aoUlaO feitt VOORSTEL IN GEMENEBESTCONFERENTIE: Pakistan wil omvang EEG drastisch vergroten kwam Sovjet-wacht weer met de bus VIJF JONGENS RANDEN I9-JARIG MEISJE AAN- Braziliaans kabinet biedt ontslag aan DIEPER KON ECHT NIET Poging om nadelen Britse toetreding tegen te gaan Opgeblazen, mannetje Sigarenrokers de sigaar: prijsverhoging Katholieke eerste steen voor hervormde kerk V.N.Tsjombe fantaseert Ontstellend zedendelict in Den Haag Hulpgeroep van slachtoffer trok een zesde lafaard aan lezier? DAGBLAD VOOR ZEELAND STIKKER: NU RUSSEN NOG Zuidoostelijke wind Auto van prins Albert overrijdt voetganger Onderzoek naar Thalidomide Een nieuw zuidwesten Kon. bezoek aan Perzië uitgesteld WESTELIIK VERZOEK INGEWILLIGD „Nu begrijp ik, waarom Quadros destijds aftrad V.S .-marine houdt Cuba duchtig in de gaten Abonnementsprijs- verhoging 8 102e JAARGANG No. 24081 Voor God, Koningin en Vaderland Abonnementsprijs 7.30 per kwartaal, 8,60 per post, t 0,56 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,42 per mm (Ing. Med. 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. telefoon 6 252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST Steenstraat 14 - telefoon 2377 (BijbureausTemeuzen IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) Het staat vast dat met ingang van 1 oktober de sigarenprijzen zullen worden verhoogd. Het staat ook vast dat deze verhoging 1 a 2 cent per sigaar zal be dragen. Een belangrijke groep sigarenfabri kanten heeft de minister van economi sche zaken om deze prijsverhoging ver zocht. De minister heeft hierin echter geen uitspraak gedaan, hetgeen voors hands betekent dat het de fabrikanten vrij staat de prijsverhoging al dan niet toe te passen. Niet alle fabrikanten achten de prijs verhoging absoluut noodzakelijk. De voorstanders maken circa 60 procent uit van de sigarenproduktie in ons land. In ieder geval zal op 1 oktober de grote meerderheid van fabrikanten de sigaren aan de grossiers en winkeliers gaan afleveren tegen verhoogde prijzen. De consument zal de hogere prijs ve-el later, misschien pas half november, gaan betalen. Op de Gemenebestconferentie die thans in Londen aan de gang is, is voorgesteld om een topconferentie te beleggen van alle leiders van de Euromarkt en het Gemenebest, Het idee werd geopperd door Pakistan en het heeft in vele kringen sympathie verworven. President Ajoeb Khan van Pakistan bracht het te berde tijdens een gesprek met Harold MacMillan, de Britse premier. De Pakistaanse president zou deze topconferentie wensen om op die manier de Euro- marktleiders ervan te doordringen dat de souvereine staten van het Gemenebest ernstig te lijden zullen hebben van een aansluiting van Engeland bij de E.E.G. De economie van sommige landen zou zelfs ontwricht kunnen worden, als die toetreding moet geschieden op het bestaande complex van voorwaarden, vindt hij. Sovjet-Unie de reeds door de E.E.G. ver- kregen resultaten toegeeft". Liberaal standpunt Gisteren is in Den Haag een conferen tie van de raad der liberale internatio nale, waarin de liberale partijen uit een twaalftal landen verenigd zijn, afgeslo ten met de goedkeuring van een aantal resoluties waarin het internationale li berale standpunt werd bepaald ten aan zien van de Europese eenwording en de koude oorlog. De raad verklaarde, dat in de Europe- gemeenschap de politieke ontwikke ling parallel moet lopen aan de econo mische ontplooiing en dat de zes ge- meenschapslanden de kandidaatleden en -geassocieerden (en in het bijzonder En geland) moeten raadplegen over hun plannen voor een politieke unie. De E.E.G. wordt erkend „als slechts een stap in de richting van een steeds omvangrijker politieke en economische gemeenschap van vrije landen die een democratisch ste-lsel hebben, in de ge hele wereld". Ajoeb Khan vliegt vandaag nog naar Parijs om dit idee met president De Gaulle te bespreken. Welingelichte lieden zeiden, dat Ajoeb EEN JAPANSE vissersboot is gezonken na een aanvaring met een onbekende onderzeeboot, die zich na het ongeluk snel uit de voeten maakte. Het is ver moedelijk een Russisch vaartuig ge weest dat zich in de Japanse wateren ophield. BINNENKORT wordt een bedrijfschap voor de margarine-industrie opgericht. Dan telt Nederland 39 produktschappen, 15 bedrijfschappen en 2 hoofdbedrijf schappen. HET AMERIKAANSE ministerie van buitenlandse zaken heeft gezegd dat de V.S. aan Israël wel wapenen hebben ge leverd. Er werd nl. betoogd dat Egypte, een van Israëls aartsvijanden, Ameri kaans oorlogstuig had gekregen en' Is raël zelf niet., DRIE LEDEN van de Oostenrijkse Al- penpolitie zijn tijdens een patrouille in het Oetzdal door vallend ijs bedolven en gedood. MAANDAG wordt een begin gemaakt met de terugtrekking van 800 in Laos gelegerde Amerikaanse militairen. i f i l ZVKNÏÏft. medegedeeld door Li.? I Vfeld,g tot vanavond: uw toenemende bewol- van hél l nl;Tmrliik in he« westen i i 4 4" 1 ka.ns °p een bui. Zwak- 4 matige wind uit richtingen tus- 4 sen oost en zuid. Iets warmer. j^r.nstVuï het —5 Licht bewolkt tot mooi weer Maxi- J temperaturen van 18 tot 21 gra- |ofn^oTuurn0nder 1857 UUr' Maani ™°//en: °P 615 uur- zon onder 'Óp520"raan °nder 858 UUr' :te9d2a2guurnOP 616 UUr' Maa" °"-J t In Stockholm heeft de première plaats gevonden van de nieuwe film „De wonderlijke reis van Nils Holgersson". De galapremière werd ook bijgewoond door de leden van 't Zweedse konink lijke huis. De koning treedt zelf even in de film op. Bij de binnenkomst van koningin Louise in het theater werd zij op charmante en waarlijk hoofse wijze verwelkomd door de jonge vertolker van de hoofd rol, Sven Lundberg. Een voetganger is in de buurt van Pisa door de auto van prins Albert en prinses Paola van Luik overreden en gedood. Toen het ongeluk gebeurde bevonden de prins en prinses zich niet in de wagen. De inzittenden van de Mercedes waren de twee kinderen van de prins en prinses en een oppas. Het slachtoffer werd over reden toen hij de weg van Pisa naar Viareggio overstak. De kinderen over kwam niets. De fabrikanten van „Distaval", het slaapmiddel dat als oorzaak wordt be schouwd van de misvormingen die zich bij tal van de laatste tijd in Engeland geboren baby's hebben voorgedaan, heeft een bedrag van twee en een half miljoen gulden beschikbaar gesteld voor een on derzoek naar de oorzaken van deze mis vormingen. Het onderzoek zal door on afhankelijke instellingen worden ver richt. De maatschappij had het betrokken slaapmiddel eerst, voor het in het Ver enigd Koninkrijk in de handel werd ge bracht. in eigen laboratoria aan alle er kende proeven onderworpen en had ook regelingen voor klinische proeven ge-eerst enkele vrienden gewaarschuwd te troffen. hebben bracht hij het meisje echter met Khan re-eds de steun heeft van de Azia tische landen en dat de afgevaardigden van Australië en Canada hadden laten weten belangstelling te hebben voor het voorstel. Duncan Sandys, de Britse minister voor Gemenebestzaken, en lord Home, de Britse minister van Buitenlandse Za ken, hebben gisteren tijdens een lunch- bijeenkomst het Pakistaanse plan uit voerig besproken. Later op de dag liet president Ajoeb Khan van Pakistan de internationale pers bijeenroepen om persoonlijk in het openbaar te verklaren wat hij met zijn plan voorheeft: nl. de omvang van de E.E.G. te vergroten, door de toelating van andere landen. Het Pakistaanse staatshoofd zei dat zijns inziens velen bereid zijn dit denk beeld onder de loep te nemen en het zo mogelijk te verwezenlijken. Hij zei: „Zou het niet beter zijn ge bruik te maken van de gelegenheid om de reikwijdte van de E.E.G. te vergro ten? Niet noodzakelijkerwijze de poli tieke omvang, maar zeker de economi sche reikwijdte". De president meende dat de wereld er niet mee zou zijn gebaat indien het slechts in Europa goed zou gaan. Indien, andere landen economische moeilijkhe den ten gevolge van de huidige plannen zouden ondervinden „zou het heel goed mogelijk zijn dat de Westelijke gemeen schap met nog grotere tegenstand dan de huidige zou worden geconfronteerd", al dus Ajoeb Khan. Overigens werd gisterenavond door verscheidene deelnemers aan de confe rentie betoogd dat het met de bijval voor het Pakistaanse voorstel op den duur toch wel zou tegenvallen. En MacMillan schijnt ook gisteren nog niet zo bijster veel sufices gehad te heb ben bij zijn pogingen^zijn ambtgenoten van de Gemenebestlanden ervan te over tuigen dat zij hun verzet tegen Enge- lands toetreding met een gerust hart kunnen laten varen. Sovjetklop op EEG-(leur? Mr. D. U. Stikker, secretaris-generaal van de NAVO, heeft gisteren op een persconferentie in Luxemburg gezegd, dat als de Sovjet-Unie ooit op de deur van de E.E.G. zou kloppen, hij zeer ver heugd zou zijn over een dergelijke ver andering in de Russische politiek. Mr. Stikker zei, dat de NAVO met be langstelling alles volgt wat te maken heeft met een wijziging van de opvat tingen van de Russische leiders op dit punt. Dit was een bewijs aan de ene kant dat de E.E.G. geen onderafdeling van de NAVO is en anderzijds, dat de Al jaren bouwt Nederland aan het Deltaplan. Stukje bij stukje vordert deze immense onderne ming, die een deel van ons land, de zuidwesthoek niet alleen van aanzien zal veranderen, maar daar ook grote structurele en maatschappelijke wijzigingen zal veroorzaken. Hoe ver het er mee staat en wat er in de (zeer nabije!) toekomst in dit naar een nieuw uitzicht groeiende zuidwesten te gebeuren staat, is het onderwerp van een reeks reportages waarmee wij vandaag beginnen. Onder het motto „Een nieuw zuid westen wordt geboren" vindt u van daag op pagina 15 het eerste artikcA in deze reeks. Onmiddellijk na d6 ramp, die land en volk van Iran heeft getroffen, hebben de koningin en haar gemaal overleg ge pleegd met de Sjah van Iran (Perzië) over de vraag of onder deze omstandig heden het staatsbezoek van de konink lijke familie aan Iran niet beter uitge steld zou kunnen worden. Dit overleg heeft tot resultaat gehad, dat het bezoek tot het voorjaar 1963 wordt uitgesteld. De aflossing van de Sovjetrussi- derende Russische officier een verklaring voor, waarvan de inhoud niet beKena sche wacht bij het oorlogsgedenk teken in de Britse sector van Bel lijn is vrijdag voor het eerst sedert ongeveer drie weken weer per aytobiL geschied. Tegen half e passeerde de Russische bus de grenspost bij de Sandkrugbrug. De Britten gaven de bus geen escorte mee naar het gedenkteken. De Russische wacht werd sedert 21 augustus j.l. met pantserauto's afgelost nadat de bus, die vroeger gebruikt werd, door Westberlijners met stenen was be kogeld. Dit geschiedde uit protest tegen het doodschieten door Oostberlijnse grenswachten van een 18-jarige Oostber- lijner die over de muur naar West-Berlijn trachtte te vluchten. Na de aflossing van de wacht op don derdag las een Britse officier de comman- Als op 11 oktober het Concilie te Rome begint zullen de katholieken van Sint- Oedenrode daar de eerste steen leggen voor een hervormde kerk. Dit als onder deel van de reeds alom bekende actie „twee huizen voor één Heer", waarbij de katholieken en hervormden in St.-Oeden- rode elkaar wederzijds steun zullen ver lenen voor de bouw van een kerk. De katholieke kerkdiensten van de nieuwe parochie in St.-Oedenrode worden op het ogenblik in een broeikas gehouden. De hervormden van St.-Oedenrode en Son houden hun diensten in een café. Op 31 oktober, hervormingsdag, zal een grote plechtigheid voor hervormden en katho lieken georganiseerd worden in de katho lieke kerk te St.-Oedenrode. Zowel door een dominee als door de pastoor zal de betekenis van de hervorming belicht worden. werd gemaakt. Men nam echter aan dat de Russen een termijn tot heden gesteld was om weer van een autobus gebruik te gaan maken. De Westberlijnse politie sloot de ruim 800 meter lange weg naar het monument voor al het andere verkeer af. Binnen het half uur was de Sovjet-autobus weer terug in Oost-Berlijn. Bij de brug ston den ongeveer 200 mensen en bij het ge denkteken honderd mensen zwijgend te kijken. Van westelijke zijde werd later gezegd dat de Russen zich in dit geval „erg prettig" hadden gedragen door reeds vrijdag weer van een bus gebruik te maken terwijl hun verzocht was dit met ingang van zaterdag te doen. Het westelijke verzoek om geen pantser wagens meer te gebruiken was twee maal herhaald. Deze opgeblazen man zou in een ruimtefilm geen slecht figuur slaan, maar toch misplaatst zijn. Het is een lid van de Britse marine, dat hier een nieuw pak demonstreert, waarmee de bemanningsleden van een gezonken duikboot kunnen ontsnappen. Het pak is geheel dubbelwandig en wordt op geblazen door middel van twee inge bouwde flessen met samengeperst koolzuur. De pakken zullen daadwer kelijk gebruikt worden bij binnenkort te houden oefeningen van de Britse marine in het Middellandse-Zeegebied. Een V.N.-woordvoerder heeft gisteren de beschuldiging van president Tsjombe van Katanga tegengesproken, volgens welke de V.N. van plan zouden zijn te zamen met troepen van de centrale Kon golese regering een aanval te onderne men op zijn bolwerk. „De V.N. weten niets af van de plan nen om ergens een aanval op touw te zetten en er zijn geen plannen gemaakt door V.N.-officieren", zo verklaarde een woordvoerder van de volkerenorganisa tie tegenover de pers. „De centrale regering heeft niet om V.N.-vliegtuigen gevraagd en er zijn geen V.N.-vliegtuigen betrokken geweest bij tezamen met de centrale regering uit gevoerde troepenbewegingen", voegde hij er aan toe. (Van onze Haagse redactie) Op de avond van de 29e augustus hebben vijf minderjarige jongens van 16, 17 en 18 jaar en een toe vallig passerende man van 24 jaar in het Haagse Zuiderpark een ern stig zedenmisdrijf begaan tegen een 19-jarig meisje. Onder geweld, be dreiging en mishandeling is zij door vier van hen aangerand. Deze vier aanranders zijn in arrest se dert zij op 4 september voor de officier van justitie een volledige bekentenis hebben afgelegd. Do twee overige bij het misdrijf betrokken minderjarigen zijn na verhoor in vrijheid gesteld. Deze feiten zijn eerst gisterenavond op een persconferentie door de Haagse politie bekendgemaakt. Het slachtoffer is de bewuste avond op normale wijze op de Haagse rol- schaatsbaan, waar ve-el jongelui samen komen, in contact gekomen met een der minderjarigen. Deze jongen zou haar op zijn brommer naar huis brengen. Na voorbedachten rade naar een stille plaats met de bedoeling haar daar met behulp van zijn vrienden aan te ran den. Een 24-jarige slager, door ge schreeuw van het meisje aangetrok ken, aarzelde niet om aan het laffe gebeuren deel te nemen. Eerst toen andere voorbijgangers naderden na men de daders de vlucht. Het meisje is toen naar het politiebureau ge bracht en later door een arts behan deld. Vervolgens is zij naar huis ge bracht. De aanhouding van de zes betrokke nen vond plaats na een intensief onder zoek, zo deelt de politie mede. Het is haar gebleken dat het meisje geheel te goeder trouw is, van onbesproken ge drag en dat zij volledig ware feiten heeft verteld. Haar aanranders kende zij geen van allen. Volgens de politie komen zij uit een normaal milieu. Twee van hen waren de politie bekend we gens vermogensdelicten. Het zijn een scholier en vier werkende jongens. De oude-rs van verdachten waren over het gebeurde zeer ontsteld. Zoals de po litie het uitdrukte waren „hun kinderen op seksueel gebied meer volwassen dan ze ooit hadden vermoed". De Haagse politie heeft in overleg met de officier van justitie voorts nog de volgende conclusies aan het gebeurde verbonden: Geen der ouders wist waar hun kin deren ontspanning zochten en met wie ze omgingen. Men heeft de indruk dat de nog niet volwassen jeugd zich door meerdere ervaringen vaak vrijheden op seksueel gebied aanmatigt, waarvan ve le goedgelovige ouders geen begrip blij ken te hebben. De Haagse politie doet' daarom een beroep op de bevolking om niet te schromen berichten, aanwijzin gen of inlichtingen over zedenkwesties te melden. Premier Brochado da Rocha van Brazilië heeft president Joao Gou- lart vrijdag het ontslag van zijn kabinet aangeboden. Hij begaf zich vervolgens naar de kamer van af gevaardigden om een toespraak te houden waarin hij de redenen van het ontslag uiteenzet. Brochado da Rocha zei dat de conser vatieve meerderheid zich had verbon den tot het vaststellen van een verkie zingsdatum. Deze partij heeft zich hier aan niet gehouden, „zodat ik de vrijheid neem af te treden", aldus Da Rocha. Hij zei te begrijpen waarom Janio Quadros destijds is afgetreden. De toespraak werd door de afgevaar digden zeer koel ontvangen. In parle mentaire kringen vertrouwt men erop dat de crisis op democratische wijze kan worden opgelost, zonder tussenkomst van militaire leiders. In de perskringen echter wordt het vormen van een nieu we regering in de huidige omstandighe den steeds moeilijker geacht. De 52-jarige professor Francisco Bro chado da Rocha is lid van de sociaal democratische partij. Het congres be noemde hem op 10 juli tot premier, na dat president Goulart twee anderen had voorgesteld tijdens een langdurige poli tieke crisis. Da Rocha wilde het aannemen van verscheidene hervormingswetten verge makkelijken, waaronder het instellen van een federaal banksysteem, het in stellen van heffingen op verdiensten van buitenlands kapitaal, alsmede landbouw hervormingen. Onder de huidige grond wet zouden deze hervormingen sterk zijn vertraagd. Een functionaris van de Amerikaanse marine heeft meegedeeld, dat de marine haar waakzaamheid ten aanzien van uit Cuba vertrekkende schepen, dan wel schepen die daarheen op weg zijn. heeft verhoogd. Vanuit Florida en de Ameri kaanse bases Guantanamo op Cuba zijn het gehele etmaal door patrouillevlieg tuigen in de lucht, terwijl in de Caraibi- sche wateren een aantal schepen, voor namelijk torpedoboot jagers, een oogje in het zeil houdt. Ook de patrouillering in het luchtverkeer is de afgelopen drie weken opgevoerd. Volgens genoemde functionaris houden in alle Europese havens Amerikaanse ambtenaren en agenten het scheepvaart verkeer in de gaten. Van elk schip dat Cuba als bestemming heeft, zijn zij reeds vóór het vertrek op de hoogte. De Braziliaanse senaat heeft gisteren later op de dag een wetsvoorstel aan vaard, waarin 6 januari wordt vastge steld als datum voor de volksstemming. Het voorstel was afkomstig van oud-pre sident Kubitschek. Volgens waarnemers kan dit voorstel, dat direct aan de ka mer van afgevaardigden zou worden voorgelegd, een oplossing betekenen uit de huidige impasse. Geen militaire coup Naar verluidt is generaal Machado Lopes voorlopig belast met de leiding van het ministerie van oorlog. Volgens geruchten zou president Gou lart de oud-minister van oorlog, gene raal Nelson Mello, willen belasten met de vorming van een nieuw kabinet na het aftreden van premier Brochado da Rocha. Er gingen ook geruchten dat de strijd krachten de macht zouden hebben over genomen, na het aftreden van de rege ring. Dat werd evenwel door kolonel Elio Freire, het hoofd van de legervoor- Iichtingsdienst ten stelligste tegenge sproken. „Het is niet waar", zo verklaarde hij tegenover de pers, „de grondwettelijke autoriteiten hebben de teugels in han den". Aan onze abonnees Tot onze spijt zien wij ons genood zaakt de abonnementsprijs van ons blad met ingang van 1 oktober a.s. te verhogen, en wel met 0,06 per week. De voortdurende verbetering van de inhoud van ons blad, welke gepaard gaat met belangrijke kostenstijgingen, dwingt ons tot deze prijsverhoging over te gaan. De prijsverhoging met 0.02 per week, waartoe wij op 1 jan. j.l. moes ten besluiten, was dan ook allerminst voldoende om de steeds stijgende kos ten te dekken; daar wij het echter tegenover onze abonnees niet wen selijk hebben geacht de abonnements prijs met een groot bedrag in eens te verhogen, is besloten de verhoging geleidelijk toe te passen. Vermeldenswaard is dat ook na deze verhoging de abonnementsprijs van ons blad lager is dan de prijs van de meeste dagbladen in Nederland. Met ingang van 1 oktober a.s. zal de abonnementsprijs van ons dagblad derhalve bedragen: Weekabonnementen 0,62 Kwartaalabonnementen 8,25 inclusief incasso Kwartaalabonnementen 9,60 per post, inclusief incasso Deze verhoging is tot stand gekomen na overleg met het Ministerie van Economische Zaken. Directie DAGBLAD DE STEM iveer blinkt? De rij een waar feest jr wel het meeste :t, waarmee haar ckere koffie, dus fijnste van de gebrand, en - bij uw winkelier s? Rood Merk De kwaliteitskoffie bij uitstek. Pak van 250.g 1.48 I. VAN DER STEEN Bureaus: Breda tieigerstraai 16 - Tel 22341 (4 lijnen) - Postgiro 278841. Bureau voor dp Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 Uitgave: N. V. Uitg Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M A. C. v. Dongen, C. J v Hootegem mr. dr. A J. J. M. Mes. mr H M. L. de Rechter. P V. M. Vercauteren. L. J. v 't Westende.

de Stem | 1962 | | pagina 1