Vaart achter realisering r.-k. zwakzinnigen-internaat bij Federatie van Europese Kosters nog niet gesticht Roosje vond middelen fruit Ir. tegen ziekten Nieuwe parochieherders te Halsteren, Koewacht, Raamsdonksveer, 's-Heerenhoek, Oud-Yossemeer SINT-JOZEFSTICHTING NU OOK IN GOES Geleidelijk aan uitbreiding Benoemingen in het bisdom Breda Flamingo's bedreigd door soda Optimisme Woningbouw Druk werk Eerste in Zeeland Gemeentelijke kinderpolitie in Vlissingen Lijk opgevist uit Westerschelde Begunstigersdag te Wilhelminadorp Zeer geslaagde bevrijdingsrally te Westdorpe PZEM betaalt mee aan experimentele kernenergiecentrale Pastoor Van Mechelen Rusland wil Rood- China in Y.N. Weer Duitse geleerde verdwenen Studentenrel Pakistan glasblad PejStem Het_. Oriëntatierit MAC „De Zeeuwen" Veilig verkeer door kleuren 3 DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1962 3 (Van onze redacteur) Nog maar enkele maanden geleden besloot de St.-Jozef- stichting, die zich de zorg voor zwakzinnigen aantrekt, in Goes een internaat voor zwakzinnigen en een b.l.o.-school te stich ten. Na dat besluit is de verwezenlijking van die plannen in enorm snel tempo doorgezet. Het is allemaal zo snel gegaan, dat het internaat eind oktober, misschien begin november, al zover gereed zal zijn, dat de eerste kleine groep kinderen ont vangen kan worden. De stichting heeft in de doorgaans alles vertragende vakantiemaanden in de 's-Heer Hendrikskinderenstraat te Goes drie flinke panden aangekocht, waaronder het kapitale huis van Bom mel van Vloten. Daarna is in recordtijd een verbouwingsplan van de architec tentafel gekomen en ten slotte zijn in een vliegend tempo de timmerlieden en metselaars aan het werk gezet. Het resultaat is? dat de begane grond en de eerste verdieping al voor een groot deel voor hun nieuwe functie gereed zijn gemaakt. Er zijn slaapvertrekken, was gelegenheden, eet- en speellokalen in uitvoering voor de jonge, geestelijk gehandicapte kinderen- Voorlopig zal met een kleine groep kinderen begonnen worden, waarna heel geleidelik aan een uitbreiding van de bezetting tot ten naaste bjj 60 kinderen zal volgen. Wanneer de plannen volledig zullen zijn uitgevoerd zal er achter de volle breedte van het internaat een ruime speelhal zijn bijgebouwd, zal er o.m. ruimte zijn geschapen voor bedlegerige kinderen, zal het koetshuis aan de (Van onze verslaggever) Een vurige wens van Vlissingens commissaris van politie, de heer J. Marion om de beschikking te krij gen over een eigen afdeling kin derpolitie is bewaarheid. Korte lings is deze afdeling, die voors hands nog bestaat uit twee assis tentes, met haar werkzaamheden gestart. Ook de vorige korpschef, de heer Van der Mark, heeft lang gepleit voor een dergelijke dienst, doch om velerlei redenen is deze eerst thans werkelijkheid gewor den. Keer op keer blijkt bjj het opmaken der balans het zwaartepunt in de crimi naliteit op de jeugdmisdadigheid te val len. „Het paard is nu niet meer achter de wagen gespannen", aldus de heer Marion, die met de nieuwe dienst een preventief element in de jeugdmisdadig- heidsbestrijding heeft gebracht. De twee personeelsleden, beiden vrou welijk, behandelen in principe misdrij ven door jeugdigen onder de zestien jaar begaan. Tot de velerlei werkzaamheden beho ren onder meer het uitbrengen van ge zinsrapporten in verband met onder toe- zichtstelling, terwijl zij ongetwijfeld, op basis van hun ervaringen, suggesties zullen doen voor het aanwenden van bepaalde methoden om de jeugdcrimina liteit in zijn geheel te bestrijden. Door het niet ter beschikking hebben van het nodige personeel kon dit tot nu toe slechts incidenteel gebeuren. Het preventieve werk zal vooral be trekking hebben op het lichtere wange drag, waarbij ook ouders en schoolhoof den zullen worden betrokken. In vele ge vallen zullen hierdoor uitwassen tot ern stiger misdrijven kunnen worden voor komen Voorts is inmiddels een straffe controle op het alcoholgebruik door de zeer jeugdigen in cafés e.d. ter hand ge nomen. Commissaris Marion hoopt een maxi maal effect van de nieuwe dienst, die de eerste gemeentelijke jeugdpolitie in Zeeland is, te krijgen, doordat ouders enz., wanneer ztf werkelijke moeilijkhe den hebben of vrezen, zich tot de kin derpolitie zullen wenden. Nieuwstraat, dat bij het pand van Bom mel van Vloten behoort, zijn ingericht als keuken en zullen er in de enorme tuin achter het internaat een kapel voor de zusters, die zich hier gaan vestigen, en een gymnastiek-, tevens knutsel- lokaal zijn bijgebouwd. Het kleinste pand van de drie zal dan volledig dienen als verblijf van de zes zusters van Etten, die onder leiding van zuster Theodosia de verzorgende functies in het internaat op zich zullen nemen. Dan zullen de twee panden, die de stichting onlangs aan de Grote Kade heeft gekocht, zijn ingericht voor de leidsters, die aan het internaat ver bonden zullen worden, en dan zal er ten slotte, aan de andere kant van de 's-Heer Hendrikskinderenstraat, een katholieke b.l.o.-school zijn gesticht, die, behalve door de kinderen van het internaat, be zocht zal worden door leerlingen uit Zuid-Beveland en Walcheren. T oekomstmuziek Dit eindbeeld zal vanzelfsprekend nog wel enige jaren in het verschiet liggen, De geleidelijke totstandkoming van de internaatsaccommodatie komt in zeker opzicht niet ongelegen. De kinderen zul len het aantal gehuisvesten telkens in kleine groepjes komen versterken, het geen een geleidelijke aanpassing aan het internaatsleven mogelijk maakt. In dit internaat, dat de naam „Huize Den Berg" zal krijgen, zullen op elke drie kinderen twee leidsters worden aangesteld. Enkele meisjes hebben zich reeds voor dit moeilijke, maar mooie werk opgegeven. De stichting, die „Huize Den Berg" zal beheren, heeft enorm veel ervaring op het gebied van de zwakzinnigenzorg. Zij is momenteel te Oisterwijk bezig met de verbouwing van het grote bui tengoed „De Hondsberg" tot observatie centrum. In dit centrum, dat voorzien zal wor den van een uitgebreide medische en psychologische staf, zal plaats zijn voor 350 kinderen. Deze kinderen worden hier zeer grondig onderzocht en naar Deze situatietekening geeft aan over welk 'n enorme ruimte de St.- Jozefstichting in Goes de beschik king heeft. Verklaring der letters: A. het internaat (het rechtse pand is bestemd voor de huisvesting van de zusters van Etten). B. de b.l.o.- school. C. gymnastiek-, tevens knut- sellokaal. D. kapel. E- keuken. F. en G. tuin. aanleiding daarvan geplaatst in een van de vele internaten, waarover de stich ting beschikt. Wij noemen hier slechts „De Binkhorst" te Rosmalen, „De Winkelsteeg" te Hatert, „De Brinkhof" te Orthen, ,,De Goede Herder" te Til burg en nu dus ook „Huize Den Berg" te Goes- (Eigen nieuwsdienst) De Nederlandse kustvaarder „Tycha", van Beck's Scheepvaartmaatschappij uit Groningen, onderweg naar Gent, meldde gistermorgen via Scheveningen Radio aan de roeierswacht te Vlissingen dat zij nabij de A. 3 boei in de Wielingen een drijvend lijk had aangetroffen. Op verzoek van het Nederlandse Loods wezen te Vlissingen verliet daarop de reddingsboot „President Wierdsma" uit Breskens haar station en voer de kust vaarder tegemoet, die inmiddels het ont zielde lichaam had geborgen en buiten boord meevoerde. Op het ontmoetings punt, bij Cadzand, bleek de zee te ruw voor overname en werd opgestoomd naar de rede van Vlissingen. In Bres kens aan land gebracht werd het lijk door de Rijkspolitie overgenomen. Op grond van de aangetroffen papieren neemt de politie aan, dat het de 42-jari- ge Franse garagehouder J. M. de la S. uit Roubaix moet zijn. Bij informatie ter plaatse bleek deze persoon inderdaad sinds eind augustus vermist. Familiele den van de vermiste komen over naar Breskens om identificatie te verrichten. DE BRITSE nachtclubeigenaar Harvey Holford is gisteren formeel beschuldigd van moord op zijn vrouw. Zij is de 21- jarige schoonheidskoningin Christine. Haar lichaam was met kogels doorzeefd. Holford werd bewusteloos aangetroffen als gevolg van het innemen van slaap pillen. (Van onze verslaggever) Drie dagen lang hebben kosters uit Nederland. België, Oostenrijk. West Duitsland, Zwitserland, Frankrijk en Ita lië in Rome gecongresseerd. Er waren ongeveer drieduizend deelnemers. De heer P. Poppelier uit Oosterhout, dioce saan voorzitter van de kostersbond, heeft samen met bondsadviseur pastoor Bongenaars uit Roosendaal dit congres namens de afdeling bijgewoond. Voorts woonden uit ons land o.m. mgr. Van Odijk, vicaris-generaal van het bisdom Roermond, en pater Boerakker uit Nij megen leraar aan de kosterschool al daar èn geestelijke leider der Neder landse kosters, dit zesde kosterscongres bij. Het was de tweede maal, dat het congres te Rome werd gehouden. Andere bijeenkomsten hadden plaats te Augs burg. Wenen en Luzern. Het lag in de bedoeling om tijdens dit congres te komen tot de stichting van een Europese federatie van kosters. ..Zover is het nog niet", zei de heer Poppelier, „o.a. de Italiaanse afvaardi ging wilde ook de kerkbedienden, die vooral in dit land zeer talrijk zijn, onder de federatie brengen. De Nederlandse afvaardiging, in totaal 83 man sterk, heeft zich hiertegen verzet en wij ston den niet alleen", zegt de diocesaan voor zitter. Hoogtepunt van het congres was de audiëntie bij de Paus. De H. Vader heeft tot de verzamelde kosters lang gespro ken over het ambt. „De pauselijke kos ter, mgr. Van Lierde, hebben we ook lang in ons midden gehad. Hij droeg Tijdens de begunstigersdag, die te Wilhelminadorp op het proefstation voor de fruitteelt op de volle grond is gehou den, heeft de mycoloog, ir. G. Roosje bekendgemaakt bepaalde tegenmiddelen te hebben gevonden tegen de gevreesde ziekten gloeosporium en kanker. Vooral een appel als de Golden Deli cious is in de afgelopen jaren zeer ge voelig gebleken voor deze ziekte. Het is voorgekomen, dat 1520 procent van op geslagen fruit aan een van deze schim melziekten ten prooi is gevallen. Ir. Roosje hoopt de ziekten te kunnen be strijden met bepaalde bespuitingsmidde- len en met nieuwe bewaringsmethoden. De heer G. Toorenaar, tuinchef van het proefstation, hield een causerie over nieuwe appel-, peren- en pruimenrassen. Zo zijn er uit een bestaand perenras nieuwe vruchten gegroeid, die veel gro ter zijn dan de oorspronkelijke. In de James Grieves zijn voorts b.v. verschil lende mutaties rood ontwikkeld. En wel de zogenaamde vroegrode en laatrode appel. Ir. J. van Hennik, de directeur van het proefstation, vertelde iets over het on derzoek op het station. Hij zei, dat steeds meer aandacht zal worden geschonken aan het fysiologische onderzoek, waar voor een aparte man in dienst is geno men, aan de werkmethoden en de ar- beidsrationalisatie. Ir. P. Delver, bodemkundig onderzoe ker, hield een praatje over de bodem behandeling bij de fruitteelt. Gisteren middag bezochten de begunstigers het laboratorium en de proeftuin te Wilhel minadorp. De begunstigers van het proefstation zijn fruittelers en vertegen woordigers van industrieën, die een ge ringe financiële bijdrage leveren aan het proefstation, en daarvoor in de plaats alle publikaties van het station krijgen toegestuurd en twee keer per jaar wor den uitgenodigd de vorderingen, die te Wilhelminadorp worden gemaakt, van nabij te leren kennen. In Westdorpe is de jaarlijkse Bevrij- dingsrally voor auto's gehouden. Men was er ook nu weer in geslaagd, een zeer interessante route uit te stippelen. De 29 aan de start verschenen deelne mers moesten onderweg verschillende taken vervullen. Voor de best geëindig de Westdorpenaar was door het ge meentebestuur een fraaie wisselbeker beschikbaar gesteld. Winnaar werd de heer K. de Rooy uit Sluiskil, die 30 strafpunten opliep De voornaamste uitslagen waren ver der- 2 J- Al, Sas van Gent, 87 straf punten, 3 W. van Troost, Westdorpe, 95 Strafpunten, 4. J. Berkhout, Sas van Gent, 118 strafpunten 5. F. Nijman, Sas van Gent, 119 strafpunten. De door de gemeente beschikbaar gestelde beker werd gewonnen door de heer W. van Troost. Zoals bekend verkeren de plan nen tot de bouw van een Neder landse experimentele kernenergie centrale van 50.000 k.watt in een vergevorderd stadium van voorbe reiding. De algemene vergadering van aandeelhouders van de N.V. Pro vinciale Zeeuwse Elektriciteits Maatschappij te Middelburg heeft besloten volgens de door de Ne derlandse Elektriciteits Produktie- bedrijven overeengekomen sleutel deel te nemen in het kapitaal van de nieuw op te richten onderne ming. De bisschop van Breda, mgr. G. de Vet, heeft benoemd tot pastoor te Halsteren de z.e.h. D. C. F. van Mechelen, thans pastoor te Koewacht. Zijn opvolger in Koewacht wordt de z.e.h. E. P. Modde, thans kapelaan in de St. Joseph parochie te Dongen. Tot pastoor te Raamsdonksveer is benoemd de z.e.h. A. J. B. M. Douenburg, momenteel te 's-Heerenhoek, die in zijn Zeeuwse parochie wordt op gevolgd door pastoor J. L. \V. Witteman van Oud-Vossemeer. Tot pastoor te Oud- Vossemeer is benoemd kapelaan A. H. J. Vermeulen te Stampersgat. zonder ingenomen ben. Ik ken Koewacht zo'n beetje en ik heb er hoge verwach tingen van". Pastoor Modde werd 23 maart 1908 te Oostburg geboren. Hij werd 15 juni 1935 priester gewijd en was achtereenvolgens onder-pastoor in Willebroek (B.) (1935), kapelaan te Westdorpe (17 december 1936), te Rucphen (30 oktober 1941), te Teteringen (11 april 1951) en te Dongen (5 augustus 1959). Hij was te Dongen o.a. geestelijk adviseur van de katholie ke middenstandsvereniging en van de vrouwelijke jeugdbeweging. Zijn instal latie zal plaatsvinden op vrijdag 28 sep tember. Pastoor Witteman De nieuwe pastoor van 's-Heerenhoek is op 4 mei 1906 te Velsen geboren. Na zijn priesterwijding in 1931 was hij ach tereenvolgens kapelaan te Warmenhui- zen, Castricum, Nieuwerkerk aan de IJssel, Amsterdam (H. Hart), Rotterdam- Zuid, Den Helder en Haarlem (H. Joan nes de Doper). Op 28 april 1955 werd hij benoemd tot pastoor van Oud-Vossemeer. Hier bouwde hij een kleuterschool en voorzag hij de kerk van een toren en een nieuw dak. Ook de pastorie werd opge knapt. Pastoor Witteman vertoefde gis teren te Haarlem, waar hij zijn 82-jarige vader, die een ernstige val had gemaakt, van de laatste Sacramenten moest voor zien. Pastoor Douenburg Pastoor Van Mechelen is op 20 septem ber 1908 geboren te Bergen op Zoom. Hij werd op 10 juni 1933 tot priester ge wijd. Na ruim een jaar assistent te zijn geweest in Schijf werkte hij als kape laan achtereenvolgens te Sas van Gent, Roosendaal (H. Joseph), Dongen (H. Laurentius) en Breda (H. Teresia), Op 19 oktober 1960 werd hij benoemd tot pastoor te Koewacht. Pastoor Modde Kapelaan E.P, Modde vertelde ons tij dens een kort gesprek: „Ik ben zelf een Zeeuw van geboorte en u kunt dus be grijpen, dat ik met deze benoeming bij- Pastoor Vermeulen De benoeming van kapelaan H.A.J. Vermeulen tot pastoor was voor de pa rochianen niet direct een verrassing. Pastoor Lips had bij zijn afscheid reeds verteld, dat deze benoeming spoedig zou volgen. Hoewel verheugd over deze be noeming ziet de Stampersgatse bevolking hun kapelaan node vertrekken. Voor ve len hunner was hij gedurende ruim 24 jaren de vertrouwensman, die steeds voor ieder bereid bleek te bemiddelen en met raad en daad bij te staan. „Ne goeie mens", zoals men dat op z'n Bra bants zegt. Kapelaan Vermeulen wist ook wel, dat „er iets in de pen zat". Hij was zondag vertrokken voor een paar dagen vakan tie in Luxemburg. Dinsdagavond keerde hij in de parochie terug. Pastoor Maas zwaaide toen meteen met de benoemings brief. Velen in Stampersgat kwamen de nieuwbenoemde pastoor nog hun ge lukwensen aanbieden. Vandaag gaat pas toor Vermeulen met pastoor Maas een kijkje nemen in zijn nieuwe parochie. Diocesaan voorzitter P. Poppeller 's morgens een H. Mis op en heeft sa men met ons aan de koffietafel gezeten. Mgr. Van Lierde heeft de kosters ook toegesproken." „Het congres is toch in vele opzich ten goed geslaagd", zegt de heer Poppe lier. „Alleen al wat het weer betreft. Toen we in Arnhem in de trein stapten hebben we ons jasje uitgetrokken en pas weer bij de terugkomst op het perron te Eindhoven hebben we het aangetrok ken", vertelde hij. De Russische minister van buitenland se zaken, Gromiko, heeft nog twee pun ten laten noteren voor opneming op de agenda van de assemblée der Verenigde Naties, welke reeds 69 onderwerpen be vat. Het ene punt is het lidmaatschap voor communistisch China. Toen deze Russi sche eis vorig jaar voor het eerst ir» een decennium in directe stemming werd gebracht, waren er meer voorstan ders dan ooit voor handhaving van de Chinese nationalisten in de volkerenor ganisatie, in plaats van opneming van de Chinese communisten. Het tweede Russische punt betreft het uitschrijven van een conferentie, welke een internationale handelsorganisatie moet oprichten welke „zonder enigerlei discriminatie alle landen van de wereld omvat". Dit punt is kennelijk een aanval op de Euromarkt, welke Rusland reeds lang een doorn in het oog is. Hoewel Moskou weer de eis heeft la ten horen dat de V.N. zal worden geleid door een „trojka" van drie secretarissen- generaal met vetomacht, heeft Gromiko dit idee, dat vorig jaar ondubbelzinnig is afgewezen, nog niet opnieuw aan de orde gesteld. Vele gedelegeerden veronderstellen dat. Rusland nog wel het een en ander over de „trojka" zal zeggen, maar zich er uiteindelijk niet tegen zal verzetten dat de fungerend secretaris-generaal Oe Thant een eigen ambtsperiode van 5 jaar krijgt. MR. ENGELSMAN uit Schiedam we-rd toegelaten als nieuw kamerlid. Hij volgt de P.v.d.A.-fractie mr. Burger op, die, zoals bekend, met ingang van het nieuwe parlementaire jaar ontslag heeft genomen als Tweede-Kamerlid. Pastoor A. Douenburg is Rijsbergenaar van geboorte. Hij is 56 jaar oud. Hij werd op 30 mei 1931 priester gewijd en was achtereenvolgens subregent op IJpe- laar, kapelaan te Rijen (H. Maria Mag- dalena) en Bergen op Zoom (H. Joseph). In de laatste stad was hij elf jaar kape laan toen op 10 december 1947 zijn be noeming af kwam tot pastoor te 's-Hee- renhoek. Nadat pastoor Douenburg daar in 1960 de eerste steen gemetseld had voor de r.-k. kleuterschool, kon hij eenzelfde plechtigheid dit jaar verrichten voor de r.-k. jongensschool, waarbij hij het plan onthulde om mettertijd te 's-Heerenhoek vanwege het geringe leerlingental te komen tot één kath. gemengde lagere school. De politie te München heeft dinsdag gezegd dat de verblijfplaats van een specialist in raketbesturing, Wolfgang Pils, onbekend is. Pils heeft meegewerkt aan een project voor rakettenbouw in Egypte. In de oorlog werkte hij in Peenemünde, de nazi-raketbasis voor de bouw van V-2's in noord-Duitsland. Daarna werkte hij mee aan de ontwik keling van de Franse raket „Vironique". Pils zou een kennis van dr. Krug zijn, die dinsdag verdween na een ontmoe ting met een man, vermoedelijk een Engels sprekende Egyptenaar. De politie te München en Interpol hebben nog geen spoor gevonden van Krug. Nadat bij studentendemonstraties in Pakistan één persoon werd gedood en verscheidene mensen letsel hadden op gelopen, zijn te Dacca militairen inge zet om verdere relletjes te voorkomen. De relletjes kwamen tot een einde na dat de politie op de menigte had ge vuurd. In Jessore en Chittagong kwam het eveneens tot ongeregeldheden. Hier raakten ruim 143 mensen gewond. De studenten zijn het niet eens met een rapport, waarin hervormingen van het middelbare en academische onder wijs zijn voorgesteld. Zij menen, dat het te lang zal duren om eep graad te halen en dat de kosten van een oplei ding hoger zullen worden. Volgens de jongste gegevens zijn 99 mensen gearresteerd. Samenscholingen van meer dan vijf mensen werden ver boden. Tijdens de demonstraties in Dacca bestormde een groep mensen de auto van de minister van verbindingen Ab- does Soboer, dwong de bewindsman de wagen te verlaten en stak het voer tuig in brand. Deskundigen op het gebied van het onderwijs kwamen in Karachi bijeen om de relletjes te bespreken. Het lag in de bedoeling tijdens het weekeinde te Ra walpindi een nieuw gesprek te voeren. De jachtopzieners van het reser vaat „Savo" in Kenya, die altijd al te kampen hebben gehad met de sterke toeneming van het aantal olifanten in dit gebied (deze dieren eten zichzelf dood, omdat de natuur niet kan „produceren" in het tem po, waarin zij eten), hebben nu ook nog het probleem op te lossen ge kregen van de dreigende uitroeiing van de flamingo's. De oorzaak hiervan is simpel: evenals in de technisch sterk ont wikkelde gebieden, kent het meer van Magadi het probleem van de watervervuiling. Het gevolg hier van is echter verrassend: aan de poten van de flamingo's gaan dikke klonten soda vastzitten. Deze klonten soda zuigen de vo gels niet alleen vast in de modder, maar verhinderen ook dat zij weg vliegen. Roofvogels hebben aan de flamingo's een gemakkelijke prooi. Het ziet er naar uit. dat deze fla mingo-kolonie, die 90 procent van alle flamingo's op de wereld omvat, zal worden uitgeroeid. Alan Root, een wild-fotograaf, heeft reeds honderden flamingo's gevangen, gewassen en weer vrij gelaten. De toestand blijft echter hopeloos als er geen strikte rege ling komt inzake het wegwerpen van afvalstoffen in het meer. cn autoclub De Zeeuwen organiseert zaterdag 22 De motor- te Middelburg september a.s. een oriëntatierit voor mo torrijtuigen. Het parkoers van deze rit is ongeveer 65 kilometer lang en uitge zet over Walcheren. De deelnemers zullen met een gemid delde snelheid van 36 km per uur moeten rijden. Voor de bromfietsklasse zijn zo wel de totale afstand als de gemiddelde snelheid lager. De inschrijving, start, finish en prijsuitreiking vinden plaats m restaurant De Eendracht aan de Markt te Middelburg. De eerste deelnemers vertrekken vandaar te 19.31 uur. De deelname van de rit staat open voor alle gemotoriseerde weggebruikers. Voor de leden van m.a.c. De Zeeuwen is het de laatste wedstrijd, die meetelt voor het clubkampioenschap 1962, zodat wanneer alles naar wens verloopt na afloop meteen de kampioenen bekend zullen zijn. Hieromtrent bestaat echter nog geen zekerheid, want in de motor klasse zijn er bijvoorbeeld drie rijders met een bijna gelijk aantal rijderspunten. is dan weer zo ver. We kunnen zwelgen in de woorden en cijfers van de grote staatsstukken, welke ons op de derde dinsdag van september worden voorgezet. Het met veel praal omgeven koninklijk woord is evenzeer een politiek document als de bedrukte papieren, die uit een klein nuchter koffertje worden opgediept. Tezamen geven ze ons een beeld van hetgeen de regering denkt, verwacht en gedaan wil zien met betrekking tot 's lands welvaren. Die stukken ademen dit jaar over het algemeen een weldadig optimisme. Nu ja, de SER is aan het studeren gezet op de vraag, in hoeverre er een grens moet worden gesteld aan de stijging van de loonkosten in 19W. Prijsstijging en verzwakking van de Nederlandse concurrentiepositie zijn anders niet uitgesloten. Maar voor het overige treft een toon van voldaan heid en goede verwachtingen. De be zorgdheid omtrent het lot van de Pa poea's, waarvan de regering in de afgelopen maanden telkens getuigde, is nu afgelost door een opgewekte heilwens. Het tekort op de begroting 1962 is wel groter dan werd geraamd een verschil van 260 miljoen maar dat is wel te dekken met lenin gen. Dat de belastingopbrengsten bene den de ramingen bleven, wordt zon der een spoor van ontsteltenis mede gedeeld en aanvaard. Er wordt zelfs gekeuveld over de noodzaak van vei - dere belastingverlaging in de toekomst, al begint dit kabinet daar niet meêr aan. Een geraamd tekort van 939 mil joen op de begroting van 1963 doet niemand verbleken. Er is bovendien nog een stelpost van 100 miljoen voor civiele uitgaven in Nieuw-Guinea, die voor een groot deel wel onopgebruikt zal blijven. Een sterke vermindering van de overschotten op de betalings balans 1200 miljoen in 1960, 520 miljoen in 1961 wordt in de Troon- red wel met enig wenkbrauwfronsen 'bekeken, doch de miljoenennota juicht ze toe als een bijdrage tot inter nationaal evenwichtsherstel. In het algemeen is minister Zijlstra trouwens niet bang voor de invloed van de ontwikkeling der rijksfinanciën op de algehele economische ontwik keling. De impuls, van de rijksfinan ciën uitgaand, overschrijdt de stijging van het nationale inkomen wel in zekere mate, maar hij acht dit niet zorgwekkend. En in de tegenvaller inzake de belastingopbrengsten ziet hij geen aanleiding tot een beneden waartse aanpassing van de uitgaven. Het zijn anders wel kanjers van be dragen, waarmede de begrotingen worden opgesierd. Volkshuisvesting en bouwnijverheid vergt bijvoorbeeld niet minder dan 1.1 miljard. Verkeer en Water staat staat er met 1 miljard vlak bij, maar ver daarboven uit tore nen Onderwijs (2.3 miljard) en De fensie (2.2 miljard). Bij die laatste post moet men „helaas" zetten, zoals ook de Troonrede doet, als ze het heeft over de noodzaak een krachtige mili taire verdediging te handhaven. Alleen het wegvallen van de defensiekosten voor Nieuw-Guinea is een kleine gunstige factor, die in de begroting nog niet verwerkt kon worden. Alleen terzake van de woningbouw een zwak punt in het beleid van het kabinet moet ronduit wor den toegegeven, dat er sinds 1960 een toenemende discrepantie bestaat tus sen bouwbehoefte en bouwcapaciteit. Eerst de werktijdverkorting en daarna het erg slechte weer hebben daarop grote invloed gehad. Dat valt niet te loochenen. Maar de vraag rijst, of het stimuleren van rationeler bouw methoden niet veel sterker had moe ten geschieden. Of men ook plaatselijk nog sluimerende produktiekrachten niet meer had kunnen activeren. De miljoenennota mikt weer op 90.000 woningen, waarbij een verdere ver schuiving ten gunste van de zwaarst gesubsidieerde huizen valt waar te nemen. Dit gaat ten koste van de premiebouw, maar de mogelijkheid van bepaalde faciliteiten in de onge subsidieerde sector is in overweging. Waardoor er dan toch weer ruimer premiëring zou komen en wel ter bevordering van het eigen woning- bezit. Een en ander zal ongetwijfeld nog wel een pittig debat opleveren. £)eze laatste begroting, door het ka binet-De Quay ingediend, weer spiegelt intussen wel een beleid, dat over de grote lijn bezien de voorspoed voor ons land heeft beveiligd en ver stevigd. De partijen, die aan deze re gering over het algemeen steun boden, behoeven deswege de electorale kan sen niet somber in te zien. Er zal in de komende maanden, als er door de Kamers stoer doorgewerkt wordt, ook nog heel wat te verzetten zijn, dat op het conto bijgeschreven kan wor den. De Troonrede geeft een opsom ming om van te duizelen. Daar zijn nog ingrijpende ontwerpen bij zoals de Algemene Bijstandswet, de Zieken fondswet, een wijziging van d* Grond wet, die o.a. de kiesgerechtigde leeftijd moet verlagen tot 21 jaar, een Alge mene Premiespaarwet. De Eerste Ka mer heeft ook nog de Mammoet te temmen. Het prikkelende onderwerp van de reclametelevisie wil deze rege ring blijkbaar ook nog afdoen. Een nieuwe wijze van begrotingsbehande.- ling zal wel heel veel tijd moeten uitsparen, als dit uitgebreide program afgewerkt wil worden. Te meer omdat de laatste maanden voor de verkie zingen ook op andere wijze beslag zullen leggen op de Kamerleden. In ieder geval beloven de staatsstuk ken nog een interessant parlementair jaar. De jaarvergadering van het verbond voor veilig verkeer wordt op 16 en 17 oktober in Dordrecht gehouden De tweede dag zal het thema „kleur en verkeer" een centraal discussiepunt vor men door de probleemstelling „verkeers veiligheid door kleuren"? Dit onderwerp zal worden ingeleid en vervolgens door een forum worden behandeld. Een kleurdeskundige en een vertla- brikant zijn de inleiders.

de Stem | 1962 | | pagina 5