stijgen Bouwproduktie kan met ruim 10 procent KIJKJE IN DE RIDDERZAAL Salarissen der ambtenaren in 1963 op trend gebaseerd Winst P.T.T. 80 miljoen Twee grote wetten bij de experts in behandeling Verkeer in ons land sinds jaren aanzienlijk veiliger 29 Oostberlijners via tunnel naar het Westen Rijkspolitie krijgt een nieuw mobilofoonnet HET koffertj* KENNEDY- KROESTJEV I oor elke Nederlander 300 m2 recreatieruimte Minister Toxopeus: Positief geluid van mr. van Aartsen: Spreiding Staatsmuntbedrijf Staats-artillerie Hemweg Huis der koningin Alg. Burg. Pensioenfonds 26.-miljoen méér nodig Decentralisatie De B.B. aan één tafel Huursubsidie f 226 miljoen Verwachting voor 63 Miljoenendansjes Maatschappelijk werk: Tweede Kamer bijeen Kortenhorst weer voorgedragen als voorzitter Vragen over samenstelling N.-Goinea-raad Verandering van mentaliteit is zeer belangrijk 36 Vopo 's wilden vluchten MINISTER BEERMAN KONDIGT AAN: Spijtoptanten volle aandacht Decentralisatie aan de orde BENOEMINGEN Kath. Universiteit Algemene Zaken Wetsontwerp tot regeling algemeen premiesparen Oe Tlwnt hoopt het GEMENEBEST Nog geen slotcommuniqué Aanslag op De Gaulle was eerder beraamd DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1962 (Van onze parlementaire redactie) Minister Van Aartsen (Volkshuisvesting en Bouwnijverheid) verwacht dat de bouwproduktie in 1963 10,7 procent hoger zal zyn dan in 1961. Hij gaat er hierbij van uit, dat in vergelyking met 1961: de arbeidersbezetting met 5,5 procent stijgt, het produktieverlies door werktijdverkorting 2,6 procent zal bedragen, de pro- duktiviteit met 1 procent toeneemt en bij normale weersomstandigheden een pro- duktiewinst van 1,8 procent wordt bereikt. Tenslotte houdt hy rekening met een stijging van het produktiepryspeil van 5 procent. Dit blijkt uit mededelingen van de bewindsman in zyn ontwerp-begroting. tijd. In 1961 is namelijk het emigratie saldo omgeslagen in een vestigingsover schot uit het buitenland, veroorzaakt door o.a. de verruiming van toelating van spijtoptanten, het teruglopen van overzeese emigratie en het aanrekken van buitenlandse arbeiders. Deze laatste factor is volgens de minister een aan wijzing dat de bevolkingsontwikkeling in Nederland een probleem is van rui mer orde. Het bouwprogramma voor 1963 voor ziet in een produktie ten bedrage van in totaal 3950 miljoen, verdeeld in 3100 miljoen voor de gebouwensector en 850 miljoen voor weg- en waterbouwkundi ge werken. 'Het woningbouwprogramma 1963 voorziet, zoals reeds gemeld, in de bouw van 40.000 woningwetwoningen, 25.000 premiewoningen en 25.000 vrije- sectorwoningen). Voor 10.000 woningwet woningen worden extra subisidies ver strekt om de huren zo laag mogelijk te houden. Tot de belangrijkste uitgaven behoren 817 miljoen als kapitaalvoor ziening voor de 40.000 te bouwen wo ningwetwoningen en 765 miljoen voor de uitbetaling van grond- en bouwvoor- schotten. Het aan huursubsidies uit te keren bedrag wordt op 226,5 miljoen ge raamd. (138 miljoen voor woningwet woningen, 84 miljoen voor premie wonin gen en 4.5 miljoen voor particuliere wo ningen). Voor bedrijfsgebouwen voor nijverheid, handel en verkeer is 730 miljoen geraamd, voor scholenbouw 270 miljoen, voor kerkenbouw 30 miljoen en voor agrarische bouwwerken 75 mil joen. De bouw van gebouwen voor ge zondheidszorg wordt op 125 miljoen ge raamd. Voor de krotopruiming en sanering is op de begroting 20.5 miljoen uitgetrok ken een bedrag dat volgens de minis ter de komende jaren geleidelijk aan zal moeten worden verhoogd. Minister Van Aartsen meent dat de krotopruiming ve le jaren gestagneerd heeft door de wo ningnood en nu als probleem steeds dringender wordt. De bewindsman meent dan ook dat een definitieve rege ling van dit probleem op basis van de nieuwe woningwet en de wet op de ruimtelijke orde niet uit zal kunnen blij ven. De voorzieningen op het gebied van de recreatie zullen verder moeten worden uitgebreid. De begroting geeft enkele uitkomsten van een door de rijksdienst voor het nationale plan verrichte re- De spreidingspolitiek van de regering op het gebied van de ruimtelijke orde ning blijkt succesvol. In het zuiden en oosten van Nederland ontwikkelt de be volkingsopname zich gunstig. In het noorden het grootste probleemgebied lopen de vertreksaldi duidelijk terug evenals de structurele werkloosheid Een snelle bevolkingsgroei blijft even wel de bevolkingsontwikkeling kenmer ken. In 1961 heeft, aldus de minister, de bevolkingstoename zelfs 164.000 bedra gen tegen 140.000 jaarlijks in de laatste (Van onze parlementaire redacteur) De P.T.T. zal in 1963 naar schatting een totale winst maken van 8n,3 miljoen. Hierbij wordt o.m. uitgegaan van een stijging van de bedrijfsbaten tot 915,5 miljoen dat is 53,5 miljoen meer dan dit jaar een een stijging van de be drijfslasten met 40 miljoen tot 866,7 miljoen- Volgens minister Korthals (Verkeer en Waterstaat) is de winst van 80.3 miljoen zelfs nog geflatteerd, omdat het normale dienstbetoon bij de P.T.T. niet steeds kan worden geleverd. Het voordelig *xploitatiesaldo van de P.T.T. van 48,8 miljoen is vrijwel uit sluitend het gevolg van de uitkomsten bij de telefonie. Desondanks wordt geen verlaging van de tarieven in het voor uitzicht gesteld. Over de telefonie zegt de P.T.T. begroting voor 1963 dat de vraag naar aansluiting toeneemt. De wachtlijst kan voor eind 1962 op 78.000 en voor eind 1963 op 100.000 worden geraamd. Het aantal lokale, interlokale en internatio nale telefoongesprekken blijft toenemen. De begroting raamt voorts nog een groei van het binnenlands briefpostver- kcer met 3.5 procent of 70 miljoen post stukken en een toename van het aan tal girorekeningen met 55.000- MR. v. AARTSEN prettig geluid (Van onze parlementaire redacteur) Het staatsmuntbedrijf zal in 1963 10 miljoen rijksdaalders, 8 miljoen kwart jes. 25 miljoen dubbeltjes, 10 miljoen stuivers en 50 miljoen centen aanmaken. Dat betekent in totaal 103 miljoen mun ten met een nominale waarde van f 30,5 miljoen. Het staatsbedrijf artillerie-inrichtingen aan de Hemweg zal in 1963 voor 25,3 miljoen aan munitie vervaardigen en voor 10,4 miljoen aan wapens, wapenon derdelen en gereedschappen. Het perso neel dient daartoe met 100 man te wor den uitgebreid tot 575. De begroting van het Huis der Ko ningin beloopt voor 1963 f 4 miljoen. Het inkomen van de koningin bedraagt 2.5 miljoen, van prins Bernhard 0,3 mil joen, van prinses Wilhelmina 0.4 miljoen en van prinses Beatrix 0,3 miljoen. Het onderhoud der paleizen vergt 0,5 mil joen. De uitgaven van het Algemeen Bur gerlijk Pensioenfonds voor 1963 worden geraamd op 1302 miljoen. creatiestudie, waaruit blijkt dat per hoofd van de Nederlandse bevolking slechts 300 m2 recreatieruimte beschik baar is. Ons land telt namelijk 330.000 hectare recreatiegebieden te land, waar onder duinen 45.000 ha, strand 1560 ha en wateren 19.500 ha. Ten aanzien van de randstad beveelt het rapport aan, dat in en bij dit gebied een aantal nieuwe elementen in de geest van het Amsterdamse bos tot stand wor den gebracht. De minister zegt dat hij het studie rapport zal gebruiken als basis voor voorstellen, die hij de komende maanden zal indienen bij de interdepartementale coördinatiecommissie voor openluchtre creatie en toerisme en daarna bij de rijksdienst voor het nationale plan. (Van onze parlementaire redactie) Een wet op het maatschappelijk werk en een subsidiewet zijn beide wenselijk en noodzakelijk, maar er zal nog enige tijd mee gewacht moeten worden tenein de met uitgebalanceerde voorstellen te kunnen komen. Dit schrijft de minister van maatschap pelijk werk, mej. dr. M. Klompé, in de toelichting op haar jubileum-begroting voor 1963. Deze begroting raamt de uit gaven voor het maatschappelijk werk op 162.207.400, dat is 26 miljoen meer dan voor 1962. De bewindsvrouwe zegt dat een wet op het maatschappelijk werk op dit ogenblik eerder remmend dan stimule rend op de ontwikkeling zou inwerken. Ook t.a.v- subsidiëring blijft zij voor lopig nog liever streven naar verbete ring van de bestaande regelingen. Zij herinnert ook aan de onlangs ingedien de algemene bijstandswet. Bejaarden (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft de K-V.P.- er dr. Kortenhorst (met 107 van de 118 uitgebrachte stemmen) weer voorge dragen als voorzitter voor het nieuwe parlementaire jaar. Het zal wel het laatste jaar zijn. dat de nu 75-jarige dr. Kortenhorst de Kamer zal presideren. Hij voert het presidium al sinds juli 1948 en is daarmee de voorzitter met het langste aantal dienstjaren in onze parlementaire geschiedenis. Als moge lijk opvolger in 1963 wordt genoemd dr. Marga Klompé, de huidige minister van Maatschappelijk Werk. Zij is van plan na de Kamerverkiezingen in het parle ment terug te keren. Een andere K.V.P.- kandidaat voor het Kamervoorzitter schap. mr, Van Thiel, zou er de voor keur aan geven van de Tweede naar de Eerste Kamer over te stappen. Zoals eerder gemeld, is minister-president prof. De Quay niet van plan na 1963 zijn politieke carrière voort te zetten, anders zou hij ongetwijfeld ook door de K.V.P. kandidaat zijn gesteld voor het kamérvoorzitterschap- Als vice-voorzitters werden gisteren herkozen de socialist Bommer en mevr. Stoffels-van Haeften (V.V.D.). Even te voren had minister De Pous (Economische Zaken) als plaatsver vanger van prof. Zijlstra (Financiën) die in verband met besprekingen te Washington niet aanwezig kon zijn, in de Kamer uit het bekende koffertje de rijksbegroting tevoorschijn gehaald en aan dr. Kortenhorst doen overhandigen. In een uitvoerige beschouwing over de uitgangspunten en doelstellingen van het maatschappelijk werk wijdt de minister ditmaal bijzondere aandacht aan de bejaarden. Ons land telt thans 1.100.000 bewoners van boven de 65 jaar, dat is een zesde deel van de volwassen be volking. De minister wil zo min moge lijk speciale bejaardenvoorzieningen treffen om de verouderde opvatting te gen te gaan dat de bejaarden een ex ceptionele groep in de samenleving zijn. ..Bejaarden zijn niet indentiek met hulp. behoevenden", schrijft zij- Gemeenten Het beleid van de lagere overheid (pro vincies, gemeenten) op het terrein van het maatschappelijk werk dient volgens de minister meer struntureel te worden geaccentueerd. Grote aandacht behoeft daarbij het vraagstuk van overleg en samenwerking tussen overheid en parti culier innitiatief op lokaal niveau", al dus de minister. De verzorging van de gerepatrieerden in opvangcentra en in contractpensions is weer in uitbreiding vanwege de verrui ming van het visumbeleid voor spijtop tanten uit Indonesië en de repatriëring uit Nieuw-Guinea. Op 1 juli jl. regi streerde het departement 141 contract pensions waarin 1112 gezinner waren op genomen. Er moet voor 1963 gerekend worden op een vermindering van het aantal beschikbare woningen voor ge- repatrieerden, aldus minister Klompé. Voor eventuele ï'epati'iëring van Ambo nezen in 1963 naar Indonesië is 750.000 uitgetrokken. Sinds 1961 vertrokken er 574. De begroting van het Zuide-rzeefonds voor 1963 beloopt een bedrag van rond 120 miljoen. De voornaamste geraamde uitgaven zijn 73 miljoen voor o.m. ont ginning en kolonisatie van oostelijk Flevoland, 22 miljoen voor waterbouw kundige werken in zuidelijk Flevoland en 15 miljoen voor de Noordoostpolder. Vijf miljoen is uitgetrokken voor de dijk Enkhuizen-Lelystad. Het lid van de Nieuw-Guinearaad Van Zeeland heeft gouverneur Platteel schriftelijk vragen gesteld over de uit zending van een Papoea-delegatie naar New York om daar de debatten in de V.N.-vergadering over het Nederlands- Indonesische akkoord bij te wonen. Zoals gemeld, werd enige dagen ge leden officieel bekendgemaakt, dat de Nieuw-Guinearaad de leden Jouwe, Kaisiepo, Womsiwor en Tanggahma voor deze missie had uitgekozen, hetgeen in kringen van de raad nogal wrevel had opgewekt omdat de Nieuw-Guinearaad niet bijeen was geweest. De heer Van Zeeland heeft de gou verneur nu gevraagd of het hem bekend is dat de delegatie niet door de raad is aangewezen, noch door het senioren convent, noch door het college van ge delegeerden. De heer Van Zeeland stelt de gouverneur ervan in kennis, dat een zestal raadsleden tijdens een informele bijeenkomst de delegatie heeft gekozen terwijl tenminste een twintigtal andere leden daarvan geheel onkundig was- Het verkeer in ons land is de afge lopen jaren relatief veiliger wellicht zelfs aanzienlijk veiliger geworden dan de thans beschikbare cyfers kunnen weergeven. Tot deze conclusie komt het Verbond voor Veilig Verkeer in zijn jaarverslag over 1961. Uit de statistische gegevens blijkt dat het aantal doden per eenheid verkeersintensiteit vorig jaar lager was dan ooit. De intensiteit nam toe, maar bleef daarin toch achter bij de toeneming van het aantal motorvoertuigen, terwijl de gegevens over de verkeersintensiteit maar weinig of niets zeggen over stormachtig ontwikkelende het brom- zich fietsverkeer, De door de minister van verkeer en waterstaat toegezegde allesomvattende nota betreffende de verkeersonveiligheid lokt het Verbond voor Veilig Verkeer uit een waarschuwing te laten horen: van de nota mag geen direct effect op de verkeersonveiligheid worden ver wacht, indien niet ingrijpende en wer kelijk constructieve maatregelen daarop volgen. Het verbond acht het teleurstellend, dat nog in zoveel kringen ook in de beide kamers der Staten-Generaal aan het nut van verkeersopvoeding en zelfs aan de mogelijkheid van mentali teitsbeïnvloeding wordt getwijfeld. Hier aan dient de grootst mogelijke prioriteit te worden verleend. De ombuiging van de mentaliteit acht het verbond wel mogelijk, waarbij het verwijst naar de positieve resultaten van grootscheepse voorlichtingscampagnes in het buitenland en van de voetgangers campagne, die het verbond in oktober Niet minder dan 29 Oostberlijners zijn via een tunnel naar het Westen gevlucht. De actie werd zó goed geheim gehouden, dat de tunnel nog steeds niet is ontdekt door de Oostduitse politie. De regens hebben de tunnel echter onder water ge zet en andere vluchtelingen kunnen er geen gebruik meer van maken. De groep vluchtelingen bestond uit mannen, vrouwen en kinderen. Het was de grootste groep die ooit over de muur of er onder door vluchtte. Zij kwamen zaterdag vroeg in Berlijn aan. Maandagavond hebben ook nog drie jongens kans gezien een tunnel te gra ven. Het was nauwelijks een tunnel, maar meer een doorgang bij de grens, die gemaakt was door het wegbreken van een dichtgemetselde kelderdeur, Een van de jongens vroeg om te worden teruggezonden. Zijn verzoek werd inge willigd. Een voltallig peloton van de Oostduit se grenswacht heeft op 18 juli een plan beraamd naar West-Duitsland te vluch ten, doch is door verraad van drie man nen aan de communistische autoriteiten overgeleverd. De 36 Oostduitse manschappen en on derofficieren zouden via de grens bij Duderstedt de sprong naar de vrijheid wagen. Veertien uur voordat zij hun plan konden uitvoeren, werden de sol daten gearresteerd, ontwapend en naar de gevangenis van Nordhausen overge bracht. De Oostduitse volkspolitie is bezig een tweede „dodelijke strook" naast de mij nenvelden langs de Oostduitse grens te genover Helmstedt aan te leggen. Westduitse waarnemers zijn van me ning dat deze „dodelijke strook" bedoeld is de vlucht van de in deze buurt wer kende spoorwegarbeiders naar West- Berlijn tegen te gaan. (Van onze parlementaire redactie) Minister Beerman (Justitie) hoopt dat de herziening van de salarissen en de vaststelling van de aanstellings-leeftüd op 18 jaar zullen bijdragen tot inkrim ping van het tekort bij de rijkspolitie. Hij probeert bovendien bij „defensie" dienstplichtfaciliteiten te verkrijgen ten behoeve van aspirant-politieambtenaren. Dit blijk! uit de ontwerp-begroting van het departement van justitie voor 1963. Hierin kondigt minister Beerman voorts de opbouw aan van een nieuw mobilofoonnet dat naast het bestaande bet zal opereren ten behoeve van het verkeerstoezicht en het toezicht te wa ter. Bij 40 landgroepen van de rijkspolitie zullen vaste stations worden geplaatst, waardoor rechtstreeks contact mogelijk wordt tussen die groepen en daarbij in gedeelde surveillance-auto's. Ook een aantal motorrijwielen zullen van mobilo- foonapparatuur worden voorzien. Aan de verdere afwikkeling van het spijtoptanten-vraagstuk blijft de rege ring „volle aandacht" schenken. De ont wikkelingen op dit punt zullen mede af hankelijk zijn van het politieke klimaat tussen Nederland en Indonesië, zo wordt hieraan toegevoegd. Het tot dusverre ge voerde beleid komt belangrijk tegemoet aan de wensen van het parlement, meent minister Beerman. De justitiebegroting deelt voorts nog mede dat de subsidie voor kinderbe- schermingswerk in internaten zal worden verhoogd. Het definitieve bouwplan voor een r.-k. verpleeginrichting voor psycho paten te Nijmegen is bijna gereed. Tenslotte kondigt minister Beerman de indiening van een nieuwe uitleverings wet aan. (Van onze parlementaire redactie) De algemene „trend" van de loonontwikkeling in het bedrijfs leven dient uitgangspunt te zijn voor het bezoldigingsbeleid t.a.v. het overheidspersoneel. Aan deze regel wil de regering blijven vast houden wanneer op 1 januari a.s. een nieuwe periode voor de be- zoldigingsontwikkcling ingaat. Mi nister Toxopeus (Binnenlandse Zaken) schijft dit in z'n ontwerp begroting voor 1963. Hierin verschaft de bewindsman be langrijk nieuws over de nieuwe pen sioenwet, waarvan het ontwerp bij de centrale commissie voor georganiseerd ove-rleg is gearriveerd. Om de voortgang van het voorontwerp niet te belemmeren wil minister Toxopeus de samenloop van iverheidspensioen met A.O.W. en A.W. V.-uitkeringen los van het voorontwerp oehandelen. Hij wil deze samenloop prin cipieel oplossen en bereidt hiertoe voor stellen voor, die afzonderlijk bij het ka binet zullen worden ingediend. Het ont werp Pensioenwet wil hij „aan de dan ontstane situatie aanpassen". Ove-r het vraagstuk van pensioenaanpassing aan het bezoldigingspeil is rapport uitge bracht door het Centraal Planbureau. Dit rapport is in studie. Vermeld wordt voorts nog dat de tweede fase voor de getroffen gedifferentieerde loonmaatre gelen voor 1963 op 75 miljoen worden geschat. De indiening van een nota met het standpunt van diverse ministers t.a.v. de voorstellen van de commissie territoriale decentralisatie bij de Tweede Kamer is op korte termijn te verwachten. Minister Toxopeus zegt nog eens, waar mogelijk het decentralisatiestreren te blijven bevorderen. Voorts is thans het ontwerp gereed van een wijziging op de gemeentewet op het punt van het toe zicht op de gemeentebesturen. Tenslotte wordt de laatste hand gelegd aan wijzi ging van de wet gemeenschappelijke re gelingen voor wat de samenwerking tus sen gemeenten en waterschappen betreft. De personeelssituatie bij de gemeente politie is nog steeds ongunstig, maar mi nister Toxopeus verwacht kwantitatieve en kwalitatieve verbetering door de sa larisverbeteringen en de versnelde pro motie. De volgende stap welke kan worden verwacht is een verlaging van de aan stellingsleeftijd. Op de begroting zijn gelden uitge trokken voor verdere realisering van een alarmeringssysteem met sirenes, dat zal worden uitgebreid tot alle daarvoor in aanmerking komende bevolkingsagglo meraties. De bouw van openbare schuilplaatsen wordt voortgezet. Minister Toxopeus heeft voor het werk totaal 30.7 miljoen op zijn begroting uitgetrokken. en november '61 in Nederland voerde. De meest omvangrijke voorlichtingsactie hield verband met de invoering van de „zebra". Een enquête bij een represen tatieve doorsnede van de Nederlandse bevolking liet zien, dat 98 pet. van de ondervraagden van de nieuwe regeling afwist en dat ruim 80 pet. ook de in houd van de nieuwe voetgangersregeling exact kon weergeven. Een belangrijke plaats werd in het werk van het Verbond voor Veilig Ver keer eveneens ingenomen door de zgn. kernthema-acties. Daarin werd naar internationaal voorbeeld en op basis van statistisch materiaal op velerlei wijzen gewezen op de gevaren van bepaalde onvoorzichtige of onjuiste handelingen in het verkeer. De filmdienst bezocht vier provincies, waar 95.000 kinderen en 30.000 volwas senen de voorstellingen bezochten, ter wijl op aanvrage nog 118 filmvoorstellin gen werden gegeven en ongeveer 1000 maal een film werd verhuurd. Als een van de belangrijkste taken ziet het verbond de opvoeding van weg gebruikers. De wereld rondom de kleu ter is wakker geschud, aldus het ver slag. 240.000 leerlingen van lagere scho len, 9000 van scholen voor voortgezet onderwijs en 4775 van kweekscholen na men deel aan de voor hen uitgeschreven examens. Daar de bestaande politie opleiding nog te weinig voorziet in de bijzondere kennis en vaardigheden voor voorlichting aan weggebruikers, werd een cursus in methodiek en didactiek ingesteld. De belangstelling voor deze cursus was tienmaal zo groot dan het verbond verwachtte. Tijdens de Troonrede in de Ridder zaal. V.l.n.r.: prinses Irene, prins Bernhard, H.M. de Koningin, prinses Beatrix en prinses Margriet. De curatoren van de Katholieke Uni versiteit te Nijmegen hebben drs. D. C. van Drooge te Almelo benoemd tot we tenschappelijk medewerker bij de facul teit der wiskunde en natuurwetenschap pen. In het kader van de tijdelijke voor zieningen, noodzakelijk ter vervanging van prof. dr. H. H. Janssen, wegens diens benoeming tot staatssecretaris, hebben curatoren van de Katholieke Universi teit aan dr. M. A. Schwartz, oud-rector van het stedelijk gymnasium te Nijme gen. een leeropdracht verstrekt voor Latijnse letterkunde en aan prof. dr. M. Leumann te Zürich, sedert 1961 emeritus van de universiteit aldaar, een leerop dracht verstrekt voor de Latijnse taal kunde. Aan dr. R. P. Hoogma, assistent van prof. Janssen, is voorts een onder wijsopdracht gegeven voor Latijnse me triek. Al deze leeropdrachten gelden voor het studiejaar 1962-63. Het was de minister van Financiën a.i., drs. J.W. de Pous, die gisteren de Mil joenennota aanbood. De minister en zijn echtgenote enhet koffertje bij aankomst bij het gebouw van de Tweede Kamer. (Van onze parlementaire redacteur) Rond het einde van dit jaar zal bij de Tweede Kamer een wetsontwerp voor een algemene premiespaarregeling worden ingediend. Dit deelt minister president prof. De Quay mede in de ontwerpbegroting 1963 van zijn departe ment van Algemene Zaken. Het sparen wordt een steeds grotere factor voor de bezitsvorming Zo blijkt b.v., dat thans 87 proeent van de Neder landse gemeenten een spaarregeling heeft ingevoerd. Het aantal deelnemers aan de premiespaarregeling rijksambte naren was in juni j.l. toegenomen tot 110215. Nog sterker is de stijging van het aantal jeugdspaarders. waarvan het aantal wordt geschat op 435.000 (met een gezamenlijk spaartegoed van 185 mil joen). Civiele verdediging Terzake de burgerlijke verdedigings voorbereiding wordt melding gemaakt van provinciale centra voor civiele ver dediging die tot taak krijgen leiding te geven en te coördineren t.a.v. de in oor logstijd door rijk en provincie vereiste maatregelen. Voor de civiele verdedi ging is voor 1963 totaal 75 miljoen be schikbaar. Waarnemend secretaris-generaal Oe Thant heeft aan de vooravond van de nieuwe zittingsperiode der V.N.-assem- blée verklaard, dat hy voorstander is van een topconferentie tussen president Kennedy en premier Kroestjev. Uit de gesprekken die hij kort geleden met beide staatslieden had gevoerd, was echter niet gebleken dat zij de ge schillen tussen hun landen „in de naas te toekomst binnen het verband der V. N." wilden bespreken. Een ontmoeting tussen beide mannen op een later tijd stip was echter niet uitgesloten. Tijdens zijn overleg in Rusland was het idee van de „troika", een uitvoerend orgaan voor de V.N., waarin drie man een vertegenwoordiger van het Wes ten, een van het Sovjetblok en een van de neutrale landen zitting hebben, niet aan de orde gekomen. De Prawda heeft daar echter gisteren weer op aan gedrongen. Wat het geschil tussen Cuba en de V.S. betrof, zei Oe Thant, dat dit geschil zijns inziens „eerder een psychologisch, dan een militair karakter" had. Hij ge loofde niet dat de V.S. Cuba zouden aan vallen en dat Cuba „een zeer grote crisis zou veroorzaken". Tot voorzitter van de 17e algemene vergadering is gekozen de Pakistaan Za- frulla Khan (69 jaar). De zitting is inmiddels begonnen. Er waren 108 leden, vier meer dan bfj de voorgaande periode. Het slot-communiqué van de gemene- bestconferentie in Londen wordt eerst heden verwacht. Er wordt achter geslo ten deuren druk aan gewerkt. Een eerste poging om tot een tekst te komen mis lukte. Men neemt aan dat in dit communiqué gewag zal worden gemaakt van de ge varen van de Britse toetreding tot de Euromarkt voor de handelsbelangen van de overzeese gebiedsdelen van het ge menebest. terwijl nog niet vaststaat of het plan van de Canadese premier Die- fenbaker via het communiqué zal wor den gelanceerd. Eens is men het op de volgende pun ten: noodzaak om de uitbreiding van de wereldhandel te be-vorderen en de we- reldmarkt voor de voornaamste voe dingsmiddelen te reorganiseren. Ook is de noodzaak gebleken de onderontwik kelde gebieden in staat te stellen op gro tere schaal handel te drijven, terwijl men het er ook over eens is dat de land bouwoverschotten ten goede moeten ko men aan landen waar tekorten heersen Zij. die op 22 augustus een poging hebben ondernomen om president De Gaulle van Frankrijk te doden, waren van plan geweest reeds op 3 augustus loc te staan, toen De Gaulle tezamen met de voormalige Amerikaanse presi dent. Duight Eisenhower, de lunch zou gaan gebruiken. De terroristen waren van plan geweest De Gaulle en diens echtgenote op de weg van het vliegveld Villacoublay naar Parijs met automatische geweren en machinepistolen te beschieten. De Gaulle en zijn vrouw waren na een ver blijf te Colombey-les-deux-Eglises op het vliegveld aangekomen. Het plan werd beraamd door Thiry. die maandag heeft bekend dat hij de leider is geweest van het komplot van 2 augustus. Zekere Georges Watin en Alain Bougrenet de la Tochaye waren er bij betrokken. Naar Watin wordt nog door de politie gezocht.

de Stem | 1962 | | pagina 13