id 1st tegint ►teen Politieke veranderingen op Haagse Binnenhof DODE ZEE-ROL KOST NEDERLAND EEN TON WAT AMBIËREN ONZE EXCELLENTIES? Kabinet krijgt het i zijn laatste fase niet makkelijk Kennedy: V.S. niet van plan Cuba aan te vallen mmmmm Bezwarende verklaringen voor Kurt Leibbrand J HULST LOONADVIES vóór november Internationals licht verdeeld 20 lift de keuze, Nk ar Noordholland neemt deel in kerncentrale Eén afwezig I liegtuig met buigzame I vleugels Geen vrouw meet Gesjeesd CASTRO ZIT HOPETOOS IN DE KNOEI Hammerskjoeld- herdenking via Telstar BEPERK UWBELEGGINGSRISICO PREMIER VAN KAZAKSTAN AAN DE DIJK Terrein voor Van Gogh-museum MS Algemeen Fondsenbesit m Executie van 26 Italianen SER aan regering M MIERLO EN ZOON 11 Handschrift van 20 eeuwen terug BEURS VAN AMSTERDAM DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 15 SEPTEMBER 1962 odellen Prach- nerk „STURKA" v\ Zonder verplich- iezoeken. aan huis. 5,gedurende IJN-AANBIEDING. r fles. inhoud 2V2 gewone 1.65 per pakje 0.68 per pakje hts 1.15. lees - per kilo 4.30 weer het nieuwste teeds gewend bent. ^MANTELS ohair Glacé, in de der bont. sd gesorteerd. SROKKEN e „twist"plooi, ook iEN mouwen. Pracht 1SVESTEN SS >d - blauw - flesse- 'FEN gen kan, in streep, oor jongens JONGENS ctie binnen van de wij verwachten zeer Heren- en Jongens VAN AARTSEN verlangt naar rust. CALS gouverneur in Limburg? KLOMPé geen excellentie meer VELDKAMP weer sociale zaken Provinciale Staten van Noordholland hebben gisteren met algemene stemmen besloten deel te nemen in de op te rich ten naamloze vennootschap, welke de bouw en de exploitatie van een kern energiecentrale in Nederland ten dof/ heeft. De deelneming zal 63 aandel/n tot een maximum van f 4.725.000,- groot zijn. Het vennootschapskapitaal zal be dragen f 43.750.000,-. Ook besloot de vergadering deel te nemen in de voor bereidingskosten van het bouwplan, voor zover deze een bedrag van twaalf en een half miljoen gulden niet overschrijden, alsmede in de exploitatiekosten van de- te bouwen kernenergiecentrale. Waar deze centrale zal komen is nog niet be kend. In de komende dagen zullen ook an dere deelnemende elektriciteitsbedrijven hun beslissing nemen of ze al dan niet aan de N.V. zullen deelnemen. In Noord holland is het eerste besluit hieromtrent gevallen. Ook aan de Provinciale Staten van Gro ningen is een voorstel voorgelegd om deel te nemen met 29 aandelen tot een maximum van f 2.175.000. MARIJNEN kans in 1963 DE rous minister of hoogleraar TOXOPEUS fractieleider VISSER hl geen geval terug LUNS ambassadeur KORTHALS spanning in V.V.D. (Van onze parlementaire redactie) Dinsdag is het weer Prinsjesdag. Uit troonrede en miljoenennota treedt dan in grote lijnen het beleid naar voren, dat de regering voor het nieuwe parlementaire jaar heeft uitgestippeld. Politieke kringen Verwachten mede vanwege Nieuw-Guinea een begrotingsrecord en in de sociaal-economische sector met het oog op overspannings gevaren een voorzichtig beleid, dat weinig ruimte zal bieden voor een verdere, spectaculaire welvaartsstijging op korte termijn. Dit per spectief garandeert een levendig politiek jaar, te meer omdat in mei 1963 de verkiezingen voor de Tweede Kamer worden gehouden. Zyn de problemen, die opgelost moeten worden belangrijk, ook de omvang er van is zodanig, dat de Tweede Kamer, wil zij de kiezers straks recht in de ogen kunnen zien, in de komende maanden hard zal moeten aanpakken. Er liggen b.v. afgezien van wat de Troonrede nog zal aankondigen, verscheidene belangrijke wets ontwerpen op afdoening te wachten zoals de Algemene Bijstandswet, de interimre geling voor invaliden en de ziekenfondswet. Een en ander houdt in, dat ook het kabinet het in zijn laatste jaar niet gemakkelijk zal krijgen. De regering heeft echter bij alle zorgen een goed standpunt: de liquidatie van het Nieuw-Guineavraagstuk. Bevrijd van dit probleem zal het kabinet meer tijd en zorg kunnen besteden aan andere dringende zaken, die door de proble matiek rond Nieuw-Guinea wel eens in het gedrang leken te komen. Het komende parlementaire jaar is ook nog om een andere reden interes sant. Op het Binnenhof neemt als vast staand aan, dat het grootste deel van de huidige bewindslieden na 1963 niet zal terugkeren. Dit feit, gecombineerd met de omstandigheid, dat ook de samenstel ling van bijna alle Kamerfracties aan zienlijke wijzigingen zal ondergaan (men spreekt over een algemene verjonging, die onder meer tot uitdrukking zal ko men in het heengaan van enkele bejaar de fractieleiders) maakt het zeker, dat het Binnenhof van het volgend jaar een ander politiek gezicht zal vertonen dan het huidige. Hiervan uitgaande be landt men vanzelf in speculaties over de politieke kleur van het volgende kabinet, speculaties, die trouwens al op gang zijn sinds de V.V.D. dit jaar bij de stembus tweemaal een zware nederlaag leed en als gevolg daarvan een innerlijke ver brokkeling ging vertonen. Van de twaalf huidige ministers (de dertiende. Zijlstra. is in het buitenland), die zich dinsdag in de Ridderzaal vlak voor de troon zullen neerzetten, zal naar alle waarschijnlijkheid slechts een enkeling ook het volgend jaar nog op de zelfde plaats zitten. Minister-president prof. De Quay wil, zo weet rnen op het Binnenhof te vertel len. onder geen beding in 1963 terugke ren. Men meent te weten, dat de minis ter-president die een grotere populari teit geniet dan hijzelf vermoedt, er ook niets voor voelt in de Kamer te gaan zitten. De K.V.P.-fractie zou hem graag als opvolger van dr. Kortenhorst als Kamervoorzitter willen voordragen. De liberale vice-minister-president drs Korthals (verkeer en waterstaat) heeft de politiek de rug toegekeerd in verband met de moeilijkheden binnen de De A.R.-minister, mr. Van Aartson (volkshuisvesting) bewindsman sinds 19o8, verlangt na zijn omstreden woning- politiek naar rust. Hij hoopt op de func- I i i Amerikaanse bureau voor t lucnt~ en ruimtevaart heejt een openbare demonstratie gegeven met een nieuw zweefvliegtuig met buigzame vleugels, dat een voor- i loper is van toestellen die ruimte- vaaideisva een ruimtevlucht een veilige directe landing moeten J waaroorgen. Het toestel werd door een vlieg tuig weggesleept en op een hoogte van twe{ kilometer losgelaten, t waarna het bijna vier minuten later een perfecte landing maakte. tie van commissaris der koningin in Zeeland, die rond 1964 vrij komt, of an ders een burgemeesterschap. De C.H.U.-minister van justitie, mr. Beerman, heeft nog steeds heimwee naar zijn bloeiende Rotterdamse advo catenpraktijk. Het politieke bedrijf on dergaat bij als een zware belasting. Mr. Cals (O., K. en W.) wil na tien jaar als minister en twee jaar als staats secretaris op O., K. en W. gewerkt te hebben verandering van werkterrein. Sommigen spreken over het gouverneur schap van Limburg. Uit de K.V.P. wordt echter sterke aandrang op hem uitgeoe fend om in de actieve politiek te blijven. De Tweede-Kamerfractie der K.V.P. zou in mr. Cals een fractieleider van allure hebben en een kansrijk kandidaat voor het premierschap in 1963. Mej. dr. Klompé (maatschappelijk werk), minister sinds 1956, heeft laten weten, dat zij geen ministerschap meer ambieert. De K.V.P.-fractie hoopt haar terug te zien in de fractie, waar zij vroe ger, o.m. in het Europese vlak, belang- DE QUAY geen interesse meer rijk werk heeft verricht. Hier en daar hoort men wel eens in de wandelgangen der Tweede Kamer de vraag opwerpen: ,,Zou een vrouw Kamervoorzitter of fractieleider kunnen zijn Mr. Luns (B.Z.) is dodelijk vermoeid na tien jaar reizen en confereren. Hij voelt er niets voor om in de Tweede Ka mer te gaan zitten, maar denkt aan een ambassadeurschap. Wat zal het worden? Parijs, Rome of Lissabon Mr. Marijnen (Landbouw) draagt de ministerssteek nog slechts drie jaar. Als hij wil en de politieke situatie niet kv grijpend verandert, ligt er in 1963 weer een portefeuille voor hem klaar. Dat hoeft dan niet per se landbouw te zijn. Drs. De Pous, de C.H.U.-minister van economische zaken, is ook nog slechts drie jaar aan het bewind. Men krijgt niet de indruk, dat het ministerschap hem tegenstaat. In Den Haag ziet men hem dan ook wel terugkeren, op econo mische zaken of anders op financiën. Een hoogleraarschap lijkt intussen ook niet uitgesloten, Mr. Toxopeus kan als hij wil de politieke leider worden van de V.V.D. Wanneer hij de daarvoor benodigde moed kan opbrengen lijkt een fractieleider schap meer voor de hand te liggen dan een voortzetting van zijn ministerschap. Wat dit laatste betreft hangt natuurlijk alles af van wat de V.V.D. bij de Ka merverkiezingen gaat doen. Ir. Visser (defensie), de derde liberale bewindsman in het kabinet, keert in geen geval terug. Hij heeft geen enkel plezier President Kennedy heeft tijdens zijn persconferentie te Washington verklaard dat eenzijdige Amerikaanse actie tegen Cuba zoals de zaken nu staan niet nodig en niet gerechtvaardigd is. Kennedy waarschuwt dat het vele ge praat over wat Amerika zou behoren te doen een „dun laagje gewettigdheid" geeft aan de beschuldiging van Rusland dat zijn regering een invasie zou voor bereiden. De Amerikaanse president wees erop dat Castro en zijn volgelingen degenen waren die in moeilijkheden zaten. De Cubaanse premier, aldus Kennedy, heeft zich door zijn optreden geïsoleerd van de rest van het westelijk halfrond, zijn naam wordt niet langer gevreesd in La tijns-Amerika. Castro en zijn regime, aldus de presi dent, zijn uitgestoten door de organisatie van Amerikaanse staten en de handels alliantie en door zijn „kolossale wanbe heer" heeft hij zijn economie verbrok keld, zijn industrie gestagneerd en heb ben ook zijn havens niets meer te doen. Kennedy weigerde zich in precieze termen uit te laten over de vraag of de versterking van Cuba offensief dan wel defensief moest worden aangemerkt. Andere punten Andere punten in Kennedy's betoog: De komende congresverkiezingen zullen geen invloed hebben op de Ameri kaanse politiek ten aanzien van Berlijn. Zuid-Amerika en de Europese bondgenoten van Amerika zullen wor den gewezen op de dreiging die van de militaire versterkingen op Cuba uit gaat. Amerika zet zijn kernproeven in de Stille Oceaan voort hoewel de eerder aangegeven limiet overschreden wordt omdat door het mislukken van de proe ven op grote hoogte boven de Johnston- atol nog nadere gegevens moeten wor den verzameld. Kennedy legt Russische dreigemen ten van interventie ingeval Amerika Cuba zou aanvallen naast zich neer. Hij wijst erop dat de enigen die over oorlog praten de communistische leiders in Moskou en Havanna zijn. Tot dusver is geen werkelijk resul taat geboekt in de pogingen om met de Russen tot samenwerking te komen in het ruimte-onderzoek. Maandag 17 september zal de N.T.S. het programma overnemen, dat in sa menwerking met Eurovisie via Telstar tot stand komt bij gelegenheid van de herdenking van de dood van Dag Ham- merskjoeld. De uitzending duurt van 16.49 uur tot 17.19 uur. De uitzending begint met de herden king in de algemene vergadering van de Verenigde Naties te New York, waar na gedurende twee minuten wordt om geschakeld naar het gebouw van de Unesco te Parijs. Om 17.11 uur tenslotte wordt de verbinding tot stand gebracht met Uppsala in Zweden, waar bij het graf van Hammarskjoeld een herden kingsplechtigheid plaatsheeft. beleefd aan zijn politieke carrière, de V.V.D. ook niet. Dr. Veldkamp (soc. zaken), nauwelijks een jaar minister, heeft door hetgeen hij in die korte tijd tot stand heeft ge bracht, bewezen, dat hij ten onrechte vele jaren met een onderministerschap tevreden heeft moeten zijn. Onvoorziene omstandigheden voorbehouden kan hij er zeker van zijn op sociale zaken te kun nen doorwerken. Prof. Zijlstra (financiën) tenslotte is na een tienjarig ministerschap in de financieel-economische sector eveneens aan verandering toe. Welke richting hij uiteindelijk zal kiezen zal mede afhan gen van de ontwikkelingen binnen de A.R. -partij, waarvan hij ongetwijfeld de meest vooraanstaande politicus is. Over het verjongingsproces binnen de Tweede-Kamerfracties bestaat meer hoop dan zekerheid. In ieder geval zul len dr. Tilanus (C.H.U.) en prof. Oud (V.V.D.) niet als fractieleider terugke ren. Overal zijn verder de kandidaatstel lingen in voorbereiding. Alleen al het feit, dat iedere partij maar dan ook iédere, moeilijkheden heeft met de keu ze van de lijsttrekker(s) moet het dui delijk maken, dat de samenstelling van een fractie een hoogst ernstige zaak is. (Advertentie) Premier Salken Daulenov van de Sovjerepu bliek Kazakstan is afgezet, Hij wordt opgevolgd door Mazymkhan Beysebaiev. Kazakstan is een van de 15 republie ken die tezamen de U.S.S.R. vormen. Het is de op een na grootste en een van de belangrijkste landbouwgebieden van de Sovjet-Ünie. Bijzonderheden over de achtergronden van de premierswisseling zijn niet be kendgemaakt. Waarnemers achten het mogelijk dat een en ander verband houdt met Kroest- jevs campagne om hoge functionarissen tot grotere activiteiten ten aanzien van het landbouwprobleem aan te sporen. In het proces tegen Kurt Leibbrand, die er van wordt beschuldigd tenminste 26 Italianen te hebben laten executeren in een bos in de buurt van Orange, om dat zy werk hadden geweigerd, zijn gis teren weer voor de verdachte bezwaren de verklaringen afgelegd. Leibbrand. die Europese bekendheid geniet als ontwerper van plannen voor De gemeenteraad van Amsterdam heeft het voorstel van b. en w. ontvan gen, de kosten van verwerving van de panden op het terrein dat gekozen is voor de stichting door het rijk van het Rijksmuseum Vincent van Gogh ge legen aan de Paulus Potterstraat, Van de Veldestraat en het Museumplein, in de onmiddellijke nabijheid van het ste delijk museum voor rekening van de gemeente te nemen. spreidt het gemeenschappelijk vermogen over meer dan 200 geselecteerde aandelen. Elk participatiebewijs A.F. is dus een ruime effectenportefeuille op zichzelf. Prijs ca. f 125.- per 1/10 coupure Inlichtingen bij commissionairs en bankiers (Van onze parlementaire redactie) Het door de regering verlangde advies van de S.E.R. over de economische ont wikkeling in de naaste toekomst zou, naar wij vernemen, uiterlijk 1 november moeten zyn uitgebracht. Hierover is tij dens de dinsdag jl. gehouden bespreking tussen de regering en de twee voorzit ters van de Stichting van de Arbeid overeenstemming bereikt. Dit advies is van groot belang voor de bepaling van de loonontwikkeling in 1963. Zoals he kend staat de regering voorshands op het standpunt dat deze ontwikkeling een zeer gematigd karakter moet hebben. Binnenkort wordt thans van de rege ring een officiële adviesaanvrage aan de „commissie ontwikkeling nationale eco nomie" van de S.E.R. verwacht. stedebouw, had er zijn verdediging op gebaseerd dat hij alleen maar een bevel van hogerhand had uitgevoerd. Zijn toenmalige regimentscommandant majoor Paul Dernesch, thans garnizoens commandant van Wenen, heeft getuigd dat hij dit bevel niet heeft gegeven. Twee vroegere naaste medewerkers van Dernesch, Richard Kallinger en Wil helm Kilchert, hebben verklaard dat zij pas na de oorlog van de executie had den vernomen. Wel had men gehoord dat er „iets ongebruikelijks" was ge beurd in de compagnie van Leibbrand. Kilchert vertelde dat hij opdracht had gekregen een onderzoek in te stellen. Hij was naar Straatsburg gere-isd, waarheen Leibbrand was overgebracht na gewond te zijn geraakt. Maar toen Kilchert ar riveerde, was Leibbrand al naar een hospitaal in Duitsland vertrokken. Van de compagnie van Leibbrand vernam Kilchert dat de Italianen waren omge komen in een gevecht met de Franse verzetsbeweging, toen zij probeerden 'te deserteren. Deze versie stond ook in het logboek van de compagnie. De verkla ring had Kilchert plausibel geleken. De vroegere chef-staf van het 19e le ger in Zuid-Frankrijk, generaal b.d. Walter Botsch, getuigde dat niemand, zelfs niet een generaal, het recht had de executie van wie ook te gelasten zon der een krijgsraad. „Het is ondenkbaar dat yoor Italianen, die niet bereid wa ren te werken, een informele executie zou zijn bevolen. Als dat het geval was geweest, hadden we ongeveer 14.000 Ita lianen moeten executeren". (Advertentie) (Van een bijzondere medewerker) De 34-jarige prof. dr. A. S. van der Woude, hoogleraar in de oud testamentische vakken aan de Gro ninger universiteit, bewaart in zijn woning in de fraaie woonwijk Helpman twee onopvallende pak jes met foto's van een oud hand schrift, waaraan men als leek de waarde van honderdduizend gul den niet afziet. De uit het Friese Oosterlittens afkomstige hoogleraar is eventu eel bereid de bezoeker een blik op de foto's te laten werpen, maar hij kan beslist niet toestaan, dat maar het kleinste deel van het kostbare geschrift wordt gereproduceerd. De fotocopieën die prof. van der Wou de ter bestudering in huis heeft, zijn gemaakt van één van de zo befaamde Dode-Zeerollen, die tussen 1945 en 1956 bij de ruïnes van Qumran, bij de noord westelijke punt van de Dode Zee, in elf verschillende grotten zijn gevonden. Niet alleen in wetenschappelijke kring, maar bij een veel groter publiek ont stond opwinding, toen in 1948 bekend werd. dat een jonge Bedoeïen bij toe val oude handschriften van rondom het begin van onze jaartelling had gevonden. In de kortst mogelijke tijd wisten de woestijn-Arabieren uit dat gebied, dat oude rollen voor veel geld konden wor den verkoent en aangelokt door de ho ge beloningen, zochten ze de volgende jaren de hele omgeving af en vonden in tien andere grotten even oude ge schriften. Het staat vast, dat er in Qumran, in het Jordaanse deel van het heilige land, tot 68 jaar na Chris tus een kloostergebouw van de joodse secte der Essenen heeft gestaan. De Essenen, beducht voor de in dat jaar naar Jeruzalem oprukkende Romeinen, moeten de kostbare bibliotheek van het klooster in de door de Bedoeïenen te ruggevonden grotten hebben verborgen. Wetenschapsmensen hebben inmiddels een deel van de in het Hebreeuws en Aramees gestelde geschriften ontcijferd en vastgesteld, dat de Dode Zeerollen gedeelten bevatten van alle boeken van net oude testament-Esther uitgezonderd-, delen van apocriefe boeken en niet-bij- belse geschriften. Tot de laatste groep behoren dankpsalmen van een „man, gered uit de benauwdheid", die wel wor den toegeschreven aan de ..leraar der gerechtigheid", de man die de secte der Essenen haar vorm gaf. Getrouw overgeleverd Prof. van der Woude, die in Gronin gen theologie en Semitische talen stu deerde, toen de eerste bizonderheden o- ver de Dode-Zeerollen bekend werden, raakte er zo door gefascineerd, dat hij zijn in het Duits geschreven proefschrift wijdde aan: ,,De Messiaanse voorstel lingen van de gemeente van Qumran". De promotie geschiedde ,.met lof". Ook nadat de jonge doctor in 1957 als Nederlands Hervormd predikant te Noordlaren en Glimmen (Gr.) werkte, bleef hij nauwlettend de wetenschappe lijke publikaties over de Dode-Zeerollen volgen. Hij vertaalde uit het Hebreeuws in het Nederlands de al genoemde niet Bijbelse dankpsalmen en enkele bijbel commentaren en bijbelse verhalen. Prof. Van der Woude, die in 1960 tot hoogleraar aan de Groninger universi teit werd benoemd, vertelde ons, dat de bijbelse Qumranhandschriften die in ver schillende teksttypen voorkomen, nau welijks principiële afwijkingen vertonen van de bijbelinhoud, die wij kennen. De rollen van Qumran zijn we tenschappelijk gezien van de grootste betekenis. Volgens de Groninger hoog leraar dateert het oudste volledige oud testamentisclie handschrift in de He breeuwse taal, dat ons bekend is, uit de tiende eeuw. Sinds de vondsten by de Dode Zee beschikt men nu over ma nuscripten die eeuwen ouder zijn. Zo werd in de eerst ontdekte grot 1, een volledige Jesaja-tekst van ongeveer 150 jaar vóór Christus aangetroffen. Rol aangekocht De koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen heeft een opvallen de daad verricht door één van de Do de-Zeerollen, een in het Aramees ge schreven parafrase van Job, aan te ko pen. Juister gezegd: de Akademie neeft ƒ100.000 van 't Palestine Archaeological (Rockefeller) Museum het exclusieve bewerkings-en publikatierecht gekocht van een in 1956 in grot elf gevonden ..targum" van Job. In het museum, dat in het Jordaanse deel van Jeruzalem te vinden is, is een deel van de al gepubliceerde Dode-Zeerollen tentoonge. steld, maar worden andere manuscrip ten nog zorgvuldig bewaard, tot een koper komt opdagen. Het zou er op kun nen lijken, dat het Palestine Archaeo logical Museum van de Dode Zeerollen een winstgevend zaakje maakt. Dat is niet waar. Het museum heeft de rollen voor zeer aanzienlijke bedragen van de Bedoeïenen moeten kopen. Prijzen van ƒ25.- per vierkante beschreven centime ter waren geen uitzondering en er zijn gevallen bekend, waarin nog aanzienlijk meer moets worden betaald. Om niet zelf in ernstige moeilijkheden te raken, heeft het museum een regeling moeten treffen, waarbij een deel van het aan de Bedoeïenen geschonken geld weer op de eigen bankrekening terugkomt. Buitenlanders kunnen nu een rol ko pen, wanneer ze het document op het zelfde moment aan de Jordaanse rege ring schenken. De koper ontvangt dan Om oude handschriften te kunnen le zen dient men niet alleen kennis van de taal te hebben, maar moet men ook kunnen raden" welke woorden ontbreken. van het museum infra-rood foto's, die dikwyls nog duidelijker zijn dan de ori ginele tekst. De koper mag de rol be studeren en publiceren en dus voor de gehele wetenschappelijke wereld toe gankelijk maken. Tot nu toe hebben slechts enkele buiten landse instanties, twee Amerikaanse, van deze gelegenheid gebruik gemaakt. Des te opvallender is het initiatief van de Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen, die met financi ële steun van de Stichting voor Zui ver Wetenschappelijk Onderzoek een in de toenmalige volkstaal van Pale stina, het Aramees geschreven ver klarende vertaling van het bock Job aankocht. Twee Nederlandse geleerden, die van de Qumranrollen een speciale studie heb ben gemaakt, prof. dr. J. van der Ploeg uit Nijmegen en prof. Van der Woude uit Groningen, zijn in maart en april van dit jaar in Jordanië geweest om de orginele rol te bestuderen, de be faamde grotten, de blootgelegde ruïnes van het Essenen-klooster te bezichtigen. Van de oorspronkelijk veel langere bruinieren rol is o.a. een lange strook van 109 cm. overgebleven. De onder zoekers stelden vast, dat de „targum" van Job in de eerste helft van de eer ste eeuw na Christus moet zijn geschre ven en dat het genoemde deel de ver klarende vertaling bevat van de helft van de hoofdstukken 37:11 tot 42:11. Bovendien werden 27 fragmenten uit de hoofdstukken 17:14 en 36:33 aangetrof fen. Volgens prof. Van der Woude, die sa men met zijn collega uit Nijmegen de vondst verder in Nederland bentudeert, is de „targum" van Job van de geschrif ten uit grot elf het meest interessant. Men kan er uit lezen, hoe Job in de eerste eeuw na Christus door bepaalde joodse kringen werd verklaard en bo vendien biedt het de gelegenheid de nog beperkte kennis van het Aramees uit Jezus' dagen aanmerkelijk te ver groten. Het onderzoek zal waarschijnlijk wel e- nige jaren duren. De Bank voor Brabant BELEGGINGSADVIEZEN Het Damrak heeft gistermiddag de laat ste dag van deze beursweek afgesloten met een licht verdeelde stemming voor de internationale waarden. Mede in ver band met het naderende weekeinde was de handel in deze hoeken kalm. Opmer kelijk vast in de markt lagen de AKU- aandelen ,welk fonds op 366 ruim drie punten boven het slot van donderdag noteerde. Deze koerswinst moet worden toegeschreven aan liet feit. dat de Ameri kaanse dochter van het AKU-concern de „American Enka" het kwartaaldividend heeft verhoogd van 40 tot 50 dollarcent. Er vonden in de AKU-hoek wat lokale speculatieve aankopen plaats, waartegen over bijna geen bod aanwezig was. Een teleurstelling was de koers van aandelen Kon. Olie. Op vaste tendentie voor deze stukken van eergisteren in Amsterdam toen dit fonds een ongekende omzet be reikte van nominaal 501.000, volgde vrij dag een lichte koersreactie van sirca 40 cent tot 144.60. Wall-street nam don derdag de vaste stemming in Amsterdam voor aandelen Kon. Olie weliswaar over, maar daar is dan ook ales mee gezegd. Het Damrak had gehoopt dat de New xorkse beurs een hogere slotkoers voor genoemde olie-aandelen zou hebben te zien gegeven. Nu dit niet heeft plaats ge had bleef men in Amsterdam terughou dend. De grote animo van de vorige dag had in de olie-hoek plaats gemaakt voor een zeer kalme handel. Hoewel de arbi trage vrijwel verstek liet gaan had het buitenland toch nog wel enige belangstel ling voor de oliewaarden. Philips was bij na een gulden lager 150.50. Tegen de verwachtingen in lag Unilever gevraagd in de markt op 130, tegen donderdag als slotkoers f 129.90. Hoogovens waren praktisch onveranderd op 554 1/2. Verge leken met de slotkoers v.d. vorige week boekte AKU, dank zij de vaste stemming van vrijdag, deze beursweek een beschei den koerswinst van circa drie 'punten Hoogovens bleven goed prijshoudend. Pnibps daalde dne, en Unilever één gul den. Kon. Olies verbeterden circa 3.50. Ned. '5.9 4'4 Ned. '61 41/4 Ned. '47 3L Ned. grootboek 1946 AKU Hoogovens Philips Unilever Kon. Olie HAL Scheepvaartunie Amst. Bank Ned. Handelmij. Lucas Bols "Drie Hoefijzers Mach. Breda Zeeuwse confectie Bijenkorf Simons Emb.f. en houth. Van Gelders papier Heineken Hero Conserven Holl. Beton Mij. Kon. Zout Nijverdal - Ten Cate De Schelde Scholten Foxhol Thomassen en Drijver Van Vlissingen Katoen Vredestein Zwanenberg Organon NABEURSKOERSEN Telefonisch avondverkeer AKU Kon. Olie 144.50—145.50: Phi lips 150.30151.00 gl; Unilever 130.40 130.80; Hoogovens 13-9 14-9 1011 a 100 100,6 100 ,is Sli's 913 92'2 92,t6 362'2 366'2 554 5551'2 151.35 150.40 129.20 130,50 144.55 144,55 int'* 118 1223; 12434 3743i 375 350 353 839 840 399 237 235' 868 870 135 300'2 300 470 475 320 390 374 710*2 710 233 236 236 239 750 752 683 684 345 352 360 360 870''2 879

de Stem | 1962 | | pagina 15