en en enen aublaü Groot gebouw te Brussel estort Wollen dekens niet aan bod Intellectuele vorming van de religieuzen thans raadzaam Westelijke rechten niet langer erkend ikregen ma's Jan Mens, zilveren Amsterdammer Aanval op Katanga door troepen Centraal Kongo 16 dodenéén vermiste en 15 gewonden STELLING zege van ba 1 op ;se Raven r 1 kwam V)o tekort Ramp in administratiegebouw van Belgisch ministerie Noodlot was inspecteurs voor Pap oea s naar assemblée Albert Heijn en de detailhandel: MGR. DE YET IN BISSCHOPPELIJK SCHRIJVEN: MOSKOU tav.BERLIJN: titie K.N.K.B. iclilie Z.K.B. :1e Casembroot rolstoelen uit te dievenbende r Terneuzen igehouden DAGBLAD VOOR ZEELAND Enkele buien V.N.-debat N-Guinea Oneerlijke concurrentie, aldus P. Hoefsloot Teken van roeping zichtbaar maken Vooroordelen Emancipatie Automobilisten r Jll m til 11 KEUKENS KEUKENCENTRUM «in fantastisch nen gezien moet hebben t beeld van te kunnen krij- ijven is zoiets niet en ze- •t bestek van een krante- as een prachtig, fleurig en vspel al deze fraaie heng- ed en koudbloed voor di- open rijtuigen te zien pa- bestuurders stemmig ge- ïe en meest drie bijzittters •ode tunieken, de meeste »rd, alles in voorbeeldige het veld voortbewegend, iet geheel in orde van in- apgesteld. •ijnen inspecteerde het ge- i van de Franse ambassa- nissaris der koningin van oorzitter Stols van het 3e inspecteur-generaal des •ige applaus en de dank omroeper mr. G. Bax waren volkomen verdiend, schitterend gebeuren dat ïer weer gezien kan wor- n o.a. twee bekende dra- >m aangespannen. uwse clubs, die uitkomen ce competities van de Ne- fbalbond was Tjoba 1 in uccesvolste. Met een grote )n de lange thuisreis den. De beide an- wift 1 in klasse 1 en Ani- 3c kregen in de Hofstad te slikken. Swift 1 toon- ïen gelijkwaardig aan Ons De stand 1-1 die reeds na vas bereikt, bleef gehand- laatste. Toen moest de ing die tot dan toe uit- had gegeven aan een ster- al tweemaal capituleren h Animo gaf in de litstekend spel te zien in )o. Bij rust hadden de Ha- -3 achterstand terugge- Hoewel GKV vlak na de ijk maakte (3-3) bleven de Dra's het initiatief behou- Dieleman en Rini de Wolf ;ot 3-5 maar toen werd het uburgers wat te machtig. ?el-zwarten sloegen onver- g tot 5-5 en tien minuten signaal eisten zij de volle r zich op (6-5). r de eerste klas gepromo- 1 uit Terneuzen heeft in edstrijd tegen Zuidwesters •n slechte indruk achterge- lar gingen de oranjehem- ten onder, maar wat tech- -k betrof waren ze zeker der. Indien de Terneuze- tempo van de eerste klas- te maken, kunnen zij zeer dit gezelschap. In klasse 2a ran Top op AKC opnieuw nd, maar de beide punten ■en. In klasse 3A stelde het Stormvogels teleur door iet 3-2 te verliezen. Atlas erstelde zich tegen Vedo ede achtereenvolgende ne et nieuwe BKC leed tegen zeer zeker binnen de per- volledige uitslagen van het sc fruitcorso sterk inge- ramma wasen: le kl. Zuid- :tor 1 106, 2e klas a: TOP e kl. a: Swift 4Stormvo- 2—Atlas 5-7, BKC—Ani- de Casembroot-baronesse provinciaal presidente rlandse Federatie voor rijwillige Hulpverlening in insdagmiddag 25 septem- t zeehospitium Zonneveld rolstoelen en invalidenwa- -agen aan dertien spasti- on polio-patiëntjes. Deze bekostigd uit de opbrengst se Collecte 1961. De over- ezien worden als de offi- n nog meer uitreikingen en invalidenwagens. epolitie van Terneuzen gens tussen veertien en aangehouden wegens dief- levensmiddelenmagazijn, lie en in het gebouw van vruchtenveiling Zeeuwsch et was de jongens hoofd- vensmiddelen te doen. illen een volledige beken- eer van Ginkel werd ver- e kunstwerk te onthullen, iapen, consulent van de tel en reeds gedurende elf S.M.S. verbonden, sprak ten afscheid. Daarna wer- na's uitgereikt door de el. De geslaagden zijn: C. v. d. Driest. A. Faas, M. Roelse, M. Rustig, F. nak, F. Lijnbogert. R. de laar. A. Sturm, M. Hou- in, J. v. d. Peyl, G. V. joolse, A. Hoefijzers, A. r, J. Labruyère, C. Maas, Vermeulen. K. de Witte, tbse, L. Jacobse, F. Loos, 102e JAARGANG No. 24083 /oor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N V. Uitg Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B Brader. Hoofdredacteur: J. J- H- A. Bruna. Redactieraad: J. M A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem mr. dr. A J. J. M. Mes, mr H M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren. L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel 22341 (4 lijnen) - Postgiro 278841 DINSDAG 18 SEPTEMBER 1962 Abonnementsprijs f 7.30 per kwartaal, 8,60 per post, t 0,56 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,42 per mm (Ing. Med. 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6 252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus Terneuzen IJsbaanstraat 24 telefoon 260-OO 2893) (Van onze Belgische correspondent) Zestien doden, een vermiste, vijftien gewonden, zo luidde gisterenavond om tien uur de tragische balans van de instor tingsramp, die gisterenmorgen een administratiegebouw van het Belgische ministerie van economische zaken te Brussel heeft getroffen. Het grootste deel der doden en gewonden zijn employés van het ministerie. Omstreeks half tien stortte in de Wetstraat onder donderend gekraak een vreugel in van een vijf verdiepingen hoog gebouw, waarin de na tionale dienst voor de statistiek met 140 personeelsleden is onderge bracht. Dit personeel was op een enkele absentie na normaal aan het werk. Gistermiddag heeft koning Boudewijn zich naar de plaats van de ramp bege ven. Ook ministers, leden van de hoge geestelijkheid en parlementariërs kwamen zich op de hoogte stellen van de omvang en de omstandigheden van de ramp. In zeer slechte staat De terminologie van een officieel com muniqué dat via de radio werd omge roepen en volgens hetwelk het bedoelde gebouw niet nieuw is, krijgt pas haar ware betekenis, wanneer men weet, dat het hier ging om een van die in ont zettend slechte staat verkerende bouw werken. waarin te Brussel nog verschei dene ministeriële diensten worden onder gebracht. Het graafwerk dat op dit uiter aard zeer labiele terrein in de buurt van de overwelfde Maalbeek werd uitgevoerd heeft een catastrofe veroorzaakt. Anderen duiden echter tevens op de tonnevrach- ten panier formulieren van de volks stemming die in het gebouw lagen op geslagen en de vloeren zouden hebben overbelast. Sinds veertien dagen werden op de verdieping, die thans is ingestort, onrust wekkende trillingen waargenomen. De directeur voor de dienst voor de admi nistratieve gebouwen had de bevoegde diensten hiervan trouwens op de hoogte gebracht en men had hem beloofd eerlang twee inspecteurs ter plaatse te zenden om de zaak te constateren en de nodige schikkingen te treffen. Het noodlot is evenwel de inspecteurs vóór geweest. Metselaars, die de scheuren in de muren aan het metselen waren, behoorden tot de eerste slachtoffers Reeds heeft een parlementslid een schriftelijke vraag gericht tot de minis ter van economische zaken de heer A. Spinoy, over de verantwoordelijkheden. De getroffen vleugel van het admini stratiegebouw zou reeds vorige week meer dan eens hebben bewogen. De vraag luidt of de minister hiervan op de hoogte was gesteld en zo ja, waarom geen voorzorgsmaatregelen waren geno men Ooggetuigen In verband met deze geruchten over verdachte bewegingen, vorige week in het thans ingestorte gebouw, heeft gis teravond een ambtenaar van het Belgische ministerie van openbare werken ver klaard, geen enkele barst of andere spo ren van abnormale spanning in het bouw werk te hebben opgemerkt tijdens een inspectie die hij donderdag j.l. heeft verricht. Het kon niet langer duren", vertelde mejuffrouw M. 's Jongers, duidend op die scheuren en trillingen. Zij bevond zich in het deel van het gebouw, dat over eind bleef staan. Zij wierp zich onder een tafel, toep het gebouw met donderend ge- De foto laat zien wat er overbleef van het vernielde gebouw. De betonnen vloeren als kachelhoutjes geknakt zijn gedeeltelijk aan de zijmuur blijven hangen. Aan de voet van de reusachtige puinhoop zijn redders in actie. DUIZENDEN hebben gisteren op het „Airborne kerkhof" in Oosterbeek de herdenkingsdienst bijgewoond ter ere van de 1800 Engelse en Poolse militai ren, die sneuvelden tijdens de slag om Arnhem en die op dit kerkhof begraven liggen. Bijna tweeduizend schoolkinde ren legden bloemen bij de graven. DE FRANSE minister van Defensig, Pierre Messmer, heeft in een onderhoud met het Amerikaanse tijdschrift „U.S. news and world report" verklaard, dat Frankrijk meer dan ooit besloten is een kernmacht te ontwikkelen, ondanks het verzet van de Verenigde Staten, Er is geen verdediging mogelijk zonder kern wapens, aldus de Franse minister. HEDENAVOND zal Kees van Langeraad een vraaggesprek voeren met drs. J. W. de Pous. Tijdens dit gesprek zal de be windsman een toelichting geven op de aan de Staten-Generaal aangeboden no ta inzake de economische ramingen voor het jaar 1962-63. De uitzending begint om 21.20 uur. HET HOOFDBESTUUR van het Neder landse Rode Kruis heeft besloten dui zend dekens en een grote partij wollen stoffen te verzenden voor de slachtoffers van de aardbevingen van 5 en 11 sep tember j.l. in Oost-Turkije. DE 47-JARIGE Ewald Doornbos, een Ne derlander die reeds geruime tijd in Duitsland woont, is dood aangetroffen in «f jïa*er van Elbe. De politie ver moedt met een misdaad te doen te heb- Den. j Weersverwachting van het K.N.M.I. a°vondVa23al50nuir:OPgemaakt glSteren" Opklaringen maar ook nu en dan i buien. Overwegend matige wind uit j koud weer. htinsen* Aanhoudend l Verwachting van Ukkel- Vrij koud weer met maximumtem- S neerslagvlagen grade"' Pla« j |opn2dL2a6Êuurn UUr' Maa" 5 :mr7guurZOn °P 6'2° UUr' Maan onder! De instorting werd naar alle waar schijnlijkheid veroorzaakt door graaf werken die vlak naast het getroffen pand aan de gang waren, met het oog op de oprichting van een nieuw gebouw. Onder de doden en gewonden bevinden zich ook bouwvakarbeiders. Spoedig kwamen de reddingsoperaties op gang, doch voor eerst stond men voor een vrijwel onmo gelijke opgave de betonnen fragmenten op te tillen of te verslepen. Een afdeling van de Burgerlijke Be scherming en van de legergenie werden gealarmeerd, die met zwaar materieel ter plaatse verschenen. De werkzaamheden worden echter ernstig bemoeilijkt. Een deel van een muur van het nog staande gebouw dreigt om te vallen en de rest mee te sleuren. Een te plotselinge ver plaatsing van puin kan nieuwe massale instortingen veroorzaken. Ook duurde het geruime tijd voor men een raming kon maken van het aantal personen die onder de berg puin lagen bedolven, aangezien bedienden in paniekstemming waren weg gevlucht. Uit lokalen die gedeeltelijk hadden stand gehouden werden vrij spoe dig vijftien gewonden bevrijd. De mees ten van hen verkeerden in ernstige toe stand. Uit het puin, de fragmenten van meubelstukken en massa's dossiers kon den, naarmate de opruimingswerkzaam heden vorderden, de stoffelijke resten van elf bedienden en van twee arbeiders van de bouwwerf worden geborgen. Van het Sentanivliegveld bij Hollan- dia zijn gisterenmorgen drie Papoea vertegenwoordigers vertrokken, die de debatten in de V.N.-assemblée over het Nederlands-Indonesische akkoord zullen bijwonen. Het zijn Nicolaas Jouwe, Mar cus Kaisiepo en Herman Womsiwor. Het vierde lid van de delegatie, Nic Tang- gahma, kan de reis niet meemaken om dat hij voorzitter is van het nationaal congres dat minstens tot dinsdagavond zal duren. Zijn plaatsvervanger, Freek Poana, kon ook niet meegaan, omdat hij zich op het ogenblik in zijn kiesdistrict bevindt. De Papoeavertegenwoordigers zeiden voor het vertrek dat de belangstelling vooral uitgaat naar de houding van Amerika, Australië en de Afrikaanse landen tijdens het debat in de V.N. In tegenstelling tot eerdere plannen zal de vertegenwoordiging normaal deel uitmaken van de Nederlandse delegatie. raas instortte. Ongedeerd, maar volkomen overstuur kon zij zich in veiligheid stel len. Zes van haar collega's behoren tot de slachtoffers. „Het begon als een aardbeving" zei een ambtenaar van de dienst voor de statistiek, E. van Winghe. „Het gebouw schokte, de ruiten vlogen aan stukken en het gebouw verdween onder onze voeten. Ik ben naar beneden gegaan, ik weet niet meer hoe, onder een regen van stenen en puin". Op het ogenblik van de ramp stond hij bij het trappenhuis. Binnen het gebouw wisten velen zich te redden door snel te vluchten in de richting van het veilige gedeelte. De 24-jarige Maurice Jourion vertel de, dat plotseling de ramen van 't ver trek, waarin hij werkte kapot spron gen. Hij had de anderen in het vertrek toegeschreeuwd te vluchten.en was zelf hard weggehold. Alles werd zwart om hem heen. Hij zag nog net, hoe de vloer onder hem weg scheen te duiken en hoe drie schrijfbureaus, met de mensen die er aan werkten in de diepte verdwenen alsof een grote kipkar werd leegge schud. Julien Doms had gezien hoe er plotse ling gaten waren ontstaan in muur en vloer. Hij had ook geroepen „iedereen vluchten". Maar hij merkte slechts een glijpartij overal om hem heen en toen was iedereen en alles verdwenen. Toen hij weer bij zijn positieven was geko men, had hij een meisje zien hangen aan wat vermoedelijk een hogere etage was geweest. Iemand wierp haar een touw toe en zij kon zich in veiligheid brengen. Op het dak van een naburig gebouw zijn twee brandweerlieden geposteerd. Zij hebben fluiten bij zich om snel alarm te kunnen geven als het gebouw verder gaat instorten. De volkstelling In het getroffen gebouw werden de re sultaten opgemaakt van de algemene Kplks- en economische telling, die op 30 december 1960 in België werd gehouden. Een groot aantal tellingsformulieren 's by de ramp verloren gegaan. Gisteravond werd te Brussel de me ning uitgesproken, dat de telling alvast in de provincies Limburg en Luxemburg zal moeten worden overgedaan. Het wa ren n.l. vooral de formulieren van deze provincies die in het „rampgedeelte" van het gebouw waren opgeslagen. Dank zij de internationaal vermaard geworden Amsterdamse politiehond Roy Roeland, die rond zeven uur op de puin hopen werd gebracht, konden de stoffe lijke overschotten van nog twee slacht offers, onder wie een vrouw, wordon ge vonden. In verband met het instortings gevaar werden zij nog niet vrijgemaakt. Gisteravond om tien uur zag de toestand er uit als volgt: 14 stoffelijke overschotten geborgen, twee gelocaliseerd en nog één vermiste. Radio-Katanga heeft gemeld, dat troepen van de cen trale Kongolese regering een aan val hebben ingezet tegen de Ka- tangaanse troepen in het gebied van Kongolo, ten noorden van Elisabethstad. Officiële Katangaanse kringen in Brus sel hebben dit nieuws bevestigd. Een woordvoerder der Verenigde Naties in Elisabethstad verklaarde echter van niets te weten. Deze woordvoerder deelde verder mede, dat woensdag of donderdag een commissie, bestaande uit negen verte genwoordigers der centrale regering en zestien V.N.-functionarissen, in Elisa bethstad wordt verwacht in verband met de uitvoering van het plan van Oe Thant voor de hereniging van Kongo. gisteren President Tsjombe van Katanga heeft de vorige week tijdens een persconferen tie gezegd, dat het Kongolese leger plan nen had voor een offensief in Noord- Katanga op 18 dezer. Hij beschuldigde de Verenigde Naties toen van hulpverle ning aan het Kongolese leger en noemde voorts het herenigingsplan van Oe Thant „een enorme bluf". Bij die gelegenheid zei Tsjombe, dat de V.N. 2000 militairen van het centrale Kongolese leger per vliegtuig naar Noord-Katanga hadden overgebracht. Tsjombe zei gisterenavond nog, uit „betrouwbare bron" vernomen te heb ben, dat de opperbevelhebber van het Kongolese leger, Moboetoe, „formeel be vel heeft gegeven tot een algemene aan- Albert Heijn zal in de naaste toekomst géén wollen dekens op de markt bren gen. Met deze mededeling, die door de directie van het bedrijf gisteren werd gedaan, wordt een passage tegengespro ken uit de rede van de heer P. Hoef sloot, die in zijn kwaliteit van voorzit ter van de Nederlandse r.-k. bond van ondernemers in de woninginrichting- en meubileringsbedrijven een vergadering leidde te Roosendaal, die maandag werd gehouden. In deze rede lanceerde de heer Hoef sloot. dat Albert Heijn naar schatting 120.000 dekens op de Nederlandse markt zou brengen. Hij vroeg zich af in hoe verre deze concurrentie nog bijdraagt aan de welvaart. Als de grootwinkel bedrijven in levensmiddelen in staat zijn zoveel beter koelkasten en dekens te verkopen dan de vanouds bekende specialisten, heeft de bestaande detail handel geen recht van bestaan meer, meende de heer Hoefsloot, want de klant wil slechts voor de diensten van de de tailhandel betalen wanneer deze door haar ook het meest verantwoord, het best en het voordeligst worden geleverd. Een grote groep consumenten, ging hij verder, is zelfs bereid bij een lage-re prijs genoegen te nemen met geringere ser vice. Dit blijkt uit de snelle opkomst van zelfbedieningszaken en supermark ten. De grote levensmiddelenbedrijven kunnen aldus voorzitter Hoefsloot alle distributiekosten uitsluiten, omdat zij „line-robbing" toepassen, dat wil zeg gen uit andermans goederenassortiment gemakkelijk verkoopbare artikelen kie- val van het Kongolese leger tegen het zen, die tijdelijk en zonder berekening Katangaanse leger". Tsjombe zei dit schriftelijk aan de V.N.-vertegenwoordi- ger in Kongo, Robert Gardiner, te heb ben meegedeeld. van handelskosten worden aangeboden met het doel eigen artikelen voor goede prijs te verkopen. Albert Heijn, aldus nog steeds de heer Hoefsloot, verkocht 61.000 ijskasten en In een bisschoppelijk schrijven aan alle religieuzen die in het bis dom van Breda wonen, bidden en werken, heeft mgr. De Vet een koers uitgezet, die voor de religi euzen, hun congregaties en het bisdom vruchtbaar kan zijn. In de van mildheid en wijsheid getui gende brief wordt de religieuzen verzocht zich te bezinnen en te richten op wat paus Joannes ge noemd heeft, „aggiornamento", het bij-de-tijd zijn, het actualiseren van de Kerk. Met de bewustwording van de katholieken in het alge meen moet zeker de bewustwor ding van de religieuzen gelijke tred houden, zegt mgr. De Vet. Na zijn erkentelijkheid voor het werk van de religieuzen, „mijn bijzondere medewerkers" te hebben uitgedrukt, geeft de bisschop vervolgens enkele we gen aan, die de kloosterlijke staat nog rijker kunnen doen zijn door het ook verstandelijk beleven van de dienende liefde. Er moet in evangelische geest opnieuw pioniersarbeid worden verricht opdat het werk van de onderscheiden congregaties aansluit op actuele noden van onze eigen tijd. Vele terreinen waar op bij traditie de religieuzen werkten, zijn verschoven en worden - soms even goed of beter - door anderen bewerkt. Hier treffen wij vele blijken van chris- telijke bewustwording van de leek aan. ,,Buiten uw wil en mogelijk zonder directe aanleiding is de tekenkracht van het actieve religieuze leven in onze om geving en in onze tijd thans verslui erd", schrijft mgr. de Vet, die daarin één der oorzaken ziet van het teruglopen der religieuze roepingen, „alhoewel de hedendaagse jeugd beslist niet minder edelmoedig is." Er bestaan vooroordelen tegenover de kloosterroeping; die slechts weggeno men kunnen worden door het scheppen van een zo zuiver mogelijk beeld van de religieuze levensstaat. Dit zuivere beeld strookt niet met een kloosterlijk particularisme. De eenheid van elan in de kerk kan waarneembaar worden ge maakt door aanwijsbare federatieve banden tussen soortgelijke congregaties Mgr. de Vet acht deze gedachte zo be langrijk, dat hij zijn vicaris-generaal, mgr. dr. W-M.J. Koenraadt, heeft ge vraagd zich met alles wat met dit vraagstuk verband houdt, te willen be lasten. In zijn schrijven wijst de bisschop op de noodzaak, het religieuze ideaal zuiver te beleven. Er mag geen gevoel van geestelijke superioriteit leven. Hier ge tuigt mgr. de Vet door tal van voor beelden van zijn diep inzicht in de po sitie van de leek voor wie de beleving van de evangelische raden, uit harde noodzaak of door omstandigheden, niet zo exclusief meer is als weieens wordt gedacht. Sprekend over de taak ten aanzien van de Kerk, in het bijzonder t.a.v. het Bisdom, zegt mgr. de Vet, dat in een maatschappij die zijn eisen terecht hoog opvoert, de religieuzen waar het hun intellectuele vorming betreft niet ach ter mogen blijven. Het niveau van de studie mag de leiding niet afschrikken. De congregaties zullen spoedig over de best denkbare mensen moeten beschik ken, waaronder zeker ook academisch gevormden. De congregaties zullen daar door tot een werkelijke emancipatie ko men. Hogere studies op pastoraal,theo logisch, sociaal-medisch en hygiënisch terrein zullen niet mogen afschrikken. De bisschop overweegt daarbij de mogelijkheid om de onderwijscongrega ties in ons bisdom een taak te geven in het zuivere godsdienstonderricht in tal van onderwijssectoren. Ook denkt hij aan mogelijkheden tot ontplooiing van activiteit in moeilyke - of diaspora parochies. De norm, bij al le nieuwe inzichten, moet natuurlijk blijven: dat het teken van de religieuze levensroeping duidelijk zichtbaar blijft. Slechts langs het uiterlijke ontdekt echter de wereld de kern van het reli gieuze leven. zette daardoor voor dertig miljoen aan levensmiddelen om. Het verspreiden van zogenaamde luxe artikelen heeft niets met idea lisme te maken, wanneer dit ge beurt op een oneerlijke en niet vol te houden manier, meende hij. Het zou heel wat meer deugd doen en eerlijke concurrentie zijn. wanneer deze levensmiddelenbedrijven in een eigen afdeling van elektrische appa raten of van beddegoederen zouden tonen, dat zij duurzaam op alle arti kelen zulke prijsverlagingen konden handhaven. Hij vroeg zich af of „line-robbing" eigenlijk geen diefstal is van andermans inspanning, waar de concurrentie mach teloos tegenover staat. Hier is orde ning via de overheid op haar plaats. iDm dit laatste kracht bij te zetten stuurde de vergadering een telegram van deze strekking aan de staatssecre taris van economische zaken. De bekende schrijver Jan Mens heeft maandag jl. aan Amsterdams burge meester mr. G. van Hall het miljoenste exemplaar overhandigd van zijn wer ken. Dat was voor de burgemeester aan leiding hem de zilveren medaille van de stad Amsterdam aan te bieden. Want Mens' werken spelen zich voor het grootste deel in de stad aan het IJ af. Tussen beiden in staat op de foto de echtgenote van de schrijver. 55 i t t Een automobilist, die gisteren- J nacht in Nijmegen met zijn auto zo uit de koers raakte, dat hij een J links van de rijbaan geparkeerde auto ramde, bleek bij aanhouding niet alleen voor de politie maar ook J voor de dokter een „geval" te zijn. De man, die niet in het bezit was van een rijbewijs, bleek slechtho- rend te zijn, terwijl ook zijn ge- zichtsvermogen alles te wensen t overliet. Bovendien had de man last van nachtblindheid. Een andere autobestuurder, die t ook in Nijmegen een op het J trottoir geparkeerde scooter aan- reed, bleek bij aanhouding zo klein van afmetingen te zijn, dat hij nau- J welijks over het stuur heen kon t kijken. Hij verklaarde het trottoir J en de geparkeerde scooter in het geheel niet gezien te hebben. Het Russische persbureau Tass heeft gisterenavond een verklaring uitgegeven waarin wordt gezegd, dat de Sovjet- Unie de Westelijke verklaring afwijst, volgens welke Berlijn nog steeds onder het beheer van de vier mogendheden staat en de bevoegdheden van de ge allieerde commando's in de stad van kracht blijven. „Als gevolg van het opheffen door de Sovjet-Unie van het kantoor van de commandant van het Sovjetrussische garnizoen in Berlijn, hebben de regerin gen van de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk op 24 augustus een verkla ring uitgegeven, waarin beweerd wordt, dat Berlijn onder beheer van de vier mogendheden blijft en dat de bevoegd heden van de viervoudige geallieerde commandantuur aldaar van kracht blij ven. In verband hiermee is Tass gemach tigd te verkaren, dat deze aanspraken absoluut ongegrond zijn. Er bestaan geen viervoudige organen voor het bestuur van Berlijn meer sinds 1948, toen de commandantuur door de fouten van drie mogendheden ophield te werken", aldus Tass. „Er bestaat evenmin een verenigd Ber lijn. Door hun aparte acties hebben de V.S., Engeland en Frankrijk de vier voudige verantwoordelijkheid en de viervoudige procedures die in Berlijn waren ingesteld, begraven, een speciaal bezettingsstatuut in West-Berlijn inge voerd en daar een apart drievoudig mili tair commando ingesteld. De Sovjet-Unie heeft met deze een zijdige daden van de Westelijke mogend heden niets te maken en kan voor de gevolgen daarvan geen verantwoorde lijkheid op zich nemen". In de verklaring heet het verder, dat West-Berlijn nu tot militaire basis van het agressieve NAVO-blok is gemaakt, tegen de Sovjet-Unie, Oost-Duitsland en andere vredelievende staten gericht. „De bureaus van de V.S., Engeland en Frankrijk zijn in feite NAVO-comman- doposten". De toestand in West-Berlijn bevestigt, aldus de verklaring, dringend de nood zaak van onmiddellijke opheffing van de militaire NAVO-basis in West-Ber lijn, dat binnen het gebied van de Duit se Democratische Republiek en de lan den van het socialistische gemenebest ligt en die het voorbereiden van agres sieve daden daartegen ten doel heeft. „Het opheffen van het bureau van de Sovjetrussische commandant in Berlijn is een stap in de richting van volledige opheffing van de overblijfselen van de tweede wereldoorlog op het gebied van de soevereine Duitse Democratische Re publiek, die uitgevoerd moet en zal worden", aldus het slot van de verkla ring. (Advertenties) EEN BEGRIP Nw. Boschstraat 5 - Breda

de Stem | 1962 | | pagina 1