Bedrijfsleven op Nieuw-Guinea ongerust over wetsvoorstel Bespreking ons land op met komst Wat 'n kraan, die Gerda Kraan Goulart is greep op vakbond kwijt Parochie en bisdom zijn in feite permanente concilies Boudiaf wil kandidatuur geen meer VREES VOOR „CATASTROFALE SITUATIE" Leider aanslag De Gaulle dood in cel /aar i Geen preken in het Frans maar wèl betogingen MGR. BEKKERS TE TILBURG Dr. J. B. van den Mortel te Antwerpen overleden Algerijnse verkiezingen .ances iterdam DAGBLAD VOOR ZEELAND Financieel expert V.N. gearriveerd Koel DE STUDENTEN SOMBER SLOT VAN BRABANTWEEK De prijsverhoging van de sigaren Soblen slachtoffer van wraakneming? 11e Russische kernproel Lima nieuwe Braziliaanse premier Staking is opgeheven Weer onrust in Antwerpen Kerk tussen vooruitgang en primitieve samenleving Van motorkap geschud meisje overleden PROF. ZIJLSTRA NIET MEER IN TWEEDE KAMER BLAZERS 65.- PANTALONS 29" - 39" 12 4 AG NOG IN! AMPAGNE" G 3 T EEN POST- DEN HAAG. W. VAN DER STEEN 102e JAARGANG No. 24082 Uitgave: N. V. Uitg Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr H M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren. L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel 22341 (4 lijnen) - Postgiro 278841. Voor God, Koningin en Vaderland MAANDAG 17 SEPTEMBER 1962 Abonnementsprijs f 7.30 per kwartaal, 8,60 per post, f 0,56 per week Buitenlandse abonnementen- op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,42 per mm (Ing. Med. 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau 'e™wse Füanden: GOES. Klokstraat 1 telefoon 6 252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen- HULST Steenstraat 14 telefoon 2377 (Biibureaus TerneuzenIJsbaanstraat 24 - telefoon 260' - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) Een vertegenwoordiging van de vereniging „particulier bedrijfs leven" in Hollandia zal vandaag naar Nederland vertrekken om de be langen van het bedrijfsleven in Nieuw-Guinea te bespreken. Het Ne derlandse parlement zal namelijk binnenkort het wetsontwerp behan delen voor garanties aan het bedrijfsleven in Nieuw-Guinea. Een woorvoerder van het bedryfsleven te Hollandia verklaarde in verband hier mee, dat er een catastrofale situatie zou ontstaan als het Nederlandse parlement het wetsontwerp ongewijzigd zou aannemen. De Nigimy, de grootste import onderneming op Nieuw-Guinea, die verreweg het grootste deel van alle op Nieuw-Guinea verkrygbare artikelen importeert, heeft o.a. al te verstaan ge geven haar activiteiten geheel te staken als het Nederlandse wetsontwerp niet zou worden aangepast aan de eisen van het bedryfsleven in Nieuw-Guinea. Op Nieuw-Guinea is ondertussen de financieel deskundige van de V.N., Mac Caw gearriveerd. Hij moet de geldzaken tussen Nederland en Indo nesië regelen. Hij wordt geassisteerd door Nederlandse en Indonesische ex perts. Zijn eerste werk is een begro ting samen te stellen, die beide lan den ieder voor de helft zullen beta len. Verder zullen deze delegaties maatregelen treffen, die nodig zijn geworden door het massale vertrek van de Nederlandse ambtenaren. Mac Caw zag in dit verband grote moeilijkheden rijzen. Ook de waarde van de Nieuw-Guinea-gulden zal punt van bespreking uitmaken. Een radi cale devaluatie zal moeten worden vermeden. Ook de eerste Pakistaanse militairen (65 man) zijn op Nieuw-Guinea gearri veerd. Soebandrio heeft verklaard, dat pre sident Soekarno het Nederlands-Indo nesisch verdrag inzake Nieuw-Guinea reeds heeft geratificeerd. Het akkoord Henri Niaux, voormalig officier van het Franse leger en vrijdag j.L gearresteerd omdat hij ver dacht wordt de jongste aanslag op president De Gaulle te hebben ge leid, heeft zich in zijn cel van het leven beroofd. De man werd in Agen, in Zuid-Frankrijk, zijn ge boorteplaats, aangehouden en over gebracht naar Parijs voor verhoor. Niaux was 48 jaar en van beroep verzekeringsagent. Hij was hoofd van een koloniale school in Agen. Anderhalf jaar geleden werd hij uit deze functie ontslagen. De identiteit van de man, die de auto's heeft gehuurd, die bij de aanslag op De Gaulle een rol speelden, is thans even eens bekend. Hij blijkt de 29-jarige Ser ge Bernier te zijn, die de bijnaam Mu- rat draagt. Door de arrestatie van zijn vriendin werd zijn naam bekend. Even eens is een 20-jarige Hongaar gearres teerd, die deel heeft uitgemaakt van de samenzwering tegen De Gaulle. De po litie meent dat twaalf mensen deel heb ben uitgemaakt van de laatste moord- aanslagploeg. Zij zijn nu allen gearres teerd of minstens geïdentificeerd. In Parijs zijn 27 Fransen schuldig be vonden aan het lidmaatschap van een ondergrondse organisatie van het gehei me leger, die zich ten doel stelde sabo tagedaden in west- en noordwest-Frank rijk te bedrijven. Tien man werden vrij gesproken. De overigen kregen straffen van een jaar voorwaardelijk tot tien jaar onvoorwaardelijk. In België zijn zes leden van het Fran se geheime leger gearresteerd. DE SJAH VAN PERZIë heeft opdracht gegeven zijn verjaardag op 26 oktober niet te laten vieren, in verband met de aardbevingsramp. Al het voor de vie ring bestemde geld zal de slachtoffers van de ramp ten goede komen. HET STOFFELIJK OVERSCHOT van het Tweede-Kamerlid, de heer F.H. van de Wetering, die deze week op 60-jarige leeftijd is overleden, is zaterdag op de begraafplaats „Westduin" in Den Haag ter aarde besteld- DE 49-JARIGE Duitse rakëtdeskundige dr. Heinz Krug, is verdwenen. Hij wordt sinds dinsdag in München vermist. De politie sluit de mogelijkheid van ontvoe ring niet uit. TWEE RUSSISCHE functionarissen van de Verenigde Naties zijn uit Ame rika uitgewezen wegens pogingen een vooraanstaande jonge Amerikaan als spion aan te werven. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond: Opklaringen maar ook plaatselyk en- kele buien, voornamelijk ten noor- den van de grote rivieren. Overwe- J gend matige westelijke wind. Dezelf- J de temperaturen als gisteren of iets Z lagere. Vandaag: zon onder 18.52 uur. Maan 2 op 20.54 uur. Morgen: zon op 6.18 uur. Maan onder 2 11.42 uur. zal in New-York in de V-N. ter tafel worden gebracht. Blijkbaar stelt men in Indonesië niet veel prijs op de aanwezigheid van Ells worth Bunker op Nieuw-Guinea, want op een vraag hoe men erover dacht hem als bestuurder over Nieuw-Guinea te aanvaarden, antwoordde Soebandrio di plomatiek, dat de Amerikaan votfr deze functie niet beschikbaar was. Wel zal Indonesië besprekingen voeren met de vice-president der Philippijnen. Volgens deze heeft Indonesië zijn land verzocht een rol te spelen in het tijde lijk bewind van de Verenigde Naties in het gebied. Tijdens de zitting in .New- York zal hij proberen hierover duidelijke gesprekken te voeren met de Indone sische delegatie. President Soekarno heeft Paus Johan nes uitgenodigd een bezoek te brengen aan Indonesië. De uitnodiging werd ge daan via aartsbisschop Soegiopranoto, die volgende maand naar Rome zal gaan. Een reden voor deze invitatie werd niet opgegeven. Maar ook heeft Soekarno weer toestemming gegeven aan een viertal communistische neven organisaties hun activiteiten te hervat ten. Het zijn een boerenvakbond, een vakbond voor ondernemingsarbeiders, een vrouwenbeweging en een jeugdor ganisatie. De bonden werden vorig jaar verboden, toen relletjes uitbraken naar aanleiding van illegale landoccupatie. Djakarta zal zich het lot aantrekken van alle studenten uit West-Irian, die soortgelijke moeilijkheden hebben met de Nederlanders als de zes, die opdracht hebben gekregen naar Nieuw-Guinea terug te keren, heeft Soebandrio ver klaard. De „zes" hebben reeds contact opgenomen met de Indonesische am bassade in Bonn. De moeilijkheden met deze studenten zijn ondertussen opge lost. Alle geschilpunten met Nederland zijn in der minne geregeld. Zij vertrek ken nu donderdag per K.L.M. naar Dja karta, maar moeten zorgen voor één oktober weer op Nieuw-Guinea te zijn- De Papoea's hebben een ruim zakgeld gekregen en de kamerhuur van de stu dent Jelma werd betaald. Hij kreeg ook zijn ongeopende post terug. Verder is opdracht gegeven aan de vrouwen van twee hunner het achterstallige salaris over twee maanden uit te betalen. Uit later met hen gevoerde discus sies bleek, dat in Indonesië ongeveer 2000 Papoea's wonen, die zo gauw mo gelijk naar hun land willen terugkeren. Zijn zijn positief voor onafhankelijkheid van Nieuw-Guinea. Verder vernam men (Van onze Belgische correspondent) Dr. J. van den Mortel, geboren Bos schenaar en sinds enkele jaren consul- generaal van Nederland te Antwerpen, is na een ziekte van enkele dagen, over leden. Hy was een der innitiatiefne- mers van de Brabant-week, die thans in Antwerpen wordt gehouden. Een ontvangst ten zijnen huize in verband met dit evenement, moest en kele dagen geleden al worden uitge steld, omdat de heer Van den Mortel ernstig ziek was. Met hem is een bril jante figuur heengegaan die bonho mie paarde aan grote wilskracht. Zijn grootste bekendheid kreeg hij als burgemeester van Noordwijk, toen de nog prins zijnde koning Boudewijn we kenlang logeerde om in zijn gezin de Nederlandse taal te leren. Tijdens de officiële slotlunch, zondag middag aangeboden door het bestuur van de stichting Noordbrabant-week aan haar Antwerpse gastheren, werd een minuut stilte in acht genomen te zijner nagedachtenis. Toespraken van wederzijdse waarde ring en vriendschap werden gehouden door de commissaris van de koningin in Noordbrabant, de heer Van Thiel, de gouverneur van de provincie Antwer pen en tenslotte ook door de Antwerpse burgemeester Kraeybeckx, die de ere penning van de stad Antwerpen over handigde aan de commissaris van de koningin, aan de heer De Jongh, vice- consul van Nederland te Antwerpen, alsmede aan de heren Van Thiel, Schampers en Sliepen van de stichting Noordbrabantweek. DR. J. VAN DEN MORTEL laatste initiatief de Brabantweek dat Indonesië het zeer op prijs zou stel len indien Nederlandse dokters op Nieuw-Guinea zouden willen blijven. Nieuw-Guinea zou een eigen muntstel sel, gekoppeld aan de dollar, houden, omdat de roepiah te veel is gedevalu eerd. Op het Papoea-congres in Hollandia, dat tijdens het weekeinde is voortgezet, is hartstochtelijk gepleit voor eenheid onder de Papoea-bevolking. Duidelijk kwam tot uiting hoezeer de bevolking teleurgesteld was, dat het akkoord met Nederland was bereikt vóór de stem van het Papoea-volk was gehoord. In aansluiting op de berichten over de prijsverhoging van sigaren vernemen wij van de bedrijfsvereniging van ta- baksverwerkende industrieën, dat op een enkele uitzondering na bijna alle be kende merken onder de verhoging zul len vallen. De groep fabrikanten, die op een of andere wijze tot verhoging over gaat, vertegenwoordigt dan ook niet, zo als oorspronkelijk gemeld, 60 procent maar naar schatting rond 85 proeent van de produktie. De hier en daar bij winkeliers en gros siers gehoorde klacht dat fabrikanten hun aflevering zouden vertragen moet worden geweten aan het feit dat de handel door abnormaal grote bestellin gen tracht om zoveel mogelijk goedko pe sigaren in te slaan. De industrie le vert normaal af maar kan met haar pro duktie de kunstmatig sterk vergrote vraag niet bijhouden. Scotland Yard heeft vastgesteld dat de slaapmiddelen, die de Sovjetspion Soblen heeft ingenomen en die mede zijn dood bewerkten, van Amerikaanse makelij zijn en in Engeland niet wor den verhandeld. De mogelijkheid wordt nagegaan of de spion wellicht het slachtoffer is ge worden van een politieke wraakneming. Trotskiïsten in Frankrijk en de V.S. be schouwden Soblen en zijn broer name lijk als vijanden. Beiden zouden name lijk de Russische autoriteiten inlichtin gen hebben verschaft over het doen en laten van bepaalde Trotski-aanhangers. De Sovjet-Unie heeft zaterdag in het proefgebied bij Nova Zembla opnieuw een kernwapen (plm. 15 megaton) tot explosie gebracht. De proef was de elf de in de huidige Russische serie en de op een na zwaarste tot nu toe genomen. President Goulart van Brazilië heeft na het aftreden van Brochado da Rocha een nieuwe premier benoemd en wel Hermes Lima, die in de vorige regering minister van arbeid is geweest. De pre sident werd door de kamer van afge vaardigden gemachtigd een voorlopige regering te vormen zonder bekrachtiging door het parlement. Een voorstel in het parlement om 6 januari aanstaande een volksstemming te houden zal wel een meerderheid be halen. Alleen de zeventig leden van de conservatieve nationaal-democratische unie, zullen waarschijnlijk tegenstem men. Deze volksstemming moet o.m. be slissen over uitbreiding der presidentiële bevoegdheden, maar een speciale parle- (Van onze Belgische correspondent) Te Antwerpen is de zondag voorbij gegaan zonder dat zich in de kerken van de H. Geest en de H. Jozef de ge vreesde incidenten op grote schaal heb ben voorgedaan. Zulks is te danken aan twee feiten: de instemming van mgr. Daem, bisschop van Antwerpen, om thans overleg te plegen met vertegen woordigers der grote Vlaamse katholie ke bestuursorganisaties, ten tweede de onmiddellijke schorsing op last van de bisschop van Franstalige preken en van Franstalige mededelingen in de kerken. Hierdoor konden de diensten in voor noemde kerken in alle rust verlopen. Vooral de H. Jozefkerk was vol men- Hoe intens en omvangrijk de be langstelling onder de katholieken voor het aanstaande concilie is, bleek gisteren (ten overvloede) in Tilburg, waar in de stadsschouw burg een dekenale conciliebijeen komst werd gehouden. De zaal was tot de nok toe bezet, maar zelfs een schouwburg, driemaal zo groot als de Tilburgse, zou nog vol zijn ge weest; zoveel mensen moesten er worden teleurgesteld. Degenen, die een plaats veroverd had den (want dat mocht men wel zeggen), zullen, evenals wij, onder de indruk ge komen zijn van de wijding, die er van de bijeenkomst uitging Een wijding die zijn hoogtepunt kreeg in een rede van mgr. Bekkers, die sprak over concilie verwachtingen. Evenals de andere bis schoppen heeft ook mgr. Bekkers reeds de eerste stukken, die op het concilie be trekking hebben, ontvangen. Zonder daarover uiteraard iets te onthullen, meende hij toch dat men zijn concilie verwachtingen met betrekking tot ver- nieuwingsMAATREGELEN moet matigen maar dat men zijn verwachtingen niet hoog genoeg kan stellen ten aanzien van de wekroep tot vernieuwing, welke er van het concilie zal uitgaan. De Kerk is een wereldkerk en als zo danig staat zy midden tussen de vooruit gang en de primitieve samenleving in. Zou het concilie wys handelen door on ze broeders in het geloof uit de ontwik kelingslanden te dwingen tot een galop opdat zy het westen zullen kunnen bjj houden? Of moet het westen de pas een beetje inhouden om de anderen de gele genheid te geven zich aan te sluiten. De vernieuwing op zich, zo zei mgr. Bekkers, komt niet van het concilie. Het legt vast wat reeds gaande is en opent deuren waardoor de blijde boodschap de wereld in kan gaan. De vernieuwing be gint in ieder van ons. Parochie en bis dom zijn feitelijk permanente concilies. De wetenschap begint al open te bloeien en overigens zijn de uitnodigingen tot liefde overal te vinden, liefde waardoor Christus en Zijn Kerk zich op aarde kun nen verwerkelijken. Tijdens de bijeenkomst, die luisterrijk was, mede door het optreden van het Tilburgs Byzantijns Koor (een stralende getuigenis van de liturgische schoonheid in de muziek van de Oosterse Kerk) werd ook gesproken door Gabriël Smit, die er op wees, dat het persoonlijke aspect on ze wensen met betrekking tot het tijde lijke in de Kerk bepaalt en die vervol gens een groot aantal zeer verscheiden wensen liet horen. Mariël van Kemenade droeg enkele verzen voor en de bijeenkomst werd be sloten met een waarlijk juichend Credo. Tot slot gaf mgr. Bekkers de aanwezigen zijn zegen. sen, dusdanig zelfs, dat er geen collecte kon worden gehouden wegens een vol komen tekort aan ruimte om te lopen. De Latijnse gebeden werden door veel gelovigen luidop meegezongen. Bij het einde van de H. Mis verzamel de zich een groep betogers, die door de politie op 1500 mensen werd geraamd, op het plein vóór de kerk. Zij riepen slagzinnen zoals „De zes vrij", (bedoeld worden hiermee de zes jongelui, die tij dens de betogingen van de vorige zondag werden gearresteerd en die nog altijd in de gevangenis zitten) en „Franskiljons buiten". Bij wijze van afwisseling werd luid „De Vlaamse leeuw" gezongen. Spandoeken werden ontrold met daarop leuzen als „Ons geduld is ten einde" en „Franse preken, linke streken". Toen de massa zich in beweging zette langs de Quinten Matsijslei, met de ken nelijke bedoeling naar het stadscentrum op te trekken, greep de politie, die tot dan toe met gekruiste armen had toe gekeken, krachtig in. Aan het kruispunt der Rubenslei kwam het tot schermut selingen, en er vielen harde klappen toen de politie zich meester maakte van de spandoeken. Vier leden van eenzelfde gezin, nl. de moeder, een zoon en twee dochters, alsmede een politieman wer den hierbij dermate gekwetst, dat zij per ziekenauto naar het ziekenhuis, moesten worden gebracht. Twee auto bussen, die in reserve gehouden politie mensen aanvoerden, werden met stenen bekogeld, zodat twee ramen sneuvelden. Verspreide groepen demonstranten kon den doordringen tot de Keizerslei en de Pelikaanstraat, waar zij ter hoogte van het Centraal Station tijdelijk het ver keer blokkeerden. Twaalf personen wer den opgebracht. Drie hunner moesten ter beschikking blijven van de procu reur des konings. Het 18-jarige meisje Maria van Laar, dat zaterdag jl. bij Heerlen door een auto werd aangereden, op dat motorkap terechtkwam en vervolgens werd afge schud, is zaterdagochtend vroeg aan de gevolgen van haar verwondingen over leden. Zij zat bij haar verloofde op de fiets, toen zij door de 25-jarige Hongaar G. T. uit Hoensbroek op het rijwielpad werd aangereden. Zij kwam op de mo torkap terecht en viel er na 200 meter af doordat de bestuurder een zigzag manoeuvre uitvoerde. De man reed door. Hij werd later gearresteerd en legde een volledige bekentenis af. mentscommissie heeft al een verklaring uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat deze stemming onwettig is. Tegenstanders van de links-georiën teerde president Goulart hebben te ken nen gegeven, dat hij arbeidsonrust op roept om daarmee brede-re bevoegdhe den te verkrijgen. Zij beweren, dat Goulart een staatsvorm voorstaat zoals indertijd Argentinië onder leiding van Peron had. Aan de oproep tot staken is onvol doende gevolg gegeven. Toch waren er vele arrestaties verricht. Trein- en lucht verkeer hadden er al zwaar onder te lij den. De gouverneur van Guanabara in de omgeving van Rio de Janeiro heeft met arrestatie gedreigd indien gevolg wordt gegeven aan de stakingsoproep van de vakbond, die hij illegaal noem de. Desnoods zouden federale strijd krachten worden ingezet. Het uitroepen van deze nationale sta king was aanleiding voor het gehele noordwesten van Brazilië de staat van paraatheid af te kondigen. In deze streek zijn de linkse groeperingen zeer sterk. Ondertussen hebben de Braziliaanse vakbondsleiders meegedeeld, dat de al gemene staking van kracht zal blijven zolang niet alle aangehouden arbeiders op vrije voeten zijn gesteld. In de staat Guanabara zijn namelijk vierhonderd ar beiders gevangen gezet. President Goulart is tenslotte gezwicht voor de eis van het algemeen vakver bond om met het bestuur daarvan over leg te plegen. Er zal gesproken worden over een herziening van de minimum lonen en de vrijlating der vastgezette arbeiders is ondertussen een feit. Zodoende werd de staking gisteren avond opgeheven, mede omdat thans vast staat, dat op 6 januari een stem ming zal worden gehouden over de toe komst van het regeringssysteem. Deze houding van de president wijst erop, dat hij de controle over het vak verbond verloren heeft. Vroeger had zijn partij hier de leiding, maar sinds kort hebben communistische voorman nen deze overgenomen. Na de fraaie zwemsuccessen in Z Leipzig, de wereldtitel (Henk Nij- 2 dam) en derde plaats (Peter Post) Z tijdens de wereldkampioenschappen t wielrennen, hebben thans de Neder- J Z landse atleten een woordje meege- 2 sproken in de internationale sport- 2 wereld. Goud voor Gerda Kraan op J de 800 meter te Belgrado! En een 2 nieuw Europees record. Zilver voor discus-reus Cees Koch Z en brons voor het raspaard je Tilly 2 van der Zwaard; de vierde plaatsen 2 van Eef Kamerbeek en Joke Bijle- Z veld (gisteren slechts twee cm van Z de medailles af)de finaleplaatsen 2 van Henk Snepvangers (die een moe- Z dige 1500 meter liep) en Nel Zwier; 2 het was waarachtig geen slechte ba- lans die in Belgrado voor ons land Z viel op te maken. Op de sportpagina's Z geven wij een uitvoerige reportage 2 van dit atletiekevenement. 2 Prof. J. Zijlstra zal zich niet meer voor het lidmaatschap van de Tweede Kame-r beschikbaar stellen. Dit heeft hij in een uitvoerige brief kort voor zijn vertrek naar Washington, waar hij de besprekingen van het internationale mo netaire fonds bijwoont, aan de voorzit ter van de A.-R. Partij, dr. W. P. Berg huis, meegedeeld. In dit schrijven zegt prof. Zijlstra, dat hij naar zijn vaste overtuiging voor dit lidmaatschap niet geschikt is en dat hij de Anti-Revolutio naire Partij daarmee niet zou dienen. Met nadruk stelt prof. Zijlstra, om alle legendevorming te voorkomen, dat zijn besluit niets te maken heeft met persoonlijke of zakelijke tegenstellingen in de partij. Naar aanleiding van deze beslissing van prof. Zijlstra zal het cen traal comité van anti-revolutionaire kiesverenigingen aan de partijorganen voorstellen om in 1963 met verschillen de lijstaanvoerders bij de Tweede-Ka merverkiezingen uit te komen. Mijn besluit, aldus prof. Zijlstra, heeft niets te maken met persoonlijke of za kelijke tegenstellingen binnen de partij. Met betrekking tot de persoonlijke ver houdingen laten deze volgens hem niets te wensen over. Ten aanzien van de be langrijkste actuele beleidsvragen zijn, aldus prof. Zijlstra, enigszins belangrij ke verschillen van mening thans niet of nauwelijks aanwezig. Prof. Zijlstra is ten volle bereid de A.R.-partij te blijven dienen, zij het op een andere wijze dan via een Tweede- Kamerlidmaatschap. De belangrijkste politieke tegenstan der van Ahmed Ben Bella, Mohammed Boudiaf, heeft zondag verklaard dat hij zijn kandidatuur voor de op donderdag te houden verkiezingen niet wil aan vaarden omdat Ben Bella het eerste Al gerijnse parlement heeft „geprefabri ceerd". Boudiaf, de vice-premier van de ver leden maand door Ben Bella terzijde geschoven voorlopige regering, kondigde in Parijs aan dat hij zichzelf niet kandi daat wilde stellen. Hij wees erop dat hij op 20 augustus, nadat de eerste kandidatenlijst voor de verkiezing van de grondwetgevende ver gadering was opgesteld, had verklaard dat hij niets met de keuze der kandi daten te maken had gehad. Op 25 augus tus trad Boudiaf af als lid van het poli tieke buroau. Ondanks zijn voortdurende verzet te gen Ben Bella werd Boudiaf gehand haafd op de gewijzigde kandidatenlijst, die vorige week werd gepubliceerd. Boudiaf liet doorschemeren dat vice- premier Belkacem Krim, eveneens een tegenstander van Ben Bella, wellicht ook zou weigeren zijn kandidatuur te aanvaarden. Ben Bella heeft tot dusver niet ge reageerd op de stap van Boudiaf. De communistische partij, die tijdens de laatste jaren van het Franse bewind buiten de wet was gesteld, deed gisteren een beroep op het kiezerskorps voor de 196 kandidaten te stemmen, maar be treurde de „ondemocratische wijze" waarop zij waren gesteld. De ongeveer 200 militairen van het Algerijnse nationale volksleger, die woensdag onverwachts de stad Bougie, op 190 km ten oosten van Algiers, wa ren binnengetrokken, hebben deze plaats zondag ontruimd. Dit was het resultaat van overleg tussen de bevelhebber van de troepen in het derde district, kolo nel Mouhaud Ou El Hadj, en het politie ke bureau van Ben Bella. Zoals bekend stond het derde district, tezamen met het vierde district, tot voor kort tegenover Ben Bella. Uit het feit dat de militairen van hek volksleger zich uit Bougie hebben terug getrokken, leiden waarnemers een nieuw bewijs af van Ben Bella's gezag over dit leger. (Advertentie) Deze week zuiver wollen Barathea o.a. in modern midden-grijs

de Stem | 1962 | | pagina 1