De Quay: we sullen maar niet namokken Ontvoerde Baby als VIP. op de Tex Gemenebestlanden tonen enig begrip Niets staat overdracht nu nog in de weg Laatste maal „officieel Boekhouder leefde rijk van verduisterde gelden Ben Bella laat „lauwen van lijst schrappen PRIVE-SCH UILKELDER Aarde nog in beweging Engeland en de EEG. Betaal per kwartaal 14 Leur DAGBLAD VOOR ZEELAND Algerijnse verkiezingen Soblen mag nog niet worden begraven Berlijn-gesprek geruisloos van de baan Iets hogere temperaturen KABINET IN MINEUR Met handen vol over de balk gesmeten Fauteuil hield het MacMillan voert verbeten gevecht Het gemak dient de mens Broodbezorgers tot drie-hoog en niet verder Opening der Staten Generaal elden „Maak u niet bezorgd' 1de hij haar gerust. „Ik zal spoedig mogelijk hier idaan brengen. Heden nog len wij de grens overste- Dan zijt ge veilig voor n." Maar hij had niet ge- rkt, dat Tudor inmiddel* zijn verdoving was bijgeko- n en weer overeind krab de. 102e JAARGANG No. 24080 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N. V. Uitg Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J M A. C. v. Dongen. C. J v tiootegem mr. dr. A J. J. M. Mes. mr H M. L. de Rechter. P V. M. Vercauteren. L. J v t Westende. Bureaus: Breda Reigerstraal i(j - Tel 22341 f4 Innen) Postgiro 278841. aublaP Stem VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1962 Abonnementsprijs f 7.30 per kwartaal, 8,60 per post, 1 0,56 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,42 per mm (Ing. Med. 1,05). Bi] contract aanzienluKe reductie Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau 'eanwse Rüanden: GOES. Klokstraat 1 telefoon 6 252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus Terneuzen IJsbaanstraat 24 - telefoon 260) OOSTBURG Nieuwstraat 41 telefoon 2893) OOK SENAAT AANVAARDT NW.-GUIN E A-AKKOORD Ben Khedda, de premier van de voor< lopige Algerijnse regering, komt niet voor op de nieuwe lijst van kandidaten der verkiezingen voor de eerste Alge rijnse volksvertegenwoordiging, die de ze maand in Algerië zullen worden ge- houden. 59 van de 196 kandidaten, die op 19 augustus waren aangewezen om de eer ste Algerijnse nationale vergadering te vormen, zijn door het politieke bureau door anderen vervangen. Behalve Ben Khedda ontbreken op de nieuwe lijst Abdelhafid Boessoef, Mohamed Ben Yayia en Moestafa Lacheraf. Zij zijn allen terzijde geschoven van wege hun „lauwheid" of „neutraliteit". Zij hebben namelijk geweigerd de kant van Ben Bella te kiezen in het conflict tussen laatstgenoemde en de leiders van wilaja vier. Maar uitgesproken tegenstanders van Ben Bella, zoals Belkacem Krim en Mo hamed Boediaf hebben hun plaats op de kandidatenlijst behouden. Ook kolonel Si Hassan, de bevelhebber van wilaja vier blijft kandidaat, evenals Fares, de voorzitter van het voorlopig uitvoerend bewind. Gisteren werd een zitting van de lijk schouwer gehouden, in verband met de dood van de Sovjetspion dr. Soblen. Na dat drie getuigen waren voorgekomen, werd de zitting verdaagd tot 4 oktober. Eerst verscheen de weduwe Soblen en vervolgens de patholoog dr. Robert Teare, die de lijkschouwing heeft ver richt. Hij vertelde dat hij in dit stadium niet de doodsoorzaak kon melden, om dat hij nog zo veel werk had te doen. De derde getuige was James Mackay, de man die de leiding heeft van het po- litie-onderzoek naar de wijze waarop Soblen de narcotica in handen heeft ge kregen. Mackay verzocht de lijkschou wer de zitting te verdagen, welk ver zoek werd ingewilligd. Er is nog geen toestemming gegeven dr. Soblen te begraven. Het lijkenhuis waar het lichaam zich bevindt, staat dag en nacht onder politiebewaking. Volgens diplomatieke zegslieden te Londen heeft het Westen op geruisloze wijze afgezien van zijn voornemen deze maand nog een vier-mogendhedencon- ferentie over de kwestie Berlijn te hou den, nu Moskou tot uitstel bereid blijkt. De ministers van buitenlandse zaken van Amerika, Frankrijk, Engeland en de Bondsrepubliek zullen in plaats hiervan tijdens hun verblijf in New York ter gelegenheid van de opening van de nieu we zittingsperiode van de V.N.-assenr blée informele besprekingen voeren. DE FRANSE politie heeft gisteren in Marseille een man gearresteerd die iets te maken heeft gehad met de poging om president De Gaulle op 22 augustus van het leven te beroven. Volgens de politie is de arrestant Gerard Buisines. Verleden week werden al vijf mensen gearresteerd. VIER JONGENS vonden in de Hongaar se plaats Szecseny de dood toen zij met een gevonden granaat speelden. Twee werden verder ernstig gewond. SYRISCHE grenspatrouilles hebben op nieuw gevuurd op Israëlische boeren. Over en weer zijn felle protesten geuit. DE NEGEN bemanningsleden van een Amerikaanse Neptune-bommenwerper nie bij Seal Beach in Californië neer stortte, zijn om het leven gekomen. De puoot is er nog in geslaagd het bran dende toestel zo lang in de lucht te houden tot het geen gevaar meer ople verde voor de dichtbevolkte stad. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot vanavond: Droog en over het algemeen zonnig weer. Zwakke wind draaiend naar zuidelijke richtingen. Iets hogere |n,(i(i;igt(.niperaturen. i Verwachting van het Belgisch weer- kundig instituut: Xermmtier'rig van de bewolking, 's i lichts en 's morgens plaatselijk mist. Maximumtemperaturen van 16 tot 21 graden, J Vandaag: zon onder 18.59 uur. Maan op 19.34 uur. I Morgen: zon op 6.13 uur. Maan on der 7.34 uur. (Van onze parlementaire redactie) De Nederlandse regering heeft de V.N. aangeboden specialisten (technici) van de strijdkrachten op Nieuw-Guinea niet te demobiliseren maar hen, als zij zich daartoe aanmelden, in de gelegenheid te stellen als burger in V.N.-dienst over te gaan. Van dit aanbod werd gister avond bij de behandeling van het Nieuw-Guinea-akkoord in de Eerste Kamer door minister Luns (buitenlandse zaken) melding gemaakt. Wij willen alles doen om straks op Nieuw-Guinea een chaos te voor komen, zei ook minister-president prof. De Quay. De premier verklaarde dat sommige ambtenaren na zijn laatste oproep om te blijven zijn teruggekomen op hun voor nemen meteen te vertrekken. Daardoor is nu naast de gezondheidszorg en het onderwijs ook de voedselvoorziening op Nieuw-Guinea voorlopig veilig gesteld. De premier wees er echter op dat de ver antwoordelijkheid voor de gang van zaken verder ligt bij de V.N. en Indo nesië. Zoals verwacht kon worden volgt de Senaat het voorbeeld van de Tweede Kamer, die het Nieuw-Guinea-akkoord zes dagen geleden met 127 tegen 9 stem men heeft goedgekeurd. Daardoor staat er nu niets meer in de weg aan een overdracht (via de V.N.) aan Indonesië. De gezamenlijke Neder lands-Indonesische resolutie die daartoe op 21 september a.s. in de V.N. zal wor den ingediend wordt zeker aangenomen, zei prof. De Quay. Wij kunnen niet in de toekomst zien, betoogde de minister president, maar wij hopen dat dit besluit ook in de ogen van de geschiedenis recht vaardiging zal mogen vinden. Wees niet bitter (jegens Amerika) adviseerden en kele kamerleden. Wij zullen niet na- mokken, verzekerde de premier, maar op het ogenblik is de stemming binnen het kabinet in mineur. Op een tentoonstelling van de West- duitse luchtbescherming, welke in Hamburg wordt gehouden, is deze (opengesneden) schuilplaats van be ton en staal te zien, welke men voor 6900 mark kan kopen om onder het huis of in de tuin in te graven. De bolvormige schuilplaats heeft een dia meter van drie meter en biedt plaats aan 12 personen. De wanden zijn bestand tegen een druk van 15 atmos feer en bieden voldoende beveiliging tegen radioactieve straling. Het seismografische instituut in Upp sala, Zweden, heeft gisteren gemeld, dat zich nieuwe aardbevingen hebben voor gedaan in het zuiden van Iran. Men meende in Uppsala dat de beving ern stige schade zou hebben kunnen veroor zaken. De hevigheid van de beving werd ge schat op een-twintigste van die welke op 1 september het land in de rouw dompelde. Ook uit berichten uit Oezbekistan in de Sovjet-Unie blijkt, dat de aarde in de gehele gordel die de laatste tijd van zich doet spreken, nog in beweging is. Een daar geconstateerde schok zou het epicentrum in Afghanistan kunnen heb ben. De wijze waarop de Eerste Ka mer met name de K.V.P.-fractie het Nieuw-Guinea-akkoord benaderde, was wezenlijk anders als die van de Tweede Kamer. Verklaarden de K.V. P.'ers in de Tweede Kamer zich een week geleden volledig solidair met de regering en mr. Luns, de K.V.P.-senato- ren (zij trekken trouwens zelden gelijk op mot hun collegae aan de overkant van het Binnenhof) lieten zich, wat men noemt, wat genuanceerder uit. Mr. Krop man, de fractieleider van de K.V.P. in de Eerste Kamer toonde zich enerzijds bezorgd over de toekomst van de Pa poea's en verontwaardigd over de hou ding van Amerika en de V.N., maar an derzijds had hij toch allerlei aanmerkin gen op de politiek van mr. Luns. Deze zou, zo heette het, te formalistisch den ken en te weinig begrip hebben voor de mentaliteit van het Oosten. Mr. Krop man was overigens voorzichtiger in zijn kritiek dan de Limburgse K.V.P.-senator mr. Regout (nu door ziekte afwezig) die bij het voorlaatste Nieuw-Guineadebat mr. Luns het vertrouwen heeft opge zegd. De heer Algra (A.R.) verweet de K.V.P.-senatoren hun gespletenheid. Gij hebt er toe meegewerkt, dat de rege ring tot deze capitulatie werd geprest, zei .hij tot de K.V.P.'ers. Andere afge vaardigden onderstreepten eveneens de verdeeldheid van het thuisfront als een factor, die de positie van Nederland op het internationale vlak heeft verzwakt. Hadden we maar een nationaal kabinet gehad, zuchtte mr. Pollema (C.H.U.), dan hadden we waarschijnlijk sterker ge staan bij de verdediging van ons stand punt. Een dergelijk kabinet was, gezien de houding van de P.v.d.A. inzake Nieuw-Guinea, onmogelijk, constateerde mr. Van Riel (V.V.D.). De socialisten hadden echter ook buiten de regering begrip moeten hebben voor de noodzaak van een eenheidsfront, betoogde hij, vooral met het oog op de Europese ont wikkeling. Dezelfde vrees voor agressie- chantage. die in Nederland tot verdeeld heid heeft geleid, kan in kwesties als Berlijn levensgevaarlijk worden voor West-Europa. Met een sneer aan het adres van Nijmegen merkte mr. Van Riel op: „Er zijn altijd wel hoogleraren en synodes te vinden die de vermijding van een conflict als het hoogste goed beschouwen. Zij vragen begrip voor het standpunt van de ander, maar vergeten dat een dergelijk pleidooi door die an der altijd als een teken van zwakte wordt beschouwd". Mr. Van Riel, de omstreden fractielei der van de V.V.D.-senatoren, had overi gens wel wat veel noten op zijn zang. Te veel voor een man. die inzake Nieuw-Guinea nog kort geleden een heel andere oplossing (abandonneren) heeft bepleit. Prof. Samkalden (P.v.d.A.) her innerde hem hier fijntjes aan. De socia listische oud-minister maakte zich ook vrolijk over de goede kanten, die mr. Van Riel nu ineens aan een overeen komst met Indonesië ontdekte. Het kan allemaal best meevallen, meende mr. Van Riel thans. De handigheid waarmee Djakarta het spel tegen Nederland ge speeld heeft, doet verwachten dat de In donesiërs de verdere ontwikkeling van Nieuw-Guinea zullen bevorderen, om daardoor naar buiten een goed figuur te slaan. We moeten nu het verleden ter zijde stellen, zei mr. Kropman (K.V.P.) en Nieuw-Guinea buiten de partijpolitie ke sfeer brengen. Ir. Vos (P.v.d.A.) kraaide als een haan omdat hij van het begin af aan Nieuw-Guinea aan Indonesië toegewezen had willen zien. Hij had natuurlijk al lerlei aanmerkingen op het beleid van het kabinet, al erkende hij dat ook de P.v.d.A. mede verantwoordelijk is ge weest voor de „ijskasf'-politiek van de kabinetten-Drees. Zijn grootste grief aan het kabinet-De Quay was, dat dit zich op het tempo van de dekolonisatie verkeken zou hebben. Geen sprake van. betoogde echter mr. Van Riel. De regering wist van het be gin af aan. zo zei hij, dat zij zwakke kaarten had. Daarmee toch door te spe len vereist heel wat meer moed dan het ongebreideld intellectualisme (ook voor Nijmegen bestemd), dat de regering zo zeer in haar bewegingsvrijheid heeft ge hinderd. Mr. Van Riel prees de regering dat zij tegen de stroom in is blijven doorroeien. Dat was haar plicht, zei hij, en de enige manier om zoveel mogelijk voor de Papoea's te bereiken. Ir. Vos herhaalde het verwijt van so cialistische zijde, dat de kritiek van Ne derland op Amerika onjuist zou zijn. Amerika treft geen enkel verwijt, vond hij. Nederland is door het plan-Bunker te aanvaarden zelf de weg opgegaan, die uiteindelijk tot het huidige akkoord heeft geleid. Dat in het plan-Bunker veel meer garanties voor het zelfbe schikkingsrecht zaten opgesloten dan in dit akkoord, vond ir. Vos onbelangrijk. Die hele zelfbeschikkingskwestie noem de hij trouwens overtrokken. De heer Algra (A.R.) tikte ir. Vos op de vingers. „Als wij op Amerika geen kritiek mo gen hebben zijn we geen bondgenoot meer maar een vazal". Een gevangenisstraf van 2,5 jaar met aftrek van voorarrest heeft de officier van justitie bij de Amsterdamse recht bank geëist tegen de 54-jarige boekhou der-kassier A. F. uit Baarn, die van 1957 tot 1961 ten nadele van zyn Amsterdam se werkgever, ongeveer 115.000 gulden heeft verduisterd. De nog niet eerder veroordeelde ver dachte, afkomstig uit een goed gezin en met een voortreffelijke staat van dienst, kwam in juni 1955 in dienst van de im- porthandel, waar hij in zeer korte tijd een grote vertrouwenspositie verwierf. In 1957 begon hij in de boeken te knoei en. Aanvankelijk stak hij kleine bedra gen in zijn zak, maar in de loop der jaren werd het steeds meer. Tot hij in april van dit jaar tegen de lamp liep. Uit een fragmentarische accountantscontrole bleek, dat hij in deze periode minstens 115.000 gulden heeft verduisterd, maar het kan volgens de officier van justitie veel meer zijn geweest. Er bleef geen cent van over. Een verklaring voor zijn gedrag kon de verdachte, die 18.000 gulden per jaar verdiende, niet geven. „Ik heb in een roes geleefd, ondoordacht gehandeld en het geld over de balk gegooid", bekende hij berouwvol. Wat hij met het over de balk gooien bedoelde, maakt de presi dent van de rechtbank duidelijk. Hoewel F. in 1957 een deel van een villa in Baarn luxueus had laten inrichten, gir^g hij er niet wonen maar leefde hij jaren lang met zijn vrouw in dure hotels. 's Avonds kon hij het op die hotelka mer niet uithouden en ging hij vertier zoeken in cafés en nachtclubs. Krank zinnige verteringen maakte hij er en de fooien die hij gaf waren daaraan even redig. „Om een klassieke term te ge bruiken, u was een soort goed heertje", merkte de president van de rechtbank op, waarop verdachte spontaan ja knik te. Zijn vrouw wist intussen niets van de verduisteringen. Zij had er al eens op aangedrongen naar de eigen woning te rug te keren, maar de keurige verdach te wilde daarvan niets weten. Het rijke leventje duurde voort tot hij van zijn voetstuk tuimelde. In zijn laatste woord betuigde de ver dachte zijn grote spijt over het gebeur de. Hij zei daarvan diep berouw te heb ben. „Maar wat op mijn geweten drukt is meer dan berouw", zei hij. Op 27 september zal de rechtbank vonnis wijzen. „Baby", het inmiddels beroemd geworden Indische olifantje, dat gisteren voor het laatst de gast is geweest van de Utrechtse rooms- katholieke studentenvereniging „Veritas", heeft een officieel be zoek gebracht aan de textieljaar- beurs in Utrecht. Baby werd door de directeur van de beurs, de heer A.G. Biemond, ontvan gen in de club voor buitenlandse be zoekers, waar uitsluitend „Very im portant persons" oftewel v.i.p.'s wor den begroet. Bij zijn joyeuse entrée dronk hij enkele bloemen vaasjes leeg, maar verder gedroeg hij zich zoals het een welopgevoede olifant betaamt. Hij luisterde wat blasé naar de vriende lijke welkomstwoorden van de heer Biemond en zakte daarna met een vermoeid gebaar in een van de grote leren fauteuils, die tot grote opluch ting van alle aanwezigen, zelfs op het gewicht van een olifant berekend bleek te zijn. Uitgaande van de stelling, dat ook een olifant de Nederlandse herfst wat kil moet vinden, hing de heer Biemond zijn gast een warme deken om, een gebaar dat door Baby die onver stoord op suikerklontjes bleef kauwen met een dankbare slinger van de slurf werd geaccepteerd. De deken blijft overigens maar tijdelijk in zijn bezit. Ze wordt het eigendom van Els Thorneer, de abactis secunda van Veri tas. Het was per slot van rekening voor haar verjaardag dat Baby uit zijn cir cusstal in Rotterdam werd ontvoerd. De heer Biemond overhandigde de ja rige studente een boeket rozen, waar van Baby er in een onverhoeds ogen blik snel een naar binnen werkte. Na de plechtige ontvangst volgde een rondgang langs de verschillende stands op de parterre zowel als op de verdie ping van de Julianahal. Baby toonde overal beleefd zijn belangstelling en ge bruikte zelfs hier en daar zijn slurf voor het keuren van de geëxposeerde stoffen. Van vele kanten werden hem suikerklontjes toegestopt, die hij ken nelijk lekkerder vond dan de enorme wortels en balen hooi die de textiel- jaarbeurs voor alle zekerheid had laten aanrukken. Baby, zijn Spaanse oppasser en het bestuur van Veritas werden bij hun vertrek uitgeleide gedaan door vele exposanten en bezoekers van de beurs. Gisteravond is dan tenslotte Baby in triomf teruggevoerd naar Rotterdam. Het is een spectaculaire tocht gewor den, vooral omdat enkele honderden studenten in autobussen van Utrecht naar Rotterdam meereden! Het indruk wekkend escorte maakte op Baby, in zijn veewagen, weinig indruk. Hij was kennelijk blij weer „thuis" te zijn. De gebeurtenissen rond Baby zullen geen verdere verwikkelingen krijgen. Het hoofd van de Rotterdamse recher che bevestigde gisteren zijn uitspraak dat men met de „grap" te ver is ge gaan, maar hij voegde daaraan toe, dat de politie de zaak verder sportief zal opvatten. Gisteren heeft koningin Juliana een bezoek gebracht aan Schiedam. Het is het laatste zg. officiële bezoek dat zij brengt. Voortaan zullen alleen nog werkbezoeken gebracht worden. Foto: in een zaal van het stedelijk museum geeft burgemeester mr. J. W. Peek aan de koningin uitleg bij een maquette van de nieuwe woon wijk „Nieuwland". Het ziet er uit dat de leiders van de Gemenebestlanden optimisti scher gestemd raken over de ge volgen van de mogelijke Britse toe treding tot de E.E.G., zo werd gis teravond in Londen gezegd. Nadat de vier commissies, die waren gevormd om bepaalde aspecten van het overleg inzake het Britse lidmaatschap van de Euromarkt onder de loep te nemen, gisteren de gehele dag hadden beraadslaagd, zeiden vele afgevaardigden dat zij geruster waren over hun handels belangen. Behalve de federatie van Rhodesië en Nyassaland kantten alle Afrikaanse lan den zich overigens tegen associatie met de E.E.G. Zij zouden zelfs hebben geweigerd de bijeenkomsten van de commissie in zake associatie bij te wonen. Daar de commissies inzake associatie en tropische produkten, die bij de Afri kaanse landen in het brandpunt van de belangstelling staan, zijn samengesmolten zullen de Afrikaanse afgevaardigden zon- Zo is het en zo zal het wel altijd blijven. Dat geldt ook voor u als lezer(es) van het Dagblad De Stem, want het is véél gemak kelijker voor u (én voor onze be zorgers) als u per kwartaal in- plaats van per week uw abon nementsgeld betaalt. En het „toppunt van gemak"? Machtigt ons, als u een giro rekening hebt, het abonnements geld daarvan automatisch af te schrijven. Een desbetreffend machtigingsformulier zenden wij u op aanvraag gaarne toe. Maak het u zelf gemakkelijk: der prestigeverlies naar de verhandelin gen over de gevolgen van associatie kun nen luisteren. Terwijl de commissies 's middags be sprekingen voerden had de Britse pre mier, MacMillan, lange ontmoetingen met zijn Canadese en Australische ambtge noten, respectievelijk John Diefenbaker en Robert Menzies. MacMillan zou nog steeds vastbesloten zijn de Britse toetreding tot de E.E.G. te verwezenlijken. De kritiek die de laatste twee dagen was geleverd op de voorwaarden voor het Britse lidmaat schap zou hem niet van plan hebben doen veranderen. De Britse premier zou echter verbolgen zijn over de houding die vele delegaties aan de dag hadden gelegd en over de bezwaren die verscheidene premiers in hun redevoeringen naar voren hadden gebracht omdat Edward Heath in zijn toespraak van maandag reeds een uitleg van de genoemde punten had gegeven. Heath legt alles opnieuw uit tijdens de besprekingen der commissies. Volgens Britse zegslieden vertrouwde MacMillan erop dat de Gemenebestlanden minder bezwaren tegen het Britse plan zouden maken zodra zij de gevolgen van de tot dusver bedongen voorwaarden zouden hebben begrepen. Op initiatief van de Haarlemse regio nale bakkerij commissie hebben de broodbakkers uit Haarlem, Bloemendaal en Heemstede besloten van maandag a.s. af voorlopig gedurende drie maanden een andere bediening toe te passen in flatgebouwen van drie of meer verdie pingen. Er kwamen zoveel klachten bin nen van bezorgers en er deed zich zo'n verloop van personeel voor, dat de bak kerspatroons ervan moeten afzien hun bezorgers hoger te laten klimmen dan de derde verdieping. De klanten, die ho ger wonen, moeten naar beneden komen om brood te kopen. Voor invaliden ei^ voor hen, die een advies van de dokter kunnen overleggen dat zij geen trappen mogen lopen, zullen voorzieningen wor den getroffen. Als de proef slaagt zal de regeling in december definitief wor den. I (Advertentie) Dinsdag 18 september Zie de pracht an praal op Prinsjesdag met een Aristona TV. flmtona [ül

de Stem | 1962 | | pagina 1