Cees Koch verovert zilver voor Oranje Belangrijkste uitslagen FLINKE TAMARA PRESS Tilly van der Zwaard plaatst zich voor de finale 400 m en zorgt voor Nederlands record Zeeuws discusrecord Glasfiberstok Fascinerende discusfinale Korrie Winkel nieuw record WIELERSPATTEN KNVB-Zeeland 11 11 ZENUWONTSTEKING Heren Dames Finish-foto Geen schaduw Sterke senes RAY VAN ASTEN IS ZIEK Piet van Est nu derde in Spanje Judoconflict nu naar oplossing EEF Kamerbeek grote tegenstand Landelijk concours te GEESTEREN MARKTEN Records voor Patterson en Sonny Liston WATERSTANDEN DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1962 (Yan onze speciale verslaggever) BELGRADO, donderdagavond. Breeduit lachend, met schitterende ogen achter zijn bril- leglazen, zwaaiend met zijn zilveren medaille, „trots als een aap", zoals hij later zelf zei, stond de Rotterdamse discusreus Cees Koch donderdag, op de tweede dag van de Europese atletiekkampioenschappen, naast de winnaar Vladimir Trous- genev, op het tweede „zilveren" schavotje tijdens de officiële ceremonie. Het was voor alles wat Nederlands was een dag om nooit te vergeten. In een strijd tegen „keien" als de Europese record houder, de Pool Edmund Piatkovski, de Russen Vladimir Troussenev en Victor Kompanees, de „Yull Brynner" van de discus, de Hongaar Josef Szecsenyi, behaalde onze landgenoot een triomf, die zijn weerga in ons amateuristische atletiek- landje nauwelijks kent. atleet, overtuigd van zijn kunnen, een man, die in een zenuwslopende finale zijn kans greep. Met grote grimmigheid heeft Cees Koch zich op dit treffen voorbereid, getraind dat de stukken er van af vlogen en dat alles alleen, als een solitair, slechts gesteund door zijn vrouw Laura, die rillend en bevend op de tribune de verrichtingen van haar echtgenoot heeft gevolgd en hem later, toen hij door de journalisten werd geïnterviewd, dol gelukkig in de armen vloog. Het was voor deze beide sportmensen een bekroning van harde training en opofferingen, die zich nu een uitweg baande in dolle dingen. Journalisten, de onverstoorbare schrijvers, die met kennersblik de resultaten boeken en niet blikken of blozen bij een of meer Europese records, waren verheugd over dit Nederlandse succes. Cees Koch zelf werd als eerste gefeli citeerd door Troussenev, later volgde ir. Paulen, de voorzitter van de KNAU en lid van de IAAF, bij wie de tranen over de wangen biggelden. Een uitge laten Tilly van der Zwaard, die in een fantastische race op de 400 meter in de halve finales een sterk nieuw Neder lands record liep, moest en zou in de armen van de Roterdamse reus worden gejonast. De omhelzing tussen Cees Koch en zijn vrouw was er een, die op het filmdoek geen slecht figuur zou hebben geslagen. Kortom, het was een gekken huis in het Nederlandse kamp, dat met Cees Koch en Tilly van der Zwaard twee prachtige successen heeft geboekt. Tilly1 „raspaardje" van der Zwaard heeft in de halve finales van de 400 meter dames met atletes als Maria Itkina, Meave Kyle (Ierse), Janina Haase (Po len) en de Britse Pamela Piercy een CEES KOCH zilver Ondanks een zenuwontsteking aan zijn linkerdij heeft Cees Koch het stampvolle stadion laten zien, dat zijn slechte wor pen in Rome een vergissing waren. Een vergissing, waarvan hij twee jaar lang een wrok heeft meegedragen. In Bel grado was Koch een ander mens, een 100 m Finale: 1 Piquemal (Fr.) 10,4 sec.; 2 Delecour (Fr.) 10.4 sec.: 3 Gamper (W.-Dld) 10.4 sec.; 4/5 Hebauf (W.-Dld) en Juskowiak (Polen) beiden 10,4 sec.; 6 Foik (POlen) 10,5 sec. Discuswerpen: 1 en Europees kampi oen: Vladimir Tibussenev (Rusland) 57,11 meter; 2 Cees Koch (Ned.) 55,96 meter; 3 Lothar Mide (Did) 55.47 m; 4 Edmund Piatkovski (Polen) 55,13 m; 5 Victor Kompanees (Rusland) 54,74 m; 6 Josef Szecsenyi (Hongarije) 54,66 m. IPnk-stap-sprong: 1 en Europees kam pioen: Josef Szmidt (Polen) 16,55 m; 2 Vladimir Goraiev (Rusland) 16.39 m; 3 Oleg Fedossev (Rusland) 16.24 m; 4 Jan Jaskolski (Polen) 16.02 m; 5 Rado- slav Jocic (Z.-Slavië) 15.68 m; 6 Vilh- jalmur Einarsson (IJsland) 15.62 m. Tienkamp 100 m: 1 Willi Holdorf Duitsland) 10,5 sec. (1129 p.); 2 Mirko Kolnik (Zuidslavië) 10.7 sec. (1034 p.); Werner von Moltke (Duitsland) 10,7 sec. (1034 p.); Seppo Suutari (Finland) 10,7 sec. (1034 p.); 10 ex aequo o.a. Eef Ka merbeek (Nederland) 11,1 sec. (870 p.) Verspringen: 1 Yuri Diatchov (Rusl.) 7.12 m (825 p.); 2 Guerman Klimov (Rusl.) 7.10 m (818 p.); 3 Willi Holdorf (Did) 7.08 m (811 p.); 4 Eef Kamerbeek (Nederland) 7.03 m (794 p.) Kogelstoten: Suutari Finland 15.19, Kahma Finland 15.01, Von Moltke, Duits land 14.93; Kamerbeek, Nederland 14.13. Hoogspringen: 1 Seppe Suutari (Finl.), Yun Diatchov (Rusl.) en Manfred Bock (Did) allen 1,86 m (845 p.); 4 Eef Ka merbeek (Ned.), Guerman Klimov (Rusl.), Joze Drodnik (Z.-Slav.) en René Monneret (Fr.), allen 1,83 m (806 p.). De stand na vier onderdelen: 1 Suutari (Finland) 3515 p., 2 Von Moltke (Did) 3467 p.; 3 Willi Holdorf (Did) 3421 p 8 Kamerbeek (Ned.) 3253 p. 401) meter: halve finales 400 m: De eerste twee van elke serie plaatsten zich voor de finale: le halve finale: 1 Rob Brightwell (G.B.) 46,4 sec.; 2 Andrzej Badenski (Polen) 46.5, 2e halve finale- 1 Joachim Reske (Did) 46.1; 2 Adrian Metcalfe (G.B.) 46.2. 3e halve finale- 1 Manfred Kinder (Did) 46,5 sec.; 2 Barry Jackson (G.B.) 46,5. 800 m: De eerste twee van elke serie gaan over naar de halve finales van vrijdagavond, le serie: 1 Norbert Hau- pert (Lux.) 1.53.0; 2 Olavi Salonen (Finl.) 1.53.3. 2e serie: 1 Sidney Purkis (G.B.) 1.54.5; 2 Paul Schmidt (Duitsl ,11 - 3e serie: 1 Valer» Boelitsiev I*?8 1510; 2 Volker Tulzer (Oost.) s, o 4e serie; 1 Josef °dlozi! (Tsj.-Sl 1-51.8; 2 Manfred Matuschewski (Duitsl) lp,'.!', ,5e. serie: 1 Abram Krivocheev l ÏRR -5; 2 An,hony Harris (G.B.) fieri rerie: 1 Derek Mc Cleane 1 51 3 2 FranSois Chaetelet (Fr.) rie^n".! van de drie se" vier van .lï "f"' waaru" de e«ste dL finMe asme zich Plaatsten voor Tulloh le serie: 1 Michael iiiiloh (G.B.) 14 min. 14 4 sec - 2 t erh Bguszewicz (Polen) 14.19.2; 3 SiegMed Hermann (Did) 14 2n nr». a v (Rusland) 14.20.2 "V e (B> 14.44.4. 2e serie- 1 Th ^n™slus 'Tvt I Michel Bernard fFr.1) 13 53 43e2Spri!: 1 ret6r Kubiek! (Did)' «I' 3 Robert XT^Fr (?S,FSi.ecord,:4M^-^ 400 meter horden: De uitslagen van de twee halve finales op de 400 meter horden heren, waaruit de eerste drie van elke race zich kwalificeerden voor de finale, zijn: le halve finale: 1 Salva- tore Morale (It.) 50.- sec.; 2 Jorg Neu mann (Did) 50,6 sec.; 3 Boris Kriounov (Rusl.) 50.9 sec. 2e halve finale: 1 Vas- sili Anissimov (Rusl.) 51 sec; 2 Jus- si Rintemaeki (Finland) 51,- sec.; 3 Hellmut Janz (Did) 51,1 sec. Verspringen: De volgende deelnemers plaatsten zich voor de finale van het nummer verspringen heren: Igor Ter- Ovanesian (Rusland) 7.82 meter: Dmitrii Bondarenko (Rusland) 7.67 meter; Jama Eskola (Finland) 7.62 m; Ali Brakchi (Frankrijk) 7.57 m: Rainer Stenius (Finland) 7.51 m. De kwalificaties-eis van 7.50 meter werd slechts door zes deelnemers gehaald. Finale 100 meter: 1 en Europees kampioene: Dorothy Hyman (G.B.) 11,3 sec.; 2 Jutta Heine (Did) 11,3 sec.; 3 Teresa Ciepla (Polen) 11.4 sec.; 4 Daphne Arden (G.B.) 11,5 sec.; 5 Han- nelore Raepke (Did) 11.6 sec.; 6 Elisa beth Szyroka (Polen) 11,8 sec. Doordat de deelneemsters aan de 100 meter een rugwind hadden van 2,3 meter per se conde kan de 11,3 van Dorothy Hyman en Jutta Heine niet worden erkend als een evenaring van het Europese record, dat met 11.3 sec. sinds 14 september 1958 op naam staat van de Russin Vera Krepkin. 400 meter: le halve finale: 1 Maria Itkina (Rusland) 54,3 sec.; 2 Tilly van der Zwaard (Ned.) 54,6 sec.; 3 Maeve Kyle (Ierland) 55,4 sec. 2e halve finale: 1 Joy Grieveson (G.B.) 54,2 sec.; 2 Ka- terina Parluk (Rusl.) 54,3 sec.; 3 Helga Henning (Did) 54,7 sec. Vijfkamp. 80 m horden: 1 Galina Bystrova (Rusland) 10.9 sec. (1096 p.); 2 Denise Guenard (Frankrijk) 10.9 sec. (1061 p.); 3 Dragica Stamejcic (Zuid slavië) 11.0 sec. (1044 p.) De Russische Irina Press (een van de favorieten kwam gehandicapt door een blessure aan het rechterdij been niet verder dan 12,3 sec. Hoogspringen: Onze landgenote Nel Zwier plaatste zich voor de finale van het nummer hoogspringen dames met een sprong van 1.61 meter. Weliswaar was de kwalificatie-eis 1.67 meter, maar aangezien slechts 4 deelneemsters deze hoogte overbrugden, gingen de beste 12 naar de finale over. Geplaatst zijn: Yolanda Balas (Roem.) 1.67 meter; Olga Gere (Zuidslavië) 1.67 m; Taissia Tchenchik (Rusl.) 1.67 m; Linda Know- les (G.B.) 1.67 m; Haide Hummel (Did) 1.64 m; Frances Slaap (G.B.) 1.64 m; Dorothy Shirley (G.B.) 1.64; Llena Kar na (Finl.) 1.64 m; Jaroslawa Bleda (Po len) 1.64 m: Doris Walter (Did) i.61 m; Nel Zwier (Nederland) 1.61 m; Eva Mi- halyfi (Hongarije) 1.61 m. Speerwerpen: Voor de finale van het nummer speerwerpen dames plaatsten zich de volgende deelneemsters: Osolina (Rusl.) 51.60 meter; Gerhards (Duitsl.) 51.15 m; Diaconescu (Roemenië) 50.93 m; Chastitko (Rusl.) 50.55 m; Anta (Hon garije) 50.55 m; Schwalbe (Did) 50.26 m; Graefe (Did) 49.22 m; Strasser (Oos tenrijk) 47.68 m; Gortchakova (Rusl.) 47.48 m; Kacic (Z.-Slavië) 46.63 m; Tai- vola (Finl.) 46.45 m; Baltakova (Bulga rije) 45.15 m. De kwalificatie-eis was 50 meter. Er was echter besloten, dat wan neer minder dan 12 deelneemsters deze afstand zouden halen, de 12 besten naar de finale zouden overgaan. uitgekookte race gelopen, waarbij zij niet, zoals een dag tevoren in de series, zo hard moest gaan, omdat zij haar tegenstandsters niet kon zien. Nu liep Maria Itkina, de ongetwijfeld sterkste atlete op dit nummer, in de buitenbaan en zo kon de temperamentvolle Aals- meerse haar tempo regelen naar dat van de wereldrecordhoudster. Zij deed dat op eminente wijze en zonder zich te forceren. Met Maria Itkina schuin voor haar noteerde Tilly van der Zwaard 'n nieuw Nederlands record van 54,6 sec. Zii plaatste zich daarmee als tweede achter de Russische (54,3) voor de finale. En dat betekent, dat een Nederlandse atlete, die slechts een loopbaan van enkele seizoenen achter de rug heeft, nu reeds tot de beste zes van Europa be hoort. Zowel bij de heren als bij de dames is de honderd meter-finish er een ge weest van grote spanning. Bij de heren was het na de schifting in de series en de halve finales een Pools-Frans- Duitse aangelegenheid geworden met van elk land twee lopers in de eindstrijd. Een eindstrijd zonder favorieten, nu een figuur als Arm in Hary ontbrak. Voor de start waren dan ook de voorspellingen niet van de lucht. Weinigen zullen echter hebben ge dacht aan de kleine donkere Fransman Claude Piquemal, die in een alles-of-niets- finish de eerste plaats voor zich opeiste. Dat bleek overigens pas een half uur later, want de finishfoto moest uit maken, wie de lauwerkrans in ontvangst mocht nemen. Toen de zes atleten als een man over de eindstreep tuimelden, heeft niemand kunnen zeggen wie de winnaar was. Jocelyn Delecour sprong jubelend in het rond en dacht, in de buitenbaan lopend, dat hij gewonnen had. Toen iemand hem er op wees dat zijn land genoot Piquemal wel eens de titel ge wonnen zou kunnen hebben sloeg zijn vreugde echter om. De Duitsers, die in de series en halve finales allen 10,3 seconde liepen, faalden volkomen in deze finale van pure snel heid. In tegenstelling tot Rome, toen Armin Hary voor de grote verrassing zorgde, en de Duitse toeschouwers in een uiterste staat van opwinding ver keerden, was er nu de klacht van een Duitse toeschouwer, die zei: „Geef ons toch ook nog eens een Duitse overwin ning." De nederlaag van de heren sprin ters en van miljonairsdochter Jutta Hei ne, die het duel met de Britse Dorothy Hyman verloor, heeft het prestige van dit atletiekland bij uitnemendheid een ernstige deuk toegebracht. Zoals viel te verwachten was de finale korte sprint een tweestrijd tussen Jutta Heine en Dorothy Hyman. Jutta Heine snelde in de halve finales als een hinde superieur van haar rivalen weg en noteerde een uitermate snelle tijd van 11,4 seconde. Ook Dorothy Hyman, ofschoon lang zamer, heeft haar concurrenten na de start niet meer gezien. In de finale was blonde Jutta geen schaduw meer van het zo zelfverzekerde meisje in de halve eindstrijd. Onder de druk weer tegen de Britse te moeten uitkomen, die haar in het begin van dit seizoen reeds twee maal klopte, forceerde zij haar tempo, ging schommelend en trekkend over de baan en verloor overtuigend. De jury gaf haar een tijd van 11,3 seconde, de zelfde die Dorothy Hyman liet afdruk ken. Het was ongetwijfeld een vergis sing, want tussen beide loopsters lag zeker een meter tussenruimte. Salvatore Morale, de driftige Itali aanse hordenloper, toonde in de halve finales van de 400 meter horden zijn kunnen. In een race waarin hij alle re gisters opentrok, noteerde hij de fan tastische tijd van 50 seconden rond. Dat is slechts 0,3 seconden boven zijn eigen Europese record en dat geeft meteen Peter Bolotnikov nam de 10 kilometer voor zijn rekening. Donderdag maakte hij hij de 5 kilometer ook weer een grootse indruk. een uitstekend beeld van de kansen van deze superhordenloper. In de andere halve finale waren het de Rus Anissimov, de Fin Rintemaeki en de Duitser Helmut Janz, die zich weliswaar klasseerden voor de finale, maar ruim een seconde langzamer bleken. De finale 400 meter zal een Brits- Duitse aangelegenheid worden. In de halve finales plaatsten zich drie Engel sen, Bobby Brightwell, Adrian Metcalfe en Barry Jackson, twee Duitsers: Joa chim Reske, die met 46,1 de snelste was. en Manfred Kinder, terwijl de Pool.Ba denski het zestal completeert. Dat het hard zal gaan, is zeker. De minste pres tatie van de zes finalisten was 46.5 sec. Atleten als Trousil, Pennewaert, Kowal ski en Bruder werden uitgeschakeld en de Russen kwamen helemaal niet in het stuk voor. Uit de series van de 5000 meter kwamen twee „groten" te voorschijn, namelijk de barrevoets lopende Brit Bruce Tulloh, die reeds na twee ronden van zijn te genstanders wegliep en met ruime voor sprong zegevierde, en de Rus Peter Bo lotnikov, woensdag winnaar op de 10.000 meter, die onderweg heeft lopen „spelen" en daarvan bijna de dupe werd, ofschoon hij de eindsprint van de Duitser Kubicki rustig beantwoordde. Jozef Szmidt, wereld- en Europees re cordhouder. Olympisch kampioen I960 en nu wederom Europees kampioen hink- stap-springen, was de eerste atleet, die tijdens deze kampioenschappen zijn titel prolongeerde. Met zijn laatste sprong kwam de Pool, die dit seizoen niet aan wedstrijden heeft deelgenomen, tot 16,55 meter en dat was voldoende om de Rus sen Goraiev en Fedossev achter zich te houden. BELGRADO, donderdagavond. Het staat vrijwel vast dat Ray v. Asten, de Amerikaanse Nederlan der, die speciaal uit de Ver. Staten is overgekomen om deel uit te ma ken van de Nederlandse ploeg voor de Europese atletiekkampi oenschappen, niet in zijn 800 meter serie zal kunnen starten. Van Asten is ziek. Hij is in de kliniek van het atletendorp onder gebracht en daarbij is komen vast te staan dat hij angina heeft. Tijdens het congres van de Inter nationale atletiekfederatie (I.A.A-F.), dat ter gelegenheid vaai de Europese kampioenschappen in Belgrado wordt gehouden, heeft men definitief een streep gezet onder de discussies over de glasfiberstok. Het bestuur van de IAAF besloot geen verandering in het reglement aan te brengen en stelde eens voor altijd vast dat de glasfiberstok tot de standaard uitrusting behoort. BELGRADO, donderdagavond. De discusfinale, waarin Cees Koch tot zo'n uitzonderlijk resultaat kwam, is fas cinerend geweest. Koch was zeer con stant en deed de ronde schijf steeds weer over de 54 meter belanden, waarna hij met zijn voorlaatste poging het zilver veilig stelde (55,64 meter). Hij bevestigde met zijn laatste worp van 55.96 meter zijn aanspraken op het zilver A>g eens opnieuw. Toen was 't al leen nog maar wachten op wat de ande ren vooral de Poolse- ex-wereldre cordhouder Edmund Piatkovski zou den doen. Piatkovski faalde volkomen. Geïm poneerd als hij was door het krachts vertoon van Troussenev, Cees Koch en de Duitser Milde. Wat zich na de ere- ceremonie afspeelde, hebben wij reeds verteld. Een overgelukkige bijkans ont roerde Koch, die evenals zijn vrouw door een ieder werd gefeliciteerd en later uit de handen van de Nederlandse pers een prachtige foto in ontvangst mocht ne men Een foto, die naast het zilver voor hem een tastbaar bewijs is, dat hij naast de Rus Troussenev op het erepodium heeft mogen staan. Onze landgenoot Piet van Est is als 2e geëindigd in de vijfde etappe van de Ron de van Catalonië. De rit van Lerida naar Manresa werd in de sprint gewonnen door de Spanjaard Karmany, die de 131 km aflegde in 3 uur 35 minuten en 1 seconde. Piet van Est kreeg dezelfde tijd toegewe- ;n. De uitslag was verder 3 Manzaneque (S) zt. 4 Bui (Itl.) 3.35.06. 5 Guardiola (Sp.) 3.35.08. Ht algemeen klassement ziet er nu als volgt uit: 1 Martin Pinera (Sp.) 20.12.25. 2 Karmany (Sp.) 30.15.29. 3 Piet van Est (Ned.) 20.15.46. De Groningse zwemster Korrie Winkel heeft donderdag in het Helperbad te Gro ningen een geslaagde aanval gedaan op het Nederlands record 200 meter rugslag (25-meterbaan). In een race tegen het horloge verbeterde zij het op naam van Rini Dobber (HDZ) staande record met 1,1 seconde. Twee tijd- waarnemers drukten de nieuwe recordtijd van 2 min. 31,0 seconden af. De derde chronometer wees 2.31.4 aan. De oplossing van het judo-vraagstuk in ons land lijkt iets dichterbij te zyn geko- Na een langdurige onderhandelingsperi ode tussen deskundigen op het gebied van de opleiding tot judoleraar of oefenmees- ter en op dat van de graduering der vijf Judo-organisaties te weten de Nederland se Jiu Jitsu en Judo Bond (N.J.J.B.) de Nederlandse Amateur Judo Associatie (N.A.J.A.), de Judokwai-Nederland, de Nederlandse Judo Jiu-Jitsu Associatie (N.J.J.A.) en de Nederlandse Katholieke Judo Bond (N.K.J.B.), waarbij de leiding in handen was van dr. W. van Zijl, alge meen secretaris van de Nederlandse Sport Federatie, is men thans zover ge vorderd dat de conclusies en aanbeve lingen van de technici in een werkstuk zijn afgerond. Het ligt in de bedoeling te trachten voor deze conclusies en aanbevelingen, met het oog op mogelijke samenwerking tussen de vijf judo-organisaties in de toekomst, een organisatorische vorm te vinden. Van de zijde van de Nederlandse sport-federatie is daarom thans aan de besturen van de vijf genoemde bonden gevraagd een beraadsgroep organisatie judo samen te stellen, bestaande uit een delegatie van drie personen uit elke bond. Als datum van de eerste bijeenkomst van deze beraadsgroep organisatie is voorgesteld 27 september. BELGRADO, donderdagavond. Eef Kamerbeek, de Nederlandse tien- kamper, heeft het goed gedaan op de eerste dag. Onre natinalc recordhou der kwam in de vijf nummers van don derdag tot een totaal van 4032 punten en dat betekende tegenover een beste prestatie van 7594 punten een verschil van dertien punten minder na de eerste dag. In vergelijking tot zijn prestatie van Rome. waar hij vijfde werd, is de vei- houding 105 punten gunstiger, maar de concurrentie in Europa is in twee jaar tijds zodanig gestegen, dat Eef Kamer beek met nog vijf nummers voor de boeg de negende plaats inneemt. Niet, zoals met zou verwachten, achter de Russen Vassili Kuznetsov en Georgi Diatchov. maar achter de Duitsers Willy Holdorf. Werner von Moltke. de Fin Seppo Suutari, die op het ogenblik de eerste drie plaatsen innemen. Eef Kamerbeek heeft nu reeds een achter stand van 303 punten op de leider en dat is toch wel iets teveel om dat op de tweede dag goed te maken. Overi gens zijn de prestaties van Kamerbeek van prima gehalte. Zijn loopnummer, de 100 meter in 11.1 en de 400 meter in 50.9 waren na de blessures in het begin van dit seizoen, prima. Maar wanneer men zich realiseert, dat nu 10,5 secon den over de 100 m en 48,6 over de 400 m wordt gelopen, heeft men slechts ten dele een indruk van de uitzonderlijke sterke loperscapaciteiten van de andere deelnemers. Tamara Press, de Russische die op nieuw een Europese titel won bij het kogelstoten. JEAN DE VRIES, de Neder landse renner, die in Frankrijk woont, heeft een driedaagse wedstrijd gewonnen, waaraan door de sterkste Franse renners werd deelgenomen. Jean zege vierde met een voorsprong van rond de drie minuten. PIET COREMANS, de Hout handel Brabant-renner, heeft van de K.N.W.U. de uitnodiging ge kregen om in het aanstaande weekeinde te gaan deelnemen aan een wedstrijd, die in Oost- Berlijn wordt gehouden. Piet heeft de uitnodiging natuurlijk geaccepteerd. EDWARD SELS, een van de veelbelovende Belgische jonge ren, stapte na de wereldkam pioenschappen te Salo over naar de onafhankelijken. Ed won nu zijn eerste wedstrijd in deze categorie in Marchienne. THEO RUTTEN uit Leende, winnaar van de kersenronde in Mierlo, zal het volgende seizoen als beroepsrenner uitkomen. Theo zegevierde dit jaar in acht wedstrijden. WIM VAN EST, Peter Post en andere Nederlanders nemen zondag deel aan een criterium, dat in het Belgische Hoogstraten wordt georganiseerd. Zondag 16 september zal In Geeste- reai bij Almelo op de terreinen van de heer Maathuis-Mensman het nationaal bondsconcours 1962 van de Nederlandse Katholieke Bond van landelijke rijver- enigingen worden gehouden. Op dit concours zal worden gestreden om de nationale kampioenstitels 1962 van de N.K.B. in de nummers achttallen, indi viduele dressuur en springen. Aan de start zullen verschijnen ne gen achttallen, twaalf ruiters voor de individuele dressuur en twintig spring ruiters. Onder hen zijn de kampioenen uit het Utrechtse, het Brabantse, het Limburgse en het Hollandse gewest. Deze vier gewesten, aangesloten bij de N.K.B.hebben in de afgelopen weken hun gewestelijk bondsconcours gehou den. Met het concours te Geesteren sluit de N.K.B het seizoen 1961-1962 af. Het ruiterfeest zal zaterdag 15 septem ber reeds beginnerr met een groot de- filé, waaraan alle paarden zullen deel nemen. Dit défilé zal door de burge meester van Tubbergen, onder welke gemeente Geesteren valt, worden af genomen. IN HET KAMPIOENSCHAP van Neder land, dat op zondag 23 september op de renbaan Duindigt over 2500 meter wordt gehouden, zullen negen paarden aan de start verschijnen. Het zijn de Franse paarden Marseille, Mitchouka, Jour de Java, Kebu, Kan Pom B en de in ons land gefokte paarden Quicksilver S, Tabor, Umberto, en Visuil S. Uit het zo juist verschenen uitgebreide jaarverslag van de K.N.V.B., afdeling Zeeland blijkt, dat het ledental, in ver- gelijking met vorig seizoen, is terug gelopen van 12240 tot 11650, terwijl het aantal verenigingen met één verminder de en nog 88 bedraagt. De secretaris, de heer Allaart, staat even stil bij de opvallende teruggang van het aantal seniorenleden. De vermindering be draagt in de laatste twee jaar niet minder dan 11 In het jaarverslag breekt hij een lans voor een wijziging in het zomeravond voetbal dat zijn oorspronkelijke doel, ge noeglijkheidsvoetbal voor oudere spelers, totaal is voorbijgeschoten. Hij stelt o-m. voor in de toekomst op zaterdagen competities te organiseren voor oudere spelers en stelt in het vooruitzicht, dat zomeravondvoetbal niet meer op zater dagen zal mogen worden gespeeld. Om dat in vele gevallen het zomeravond voetbal is uitgegroeid tot keihard com petitievoetbal, geeft hij deze verenigin gen in overweging zich aan te sluiten bij het gewone competitievoetbal. Uit de gepubliceerde toto-cijfers blijkt, dat de bruto opbrengst in Zeeland is ge stegen van 402.860,75 in het vorige tot 417.072,in dit verslagjaar. Hoewel de meeste clubs slechts bedragen ont vangen liggende tussen 1 en 500 gulden per jaar, zijn er ook een flink aantal dat daar ver boven komt. Eén heeft zelfs een toto-opbrengst die boven de 5 duizend gulden komt, terwijl er 4 zijn die hun kaspositie met een bedrag tus sen 3 en duizend konden versterken. Wel een bewijs, dat de toto de kurk is waarop de meeste clubs drijven. Na te hebben vastgesteld, dat het probleem der jeugdleiders nog steeds niet is opgelost ondanks het feit dat een tweetal cursussen met succes werden georganiseerd samen met de N.K.S., merkt de secretaris op dat de post boetes nog steeds heel hoog is. Hij zoekt dit in het gebrek aan goede functio narissen en doet de suggestie aan de hand schriftelijke cursussen voor be stuursleden te gaan organiseren. Het gebrek aan scheidsrechters is nog steeds aanwezig. De directeur van Championship Sports te New York, advocaat Thomas A. Bolan uit New York, wrijft zich in zijn handen. Hij gaat met de wedstrijd om het wereld kampioenschap zwaargewicht bok sen, die op 25 september in het Comiskeypark te Chicago gehou den zal worden tussen wereld kampioen Floyd Patterson en uit dager Sonny Liston, veel geld verdienen. Oorspronkelijk dacht hij, dat deze wedstrijd wel eens een bruto- recette van 6 miljoen dollar kon opbrengen, op het ogenblik rekent hij al op 8 miljoen. Er is al voor ruim 300.000 dollar aan plaatsbewijzen gekocht, twee weken, voor Sonny en Floyd in de ring zullen komen. Men mikt op een recette van 1 miljoen dollar. Martin Smith, de president van de firma, die de radio-, tv-, film en wat al niet meer soorten rechten voor de wedstrijd heeft gekocht, heeft Bolan gemeld, dat 2 75 theaters of gesloten tv- circuits zijn gecontracteerd. En wat er nog meer binnenkomt? De A.B.C. heeft tegen een lief sommetje de radiorechten gekocht, de B.B.C. de radio- en bioscoop rechten voor Engeland. Voorts hefet nog de een of andere film maatschappij 200.000 dollar voor de filmrechten gegarandeerd. Thom Bolan heeft dus wel reden, in zijn handen te knijpen. Sonny en Floyd trouwens ook. En de belastingmensen. Mocht u er nog belang in stellen: aan de wedstrijd tussen Patterson en Johansson verdiende men des tijds bruto ruim vijf miljoen dol lar. Er gaan dus wel records ge broken worden. Tijdens te Huizingen bij Brussel ge houden internationale dames-atletiekwed strijden tussen België en Nederland B verbeterde de Zierikzeese atlete Esther Schot van „Deltasport" haar eigen Zeeu w se record discuswerpen met een worp van 40,72 meter. Een verbetering van 30 centimeter. Door deze prestatie legde zij beslag op de tweede plaats, achter de Belgische mej. Saenen, die 42,93 meter wierp. GOES. 13 september. Export- en Indu- strieveil'ing. Zigeunerin KL.f 80-85 41, 75- 80 38, 70-75 41, 65-70 37-40, IID 31. KL.II 80-85 37, 75-80 34, 70-75 36, 65-70 34-35, Manks Codlin KL.I 80-85 44, 75-80 44, 70-75 42-45, 65-70 38, 60-65 37-38. KL.H 75-80 42 70-75 39, 65-70 37, 60-65 36, IID 35. Jamès Grieve KL.I 85-90 53. 80-85 58, 75-80 57, 70-75 58-60, 65-70 56-57. KL.II 85-90 47, 80-85 53-54, 75-80 55, 70-75 53- 54. 65-70 52-53. Perzikrode zomerappel KL.I 75-80 38, 70-75 42, 65-70 41-42, 60-65 38, IID 32, Tldemans Early Wore. KL.I 80-85 68-79 75-80 65-82, 70-75 78-87, 65-70 56-57, IID 49. KL.II 85-90 47, 80-85 54, 75-80 55, 70-75 53-54, 65-70 52-55. Clapp's Fav KL.I 75-80 41, 70-75 39,40-40,50. 65- 70 38-39 60-65 36,30-37,40, 55-60 34,20- 34,80, KL.II 75-80 39, 70-75 39, 65-70 35, 60-65 33, 55-60 31, IID 30. Br. d'Amanlis KL.I 70-75 38, 65-70 34, 60-65 32, IID 27. Br. de Merode KL.I 70-75 28, 65-70 28, 60- 65 27. Jutten KL.I 55-60 85-86, 50-55 71, IID 44, Div. appels geplukt kroet 32. Div. appels val 29. Zigeunerin val 18. Clapp's Fav. geplukte kroet 6. Précoce de Trév. geplukte kroet 6. Dubb. pr. bonen I 73, II 61, IIB 57, III 45. Prelude II 47. Bra men I 104, II 98, III 41. Totale aanvoer hard fruit 7200 kisten. Verpakt fruit: Benoni KL.I 80-85 110, 75-80 96-115, 70-75 100-112, 65-70 97-105. Tydemans Early Wore. KL.I 80-85 95-103, 75-80 95-108, 70- 75 104-108, 65-70 97. Gewone veiling: Zi geunerin grof 41, fijn 35. Manks Codlin grof 30-32, fijn 30-33. Tydemans Earley Wore, grof 46-55, fijn 30-48. James Grieve grof 39-49. Benoni grof 51-56, fijn 34. Clapp's Fav. grof 21-35, fijn 13-22. Belle de Louvain I 26-50, II 17-22, grof 22-45, fabriek 10-24. R. Victoria I 66-101. II 40- 48, grof 32-78, fabriek 19-35. R. Cl. d'Al- than I 75-107, II 10-58, grof 41-76, fabriek 5-32. R. Cl. Verte grof 64-93. Jefferson I 71-91, II 44, fabriek 22. Kirkus I 137-151, fabriek 11. Frankenthaler I 170-190. Ro de bessen I 110. Per doos: Rode bessen I 29-35, II 29. Bramen I 30-33, II 26-29, III 13. KAPELLE. 13 september 1962. Bramen industrie I 97108. II 9799, III 54, in doosjes I 118127. Dubb. bonen I 62, II 62, II x 35. James Grieve I 85-90 48, I 80-85 53, I 75-80 55—58, I 70-75 61, I 65-70 58—61, II 80-85 50, II 75-80 51. II 70-75 54, II 65-70 53, grof 46—52, fijn 41—43. Zigeunerin I 75-80 39, I 70-75 38—40, I 65-70 38, II 75-80 34, II 80-85 34, II 70-75 34, II 70-75 34, II 65-70 33, lid 29, grof 28, fijn 27, Manks Codlin I 75-80 42, I 70-75 45^16. I 65-70 38—41, I 60-65 37, II 75-80 39, II 70-75 41, II 65- 70 36, II 60-65 35, lid 34,80, grof 34, fijn 34. Jac. Lebel 75-85 37, I 65-75 36,70, lid 35, grof 34, fijn 31. Keswick II 70-80 36, II 60-70 35, lid 31, grof 29, fijn 31. Early Victoria I 70-80 38, I 60-70 36, II 60-70 34—35. lid 31, grof 30, fijn 31. Tydeman E.W. I 75-80 89, I 70-75 83, I 65-70 70, II 65-70 60. Perzikappel II 65- 70 49, II 60-65 46, lid 36. Precoce de Trev. I 60-65 49, I 55-60 44, I 50-55 38, lid 28, fijn 18, kroet 7. Clapp's Fav. I 70-75 40—41, I 65-70 38,50—39,30, I 60-65 37,4037,60, I 55-60 34,10—34,80, II 70-75 35, II 65-70 34, II 60-65 33, II 55-60 32, lid 29, grof 2529, fijn 2224, kroet 13, rijp I 70-75 44, I 65-70 46—47, I 60-65 40. Br. de Merode I 70-75 31. I 65-70 28, I 60-65 27. II 65-70 27. II 60-65 26. lid 24, grof 26. fijn 20. Br. d'Amanlis I 70-75 31, I 65-70 29, I 60-65 28, lid 24, grof 26, fijn 21. Dr. Julis Quot I 60-65 30, I 55-60 27, lid 24. Kroetappelen gepl. wit 31, gepl. rood 23, val 32. Valappelen 22. Jutten I 50-55 74, f 43. Aardbeien p. d. I 73, Vijgen p. st- II 1,5. Rode bessen p. kg I 104. Pruimen Early Victoria extra 100, I 6590, II 29 42, grof 4567, fabriek 1329. B. de Louvain I 4154, II 1726, grof 1931, fabriek 616. R. Cl. d'Althan extra 109—117, I 82—112, II 44, grof 71—77, fabriek 14. Jefferson I 7386, II 2231, grof 41. fabriek 22. R. Cl. Conducta I 71, Kirkes I 139- Pruimen gesch. 625. MIDDELBURG, 12 september. Tomaten A extra 2,14, AI 1,79, All 1,64-1,50, B ex tra 1,98, BI 1,81, Bil 1,50-1.64, C extra 1,52, Cl 1,51, aardappelen Bintjes bonken II 12,40, grote II 10,30, drielingen II 7.00, fruit: peren: Clapps 60-op 61, 50-60 40-48, III fijn 35-37, III grof 39-49, Pre- cose 60-65 50, 60-op 56-58, 55-60 44-51, 50-55 32-44, lid 25-39, III grof 39-46, III fijn 27-30. Appelen: James Grieve 80-op 73. 75-80 65-68, 70-op 56-69, 65-70 55-68, lid 41-47, III fijn 40-44, III grof 46-58, Zigeunerin 85-90 47, 70-80 42, 75-80 46-47, 65-75 37-48. lid 23-41, III grof 27-42, III fijn 35-36, Manks Codlin 70-80 43, 60-65 37-38, 65-70 33-43, lid 26, III fijn 28-35, III grof 40, meloenen: ananas 28- 1.01, net 30-94, ogen 22, suiker 91-1,39, pruimen: Reine Victoria 34-1,27, Washing ton 54-1,00, R. Claude d'Ouilin 1,10-1,23, Belle Louvain 26-83. Druiven: Franken thaler 1,50-1,68, Black Alicante 1,49-1,51, aardbeien 77, kasperziken 18. bramen 23- 28. Groenten: bloemkool 4 29-61, idem 6 22-49, idem 8 12-40, snijbonen 39-82, spi nazie 24-54, sla 3,50-26. boskroten 10-15, komkommers gr. 75+ 10-18, 60-75 11-17. 50-60 10—13, wit 60—75 11—16, 50—60 10-12, gr. kr. per kg 10-11. uien 10-15, bospeen 10-25. rodekool 9-24. breekpeen 3-7, kussa 27-34. andijvie 17-33, prei 18- 24, augurken 90-1.82, savooiekool 26-32. kroten per kg 10-15, pronkbonen 43-59, waspeèn 10-34, postelein 50, knolselderie 25-29, dubb, bonen 34-77. Konstanz 325 1), Rheinfelden 202 2), Ottenheim 256 4), Straatsburg 196 6), Maxau 367 1), Maxau 367 1), Plochingen 104 1), Mannheim 190 (+3), Steinbach 121 (—9), Mainz 197 3), Bingen 124 (onveranderd), Kaub 131 (—1), Trier 101 (—17), Koblenz 138 10), Keulen 96 8), Ruhrort 285 5) Lobith 888 4), Nijmegen 672 1), Arnhem 724 1), Eef de IJssel 250 (+4), Deventer 154 (+5), Monsin 5470 10), Visé 4929 (+4), Borgharen 3890 (—31), Belfeld 1125 (+52), Grave beneden de sluis 508 (—17).

de Stem | 1962 | | pagina 7