast ook nog ze kerheid." Het hoofdartikel besluit met de opmerking, „dat de afstammelingen van vroegere zeehelden-piraten in zover re van hun voorzaten verschillen, dat ze op ve-rfijnde wijze de kapersvlag verbor gen houden". (Advertentie) Zwaar bewaakt werd gisterenochtend de 30-jarige zeeman J. J. L. de zittings zaal van de rechtbank in Den Haag bin nengeleid, waar hij onder meer wegens een roofoverval in Hamburg terecht staat. De officier van justitie, mr. Die- serinck, eiste tegen hem vijftien jaar met aftrek van voorarrest en daarna ter beschikkingstelling van de regering. Het aantal winkeldiefstallen neemt sterker toen dan welk an der misdrijf ook. In 1953 kwamen op een totaal van 103.000 door het centraal bureau voor de sta tistiek geregistreerde misdrijven 1475 winkeldiefstallen voor (1,4 procent), in 1961 werden er 4801 winkeldiefstallen gepleegd b'.j een totaal van 132.000 misdrijven (3,6 procent). Zes procent van alle diefstallen, twee maal zoveel als negen jaar daarvoor, werden in 1961 in winkels gepleegd. In dezelfde periode steeg het ge middelde aantal personen dat per 100.000 Nederlanders werd betrapt, van 18 tot 52. Deze gegevens werden verstrekt door dr. C. N. Peijster, commissaris van politie in Vlaardingen, in 1958 ge promoveerd op de dissertatie „De one bekende misdaad", ter gelegenhe/d van de nationale reclasseringsdag op 29 september. Hij stelde, dat de moderne verkoop methoden met de verfijnde uitstallin gen en fraaie verpakkingen bij het winkelend publiek bepaalde behoeften suggereren. Hiervan is de verleiding om iets zonder te betalen mee te ne men. een kwalijk bijgevolg dat zal moeten worden bestreden. Volgens dr. Peijster hebben de on dernemers zelf de morele plicht, een bijdrage te leveren tot het voorkomen van winkeldiefstallen. Als een van de middelen tot het reduceren van de verleiding, noemde hij bij voorbeeld het Franse voorschrift dat men bij dl ingang van de zelfbedieningswinkel niet alleen een mandje moet nemen, maar ook de eigen tas daar achter moet laten. Ook zou het toezicht door het personeel nog kunnen worden verscherpt, zonder dat dit hinderlijk mag worden. Hij pleitte voorts voor gelijkgerichte maatregelen tegen de mensen die op diefstal worden be trapt. In de praktijk blijkt, dat slechts ongeveer éénderde van hen aan de politie wordt overgegeven. Dr. Peijster gelooft, dat bij het pu- publiek nog de gedachte leeft, dat men eigenlijk op eenvoudige wijze en vrij wel straffeloos een winkeldiefstal kan plegen. Een forsere aanpak van dege nen, die zich aan dit misdrijf schuldig maken, acht hij daarom zeer gewenst, temeer daar bijvoorbeeld jeugdcrimi naliteit voor een groot deel met win keldiefstallen begint. Dr. P. Bomli, directeur van een be drijf, dat onder meer zelfbedienings winkels exploiteert, benaderde het probleem van de winkeldiefstallen van een andere zijde. Volgens hem zijn er ongeveer drie maal zoveel vrouwelijke winkeldieven als mannelyke. Relatief gezien ligt het percentage echter ongeveer even hoog, omdat de vrouwen uiteraard de meest frequente winkelbezoekers zijn. Ook de leeftijd speelt een rol. Zo valt er een opvallende styging in het aantal win keldiefstallen waar te nemen bij vrou wen tussen de vijftig en zestig. Dit kan waarschijnlijk worden verklaard door de psychische veranderingen, die in deze leeftijdsgroep vaak optreden. Het aantal diefstallen door kinderen, voornamelijk tussen de negen en vijf tien jaar, maakt tien procent van het totaal uit. De kinderen zijn er zich, volgens dr. Bomli, vaakt niet van be wust dat zij iets ongeoorloofds doen, terwijl hun ouders er meestal het erge ook niet van inzien en er niet of fout op reageren. Dr. Bomli verklaarde, dat winkeldieven in alle geledingen van de maatschappij voorkomen en dat maatschappelijke positie of aanzien geen belemmeringen vormen. De motieven van de winkeldieven variëren nogal eens. De dief vindt het vaak een sport of heeft behoefte aan sensatie. Soms ook wordt hij gedre ven door hebzucht en in veel minder voorkomende gevallen heeft hij geen geld genoeg om het begeerde artikel te betalen. Ziekelijke dwang, de klep- tomanie, is. volgens dr. Bomli, onder de winkeldieven een zelden voorko mend verschijnsel, terwijl er evenmin vaak uit armoede wordt gestolen. Gezien de enorme aantallen mensen die hun inkopen doen in warenhuizen en zelfbedieningsbedrijven. vormt de winkeldief echter nog altijd een uit zondering. aldus dr. Bomli. Het over grote deel van de bezoekers gedraagt zich correct. De ondernemers hebben de plicht, winkeldiefstallen zoveel mogelijk te voorkomen maar. zo zei dr. Bomïi, ook ouders hebben een belangrijke taak. evenals de onderwijzers, als het erom gaat kinderen normbesef bij te bren gen en te wapenen tegen gemakzucht verleiding en verkeerd gericht bra voure. L. is geboren in Middelburg en heeft geen vaste woon- of verblijfplaats. Vorig jaar 23 juni heeft verdachte sa men mot zijn vriend, Kurt Wouda, Hamburg een roofoverval gepleegd op een juwelier, waarbij de 48-jarige schoenmaker Heinrich Shockman, die te hulp was gekomen, werd neergeschoten. W. werd ter plaatse door de politie ge arresteerd. doch het duurde tot half augustus voor de Haagse politie de hand kon leggen op L. Dit gebeurde onder sensationele omstandigheden op het sta tion te Den Haag. Een Hagenaar had namelijk aangifte gedaan van diefstal van zijn koffer met goederen ter waarde van 3000 gulden. L. was enige tijd bij de bestolene in huis geweest en hoewel de politie niet wist, dat hij de gezochte dader van de roof overval was. werd het bagagedepot, waar de koffer was ontdekt, dag en nacht bewaakt. Toen na vijf dagen L. zich meldde ging de politie tot zijn ar restatie over. Het bleek, dat L. in het bezit was van een revolver, geladen met vijf scherpe patronen en schietklaar. Uit het verdere onderzoek bleek, dat L. zowel in Rot terdam als in Den Haag diverse dief stallen had gepleegd. Deze feiten wer den hem gisterenochtend dan ook even eens ten laste gelegd. In een verslag over „Het Nederlandse gevangeniswezen in de jaren 1960 en 1961" is een staatje opgenomen van het aantal ontvluchtingen en pogingen daar toe. In 1960 ontvluchtten 11 gedetineerden uit de huizen van be-waring, gevangenis sen en rijkswerkinrichtingen. In '61 wa ren het er 14. Tijdens transport, verblijf in ziekenhuizen e.d. ontvluchtten er 19 in 1960 en 13 in 1961. In I960 namen 7 terbeschikkinggestel- den uit de rijksasielen de benen, in 1961 vijftien. Tijdens verblijf elders dan in gestichten waren het er resp. 9 en 29. In 1960 keerden 17 t.b.r.-gestelden niet terug van een werkgever buiten of van verleende therapeutische verloven (weekeind-, wandel-, sollicitatieverlof e. d.U Dat deden in 1961 27 t.b.r.-gestelden niet. In 1960 werden 22 pogingen tot ont luchting, waarbij 27 gedetineerden be rokken waren, verijdeld. In 1961 onder- ïamen in totaal 46 gedetineerden 29 ont vluchtingspogingen. Direct bij de opening hebben de Uni- leverwaarden gistermiddag wederom hogere koersen te zien gegeven. De stem ming in deze hoek was bepaald vast, vergeleken met de gedane koersen van de overige internationale waarden. Phi lips zette de daling van de voorgaande dag verder voort als gevolg van lichte buitenlandse verkopen in een dunne markt. Kon. Olies lagen niet onverdien stelijk in de markt, evenals Hoogovens. AKU wat lager. In de Unileverhoek kon gedurende het eerste beurshalfuur van een behoorlijke activiteit worden gesproken terwijl in aandelen Kon. Olie vrij regelmatig werd gehandeld. In AKU en Hoogovens ging niet veel om. Gezien het zwakke slot van Wall Street, plus de lagere koersen die de Westduitse beurzen te zien gaven, viel de stemming op het Damrak zeker niet tegen. Gedurende de niet-officiële ochtendhan- del is in Unilever veel omgegaan. Er was een grote koper, die de stukken uit de markt nam, waardoor de prijs steeg van f 134.50 tot f 136.30. Op dit niveau werd gistermiddag'voor de Unilever- waarden ingezet. De vorige slotkoers was f 134.60. Men is er zich, aldus de beurs van bewust, dat de Unileverwaarden de laatste tijd nogal wat koersverlies heb ben ondergaan, waardoor een herstel in de lijn van de verwachtingen lag. Gedurende de verdere beursduur, toen het aanbod was opgedroogd, steeg de koers van de Philips-aandelen tot f 148,20 (f 148.401. In de koersen van de overige hoofdfondsen deden zich geen fluctuaties van enige betekenis meer voor. Van de leidende cultures werden HVA in een open hoek verhandeld. De geringe vraag in deze hoek was reeds voldoende voor een koersstijging van 120)/, tot 123 Hiermede behaalde dit fonds een koers winst van drie punten ten opzichte van eergisteren. Certificaten Deli werden oen gulden hoger op f 148 geadviseerd. De scheepvaartwaarden konden, na lager re zijn geopend, wat aantrekken. Staats fondsen doorelkaar prijshoudend zonder meer. 19-9 20-9 Ned. '59 414 100'i, 100, Ned. '61 4' '4 100' 100'(8 Ned. '47 3>2 9D/4 91 Ned. grootboek 1946 92,', 92'fe AKU 366 364 Va Hoogovens 543 'i 546 Philips 148.40 148.15 Unilever 134.60 135.95 Kon. Olie 146.35 146.10 H.A.L. 118 117% Scheepvaartunie 124 125 >/2 Amst. Bank 375 381 Ned. Handelmij. 352 356Va Lucas Bols 844 845 Drie Hoefijzers 402' 402 Mach. Breda 230 233 Zeeuwse confectie Bijenkorf 845 835 Simons Emb.f. en houth. 130 131 Van Gelders papier 29514 295 Heineken 477 474 Hero Conserven 325 Holl. Beton Mij. 390 387 Kon. Zout 717 712 Nijverdal - Ten Cate 235 239 >'2 De Schelde Scholten Foxhol 745 732 Thomassen en Drijver 684 684 Van Vlissingen Katoen 332 332 «,a Vredestein 355 359 Zwanenberg Organon 897 900 NABEURSKOERSEN Telefonisch avondverkeer AKU Kon. Olie 147.10—148.00 gl; Philips 146.50 gb—147.50; Unilever 135.80 136.00; Hoogovens 546.

de Stem | 1962 | | pagina 15