Zeeuwse Collecte vraagt binnenkort de aandacht Dr. J. J. Dellepoort geheim kamerheer Eerste deel Haringvlietbrug Drie wethouders stellen zetel ter beschikking Sp F rmsenbeker met /iamer dood) niet toerekeningsvatbaar Sportnota noemt ook de gebreken per gemeente m m VOOR ELFDE MAAL' ortinstituut te Terneuzen met gevarieerd program tandpasta Piima en niet duur1! VVD in beroering Vervalsing Nassaukapel Tentoonstelling van ooft en fruit te Schoondijke Beroering in raad Roosendaal Tornado laat winstmarge op mixers vallen Animo Uitbreiding Prog ramma Zeeuwse ploegen naar residentie Directeur van Europaseminarie Oudheidkundige vondst nabij Brouwershaven Deskundige tot rechtbank: -pi f 1 (sloeg zijn zuster Eisjaar naar inrichting PHILIPS' LICHTCONGRES DEELS IN ROOSENDAAL Geen verlegging van bootdienst Zierikzee-Kats itagbtaa üfem 3 DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1962 (Van onze redacteur) Van 1 tot en met 7 oktober zal in alle Zeeuwse gemeenten de elf de Zeeuwse collecte worden ge houden. Het is een collecte van de Zeeuwen voor de Zeeuwen. De collecte wordt georganiseerd door de Stichting Zeeland en de Neder landse federatie voor vrouwelijke vrijwillige hulpverlening in Zee land. Beide instellingen bepalen ook de bestemming van de op brengst. De opbrengst zal dit jaar worden besteed aan polio-patiën ten en spastici, chronische zieken, voor wie plaatsen gereserveerd worden op de Rode-Kruisboot „Henri Dunant", en aan het met vakantie sturen van huisvrouwen, die daarvoor op voordracht van de huisarts in aanmerking komen. Gehoopt wordt vanzelfsprekend op een nieuw record. Van 1956 tot en met 1961 steeg de opbrengst ge leidelijk van 12.000 tot ongeveer 25.000. Evenals andere jaren zal 18 prcr cent van de plaatselijke netto-op brengst ter beschikking worden gesteld van het plaatselijk maat schappelijk werk. Tijdens een gistermiddag te Middel burg gehouden persconferentie heeft de presidente van de Nederlandse federatie voor vrouwelijke vrijwillige hulpverle ning in Zeeland, mevrouw S. de Casem- broot-baronesse van der Feltz, de be stemming voor 1962 toegelicht. De gelden, die dit jaar voor de polio patiënten en spastici zullen worden uit getrokken, zullen bestemd zijn voor vol wassenen. Vorig jaar werd geld uitge trokken voor kinderen, die aan polio leden of spastisch waren. Mejuffrouw W. Westera, adviseuse van de Stichting Zeeland voor maatschappe lijk werk. gaf een indruk van wat de laatste vijf jaar met de opbrengsten van de Zeeuwse collectes is gedaan. Zo heeft de hulp aan bejaardensociëteiten en de beloofde hulp aan nog op te richten sociëteiten zeer stimulerend gewerkt op de totstandkoming van deze sociëteiten in de provincie. Waren er vijf jaar ge leden nog maar 49 sociëteiten nu heeft praktisch elke gemeente een eigen be jaardensociëteit. De Maatschappij ter behartiging van de Ooft en Tuinbouw in Zeeuwsch- Vlaanderen organiseert in Schoondijke in zaal Wijffels haar jaarlijkse tentoon stelling van ooft, fruit, bloemen en plan ten. Burgemeester J. C. Hoftijzer van Schoondijke opent vanmiddag om vier uur deze expositie, die ook zaterdag nog te bezichtigen zal zijn. Het leeuweaandeel van de inzendin gen voor de tentoonstelling, die in Schoondijke wordt gehouden vanwege de bijzondere activiteit van de plaatse lijke afdeling, wordt verzorgd door eigen leden (ongeveer 180 in getal) Het doel van de expositie is voorlich- ling geven op teelt- en kweekgebied en verder natuurlijk liefde kweken voor de natuur. De Zeeuwse collecte heeft het in de bejaardensector verder o.m. mogelijk ge maakt, dat in elk bejaardentehuis een tv-toestel kon worden geplaatst. Twintig blinden konden in de afge lopen vijf jaar met een bandrecorder worden verrast. Binnenkort zullen nog eens negen bandrecorders worden uitge reikt. Er is reeds veel gedaan voor de polio en spastische patiëntjes in Zeeland. Vijf duizend gulden werd besteed voor de aanschaffing van speelmateriaal. Dertien wagentjes of rolstoelen konden worden gekocht. Ze zullen 25 september a.s. door mevrouw De Casembroot enigszins fees telijk worden uitgereikt. Achttien, vooral bejaarde, chronische zieken hebben tot nu toe dank zij de Zeeuwse collecte een reis met de „Henri Dunant", de bekende Rode-Kruisboot kunnen maken. Ongeveer vijfhonderd Zeeuwse huis vrouwen, die het volgens de doktoren hard nodig hadden, zijn een week op vakantie geweest in Hedenesse. Evenals vorig jaar zal opnieuw een dringend beroep worden gedaan op het Zeeuwse bedrijfsleven om deze voor Zee land zo bijzondere collecte te steunen. De medewerking in 1961 is voor de organisatoren van de collecte behoorlijk tegengevallen. Van de 430 aangeschreven bedrijven reageerden er slechts 72. Deze laatste brachten f2800 bij elkaar. (Van onze verslaggever) Drie van de vier Roosendaalse wethouders, de heren Ant. Vos, P. Rampart en M. Machielse, hebben donderdag tijdens een zeer bewo gen zitting van de gemeenteraad hun zetel ter beschikking gesteld. De vierde wethouder, de heer L. Theunisse, verklaarde zich niet tot deze stap bereid. Door actie Albert Heijn (Van onze verslaggever) Op „voorbeeld" van de N.V. Philips heeft nu ook Tornado de prijs van de mixers drastisch verlaagd. De Tomado- „klopmix", die vorige week nog voor f 42,50 werd verkocht, is sinds enkele da gen voor f 27,50 op de markt. Van de zijde van de directie van To rnado werd ons medegedeeld, dat Torna do in tegenstelling tot de N.V. Philips de hele winstmarge prijs heeft gegeven. De detaillisten hebben een gedeelte van de marge afgestaan. Tornado is tot het besluit van de prijsverlaging gekomen, toen Philips liet weten, dat zij de prijzen van de mixers zou verlagen van f 63.tot f 39.en de goedkopere van f 47,tot f 29, Een en ander is het gevolg van een „tijdelijke actie" van het kruideniersbe- drijf „Albert Heijn", dat zijn klanten onder wel bijzonder gunstige voorwaar den handmixers aanbiedt. De adjunct-directeur van Tornado, de heer P. Kant, verklaarde tegenover ons van mening te zijn, dat er ,,een bijzon der onaangename situatie op de markt is ontstaan". „Gelukkig", verzuchtte hij „dat de actie van Albert Heijn maar tijdelijk is en dat we nog meer artikelen op de markt brengen. Anders stonden we er over een paar maanden niet zo erg rooskleurig meer voor". Toen in april 1960 het sportinstituut Delta" te Terneuzen werd opgericht, werd begonnen met het geven van judo-cursussen. De bekendheid, die via pers, radio en t.v. aan deze sport was gegeven, was voor velen in Terneuzen aanleiding om zelf actief beoefenaar te worden. Directeur J. P. v. d. Rest had zyn handen er aan vol. Nu, by de aanvang van het winterseizoen heeft hy assistentie gekregen van een bekwaam leraar. Naast judo en jiu-jitsu kan men er (privé of in club verband) allerlei andere, hoofdzakelijk „binnensporten" beoefenen. De lessen worden gegeven in een zaal in de 2e de Kortestraat boven een auto- spuiterij. Dat demonstreert alweer het gebrek aan een moderne sporthal in Terneuzen. De accommodatie kan vol doende genoemd worden, tenminste voor het beoefenen van de judo en nog een paar andere sporten. Maar te weinig ruimte is er zeker. Daarvoor is de be langstelling zowel van de dames als van de heren te groot. Voor andere sporten heeft men nu ook de beschikking over een gymnastieklokaal. Men is er wel geen baas in huis, maar de directie van het sportinstituut „Delta" is allang blij, dat het Gemeentebestuur van Ter neuzen alle medewerking gaf. Voerde tot voor kort de heer Van der Rest de scepter, hij heeft nu assistentie van een pas-afgestuurde mede-directeur, de heer G. de Moor uit Axel. Met de beste punten en daarmee een dikke premie, verliet de heer De Moor dit jaar „C.I.O.R." te Overveen en kwam naar Terneuzen, omdat hij er van over tuigd was dat in Zeeuwsch-Vlaanderen een sportleraar best emplooi kon vinden. Tot nu toe heeft hij niet mis gerekend. Het aantal leerlingen neemt gestadig toe en niet alleen wordt in Terneuzen les gegeven, maar ook in Axel, Hulst, Sas van. Gent en Oostburg. Dat de leer lingen het nodige vertrouwen in de heer De Moor (24) kunnen hebben bewijst zijn opleiding door Antoon Geesink, de huidige wereldkampioen. Een sportman bij uitnemendheid, die sportinstructeur werd toen hij in militaire dienst was en daarna twee jaar naar Overveen ging. Het behoeft dus geen verwondering, dat het instituut nu al 300 leerlingen telt, waarvan 160 in Terneuzen. Nu de heer De Moor zijn intrede heeft gedaan staan er op het programma van net sportinstituut heel wat takken van sport. Er worden gymnastieklessen ge geven, diverse indoortrainingen, body building, volleyball en basketball, jeugd judo naast het judo en jiu-jitsu, terwijl men ook bokslessen verzorgt volgens een bepaald systeem, dat de beoefenaars geen platgeslagen neuzen en geen „bloemkooloren" bezorgt, 's Zondagsmorgens kan er (kosteloos) getraind worden door alle judoka's, die aan nationale en internationale wed strijden willen deelnemen. (Een paar uitstekende resultaten werden al be haald). Voor de jeugd worden eind september allerlei spelletjes georganiseerd en op Tweede Kerstdag wordt er een sport gala gehouden. Tussen de demonstraties van diverse sporten door zullen de finales van de judokampioenschappen 1962 worden verwerkt. Dan komen de finalisten tegen elkaar uit. Voor volgend jaar Pasen (ongeveer eind van het winterseizoen) wordt er in Terneuzen weer een judo-toernooi ge houden voor licht-, midden- en zwaar gewicht. Zaterdag voor Pinksteren volgt hope lijk een sportkamp in de Braakman. Op Tweede Pinksterdag worden team wedstrijden gehouden in samenwerking met buitenlandse teams. Er zit dus echt wel leven in het sport instituut „Delta". Wanneer enkele expe rimenten slagen zullen natuurlijk nog meer evenementen volgen en dan krijgen wij misschien in Terneuzen nog wel eens enkele prominente figuren te zien. Van deze vier wethouders waren er tijdens de verkiezingen op 4 september j.l. drie gekozen met de kleinst mogelijke meerderheid, n.l. 13 van de 25 stemmen. Wethouder Vos was de enige die zich gekozen zag met 24 van de 25 stemmen. De raadszitting van gisteren begon met een verklaring van burgemeester J. P. Godwaldt, waarin deze erop wees, dat het college in zijn huidige samenstel ling slechts op een zeer smalle basis rust. De vier wethouders zijn lid van de zelfde raadsfractie, de Kath. Sociale Eenheid. Burgemeester Godwaldt meen de, dat het door die smalle basis vrijwel onmogelijk was geworden de gemeente te besturen. Aansluitend op de rede van de burgemeester kreeg de heer M. Kop pend het woord, die als zijn mening uit sprak, dat bij de wethoudersverkiezin gen het egoïsme de boventoon heeft ge voerd, ondanks herhaalde waarschuwin gen om niet opnieuw te streven naar de kleinst mogelijke meerderheid." Hij stelde nieuw overleg voor om uit de impasse te komen en zag zijn voorstel gesteund door zestien andere raadsleden. Daarop stelde hij elke wethouder per soonlijk de vraag, of hij bereid was in het belang van Roosendaal zijn zetel ter beschikking te stellen. Zoals hierboven gemeld gaven drie wethouders daaraan gehoor. Daarna werd de vergadering voor het gevraagde nader overleg verdaagd. Korfbal De Zeeuwse ploegen die uitkomen in de landelijke competitie's van de Kon. Ne derlandse Korfbalbond trekken zaterdag alle drie naar Den Haag. Het Middelburg se Swift 1 moet de strijd aanbinden met Ons Eibernest 2, dat evenals Swift op de eerste oempetitiedag 't zoet der overwin ning smaakte en natuurlijk op dit goede pad zal willen blijven. In 3a is er voor Tjoba 1 kans op herstel tegen Raven. Animo 1 gaat op bezoek bij Gymnasiasten en indien de Souburgers andermaal één puntje zouden weten te behalen mag dit reeds een uitstekende prestatie heten. De uitslagen van de wedstrijden, die in het afgelopen weekeinde in de klassen 1, 3a, en 3c van het district Zuid Holland werden gespeeld waren: le. kl. Swift-Al- gemeene 8-7; Fluks-Ons Eibernest 2-6; KKV 2-OSCR 9-5; Regenboog-Rozenburg 10-6; Sperwers-Odo 6-2. 3e. kl. a: Tjoba-Crescendo 4-6-; Ahoy- Raven 7-2; Fortuna Delft-Spartaan 4-5; ALO-Merwede 2-5. 3e. kl. c: Animo 1-USV 4-4: DKV-Gymna- siasten 6-10; Wion-Unicum 6-0; Kwiek- Schiedam 7-4. In verband met het Goese fruitcorso, dat zaterdag voor de achtste achtereen volgende maal door de straten van de Ganzestad zal trekken, zal er zaterdag middag alleen in Walcheren gekorfbald worden. Alle Bevelandse ploegen hebben voor dit gebeuren vrijaf gekregen. In de eerste klasse Z.K.B. kan het Ter- neuzense Luctor bij Zuidwesters 1 laten zien, dat hun promotie naar de eerste klasse gerechtvaardigd is. In klasse 2a kan Top tegen A.K.C. zijn tweede zege gaan boeken. Het volledige program voor zaterdag: le. kl.: Zuidwesters 1-Luctor 1; 2e. kl. a. Top-A.K.C.; 3e. kl. a. Swift- Stormvogels; Vedo 2-Atlas; BKC-Animo (Advertentie) (Van onze correspondent) Bij de waterbouwkundige werkzaam heden in de haven „Den Osse" nabij Brouwershaven werd onlangs een stenen strijdhamer gevonden van 12 centimeter lang. Deze vondst is nader onderzocht door de Zierikzeese archivaris, de heer P. van Beveren, die vaststelde dat de hamer vervaardigd is van lydiet, een zeer harde steensoort. De z.g. hamerbijl is 4i/2 centimeter breed en 3% centi meter hoog. Dergelijke hamers komen meestal voor als grafvoorwerp, vooral in het oosten van het land. In het westen zijn er pas twee gevonden. Het gevonden wapen heeft een zwarte kleur en zal toebehoord hebben aan een lid van het Klokbevervolk, dat ongeveer 2000 jaar voor Christus naar ons land kwam en in koper, goud en zilver han delde. DR. DELLEPOORT (Van onze rechtbankverslaggever) De officier van justitie by de Bredase rechtbank, mr. J. Louët Feisser, heeft tegen J. B. uit Prinsenbeek, die op 24 augustus van het vorig jaar zyn bij hem inwonende zuster heeft ge dood door haar met een hamer op het hoofd te slaan, ontslag van rechts vervolging gevraagd met daarnaast ter beschikkingstelling van de regering met als bijzondere voorwaarde eerst opname in een krankzinnigengesticht voor de tijd van een jaar. In maart was de behandeling van deze zaak onderbroken, nadat de officier zes jaar gevangenisstraf en terbeschik kingstelling had geëist. Op verzoek van de raadsman, mr. P. Lap, had de rechtbank besloten een nader psychia trisch onderzoek in te laten stellen in een kliniek te Utrecht. Verdachte had na zijn arrestatie ver klaard hij had zichzelf aangegeven bij de rijkspolitie te Etten dat hij Tachtig deelnemers uit twintig landen zullen deelnemen aan het Lichtcongres van de n.v. Philips, dat 25 september te Eindhoven zal worden geopend door ir. F. J. Philips en vrydag 28 september zal worden beëindigd in de „TL"- fabriek te Roosendaal. Doel van het congres, dat wordt bij gewoond door vooraanstaande deskundi gen op lichttechnisch terrein, is de uit wisseling van ervaringen, het kennis nemen van de jongste ontwikkelingen en het zich bezinnen op de toekomst moge lijkheden van lichtprodukten. Tijdens het bezoek aan de vestiging in Roosendaal zal ir. D. Noordhof, directeur van de hoofdindustriegroep Licht van Philips, een beschouwing wijden aan de internationale positie van de onder zijn leiding staande groep, die de oudste en bekendste is van het be drijf. De besprekingen zullen worden bij gewoond door deelnemers uit Australië, België, Brazilië, Columbia, Denemarken, Duitsland, Engeland, Frankrijk, Ierland, India, Japan, Italië, Noorwegen, Oosten rijk, Portugal, Nederland, Spanje, Zweden en Zwitserland zijn zuster, terwijl ze de krant zat te lezen onverhoeds had neergeslagen. Hij had het lichaam, denkend dat zij dood was. naar de stal gesleept. Toen was hij in de omgeving rond gaan zwerven. De politie, die na de aangifte naar de stal was gegaan, had de vrouw nog levend aangetroffen; kort daarna was zij gestorven. Als getuige-deskundige in deze zaak was nu opgeroepen professor dr. J. Kloek uit Utrecht, die verdachte in zyn observatiekliniek geruime tijd heeft opgenomen. Getuige was in die tyd tot de overtuiging gekomen en dit alles was samengebracht in een uit voerig rapport waarvan de rechtbank had kennis genomen dat verdachte de doodslag niet kan worden toege rekend; hy is in het geheel niet in staat geweest de gevolgen van zyn daad te overzien, aldus de conclusie van professor Kloek. Bij het bepalen van zijn eis richtte de officier zich volkomen naar de inhoud van het rapport en de nu afgelegde verklaringen van de getuige. Ook raadsman mr. Lap, had er niets aan toe te voegen; het was zijn voorstel geweest verdachte grondig te laten onderzoeken, vooropstellend, dat ver dachte beslist ontoerekeningsvatbaar moest zijn geweset bij het bedrijven van zulk een verschrikkelijk misdrijf. (Van onze verslaggever) „Het geheim van uw priesterschap ligt allereerst in de genade en voorts in de beleving van het priester zyn en in de menselyke goedheid", aldus sprak mgr. G. de Vet, bisschop van Breda tot dr. J. J. Dellepoort van het Europasemina rie, die door de Heilige Vader benoemd is tot geheim kamerheer. Mgr. de Vet was speciaal naar Maastricht gekomen om zyn studievriend tydens een korte en sobere plechtigheid deze vererende me dedeling te doen. „U wint de wereld voor u door uw argeloosheid en goedheid", zei mgr. De Vet, die bij het horen van de naam Del lepoort deze onmiddellijk associeerde met het Europaseminarie, de priester- arme gebieden en de opleiding voor late roepingen. In zijn dankwoord bekende mgr. Dellepoort ondersteboven te zijn van de benoeming, „maar", zo zei hij, „een monseigneurstitel maakt de deugd niet groter en de ondeugd niet kleiner". Mgr. Dellepoort zei, dat het Europa seminarie in de drie jaar van zijn bestaan ruim zestig kandidaten heeft uitgezon den. Bij zijn sterke uitgroei moest het Europaseminarie in verband met de Euro pese eenwording ook Europees denken om te helpen in de voorziening van de priesters. Dezer dagen komen ook enkele Spaanse studenten naar Maastricht. Uiteindelijk zal er in Spanje ook een klein seminarie opgericht worden, aldus mgr. Dellepoort. In zijn hoedanigheid van bestuurslid van de Stenoniusstichting, het instituut voor Europese priesterhulp, was ook goever- neur F. Houben aanwezig om mgr. Del lepoort de hand te drukken. Verder wa ren bij de plechtigheid aanwezig pater Clodobald van Meyel, spirituaal van de studenten en de heer J. Jespers, adj.- secretaris van de Stenoniusstichting. Mgr. Dellepoort werd in 1910 geboren in Stampersgat. In 1935 werd hij tot priester gewijd. Hij studeerde vervolgens aan de r.-k. universiteit van Nijmegen. In 1938 werd hij leraar Engels aan het klein seminarie IJpelaar van het bisdom Breda en deed in 1946 zijn doctoraal examen. Mgr. Dellepoort promoveerde in 1955 op een sociaal proefschrift over de pries terroepingen in Nederland. Hij maakte studies over de priesternood in Duits land en Oostenrijk. In 1960 volgde zijn benoeming tot directeur van het Europa seminarie. (Van onze correspondent) Het gerucht dat de bootdienst Zierik zee-Kats in verband met de bouw van de Oosterscheldebrug zal worden ver legd naar de oude aanlegsteiger bij Kat- seveer blijkt bepaald onjuist te zijn, daar door de provinciale stoombootdienst met de aannemers de afspraak is ge maakt, dat de bootdienst zo weinig mo gelijk last van de bouw van de brug zal ondervinden. In een uitzonderlijk geval zou het kun nen voorkomen, dat de haven voor en kele weken onbruikbaar is, maar hier voor zou het niet nodig zijn de boot dienst te verleggen naar de vroegere stei ger. (Van onze redacteur) De nota over de sportaccommodatie in Zeeland, die deze week uitgebracht is en waarover wy reeds het een en ander hebben vermeld, geeft ook ge meentelijk de nodige richtlynen. We noemen Middelburg de aanleg van tenminste drie nieuwe voetbalvelden lijkt gewenst. De aanleg van een tweede hockeyveld dringt. De sintelbaan behoeft verbete ring. De bouw van twee grote gymnas tieklokalen zou voor een goed deel in de behoefte voorzien. De (nieuwe) ijs baan vertoont ernstige lekkages. Vlissingen de kwaliteit der sport velden is uitstekend. Een overdekte tribune aan het hoofdveld is geen over dreven wens. De bouw van minstens drie grote gymnastieklokalen is nood zakelijk. De ijsbaan dient uitgebreid te worden. (Advertentie) Voor kantonrechter: Automobilist vond zich niet schuldig (Van onze correspondent) C. D. uit Middelburg stond donderdag voor het kantongerecht te Bergen op Zoom terecht, omdat hij op de Rondweg te Roosendaal geen voorrang had ver leend. Hij was in botsing gekomen met een auto bestuurd door C. V. uit Axel, die nu als getuige werd gehoord. Deze vond dat C. D. hoogst gevaarlijk had ge reden. D. probeerde nog voor mij de weg over te steken, zei hij, „Ik gaf volop signaal, maar D. kwam toch door. Als ik niet geremd had en mijn stuur had om gezwenkt was ik boven op hem gereden" D. vertelde, dat het heel anders was gebeurd. Volgens hem was C. V. de schul dige. want die was volgens hem over de vluchtheuvel gereden. „Waarom stopte u dan niet en waarom gaf u geen voorrang" vroeg de kanton rechter aan D„ die maar niet wilde ge loven dat hij schuldig was. Getuige L. die niet was verschenen, zou volgende keer worden voorgeleid. Daarom werd de zaak nu aangehouden. Gisteren Is het eerste gedeelte van de brug over het Haringvliet bij Numans- dorp ingevaren en op de pijlers geplaatst. Foto! Het 106 meter lange betonnen brugdeel wordt door sleepboten met grote precisie tussen de pylers gevaren. Deze brug wordt een belangryke schakel in de verbinding van Rotterdam naar het zuiden, rijksweg 19. Oost- en West-Souburg voldoende velden. Eén gymnastieklokaal zou erbij moeten. Goes behoefte aan één gymnastiek lokaal van grote afmetingen, twee sport velden, waarvan er één als hockeyveld gebruikt zou moeten kunnen worden, ten minste één handbalveld en-«een sintelbaan met volledige atlëtiek- accommodatie (deze-zou eventueel ge combineerd kunnen worden met een wielerbaan). Terneuzen uitstekende sport-tech nische outillage, waarvan de toeschou wers- en spelersaccommodatie nog niet geheel gereed is. Sas va/n Gent de twee voetbalvelden moeten verbeterd worden. Hulst over het algemeen zeer goede accommodatie. Een 2e hockeyveld is gewenst. De sintelbaan moet grondig verbeterd worden. Axel wensen een streekijsbaan. Noodzakelijkheden spelersaccommo datie voor het derde voetbalveld en nieuw gymnastieklokaal Oostburg ijsbaan gewenst. Aardenburg behoefte aan twee mid delgrote gymnastieklokalen te Aarden burg en Eede dan wel één groot gym nastieklokaal te Aardenburg. Sluis hier zou een middeigroot gym nastieklokaal nodig zijn. Retranchement de atletiek-grasbaan zou aangevuld en verbeterd moeten worden. Verbetering voetbalveld is wenselijk. IJzendijke extra tennisbaan (gravel) gewenst. Zuidzande nieuw voetbalveld nood zakelijk. Westdorpe noodzakelijk gymnas tiekzaal van -middelgrote afmetingen. Clinge als in Westdorpe. Hoek óf een nieuw voetbalveld óf grondige verbetering van het oude. St.-Jansteen: middelgroot gymnastiek lokaal is hier noodzakelijk Philippine het voetbalveld en de spelersaccommodatie vragen om ver betering. Vogelwaarde als in Philippine maar dan grondig. Zaamslag een middelgroot gymnas tieklokaal is dringend gewenst. 's-Heerenhoek voetbalveld behoeft verbetering. Gymnastiekzaal (middel groot) is noodzakelijk. Heinkenszand behoefte aan een gymnastieklokaal van tenminste middel grote afmetingen. De aangewezen plaats voor een streek-ijsbaan Hoedekenskerke aanleg van een nandbalveld en verbetering van het voet balveld in resp. Hoedekenskerke en Kwadendamme zijn gerechtvaardigd. 's-Gravenpolder: voetbalveld gewenst. 's-Heer Arendskerke het korfbalveld moet grondig verbeterd worden. Groot tot middelgroot gymnastieklokaal is ge wenst. Kloetinge: dringend noodzakelijk zijn: middelgroot gymnastieklokaal, nieuw sportveld (waarop ook 2 korfbalvelden uitgezet zouden moeten kunnen worden) en grondige verbetering voetbalveld. Kruiningen nieuw groot gymnastiek lokaal gewenst. Yerseke nieuw middelgroot gymnas tieklokaal zou uitkomst zijn. Zierikzee gepleit kan worden voor 1. bouw kleine sporthal 2. aanleg sintelbaan en 3. aanleg extra (half ver hard) sportveld. Voldoende is de accommodatie o.m. P)e VVD heeft het niet gemakkelijk. Na de triomfantelijke overwinning in 1959, die tevens het deelnemen aan de regering inluidde, is ze nu bij twee stembussen zwaar geslagen. Dit heeft verwarring gewekt in de liberale ge lederen, waar ieder naar de oorzaak van de kwaal loopt te zoeken. Alleen de grijze prof. Oud heeft er niet veel moeite mee. Hij vindt deze periode van neergang na een periode van opgang een natuurlijke golfbeweging, waarop wel weer een rijzen zal volgen. Een aantal jongere liberalen denkt daar anders over. Zij willen wat ze noemen een „modern liberalisme" met een con sequente progressieve politiek. Hier mede veroordelen ze het speculeren op de steun van conservatieve en reacti onaire krachten, waaraan de propa ganda voor de VVD niet vreemd is ge weest. Die jongeren vormden nu een Libe raal Democratisch Centrum binnen de partij. Iets in de trant van de werk gemeenschappen binnen de P.v.d.A, doch niet zo tam conformistisch als die zijn, doch min of meer oppositio neel tegenover de partijleiding. Het behoeft niet te verwonderen, dat aan het hoofd van die groep staat de par lementaire redacteur van de Nieuwe Rotterdamse Ct., een blad, dat nog steeds als liberaal te boek staat, doch in zijn politieke oordelen vaak die van de P.v.d.A. nadert. Het is nog onbe kend, of deze groep werkelijk een fac tor van betekenis zal worden bij het gestalte geven aan het plan de cam pagne voor de VVD in het komende verkiezingsjaar. In ieder geval is het roerig binnen de partij. Dat blijkt ook uit de moeilijkheden bij het zoeken naar een nieuwe partijleider, nu prof. Oud zijn emeritaat ingaat. Bij het op maken van stembusprognoses is de VVD vooralsnog een ongewisse factor, Ufet Vrije Volk luidt mr. Burger als fractieleider uit en dat daarbij het volle licht valt op de positieve kwaliteiten van de scheidende poli ticus, zal ieder billijken. Het gaat ech ter over de schreef, als dit met ge schiedvervalsing gepaard gaat. En dit valt bepaald te signaleren in de vol gende zinsneden: „Hij heeft altijd, met Drees. elke po ging om de deur voor onderhandelin gen met Indonesië definitief dicht te slaan, voorkomen. Totdat de socialis ten uit de regering waren en de deur door prof. De Quay met instemming van Romme, Bruins Slot en Oud kei hard op slot werd gedaan Met alle fouten die daarop zijn gevolgd". In het jongste Kamerdebat heeft prof. Oud nog eens duidelijk in het licht gesteld, dat in 1958 door mr. Burger een aantal wensen inzake de Nieuw-Guinea-politiek naar voren werden gebracht, die door minister president Drees van de hand werden gewezen. Toch heet het dan: met dr. Drees. Overigens heeft prof. Oud de bewering ontzenuwd, dat die wensen van 1958 eigenlijk hetzelfde inhielden als het latere plan-Luns. Uit de Han delingen toonde de liberale woordvoer der aan, dat ze veel minder ver gin gen. Dat „keihard op slot doen" van de deur is helemaal een verzinsel. We halen nog maar weer eens aan een citaat uit het socialistische Parool: „Dit kabinet heeft meer beweging in de Nieuw-Guinea-zaak gebracht dan enig voorgaand kabinet". Daar kan de geschiedschrijver in Het Vrije Volk het mee doen. JTen lang omstreden kwestie vond een gelukkige oplossing. Willem de Zwijgers Nassaukapel te Brussel blijft, waar ze is en zoals ze is. „De Volks krant" haalde dezer dagen het verhaal op van alle manipulaties, welke men met dit laatste restant van het Brus selse Nassaupaleis en oudste reliek uit de glorietijd van de Vader des Vader lands heeft willen uithalen. De kapel moest verdwijnen, want stond in de weg aan de nieuwbouw van de Alber- tina-bibliotheek, maar de eerwaardig heid van het oude historische bouw werk moest toch ook op de een of andere manier worden ontzien, al scheen men zich hierom aanvankelijk nauwelijks te bekommeren. Toen het Nederlandse Hof, Prinses Wilhelmina en Koningin Juliana zelf, haar belang stelling en bezorgdheid toonden, raak te toch ieder hiervan overtuigd. Maar wat te doen? Op papier liet men de kapel zakken en draaien en werd zij ter conservering en camouflering in de Albertina ge schoven, waarvan zij in haar gotische stijl nu eenmaal belangrijk afwijkt, maar zo voldeed het niemand. Totdat nu eindelijk de Brusselse architect Delers een bevredigende oplossing vond door de kapel te laten stï.an op de hoogte, waar zij stond en van de Albertina te scheiden en tevens er mee te verbinden door glazen wanden, die meteen ingangspartijen vormen voor het geheel. De Nassaukapel wordt nl. een tentoonstellingsruimte van de bi bliotheek. Het is om zijn blij eindigend slot toch een schoon verhaal en nog hart versterkend ook. Maar de historische waarheid van de ontwikkeling tot behoud behoeft wel enige aanvulling, welke niet nodeloos mag verzwegen. Ere wie ere toe komt. Vanuit Breda bracht in 1960 het Stedelijk Oudheidkundig Museum ook een bezoek aan de toen nog tot afbraak, wederopbouw en verplaat sing bestemde Nassaukapel. Dat de strijd voor het behoud ter plaatse toch gewonnen werd. is verder voor een niet gering deel te danken aan de Vlaming, dr. M. van Haegendoren, die onlangs met de „zilveren anjer" werd gevierd en zijn contact-man in Neder land, prof. dr. C. Gerretson. die in artikelen en brieven hier te lande de publieke alarmschei in werking heeft gesteld. ra Breskens, Biervliet. Schoondijke Nieuwvliet, Hoofdplaat, Koewacht, Hontenisse, Graauw en Langendam Ovezande, Oudelande, Ellewoutsdiik,' Driewegen. Borssele. Baarland Wol- phaartsdijk, Kapelle en Rilland kath. Geen enkele accommodatie is er te Waterlandkerkje. Overslag, Vrouwen polder, Aagtekerke. Stavenisse. Zuid- dorpe, Nisse. Biggekerke en St.-Philips- land. De eerste vijf gemeenten kennen ook geen enkele sportvereniging.

de Stem | 1962 | | pagina 3