Aan de waterkant leeft waarachtige democratie In Parkeston met sterke helder weer westenwind ËLD Everton-spelers hebben nu beleggingsschema's Een knippedichthelm 9750 )UP0N Nederlanders naar wereld jamboree in Marathon (63) f Een visser is geen dwaas Duivenkroniek van „Den Bruinen KAMPIOEN KAMPIOEN (II) MENING BAGAGE KOOPJE VERSLAG UITSPRAAK PECH 18 S j Z)oor vrije zaterdag naar 600.000 sportvissers Verre worpen Gelijke kansen DAGBLAD C0B0UW (Het vakdagblad voor de bouwwereld) TEMIDDEN VAN KLASSIEK DECOR ITALIË kijkt naar luventus Schaaktoernooi te HAARLEM Zuid-Beveland Zaterdagvliegers Rolf Wolfsholil le in Orchies 19 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 15 SEPTEMBER 1962 19 eiken) met dus dubbel ing: zuiver 120.- «V» dieten uitsluitend groot 1600— 3 der borg verkrijgbaar voor elk doel en voor iedereen, nakkelijke voorwaarden wisselende wachttijd. Vraagt inlichtingen „SAMENWERKING" •stolkstr. 31 - Leeuwarden loe-aa u_ Q c CO C <D T3 C <1) M C CD -Q jn co c <D 0 c r- 09 co H H= .Q CO Q_ (Advertentie) Volgens officiële ramingen moet het aantal sportvissers dat de laatste jaren regelmatig aan de waterkant verschijnt al boven de 500.000 liggen. Aan de snel stagende omzetten van de hengelsport handelaren te zien zal het totale aantal sportvissers eind 1962 dichter bij de 600.000 dan bij het half miljoen liggen. De vrije zaterdag heeft een nieuwe ver snelling gegeven aan deze sport, die een van de gezondste vormen van recreatie is. Strikt genomen is de hengel ook een medicijn, want tientallen zenuwartsen raden hun overspannen patiënten aan: „Man, ga toch vissen." Vooral in de naoorlogse jaren heeft de hengelsport zich ontwikkeld tot een vorm van vrije tijdsbesteding, waarin de rijke fabrikant en de minder bedeelde arbeider, kantoor klerk, minister of dorpspastoor rustig naast elkaar aan de waterkant zitten. Trots op hun eigen vangst en jaloers op de verse vlok brood of mooie mest- pier die de buurman met veel succes gebruikt. De tijd, dat de visser alleen zijn hen gel als smoesje inpakte om een volledige tapvergunning te bezoeken, heeft afge daan. Geen oprecht hengelaar stoort zich meer aan de afgezaagde leken-opmerking, dat een visser een dwaas is, die op iemand wacht die hij niet kent. Ook door de ontwikkeling van nieuwe tech nieken en materialen is de hengelsport een complete wetenschap geworden, waarover ware „hengelprofessoren" dik ke boeken hebben geschreven. Er is ook geen sport, waarin men het over de technische kneepjes van die literatuur meer oneens kan zijn dan juist in de hengelsport. En daarom is er ook geen mooiere sport met méér praktische be oefenaren te vinden, die zo geschikt is om een boom over op te zetten en de maatlat wat losjes te hanteren. Van de ruim 600.000 Nederlanders, die regelmatig aan de waterkant verschijnen, zijn minstons een kwart miljoen van tijd tot tijd aan de stranden en strek dammen van de Noordzeekust, de Zeeuwse of „Hollandse stromen" te vin den. De vlucht naar de zee, waar men over het algemeen niet aan vergunnin gen of financiële bijdragen gebonden is, lijkt begrijpelijk. De totale oppervlakte viswater, die geschikt of beschikbaar is voor de sportvisser is de laatste 25 jaar ingekrompen. Al heeft ook de teruggang in het beroep (de zoetwater-visserij) wat meer viswater beschikbaar gemaakt voor de sport. Ook de waterverontreini ging: door de snelle industrialisatie in verschillende Europese landen, zijn vele sloten, beken en zelfs een deel van de grote rivieren bedorven. De snelle groei van het nationale hengel-Ieger en een invasie van Belgische sportvissers in het zuiden, heeft voor een toenemende drukte aan de waterkant gezorgd. In sommige viswateren heeft men zelfs de indruk, dat er in het weekeinde meer vissers op de kant staan, dan vissen in het water zwemmen. Maar dat is echt niet alleen de verklaring van vele teleurstel lende vangsten in de laatste jaren. Het aantal nieuwkomers is zó groot, dat men veilig kan aannemen, dat nog niet één op de tien hengelaars, de fijne kneepjes van het „vak" kent, dat voor vele vis soorten, maar ook voor vele wateren en dan nog onder verschillende weers omstandigheden vele variaties van „vis sen en vangen", kent. En goed vissen, zelfs het eenvoudige (althans ogenschijn lijk eenvoudige) voorn-vissen met de vaste stok, is geen zaak om uit een boekje te leren. Er komen enkele prak tijk-lessen van een ervaren rot aan te pas om de slag te pakken te krijgen. Zelfvertrouwen is een belangrijke zaak bij vissen; naast wat fundamentele we tenschap van de vissen, het weer en het water. Wie gaat vissen, doet er goed aan zijn hengeluitrusting te kopen op advies van een goede sportvisser, die u enkele malen kan meenemen. Al zal deze in het gedrang langs de waterkant ook beslist op geheimhouding aandringen van zijn beste hengel-stekken, die hem heilig zijn. De drukte langs het binnenwater en de rust langs stranden, dijken en strek dammen heeft een grote vlucht naar het zoute water veroorzaakt. In Zuid-Hol land, West-Brabant en Zeeland zijn al 200.000 zeehengelaars te vinden. De trek naar het zoute water met vette bot, prachtige paling, baksteen dikke zee baars. tong, schar, gul en vele andere zeevissoorten, is ook een gevolg van verbeterde techniek, het nylondraad en de hol- en volglasstokken, die verre worpen met sterke zeemolens mogelijk maken. De toenemende motorisatie van brommer tot auto heeft vele stekken o.a. langs de kust van Zeeland en West- Brabant, bereikbaar gemaakt. Vele ver woede hengelaars uit het Westbrabantse en Zeeland hebben zelfs het binnenwater' geheel de rug toegekeerd. Zij hebben hun hart verpand aan de Zeeuwse dij ken van Strijenham tot Westkapelle, van Bruinisse tot Renesse, Hoofdplaat of Ouddorp. De beste zeehengelaars van Nederland wonen in Bergen op Zoom, Halsteren, IJzendijke, Rotterdam, Vlaar- dingen en Den Haag. Kijk de lijsten van de zeehengel-concoursen maar eens na. Ze staan altijd in de voorste gelederen. Rustig botjes pikkend op het „platte" of met verre worpen boven 90 meter de vis uit het diepst van de stroomgeul halend. In West-Brabant en Zeeland is het merendeel van de sportvissers de laatste jaren tevens zeehengelaar ge worden. De werphengels zijn van 2 tot 3 of 4 meter en zelfs nog langer „ge groeid". De revolutie is nog in volle gang. In het Middenbrabantse is het nog steeds de Biesbosch, die de stroom- vissers trekt. Duizenden sportvissers zijn de kanalen en hun eigen clubwateren nog wel trouw gebleven, waar pootvis elk jaar nieuwe sport, garandeert. In Brabant wordt de liefde meestal tussen het zoete en zoute water verdeeld. Maar de zeehengelarij wint langzaam maar zeker veld. Duizenden Brabanders, die in de zomermaanden naar de Zeeuwse kust trekken combineren hun vakantie voor vrouw en kinderen met de zeehengel- genoegens van papa, de oudste zonen of zelfs de dochters. Het zeehengelen is trouwens ook een stoere sport, die forse worpen vereist om grote vis te vangen, die meer dan de zoetwatervis, geschikt is voor de braadpan. Dat is een bijzondere bekoring van de zeehengelarij, die een enorme vlucht genomen heeft. Dat betekent echter niet, dat de lichte „Japanner" voor de voorn, of de lange stroom-pen voor de Bies- Ook zy behoort tot het legioen dat er regelmatig met de werphengel op uit trekt. bosch in ongenade is gevallen. De meeste hengelaars hebben hun liefde eerlijk verdeeld over het zoute en het zoete water. En zelfs de meest verwoede zee hengelaar zal bij vriezend weer in herfst of winter, juist voor het binnenwater door ijs wordt afgedekt, gaan snoeken, In de loop van oktober en november is op de strandjes nog volop sport op de bot te beleven, die binnenkort op de kust komt. Bij open weer is er tot Kerstmis vaak nog zeebaars te verschal ken. De schar is op komst, terwijl de paling het langzaam maar zeker minder gaat doen. En tegen het voorjaar komt dan het binnenwater weer volop in de belangstelling bij het sluiten en openen van het seizoen, waarop 500.000 sport vissers in Nederland telken j are hun wekker zetten. In het gesloten seizoen is het de vrije zee, die roept. Dan ko men de sportvissers; zelfs diep uit Twente en Limburg naar het Westbra bantse en Zeeuwse land om hun sport en hobby uit te leven, die geen verschil van rang en standen kent. Want aan de waterkant zijn de kansen gelijk voor rijk en arm, jong en oud. Daar komt de rijke fabrikant heel dankbaar een haakje of wormpje lenen bij de arbei der, die het met 6 tientjes in de week moet doen. Daarom draagt die sport zo veel bij tot beter begrip van een volk, dat thuis in hokjes en standen leeft. Daarom is de sportvisserij een stukje democratie, öat als recreatie zijns gelijke niet kent. Vooreen gratis proefabonnement C08QUW, POSTBUS 1067, DEN HAAG Vijfhonderd Nederlandse jongens le den van de Nederlandse padvinders en van de katholieke verkenraefs zullen deelnemen aan de elfde wereldjamboree, welke het volgend jaar van 1 tot en met 11 augustus by Marathon in Griekenland wordt gehouden. De Nederlandse belangstelling voor deel name aan dit vierjaarlijks gebeuren in de internationale padvindersbeweging heeft de verwachting dermate overtroffen dat Nederland, voor zover thans bekend het grootste buitenlandse contingent zal vormen. Aan deze elfde wereldjamboree wordt deelgenomen door ongeveer 15000 jongens uit 70 landen. De vorige wereld jamborees waren in Londen, Kopenhagen Birkenhead( Engeland) Goedoelloe (Hon garije) Vogelenzang, Moisson (Frankrijk) Bad Ischl /Oostenrijk) Niagara on the la ke (Canada) Sutton park (Engeland) en op de Philippijnen. Onder de leiding van de Griekse kroon prins Constantijn, die hoofdverkenner is van de Griekse padvinders, en met de volle steun van de Griekse regering, komt de jamboree-organisatie thans op volle toeren. Het jamboree-terrein bij Marathon ligt 42 km ten n.o. van Athene. Het wordt gevormd door een 3 1/2 km lang strand langs de Egeische zee, die op deze plaats zeer veilig is. Landinwaarts wordt het jamboree-terrein omgord door de met naaldbossen begroei de heuvels van Attica, waar op het ogen blik met steun van de Griekse regering nieuwe verbindingswegen worden aange legd. De historische omgeving van Marathon eertijds het klassieke tournooiveld van de oude Grieken en bakermat van de Olympische spelen zal op het jamboree leven sterk haar stempel drukken. Zo krijgen de subkampen de namen van tien (Advertentie) PELGRIM, óók voor kolenhaarden Griekse stammen. Elk subkamp zal be staan uit 36 groepen uit zoveel mogelijk verschillende landen. Ook het Nederland se contingent zal over diverse subkam pen verdeeld worden. De eerste verkenners, die reeds hun ten ten op het jamboree-terrein hebben op geslagen waren overigens Nederlanders De elf Hilversumse „argonauten", die vo rige maand een reis naar Griekenland hebben gemaakt, maakten n.m. ook een verkenningstocht naar het jamboree-ter rein bij Marathon. Vast staat, dat iedere jongen, die naar de jamboree gaat, daar een gratis abonne ment op elf volle dagen zonneschijn krijgt Regen kent men hier in deze tijd niet al betekent een en ander wel noodzakelijke voorzieningen voor het drinkwater, dat via een speciaal buizensysteem uit de bergen zal worden aangevoerd. Na af loop van de jamboree zijn alle buiten landse deelnemers nog een week te gast van hun Griekse vrienden. Het Nederlands contingent wordt geleid door de heer J. Versteeg van de Neder landse padvindervereniging: assistent contingentleider is de heer M. Kavelaars van de katholieke verkenners. Het contingent zal beschikken over een volledige medische uitrusting. Het wordt vergezeld door o.a. twee artsen en twee geestelijken. De wijze, waarop de Neder landse deelnemers de reis zullen maken is nog niet bekend. Wel zijn op het ogen blik in het gehele land acties gaande voor het sparen en zelf verdienen van het be nodigde deelnemersgeld, dat 450.- per jongen bedraagt. De Turijnse voetbalclub „Juventus" zajl vanavond een wedstrijd spelen tegen „Djurgaarden" uit Zweden. De wed strijd zal door vele Italiaanse talenten jagers worden bijgewoond. Voetbaldeskundigen zeggen, dat het een uitstekende oefenwedstrijd voor „Juventus" sal zijn, met het oog op de Italiaanse voetbalcompetitie die zondag begint. Als gastspeler speelt morgen voor ,,Djurgaarden" op de linksbuitenplaats Backmann, die momenteel nog voor ,,A.I.K." uit Stockholm speelt, In deze speler zijn twee eerste-divisieclubs uit Italië geïnteresseerd. Voorts zullen morgen ook andere Ita liaanse officials de wedstryd bijwonen, omdat er ook interesse bestaat voor middenvoor Eriksson, rechtsbinnen Skyold en linkshalf Mild. Deze drie spelers van ..Djurgaarden" komen ook uit in het Zweedse nationale voetbalteam. Voor het laatste nationaal con cours van het seizoen 1962 zo deelt de heer C. H. Jacobs ons mee waren 4130 duiven ingezet. In Harwich-Parkeston-Quay was het mooi helder weer met sterke wes tenwind. De duiven namen pijlsnel vertrek in de juiste richting; binnen enkele seconden was er geen veer meer te zien. Dat zij, in tegenstelling tot som mige begeleiders (die ondanks dat ze géén stuk in hun voeten hadden toch onpasselijk waren - den Br.) geen last van de woelige zee had den, bewijzen de enorme snelheden die werden gemaakt! Officieus be keken zijn er bij die door de 2080 meter per minuut zullen doen. Niet misselijk. Ik heb zojuist de rekenkamer opgebeld doch men liet zich beleefd verrekskuze- ren. Het meteren was zo'n uiterst fijn werk, dat de uitslag niet eerder ver wacht mag worden dan zaterdagavond. Daarom moet ik volstaan met de vroegste meldingen: Timmerman te Vlissingen 10.24, Vader te Middelburg 10.27, Van Belzen te Ar- nemuiden, De Witte-Balvers te Goes 10.32 en 10.34 (helaas niet de serie, an ders waren ze met alles weg geweest, tenzijja tenzij J. Bakker te Zaam- slag 10.35 met twee duiven tegelijk ze alsnog niet zou voorkomen. De spelers van de Engelse eerste di visieclub Everton FC, die de rang lijst in de eerste divisie nog steeds aanvoert, worden langzamerhand de hoogst gesalarieer- den in de Engelse n voetbalwereld, e loonzakjes van de spelers zijn it seizoen gespekt met premies llJle,-,n°n9elofelijke bedra0 van rond 130 pond per week. Zij heb ben echter op 22 september een nog vruchtbaarder betaaldag in het vooruitzicht. Op deze dag zullen zij namelijk spelen tegen Liverpool, hun ge promoveerde buren, hetgeen een uitverkocht stadion met een capa citeit van 73.000 bezoekers bete kent. Voor deze wedstrijd en voor de returnwedstrijd zullen de soe- lers van Everton 76 Engelse pon den elk ontvangen. Dit boven hun salaris van niet minder dan ge middeld 60 pond per persoon. Everton betaalt zijn nieuwe elite van het Engelse voetbal een pre mie. die gebaseerd is op de positie, die op de ranglijst wordt ingeno men en op het aantal bezoekers, dat de wedstrijden bijwoont. De premie wordt als volgt bere kend: wanneer het elftal bij de bovenste twee op de ranglijst ge klasseerd staat, krijgt iedere spe ler twee pond voor elke 100 toe schouwers, boven het aantal van 30.000. Staat het team bij de eerste vier, dan ontvangt iedere speler een pond en 15 shilling, terwijl een meer bescheiden plaats op de ranglijst „slechts" een pond en 10 shilling opbrengt. Manager Harry Catterick maakt zich zorgen over de bestemming die de spelers aan hun zojuist verworven rijkdom zullen geven. Hij heeft een aantal beleggings schema's aanbevolen, teneinde de spelers voor verkwisting van hun geld te behoeden. Naar mijn gedacht zal het klokkenver- loop het uit moeten maken. Vlakt ook Marinus Minnard te Krabbedijke niet uit 10.40. Wijnakker te Sas van Gent 10.42, Lutijn te Schoondijke 10.44 Karre- mans te Halsteren pakt te 10.46 en mij dunkt dat het een gruwelijk vroege duif is, Krijnen te Waarde en Sanders te Hansweert 10.46, Dieleman te Wolphaarts dijk, Suikerbuyk te Hoogerheide en de Groot te Bergen op Zoom allen te 10.49, Hak te Ossendrecht en De Ron te Steen bergen 10.51, Bosman te Clinge 10.52, Van Velzen te Kruiningen 10.53 Kerk- hofs te Rotterdam 10-54, Van Beek te Putte en Hermus te Zegge tzeer vroeg voor die afstand) 10.57 De Zwart te Dinteloord en De Bruin te St.-Wiliebrord (vlakt deze persoon ook niet uit) 10.59, Stok te Dordrecht 11.00, Vermeer-Krans te Honselersdijk, Kannekens te Pijnaart en Berk te Roosendaal 11,01, Mol te Ou- delande 11.02, Lankens te Rotterdam 11.03. Nieuwenhuyzen te St.-Philipsland 11.04 Van Gils te Zevenbergen, De Jong te Wagenberg en Van Hasselt te Zun- dert 11.05, Van Ginneken te Breda 11.06, In Haarlem is liet schaaktoernooi van het oosten voortgezet met de partijen uit de derde en vierde ronde. De resultaten waren: Henneberke-Jonkman 1/2-1/2 van Schel - tinga-Van den Berg afgebr. Orbaan- Vlagsma 0-1. Jonkman-Vlagsma 1/2-1/2 Van den Berg-Orbaan 1-0. Henneberke- Van Scheltinga 0-1. De stand in de kop: 1. Van den Berg 2 1/2 punt en 1 afgebr. part. (uit 4) 2 Vlagsma 2 (uit 3) 3. Van Scheltinga 1 en 2 afgebroken partijen (uit 3). Van de Boogaard te Stad aan 't Haring vliet 11.11, De Haan te Strijen 11.12, Van Mook te Oosterhout 11.13, De Haan te Numansdorp, Van der Put te Tilburg en Van Opdorp te Terheijden 11.15 enz. enz. Wie gaat nu de eerste prijs nationaal winnen? Goes, Zaamslag, Rotterdam? Ik weet het niet Er is niemand die het nog weet. Er zal onder de grote kansheb bers nog menig zweetdruppeltje gelaten worden eer de uitslag bekend is. Bij sommigen kunt ge een ei in hun achter ste gaar koken. Maar het helpt er niet aan, het zal zijn tijd moeten duren. Want de verschillen zijn miniem. Dat hebt ge bij zulke astronomische berekeningen: 2080 meter per minuut. Nieuw wereldrecord? Indirect niet ge zegd. Wel zal er weer heel wat water in de Po of door het Kattegat moeten vloeien, aleer andermaal dergelijke snel heden worden verwezenlijkt. Nou u en dan ik weer. Dit even gezegd zijnde, gaan wij de uitslagen bekijken in de di verse centra. Laat ik maar beginnen waar de grootste kanshebber zit op de eerste prijs natio naal. de Concoursbond Zuid-Beveland met 295 duiven: 1 De Witte-Balvers 2067 meter, 2 M. Minnaard te Krabbendijke 2053 m, 3 C. J. Kuzee te Goes 2011 m.4 De Witte-Balvers te Goes 10.34, 5 B. Ridderhof te Kapelle, 6 A. v. d. Vrede te Krabbendijke, 7 G. Feleus te Ktd., 8 A. Neve te Kruiningen, 9 P. Kakebeeke te Kruiningen, 10 W. Krijnsen te Wrd. De Witte-Balvers zitten op 10.31.13 op een afstand van 188.566 km. U kunt nu zelf aan het rekenen gaan. Maar ge zult moeten rap zijn. Anders zijt ge te laat, Eindstand kampioenschappen in de machtige maatschappij ,,De Zeeuw" te Goes: Vitesse: 1 en 2 A. Sorber, 3 C. J. Ku zee; halve fond: 1 L. Baert, 2 W. Jaco- busse en 3 C. Wijs; fond: 1 en 3 Jac. Bal. 2 A. de Coninck; jonge duiven: 1 en 3 P. Schrijver, 2 L. Baert enz. Kampioen-generaal over alle vluchten en tractementen: L. Baert. Warmee onze gelukwensen. In de Bredase Bond. deelname 338 duiven wordt het zoet der oevrwinning gesmaakt door de grote kampioen W. van Ginneken, gepakt te 11.05. Hij woont in de Ginnekenstraat 130a, zodus al Gin neken wat de klok slaat. Hij en zijn broer te Dorst spelen mét de zuivere soort Hermans van Luithagen, niet aan te klyiven. Laatstgenoemde heeft dit jaar zeer lillek gedaan. Hoeveel eersten hij al reeds gewonnen heeft, daar is hij de tel van kwijt. Op de na vluchten bij voorbeeld driemaal eerst en tweemaal twee. Op Neufvilles niet minder dan 1, 2, 3 enz- met telkens vijf duiven mee. Wie doet hem na? C.C. Breda op Parkeston: 2 A. J. Waas P. Dircken, 4 J. Speekenbrink, 5 A. P Roovers, 6 Th. Sweres. 7 W. C. Klijn. 8 M. Fasen. 9 14 A. C. J. de Krom, 10 M. Lambregts, 11 G. Uitdehaag, 12 A. Herre- bout, 13 C. Nooyen, 15 G. van Steen, 16 M, Joosen, 17 H. de Visser, 18 P. de Kort, 19 F. van Donugen en 20 M. van Gorp enz. C.C. Nieuw Ginneken op Neufvilles: 1 en 5 J. Antonissen, 2 J. Verdaasdonk. 3 J. Smeekens, 4 A. Martens, 6 J. Grau- mans, 7 A. Oomen, 8 A- Timmers, 9 Jac. de Kort en 10 A. Jansen enz. Made op Parkeston: 1 P. de Been, tijd 11.18, 2 B. J. van Meel, 3 J. van de Steen, 4 D. J. Kop, 5 A. C. van Schendel enz. Idem op Neufvilles: 1 en 10 A. van den Broek, 2 P. Wagemakers, 3 A. van de Ven, 4 J. van Keppel, 5 Th de Bok, 6 J. Weiten, 7 M. de Bok. 8*H. A. van Oosterhout, 9 B. Weiten enz. Bredase zaterdagvliegers op Neufvil les: 1 W. Jansen, 2 P. Segers, 3 en 4 H. van Dartel, 5 A. Hop, 6 J. Kaptein. 7 J. Marijnissen, 8 F. Vrins, 9 en 11 C. Roks, 10 J. Bindels enz. Dongen op Parkeston: 1 5 en 7 L. van Rijen, 2 P. A. de Bont, 3 P. M. van Dongen, 4 en 10 Jac. Verharen, 6 Adr. Emmen, 8 J. Selders, 9 H. Ansems. Van Rijen heeft gepakt te 11.18. Idem op Neufvilles: 1 W. van Wanrooy 2 Joh. Heerkens, 3 11 13 J. van der Zan den. 4 G. Akkermans, 5 A. de Man, 6 A. Vissers, 7 L. Michielse, 8 C. van Boes schoten, 9 J. A. Verharen, 10 H. van Wanrooy enz. Dinteloord (Luchtbode) op Parkeston: 1 en 6 M. Mouwen, 2 en 10 J. de Zwart, 3 en 9 W. Geilings, 4 H. Bolluyt, 5 A. Hartman, 7 A. Timmermans, 8 Chr. Nieuwland enz. Vliegsport te Steenbergen op Parkeston 1 Joh. de Ron 10.55, 2 F. Adriaansen, 3 Chr. de Jong4 Jac. van Dijk, 5 M. Slokkers, 6 en 8 M- Brocatus, 7 Th. Pee- ters, 9 C. Adriaanse, 10 R. Meesters enz. De Zwaluw te Steenbergen op Parke ston: 1 P. de Ron 10.50, zit 34 minuten los vooruit, 2 J. Brusselaars, 3 en 4 J. Jonkers, 5 C. Rommers, 6 M, Brouwers, 7 en 8 J. Michielsen enz. C.C. Bergen op Zoom op Parkeston 1 C. Karremans, 2 Jos Karremans, 3 J. van de Watering, 4 J. Jonkers, 5 L. Stok. 6 Wed- Van Elzakker, 7 J. Hagenaars, 8 J. Karremans Mzn., 9 A. Bernaards, 10 A. Petie enz. Verenigde Bergse Krabben op Parke ston: 1 M. Roovers, 2 G. Adams, 3 en 10 F. van Overveldt. 4 J. Nuyts, 5 J. C. Hoppenbrouwers, 6 G. J. Henning, 7 P. de Kok, 8 Gebr. Bernaards, 9 W. A. Schot enz- Allemaal goeie. DEN BRUINEN De Duitser Rolf Wolfsholil heeft het te Orchies gehouden wielercriterium om de Grote Trijs van Orchies over een af stand van 160 km gewonnen in 3 uur en 47 min. 22 sec. Met een voorsprong van 11 sec. op de tweede aankomende, de Fransman Joseph Groussard. De volgende plaatsen werden bezet door: 3. Elliot (Ierland) 4. Delber- ghe (Fr.) op 21 sec. 5. Van Immersel ((Belg) z.t. 6. Wouters (Belg) op 50 secon den 7. Janssens België). 3. Christiaenr (Belg) 13. Geldermans (Nederland). Wereldkampioen Jean Stablinski werd met nog twintig renners als 241 ex aepuo geplaatst. De rondborstige Marcel Charrier, een van de belangrijkste bestuurders van de Franse Wielerbond, zat met zyn vrienden in een Parys café. Er ont stond een hooglopende discussie over het feit, wie de nieuwe kampioen bij de onafhankelijken was. Marcel had een naam en zyn vrienden hadden er ook een, maar Marcel was er zelf by geweest en Aan de discussie zou wellicht nooit een einde zyn geko men indien Charrier niet een kloek besluit had genomen. „Ik bel de bond op", zei hij en hy vroeg: „Wie is er kampioen by de on afhankelijken geworden, juffrouw?" *~*De juffrouw antwoordde: ,,Het kam pioenschap wordt morgen verreden". in Ecausines en speelde een voortref felijke wedstrijd. Drie maal ketste een schot van George echter op de paal af. De naam van de vijandelijke doelman? Mijnheer Geluk. Een van de vele NAC-supporters verliet de jongste zondag diep onder de indruk het Bredase veld, nadat zijn club een 2-0 nederlaag contra Fortuna had geleden. Hij zei (een tikje boos) „Weet je wanneer NAC kampioen wordt? Als het de techniek heeft van Feijenoord, de wilskracht van GVAV. de spirit van Volendam en de nuchterheid van Willem IV'. Sugar Ray Robinson is in Londen aangekomen. De bokser, die zich in Europa weer eens van zijn bes te kant wilde laten zien is ge woon zich netjes te kleden en hij bracht dan ook heel wat bagage mee, namelijk... 12 kostuums, 36 dassen, zes hoeden, 18 paar sok ken en 30 overhemden. Eén ding vergat Sugar echter mee te brengenzijn bokshandschoe In het sportblad „L'Equipe" werd door een „grappenmaker" de volgende advertentie geplaatst: „Te koop aangeboden een aantal na tionale kampioenstruien wielrennen professionals. Te bevragen bij Jean Stablinsky". Louison Bobet, de ongelofelijk po pulaire Franse wielrenner heeft afscheid genomen van zijn gelief de sport. Dat geburde een paar dagen geleden in een criterium, dat nabij Parijs werd gehouden. Louison werd na de wedstrijd uit voerig geïnterviewd en een van de vragen van de reporter was: „Wat gaat gij nu voorlopig doen, Louison?". s Bobet antwoordde: „Ik heb een half jaar uitgetrokken om de brie ven te beantwoorden, die ik in verband met mijn afscheid van de wielersport heb gekregen". De voetbalminnende inwoners van Beziers en Pau, die niet in de gelegen heid waren de metch tussen de beide steden bij te wonen, draaiden de radio aan om een verslag te volgen van het laatste kwartier van de wedstrijd. Na dat de reporter een inleidend praatje had gehouden en er op gewezen had, dat de stand 1-1 was. schakelde hij over op het wedstrijdgebeuren zelf en hij constateerde: „Beziers heeft zich blijkbaar met dit gelijkspel verzoend. De spelers demarreren niet meer. Zij hebben hun hoofden op de stuurstang gelegd". En verder. „De mannen van Pau geloven het verder ook wel. Zij hebben een kleinere versnelling gezet". De reporter wasRoger Rivière. George Everraert is een van de topspelers van de Belgische ploeg Zele. Omdat George een groot man is beschikt hij over een auto om naar de wedstrijden te rijden. De speler ging op weg naar Ecausines om een competitiewedstrijd ten beste te ge ven. Nauwelijks was hij met zijn slee op de weg of er ioas een lieftallige dame, die duimend om een lift ver zocht. George, niet de beroerdste ver schafte de lift. Een kilometer verder stond zijn wagen stil. De slee wei gerde dienst. „U zult een andere lift moeten zoeken", zei Everaert tegen het meis je. Zij deed dat echter niet alvorens te hebben meegedeeld dat zij me juffrouw Panne heette. De voetballer geraakte uiteindelijk Chelsea is een roemruchte Londense voetbalclub. In de zeventig jaren van zyn bestaan werd de vereniging nooit kampioen van de league. Neen, de club specialiseerde zich in de strijd tegen de degradatie en tot de jongste com petitie met succes. Na zoveel jaren ge harrewar verdween Chelsea uit de eer ste afdeling, maar.... de niet versagen de Londenaren staan momenteel op de eerste plaats van de ranglijst in de tweede afdeling. Zij spelen uitstekend en een van de reporters van de „Daily Express" schijnt het geheim van de om mekeer ontdekt te hebben. ,,Het vorige seizoen waren de Chelsea- mannen een stelletje lamlendelingen", schrijft de reporter. „Sinds men echter een linksbinnen heeft gekocht, die in het leger carrière maakte als straalja gerpiloot, zit er eindelijk een beetje vaart in het team". De heer Ronald McNamara uit Leeds draagt hier een motor helm, welke is uitgerust met knipperlichten om richting aan te geven. Batterijen zorgen voor de voeding. Aan de voorzijde van de helm bevindt zich de schakelaar. Het voordeel is, dat men een betere controle op het voertuig kan houden.

de Stem | 1962 | | pagina 13