Tekort van bijna een miljard sal gemakkelijk te dekken zijn O.K.enW.: 2322 miljoen Defensie 2233 miljoen THERESE NEUMANN OVERLEDEN Twee arrestaties bij Brusselse ramp Koningin ontving het parlement De pech van zijn leven. Het sprookje herleefde Rijksbegroting gepresenteerd op gouden schaal van hoogconjunctuur Betaal per kwartaal! Dodencijfer blijft 17 Protocol verhinderde vlot contact DAGBLAD VOOR ZEELAND Suriname maakt aanspraak op deel Brits Guyana De tijden veranderen Opklaringen Stijging loonpeil van 6,5 procent te verwachten Cuba werft arbeiders DE TOILETTEN AFWEZIGEN Veevoerfabriek uitgebrand Congres in Keulen: „Landarbeiders zelfde positie als collegae" „BOBBIE D." MOET ZIJN HUIS UIT Fransen boos 102fe JAARGANG No. 24084 Uitgave: N. V. Uitg. ,Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel 22341 (4 lijnen) - Postgiro 278841. Voor God, Koningin en Vaderland WOENSDAG 19 SEPT. 1962 Abonnementsprijs t 7.30 per kwartaal, 8,60 per post, t 0,56 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,42 per mm (Ing. Med. 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6 252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST Steenstraat 14 - telefoon 2377 Bij bureaus Terneuzen IJsbaanstraat 24telefoon 260 OQ. TBUR NIEUW RECORD UITGAVEN: 11.627 MILJOEN (Van onze parlementaire redacteur) De ontwerp-rijksbegroting voor 1963, gis termiddag door minister De Pous (Ec. Zaken) als plaatsvervanger van prof. Zijlstra (finan ciën) in het bekende koffertje bij de Tweede Kamer gedeponeerd, beloopt in totaal 11.627 miljoen gulden. Tegenover dit nieuw uitgaven- record staat 10.733 miljoen aan inkomsten, zodat de begroting een tekort vertoont van 894 miljoen. Dit tekort, dat door hogere kasuit gaven voor de defensie zal oplopen tot 939 miljoen, is aanzienlijk hoger dan het nadelig saldo op de ontwerp-begroting 1962. De oor zaak hiervan is, dat - voor de tweede maal sinds 1945 - de belastingopbrengst lager is dan de ramingen. Minister Zijlstra verwacht het begrotingstekort zonder moeilijkheden uit leningen te kunnen financieren. uitgaven-verhoging of belastingverla ging- Dat lijkt heel wat, maar met 300 mil joen vangt men de normale uitgaven- vergroting nauwelijks op. Alleen al het bijstellen van het "progressie-effect kost jaarlijks rond 150 miljoen. Waar blijft dan nog de ruimte voor een werkelijke nog één mogelijkheid: gezien de toene- belastingverlaging? Minister Zijlstra ziet mende besparingen zou er in de toe komst voor uitgavenverhogingen meer geleend kunnen worden,-zodat er dan wat meer ruimte komt voor belastingverla ging. Nederland internationaal De troonrede verklaart verder, dat de regering geheel open staat voor een verbetering van de verhouding met Indonesië. Aan het nu afgeslo ten Nieuw-Guinea-conflict worden in de troonrede tien regels gewijd, eindigend met de bede, ,,dat de toe komst der Papoea's, waarvoor de Verenigde Naties verantwoordelijk heid hebben aanvaard, voorspoedig Teneinde minister Luns voor te lich ten en met hem overleg te plegen over de aanspraken, die Suriname reeds tien tallen jaren meent te hebben op een aangrenzend deel van Brits-Guyana, is gisterenmiddag de Surinaamse premier, mr. S. Emanuels, naar Nederland geko men. Desgevraagd schatte de premier dit gebied, dat tegen de westelijke grens van Suriname ligt, op 12.000 tot 14.000 km2 (ter vergelijking: de oppervlakte van Suriname is circa 160.000 km2 en die van Nederland ruim 33.000 km2). Ja, zo is het. Duizenden abonnees op het Dagblad De Stem, die vroe ger per week betaalden, doen dat nu per kwartaal. Misschien ook een idee voor U als U weekabonnee bent. Betaling per kwartaal: ge makkelijk, practisch en modern Zeker als U gireert op onze post rekening No. 278841 (vanaf 1 ok tober a.s. 8,05 per kwartaal). Of nog beter: machtigt ons het abonnementsgeld automatisch van uw girorekening af te schrijven. Een desbetreffend formulier zen den wij U graag toe. Maak het u zelf gemakkelijk: EUGENE BLACK, president van de We reldbank, heeft zijn aftreden aangekon digd met de woorden van Horatius: „Als je paard oud wordt, wees dan verstan dig, laat het tijdig los in de wei opdat het niet uiteindelijk struikelt en bespot wordt". „HET LEVENSPEIL van degenen, die werkzaam zijn in de landbouw moet op hetzelfde niveau worden gebracht als van hen, die arbeiden in de industrie". Dit schreef Z.H. de Paus in een brief aan mgr. Moralejo, president van de na tionale junta van sociale werken in Spanje. VOLGENS de universiteit van Stock holm is in de omgeving van Nova Zem- bla een Russische kernexplosie met de kracht van negen megaton teweegge bracht. Het geweld van de explosie werd dinsdag om 9.43 uur geregistreerd. HET AMERIKAANSE ministerie van buitenlandse zaken heeft dinsdag in een verklaring opnieuw het Westelijke standpunt herhaald dat de Sovjet-Unie de viermogendhedenstatus van Berlijn niet eenzijdig kan opheffen. De verkla ring werd gegeven als antwoord op de maandag door Tass verspreide verkla ring, waarin dit standpunt werd verwor pen. VANAF Cape Canaveral is dinsdag een nieuwe weersatelliet, de „Tiros VI", ge lanceerd. Zij is in een baan rond de aar- x gekomen en functioneert goed. De satelliet zal in de kopiende twee maan den in het bijzonder een oogje houden op stormen. Weersverwachting, medegedeeld door 1 het K.N.M.I., geldig tot vanavond, opgemaakt gisterenavond 23.15 uur: I Opklaringen maar plaatselijk ook een i ï'.n rï !ot maliee wind uit ,richtinSen- Dezelfde mid- hole™ als gisteren of iets Verwachting van Ukkel: Eerst afwisselend zwaar bewolkt met neerslagvlagen. Later overdrijvende: wolkenvelden. Somber weer met temperaturen tussen 10 en 15 graden i :oVpan22a0a2guZuOrn °"der 1848 «-i borgen: zon op 6.21 uur. Maan onder 14.0b uur. De belangrijkste begrotingsposten vormen wederom de Defensie, O. K. en W. en Verkeer en Waterstaat. De Defensie gaat 2.233 miljoen kosten, maar O. K. en W. staat aan de top met 2322 miljoen. Sinds 1958 zijn de uitgaven voor Onderwijs, Defensie en Verkeer en Waterstaat gemiddeld per jaar gestegen met resp. 15, 6,5 en 12,5 procent. De nieuwe rijksbegroting wordt in troonrede en miljoenennota gepresenteerd op de gouden schaal van een voortgezette hoogconjunc tuur. Het is echter ook hier niet allemaal goud wat er blinkt. De hoog conjunctuur houdt nog steeds gevaren van overbesteding in zich. De regering verwacht die overbesteding te kun nen voorkomen. Het zal dan echter onder meer nodig zyn de loonontwik keling af te remmen. De troonrede zegt in dit ver band: „een verdere stij ging van de arbeidskosten zal onvermijdelijk prijs stijging en verzwakking van de Nederlandse con currentiepositie ten ge volge hebben, op de duur kan de werkgelegenheid hierdoor in gevaar ko men". Volgens prognoses van het Cen traal Planbureau, gisteren even eens ter kennis gebracht van de Tweede Kamer, zal het loonpeil in 1963 bij een gematigd loonbeleid met 6,5 procent stijgen, voor een goed deel als gevolg van de door werking van in 1962 genomen loonmaatregelen waaronder de huurcompensatie. De regering heeft zich evenwel nog niet op een percentage vastgelegd. De troonrede verwijst naar het nog hangende loonoverleg met de Stichting van de Arbeid, terzake waarvan nu ad vies aan de S.E.R. ie gevraagd. Eén prettige verrassing Naast de overigens niet nieuwe aankondiging van een gematigd loonbe leid bevatten troonrede en miljoenen nota ditmaal eigenlijk maar één prettige verrassing: er zullen in 1963 40.000 goed kope volkswoningen in aanbouw worden genomen (tegen 38.000 dit jaar), op een totaal van 90.000 woningen. Gezien het gedrang op de bouwmarkt blijft ook voor 1963 een „stringent" goedkeuringsbeleid noodzakelijk. Van be lang is verder de aankondiging in de troonrede van een nieuwe de achtste industrialisatie-nota, die er op gericht zal zijn onze economische structuur te versterken. Daarbij zal onder meer ge bruik worden gemaakt van de grote aardgasvondsten in Groningen, de kern energie en het ruimte-onderzoek. Dat miljoenennota en troonrede verder weinig spectaculair nieuws brengen is voor een goed deel te danken aan het feit, dat zeer onlangs nog nieuwe maat regelen zijn getroffen c.q. in voorberei ding zijn genomen. De troonrede wijst in dit verband op de omvangrijke socia le verbeteringen, welke onder minister Veldkamp zijn tot stand gebracht en in studie zijn genomen. De belastingen De troonrede zwijgt over de dit jaar doorgevoerde belastingverlaging en over eventuele belastingverlagingen in de toekomst. Uit de miljoenennota blijkt waarom. De totale belastingdruk is tijdens het nu driejarig bewind van minister Zijlstra van 25,3 tot slechts 25,2 pro cent verlaagd. De belastingverlaging, die tot stand is gebracht, heeft dus alleen het progessie-effect geneu traliseerd. Voor de toekomst is het perspectief al niet veel beter. Volgens de miljoenennota zal er in de jaren 1964 t/m 1967 bij een normale stijging van het nationale inkomen 600 miljoen per jaar beschikbaar komen voor zal zijn". Namokken heeft geen zin: „Niet naar het verleden, maar naar de toekomst moet onze blik gericht zijn". In de troonrede wordt dan gewezen op de V.N., de hulpverlening aan min der ontwikkelde gebieden, de N.A.V.O. en de E.E.G. Nogmaals wordt benadrukt dat de grondslagen van de E.E.G.-verdra- gen niet aangetast mogen worden en dat vooral de toetreding van Engeland van groot belang zal zijn voor de verdere ontwikkeling van Europa. Veel werk De troonrede eindigt met een verwij zing naar het drukke werkprogram van het parlement in de kom-ende weken. In dit verband wordt er aan herinnerd, dat de behandeling van de begroting van jaar tot jaar langer duurt, waardoor andere werkzaamheden verdrongen drei gen te worden. De regering volgt daar om met veel belangstelling de plannen van de Tweede Kamer om tot een ver betering van de werkwijze te komen. De gestigmatiseerde Therese Neumann te Konnersreuth (Beie ren) is gisteren op 64-jarige leef tijd overleden. Zij werd, zittend in een stoel door de dood overval len. Reeds enige tijd leed zij aan een ernstige hartziekte. Sinds de vastentijd van het jaar 1926 be leefde zij iedere vrijdag in visioenen het lijden van Christus, waarbij de wondte kens zich vertoonden. Op de Goede Vrij dagen was dit verschijnsel heviger. Honderdduizenden uit de gehele we reld zijn naar Konnersreuth getrokken in de 35 jaar dat Therese Neumann de stig mata droeg. Onder hen waren zowel ge lovigen als sceptici. Het stoffelijk overschot zal zaterdag om tien uur in Konnersreuth worden bij gezet. Therese Neumann was de oudste van elf kinderen van een kleermaker. Haar biechtvader, pastoor Josef Naber be schreef haar als een vroom, maar niet buitengewoon begaafd kind. Na de lagere Cuba is van plan duizend arbeiders uit Brits-Guyana aan te werven voor het oogsten van suikerriet. Dit is meege deeld door de minister van handel en industrie van Brits-Guyana, Hubbard. Hij verweet de Britse regering dat zij opzettelijk moeilijkheden schept door visa te weigeren aan een handelsmissie uit Cuba, die Brits-Guyana wil bezoe ken. Premier Cheddi Jagan bespreekt momenteel deze kwestie in Londen. school werd zij dienstmeisje. In 1918 kwam er een keerpunt in haar leven toen zij door een zwaar ongeluk jarenlang aan het bed werd gekluisterd. Vier en een half jaar was zij blind en tijdelijk geheel verlamd. Op 19 april 1923, de dag van de zaligverklaring van „Theresia van het Kind Jezus" herkreeg zij plotseling het gezichtsvermogen. Op de dag van de heiligverklaring van deze non, 17 mei 1925, kon zij plotseling weer opstaan en lopen. In de vastentijd van 1926 kreeg zij het eerste visioen van het lijden van Chris tus. Op de Goede Vrijdagen vloeide bloed uit de stigmata en uit de ogen. Volgens pastoor Naber en haar naaste omgeving heeft Therese Neumann sinds 1927 niet meer gegeten of gedronken en leefde zij slechts op de hostie. (Van onze Belgische correspondent) De rechter van instructie te Brus sel heeft gisteren een aanhoudings bevel uitgevaardigd tegen de di recteur van de firma die bouw werken uitvoerde naast het admi nistratiegebouw dat maandagmor gen in de Belgische hoofdstad in stortte waardoor zeventien mensen om het leven kwamen. Ook de bur gerlijke ingenieur in dienst van de firma werd gearresteerd. Het zijn J. B. Lecluse en J. B. Maucquoy. Uit het onderzoek is tot dusver geble ken dat beide personen een gebrek aan voorzichtigheid kan worden ten laste gelegd. De beschuldiging luidt: onvrij willige doding bij gebrek aan het nemen van voorzorgsmaatregelen. Het schijnt vast te staan dat er geen voldoende re kening werd gehouden met de bereke ning van de weerstand van de ingestor te muur. Een deskundige is nu aange steld om de juiste oorzaak van de in storting te bepalen. Indien waar is dat de oude fundering van het ingestorte gebouw de laatste maanden werd verstevigd, dan is he| ook zo, dat tezelfdertijd aanzienlijke graafwerken werden uitgevoerd. Ofwel werden de grondvestingswerken dus niet stevig genoeg uitgevoerd, ofwel werd bij de graafwerken te veel aarde weg genomen. Een groot deel van de slachtoffers blijkt nog geen twintig jaar te zijn. Een beslissing of voortgegaan zal worden met de verwijdering van het puin is nog niet genomen. Het is onwaarschijnlijk dat de omge komenen tegelijk ter aarde zullen wor den besteld. In de meeste gevallen geeft de familie er de voorkeur aan de be grafenis zelf te regelen. Men is ervan overtuigd dat zich geen doden meer in het puin bevinden. Het dodencijfer blijft dus staan bij 17. In zie kenhuizen worden nog dertien mensen verpleegd. OE THANT heeft zich met nadruk ver dedigd tegen de aantijging van Anthony Eden (zie pagina 6 van dit blad). Hij verklaarde dat hij niet het recht had mi litaire waarnemers naar Nieuw-Guinea te zenden zonder speciale opdracht van de Veiligheidsraad. Oe Thant, verklaar de een woordvoerder, heeft bovendien prioriteit verleend aan een poging beide partijen aan de conferentietafel te bren gen. Langdurig was er geoefend en alles ging best. Echter niet op Prinsjesdag zelf..... Hier zien we hoe een flauwge vallen militair van het Garderegiment Jagers wordt weggedragen. (Van onze parlementaire redactie) Bij het zilveren huiwelijksfeest van het koninklijk paar hebben koningin en prins op recepties en ontvangsten contact gehad met nagenoeg alle geledingen van ons volk. De volksvertegen woordiging kwam aan dit feest echter nauwelijks te pas. Die omissie was des te opvallender omdat het juist het parlement was geweest, dat ingevolge de grondwet 25 jaar geleden toe stemming heeft gegeven voor het huwelijk tussen koningin en prins. Achteraf heeft men zich ten hove blijkbaar gerealiseerd dat de volksver tegenwoordiging een andere bejege ning had verdiend. Ter compensatie namelijk heeft het koninklijk gezin gisterenmiddag na de troonrede en de rijtoer door Den Haag de leden van de beide kamers op een receptie op het paleis Huis Ten Bosch ontvangen. Het was de eerste maal dat dit ge schiedde. Ongeveer 150 van de 225 ka merleden hadden deze invitatie aan vaard. Prinsjesdag was een gelukkige keu ze voor deze receptie. Die dag symbo liseert immers de verbondenheid tus sen vorstenhuis en volksvertegenwoor diging. Toch is die verbondenheid op deze receptie niet tot uitdrukking kun nen komen. Hofdignitarissen hebben de ontmoeting tussen koninklijk gezin en kamerleden namelijk doodgedrukt in een protocolair keurslijf. De kamerleden werden allemaal netjes genummerd in groepjes van ze ven per minuut aan de koningin voor gesteld. Vervolgens mochten zij weer in groepjes van zeven om beurten 7 minuten aan tafel zitten bij' koningin, prins of een der prinsessen. Ieder kamerlid had dus één minuut spreektijd. Op deze wijze kon er van een werkelijk contact natuurlijk geen sprake zijn. De onbarmhartige regen heelt veel van de luister van Prinsjeedag weg gevaagd, al heeft het weer aan het enthousiasme van de toeschouwers weinig kwaad gedaan. Toen de gouden koets, blinkend van edel metaal en regendruppels, het voorplein van de Ridderzaal opreed, gebeurde het dat halverwege het Wil helmus, op het moment dat koningin en prins uitstapten, de regen ophield. Tijdens het uitspreken van de Troon rede kwam zelfs een aarzelend zon netje door. De prinsessen hadden zich tegen de regen gewapend en waren voorzien van een heel klein duifgrijs paraplu- tje. Daaronder zag het publiek twee dapper lachende jonge meisjes. Het was jammer van de kostbare toiletjes die zij droegen. De kroonprin ses was gekleed in een mais-kleung ensemble met een hoed in dezelfde kleur. Prinses Irene had een japon aan bestaande uit een donkergroen lij ij e en een geel-bruin gebloemde rok. Zij droeg een bruine tullen hoed. De japon van prinses Margriet was er een in maagdepalmkleuren, een zacht-groen met teer-purper over- glansde creatie, die in modetaal per- venche genoemd wordt. Zij droeg daarbij een veren hoedje. De koningin was gekleed in een grijze met wat rood gebloemde taf zijden japon en een grijze hoed, terwijl haar gemaal het groot ceremonieel te nue van generaal der mariniers droeg. Bij de opening van de Staten-Gene- raal door H.M. de Koningin ontbraken de ministers Marijnen en Zijlstra. De een vergaderde in Brussel en de ander had besrpekingen in Washington. Staatssecretaris Roolvink was wegens ziekte verhinderd. Wegens buitenlands verblijf moesten enkele leden der Sta- ten-Generaal verstek laten gaan. An deren konden niet op de plechtigheid verschijnen in verband met het bij wonen van vergaderingen te Straats burg van de Raad van Europa en het Europees parlement. Bij de leden van de Raad van State ontbrak prof. mr. C. P. M. Romme. De rijtoer die steeds na afloop van de opening der Staten-Generaal plaats vindt, moest dit jaar in verband met het barre weer worden gemaakt in auto's. Om tien voor vier vertrokken van het Huis Ten Bosch een drietal auto's. In de eerste zat het koninklijk paar, daarna volgden de prinsessen Beatrix en Irene, terwijl Margriet en Marijke in de derde wagen hadden plaatsgenomen. Het gebruikelijke bereden escorte was er onder deze omstandigheden niet bij. H.M. de Koningin en Prins Bernhard in de gouden koets Rond drie uur gisternacht heeft een felle uitslaande brand te Vlijmen het complex van de meelfabriek B. van Ruremonde en Zn en twee woonhuizen totaal verwoest. Hoewel de brandweer van Vlijmen binnen enkele minuten na het alarm aanwezig was, viel er van het vijftig jaar oude gebouw niet veel meer te redden. Een half uur later verleende ook de Bossche brandweer assistentie. De schade wordt geraamd op een half miljoen gulden. De inventaris bestond uit een groot aantal machines en een grote voorraad veevoeder en de grondstoffen daarvoor. Tijdens het congres van de Interna tionale Federatie van Christelijke Land arbeidersbonden, dat de vorige week in Keulen is gehouden, is een resolutie aangenomen, waarin o.m. de eis wordt gesteld van een sociale positie van de landarbeiders gelijkwaardig aan die van de arbeiders in andere bedrijfstakken. Voorts wordt daarin met teleurstel ling en verontrusting geconstateerd, dat een door dr. S.L. Mansholt, vice-voor- zitter van de E.E.G. gedane toezegging tot indiening in het afgelopen voorjaar van voorstellen voor een gemeenschap pelijke sociale politiek in de landbouw sector van de E.E.G.-landen, nog niet is ingelost. In een andere resolutie wordt vastge steld, dat de landbouw in de ontwikke lingsgebieden nog steeds de voornaamste economische activiteit uitmaakt, zodat een slechte economische en sociale toe stand in de landbouw een zeer ongun stige weerslag moet hebben op de levens standaard der gehele bevolking. De president van de rechtbank te Am sterdam heeft, uitspraak doende in het kort geding tegen de 25-jarige souteneur Bobbie D., deze bevolen de door hem gehuurde woning in het huis Fagelstraat 84 Amsterdam te ontruimen. Alleen op grond van wanbetaling (huurschuld van juni t/m september) gaf de president deze beschikking. Buiten deze beschikking werd gelaten het „onbehoorlijk gebruik van gehuurde", dat eveneens door de huiseigenaar was aangevoerd, als grond voor de verbre king van de huurovereenkomst. Bobbie D., die in verband met, wat bekendheid kreeg als „de aanrandingszaken in de Fagelstraat" in arrest zit, werd voorts nog veroordeeld tot betaling van de kos ten van het geding ad f 75. Het vonnis werd bij voorraad uitvoer baar verklaard. Ekele Franse afgevaardigden hebben dinsdag de vergadering van Europese parlementsleden verlaten toen een Bel gische afgevaardigde, Rey, lid van de Euromarkt-commissie, het Europese be leid van president de Gaulle critiseerde. De Fransen waren leden van de Gaullis tische partij (UNR). Andere Franse af gevaardigden die leden van de onafhan kelijke en radicaal-liberale partijen wa ren, bleven op hun plaats zitten.

de Stem | 1962 | | pagina 1