VOOR DE ZEVENDE MAAL: ..ZEELAND PRESENTEERT" In 1968 gas voor Gronings Zeeland? Titelstrijd wellicht een Brabants-Zeeuws duel LETU '"proef rit IOOO Woningtekort en slechte haven remmen uitbouw van industrialisatie Emeritus-deken J. Staal te Oosterhout overleden lid lamme Ondanks slechte zomer: goed ontwikkelde oester maak met de Yerseke oord van fijnproevers Commissaris „Nooit slecht gegeten" Dinsdag a.s. begrafenis te Stoppeldijk Dertigste trekpaardfeest in Den Bosch Inzending uit Frankrijk met eigen sfeer BILEUM rsdiensten enartsen AMENS GWATER Aaandag Hoogtepunt Cokesfabriek te Sluiskil niet gelukkig Vrees praktisch en modern: met een Prisma datum horloge tijd én datum aan uw pols. Dorus Heijmans (in Grevelingqn) wordt geborgen Burgemeester van Goes: GS. akkoord met derde Goese wethouder 'ilrmBRQS!" J aarvergadering KNYB-Zeeland Bezoek Goese fruitfee aan zieke kinderen paablaS Pe jiïero Niet namokken Europese hoofdstad DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 15 SEPTEMBER 1962 m er bi] want de al- aste reglementen wer- ;n zo deed de eerste ede in de vereniging. r nooit spijt van ge- voorzitter, de heer M. altijd een vrolijk lid jarige „loopbaan" als e heer Remijn nooit gen smaken koning of worden. Wel heeft hij en de hoofdvogel ge- ibileuinschieting organiseert „Victoria" umschieting, want een schutterswereld zelden ileum kan men toch roorby laten gaan. De ,,Con Affezzione" zal tyn opvrolijken met eting begint om half ?e. nijn denkt nog niet lij is nu ruim 79 jaren toch nog wel enkele meelopen- en zondag gaat de oefenen, als het ten- jr is. ;n actief doelschutter. iden heeft hij zijn vijf- ïtters-jubileum gevierd, er is de heer Remijn ;tig jaren koorzanger, an zijn 60-jarig jubi- g is hij onderscheiden nderscheiding Pro Ec- teemt waar voor Kloos- Buwalda; voor Terneu ten; voor Axel dokter Cadzand, Retranchement de dokter Bom te Cad- lijke, Biervliet en Hoofd- Lievens te IJzendijke; en Aardenburg dokter burg, tel. 01177-366. neemt waar voor Axel, van Gent de heer J. de ag, tel. 01153-366: voor en Groede de heer W. ostburg. tel. 01170-2693; Nieuw-Namen de heer Namen. 3FDAKTE slaagde voor de hoofd- de heer J. de Moor te CHOOL MIDDELBURG examens van de derde lige bevoegdheid voor onderwijzeres) zijn ge- Baten te Vlissingen P. Hoes P. A. J. L. v. d. i J. I. Goedhart te M. Huiibregts te Middel- ■st te Middelburg A. H. eer Hendrikskinderen Munck te Goes en J. A. aes. ag 16 september, zijn de hoogwaterstanden in de nd als volgt: Hansweert Terneuzen 3.39 en 15.54, en 15.21, Wemeldinge eptember, zijn de tijden erstanden in de provincie >lgt: Hansweert 5.20 en n 4.24 en 16.42, Vlissin- 10, Wemeldinge 5.59 en 15.45 uur De koning der 4 j., 20 uur Liefde voor De volmaakte bankroof, n 20 uur Zeven mannen 14 j. 15 uur Schieting Het geheim van Monte en 20 uur Mag ik 'n lift 20 uur Het geheim van r zü u 14 j. he Kermisschieting VDE itbalwedstrijd Hontenisse- •t 19.30 uur Staande wip en 21 uur Samar, het 14 i- 19 en 21.30 uur Vergel- 20 uur Vergelding. 18 J. en 19.30 uur Samar, het 14 j. ir Hercules contra de j., 19 en 21.30 uur Ver week Traviata, 20 u. Othello uw 20 uur Handel in 18 j. NT uur Uit angst voor de 20 uur Liefde voor geld, r Zeven mannen zonder Gaaibolling che Kermisschieting Mag ik 'n lift van u?, a.l. uur Vergelding Samar, duivelseiland uur Samar, duivelseiland IVergelding ïur Openb. raadsverg. Vergelding week (Van onze redacteur) Gistermiddag heeft Zeeland te Yerseke voor de zevende maal zijn oesters en mosselen gepresenteerd. De mosselen waren reeds eerder rond gegaan op de vóórfeesten te Bruinisse en Zierikzee. De grootste belangstelling ging dus uit naar de kwaliteit van de oester. Welnu, die is huiten verwachting goed. De oester is, ondanks de slechte zomer, flink ontwikkeld en hij smaakt echt naar de zee: lekker zilt. Dat is dan de mening van de heer J. B'al, oeslerkweker en lid van het comité „Zee land presenteert", dal deze dag organiseert. ver, op het moment, dat hij zijn eerste oester van dit seizoen luch tigjes op zijn tong liet balanceren. En de Belgen kunnen het weten. Van de dertig miljoen, oesters, die Zeeland vorig jaar heeft opgehaald, zijn er zeven tien miljoen in Belgische magen terecht gekomen. In Nederland zelf werden nauwelijks anderhalf miljoen oesters ge consumeerd. Ook eet de Nederlander bij zonder weinig mosselen: niet meer dan vier miljoen kilo per jaar tegen een produktie in Nederland van tachtig mil joen kilo. Waarom eten de Hollanders zo weinig oesters en mosselen? wilde zo'n Belgische journalist weten tijdens een persbijeen komst te Wemeldinge vlak voor de vlootschouw plaatshad. „Omdat ze in Ne derland te weinig bekend zijn", moest de heer J. Bal toegeven. En dat na zeven maal „Zeeland presenteert" De commissaris van de koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot,die op de,.Yerseke 60' de eerste oester van dit jaar offi cieel naar binnen slikte, zei op de vraag van een journalist „Zijn ze beter dan vorig jaar?", dat hij ze nog nooit slecht gegeten heeft. Even complimenteus als diploma tiek dus. Zouden de» achterdochtigen onder ons deze uitspraken mis schien nog onder het hoofd „offi ciële propaganda" hebben kunnen rangschikken, dat kan beslist niet het geval zijn met het gelukzalige gezicht van een van de vele Bel gische journalisten, een fijnproe- (Advertentie) W ATM weet er wel raad op Br/da, Ginnekcnweg 41, tl. 36547 Breda, Chr. Huygensstr. 52 tl. 42500 chemische en wilwasserij Het is verder weer een prachtige, fees telijke, zonnige dag geworden. Hoogtepunt een vlootschouw op de oesterbank voor Yerseke, waaraan ongeveer honderd schepen uit Yerseke, Bruinisse, Tholcn, Zierikzee en zelf Harlingen en Wieringen hebben deelgenomen. Het was 6én grote triomfantelijke opmars naar Zeelands heerlijke zeebanket. Een machtige, opgetuigde, schoonge schrobde, volgeladen vloot. Elkaar ver dringende, eikaars kielzog zoekende sche. pen in dat gladde, zachte, ruime Ooster- schelde-sop. En daar tussendoor een eigenwijs, eenmansracebootje, dat als watervlo over het glinsterende water schoot. Tegen vieren werden de eerste oesters opgekord, hetgeen gepaard ging met een honderdtonig getoeter. In een minimum van tijd was er rondom de „Yerseke 60'' een eiland van schepen gevormd. De commissaris van de koningin zoog terwille van de fotografen de ene oester na de andere op. Een Zeeuwse amateurfoto graaf zei tegen hem: „Je zat net achter die vlag". De commissaris, terwijl hij een nieuwe oester liet aanrukken voor een volgende pose: „Ik ben die vlag dankbaar: nu kan ik er nog een nemen". Dergelijke uitlatingen waren kenmer kend voor deze dag. Er was sfeer giste ren. Niet alleen buitengaats, maar ook Yerseke zelf. Volop vlaggen, volop muziek (helemaal uit Mechelen) volop oesters, mosselen en wijn in die machtige grote tent naast de kerk. Daar zei een Duitse journalist, die dank zij autopech het feest heeft moeten mee maken, gisteravond om half zeven tegen ons: „Vijftig doden kijken me van bin nen aan" en hij bedoelde die gloeiend hete mosselen en die kil uitziende oes ters, die hij met veel wijn naar binnen had gewerkt. Instituut van de Kon. Academie van We tenschappen te Yerseke, die voor cfc pers een uiteenzetting van de oestercul tuur en van het werk van zijn Instituut gaf, zei, dat de oesterproeven alle ver trouwen genieten. De commissaris van de koningin zei tijdens een spel, dat bij de haven werd opgevoerd, dat hij de minister dankbaar is voor de opdracht, die hij onlangs heeft gegeven om de oesterproeven (een project van f 70.000.000) nu ook uit te voeren. De reeds eerder genoemde heer J. Bal gaf ons desgevraagd toe, dat de belang rijke oesterkwekers en -handelaars niet veel in de proeven in het Veerse Gat zien. Tenslotte nog enkele prijswinnaars. De best gepavoiseerde boot was de „Zierik zee 24", daarna kwamen de „Yerseke 64" en de „Yerseke 24". De oester- en mosselautorit, waaraan vijenzestig wagens hebben deelgenomen en die uitgezet was door de Krabbenrij- ders uit Bergen op Zoom, werd bijna een complete Bergen op Zoomse aange legenheid. De eerste vijf aankomenden waren: 1 Hough, Bergen op Zoom, 50 strafpunten. 2 Ottevanger, Klundert, 54 strafpunten. 3 Mazairac, Bergen op Zoom 71 strafpunten. 4 Smaal, Dordrecht, 71 strafpunten en 5 Maj. Walraven te Ber gen op Zoom 75 strafpunten. (Van onze correspondent) Zeeland zal waarschijnlijk in 1963 gaan profiteren van het aardgas, dat kortgeleden bij Slochteren in Groningen is ontdekt. Dat bete kent voor de gebruikers dat het gas aanzienlijk goedkoper wordt. Zeeland is wat dat betreft slechter af dan de rest van ons land. De gasprijzen liggen in deze provincie 25 procent hoger dan elders. De oorzaken daarvan zijn de hoge kos ten van het cokesgas uit Sluiskil, waarop het grootste gedeelte van Zeeland is aangewezen en de rela tief geringe afname van gas in het gewest. De aansluiting van aardgas brengt overigens een aantal moeilijkheden op (Advertentie) Een heerlijke dag, waarop als ware het zondig hierover te praten, nauwelijks gesproken is over de dreigende onder gang van de oester- en mosselcultuur. Burgemeester A. Willemsen van Yerseke was natuurlijk optimistisch: „D'r zijn er nog en d'r blijven d'r nog". Maar hij was ook onzeker: „Er bestaat een vrees, dat de cultures al voor de sluiting van de Oosterschelde verloren zullen gaan. Daarom is het goed en noodzakelijk, dat proeven in het Veerse Gat genomen wor den. Als ze maar niet te laat komen". Dr. K. Vaas, directeur van de afdeling Delta-onderzoek van het Micro-biologisch Vlido zorgt dat u rustig slaapt Vorige week hebben wij uitvoerig be richt over het zinken van bitumenschip Dorus Heymans in de Grevelingen. De berging van deze drijvende fa briek is opgedragen aan de firma Van den Akker' uit Vlissingen. Men hoopt het lichten en bergen in drie weken te kunnen klaren. Hierbij zal geen gebruik worden ge maakt van drijvende kranen of bokken. Het 'S de bedoeling een duiker te la ten onderzoeken op welke wijze het schip gzonkn is, om vervolgns hete schip gezonken is, om vervolgens het lek te dichten en dan het schip leeg te pompen. Door inbrengen van lucht hoopt men d ezaak weer drijvend te krijgen. Daar het schip gewoon met de kiel op de bodem ligt. zal het mis schien uit zichzelf gaan drijven als het water er uit is. 'n Erdal produkt, dus goed! //)\N technisch en financieel vlak met zich mee. Het zou namelijk noodzakelijk wor den de gasbranders geheel te laten om bouwen of zelfs te vernieuwen. Dat kost elke gebruiker f 120.. Bij een totaal aan tal gebruikers in Zeeland van 20.000 brengt dat f 2.500.000 met zich mee. De Nederlandse regering koestert plannen het Groningse aardgas ook uit te voeren naar België, West-Duitsland en Engeland. Van een aansluiting op het Belgische net zou Zeeland dan kunnen profiteren. Daarvoor zou dus alleen de pijpleiding van Bergen naar Goes moeten worden doorgetrokken. Daarna zou het vervangen van cokes door aardgas in de provincie sectorgewijs en in overleg met de cokesfabriek Sluiskil moeten gebeuren. De kosten van de aansluiting op het aardgasnet zijn overigens nog onbekend. Of geheel Zee land van het aardgas zou kunnen profi teren is nog onzeker. Mocht de aansluiting over zes jaar plaatsvinden dan is het nog een vraag of b.v. Schouwen-Duiveland, west-Z.- Vlaanderen en de zak van Zuid-Beve land van ,,gas" veranderen. Het gasverbruik in Zeeland gaat om hoog. De huidige welvaart speelt uiter aard in deze afnamevermeerdering een grote rol. Het aardgas zal door de veel lagere prijs (33 a 35 cent per kubieke meter) dan kolen en stookolie ook voor de ruimteverwarming ideaal zijn. De cokesfabriek in Sluiskil is mèt de hoogovens en mèt de staatsmanen overi gens helemaal niet gelukkig met het aardgas. „Waar blijven wy met ons eigen gas?" vraagt de Zeeuwscli-Vlaamse fa briek zich af. De economische moeilyk- lieden die voor de cokesfabriek dreigen, worden niet alleen veroorzaakt door het toekomstige verlies als klant van de Zeeuwse gasbedrijven maar ook door de plannen in België tot de stichting van eigen cokes- en stikstofwinningshedry- ven. Waardoor ook de afname van het Sluiskilse gas door onze zuiderburen waarschijnlijk onmogelijk zou worden. (Advertentie) Als U nauwelijks meer op of neer kunt van Rheumatische Pijnen en D hebt de remedie maar »oor 't grijpen Waarom zoudt u dan niet 't voorbeeld van die tienduizenden volgen die u voorgingen. Kruschen Salts, regelmatig de kleine dagelijkse dosis. Kruschen's zegetocht over de wereld begon om streeks 1925 en steeds groter werd de kring van gebruikers. En dan zoudt u de uitzondering willen zijn? Natuurlijk gaat ook u de bloedzuiverende Kruschen kuur doen. En wel liefst van vandaag op morgen. G.S. van Zeeland hebben gisteren besloten een derde wethouder voor Goes toe te staan. Tot derde wethouder is vorige week dinsdag gekozen mr. J. van de Burgt (A.R.) De verkiezing droeg een voor lopig karakter, omdat G. S. nog moesten beslissen of Goes twee dan wel drie wethouders zou krij gen. G.S. hebben hun besluit onder meer genomen op grond van de te verwachten ontwikkeling van Goes. (Advertentie) In het St.-Jozefziekenhuis te Ooster hout is vrijdagmorgen op 78-jarige leef tijd overleden deken J. Staal, tot 30 december 1961 deken van Hontenisse en pastoor te Stoppeldijk. Sedert december van het vorige jaar verbleef hy in het St.-Elisabethliefde- huis te Dongen. De gezondheidstoestand van de deken liet reeds lang te wensen over en zijn opname in het ziekenhuis werd nood zakelijk nadat hij enkele weken gele den bij een val een gebroken heup op- lip. Dken Staal, is in 1909 zijn werk als neomist te Stoppeldijk begonnen. Na achtereenvolgens kapelaan te zijn ge weest te Ulvenhout en Dongen werd hij op september 1924 benoemd tot pastoor te Stoppeldijk en aan deze pa rochie heeft hij bijna veertig jaar zijn beste krachten gegeven. Op 6 augus tus 1947 volgd zijn benoeming tot de ken van Hontenisse. De thuis overledene heeft zich bij zonder verdienstelijk gemaakt voor zijn parochie. Onder meer werd tijdens zijn pastoraat het kenkgebouw tweemaal ge restaureerd. De kerk kreeg nieuwe ban ken en een nieuw orgel, terwijl d bouw van en verenigingsgebouw en een kleuterschool tot stand kwamen. Bij de vele kapelaans die hij heeft mogen opleiden, was deken Staal zeer De afdeling Zeeland van de K.N.V.B. zal op zaterdag 22 september in restau rant Wöhler te Middelburg haar jaar vergadering houden. De heren J. Allaart, J. Platteeuw en A. Dikkenberg zijn aan de beurt om uit het bestuur te treden. Zij zijn herkies baar. Van de voetbalvereniging Zierikzee is het voorstel binnengekomen spelers van het actieve voetbal pas na één jaar wachttijd over te laten gaan naar het zomeravondvoetbal en de minimum leef tijd voor deelnemers aan het zomer avondvoetbal te stellen op 30 jaar. Het bestuur stelt de vergadering voor de bepalingen te houden zoals ze zijn. Een lid uit de gewone KNVB-competitie moet volgens de voorschriften automa tisch al een jaar wachten om aan de zomeravondcompetitie deel te nemen. Het laatste voorstel van Zierikzee om voetballers beneden de 30 voor het zo meravondvoetbal uit te schakelen wordt door het bestuur te ingrijpend geacht. TIJDENS internationale wedstrijden te Parijs hebben de waterpoloploegen van België en Nederland hun meerdere moeten erkennen in respectievelijk Italië en Frankrijk. Nederland verloor met 5-3 van de Fransen. België ging ten onder tegen Italië met 9-1. Em.-deken J. STAAL geliefd. Wat een ruime plaats de over leden deken bij zijn parochianen in nam is duidelijk gebleken bij de vie ring vna zijn gouden priesterjubileum. Zijn vele verdiensten werden in 1960 gewaardeerd met de ridderorde van Oranje Nassau. Deken Staal zal rus ten temidden van hen die he m het liefst waren, de parochianen van Stop peldijk. Na de plechtige uitvaartdienst op dinsdag 18 september in de paro chiekerk te Stoppeldijk vindt daar ook de begrafenis plaats- Donderdagmiddag was liet feest voor de patiëntjes in de door „Sport steunt Zonneveld" geadopteerde inrichtingen „Zonneveld" „Ipenoord" en „Welgelegen' (Kinderzorg) toen de lieftallige Goese fruitfee met haar hofdames een bezoek bracht. Zij kwam uiteraard niet met lege handen. Na eerst de tbc-afdeling van Zon neveld bezocht te hebben kwam de reva- lidatie-afdeling aan de beurt. De kinderen zongen de fee in een daartoe speciaal gemaakt lied een welkom toe. Ook daar kreeg ieder kind een bakje fruit. Voor het personeel werden enige kisten met fruit achtergelaten. Op de tbc-afdeling kreeg de fruitfee mede in verband met haar a.s. huwelijk, een door de patiëntjes vervaardigd dien blad aangeboden terwijl twee meisjes van de revalidatieafdeling een daarvoor pas send kleedje hadden vervaardigd. De bei de hofdames kregen ieder een eveneens zelf gemaakt sigarettenstandaartje. Nadat de fruitfee en de beide hofdames de Zonneveldtegel in ontvangst hadden mogen nemen werd de tocht voortgezet naar „Ipenoord" waar een aantal ver pleegde kinderen een erehaag had ge vormd. Na een korte rondwandeling door enkele afdelingen en het uitreiken van bakjes fruit voor de patiëntjes en een kist fruit voor het personeel, waarvoor de directrice Zr. van der Gaag hartelijk dankzegde, werd de tocht voortgezet naar Welgelegen, waar de fruitfee haar druk ke middagbezoek besloot. 7~)e parlementaire behandeling van het Nieuw-Guinea-akkoord is dan achter de rug. Niets staat meer in de weg aan de bespreking in de algemene vergadering van de Verenigde Na ties, waar Nederland en Indonesië een drachtig een resolutie zullen indienen. Dat is al een schouwspel op zich. We geloven, dat premier De Quay een wijs woord sprak, toen hij opwekte nu niet na te mokken. Deze periode is voorgoed afgesloten. De Nederlandse regering heeft er al blijk van gegeven, dat van haar kant alles zal worden gedaan, om de over gangsregelingen zonder schokken te doen verlopen. Ze heeft voor de ko mende jaren ook belangrijke finan ciële steun toegezegd aan het gebied, waarover ze niets meer te zeggen zal hebben. Ze doet alle moeite om amb tenaren en militaire technici te bewe gen nog wat te blijven, teneinde aller lei diensten niet te ontwrichten. Ons dunkt, dat dit gewaardeerd moet wor den, ook in Indonesië. Het kan mede de weg effenen voor een herstel van de betrekkingen met Djakarta. Volstrekt overbodig was de brief van de Nijmeegse hoogleraren, die nog eens alles vergoelijkten wat Indonesië aan agressieve daden had verricht, om daarna de Nederlandse regering voor te houden, dat ze nu tot goede ver standhouding met Indonesië moet ko men. Indonesië nam onze eigendom men in beslag en verbrak alle betrek kingen. Indonesië zal nu de eerste stappen tot toenadering moeten doen. Het is van harte te hopen, dat dit zal geschieden. We willen ook niet na- mokken over alles wat ons aangedaan is Maar zonder bewijzen van goede wil van de andere kant kunnen we er echt niet komen. [V/Ien heeft er lang weinig meer over gehoord, maar nu is het toch weer eens gebeurd, dat er vragen zijn ge steld over de aanwijzing van een Euro pese hoofdstad en wel in Parijs. Daar heeft een lid van de Franse Assemblée de regering verzocht hiervoor de kan didatuur van Straatsburg te steunen en minister Couve de Murville heeft van een leien dakje geantwoord, dat er in beginsel besloten is alle Europese instellingen in één enkele zetel bijeen te brengen, maar dat de keus van die zetel nog niet gemaakt is er zijn in meubels immers zoveel stijlen! dat die keus ook zo spoedig nog niet te verwachten is, wat niettemin niet weg nam. dat de Franse regering in af wachting daarvan ferm Straatsburg handhaafde als zetel van het Europese parlement. Waarschijnlijk is de geachte afge vaardigde dik tevreden naar huis ge gaan, al heeft minister Couve de Mur ville handig de eigenlijke bedoeling van de Franse regering met de hand having van Straatsburg onder een vloed van woorden bedekt en bedol ven. Voor haar is Straatsburg ook maar een voorlopige oplossing; wat zij eigenlijk wil, is de aanwijzing tot Europese hoofdstad van Parijs. En hiermee doorkruist zij andere ambities, met name van België, waar vooral minister Spaak de grote voor vechter en bevorderaar is van de aan wijzing van Brussel tot Europese hoofdstad. Ook Luxemburg wordt er door geraakt, dat zich voor het be houd van zijn KSG-zetel als het ware op een gegroeide conventie kan be roepen. Nu heeft Brussel stilletjes aan bij de kandidatuur een voorsprong gekregen door zijn enorme bouwwerken, die het ter beschikking kan stellen voor de Europese instellingen en die Straats burg niet heeft. Daarom speelt zich bijna alle Europese integratie-politiek nu in Brussel af. Maar toch is het lang niet zeker, dat Brussel het pleit wint, want de as Bonn-Parijs en de actuele verster king daarvan verhogen de keus van Parijs. Waarom de vraag kan gesteld, of het ..pragmatisme" van Spaak in zake de Europese Politieke Unie hier mee geen verband kan houden en hij het met Nederland gedeelde standpunt hieromtrent geneigd was los te laten voor een Franse concessie aan Brussel. (Advertentie) (Van onze redacteur) Tydens een deze week gehouden ver gadering van de Vereniging Bedryfs- overleg te Goes heeft burgemeester mr. F. Huber een en ander verteld over de mogelykheden maar vooral ook over de moeilijkheden van de industrialisatie te Goes. Een verdere industrialisatie stag neert momenteel volgens hem vooral op het woningprobleem in Goes. Een direct gevolg hiervan is dat het moeilijk wordt voldoende arbeidskrach ten aan te trekken. Een andere bijzonder ongunstige factor is de slechte toestand waarin de Goese haven verkeert. In augustus bijvoorbeeld heeft het te kort aan havenaccommodatie zich wel bijzonder dringend geopenbaard tijdens de afvoer van granen per schip vanuit Goes. In veertien dagen tijds is circa 6000 ton graan verscheept. De laadmethode die voor graan moet worden toegepast eist een sterke loswal. Het was zo druk in de haven dat zelfs de beurtloswallen bij de brug in gebruik genomen moesten worden. Bovendien moest een beroep wor den gedaan op de firma de Dreu om een aan haar verpachte loswal te mogen be nutten. Ondanks deze maatregelen is het voorgekomen, dat een schip zesmaal van laadplaats moest veranderen. Er traden grote veranderingen bij het laden en het uitvaren op. Het laatste omdat de vaar geul te smal is. Verschillende schepen zijn door al deze moeilijkheden doorge varen naar Ellewoutsdijk en Bórssele om daar hun lading op te nemen. Het is daarom gewenst dat de loswal- len op korte termijn worden uitgebreid terwijl de vaargeul verbreed dient te worden. De eerste dag van de dertigste natio nale tentoonstelling der Koninklijke Ver eniging „Het Nederlandse Trekpaard is een zeer geslaagde geworden, mede dank zy het fraaie weer. De inzet aan de vooravond was al glo rieus, met de Franse onderscheidingen voor de topfiguren van het stamboek; op de eerste keuringsdag is de goede in zet uitstekend gecontinueerd. Reeds direct bij het betreden van de markthallen trof ons bij de Franse afde ling de sfeer die niet meer van deze tijd is althans in ons land; in Frankrijk blijkbaar wel. Enthousiast zette één dei- Franse geleiders ons de verdiensten van zijn Comtois-paarden uiteen: meer dan mak, nimmer slaan of bijten of wat dan ook voor lelijks, gewillig tot het uiterste ook gedurende de vijf maanden dat er zo'n voet of meer sneeuw ligt, het werk kennende. In deze afdeling zagen we in de stallen prachtgroepen hengsten van diverse ras sen, waarop we na de demon straties, terug hopen te komen: de schare Perechon-, Mayennais- en Boulonnais- hengsten, een heel mooi gezelschap schimmels, een dozijn Normandische vos hengsten (warmbloed één bruine) en de Comtois-, Breton- en Ardenner-hengsten prachtcollecties. Die voor de eerste maal de Franse grens hebben overschre den! Naast al dit schoons mochten de dertig Haflinger* merries, drie hengsten, alle mooie zwartvossen met witte staart (lang) en manen, toch ook gezien worden! Maar de hoofdtoon lag deze eerste dag toch bij de Nederlandse trekpaarden, waarvan een vierhonderd hun opwach ting kwamen maken bij de jury's, die in een zestal ringen hun werk deden. De eerste 57 nummers waren fokheng- sten van diverse leeftijd, iedere klasse verdeeld in drie maten, zodat de diverse categorieën niet al te dik bezet waren. De fokmerriën, twee jaar en ouder, waren verdeeld in een achttiental rubrie ken, waarin veelal meerdere eerste pry zen werden toegekend. De allereerst ge plaatste merriën komen meerendeels uit Zeeland, zodat er gerede kans bestaat dat morgen de kampioene een Zeeuwse zal zyn. Bij de jongste (zesjarige) merriën maakten ook diverse dieren uit Drenthe een goede beurt. Van de oudere fokhengsten waren de beide eerste van de grote maat uit Oost brabant: Bento v. Passluis van de fam. Kuypers en Nico v. Bommanshof van Bens en zonen; in de middelmaat waren eerste René van Tonenhof, Limburgse van Al. Serrarens te Ossenisse en Nico v. Faira van kind. H. v. Bommel te Stip hout en van de kleine maat werd eerste de reserve-kampioen van verleden jaar, de 7-j. Gambo v.d. Liter van W. de Buck en zn. te Meliskerke. Van de 4. en 5-jarige „grote" werd no. 1 Favori van Moerkapelle van de Coöp. H.V. te Dinteloord; van de mid delmaat (3 eersten) werd IA Wallon v St.-Kruis van A. van Lier te Oud-Gastel en Pr. Ed. de Backere te St.-Kruis en van de „kleine" zegevierde de Over- ijselse Herseur v. Mersa, elg. J.H Kru- ders te Delden, gefokt door A en J Haverbeke te Biervliet. De driej. „grote" (3 eerste) werden aangevoerd door de Limburgse Elegant v. Braamhof van Al. Serrarens te Osse nisse; de middelmaat telde als eerste de Gelderse Costaud van Ospel en van de kleine maat (2 eerste) werd IA .te Overijsselse Kastor v. Ivonne, van B. de Graaf te Werkendam en cons. Het zou ons niet verwonderen als mor gen de strijd om de hoogste titel vooral gmg tussen Wallon van St.-Kruis en Gambo v.d. Liter. Doch er waren meer zeer goede. Van de Haflinger-hengsten werd eer ste van de zware maat Nobel, van Bens en zn. te Mill; van de lichte maat Waag hals van fa. F. Dekker te Axel (beide vier jaar). Van de zwaardere merries (7 eerste) werd IA Joga (5) van Fr. en J.B. Dek ker te Axel; van de lichtere (5 eerste) Appel (5) van dr. ir. C.J. van Meel, het Tweede-Kamerlid te Hilvarenbeek. Wellicht wordt van deze morgen ook een kampioen uitgeroepen. h m t

de Stem | 1962 | | pagina 3