JOHN HALLYDAY: abstract zangerof handige jongen BEATRIJS BRENGT UDEZE WEEK: Duitse dokter maakt sigaret onschadelijk Raar rariteitenmuseum Münchener isarturm in VOLC 150 BOEKENPLANK TRAITAL 0 TRAITAL O Sprekende bruinvissen I Koning Eens aardappelsjouwernu duizend dollar per avond Onbehaaglijke precedenten in Nieuw-Guinea kwestie Nieuw kabinet Syrië in Kerkschenders gearresteerd ■ilMlillkl 'éfj Gesmolten sneeuwplastiekeen der bezienswaardigheden Wet tegei kinderhai Lefof talent Sir Anthony Eden: K.V.P. geheel achter regeringsbeleid Bezorgdheid over de toekomst Proefgebied in Stille Oceaan redelijk „schoon" GESLAAGDE PROEF MET REACTOR VOOR RAKETTEN van Vrije boer bed gelicht Prof. Aird overleden KANKERGEVAAR UITGEBANNEN? Benzpyreen kan geneutraliseerd worden De saboteurs Schepping van bohémien Eliza danst Dodelijk venijn KOSTEJN VERBE DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1962 z'n eigen muzikale kostje maar bij el kaar scharrelen. Omdat hij echter niet ongenegen was zelfs het allerzwaarste werk extra aan te pakken om aan de benodigde centen te komen voor de aan koop van een instrument, slaagde hij daarin wonderlijk vlug. Een paar we ken lang sjouwde hij in alle vrije uur tjes zakken aardappelen op één van die kleurrijke Franse groentenveilingen. Het was eigenlijk te zwaar voor een vijftien jarige, maar hij had zichzelf geen keus (Van een medewerker) Duizend dollar per avond krijgt Johnny Hallyday in de Verenigde Staten van Amerika Duizend dollar omdat hij enkele uren als een voetzoeker over het toneel schiet en daarbij abstracte klanken uit stoot, waarin men het ritme van de rock 'n roll en de twist ontdekt. Duizend dollar niet omdat het tienerspubliek zó gek ls om zich door op winst beluste theaterdirecteuren het hoofd op hol te laten draaien, maar omdat Johnny Hallyday werkelijk de indruk achterlaat, dat hij goed danst en dat hij goed zingt. En dat doet hij zo talentvol dat een vooraanstaand criticus van een toonaangevend Amerikaans cultureel weekblad hem niet minder wilde kwalificeren als „Een uniek verschijnsel in de moderne muziek, maar de beste abstracte zanger, die de wereld op dit moment kent". De naam Johnny Hall.day is de laat ste weken in steeds sterkere mate ook tot de Nederlandse oren doorgeklonken. Niet alleen, omdat een Nederlandse pla tenfirma zich van de opnamerechten van deze knaap heeft weten te verzekeren, maar ook omdat in de radioprogramma's regelmatig een plaats wordt ingeruimd voor zijn vertolkingen. Wie is Johnny Hallyday? Een op geld beluste driestaard, die met een minimum aan talent en een minium aan lef het jeugdige publiek een rad voor de ogen draait? Een nabootser, die Elvis Presley probeert te overtreffen door hem te o- verschreeuwen en nog meer zonderlinge kronkelingen te maken? Of is hij een man, die met zijn nieuwe stijl werkelijk een volgende bladzijde in het boek van de modernste vocalistenkunst heeft op geslagen? Over zijn afkomst is veel geschreven en in Franse kranten hebben de vreemd ste verhalen gestaan over zijn prilste jeugd. Hij zou, aldus de verhalen, in de cowboystaat Oklahoma geboren zijn en daar na een rauwe jeugd zijn ouders zijn ontvlucht. Toen ruim een jaar ge leden Johnny Hallyday zijn achttiende verjaardag vierde, heeft hij het raadsel zelf opgelost: „Ik ben in Parijs geboren", vertelde hij ,,en mijn vader was de Belg J.Smet. Ik ben al vroeg overgebracht naar een pleegfamilie, waarvan de vrouw mijn tante was. Mijn pleegvader was crcusartiest. Mijn tante assisteerde hem. Met hen heb ik van plaats tot plaats gereisd, ook veel in Amerika." De liefhebberij voor muziek cultiveer de hij reeds op jonge leeftijd al bracht het circusloon niet voldoende op om voor pleegzoon Johnny instrumenten te kopen en lessen aan te schaffen. Voor lopig moest de nauwelijks vijftienjarige gelaten. Er moest en zou geld komen voor een gitaar en dit sjouwwerk was het enige, dat hij direct kon aanpakken. In vier weken tijd was hij zover. Hij had zijn eerste gitaar en geen geld meer op zak. Dat is ruim vier jaar geleden. Nu, anno 1962, is Johnny miljonair. Hoevele malen kan hij niet vertellen. ,,Ik ben minderjarig. Mijn vermogen wordt beheerd. Mijn beheerders kennen me een bepaald deel als zakgeld toe en af en toe beleggen ze wat in goe deren, die waardevol zijn. Zo heb ik een luxe flat in mijn woonplaats Parijs, een landgoed in Montfort - l'Amaury en een sportwagen." Autorijden is Johnny's hobby. Zijn racewagen is bij alle Franse tieners bekend niet alleen om zijn felle kleur, maar ook vanwege het razende tem po waarmede hij altijd over de bui tenwegen schiet- ,,Ik heb een handvat bij de passagiersplaats laten aanbren gen,,, zegt Johnny, ,,Ik ga wel eens (Advertentie) Pasta IX C. I Spray haalt de meeste vlekken uit de meeste stoffen De nieuwe premier van Syrië, Kha- led el Azm heeft een nieuw kabinet van 21 man gevormd, dat alle politieke scha keringen lijkt te omvatten. Azm, een rijke grootgrondbezitter die linkse sympathieën heeft, heeft zijn voor ganger, Basjir el Azmeh, tot vice-pre mier benoemd. Zes man van het kabinet el Azmeh zijn in de nieuwe regering op genomen. Geloofd wordt dat Azm, die bij zijn politieke tegenstanders bekend staat als ,,de rode miljonair" moeilijkheden heeft gehad bij de kabinetsformatie. In Londen zeggen diplomatieke waar nemers dat Akram el Hourani, die vice- premier was toen Syrië nog deel uit maakte van de V.A.R., het Azrrt lastig heeft gemaakt omdat de partij van El Hourani niet volodende portefeuilles had aangeboden gekregen. Agenten van het F.B.I. hebben maan dag vier blanken gearresteerd naar aan leiding van de brand die maandagmorgen in het gebied van Dawson in het zuid westen van de Amerikaanse staat Geor gia een negerkerk verwoestte. De ge arresteerden hebben bekend, de kerk in brand te hebben gestoken Zij zeiden, gehandeld te hebben zonder enig motief en onder invloed van drank. Van de zijde van het ministerie van Justitie in Washington is meegedeeld, dat de vier mannen zijn overgegeven aan de plaatselijke politie en dat zij niet door de federale autoriteiten zullen worden berecht, daar niets er op wijst dat zij de bedoeling hadden om de negers schrik aan te jagen. Het partijbestuur van de Katholieke Volkspartij heeft, het beleid van regering en Tweede Kamerfractie inzake de Nieuw-Guinea-overeenkomst besprekend, zich geheel achter dit gevoerde beleid geschaard en beschouwt het resultaat, rekening houdend met alle omstandighe den, als het optimaal bereikbare. Het partijbestuur heeft daarom de minister-president, minister Luns en staatssecretaris Bot zijn erkentelijkheid en waardering doen blijken voor hetgeen deze bewindslieden persoonlijk hebben verricht tot het bereiken van een oplos sing van het Nieuw-Guineavraagstuk. De graaf van Avon, ofwel de voorma lige Britse premier Sir Anthony Eden, vindt dat met de regeling van de kwestie Nieuw-Guinea een aantal „onbehaaglijke precedenten" zijn gesteld. Hij schrijft in het oktobernummer van „Foreign Affairs" dat de weigering van secretaris-generaal Oe Thant om waar nemers naar het betwiste gebied te zen den toen Nederland daar gezien de In donesische parachutistenlandingen om vroeg, een vreemde zaak is. De graaf van Avon meent voorts dat de oplossing van het vraagstuk niet rechtvaardig is en voor de landen van de vrije wereld ernstige consequenties kan hebben. „Hangende het resultaat van onder handelingen had Indonesië geen geldige basis voor aanspraken op het beheer over het gebied. Het doet derhalve vreemd aan dat Oe Thant weigerde om waarne mers naar Nieuw-Guinea te zenden toen Indonesië parachutisten afwierp en an dere invallen uitvoerde". „Dit verzoek van de Nederlandse re gering werd niet ingewilligd onder het voorwendsel dat het zenden van V.N.- waarnemers een afwijking van de neu trale lijn zou betekenen tenzij beide partijen hiermede instemden. Hieruit zou dus volgen dat zowel agressor als slacht offer hun toestemming moeten geven voor de wereldorganisatie waarnemers kan zenden naar het gebied waaruit de agressie wordt gemeld. Een dergelijke doctrine is op geen enkele basis van internationaal rechtvaardigheidsgevoel of recht houdbaar", aldus Eden. (Advertentie) VALT HET OP? Vast en zeker. Anderen hebben het zó in de gaten als uw haar „dunnig" of „vettig" is. En die verdachte schilfertjes, wat is dit? Dit deskundig advies treft het hoofddoel tegen roos tegen vet haar en haaruitval Na een paar behandelingen met Traital shampoo ziet u al dui delijk verschil. Wèg bezorgd gezicht. Er is reden voor een bevrijd lachen: het valt op! Neem direkt de proef Een produkt van L'OREAL de Paris Een wetenschappelijk inspectie-team dat op last van de Japanse regering een onderzoek heeft ingesteld in de wateren van het Amerikaanse kernproefgebied bij de Christmas-eilanden en de Johnston- atol stelt in zijn rapport dat bij metingen op vissen, zee- en regenwater geen be wijzen zijn gevonden van abnormaal hoge radioactiviteit. De federale raad voor stralingscontrole heeft te Washington bekendgemaakt dat de huidige hoeveelheid radioactieve neer slag in de Verenigde Staten geen speciale stappen tot bescherming van het publiek nodig maakt. Pas na zeven jaren van Indonesisch be wind zal het de Papoea's zijn vergund, om door middel van een plebisciet een besluit te nemen over zijn toekomst. Een volksstemming onder dergelijke omstan digheden kan echter weinig vertrouwen wekken. De geschiedenis van de laatste 30 jaren levert het bewijs dat het niet verstandig is, om overmatige appetijt te bevredigen door onrechtvaardige concessies te doen, aldus de voormalige eerste minister. De Amerikaanse commissie voor atoom energie heeft bekendgemaakt dat maan dag in Californië een geslaagde proef is genomen met een experimentele kernre actor voor de voortstuwing van ruim tevaartuigen. Door deze nieüwe wijze van voortstuwing zou het ruimteschip, na op de gebruikelijke wijze te zijn ge lanceerd, een veel grotere tocht in het heelal kunnen maken, zo werd er aan toegevoegd. Bovendien zouden dan voor de lan cering veel kleinere en minder kost bare raketten kunnen worden gebruikt.' op twee wielen door de bocht en dan is 'n houvast geen overbodige luxe". Hij verdient duizend dollar per avond, vier jaar nadat hij aardappelen sjouwde om een gitaar te kunnen kopen. Hij stu deerde muziektheorie en muziekgeschie denis bij zwak kaarslicht en verdiept zich nog steeds in de wetenschappelijke kanten van zijn vak. Een extra-vagante knaap, die het doldrieste verlangen van de moderne jeugd naar tempo en ritme op commercieel handige wijze bespeelt? Een modern artiest, die naar nieuwe wegen zoekt? Een muzikaal talent, dat zich terwille van het geld uitleeft in populaire songs, die hij in zijn hart ver afschuwt of simpelweg een handige jon gen? Er zijn er onder de tieners velen, die harder kresen dan hU zingt en wil der springen dan hij danst. De klim naar de top van Johnny en het feit, dat hij zich daar al jaren handhaaft naast vele andere kleinkunstenaars, die in Frankrijk bepaald wel nivieau hebben bewijzen, dat hij talent heeft al moet het ons van 't hart, dat wij de woorden niet kunnen vinden om dat te omschrijven. Daarvoor is alles wat hij doet, te ver schillend van wat we gewend zijn. Maar imponeren doet het! (Advertentie) 200.000 GULDEN VOOR EEN OUDHOLLANDS REGENBUITJE Dat hadden Amerikanen er voor over om naar Kerkrade te kunnen gaan RIE CRAMER, WORDT VIJFENZEVENTIG JAAR Wie kent haar niet. de schrijfster en tekenares? NIET VOLGENS DE SPELREGELS Mensen die zich buiten onze maatschappij plaatsen EN NOG ZOVEEL ANDERE GEZELLIGE VERHALEN. Elke week vele mode- en knippatronen; schoonheids- en doktersrubriek; huishou delijke voorlichting, recep ten, kinderverzorging; ro mantische verhalen en reportages. VERWEN U MET: NASSAULAAN 51, HAARLEM Het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart NASA is in zee gegaan met een weten schapsman uit Miami die zegt dat bruinvissen kunnen spreken en zelfs menselijke taal kunnen na bootsen. Dr. John C. Lilly, een neurofysioloog, neemt sedert 1955 proeven met bruinvissen. Hij neemt de taal van de bruinvissen met bandrecorders op en speelt ze met een lagere snelheid terug. De dieren spreken acht maal zo snel als de mens. Dr. Lilly vertelt dat een van de bruinvissen in zijn grote aquarium zelfs een zuidelijk accent heeft aangeleerd van een van zijn assistenten. De NASA hoopt te kunnen profi- teren van Lilly's techniek voor het geval op andere planeten or- ganismen worden aangetroffen die j in staat zijn geluiden te maken, j 55 55 Naar thans bekend is geworden, heeft de politie vorige week de heer E. J. Harmsen uit Hoenderloo, die secretaris is van de boerenpartij en sinds september zitting heeft in de A pel doorn se gemeen teraad, van zijn bed gelicht. De heer Harmsen had nog een boete lopen die hij om principiële redenen heeft gewei gerd te betalen. Geruime tijd geleden was hem door de Zutphense politierechter deze boete opgelegd omdat hij niet had voldaan aan de eisen van het landbouwschap om de door dit schap aan alle boeren toegezon den inventariskaart te ondertekenen. De heer Harmsen is een van de strijders voor bedrijfsvrijheid in de landbouw en heeft principiële bezwaren tegen de maatregelen die het landbouwschap de boeren volgens zijn mening onwettig op legt. Daarom laat hij de stukken die hem van deze instantie bereiken onaange roerd liggen. In dit geval heeft het land bouwschap echter de zaak bij de politie rechter te Zutphen aanhangig gemaakt. Hij zit nu 8 dagen gevangenisstraf uit in het Huis van Bewaring te Zutphen Prof. Ian Aird, 57 jaar, beroemd ge worden door zijn operaties op Siamese tweelingen,- is maandagavond dood aan getroffen in het ziekenhuis van Ham- marsmith. Volgens een woordvoerder van het ziekenhuis overleed de profes sor in zijn slaap. Heden zal een lijk schouwing worden verricht. (Van een bijzondere medewerker) Temidden van de opgewonden discus sies tussen doktoren en vertegenwoordi gers van de sigarettenindustrie over de schadelijkheid van het rookgenot, die in Italië en Groot-Brittanië zelfs leidden tot een algemeen verbod op het maken van propaganda voor tabaksprodukten, heeft thans een team van onderzoekers uit München onder leiding van de huis arts Max Bindig volledig nieuwe aspec ten tot dit probleem aangevoerd. Het is dr. Bindig en zijn medewerkers name lijk gelukt door middel van een vanzelf sprekend streng geheim gehouden che mische substantie de teer in de tabak van gif te ontdoen en daarmede de verdachte kankerveroorzakende of kan- kerstimulerende stof onschadelijk te maken. Dr. Bindig houdt zich met enige col lega's en apothekers in zijn prive-insti- tuut, het ,.Percival-Pott-Station" al ja ren bezig met de vraag hoe men de kan- kerstimulerende stoffen uit levens- en genotmiddelen kan elimineren. Een groot succes boekte dr. Bindig enige ja ren geleden, toen en niet in de laatste plaats dankzij zijn onderzoekingen, een wettelijk verbod op het gebruik van verfstoffen bij de boterbereiding van kracht werd. Reeds tien jaar werkt het onderzoe kersteam in München aan het onscha delijk maken van giftige stoffen in de tabak. Tabaksteer. het gevaarlijkste verbrandingsprodukt van dit zo zeer ge liefde ..kruid" bestaat voor ongeveer anderhalf procent uit benzpyreen. Daar echter teer en aanverwante stoffen, zo als de AZO-kleurstoffen en vooral het benzpyreen als zogenaamde cancero- gene (kankerverwekkende, kankersti- mulerende) stoffen beschouwd worden, wordt het sigarettenroken, waarbij zich aanmerkelijk meer teerstoffen vormen, dan bij het pijp- of sigarenroken en waarbij bovendien de rook geïnhaleerd wordt, als bijzonder gevaarlijk gezien. Sigaret wordt „ingeënt" Het is dr. Bindig nu gelukt het benz pyreen te neutraliseren en zodoende on schadelijk te maken. Bij talrijke proe ven op dieren en zelfs bij proefnemin gen, die dr. Bindig en zijn medewerkers zelf ondergingen, werd de geheime stof getest en doeltreffend bevonden. Men maakt de tabaksteer onschadelijk door de sigaretten met de nieuw ontdekte stof ,,in te enten". Dr. Bindig, die in de Münchener kranten reeds „de Schwa- binger sigarettendokter" wordt ge noemd, heeft zodoende werkelijk een middel uitgevonden, dat de kankerver oorzakende eigenschap van tabaksteer, of wel het benzpyreen uitschakelt. Hoe belangrijk dit is, blijkt uit de ver klaring van dr. Bindig, dat de kleinste doses benzpyreen, zelfs microsco pische sporen van deze stof kanker kunnen verwekken. Daar echter niet bekend is bij welke hoeveelheid een individu aan kanker gaat lijden, is het vanzelfsprekend van groot belang het lichaam geheel en al tegen zulke cancerogene substanties te vrijwaren. De wetenschap heeft namelijk ook vastgesteld, dat dikwijls pas na twin tig of dertig jaar, als dus de invloed van de kankerstimulerende stoffen reeds lang heeft opgehouden, de boos aardige woekering der cellen kan ont staan. Dr. Bindig biedt iedere bezoeker een door hem met een injectienaald inge ente sigaret aan. Men proeft aan deze sigaretten geen bijsmaak en bet rook genot blijft volledig gehandhaafd. Dit is ook de reden van het feit, dat er steeds meer interesse voor deze uitvinding ont* staat en dr. Bindig beijvert zich om ook de sigarettenindustrie voor zijn „won dermiddel" te interesseren. Hij heeft een sproei-installatie geconstrueerd, die bij de sigarettenfabricage zonder be langrijke kostenverhoging alle sigaret ten van gif kan bevrijden en zodoende het rookgenot in de ware zin des woords tot een ..zuiver" genot maakt. ,.Als de industrie ,,ja" zegt, dan zullen wij.'' aldus dr. Bindig. „spoedig „schone" si garetten roken." (Advertentie) NOGA PRALINÉ STAAFJES i met een bijzonder fijne noga praliné vulling, f. 1.25 p. 100 gr. BONBON Als wij de Engelse auteur J. W. Mason mogen geloven, dan is het aan een groepje Britse saboteurs te danken, dat de Duitsers niet de beschikking over een atoombom hebben gekregen. In zijn boek ..The Saboteurs", kort geleden in een Nederlandse vertaling uitgekomen bij ..de Lanteern" in Utrecht, vertelt Ma son hoe in een kasteel in de buurt van het Franse dorp Sint-Jean een groep ge leerden onder Duitse leiding werkte aan de ontwikkeling van een wapen dat de afloop van de oorlog had kunnen wijzi gen. Mason beschrijft op dramatische toon, hoe 'de groep saboteurs er in slaagt in De Beierse hoofdstad München, die door haar kunstverzamelingen, schilderijengalerijen en museums jaar in jaar uit honderdduizenden bezoekers uit de gehele wereld trekt, bergt binnen haar muren het wel merkwaardigste museum ter wereld; „het Valentinmuseum". In dit „museum" is alles een beetje vreemd en om met de woorden van de in 1948 gestorven Münchener troubadour en komiek Karl Va lentin te spreken „hier is niets, wat er niet is." Naar deze origi nele persoon is de rariteitenverzameling, die zich bevindt in de to ren van de goed bewaard gebleven stadspoort naar de Isar, „de Isar- toren", ook genoemd. Reeds tijdens zijn leven was Karl Valentin een legendarische verschij ning onder de Münchener zangers van het levenslied. Zijn huidige opvolgers komen regelmatig in de ..torenkamer" van de Isarpoorttoren bijeen om de traditie van ..hun" onvergetelijke Karl Valentin voort te zetten. Als echte bohémien en in zijn doen en laten vreemde snuiter, verzamelde Karl Valentin tijdens zijn leven van alles: een oude hoed, een paar afgetrapte schoenen, een afgerukte knoop, een ge broken bierpul, een afgedankte pruik of een versleten hoge boord. En ieder voorwerp voorzag hij van zijn eigen commentaar, waardoor al deze waar deloze dingen, een bijzondere beteke nis kregen. Al deze met liefde vergaarde en van humoristische onderschriften voorziene „petits riens" bevonden zich in de na latenschap van Karl Valentin, ter wiens nagedachtenis op de Münchener Viktualienmarkt zelfs een gedenkteken met fontein is opgericht. De Münche ner kunstschilder en tevens zanger van het levenslied Hannes König ontferm de zich over deze „kleine nietighe den", breidde de verzameling uit en stichtte dit men mag wel zeggen unieke en wonderlijke „museum". Reeds bij het binnenkomen is men verrast, daar er aan de deur van dit Münchener rariteitenmuseum een bord is aangebracht, waarop in plaats van de gebruikelijke openingstijden staat vermeld: „Gesloten van 18.01-10.59 u. Boven de leeuw (dit dier draagt Beie ren in zijn wapen) die als deurklink dienst doet, staat: „Niet voederen s.v.p."; een ander bord vermeldt: ..Negentigjarigen onder geleide van hun ouders, hebben vrije toegang." Het spreekt wel vanzelf, dat een toegangs kaartje geen rond bedrag kost, maar uitgerekend 59 pfennig. „Kinderen en militairen half geld." De toegangskaarten en de „drie talige" catalogus (in het Duits, Engels en „Beiers") worden verkocht door de heer Greif, een gewezen operazanger. Deze heeft Karl Valentin persoonlijk zeer goed gekend en herinnert zich nog heel goed de eerste stomme films, waaraan Valentin meewerkte. Dat was in 1912, in de tijd, dat de Münchener troubadour in het toenmalige Duits land, zelfs bij de „stugge" Pruisen, ja zelfs in het buitenland al, een grote populariteit bezat en miljoenen in ver voering bracht. De pronkstukken van het museum zijn ongetwijfeld de excentrieke voor werpen als „de appel, die Adam aan Eva gaf", „de sleutel van de Zege poort" (een monument opgesteld in de Isarstad, dat gelijkenis vertoont met de Are de Triomphe) „de steen, waar op Marietje zat", zoals het in een po pulair liedje het, de „kam van de Lo- reley", een „gesmolten sneeuwplas tiek", waarover de directie spijtig mededeelt, dat er helaas maar enkele druppels water van zijn overgebleven, de „koude stoom, afkomstig van een locomotief van een sneltrein", „het vijgeblad van Eva", de tandestoker voor de winter" (met bont bekleed) of de spijker, waaraan Karl Valentin in 1902 zijn beroep als meubelmaker heeft gehangen om liedjes te gaan brengen". Alles in dit museum, dat wel het gekste ter wereld is, herinnert aan de grillige humor van de Mün chener artiest, die het presteerde in een voorname lingeriezaak te vragen om een „zakdoek voor een vrouws persoon" en in een der deftigste kap perssalons in Berlijn met een dood ernstig gezicht aan de figaro vroeg of hij ook „rode haren kon knippen". Rechts: De ingang van het merkwaardige museum in de schilderachtige poort in München. Onder: Een der beziens waardigheden: een gevangen Fransoos". Een Fransoos is in Duitsland ook: een verstelbare sleutel... Frankrijk te landen, bewijsmateriaal te vergaren waaruit blijkt dat de Duitsers met uranium in de weer zijn, tenslotte alle geleerden gevangen te nemen en het onderzoekingscentrum op te blazen. De potige kerels die dit allemaal tot stand brengen steken Duitse soldaten neer. die toevallig steeds de andere kant uitkij ken, of zich heel stupide door de truc jes van de saboteurs laten beetnemen en hun leider, O'Malley, speelt het zelfs klaar om stervend aan gasgangreen een overval uit te voeren op een hoofdkwartier van de Duitse troepen. Het had een ruig en mannelijk boek moeten worden, maar het is integendeel uitgedraaid op een belabberd stukje pro za, dat het met de historie evenmin erg nauw neemt als met de psychologie. De auteur wist van de toestanden in bezet Frankrijk even weinig af als van de atoombom. Of hij ooit de oorlog van na bij heeft meegemaakt, ik bedoel: te vel de. staat te bezien en aan het boek is dat goed te merken. Dit zou nog ver geeflijk zijn, ware het niet dat hij en kele enormiteiten lanceert waaraan zelfs een kind zich zou ergeren. Hij laat de atoomfabriek in St.-Jean bijvoorbeeld zonder stroom zitten (werk van zijn sa boteurs), maar tegelijkertijd laat hij de sirene op het dak van die fabriek loeien. Stroomloos. Merkwaardig is dat. De geschiedenis wemelt verder van de onbenulligheden en onjuistheden. Als de saboteurs van de heer Mason echt wa ren dan zou dit boek nooit verschenen zijn. Stellig hadden de harde kerels de woning van de auteur opgeblazen. Uit pure ergernis. Mini ter Kuile-Scholtens niéuwe ro man „Eliza danst", speelt in Twente en el in kringen, die zich de betere noe men maar waarbinnen de positief chris telijke levensbeschouwing haar waarde verloren schijnt te hebben. De verboden vruchten worden er zonder veel reserve geplukt. De eigen neiging domineert en het is alleen nog de vrees voor opspraak en een restant van humaniteit, dat een totale ontreddering afremt. De roman is knap gecomponeerd en met opmerkelijk talent in stijlvol proza geschreven. In het verhaal zit spanning en de geschetste figuren komen tot leven. In het bijzon der geldt dit voor de hoofdpersonen: de exotische Eliza, die het noch in, noch na haar huwelijk met de moraal nauw neemt en de leraar Auge, een gecompli ceerde natuur, die zich hartstochtelijk in Elza verlieft en nog net op het nippertje een definitieve echtbreuk ontwijkt. De beschrijvingskunst van Mini ter Kuile-Scholten heeft allure; ze is verfijnd en toch raak van toets. Het boek kwam uit bij Leopold in Den Haag. Het boekje „Dodelijk venijn" van Jud- son Philips, is niet, wat men van deze schrijver zou kunnen verwachten, een detective-story, althans niet ten voeten uit. Weliswaar komen er enkele misda digers in voor, maar de ene, een ver lopen rechter, is van de eerste bladzij den af als zodanig bekend en wie de tweede is blijft dan wel tot het laatste toe een geheim, maar een spannende vraag is het niet. Veel boeiender is de ontwikkeling in het stadje waar het verhaal zich afspeelt en waar de bevol king door hysterie wordt bevangen na een auto-ongeluk, dat aan drie teenagers het leven kost en waarbij een vierde zwaar gewond raakt. De afgezakte rech ter heeft het ongeluk veroorzaakt, maar de woede keert zich tegen een char mante schooljuffrouw, die biologie on derwijst en die de schuld krijgt van het ongéluk. Door haar .seksuele lessen' zou zij de jeugd ontworteld hebben en zo indirect ook het ongeluk veroorzaakt hebben. De feitelijke dader, de dronken rechter, speelt dit spelletje handig mee om de aandacht van zich af te leiden. Hoe hij toch ontmaskerd wordt, vertelt Judson Philips in een prettig vertelde geschiedenis, die als Prisma-pocket bij iHet Spectrum ls uitgekomen. „Aan het einde v taire jaar zijn m< Nieuw-Guinea ing men; ingrijpend voi ook voor de Papo« onze belangstelling bied gedenken wij van hun plicht het ten. Met erkentelij melding van de ding van hen, die ii ljjke omstandighede aldus H.M. Koning Troonreden voor d De koningin vervolg< De Regering hoopt, waarvoor de Verenig hebben aanvaard, voors leden maar naar de t zijn. Belangrijke intei onze aandacht op. De der volken vindt uitdn nationale samenwerkin, nemende mate wordt Grote waarde hecht d aan de programma's v« enigde Naties voor ge pelijke hulpverlening waar de welvaartsor achterblijft. Zij wil naa: bijdragen tot de econc maatschappelijke ontwil deze gebieden. De noodzaak voor h om een krachtige staa litaire verdediging te en zich daarvoor aanzi fers te getroosten, bl onverminderd bestaan, werking in het Atlan Regering daarom voor Even belangrijk acht z van deze samenwerking zal een evenwichtige ec Europa, maar in de vrije worden. De uitvoering van de pese Gemeenschappen t grondslagen van deze aangetast. Van groot bc vooral het Verenigd Koi zullen toetreden tot de; daarvoor in aanmerking volledig lidmaatschap k eenkomsten worden geslt zal naar de mening der aansluiten op de bestaai De resultaten van de treden van het Verenig Gemeenschappen zullen bereiken van overeensti Regeringen over de ho politieke unie. De samenwerking in c politiek gebied wederom de meeste landen buiten eveneensvriendschappelijl treft de verhouding met voor een verbetering. D< vele goede betrekkingen Koninkrijk. Gezien de ir Nederlandse Antillen zie mische en sociale ontwik nis, dat de associatie n Gemeenschap voor Surim mag worden, dat ook de Antillen binnen afzienbar De economische bedrijf zich nog steeds op hoog produktie is de laatste traagd door het bereiken waarbij de verkorting var rol heeft gespeeld. De to van het produktie-appar? een geleidelijke toenemii heugend, temeer daar ove vermeden. Waakzaamheid blijft ecl van het evenwicht tussen betalingsbalanssaldo op nog steeds positief, zal d beneden het bedrag liggc wordt geacht. Het prijsn trekkelyke stabiliteit he toenemende druk. De Rijksbegroting, die voldoet aan de richtlijne geleden heeft vastgesteld op langere termijn. Het was geraamd. Dit houdt opbrengsten van de bel; blijven. Voor de dekkin verwachting voldoende lijkheden ter beschikking bestedingen blijft beperk kelük. In dit verband m kosten, die voortvloeit u produktiviteitsstijging, ge ling heeft geleid tot een schuiving ten gunste van den. Een verdere stijging onvermijdelijk prijsstijgir derlandse concurrentiepo den duur kan de werkg komen. De Regering he< met de Stichting van de zal aan de Sociaal-Ecoi over de begrenzing van 1963. De zorg voor beheersi aandacht niet van de str krachtige groei van onz internationale concurrent economische structuur. Ii die U in de loop van dit De Amerikaanse senaat dag een wet aanvaard di wraakte handel in baby's straffe van maximaal 10.000 of vijf jaar opsluiting. De naar het Huis van Afgeva In een rapport wordt ge handel van „beroepsmakela? die kinderen van ongehuwd andere staten dan waar ze verkopen voor prijzen van vijfduizend dollar.

de Stem | 1962 | | pagina 10